DE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 16 December 1926 8te Jaargang No. 149 irtcrc.telephoom 52 NIEU WE LUGEOIJkER MUM Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprij s per 3 maanden f4.15. - Bedact.-Uitg. J. H. KEIZKH. - Bureel lVoord§charwouüe Buitenlandse!; Overzicht We zijn feitelijk nog altijd bezig den groo-t ten oorlog af te wikkelen. De wapenen rustea al sinds lang. Maar Clemanceau heeft inder tijd gezegd, dat de vrede van Versailles de, voortzetting van den oorlog was met andere middelen. En dat hebben we terdege gemerkt. Daarom is de eerste noodzakelijkheid, willen we uit den oorlogstoestand verlost worden, de verandering van het vredesverdrag, althans de aanpassing van dit verdrag aan aan normale toestanden. Met dat laatste zijn ze nu ook te Genève bezig, geweest. Er zijn oorlogsgevolgen, die zich do,or geen- besluiten van Volken bondsraden of regeerin-i gen meer laten wegwerken. Er zijn er ook, die; eerst langzaam verdwijnen. En in haar eco-, nomisch leven merkt Europa hoe langzaam- dat gaat. Maar er zijn er ook, die door een' enkele pennestreek zijn te niet te doen. Of lijkt? dat veeleer zoo? Zeker de geallieerden -en; speciaal Frankrijk, Engeland, Italië en Japan- die er direct bij betrokken zij|n, zijn formeel in, staat door een eenvoudig besluit de militaire controle over Duitschland op te heffen. Maar; feitelijk kunnen ze dat alleen, wanneer de! nieuwe mentaliteit der volken en nieuwe ven houdingen dat mogelijk maken, en konden ze dat eerst na Locarno en Thoiry. De Franschen in de eerste plaats moesten Duitschland niet, meer zien als den vreeselijken vijtand, die nogi ieder oogenblik gereed staat op hem toe të springen, maar als den buurman en de groot ste economische macht in Midden-Europa, met trien samenwerking ook in het eigen belang geboden is. Ze kunnen dat nog niet heelemaaL En dat geeft te Genève de groote moeilijk-; heid. Want het gaat toch eigenlijk niet om de Duitsche vestingen in het oosten of 'den uit-1 voer van Duitsche halffabrikaten, die in het buitenland ia-oorlogsmateriaal veranderd kun nen worden, waarop de gezantenraad zich be-, roept om te bewijzen, dat de militaire cotv trole nog niet kan worden opgeheven. Het is het wantrouwen, dat er uit spreekt en dat maarschalk Foch en de zijnen, op wier ad-' vlezen de gezantenraad zijn besluiten neemt; doet wenschen Duitschland nog in de hand; te houden. Te Genève zat men intusschen met 'dit wantrouwen en de uitspraak van den gezan tenraad deerlijk verlegen. M|en was feitelijk1 al overeen gekomen, dat de militaire controle der gealliëerden zou worden opgeheven eri zocht een vorm waarin het toezicht van den Volkenbond zou kunnen worden uitgeoefend zonder Duitschland al te zeer te hinderen. - Maar men heeft het niet opgeheven. Tenslotte waren het de regeeringen der toe zicht uitoefenende gealliëerden, die 't beslis-, sende woord hadden te spreken. En waarvoor zou de Volkenbond zijn, wanneer zijin samen-, komsten te Genève niet eens in staat waren- het voor de vergaderde ministers gemakkelijk ker te maken bij hun besluiten te volharden tegen de adviezen der militaire raadgevers Ln. Ondanks Koningsbergen en Kustrin en hoe die Duitsche vestingen in het oosten meer, mogen heeten en ondanks de Duitsche oorlogs- fabricage zal de militaire controle der 'gealli eerden worden opgeheven en komt daarvoorf het toezicht van den Volkenbond in de plaats. Dat toezicht is bovendien zoo geregeld, dat, van een voortdurend of periodiek onderzoek geen sprake kan zijn, maar alleen op voor; afgaande klacht zal onderzocht worden en daP bij eventueel© huiszoekingen, die overeenkom stig de Duitsche wetgeving zullen gescheiden, de opzichters van den Volkenbond vergezeld, zullen worden door een Düitsch ambtenaar, van de rechterlijke macht. Duitschland behoeft zich dus niet zoo sterk meer als de onderworpene te voelen. Trou-' wens zijn positie als lid van den Volkenbonris- raad verzet zich daar ook tegen. De nieuwe regeling toont ongetwijfeld de, veranderde stemming in Frankrijk en in de- rest van Europa, maar ook hoe goede diensten- de Volkenbond ten 'bate van verzoening ent van den vrede soms kan bewijzen. Zou hiji zich wellicht ook elders in de wereld daar mee niet eens verdienstelijk kunnen maken# Men moet niet wachten totdat het vuur uit breekt, maar de brandstoffen zien op te rui men, die zoo gemakkelijk vlam vatten. Op den Balkan hebben ze altijd in overvloedige mate: gelegen. Het leek wel, of Rusland en Oosten rijk ze daar opzettelijk ophoopten. Maar Oos tenrijk is als groote mogendheid verdwenen; en Rusland telt voorloopig ook niet meer mee. En toch rookt het er nog. Het is nu het I tali -. aansch-Albaneesch verdrag, dat zoo'n verstik kenden rook verspreidt, dat niemand meer goed onderscheiden kan, wat er nu eigenlijk precies aan de hand is en dat het Zuid-Sla visch kabinet er van aan den haal is gegaan. Die plotselinge vlucht komt 't land op het Advertentiën vian 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever oogenblik al bijster ongelegen, nu Pasjisj. de groote radicalen leider, die altijd dergelijke- zaakjes opknapte, overleden is, niet alleen om dat het wellicht niet zoo gemakkelijk zal val len een nieuw ministerie samen te stellen; maar ook omdat Pasjitsj politieke ervaring het land allicht te stade zou kunnen komen in de gespannen verhouding, die tusschen het land en Italië bezig is te ontstaan. Ook in China zouden wellicht diensten, als de Volkenbond bieden kan, gebruikt kunnen] worden. Tusschen de Zuidelijken en de Noor-j delijken zal het misschien nog wel gaan. 'De; Engelschen stellen voor China in ean Noor delijk en een Zuidelijk rijk te splitsen, waar door aan den strijd meteen een einde zou! komen. Maar hoe zal het gaan tusschen China, de Zuidelijken wel allereerst, en Engeland; zelf? De Chineezen blijken van plan eindelijk} ook de rechten voor zich op te eischen, die; iedere souvereine natie bezit en dus zich -niet, langer door vreemde mogendheden te laten ringelooren of vreemde rechten te laten be houden, die ze in geen enkel land hebben. Maar zullen die vreemden zich ïn deze nieuwe situatie zoo gemakkelijk schikken? Door be middeling van derden gaat het toch altijd een beetje vlotter. Maandagavond vergaderde het bestuur, waarbij absent waren de heeren Wit en Band van N. Niedorp. De voorzitter opent de vergadering, daarbij wijzende op de vergrooting van de vergader-; zaal, wat naar hij hoopt een belangrijke ver-; betering zal blijken te zijn. Spreker dringt aan op een vlotte behandeling der agenda. De notule vvorden gelezen en goedgekeurd; terwijl naar aanleiding daarvan de heer Ootjers mededeelt dat -de verwarmingsplaten rijn aan gebracht. in 'totaal 62, wélke aanleg f 753.— heeft ^gekost, terwijl voor de stroom 10 cent per K.W.U. betaald moet worden. De heer Swager merkt op, dat hem een kwi-. tantie is aangeboden, waarop blijkbaar 15 ct. is berekend, hetgeen .vermoedelijk een .ver-, gissing is, of wel, dat het veria^de tarief 1 Januari zal ingaan. Verschillende ingekomen stukken passeeren zonder discussie den hamer. Met betrekking tot de inventaris wordt de opmerking gemaakt, dat de biljetten daarvoor zoo laat worden ge drukt, hetgeen voor sommige vereenigingen tamelijk lastig is. Het bestuur der Prov. Com missie zal hierop worden gewezen. Een circulaire van eenige witte kool bou wers tegen het opensnijden van wut$ kool ter. veiling, geeft aanleiding tot eenige discussie waaruit blijkt dat men dit toch wel gewenscht acht om moeilijkheden te voorkomen. Naar aanleiding van mededeeling door War- menhuizen dat ook in een vergadering te Hoorn gehouden besloten werd tot vaststelling van een minimum prijs, waarvoor kooluitschot yefhandeld mag worden, deelt de heer Oot jers mee. dat op de veiling van den N.M.IB; deze maatregel nog geen cent heeft gekost,) 'Wh we! tot resultaat heeft geleid, dat d/o partijen beter worden aangevoerd, hetgeen met genoegen wordt vernomen. Door de vereeniging L.T.B. Langendijk is een schrijven ingezonden, waaruit blijkt, dat in 1925 door leden dier afdeeling te Broek; verhandeld is voor f 16.980.—, tegen f358.690 te Nrd. Scharwoude, alzoo 4.3 pet. te Broek. Hierbij wordt nog opgemerkt dat 8 of 9 le den piet een omzet van f 12.000 totaal ge-' regeld te Broek veilen, zoodat er voor anderen, die die bij gelegenheid doen een bedrag van f 4980.—, zijnde ongeveer 1 pet. van den ge- heelen omzet. Voorts wordt nog medegedeeld, dat die 8 of 9 leden niet meer zullen worden opgegeven voor den N.M.B., terwijl door het bestuur er steeds op aangedrongen wordt de produc ten op eigen veiling, d.i. te Noordscharwoude aan te voeren. Dit schrijven maakt een aan-, genamen indruk, terwijl de Secr. het bestuur, van genoemde afdeeling geluk wenscht met dit succes en de" heer Ootjers de opmerking maakt, dat een goed deel van laatstgenoemde omzet juist naar elders gaat, wanneer de eigen veiling dit zoo noodig heeft. Door den secretaris worden eenige mede- deelingen gedaan omtrent zeer voordeelige aanbieding door de T. A. C„ echter voorna melijk van artikelen, waaraan hier niet zoo veel behoefte is. Een uitzondering geldt voor glas. Eenige lijsten worden ter beschikking- gesteld. Hierna brengt de heer Ootjers verslag uit eener gehouden vergadering met betrekking tot exporl naar Amerika, waarop een tame-' lijk breedvoerige discussie ontstaat over het gebruik van het U.C.B.-merk, vooral met de betrekking tot de tamelijk moeilijke controle. Hel volgende punt der agönda betreft he$ openhouden der vaart bij veiling eói laadter-! rem bij vriesend weer. Uit de mededleelingem van den heer Ootjers bleek dat de transport arbeiders daarvoor niet veel meer schenen te; gevoelen, zoodat nu een bespreking had plaats1 gehad met schipper D. Blom, die bereid was dit te doen met zijn motorschuit. Opgemerkt' wordt, dat bovendien nog wel eenige arbeider» te werk zullen gesteld moeten worden. AU gemeen werd het hoogst gewenscht geachi? dat de vaargelegenheid zoo goed mogeliik open moet worden gehouden. Besloten werd op 't aanbod van Blom in te gaan. Vervolgens komt aan de orde het bonnen-i stelsel van den N.M/B. Herinnert wordt aan1 tie bespreking van dit punt in den Vierbond! en aan het besluit der algemeens vergadering van den N.MJB. tot het heffen van 5 pet.' extra voor het verkoopen op bonnen. Door1 den veilingleider wordt met voorbeelden toe* gelicht, dat deze bepaling niet is te handha-l ven, indien dit ook niet elders geschiedt. Del' zé overtuiging werd algemeen gedeeld in de vergadering der Commissie van Beheer, zoodat het voorstel dezerzijds wordt gedaan, die be-i paling niel te handhaven. Voor den zooveel- sten keer wordt over deze zaak lang en breed gediscusseerd, waarbij weer sterk naar voren komt de overtuiging, dat bij ruime verstrekking van bonnen het verplicht veilen groot ge vaar loopt. Tenslotte komt men tot het voor stel: De Bestuursvergadering van den N.M.IB,. van oordeel dat het ruimschoots verstrekken van bonnen zeer veel afbreuk doet aan het verplicht veilen, doch van oordeel, dat de N.M.B. in den strijd daartegen geer. voldoen den steun erlangt van zusterveilingen, verklaart noodgedwongen de handhaving van het geno men besluit, 5 pet. te stellen op verkoop op •hfcmnen, onuitvoerbaar te zijn. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen Naar aanleiding van een vraag van den heer J. Bakker antwoordt de heer Ootjers dat ook' bij handlichting zijnerzijds ook hier beslist meer bonnen zouden worden geyraagd. Voorzitter stelt nu aan de orde de behan deling van den beschrijvingsbrief voor de ver gadering van de Prov. Comm. welke 16 de zer te Alkmaar zal worden gehouden. Met? betrekking tot het voorstel om de vereenU gingen te Medemblik en te Opperdoes tege-f moet te komen naar aanleiding der opgelegde' boete inzake de zegelwet, wordt besloten tot! steun. Van de bespreking en inlichting ter ver gadering zal het afhangen voor welk bedrag1 zal worden gestemd. Met het oog op het voor-1 stel een bedrag te reserveeren voor bijzondere en hoogst, belangrijke cultuurbelangen, zal ge-' wezen worden op de wenschelijkheid van fi- nancieelen steun voor het nemen van proeven. Afgevaardigden zullen worden aangewezen door Waarland en Omstreken" en 't Veldt. Bij de rondvraag wordt door den heer Swa- german medegedeeld, dat morgenavond een vergadering zal worden gehouden bij den hr. Peetoom, waarin een lezing zal worden gehou den ovei de droogmaking der Zuiderzee, toe-" gankeiijk voor iedereen. De heer Jac. Groen heeft een onderhoud gehad met een handelaar, waaruit bleek dat ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het pre senteeren van goede kool met de opmerking dat er een enkel uitschotje in zit. Hoewel de heer Ootjers van oordeel is, dat. daar toch ook wel iets goeds in zit, acht men het toch vrij wel algemeen minder gewenscht In een goed gepresenteerd product past- geen uitschot. Besloten wordt dan ook hier aan een einde te malcen. Nog wordt door den heer C. van Langen gevraagd of het lossen niet bespoedigd kan worden. Hierover worden tamelijk veel klach ten vernomen. Hoewel de heer Ootjers meent, dat het moeilijk zai gaan, het iedereen naar den zin- te maken, zou de heer van Langen toch gaart ne zien dat er met de handelaars eens ernstig over gesproken werd, wat natuurlijk kan ge schieden. Hierna sluiting der vergadering met den wensch, dat 1926 zal mogen eindigen en 1927' begint onder gunstiger omstandigheden dan die van het oogenblik. FBaaiseSijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 9 December 's avonds half acht. ver gaderde d-e afd. Broek op Langendijk van Natio nale Christelijke Geheelonthouders Vereeniging- in de „Nieuwe Zaal Na opening door den voorzitter inet gebed en het lezen van een schriftgedeelte, en het lezen der notulen door den secretaris, werden eerst de huishoudelijke zaken behandeld, nm.l. het propa gandawerk, en het laten optreden van een spreker in openbare vergadering, hetwelk in Januari a.s. zal plaats hebben. Hierna leest de voorzitter zijn opstel ovér „anti alcohol onderwijs op de school". Hij laat hierin uitkomen, hoe gewenscht het is, om de jeugd al er van le doordringen, welk een ellende en zonde er voortvloeit uit het gebruik van alcohol, doch de moeilijkheid wordt ook bezien, dat niet alle onderwijzers er van doordrongen zijn. Het zou dus in dien geest toegepast kunnen worden, dat zoo de ouders er om vragen, en er een onderwij zer aan de schooi is, die zelf geheelonthouder is, de wet het zou toelaten, om dit onderwijs op te nemen op de lesrooster. Verder leest vriend Aiterna zijn opstel getiteld; „De weiking van den alcohol op het hart," het welk ons doet zien, wat een afmattende inspan ning net voor hat menschenhart is, door het drinken van een matige hoeveelheid alcohol, zoo veel sneller te moeten kloppen. Bij het onmatig drinken, wordt het dan ook soms zoo erg, -dat het den dood tengevolge heeft. Na rondvraag volgt sluiting der vergadering met Tukgebei. - ZUIDSCHARWOUDE. Schipper L. Bood alhier kwam met zijn mo-, tor boo i in aanraking met die van len heer, C. van Schoorl te Broek op Langendijk. Bei-' 'de vaartuigen bekwamen schade, die door ver J zekering is gedekt. - ZUIDSCHARWOUDE. Onze gemeenteraad vergadert Vrijdagavond. Behalve een voorstel van de raadsleden Dijk-, huizen en Du Burck tot intrekking van de verordening op de Winkelsluiting, gesteund; door een adhaesieadres van verreweg het grootste deel der winkeliers, en een adres der caféhouders om ook op Zaterdag en 'Zondag, hun inrichtingen tot elf uur te mogen open-., houden, komt mede aan de orde een voorstel der raadsleden Dijkhuizen, Kramer en Zee i man, om terug te komen op het besluit, geen lid te benoemen In de Commissie voor eert goedkooper plan tot verbetering der Twuy-j verweg en geen f 100.— in de voorloopig©. kosten toe te staan. Onder meer komt ook de kwestie van het Burgerlijk Armbestuur aan de orde, dat geen genoegen neemt met een verminderde subsidie van f 250.— - ZUIDSCHARWOUDE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat dei Alg. Vergadering nog haar sanctie moet ver kenen op het door het Bestuur van den West-! Friesche Bond van Fanfarecorpsen en Har moniegezelschappen genomen besluit om een wedstrijd voor solisten en kwartetten te hou-t den. Uit het onlangs vermelde bericht zou, men kunnen opmaken, dat die goedkeuring) reeds verleend was. Uit den Omtrek - St. PANCRAS. Vergadering van de IJsclub St. Pancras op Dinsdag 14 December ten lokale van den lieer H. Gerritsen, onder leiding van den heer P.: Madder, welke de clementie inroept voor zijn eerste optreden als zoodanig. Spreker verheugt zich over de nogal talrijke opkomst, niettegen staande het weer toch in de „contramine" is. Hierna lezing en goedkeuring der notulen. De heer Hoogland gaf een kort verslag van de vorige vergadering, daarvan de be langrijkste besluiten reliveerende. De rekening gaf aan een ontvangst met ingbegrip saldo van het vorig jaar, van f 18131, tegen een uitgaaf van f 123.55; hier bij inbegrepen een bedrag van pl.m. f 60.— aan loo.i voor tiet baanvegen, hetwelk naar alle waarschijnlijkheid door de gemeente als subsidie wordt geretourneerd. Bij de volgende bestuursverkiezing werden de aftredenden herkozen, t.w. de heeren H. A. Hoogland, A. Stammes en Jb. Kloosterboer. De beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. levert weinig stof tot bespreking. Een enkele vraag, daarop voorkomende, brengt wat nieuws naar voren. De bedoeling hiervan is, om -de verbindingsbanen binnenkort te leiden, daar door het uitgebreide verkeer van motorvaar tuigen de groote vaarten te lang worden opengehouden. Als zoodanig komt hier naar voren het ongemak van het „Koedijker slof", hetwelk dwars door het ambacht loopt. De secretaris deelt daarop mede. vernomen te hebben, dat hierin door Koedijk zal worden voorzien Als afgevaardigde naar de Alg. Verg. met vrij mandaat, wordt gekozen de heer Hoog-? land. Bij de rondvraag werden verschillende plan nen aan de hand gedaan voor mogelijke wed^ strijden in den a.s. winter. Met de aanwijzigin, gen zal rekening worden gehouden. Hierna verloting, wat nogal tot vroolijkheid stemde. Met een woord van dank voor de aangename, besprekingen volgde sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1