KEQ's ZELfRIJZEHD BAKMEEL STER Onverschillig altijd verscfo Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier TABAK Zaterdag 18 December 1926 3i e Jaargang Revue van de Week De KERSTDAGEN en OUDEJAARSAVOND met OLIEBOLLEN en CAKE van KEG'» HAVERMOUT KEG's JAVA RIJST KEG's TARWEGRIESMEEL KEG's GEMALEN RIJST KEG's TARWEBLOEM KEG's BOEKWEITMEEL KEG's VERMICELLI pei KEG's MAGARONI jitr Z pondspak .1» 23 20 25 25 16 21 20 22 eis. *0® No. 150 INTERC.TELEPHOOM 52 NI Hi WE MICEIUkCI I8II1VI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. - Be d act- Ui ty. UGIZËIt. - Bureel Noordscharwoude Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLADi BINNENLAND. President Ruys de Beerenbrouck heeft de vorige week een vermaning gericht tot de Tweede Kamer om wil men op Donderdag 23 December a.s. gereed zijn met de Begroo ting, Oost en West-Indische inbegrepen, als ook met nog wat ander werk, de deugd der zelfbeperking bij de discussies te betrachten. Tot dusver is er bij de dag-, avond en nacht weinig te bespeuren van het zich dezen pne-i vergaderingen van het hooge college bitter sidi-wenk ten nutte hebben gemaakt. De woor denvloed blijkt overstelpend. En wat bij de. ..schriftelijke gedachtenwisseling' 'was opge-1 merkt, wordt bij het openbaar debat voor 't meereodeet van de vragen etc. herhaald. Te gen de parlementaire kwaal .genaamd praat-, lust, schijnt eilacy geen kruid te zijn gewassen. Den 7en December 'j.l, beleefde minister' Slotemaker de Bruine het groote, door velen niet verwachte succes dat de Begrooting van' Arbeid, Handel en Nijverheid door de Twee de Kamer zonder stemming werd goedge keurd. Ik teeken nog aan, dat Z. Exc. ,,nog niet genoeg perspectief heeft". In de twintig gemeenten, waar de huurwetten nog van kracht zijn, moet de nieuwe toestand geleidelijk wor den voorbereid. De huurwetten worden op geschreven, maar, langs lijnen van geleidelijks heid, met tact en voorzichtigheid. Wettelijke ïegelnig van de werkeloosheid zal voorshands nier komen. Ove- de Begrooting van Finan ciën waren al dadelijk twee en twintig spre kers ingeschreven. Exaisez du pen. Minister de Geer verduidelijkte dat de negen millioen;,. van de accijns op het geslacht door Vader Staat niet kunnen worden gemist, noch geheel; noch gedeeltelijk. Ook is van hem niet te ver wachten verlaging van den accijns op gedis- telleerd. De minister gaf toe, dat de opbrengst daarvan daalt, ook door velerlei fraude. Hiji heeft verlaging ernstig overwogen, maar de; oppositie der organisatiën voor drankbestrij ding, welke van de accijnsverlaging toeneming van alcoholgebruik vreezen, gaf den door slag. Over het niet uitvoeren der moties-Bul ten en Suring (salarieering Rijkspersoneel en' zevende leerjaar) had den 8e j.l. in ide Twee de Kamer een tamelijk scherp politiek debatje plaats. De premier verduidelijkte dat 'het geld om de moties uit te voeren er niet is,, alsook; dat de stemming over deze moties geen „po litiek karakter" vroeg. Een extra-parlemen» tair kabinet zeid de minister, staat tegenover dergelijke uitspraken van de Kamer geheel zooals een parlementair ministerie. Op Don» Donderdag 9 December werd de begrooting van Financiën zonder stemming goedgekeurd inbegrepen de extra-garantie van den Staat; ten bate van de A. C. B. (Algemeene Centra le Bankvereeniging voor den Middenstand) vatnj welk voorstel zelfs een Kabinets-crisis voor sommigen was geducht. De Staat zit hier bij vast aan garantie van 1.5 millioen. Voor verdere credieten moet het partement mede werking verleenen, maar Z. Exc. heeft alle» verwachting, dat het middenstandscrediet wel dra zal zijn hersteld, zoodat ook Vader Staat zonder „kleerscheuren" van deze „perkara"1 af zal komen. De vergadering van 10 Deoem» ber was bijna geheel gewij,d aan de bespiege-; lingen over Hoofdstuk Va (Onderwijs, Kun-; sten en Wettenschappen). De afdeelingen Hoo- ger en Middelbaar Onderwijs zijjn reeds „door geploegd". De begrooting van Waterstaat moet in den avond van 14 December worden afge werkt. Bij de bespreking van de vele, jammer lijke spoorwegongevallen van den laatsten tijd' had de soc. democratische afgevaardigde Van Braambeek het succes, dat de Kamer zonder stemming goedkeurde eene door hem ingte- diemde motie waarbij de Kamer gewenscht verklaart: een grondig onderzoek naar den: Aigemeenen Veligheidstoestand bij de Neder- landsche Spoorwegen door eene deskundige Commissie .waarin ook vakvereenigingen zijn vertegenwoordigd. Minister v. d. Vegte had er voorkeur aan gegeven, te wachten tot het rapport der Com-; missie-Kraus (dat weldra zal worden gepubli ceerd) zou zijn verschenen, doch voegde er bij I dè moties van Braambeek c.s. niet „naast zich te zullen neerleggen". Zeer velen in den lande zullen zich er over verheugen, dat de Tweede Kamer deze zaak met energie heeft aangevat, dus hier geldt wel „Est peri culum in. mora." De Eerste Kamer heeft het Verdrag met 1 België in de afdeelingen onderzocht. Dins- j dagavond maakte Senator De Zeeuw de zon- Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Gebruiksaanwijzing «oor CAKE i 1 pak Keg's zelfrijzend bakmeel 1/2 pond suiker 1 ons boter 1 ei 1 kopje melk Eoer do boter met suiker tot room en voeg eieren en meel toe. Dit vlug mongen tot een glad beslag ontstaat. Dit wordt in den ingeemeerdon vorm gebracht en daarnn circa 1 uur in den oven geplaatst. per pak slechts 23 cents. VRAAGT UW WINKELIER: Per pondspak 'tö Ti a werp, in de Tweede Kamer met slechts drie stemmen meerderheid goedkeurde, niet naar den Senaat bad mogen zenden. De senator zag voorbij, dat niet de Regeering, maar de Tweed eKamer ontwerpen naar den Senaat zendt. Hij bedoelde, dat het ratificatie-ontwerp* had moeten worden ingetrokken. Dat laatste; was van Minister Van Rannebeek noch te verwachten nog te eischen. De oppositie te gen het tractaat wordt met den dag feller. Te Amsterdam is een protestvergadering ge houden, waar o.a. een telegram van addhaesie' inkwam van den soc. dem. senator Henri Polak De Senaat bereikte o.m. een adres van1 183 Rotterdamsche leeraren aan openbare en bijzondere scholen ter bestrijding van'de ra tificatie. Men verwacht de openbare behan deling van het Verdag door den Senaat tegen' half Februari. Velen „verzekeren" dat het in de Eerste Kamer zal duikelen. Afwachten is de boodschap ook hier. Uit Indië kwam de tijding dat de Land voogd aan de pers mededeeling heeft gedaan van het plan tot uitbreiding van het leger en van nog andere maatregelen, teneinde steeds „paraat" te zijn tegenover symptomen van Communistisch verzet. Wanneer de heer Louis de Visser de a.s. behandeling van bet ImJ disch budget in de Tweede Kamer mocht bij wonen, dan zal men zoo het een en amder over deze dingen van den communistischen afge vaardigde, die een poosje te Moskou heeft vertoefd, te hooren krijgen Met betrekking tot het optreden van dein soc.-democratischen burgemeester van Goor, het Kamerlid v. d. Sluys, heeft Senator De Savornin Lohman nieuwe vragen tot minister Kam gericht. Deze „muis" blijkt dus nog lani- ger staartje te hebben dan men vermoedde. Personalia. De begaafde tooneelspeler Louis zijn zilveren Plankenland-jubileum te Amster dam en werd met overgroote geestdrift ge-; huldigd. De bekende Haagschc Kinderarts Dr. B. P. B. Plantenga is op zijn zilveren feest met- warmte gehuldigd. Uit de doodenlijst. J. M. Lintz, oud-adm. der Domijnen van wijlen prins Albrecht van Pruisen, zoon van prinses Marianne der Ne derlanden, 83 jaar, Den Haag. Prof. jhr. dr. Six, hoogleeraar aan de Rijks-academie van Beeldende Kunsten, buitengewoon hoogleer- aar in de Aesthetica en kunstgeschiedenis aan de Gem. Universiteit in de hoofdstad, 69 jr. te Amsterdam. Aan de misdadigersrubriek is ontleend: Het te Zamdvoort inrekenen van een stel letje zeer beruchte inbrekers. De areestatie en over de grens zetten van Paul Beer, den Vre des-apostel, schrijver van het vrede-toomeel- spel „A", die zich in de residentie had neer gezet. Te Dordt moest een politieagent wor-; den gearresteerd sinds twintig jaren in dienst en die 'bleek al ge ruimen tijd handlanger van inbrekers te zijn. Te HieerLerheide is een Ita- aan gepakt, die leider van een internationalen! j boeven-kongsi was. Te Blijham is een bak- i ker in hechtenis genomen, wiens bakkerij en' woonhuis kort geleden in de asch werd gelegd en die van brandstichting wordt verdacht. Te Veenendaal is een post-ambtenaar in arrest gesteld, beschuldigd van verduistering. Te; Groningen is de 42-jarige chef van een ma chine-zetterij Zaterdagavond bij het verlaten' van zijn werkplaats op straat doodgestoken. Men heeft hier met wraakneming te doen. Te Den Haag is een 32-jarige smid aangehouden' in wien men meent gevonden te hebbejni dein! dader van den diefstal van vele kostbare oudlé munten, onlangs door inbraak uit het Princea- hof te Delft geroofd. De man, "die in de zaak; der Portugeesche bankbiljetten schuldheling was beschuldigd en tegen wien het O. M. vier jaar had geëischt ,is door de Haagsche Recht» bank veroordeeld tot elf maanden met aftrek van voorarrest, zoodat hij onmiddellijk op vrije; voeten kon worden gesteld. Uit de ongevallen-serie: Te Groningen is; een 13-jarige knaap door gasverstikking om het leven gekomen. Te Poeldijk stortte een) 25-jarige arbeider uit den toren met doodelijk gevolg. Bij Hillegom is een vijftig-jarige huis vader door het op verkeerde wijze uit def stoomtram stappen verongelukt. De dagelijks terugkeerende jobstijdingen-serie over auto- ongelukken e.d. „specificeer" ik niet meer, weet men. Volgens de „Tel." is een tweede vliegtocht Patria-Indië op komst. Ijn negen dagen wit men van Amsterdam naar Batavia vliegen. Dan tien dagen in de Oost vertoeven. Einde lijk wederom in negen dagen naar Groot- Mokum terug vliegen. Alles per Fokker. Te Genve is besloten de Economische we reld-conferentie aldaar te houden. Leelijbe streep, door vele Amsterdamsche rekeningen. In het hotelbedrijf is een fusie op komst tusschen „Horecaf" en „Hotel-Industrie" wel ke in Januari a.s. haar beslag zal krijgen. Het S.D.A.P.-congres wordt dit jaar ge durende de Paaschdagen te Utrecht gehouden. Van Regeeringswege is aangekondigd dat het volgend jaar zal worden begonnen met verruiming van het Noordzee-kanaal. 't Werkje zal op f 12.250.000 komen te staan, waaraan Amsterdam 27 7/9 pet. heeft bij te dragen De Directie der Spoorwegen heeft besloten: op alle treinen, D.-treinen uitgezonderd, kaar ten voor buurtverkeer in te voeren. Ten slotte nog twee, zij 't niet wereldschok kende nova. In Schaterland (streek der wij zen) zal geen jazz-band meer in het openbaar mogen kabaal maken. En te Maastricht is een kien-epidemie" uitgebroken. Men weet wel, het overoude huiskamerspel, met de cijfers en glaasjes, 't Is al zoo ver gekomen, dat niet slechts om haasjes of vette kerstganzen, maar om.... auto's werd gekiend. En nu bepeinst men' rie redactie van een vemuftigd „kien verbods-1 artikel" in de politie-verordening. Ge een pakje koopr.de qroote omzet en vlotte verkoop waarborgt U dat 5TER TABAK van de fabriek in Uwe handen Aomf. Dit is een der veie voordeelén ver. bonden aan 'trooken van ^OOESTEB ',:U' ut.; BUITENLAND. De Europeesche politiek staat op het oogen- blik in het teeken van het te Gelnève bereikte; compromis inzake de militaire controle. t De vijf grootste staatslieden van Europa* hebben eenige malen geconfereerd met een voor de meeste partijen zeer bevredigend re sultaat. Stresemann is naar huis teruggekeerd; met de voldoening, dat hij ongeveer alle wen» schen, die hij omtrent de militaire controle erf de daarmee verwante kwesties gekoesterd heeft, zijn ingewilligd. Met ingang van 31 Januari zal dus de ge allieerde controle" commissie verdwijnen, waar voor automatisch het toezicht van den Volken bond in de plaats zal komen. Het spreekt* van zelf, dat men te Berlijn opgelucht is over; het verloop der Geneefsche onderhandelingen. In de Duitsche pers wordt over het algemeen van die tevredenheid duidelijk blijk gegeven, al zijn enkele bladen niet erg te spreken oveq het feit, dat een Franschman, met name gei neraal Baratier, tot voorzitter van de Vol kenbondscommissie van Onderzoek is be noemd. Ook te Parijs is de indruk van de te Ge-; nève bereikte resultaten niet ongunstig. Men* is daarbij algemeen van meening, dat alle] bij het Rijnpact belang hebbende staten met de oplossing der controle-aangelegenheid te vreden kunnen zijn. Wel heeft het accoördj heel wat telefoongesprekken tusschen Pora» caré en Briand en daarmee de vrees voor een politieke depressie met zich gebracht, voordat het werkelijk tot stand kwam, maan het is er en het geeft alle hoop, dat de po litiek van herstel en vrede zal worden voort gezet. j' Alleen Duitschland's Oostelijke nabuur, Po len, is blijkbaar Geinig ingenomen met wat te Genève tot stand kwam. In de Poolsohe; pers wordt dit tenminste onomwonden in het licht gesteld. En dit valt wel eenigszins te begrijpen. De Poolsche eischen betreffende de inkrimping van de Duitsche versterkingen aan de Oostelijke grens en het verbod tot uit- voer van halffabrikaten zijn in Volkenbonds - kringen nu niet bepaald met een zekere in-' stemming bekeken. Zelfs is van Fransche zij» de verklaard, dat in de handhaving van Idie vestingen, uit zuiver defensief oogpunt, wel iets billijks zit. Intusschen dreigden zich in deze dagen weer donkere wolken samen te pakken boven het Balkantooneel. Het te Tirana door Italië gesloten verdag met Albanië naar het heette; een zuiver vriendschapsverdrag beteekent" voor de andere Balkanstaten, die Albanië aan grenzen, waartoe behalve Joegoslavië, ook Griekenland behoort, de verbreking van de vriendschapsbanden" met Italië en een niet te onderschatten gevaar. Tot dusver schijnt men dit zich in Joego slavië erg' aangetrokken te hebben. Nintsjitsj zag er een reden in tot het indienen van zijn' ontslag in, welk voorbeeld door het geheelo kabinet gevolgd werd. Sterk overdreven persberichten maakten1 melding van een mobilisatie aan de Italiaan-, sc'he grens, terwijl ook berichten omtrent een trooepnbeweging der Italianen circuleerden. Wel is waar waren al die geruchten van eiken- grond ontbloot, doch het feit, dat zij ontston den wijst er op, dat de toestand binnen de Joe-; goslavische grenzen wél gespannen moet ge weest zijn. Opmerkelijk is het, dat het Alba- neesch-Italiaansch verdrag in Griekenland f dat daardoor toch zeer benadeeld wordt zonder eenige emotie is ontvangen. Het heeft

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1