Sanapirjn Hechtz^ken 25ct.4-Oen75ct Buitenland Plaatselijk Nieuws DE AFDEELING OUBKARSPEL—NOORD- BCHARWOUDE VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSIONEERÏNG. 9 December - eea herinneringsdag voor de Staatspensioneerderseen herinnering met wran gen bijsmaak voor de talrijke voorstanders, omdat zij 'hun krachtig streven, na de eerste verleening van het begeerde Staatspensioen, niet met gun stiger resultaat hebben bekroond gezien, een re sultaat in den vorm yan een hoogere pensioenver- leening aau de ouden van dagen, die zelf niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien óf nooit in de gelegenheid zijn geweest voor hun ouden idag te kunnen zorgen. 'De leuze van; niet naar een „liefdadig? instelling om-ondersteuning te vragen, maar pensioen van Staatswege voor hen, die oud en arm zijn, wordt niet alleen steeds voor oogen gehouden, maar draagt ieder mede voorstander in het hart. In dezen geest sprak de voorz., de heer Olthoff van bovengenoemds afdeeling Donderdagavond in de zaal van den heer J. de Bakker, toen hij io efeslelijke bijeenkomst van de afdeeling, waar mede tegenwoordig waren de pensioengerechtigde cuden van dagen, opende. Men moet wel doordrongen zijn van het goed recht van de zaak die men voorstaat om zoo te kunnen spreken tot de harten van medestanders on van hen, die nog geen lid zijn van de afdee ling, Het kan niet anders zijn, of zulke woorden moeten weerklank vinden. De/.o heri-nwrirgsavond draagt steeds een blii karakter omdat, het aantal voorstanders van pre mievrij staatspensioen niet alleen steeds vooruit gaat, maar mede, omdat men in. de gelegenheid is, den oudjes iets ie bieden, waarop zij als t ware een hsel jaar moeten leven; het is een dosis vreugde, hun toegediend, die zij in dezen vorm anders zouden nu.eten misse.D. Dezen vorm. Het is „Het Kleine Tooneel" van Noordscharwoude, dat steeds op dezen avond zijn helangeloozc medewerkingverleent, om hem tot iets me-.is te maken. Eu zoo war. het ook nu weer. Het was een avond vol kunstgenot; een avond van hoogstaand, be schaafd en in al zijn nuanceeringen boeiend spel. „Stille Stroomingen", een pathologisch spel in d bedrijven van Roeland Ruijver, werd een ver- lolking gegeven, zooals men die van „Het Kleine Tooneel" kan verwachten. Uit het spel sprak zui ver gevoel, een volkomen begrijpen en opgaan in de ro'ieu die aan de vertolkers waren toeb? itoe 1:1een intiem inleven in de strekking van het stuk. Iïet woord van hulde, door den burgemeester van Oudkarspel, als gast met zijn echtgonoote aanwezig, gesproken, getuigende van groote waar- df>ering voor het gegeven spel. Het was een woord van hulde en dank, zeker namens allen gesproken Maar niet alleen aan de tooneelvereeniging werd hulde gebracht, Z.E.A. bracht die tevens aan het afdeelingsbestuur voor de wijze waarop het den avond georganiseerd had. "En zeker kon hij niet beter zijn warme sympathie voor het doel, dat- de afdeeling voorslaat, uiten, dan door zich meteen alt lid van do afd. te laten inschrij ven. Zoo verliep de avond in hoogst gezellig samen zijn, en droeg het een en ander het zijne hiertoe bij, niet minder was dit het geval met de aardige attractie, door het bestuur bedacht, waardoor ver schillenden zich een „smakelijk" prijsje zagen uitgereikt. Tot slot is het Mw. BankersenBoot van Oud karspel, die de aanwezigen nog vergast- op een paar reciteerstukjes, nl. „De Avondklok" een episode uit Cromwell's regeering en „Een stand je" of wel een Amsterdamsch straattooneeltije. Voorgedragen op een wijze, zooals men dat van haar gewend is. Maar met dit al is liet ruim 12 uur geworden en vraagt de voorz. aller aandacht om den avond_ officieel te sluiten Hij doet dit met hartelijke woorden van dank aan allen, die hun medewerking hebben gegeven om dezen avond te doen slagen; aan de gasten: de burgemeester van Oudkarspel en de afgevaardig den der of deelingen Heiloo, Sint Pancras en Zuid- soha-rwoude, en aan de Pers. Na nog op het nobele van den strijd te hebben gewezen, en een ieder te hebben opgewekt zich op te geven als lid der afdeeling, valt de hamer tot sluiting van deze feestelijke avond-bijeeu- komst, en werden de oudjes per auto naar huis ge bracht. Wij kunneo van harte 'getuigen dat het een bij zonder goed geslaagden avond was. De afdeeling mag er zeker op vertrouwen dat het tweeledig doel bereikt is; een feestavond voor de oudjes en een nuttige propaganda voor het steeds voor oogen gehouden ideaal. -Wij zouden dit er nog aan toe willen voegen: is men tu zeker opzicht tevreden, voldaan nog lang niet; maar nochthans mag het waarheid be vatten" èn voor de reeds aangeslotenen èn voor lien, die hiertoe willen overgaan: Men rek ene den uitslag niet, Maar telle 't doel alleen. VOOR DEN KANTONRECHTER, Zitting van 10 December. De tijd1 wacht «p gem sukkelaars. Als schitterend aanvangsnummer van het heiden schiaal voorziene repertoire werd voortgegaan met de behandeling van een rijwielzaak, tegen een courantenexpediteur te Alkmaar, die 26 Aug. toen do z.g. platte steenen brug was bezet met eenige keimiskramen, door te veel met zijn rij wiel naai linksch te hebben gereden, tegen den rijksveldwachter van Harpen was opgebokst, van welke aanrijding -door dezen procesverbaal was opgemaakt. De verdachte expediteur beweerde bij de fier ste behandeling 'dat het gebeurde geheel de schuld was van den rijksveldwachter, die echter niet aanwezig was om zulks tegen te spreken. Nu ech ter was wel de verbalisant present, maar bleek de verdachte afwezig te zijn. Hij kwam eerst later opdagen, toen de zaak reeds lang en breed behandeld en verdachte tot niet minder dan f 15 5bode of 10 dagen veroordeeld was. Dat- was nog 'n zacht prijsje, daar de ambtenaar f25 boete of 15 dagen had gevorderd. Met groote hoeren Is het slecht kersen eten. Daarna kregen we hét vervolg en slot van de verwaarloozing van een verbodsbepaling, uitge vaardigd door het Ed-Achtb. gemeentebestuur van Grootsehermer( De edelachtb. heer Burgemees ter van de Rijp en leenheerlijke gemeente was thans als getuige present om aan te toonen, dat de autobusbestuurder in kwestie ontwijfelbaar buiten zijn boekje was gegaan, om de aanduiding dat de rijweg was afgesloten, ter zijde te wer pen en bedoelde afgesloten rijweg toch met zijn autobus te berijden. De verdachte had zich met betrekking tot 'die z.i. noodelooze afsluiting ook nog geweud tot gedeputeerde staten, doch na gedaan onderzoek nul'op 't rekest gekregen. Het geheele incident werd besloten met een veroor- deeiing tot f12 boete of 6 dagen hechtenis. Het welhoek van de autchuschauffcur. Nog een. andere autobusondernemer, ditmaal op Sonoor! en andere aanhoorige buurtjes was heden de pisang, omdat hij op 20 Aug. niet volgens dienstregeling had gereden. Die kunsten moot je vooral op Schoort gaan beginnen! De mail mocht dan ook heden praten als Brug man-zaniker, om het geval te verklaren, het baat te hem geen sikkepit". De kantonrechter vermaan de hem gestrenge lijk onder geen omstandigheden af te wijken van de officieele dienstregeling en lapt nem f10 boete of 6 dagen aan zijn vetleeren broek. Hee zalig is hei, ïuillianair te zijn! Tegenwoordig bestaat er nagenoeg geen enkel bedrijf, waarvoor de onverbiddelijke rijksprovin cie of gemeentewet haar voetangels en klemmen heeft uitgezet. Hier was 't weer 'n onnoozel slagertje uit Alkmaar, die als verdachte verscheen omdat hij had verzuimd den directeur van het abattoir te melden, dat hij met zijn slagersgedoe tje naar een andere buurt was verhuisd, 'n Heel miserabele buurt trouwens, daar inmiddels het geheele sl.agersbedri.jf op zwart zaad 'is geraakt. Maai zijn strafbare nalatigheid werd hem niet geschonken. Hij stond heden terecht en werd ter zake boven aangeduid verzuim tot 6 gulden boete of 3 dagen veroordeeld. Nieuwe lijil ?n, nieuwe zeden, vadertje. Een eerzaam schippertje uil Egmond aan den Hoef heeft zich nog niet voldoende kunnen aan passen aan den nieuwen tijd, waarin ons de weten schap met geweld in de keel wordt gegoten? Hij heeft zijn ouderplicht verzuimd door zijn nog leerplichtig zoontje gedurende 19 Aug. tot 18 September de school te doen verzuimen en het knaapje bij een tuinbouwer als wieder en schof felaar in dienst te geven. De oude heer, thans terecht staande, zeide van meening te zijn datj zijn zoon reeds als Scholier was afgeekereeerd, maar een boete van f 4 of 4 dagen, hem door den kantonrechter opgelegd, heeft vermoedelijk dit idee wel aan het wankelen gebracht. Onfeilbare rainidie cm schatrijk te worden. Een assuradeur en debitant in premieloten uit Castricum is als verdachte Voor den kantonrech ter gereqnireerd omdat hij zich zou hebben schul dig gemaakt aan overtreding van de loterijjvet. Dat lijkt er zoo onschuldig uit te zien, maar je kunt er toch ongenadig je scheenen aan be- zeerea, zooals? heden ook den rampzaligen loten- debitant en assurantieman uit Casfjricum moest ontwaren. Hij had namelijk een origineel premieaandeel van f15 uitgegeven door de grondicredietbank gesplitst en er aandeeltjes van gemaakt van 1 gulden .20 aandeeltjes, zocdiat zijn' winst na af trek van dc provisie aan de weder ver koopers f 5 zou bediagen. De mensehen kregen natuurlijk 'n kans op n kans van 'n kans. Het bekende sys teem van vroegere buitcnlandsche laterijen, thans door de loterijwet onmogelijk gemaakt. De ver dachte had geen zwendel op het oog, dat was ieder duidelijk, maar zijn handelwijze werd toch zoo bedenkelijk geacht, dat die ambtenaar f500 boete vorderde, terwijl die kantonrechter den man veroordeelde tot f150 boete subs. 75 dagen hech tenis. Een kiasse waarschuwing voor dergelijke spe culanten om voorzichtig te zijn. onlsiaan door kouvatten bestrijdt men snel en goed door MIJN HARDT Bu°ApotThên Di-ogisten. In Buisjes van 12 25 en 50 tabletten NSeuwsfijdingin Duitscli bezoek. Het Duitsche linieschip „Hannover" is in de Amsterdamsche haveu aangekomen. Sinds jaren v/%s er in Amsterdam geen Duitsch oorlogsschip geweest en nu voor de eerste maal de Duitsche republiek haar vlag in genoemde haven vertoont, doet de geheele Duitsche kolonie haar uiterste best ,de bemanning zoo feestelijk, mogelijk te ont vangen. Nadat het 13000 ton groote schip was aange komen hebben commandant en officieren hef ge wone bezoek aan militaire en civiele autoriteiten gebracht.. Des avonds ontving de Duitsche consul, prins von 'Hatzfeld, de officieren in „Maison Coutu rier". Daarbij waren de .voornaamste leden van de Duitsche kolonie uitgenoodigd en tevens tal van bekende Nederlandsche Amsterdammers, onder wie vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de president van dc Nederlandsche Bank: mr. C- Vissering; prof. O. Lang en anderen. Vanavond biedt het gemeentebestuur een maal tijd aan en daarop volgt een reeks van ontvang sten door de Duitsche kolonie. f De „Hanuover" vertrekt Woensdag a.s. naar Wilhelmshafen. Een vorstelijke schenking. Uit Arnhem meldt men ons: De schenking, welke de heer' G. van Roe- kel, lid van den Arnhemschen gemeenteraad dezer dagen ontving ter bestemming tot Te huis voor Ouden van dagen of voor chronische zieken, is gedaan door dr. P. L. v. d. Harst te Barchem, die het hotel „.De Dolle Hoed" te Lochem heeft aangekocht. De heer van Roekei had tc Lochem een, voordracht gehouden over de zorg van ouden, van dagen uit den beteren stand. Na die voordracht werd hij door dr. v. d. Harst uit genoodigd om nog eens met hem in Lochem rustig te komen praten. Toeft de heer Van Roekei een paar dagen later weer te Lochem. kwam, deed dr. v. d. Harst hem zijn vorste-, lijke schenking: hotel „De Dolle Hoed" met, het daarbij behoorende bosch- en wandelter rein, een bezitting waarvan de waarde op on geveer f 75000.— is te stellen. De heer Van Roekei is nu in overleg getre den met het hoofdbestuur van Pro Senectute over de oestemming welke spoedig zal worden vastgesteld. Het Noordzeekanaal. Dc raad van Amsterdam besloot indertijd dat dc gemeente in de kosten van onteige ning ten behoeve van de verbreeding van het Noordzeekanaal 27 7/9 pet. zal bijdragen on der voorwaarde, dat de voltooiing van het werk voor 1934 kan worden tegemoet gezien. De minister van waterstaat heeft thans aan b. en W. naar dezen den Raad berichten, medegedeeld, dat de voorbereiding der kanaal- verruiming zoover is gevorderd, dat op de Staatsbegrooting voor 1927 een post kan wor den uitgetrokken, om in den loop van 'dit jaar met het eigenlijke werk een aanvang te kun nen maken. Met de uitvoering zal evenwel niet worden begonnen voordat de gemeente heeft verklaard, ook in de kosten van dit werk 27 7/9 pet. te zullen bijdragen. Het ligt in de bedoeling, aanvankelijk een verruiming tot stand te brengen, welke aan het kanaal een diepte van 13 M. - N. A. P. en een bodembreedte van 75 M. zal geven. Of schoon de kosten van dit werk zeer moeilijk zijn te begrooten, meent de minister als ra ming der kosten een bedrag van f 12.250 000 te mogen noemen. Indien het in een verdere toekomst gewenscht mocht blijken, de diepte op 15.50 N. A. P. en de bodembreedte op 100 M. te brengen, waardoor de grootste schepen, welke de dan voltooide nieuwe sluis te IJ muiden kunnen passeeren, ook het Noord- zeekanaal, zullen kunnen bevaren, zal daar voor, naar thans berekend kan worden, een bedrag van f4.750.000 noodig zijn. B. en W. stellen, naar de „Tel." meldt, den raad voor, hen te machtigen den Minister te berichten, dat de gemeente het genoemde per centage in de kosten zal bijdragen. De relletjes te Ede en Assen. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch zal a.s. Dinsdag behandelen de zaak tegen een zeven- i'ai militairen, die hebben deelgenomen op 20 September j.l. aan het militair oproer tc Fde. Beklaagden wordt te laste gelegd: dat zij op 20 September 1926 te Ede in de infanterie-kazerne no. 1 als militair zich heb ben schuldig gemaakt aan militair oproer, door tezamen vereenigd met een groot aantal andere militairen samen te rotten om m ver eeniging hun plicht te verzaken, door, nadat ontevredenheid gewekt was door een of meer deren van hen, beklaagden, omdat zij meen den, dat twee militairen in arrest waren ge steld, te weigeren zich naar bed te begeven, ofschoon het avond-appèl reeds was gehou den, alvorens aan hun eisch was voldaan, dat de in arrest gestelde militairen in vrijheid zouden worden gesteld, of hun zou worden medegedeeld, waarom deze zich in arrest be vonden en hun gelegenheid gegeven zou wor den de cellen te inspecteeren, door, nadat hun herhaaldelijk door hunne dfficieren was ge zegd, dat aan hunne eisch niet kon worden voldaan, hun nadrukkelijk was gelast naar bed te gaan, gedreigd was met gebruiken van geweld en tenslotte een termijn van tien mi nuten werd gegeven om te bed te zijn, aan die dienstbevelen niet te voldoen, maar de kamers der kazerne, waarin zij zich be vonden te verlaten om zich in de gangen te begeven, aldaar, onder hevig gejoel en ge schreeuw en het zingen van opruiende liede ren hunne eischen bovenvermeld tegen de aanwezige officieren te herhalen en door te trachten de officieren de gang der kazerne- uit en naar buiten te dringen. Dt dagvaarding noemt in het bijzonder als woordvoerders, verzetleiders en opruiers H. K. en F. C„ die zich in de voorste rijen der op roerige militairen zijn blijven bewegen; D. en S„ die zich gekenmerkt hebben als twee der luidruchtigste woordvoerders en verzetleiders; W.. die kapitein Jansen en andere officieren heeft bedreigd; W. K., die zich met geweld' tegen zijn arrestatie heeft verzet en tijdens zijn arrestatie de militairen heeft opgeruid tot verzet. Tevens zal dien dag worden behandeld de zaak tegep den soldaat R„ eveneens gedeti neerd in het huis van bewaring te 's-Herto genbosch, die betrokken is geweest in het militair oproer te Assen en aan wien opruiing wordt ten laste gelegd. Agatha Christie vermist. Naar gemeld is, wordt sinds vorige week Vrijdagavond de bekende Engelsche roman schrijfster, mevrouw Agatha Christie, vermist. V'an een bezoek bij vrienden in den avond thuis gekomen in haar villa bij Guidford (Sur rey) ging zij tegen tien uur weer uit met haar auto. Haar secretaris deelde zij mee, dat zij dien avond niet meer thuis zou komen. Den volgenden morgen werd haar^ auto door een jongen slechts enkele kilometers van haar woning in een dikke heg gevonden. En kele kleedingstukken lagen er in. Van mevr Christie zelf zelf viel geen spoor te ontdek ker. Hoewel doorloopende politie en vrijwilli gers 'de omgeving over vele kilometers heb ben doorzocht, en alle slooten en poelen wer dep afgedregd, was tot dusver geen enkel spoor van haar te vinden. 'Mevrouw Christie is. 35 jaar oud, gehuwd en heeft een dochter. Toen zij Vrijdagavond haar woning verliet haar man bracht het week-end elders door was er volgens de verklaring van haar dienstbode niets bijzonders aan haar tc hespeuren. De „Daily News" heeft een belooning van 100 pond sterling uitgeloofd aan hem of haar, die het eerst inlichtingen aan het blad ver schaft. welke leiden tot de ontdekking der verblijfplaats van de verdweneen, zoo deze nog leeft. Sneeuw op den Vesuvius. De eerste sneeuw 'is op 'den Vesuvius ge vallen. Rotterdamsche raadsleden. Een der Rotterdamsche gemeenteraadsle den, de heer Van Burink, werd gistermiddag op den Coolsingel, juist toen hij zich ter raads zitting zou begeven, opgewacht door twee rijksveldwachters, die hem verzochten mee te gaan D eheer Van Burink was nog de betaling verschuldigd van een boete van f 3.—, hem opgelegd wegpns het rijden met een kar met reclame op een verboden plaats. Daar hij in gebreke was gebleven die tijdig te voldoen, zou hij thans een dag hechtenis moeten on dergaan. De opgepakte gaf er echter de voor keur aan alsnog de boete te betalen, weshalve hij zich, zij het met eenige vertraging, toch nog ter raadszaal kon spoeden. Op het oogenblik, dat de heer v. Burink werd opgepakt, liepen er verschillende raads leden op den Coolsingel. Verschillende van hen gaven uiting aan hun ontstemming dat de, rijkspolliie juist dit oogenblik uitkoop om hem» van zijn vrijheid te berooven. Een ander lid van de Rotterdamsche vroed schap, de rapaillansche heer Coremans, ma nifesteerde, gistermiddag op den Coolsingel met een bord, dat onder het opschrift: „in naam der Koningin" de mededeeling behels de ,dat zijn inboedel wegens belastingschuld zou worden verkocht. Op last der politie moest Zijn Edelachtbare het ventan met dit bord staken, zegt het „Hbl." De drank. Gisteravond kregen een schoonvader en een schoonzoon ,die beiden door sterken drank beneveld waren, in da Jonker Fransstraat te Rotterdam een woordenwisseling. Van woor den kwam het tot daden. De jongere wierp den oudere, een man van 60 jaren, voor een autobus, die juist kwam aanrijden. Een dei- wielen ging den man over het hoofd. Hij werd in zorgelijken toestand opgenomen en naar, het ziekenhuis gebracht. De politie heeft den schoonzoon aangehouden en tracht door oni derzoek .uit te maken of hier met opzet is gehandeld of dat men alleen met een dron-i kenmansmisdaad te doen heeft. INGEZONDEN Geachte Redactie. Wij knielen niet voor den Tijdgeest! Doelt wij letten op de teekenen des tijds. Dit letten op de teekenen des tjijids behoed# ons voor conservatisme, d.i. begeerte om te be houden, wat eens was. Het behoede er ons ook voor om door terugver langen wat ieeds opgeruimd werd, noodzakelijke aanpassing aan nieuwe eischen op te schorten. Want al kwam het Broeker Spoortje terug (schrijver dezes behoort tot de menschen, die de opheffing betreuren), dan nog zou vernieuwing van den Twuijverweg noodzakelijk zijn! .Wij hebben de intocht van de auto-bussen gezien. Zonder ;dc middelen, <lie elders tot dit resultaat leidlen, als lage tarieven, diensten op spoortijden e.d„ maar op geheel regelmatige wij ze, door de gerieven, die zij aan onze dorpen boden, hebben zij een volledige overwinning behaald. Dit nu is te beschouwen als een ondubbelzinnige uitspraak van de Langeiijker bevolking, een uit spraak, die niet te achterhalen zal zyn door wilsbeschikking, van welken magistraat ook- La ten dezen dan ook niet met een beroep op verou derde verhoudingen van wegbezit of wat ook (mij was voor dezen niet bekend, dat wij 't al eeuwen lang aan Alkmaar dankten, dat we een verbindingsweg met de rest van de wereld had den!) pogen tegen, stroom op te roeien, maar laten zij integendeel, het belang van hun burge- rijen voorstaan; er. bevorderen, dat deze niet lan ger dan voor 't vernieuwen van den Twuijverweg noodzakelijk is, blootgesteld worde aan 't even groote gevaar van 't, passeeren van de brug tus- sohen Broek en Hugowaard. Waar gaan we heen, als de gemeente Heerhu- gowaard daarvoor de verantwoordelijkheid niet durft dragen? Want tot nog toe blijkt nog niet bij de besturen van alle gemeenten de onverant woordelijke houding van sommige Langedijker ge meentebesturen navolging te vinden. Want wie draagt de verantwoordelijkheid voor een eventueel ongeluk? De auto-chauffeur, die zich vrij zeker voor deu rechter zou 'reuben te verantwoorden; óf de ntensehen in cn buiten Langedijk, die ijveren voor een nieuwe weg .en geijverd hebben (Sigma!) voor behoud van net spoortje, toen het daarvoor nog tijd was; óf de burgemeesters, die met een beroep op verouderde instellingen nu al bereikt hebben, dat we van den regen in den drop zijn gekomen Neen -- niet zij die de Twuijverweg afgeslo ten heboeu, 't zij u bij voorbaat uit de handen geslagen. En wie draagt le gevolgen? Wie anders 'dan de. bevolking van den Langen- dijk, als eerst en meest belanghebbende bij oen goede verbinding met de buitenwereld, zooals met. name de positie van Broek en Noortdscharwoucle met hun groote export-veilingen eischt? Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, N. N. (Overgenomen uit het „Chr. Nieuwsblad").

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4