De Man van de Week HOLLE-BOLLE BIlT Wat stakingen kosten Rijwielbelastingmerken 1927 Bezuiniging Op verontrustend regelmatige wijze volgen de spoorwegongelukken elkaar op in ons land. Nu eens is het een wissel, die niet omging, ofschoon de daartoe noodige manupilaties wa ren verricht, dan weer een wagenas, die niet, meer berekend blijkt voor het gevergde draag vermogen. Aan rails, wielen, assen, wissels e.d. blijkt dus nog al wat te mankeeren en niet onwaar schijnlijk klinkt het uitgesproken vermoeden, dat te ver doorgevoerde bezuiniging oorzaak van een en ander is. Dat zij een waarschuwing. Waarlijk niet in het spoorwegbedrijf alleen heeft men bezuiniging bedacht en ingevoerd als een onfeilbaar middel tegen de economi sche kwalen des tijds. 't Lijkt zoo logisch en eenvoudig om door vermindering van uitga - ven een tekort weg to werken en ongetwijfeld hebben velen aan deze remedie het behoud hunner zaken te danken. Van den anderen kant evenwel mag men niet vergeten, dat eenl te verre doorvoering der genoemde gedachte in strijd ?s met een andere waarheid, n.l. dat) er ook nog een bezuiniging bestaat, die dei wijsheid bedriegt. Vermindering van perceel b.v. zal wel di rect leiden tot beperking der uitgaven, maar wanneer de vermindering zoo ver wordt door gevoerd, dat de vereischte krachten voor on derhoud en herstelling van materialen mei langer beschikbaar zijn, dan zal het bedrijf spoedig bijzondere uitgaven voor vernieuwing; te dragen krijgen, die de bezuinigde bedragen verre overtreffen. In het spoorwegbedrijf wreekt zich zulke averechtsche bezuiniging bovendien nog op de veiligheid van het verkeer, welke tenslotte toch voor alles dient te gaan. Safety first. We stellen de vraag of het niet verstandig zou zijn om nu maar eens een beetje op te houden met geroep om bezuiniging om naar andere middelen uit te zien om tot economisch herstel te komen. Stel u eens voor: een zieke; 's mans maag is niet in orde, d epatiënt gaat met den dag achteruit en tenslotte wordt den dokter om raad gevraagd. Die schrijft dieet voor: 's mor gens een bordje pap en 's avonds twee smeed - jes brood. De patiënt rammelt van den hon ger, maar het middel helpt en de man wordt] met den dag beter. Als de dokter hem nu aanraadt om het dagelijksCh menu weer langzaam te gaan uit breiden tot de patiënt weer aan normale maal tijden gewend is, en deze 'kan verdragen..,...: weigert de herstellende hardnekkig. Hij voelt zich door het volgen van het dieet zoo opgeknapt, dat hij besloten is om in zijn verder leven niets anders meer te nutti gen, dan 's morgens een bordje pap en 's avonds twee sneedjes brood. De gevolgen blijven natuurlijk niet uit, Wat tijdeljjk voldoende was voor een ziek lichaam kan voor een herstellend en gezond géworden merisch niet heilzaam meer zijn; zoo'n patiënt sterft aan ondervoeding. Zoo is het ook met de bezuiniging als eco nomisch geneesmiddel. Die bezuiniging was. een oogenblik noodig, toen heel de wereld, 'ichaamziek was. Knappe geneesheeren heb ben den patiënt een paardenmiddel voorge schreven: een economisch dieet, bezuiniging tot het uiterste. De zieke komt nu aan de bef terende hand. Blijft hij in deze veranderd® omstandigheden het strenge dieet volgen, dan zullen hem nieuwe kwalen bedreigen. Door'een te ver gevoerde bezuiniging bij de spoorwegen e.d. zal de veiligheid van het verkeer gaan lijden; te sterke vermindering der politie is een gevaar voor de openbare orde; in de industrie brengt te groote besparing schade aan machines, grondstoffen en gebou wen; in den handel voert ze, door verminde-1 ring der controle, tot fraude; bezuiniging op de levenswijze in het algemeen voert tot ver arming van den middenstand. En van al de genoemde bezuinigingen 'is mede 'het gevolg: steeds groote r werkloosheid. Bezuiniging is een crisis-medicijn, maar als een herstellende partiënt moeten we weer lang zaam naar vroegere 'verhoudingen en levens wijze terug 't Zou natuurlijk verkeerd zijn om nu met geld en middelen te gaan smijten; alle uiter sten zijn veroordeelingswaardig. Maar we moeten terugkomen van onze schrielheid, we moeten onze zaken weer roya ler gaan aanpakken en het publiek moet 1 zonder de grenzen van het mogelijke te over schrijden meer gaan köopen. Dat iemand kan, dus weet te sparen als het noodig is, valt te loven, maar sparen en' potten, al wat men maar vergaren kan, is volstrekt niet de hoogste wijsheid des levens. Door bezuiniging hebben we een crisis we ten te overwinnen, maar gezonde economische toestanden en vermindering van werkeloosheid, krijgen we eerst weer, als de productie kan worden verhoogd. Eerst als het geld, dat verdiend wordt, weer wordt uitgegeven, scheppen we den .ooodzake- iijken cirkelgang, waarin de maatschappelijke welvaartswagen kan blijven rondrijden. Uit den Omtrek. - OUDE NIEDORP. Van de onlangs gehouden ballonwedstrijd alhier werd de le prijs gewonnen door A. diet Wit Lz., 2e prijs door Aafje Mulder, 3e prijs door L. Fijma. De ballons werden gevonden, te Hauburg (Denemarken), te Dokkum en te Oostdongeradeel. Plaatselijk Nieuws - ZU1DSCHARWOUDE. Uitslag publieke verhuring, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidschar- woude op Maandag 13 December 1926, des avonds 6 uur in het café „De Roode Leeuw" alhiervoor de gemeente Zuid-Scbarwoude: Voor 5 jaren (met 5 optiejaren): 1. Een akker bouwland aan de Oosterdijk bij de watermachine (13). Huurder Jn. Com mandeur voor f 8.60 per sn 2. Twee dito bij het Gaaislootje (16). Huur der Jn. Commandeur voor f 6.— per snee. 3. Een dito ten zuiden van de Schoutensloot bij "Noordscharwoude (9). Huurder Jn. Hink Fz. voor f 5.40 per sn Onder Heerhugowaard: 4 Vier akkers bouwland bij de overhaal (781 Huurder P. Koedijk Dz. voor f 7.40 per snee. Voor 6 jaren: Onder Zuid-Scharwoude A'oor bet Burg. Armbestuur te Zuidschar woude 5. Een akker bouwland „Hamboersgroet" 8). Huurder P. Modder voor f 8.10 per sn Voor de kerk der Herv. Gem. te Zuid- scharwoude 6. Een dito aan de Kerkesloot, uiterste der depart (loVif)- Huurder C. Spaans voor f 7.50 snees. 7. Een dito aldaar de middenste derdepart (9). Huurder Jb. Twisker, Voor f 7.50 per snees. 8. Een rnto aan de Schagersloot (6). Huur der D. Rchoenmaker Jnz. voor f 5.40 per snees. 9. Een. dito ten Noorden aan de Schagersloot (4). Huurder Jn. Klingeier Kz. voor f 6.—i per snee. 11. Idem. Huurder Jb. Twisker voor f 6.50 per snees. 11. Idem ten oosten "a. d. Troffeert (10). Huurder P. Modder voor f7.10 per sn 12. Idem ten westen van de Wijdesloot, be noorden van de Kardinaalsloot. Huurder C. Blom voor f 5.20 per snees. 13. Idem ten zuiden van 3e Schildersloot (15). Huurder P. de Graaf voor f 6.60 per snees. 14. Idem ten zuiden van de Kikkersloot (7) Huurder B. v. d. Wal voor f 6.60 per snees. 15. Idem (6V2). Huurder B. van de Wal voor f6.— per snees. 16. Idem aan de Kardinaalsloot (14). Huur der P. de Graaf voor f 7.— per snees. - ZUIDSCHARWOUDE. Zondagavond werd door de zangvereeniging „Gemengd koor" met kinderkoor, onder lei ding van den heer Pranger een openbare uit voering gegeven in het lokaal van den heer Kramer. De opkomst was vrij goed en ook hetgeen ten beste werd gegeven kwam goed tot zijn recht. Een en ander werd opgeluisterd door een symphonie-orkest, eveneens onder leiding van den heer Pranger. - ZUIDSCHARWOUDE. Op voorstel van den heer P. Boon, besloot het kiescollege der Herv. Kerk alhier het se cretariaat van dit college'te verplaatsen naar den kerkeraad, en werd als secretaris nu ge kozen de heer W. C. Bouman, die ook secre taris van den kerkeraad is. Genoemde heer werd vooraf als ouderling herkozen. Als dia ken werd de heer C. de Boer herkozen. - ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdagavond werd vanwege „Niet en Ge noegen" een vrouwenavond gehouden. De voorzitter, de heer P. Berkhout, constateerde dat de opkomst als altijd flink was en sprekpr bedoelde onder dit altijd de 42 jaren dat hij lid van 't Nut was. De avond werd afgewisseld door een lezing, muziek en zang, declamatie bioscoop en toóneel. Aan het einde van deze vrouwenavond sloot de voorzitter onder lui den bijval, daarbij zeggende dat deze avond zich waardig aanpaste bij de voorgaande. Nieuwstijdingen Een dronken chauïfenr. Vrijdagavond reed op den Amstel bij de Paar denstraat, te Amsterdam een auto, waar ia naast de nchauffeurjeen oude man was gezeten. De auto reed in een verkeerde richting en een agent tracht te den chauffeur daarop attent te maken. Toen de chauffeur den agent zag, gaf hij vol gas en reed snel weg. De agent, die voor de auto had gestaan, werd omver gereden, tengevolge waar van hij eenige lichte kwetsuren kreeg. De chauffeur reed in snelle vaart door in de richting van den Admiraal de Buyterweg. Toen hij ver boven de voorgeschreven maximum-snel heid den Admiraal de Ruyterweg afreed, dreigde hij wederom door een agent te worden aangehou den. De chauffeur scheen ook dezen agent omver te willen rijden; de politieman wist echter bij tijds op zij te springen. Dicht bij Halfweg reed de auto door een heg .en 'kwam daardoor in botsing met de Haarlem- sche tram, die de auto vrijwel geheel vernielxlje. De chauffeur en de andere inzittende waren uit de auto gesprongen; de oude man was daarbij' ge vallen en bad een bloedende hoofdwonde gekre gen. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het politiebureau overgebracht. De chauffeur had inmiddels de vlucht genomen- Onmiddellijk na het ongeval werd de politie van de gemeente Halfweg van het gebeurde in kennis gesteld en kort daarna wist de veldwach ter in samenwerking met een 'Amsterdamschen politieman vlak bij de grens van beide gemeenten den chauffeur aan te houden. Hij werd eveneens naar het politiebureau overgebracht, waar bleek, dat de chauffeur en de andere inzittenden dron ken waren. Hij had de auto waarop zich geen qi rosser ie bevond van den eigenaar meegekre gen, met de opdracht deze te vèrkoopen. Met een ouden vriend was hij, .nadat hij zich eerst te goed had gedaan aan sterken drank, een tochtje door Amsterdam gaan maken. Dé gewonde oude man is ter verpleging in een der ziekenhuizen opgenomen. De gekwetste agent is naar zijn huis vervoerd. Een overval. Zaterdagavond kort na 11 uur. heeft een mans persoon, gekleed in grijzen winterjas en bolhoed op, een overval, gepleegd in den bakkerswinkel van de firma Henri J. Kareis aan de Wetering schans te Amsterdam. De beide winkelbedienden, de dames T. Hci- blom en R. van Schaik, hadden reeds precies op den sluitingstijd om 11 uur, nadat zij de gordij nen hadden neergelaten, de lichten uitgedraaid, toen deze min den winkel binnentrad. Juffrouw Hei blom bevond zich toen in een kleedkamertje, dat aan Ion winkel -grenst. Op de vraag van de andere juffrouw, waarmede zij den laten bezoeker van dienst kon zijn, antwoordde deze, dat hij gaarne nog een half brood, liefst een melkbrood wilde koopen. De winkeljuffrouw overhandigde het halve broodje en de man betaalde met twee dubbeltjes. Juffrouw van Schaik wilde, nu zes cent uit de cassa, nemen, toen zij zich plotseling bedreigd zag door den loop van een revolver. De man had, zonder dat de juffrouw zulks in de donkere ruimte bemerkt had, een revolver voor den dag gehaald en deze haar voorgehouden onder dezen uitroep: „En nou geen woord meer.' Juffrouw Heiblom in het kleedkamertje werd door dozen uitroep opgeschrikt. Zij gooide met een ruk de deur open en zag toen tot haar groote ontsteltenis, in welk een hachelijke positie haar collega verkeerde. De man was reeds achter den toonbank tot aan de cassa genaderd. De beid ejonge dames, een harer had intusschen den hoorn van de telefoon gegrepen, begonnen als razeodeu te schreeuwen en zij lieten ziek daarvan niet afhouden door de bedreiging van den man,«die riep: ,,Ga in het hok" of ik schiet." Op het geschreeuw bleven enkele voorbijgangers, staan en dit hoorende, werd de indringer bevreesd; betrapt te zullen worden. Zonlder in de gelegen heid te zijn geweest de cassa te'openen om er met den inhoud van door te kunnen gaan, vluchtte hij naar de straatdeur, die op slot was. Hij riep de dames op zijn vlucht nog toe: „Ver geef me, ik deed het uit armoede." Daarna draaide hij den knop vau het Amerikaansdie slot om, opende de. deur en sprong o pzijn fiets, waarmede hij in snelle vaart in de richting van het Lcid- schc plein verdween. Toen de beide dames van den schrik bekomen waren, waarschuwden zij telefonisch de politie. Juffrouw van Schaik kon nog een vrij nauw keurig signalement van den indringer verschaf fen. Buitenland -- Prins Leopold en prinses Astrid, die hun wittebroodsweken in Zuid-Frankrijk hebben doorgebracht, zijn thans reeds op den terug reis en worden spoedig in de Belgische hoofd stad verwacht. In den loop van Januari zullen rij een officieel bezoek brengen aan Frank rijk. De sneltrein Hannover—«'Bremen heeft Zaterdag bij het plaatsje Dedensen drie weg werkers overreden. Alle drie waren onmiddel lijk dood. Er heerschte geen mist, maar de neerslaande stoom uit een en dezélfde richting otp de naaste rails rijdenden goederentrein heeft den mannen belet de nadering van, dejn sneltrein te bespeuren. Mr. J. Gerritsen aan het woord in zijn In dische rede te Wageningen. „Onder deze omstandigheden is het zeer ge vaarlijk het uitgavenbudget weer aanzienlijk te gaan uitzetten. Want waar zal de .regeering dc middelen vandaan halen, indien de con junctuur omslaat? In de periode 1917—'21 ge schiedde de enorme opvoering van 's lands uitgaven, evenals thans geschiedt, onder de leuze, dat de economische en cültureele'be langen der bevolking beter moeten behartigd worden. De toenmalige politiek bracht echter Indië aan den rand van den afgrond; de be lastingdruk werd verdrievoudigd; de Indische schuld steeg met meer dan een milliard gulden; de bevolking op Java ging in welstand achter uit; aan betere verzorging der belangen op eco nomisch, cultureel en hygiënisch gebied werd weinig gedaan; maar het aantal ambtenaren is ontustbarend gestegen. Het is te betreuren, dat de lessen van het verleden, dat nog zoo kort achter ons ligt, de Regeering niets ge leerd schijnen te hebben. De grondslag voor een vérdere ontwikkeling der economische en financieele positie van In dië, die in de Europeesche en Inlandsche cul tures ligt, is sterk. Het gevaar dreigt echter van de zijde der Regeering, die 's lands huis houding op een veel te grooten voet heeft in gericht en blijft handhaven. De heer Leader te Middelsborough, die het respectabele gewicht vam 108 K.G. bereikt, is ongetwijfeld houder van het wereld-veel->eiet- kampioenschap. In de afgeloopen twee jaar heeft hij reeds dertien wedstrijden gewonnen, waarbij hij de laatste maal voor den wedstrijd een handicap tot zich nam van een pond ge bakken ham en twaalf eieren, op welk bij uit stek Engelsche nationale gerecht hij zich heeft gespecialiseerd. En deze laatste wedstrijd kost te hem zoo weinig inspanning, dat hij na afloop negentien eieren, die als reserve nog voorradig waren, oppeuzelde en zijn maaltijd besloot met een biefstuk, een puddinkje en eenige room soezen. Toch gelooven wij, dal zelfs deze holle - Gijs „gelapt" zal worden (om in sport-termi- nologie te blijven) door onzen fiscus. Want deze is vrijwel onverzadigbaar. In de laatste kwart-eeuw is de belastingdruk van 't Rijk zoowel als die van de Provincie verzes voudigd. Maar de grootste schrok is de ge meente, wier belastingdruk bijna vernegenvou- digd is. Dit heeft betrekking op de jaarlijk- sche opbrengst van alle directe belastingen; wat de inkomstenbelasting betreft is in vele gemeenten de gemeentelijke belasting drie maal zoo hoog als die van het Rijk, en in de gemeenten met den hoogstelt belastingdruk be taalt iemand met een inkomen van f 200.000 meer dan de helft van dit inkomen aan ge; mecntelijke belasting; iemand met een inko men van f 10.000. - een vierde en iemand met een inkomen van f 2.000— nog bijna earj tiende. „Hap", zeit-ie en verslonden zijn onze duitjes Waarlijk, wij dulden een waren veelvraat in ons midden, een kapitaalvreter, die demj heer Leader met zijn gebakken ham en eieren verre de baas is. Maar is het een wonder, dat niet alleen vermogenden, maar ook degenen, die niet tot de paupers béhooren, zich min der behagelijk gaan voelen tusschen het Zwin cn den Dollard en door vertrek naar het bui tenland dien grooten schrok ontvluchten? i Plaatselijk Nieuws JOOP TER HEUL. De Concordia-Tooneelclub is eene nieuw- opgerichte vereeniging, die staat onder leiding van den heer P. Deuteköm, lid van het „Klei ne Tooneel". Opgevoerd werd door dit jonge clubje „Joop ter Heul" een blijspel naar de boeken van Cissy van ^larxveldt. Alle drie bedrijven "door leeft 't van frissche tooneeltjes, waarin zich ernst aan de humor paart. Geen wonder. Zeven H.B.S.-meisjes, die zich tot een club hebben vereenigd de ,.Jopopien noloukikoclub", spelen hun mèisjes- giappen uit, waarbij Joop ter Heul den toon aangeeft. Steeds komt zij in conflict met haar zuster, die de wilde, half-jongens na tuur telkens berispt, omdat het geheele ge drag en optreden van Joop in strijd is met haar begrip omtrent vormen en distinctie. Joop stoort er zich niet aan, leeft haar frissche jeugd uit in het uitdenken van de leukste grappen, die haar jolige natuur haar ingeeft, maar blijft in haar dartele jeugd een onschul dig lief meisje, rond van hart en- rein van zin. Verder 'komt in dit blijspel een ernstige vader voor, een broer van de beide zusters ter Heul met een vriend, en een leeraar van de H.B.S., die later de echtgenoot wordt van Julie, de zuster van Joop. Stof genoeg dus voor allergezelligste en blijde tooneeltjes, waarvan het laatste heele mooie passages heeft. Wij noemen, toen Joop, de dartele levenslust, haar vader, die zij „piepert" noemt, toezegt haar moeder te zullen verplegen. Het slot was allerleukjst'. En nu het spel. Dit moeten wij beslist roe men. Wij sluiten niemand uit. Dit slaat niet alleen op „Joop", op Julie" en op Dr. Schmidt, maar ook op papa ter Heul, Kees, zijn zoon en diens vriend Leo van Dril, als mede op de dienstbode. Wat een aangename sfeer! Men leeft er van op. Ejn de strekking: Geen dubbelzinnigheden, noch geniepigheid, of schaamteloosheid, maar frissche, gezonde reine zin en jeugd. Het jongedamesclubje fleurde alles óp. Los en vroolijk, jolig spel. Het flink opgekomen publiek genoot dubbel. Wat een applaus. De tooneel-vereeniging „Concardia" wordt iets onder leiding van den heer Deutekom. Daar kan men van verzekerd zijnl In het Lagerhuis is onlangs medegedeeld dat het aantal werkdagen dat door staking verloren is gegaan in Groot-Brittannië en N.- lerland, de laatste jaren ongeveer bedragen heeft 1919 35.000.000 1920 26.500.000 1921 21.860.000 1922 20.000.000 1923 23.500.000 1924 8.500.000 1925 8.000.000 1926 (Jan tot Oct.) 142.500.000 Van de 142.500.000 van dit jaar zijn er 126.500.000 te wijten aan de mijnwerkerssta king en 15.000.000 aan de algemeene slaking. In verband met de drukke werkzaamheden op dc postkantoren gedurende de laatste dagen van het ajar, zal met den verkoop van rijwiel belastingmerken voor het jaar '1927 op die kantoren eerst worden aangevangen op 1 Ja nuari 1927. Ten einde aan het publiek gedurende eeni ge dagen de gelegenheid te geven, zich van een briastingmerk te voorzien, heeft de Minis ter van Financiën de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen opgedragen de controle ojp de naleving van de rijwielbelasting ge durende de eerste zes 'dagen van 'de maand Januari 1927 niet uit te oefenen. Met ingang van 7 Januari zal die controle echter wor den hervat. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voor doen, dat op een postkantoor en In het .hijzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen belastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aarfbeveling het koopen van een iperk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men dit moet gebruiken. Burgerlijke Stand Gemunte WARMEN HUIZEN. GeborenJohannes Pieter, z. van N. Vadier en van M. I. Zwietering. Anna Cornelia, d. van Th. te Buck en van P. Slijkerman. Adxiana, d. van B. van Diuin en van J. Groen. Ondertrouwd: H. Postma oud 32 jaar tc An- dijk en Di. J. Giltjes 28 j. alhier. Getrouwd: H. Postma en D'. J. Giltjes, voor noemd;. Overleden: Simon Ligthart oud 53 jaar, geh. met A. Louwen. Maria Bakker, weduwe van C. Pie, oud 7-1 jaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2