H Verscheidenheid uit den geest van orde en rust, die heerschte tijdens het bewind van Gouverneur-Geiieraal Fock. Het Inlandsche volk wil nu eenmaal een bewind gevoerd door krachtige doch recht vaardige hand. De nieuwe landvoogd, Jhr. de Graaff, heeft den troon te Buitenzorg bestegen onder aan kondiging van een „verlicht staatkundig be leid." Zijn woorden van verzoening hebben de Inlandsche bevolking echter niet bereikt', het opkomend communisme plaatste zich tus - schen hem en de gezonde volksbeweging, en. alleen reeds de aankondiging van verzachte machtsmiddelen was voor de onruststokers het sein om tot den bloedigen aanslag over te gaan. Het is een bittere ontgoocheling voor den nieuwen onderkoning, maar tevens eein aan sporing om Indië te sparen voor een tweede periode van Limburg Stirum. Het zou een noodloottige periode worden, die de voortzet, ting der welvaartspolitiek in gevaar zou bren gen en de inheemsche bevolking slechts in ellende zou dompelen. v LAAT DE VERBEELDING WERKEN. De fout vaa de meeste tooneelstukken en voor stellingen is deze, dst zij de verbeelding verstik ken door alles te overladen. Er zijn mensehea, die beweren, dat het beter ik, een tooneelstuk te lezen, dat het te zien spelen, want als men een tocneelstuk leest, kan mén zich de scènes zelf voorstellen, terwijl, als men een tooneelstuk ziet speren, al het werk van Uw ver beelding reeds voor u gedaan is. Een kleine aanwijzing, in welke richting uw verbeelding moet gaau is beter, dan te veel. De Oosterlingen begrijpen dit en de enscenee- ring in hun stukken is van een suggestieven en niet van realistischea aard. Als er, bijvoorbeeld/ een boot in een stuk voorkomt, dan brengen zij een instrument op het tooneel, waaruit men vol doende ziet, om zich een boot te kunnen verbeel den. Zij voeren echter geen volslagen boot, uitge rust met de modernste technische hulpmiddelen ten tooneëie. Een klein meisje heeft meer plezier met een oude versleten pop, dan zij heeft met een heele nieuwe, met echt haar en oogen, die open en dicht gaan en die inwendig een gramophoon herbergt, zoodat ze kan spreken. Een jongen heeft evenveel pleizier met een stok paardje, dat hij een paard noemt, als hij zou heb ben, wanneer hij op een echt paard zat. Een groot gedeelte van het genoegen in welk soort spel dan ook, bestaat in het laten werken van de verbeelding en evenals iedere andere eigen schap, krijgt de verbeelding er ook meer schik in, als zij geprikkeld wordt, dan wanneer zij te zwaar beladen wordt met alle mogelijke dingen van 'buiten-af en niet werkt. Het is beter voor de gezondheid, dat men zich oefent, aan sport doet en zich beweegt, dan dat men zich laat masseeren. Het is beter, dat men zelf oefeningen maakt, dan dat men anderen dat voor u laat doen. Op dezelfde wijze is het beter, dat men zijn eigen verbeelding laat werken, dan dat men die van anderen voor zich laat werken. Vooral met betrekking tot stijl is dit zeer waar, want een stijl vol suggestie is beter en mooier*, dan ëen, 'die vol beschrijvingen is. Laat den geest zelf zijn vlucht nemen en breng hem 'niet naar boven in de vliegmachine van uw eigen overvloedig gepraat. scfien ,'die het niet mooi vinden, 'dat men daar boven nog zoo'n groot gedeelte kous ziet. Wij weten allen wel, wat „Mode" beteekent: iets grilligs, afwisselends, heden zus, morgen zóó, iets met een wil zóó sterk, en een macht, zóó groot, dal de millioenen vrouwen, die er op de wereld zijn, zonder één kik te geven, aan den min sten wenk van dat geweldige wezen gehoorzamen. „Mode" heeft nu weer iets uieuws uitgevonden, zegt een expert op dat gebied. Die vrouwen dragen nu kleine, z.g. „taches de-beauté van zwart flu weel achter in den hals. Voorwaar, dat lijkt ons een buitengewoon mooi versiersel; iets, dat de charme en het uiterlijk der vrouw niet weinig zal bevorderen. Wat ons echter minder sierlijk schijnt, zijn de groote hechtpleisters, ongeveer ter zelf der plaatse, die daar geplakt worden om het bloed te stelpen en de sneden te verbergen, welke opgo- loopen weiden bij de verwoede pogingen eeu vei ligheids-scheermes op de juiste wijze te gebrui- Er zijn over de evolutie van den menseh ver schillende theorieën verkondigd en misschien kun nen we er don dames en heeren, die zich voor zul ke zaken iuteresseeren, een genoegen mee doen door een nieuwe hypothese naar voren te brengen. Darwin beweerde, dat de menschen van apen afstammen en een andere Duitsche geleerde, die echte rnog niet dood is en wiens naam we dus niet hebben onthouden, leeraarde .dezer dagen, dat de apen afkomelingen van menschen zijn. Onze meening nu is, dat noch de een noch de ander ongelijk had, maar dat de menschelijke evolutie zich beweegt in een „vicieusen cirkel", u weet wel, dien cirkel, door de economen tijdens de mobilisatiejaiea uilgevonden om er hun on macht ,tot oplossing der maatschappelijke moei lijkheden mee te verklaren en w evolgens dezer regelen van aap tot mensch worden; dan weer tot apen aftakelen, om vervolgens... enz. 't Schijnt dat we nu aau onzen apengang toe zijn. Men ziet het trouwens aan de dames, die zich allen reeds met dierenhuiden omhangen en welker „beenen" (we zijn op 't oogenblik toch nog menschen!) met den dag langer lijken te worden. En de man nen beoefenen „spelen" onder elkaar, die veel van de manieren der wilde dieren weg hebben. Een dezer spelen heet boksen, een bezigheid, die daaruit bestaat, dat men elkaar, tot leeringhe end evermaack van duizenden soortgenooten, de tanden uit den mond en de oogen dicht slaat. Deze week kreeg een der spelers, een Fransche kampioen, de heer Peguilkan, zoo'n opdoffer, dat hij niet meer opstond; hij was dood. Toen dat geconstateerd was, kwam er bij de omstanders weer iets vin de vroegere menschelijke bescha- vingsmethoden boven: de bokser-overwinnaar werd' gearresteerd. In deu overgangstijd, dien we nu doormaken, zullen zich wei meer van zulke inconsequen ties voordoen. Loqgisch is het in ieder geval niet, dat men eerst toestemming tot de beoefening van een barbaarsch spel geeft en daarna den man aansprakelijk stelt, die tengevolge van dat spel den dood van een ander veroorzaakt 't Is te hopen, dat we maar gauw op onzen retour komen en weer naar menschen evolueeren Kippen zijn hoogst eigenaardige beesten. Men leest of hoort dikwijls, dat zij haar eieren leggen op de gekste plaatsen. Nu vertelt men weder, dat een kip haar ei gelegd heeft in de wachtkamer van het station ZoeterwoudeZegwaard. Dit schijnt er op te wijzen, dat de treinenloop weder geheel normaal is op die lijn. De z.g. „Russian Boots" worden nog hooger gedragen, dan het vorige jaar. Thans reiken zij den dames tot aan de knieën. Er zijn echter men- De raad vergaderde gisteravond in voltal lige zitting. Na opening worden de notulen zonder aan merkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring op aankoop van gromld ten be hoeve van het lijkenhuisje; I een schrijven van de gemeente Noor ".schat woude dat er geen termen aanwezig zijn tot j wijziging van de schoolgeldverordening over te gaan, een gelijkluidend schrijven van de gerneent; Broek op Langendijk. i een dankbetuiging van de gemeente-opzich j ter J. Rutsen voor de verhooging van zijn 1 salaris en de verleende gratificatie over 1926: I een dankbetuiging van de R.K. Leesbiblio theek voor de verleende subsidie; i een opgave va nkosten van B. en W. vaa 1 Noordscharwoude van het onderwijs aan de 1 Bijz. School aldaar. j De heer Kramer zegt, dat rndh heeft kun- 1 nen zien dat voor 107 leerlingen de kosten' f 863.47 bedragen en voor een ongeveer ge- J lijk aantal leerlingen aan de O. L. School te j Zuidscharwoude f 575.— De ouders van kin- 1 deren op lie bijz. school hebben dus ongeveer f 300 meer moeten betalen. Spr. meent met j des te meer reien te kunnten zeggen, dat de j schaderegeling voor de ouders van de Leerlin gen der bijz. school zeer onbillijk, is. De voorzitter antwoordt lat het op het oog een groot verschil lijkt. De werkelijkheid is echter anders en het verschil tusschen ie bedragen moet toegeschreven worden aan het feit, dat er eenige kapitaalkrachtigen onder d eouiers van de bijz. school zijn. Het is in de toekomst niet uitgesloten dat de zaak omgekeerd wordt. Ik zou er op willen wijzen dat wanneer de schoolgeldregeling in Nrd. Scbarwoude abnormaal hoog zou zijn, deze hier abnormaal laag is. De heer Du Burck meent ook dat het ver schil van het schoolgeld een gevolg is van de bepalingen in de L. O.-wet. Ik sta aan den kant van den heer Kramer, wanneer het gaat om gelijkheid tusschen het onderwijsSpreker is voorstander van het L. O', en de klassificatie maar waar verleden jaar aan de Q. L. School geen vervolgonderwijs werd gegeven, en wel aan de Bijz. School, moesten de ouders van de O. L. school toch bijdragen in de kosten van -dat onderwijs aan de Byz. School. Bei de gevallen zijn een gevolg van de bepalingen' ia de L. O.-wet. Soms wordt de bijz. school benadeeld en op een andere keer de O. L. School. De heer Groen meent, nu de heer Du Burck zich geroepen gevoelt de O. L. school te ver dedigen ,ook iets te moeten zeggen. Het gaat om de kwestie dat het schoolgeld in Noord- Scharwou'de hooger is dan in Zuidscharwoude. De oorzaak moet niet gezocht worden in de kapitaalkrachtigen onder Ie ouders van de Bijz. School. Er is geen uniformiteit verkre gen. en daar is verder niets aan te doen. Htet komt niet te pas op het verschil tusschen bijz. en O. L. school te wijzen De stukken worden thans voor kennisgeving aangenomen. Mededeelingen. De voorzitter doet mededeeling dat de laat st elandverhuring f 843.20 heeft opgebracht tegen f 972.bij de voorlaatste verhuring. De opbrengst lie pdus f 128.80 tenig. Een schrijven is ingekomen van de baatne Zuidscharwoude over het vaarwater, dat in de volgende vergadering zal worden behan deld, o pgrond dat het nog nieet in B. en W. is behandeld. Dan doet voorzitter mededeeling dat de Commissie van de Lichtbedrijven voor het feit is geplaatst kolen te koopen voor het gasJ bedrijf tegen hoogeren prijs dan op d-e be- grootnig was geraamd. Dit zal een meerdere; uitgave vorderen van f 5000.—. Echter zal deze meerdere uitgave sterk gereduceerd wor den door verhooging van prijs van de bijpro ducten, alleen voor teer wordt gerekend op een meerdere opbrengst van f 3000.—. De Commissie hoopt echter zonder gasprijsver- hooging 1927 kan worden, ingegaan, em zal tot Mei de financieele toestand worden afge wacht. De heer Dijkhuizen vraagt of niet voor een gedeelte van '27 een contract had kunnen worden gesloten. De kolen zullen toch niet het geheele jaar zoo duur blijven. De voorzitter antwoordt, dat wanneer het mogelijk was, het zeker niet zou zijn gebeurd. Iedere leverancier wenschte alleen voor ge heel 1927 het contract aan te gaan. Dc heer Kroon, zegt nog dat men alleen over December een contract kon sluiten, maar daarvoor zou men alleen f 3000.— meer moe ten geven dan over het geheele jaar. Dan zegt voorz. dat in de Commissie-verga dering Dinsdag j.l. is besloten het voorstel te doen tot aanstelling van een tweeden lijjn- werker. Op voorstel van de Directie wenscht men deze aanstelling te doen ingaan 1 Janu ari a.s. Het voorstel wordt gedaan op grond van meerderen arbeid en grootéïen verantwoor delijkheid van den eersten lijn werker. Het sa laris -wenscht men te bepalen op f 24.— met de gewone periodieke verhoogingen van vier maal f 1.— gedurende vier jaar. Het doet den heer Zeieman vreugdie dat dit voorstel aan de orde komt. Maarr het zal toch geen verwondering baren, da* het hem ©enigszins vreemd aan doet dat het voor stel n uaan de orde komt. De stoel is nog warm van de vorige zitting waar de begrooting van de Lichtbedrijven is behandeld; hij kleeft nog. Ik heb toen gezegd lat hij geen leerling meer is. maar hij 'is lijnwerker en deel ik' ook teen 'het voorstel om hem als 2en lijn werker aan te stellen. Steeds is er geadviseerd dat mer met een leerling toe kon, hoewlel ik dien indruk niet Lad. 'Het verwondert hem echter ten zeerste dat mlen -eferst dergelijke aanmerkingen vanuit de raden moet lezen," om met gelijkluidende voorstellen te komiem. Wi eis hier eigenlijk op de hoogte. Wij, die niet in liet bedrijf zitten, of zij,, di eer da-i gelijks in werken Het verheugt mij dat het voorstel woidt gedaan en ik ben er ook voor maar net verwondert mij ,'dat het nu gedaan wordt De heer Du "Burck wenscht niet op vroe ger gehouden beschouwingen terug te keeren. Het lijkt alsof Zeeman de gascommissie een s'.auJj.- ge?ft. Maar ik ben blij dat het nog zoo kort is geleden, dat men er over hleeft gte- spvokut, en nu het voorstel wordt gedaan. De heer Zeeman:"Ik vind de leiding droevig. De 'heer Du Burck: Wij kunnen allen dwa len Spreket verklaart zich voor het voorstel. Het voorstel wordt hierna met allen voor aangenomen Naar aanleiding van het ingekomen ver zoek dér Raadsleden Reeman, Kramer en Dijk huizen, het eenmaal genomen raadsbesluit geen gelden te voteieren voor verbetering van den Twuijverweg in te trekken, en alsnog fi- nancieelen steun te verleanien, stellen B. en W. voor dit verzoek niet te behandelen, op grond dat de kwestie Twuij- verweg thans in een nieuw stadium is gekomen, j De heer Zeeman zegt geen voorstander te zijn van geheime diplomatie. Da voorzitter verzoekt den heer Zejeman om goede Hollandsche woorden te bezigen. De 'heer Kramer geeft toe, dat het woord diplomati eFransch is, doch spreker zégt, door de sprekien van een nieuw stadium, het zeer vaag is wat later aan d eonde zal komen. Wel heeft men uit de kranten het een en ander kunnen lezen, doch spreker wil thans eenige vragen stellen naar aanleiding vajn het bezoek der drie burgemeesters aan Haarlem. Spreker vraagt of het juist is dat Ged. Sta ten een plan tot verbetering vaat den: weg hebben opgemaakt. Als dat zo ois, dan stelt spreker de vraag wat de eischen en de aanwij zingen zijn. Spreker wenschte inlichtingen hier over liefst in het publiek, indien zulks echter niet mogelijk is, dan wenscht spreker zulks te hooren in comité. De voorzitter zegt geen officieele gegevens in bezit te hebben. Wanneer echter toch be sloten wordt een lid te benoemen in de com missie uit de Langedijker gemeenten, zal biet later blijken, dat zulks ij)del is geweest. D éheer Kramer acht het een moeilijke zaak orn het verzoek in te trekken, indien er niets hiervoor in de plaats komt, waaraan vastgehou den kan worden. Indien echter de zeker heid wordt verkregen dat het gemeentebe stuur volle medewerking zal verkenen aan de plannen tot verbetering, zullen adressanten wel berei dzijn om het voorstel in te trekken. De voorzitter leek het dienstiger toe, om de heeren er op te wijzen, dat het benoemen van een lid overbodig zal zijn. Z. A. zegt. dat het benoemen de reinste poppenkast is, om een Hollandsch woord te noemen. De heer Kramer deelt mede, dat het reeds overwogen was het voorstel in te trekken, daar de kwestie thans op een ander hoogtepunt is gekomen, als dat het was om het voorstel in te dienen. De heer Groen wil den heer Kramer de vraag stellen, wat hij bedoelt met medewerking. Spreke» dankt er lekker voor om te bestuiten tot medewerking aan een plan waarvan nietï bekend is. De heer Kramer merkt op, dat het om de voorbereidende werkzaamheden gaat, daar spr.' de overtuiging heeft, dat het plan van enkele jaren geleden niet de volle medewerking had van het Gemeentebestuur en wenscht dat dit thans wel zoo zal zyn. De voorzitter merkt op, dat eerst dan mede werking kan worden verleend .indien de plan nen bekend zijn. Wat -de financieele bijdrage betreft, zegt hy, dat dit thans niet aan de orde is, evenmin behandeling van den Twuijver weg. De heer Zeeman dringt aan op meerdere medeedelingen van den voorzitter, daar bin nenkort toch door den raad volop medegedeeld moet worden voor al of niet gedeeltelijke bij drage. Spreker ziet niet in waarom geen lid benoemd zal worden, daar de kwestie al zoo dikwijls is besproken en in vele kranten hier over is geschreven (dit laatste toont spreker aan door twee groote enveloppes met krantten- uitknipsels). Bij al dit geschrijf, zegt spreker, j )is veel kletskouserij, doch ook is hieruit ont zaglijk veel naar voren gekomen, doch het kardinale punt is niet voldoende verduidelijkt en meerendeels over het hoofd gezien. Spreker acht het geen overbodigheid indien j thans de Twuijverweg wordt behandeld, daar het thans het oogenblik is. Indien echter de voorzitter geen inlichtingen -#11 verstrekken, dan wenscht spr. over te gaan om een lid te benoemen voor de genoemde commissie. Hét gaat hier om een mooie en goede oplos sing te verkrijgen. Over de wettigheid dier commissie wil spr. niet uitweiden, doch waar drie gemeenten een lid benoemd hebben, ziet spreker niet in, wat het bezwaar is om ook' ui* deze gemeente tot de commissie toe te tre- l ^en. j De heer Dijkhuizen vraagt eveneens om -enige .mededeelingen. De voorzitter merkt pp., dat de commissie alle autoriteit mist. Hét stadium, waarin de kwestie thans gekomen is, is volgens herrtv be- I kend genoeg, gezien het sluitingsverbod van den weg. De discussie's woridenhierna gesloten en wordt het voorstel in stemming gebracht, het welk verworpen wordt met 3—4 stemmen, de heeren Kroon, Bekker, du Burck en Groen stemden tegen. j Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de caféhouders om het sluitingsuur op len B. en W. voor hierop goedgunstig te be- Zaterdag en Zondag te stellen op 11 uur, stelJ' schikkéfA 1 De voorzitter deelt mode, dat indertijd ook door de gemeenten Noordscharwoude en Oud karspel besloten was tot verplichte caféslui ting, doch wederom opgeheven is, waardoor! thans velen naar ooraÏM scharwoude gaan, en' de winkeliers van Zuidscharwoude ten zeerste gedupeerd worden. De 'heer Zeeman merkt op, dat dit laatste niet aan de orde is. De voorzitter zegt, dat de heer Zeeman niet? het recht heeft te interrumpeeren en dat do Raa dniet bijeen komt om elkaar te bestrijden, doch om het algemeen belang te dienon. De heer Zeeman vraagt of met de opheffing der winkelsluiting het algemeen belang gediend is. Spr. ziet in gedachte een prachtig schilderij' van een Amerikaanschen schilder, hetgeen 'U oude man voorstel ie ,die krom en geheel ver- reumathiekt was. De volgende worden had do schilder er onder geplaatst: „En naar Godsi beeld schiep Hij den mtensch". Spreker wil dit in verband brengen met oen voorval hetwelk kort voor St. Nicolaas plaats' vond voor de woning» van den voorzitter. Het betrof bier een man in beschonken toestand, die om 10 uur 's avonds midden op de straat in het sliik lag. Door twee kameraden gehol pen was hij goed genoeg om als een dweil over de straat te gaan. Spr. roept uit: „Wat is in Godsnaam Algemeen Belang?" Toch' zeker niet, als er nog een uur langer gezopen kan worden". De voorzitter zegt, niet te kunnen toelaten, dat de heer Zeeman op zulk ©enwijze don voorzitter aanrandt door te zeggen dat deze een dronken man algemeen belang nfoemt. Z. A. hoopt dat de leden van den raad op zijn hand zullen zijn, wanneer door hem,1 wordt voorgesteld het woord aan den heer Zee man te ontnemen, indien op een dergelijke wijze wordt voortgegaan. De 'heer Zeeman verzoekt zijn woorden niet te verdraaien, daar hy gezegd heeft, dat het algemeen belang niet gediend wordt, wanneer er een uur langer gedronken kan worden. Vervolgens wijst spr. op het feit, dat destijds toen de verordening nog niet was uitgevaardigd dodh fdit wel het geval was in Broek op Lan gendijk, vele Broekers na 10 uur naar Zuid-, Scharwoude kwamen en dikwijls vechtpartij|en plaats vonden. Zij kwamen om deze gemeente op stang te zetten. Spreker zegt, dat thans het belang" 3er kasteleins wordt gediend en niet 'het gemeentebelang en het betreft hier slechts enkele belanghebbenden. De verordening is gegrond op art. 135 betreffende zedelijkheid enz., doch niet op uniformiteit. De voorzitter merkt op, dat hetgeen ge noemd werd omtrent dien man, zulks evengoed op den lag' kon geschieden. Eveneens worden; de caféhouders nog altijd teveel gezien als; schenkers en worden de toestanden vain deze1 gemeente afgebeeld op een wijze zooals die geschieden in de donkerste hoekten van ©en. groote wereldstad. Ook vindt spr. het eigen aardig steeds de verzoeken te moeten afwijzen aan de hand der verordeningen om 's avonds een uur langer te mogen vergaderen, zooals het thans weder het geval is voor een verga dering welke Zaterdagavond gehouden zal worden. De heer Kramer had gemeend meerdere mededeeling te moeten doen in comité, nu ech ter de zaak naar voren is gebracht, wil spr. hetzelfde geval nog aanvullen. De bedoelde persoon, zegt spr., was reeds om 9 uur be schonken, doch is hem tot 10 uur steeds ster ken drank getapt. Spr. acht het terecht op gemerkt, op welke gronden destijds het be sluit genomen is. Spr. vraagt wie der inwo ners het op prijs stelt om na 10 uur in het café te zijn, dit zijn toch alleen jongelui. De meeste inwoners zeker wel 80 pet. gaan om 10 uur naar bed, doch hij wil hiermede niet zeggen, dat de óverige 20 pet. naar een café gaan, doch voor een paar jongelui acht hij opheffing geen algemeen belang. Evenzeer woude wederom de winkelsluiting ingevperd zou worden. zou spr. het toejuichen indien in Noordschar- De voorzitter zegt, dat men thans na 10 uur naar Noordscharwoude gaat. De heer Du Burck had het reeds gevreesd spoedig in het midden der drankbestrijding te zullen zijn. Deze kwestie staat volgens spr. geheel vrij van al of niet geheelonthouding, van al of niet alcoholgebruiker. Persoonlijk is spr. reeds 23 jaar geheelonthouder, eveneens zijn huisgezin onthoudt zich van drank. Eenige ondervinding heeft spr. dus wel en dus komt er niet van hem van verdachte zijde. De toe standen welke door den heer Zeeman zoo theatraal zijn geschetst kunnen niet veranderd worden door een verordening. De feiten van.' 10 uur blijven dezelfde als van 11 uur. Spr.; noemt verordeningen hiertegen lapmiddelen.1, zoolang de menschen niet overtuigd zyn van het nut der geheelonthouding. De goede toe stand worit eerst verkregen wanneer de raad uit acht geheelonthouders bestaat, want dit zou het bewijs zijn dat zij afgevaardigd waren door geheelonthouders; dan waren alle inwo ners geheelonthouder. Hiermede wil spreker een voorbeeld geven .wanneer een ideale toe stand zal zijn verkregen. Zie vervólg eprstp blad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 8