11 NIEUWE SB Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier I No. 151 1MTERC.TELEPH0011 se Dinsdag 21 December 1926 86 e Jaargang BERICHT. LMGEDIJKIR (OIRiVT - pc S .^e» f.16. - Bedact.-PKy. J. H. «EKKB. Buree. ^o„rUSC.,ar»,u,.e .1 beid hebben kunnen geven om te passeerenj Twee getuigen a decharge, de eigenaar van, de danstent en een andere vrachtrijder beves-i tigden deze toelichting ten volle. Het werd, echter noodig geacht, daartegenover de ver-, bahsant te hooren en de verdere behandeling uit te stellen tot volgende week. Verspreidt gij geen alcoholgeuren, dan zal u dit niet meer gebeuren. Een met een martiale knevel gesierd losse arbeider uit St. Pancras, gemeente Koedijk,, had zich ter gelegenheid van de kermis in den.' nacht van 19 op 20 September niet zoo'n beetje, te buiten gegaan aan drankmisbruik en stond nu terecht wegens ordeverstoring in staat van, dronkenschap, in de localiteitvan Beers. De man, di ethans voor een eveneens in dronken-, scliap gepleegde wederspannigheid in de straf gevangenis te Alkmaar vertoeft, erkende het, feit. Hij wordt door den rijksveldwachter Vis ser een goed man genoemd, mits hij niet onder den invloed verkeert. De kantonrechter ver maande hem gestrengelijk en wees hem er, ernstig op, dat hij, alzoo voortgaande, nog eens in de rijkswerkinrichting zal komen. Waarna, de delinquent werd veroordeeld tot f 6.— boete.' of 3 dagen. Men roept va,n alle rangen: „Barbertje moet hantgati. Een te St. Pancras wonende kantoorhouder, tevens bekleed met de waardigheid van wet-; houder dezer gemeente, moest terecht staan omdat hij een te Schoorl staand en hem in eigendom toebehooreni perceel niet had doen aansluiten aan de Prov. Waterleiding. De verdachte moest dit toegeven, doch be-, weerde dat het perceel door 'den vorigen eige naar, den heer C. Kuiler, was doen voorzien van deugdelijk drinkwater, scheikundig goed-, gekeurd. De heer Kuiler, als getuige gehoord,' bevestigd zulks en toonde aan de kantonrech-' ter ook de schriftelijke bewijzen, dat het wa ter reeds 16 jaar vroeger .door een parfiou,., liere kleine waterleiding installatie, onttrokken' aan de Schoorlsche duinen door den schei kundige apotheker Wanna uit Alkmaar, oene- veris door een professor in de scheikunde Schoorl, in orde was bevonden. Hij overleg de ook de -scheikundige analyse, die volgens het oordeel van prof. Schoorl het water als, volkomen deugdelijk bestempelde. Niettemin! werden deze resultaten door de gezondheids-, commissie niet erkend en scheen hij geen ont heffing van de verplichte aansluiting te kun nen krijgen. De kantonrechter achtte dit al les belangrijk genoeg om verdere behandeling uit te stellen tot Vrijdag 7 Januari en alsdan te, hooren als getuigen de directeur van het prov, waterleidingbedrijf en den burgemeester van Schoorl. Een paperige gelidboete. Een kruideniertje uit de Dorpsstraat te Ber gen stond terecht wegens het in voorraad heb ben van consumptie waren, die in om deugde lijk en toestand verkeerden, o.m. kropmeel, rijst- vlokken, macaroni, gedroogde pruimen en ro zijnen. Het zou echter wel niet tot een straf zaak gekomen zijn, van de 1760 geconstateer- overtredingen, leiden slechts twee a dri ege- vallen tot een vervolging, doch de kruidenier, trad minder welwillend tegen den verbalisant keurmeester op, en dit was dan ook een der motieven, waarom hij terecht stond. De ver-' dachte werd verdedigd door den heer mr. Ju- del van Bergen, die in zijn pleitrede verschillen de zwakke punten in 't proces wist aan te wij zen en tenslotte voor zijn cliënt, tegen wiejn het O.M. f 200.— boete of 30 dagen had ge vorderd, vrijspraak subs, clementie conclu-, deerde. Uitspraak 29 December. VOOR DEN POLITIERECHTER. De Nederlartdsche pers is van edel gehalte. Een sterk zwaarhoorige schapenfokker van het schilderachtige eiland Texel had jflch in de vingers gesneden door een aangespoeld kistje, dat fiesschen gevuld met whiskey en meer zulk lekker spul bleek te beveatten, zich toe te eigene. en mee naar huis te nemen. Het slokje had echter een' minder aangename na-, smaak ,want de Tesselaar stond heden terecht wegens strandjutterij. Daar het gerucht gaat dat hij 80.000 piek in een oude kous heeft, werd hij nogal'hoog getaxeerd en tot f60.— boete of 30 dagen veroordeeld. De man had geen bedenkingen en tikte direct af, zoodat de kas direct goed gespekt was. Zoo men; zegt, had de verdachte er ook nog wel een. slordig duitje voor over gehad, indien de zaak!' niet. in de couranten kwam, maar als Jat zoq is, dan kunnen we hem wel zeggen, dat de; Nedeiiandsche pers te hoog staat om aan ge fortuneerde verdachten bijzondere voorrech ten te verleenen. Zegt dit voort, s.v.p. Hum belofte geschonden. Gewogem e.i te licht bevonden. Ter ernstige waarschuwing aan andere voor waardelijke veroordeelden, die deze veroor deeling misschien niet voldoende voor oogen houden, willen we hier mededeelen, dat ach tereenvolgens drie voorwaardelijk..veroordeel den met gesloten deuren terecht stonden om dat zij óf hun bijzondere voorwaarden hadden verwaarloosd of zich opnieuw gedurende hun proeftijd aan strafbare feiten hadden schuldig gemaakt. Voor een hunne.r werd :de proeftijd met een jaar verlengd, terwijl in de twee vol gende zaken tenuitvoerlegging van den straf werd gelast. Een hunner heeft aan drankmis bruik te danken dat hem gevangenisstraf werd opgelegd wegens verzet, dat hij veroordeeld, werd door den kantonrechter ter zake orde verstoring, terwijl heden de voorw. straf op hem werd toegepast. Ons dunkt, dat we de preek hiermede wel kunnen besluiten. Wat hajdldein z eeen lef. Een drietal Medemblikkers stond terecht ter zake krachtig verzet tegen de Medemblikker politiemacht, die in den nacht van 26 op 27 September op de been vyas gebracht en die, bestond uit een majoor der rijksveldwacht, een rijks en een gemeenteveldwachter. Naar aan-, leiding van een vechtpartij emt ingezetenen, van Opperdoes, wilden de politiemannen een; der deelnemers uit Medemblik voor wien zij; eenige öogenblikken van afzondering en 'kalm Dti nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BL ADt. In verband met het Kerstfeest zal ons volgend nummer NIET Donderdag maar VRIJDAG verschijnen De Uitgever Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. De zondaar !die zijin neus laat zien, wordt min der zwaar gestraft misschien. Een drietal brtandweerplichtige burgers in, Noordscharwoude stonden heden terecht we gens verzuimde oefeningen met Je brandweer spuit op 13 September 's avonds half zeven.. Twee hunner waren niet verschenen en wer-, en. dus beschouwd in hun zaakje weinig be toog te stellen. Hun werd dus leder f 4.— of 2 dagen opgelegd. Nummer drie was echter op de zitting pre-, sent en deelde mede dat hij zich lang had bezig gehouden met aardappelen rooien, ter-, wijl hij tevens beterschap beloofde. Hij werd,' dus met een meer genadig oog geobserveerd en kwam tot loon voor zijn deemoedige tocht naar Canossa af met f 3. boete of 1 dag. De zieke jongen achter de bconékar. De telg van een woningparkbewoner had] op verschillende tijden de school verzuimd en, dus moest zijn pipa, die hem niet voldoende had nagereden, er voor- opdraaien. Deze liet; een proefballonnetje op over ziekte van den, jongen, maar helaas was geconstateerd dat die jongen op een van die z.g. ziekedagen,, gezien was toen hij een handkar met inleg- boonen vervoerde. Het is te begrijpen dat het uitliep op een veroordeeling in casa f 3.— boete of 3 dagen. Wat al te heet gebakerd. Aan een vrachtrijder uit Castricum was ten. laste gelegd overtreding der motor- en rijwiel-, wet. 'Hij was met zijtn gespan op den Heeren-, weg tusschen Egmond aan den Hoef en Bak- kum niet behoorlijk uitgeweken naar rechts toen de bestuurder van een achterop komende auto door signalen te kennen gaf, voorbij te. willen gaan. In die auto bleek zich te bevinden, een rijksveldwachter uit Vijfhuizen en deze maakte procesverbaal tegen den vrachtrijder! op. De vrachtrijder ontkende niet, doch be-, weerde op die plaats met zijn zwaar beladen, wagen, hij vervoerde een danstent, niet meer.' te hebben kunnen uitwijken omdat dan gevaar dreigde dat hij in den weg zou vastraken. Als men hem nog eenige meters had laten doorrij-, den, zou'hij op een 'beharden wegdam gelegen- FEUILLETQN Nacht en Nlongen 17). „Ik zal u niet langer met mijri weeklachten1 hinderen, sir", hernam Wilmot zijn gewaar-; wordingen bedwingende, „en verlang niets lie ver dan u van dienst te zijn". „Als dat waar is, Jozef", vervolgde de ban-; kier op luchtigen toon „,help mij dan eens aam een opgaaf van het vertrek der spoortreinen; want ik ben niet voornemens dem< ganschen. dag in' Southampton te blijven". i Wilmot schelde en vroeg ie bediende om een lijst der vertrekuren. „Er gaat niet voor tien uur hedenavond een sneltrein naar Londaa", zeide Walther, na; de lijst ingezien te hebben. „Dat spijt me, want, ik kan niet besluiten met een trein te reizen; die eenige uren langer Jan noodig is onder weg blijft. Wat zullen wij intusschen met onzen ledigen tijd aanvangen? Komaan, Jozef", ging de bankier voort, na een oogenblik zich be dacht te hebben, „ik weet een goed plain", j Ongeveer een uur buiten Winchester woont j een mijner oudste schoolmakkers, Hubert Mar-; ston. Wanneer wij met den eerstvolgende trein naar Winchester vertrekken, kunnen wij mijjn, ouden makker een bezoek op zijn buitengoed; brengen; daarna op ons gemak in den „St.; George" eten, en vervolgens met den snel-, trein, die om half elf te Winchester is, ons, naar Londen begeven. Hoe zoudt ge er over, denken, Wilmot?" Een uur later verlieten de bankier en zijn, metgezel Southampton met den spoortrein, en, stapten omstreeks vier uur aan het fraaie ho-; tel „St. George" te Winchester af. Onderweg was de vertrouwelijkheid tusschen Henry Walther,en zijn voormaligen secretaris aanmerkelijk toegenomen. De bankier had hem, onder het rooken van een Manillasigaar, verscheidene opmerkelijke voorvallen uit vroe ge ren tijd herinnerd, en Wilmot had zijn gewe-; zen patroon in opgewektheid niet toegegeven Het scheen, alsof alle sombere beelden uit, zijn gemoed waren verdwenen, terwijl de pijn-, lijke uitdrukking van zijn gelaat en de som-, berheid van zijn toon hadden plaats gemaakt, voor eeu overspannen, onnatuurlijke vroolij|k- heid, die ongetwijfeld de opmerkzaamheid van den bankier zou getrokken hebben, indien hij. een nauwkeuriger waarnemer ware geweest.. Bij hun aankomst te Winchester gingen de bei de, schier even „fashionable gekleede" en zich even beschaafd voordoende reizigers op zulk een gemeenzamen voet met elkander om, dat iemand, die hen niét kende, niet gemakkelijk zou hebben kunnen zeggen, wie van beidein. de meester en wie de voormalige dienaar was. Een hunner bestelde in het voorhuis van, hel hotel tegen acht uur een goeden maal tijd; ie bagage werd uit het rijtuig, dat hen, var, het spoorwegstation had gebracht in huis en naar boven gedragen en de vreeindelingen gingen lachend en pratend de stad in. Zij wandelden de voornaamste straten der deftige bisschopstad door en kwamen einde lijk aan de grijze kathedraal. Voor haar voornaam front hielden zij zich een oogenblik op, om een oud man, die op een bank naast het openstaande portaal zat,maar den weg tei vragen en tevens te hooren, dat de oude man; die de koster der hoofdkerk was, hun met •ijit zwakke stem nariep: „willen de heeren de1 kerk niet eens zien? Zij is de moeite van een' bezoek wel waard". De heeren schenen de woorden van den koster niet gehoord te heb ben en verwijderden zich zonder op de vraag des grijsaards te antwoorden. Zij vervolgden hun wandeling in de rich ting van St. Gross langs een eenzaam, van den grooten weg verwijderd veldpad, dat hen over een zacht golvend terrein voerde dooi den Itchin doorgesneden, die hier met tal- looze kronkelingen zijnen loop door welige weiden en dichte boschpaadjes van olmen en eiken naar de zee voortzet. „Ik verbeeld mij, dat wij, na zoo'n flinke wandeling ,alle eer aan de schotels in den „St. George" zullen bewijzen," sprak de heer Walther, toen hij, na feen versche sigaar op gestoken te hebben, met Jozef Wilmot een tamelijk uitgestrekt boschje intrad, waar het veldpad doorliep en dat door de Itchin na genoeg in twee gelijke helften verdeeld werd. In dit boschje heerschtén onder het dichte l<'óf een liefelijke koelte en diepe stilte, die schier onweerstaanbaar tot rusten op den be- mosten grond uitlokten; maar de beide wande laars hadden nog een te verren weg af te leg gen om zich op te houden, en schenen dan ook hun schreden te verdubbelen, teneinde der, zoom van het boschje te bereiken, 'Jat hen geheel aan het oog der voorbijgangers ont trok. HOOFDSTUK X. HOE HENRY WALTER MET HET ETEN OP ZIJN METGEZEL WACHTTE. De oude koster wandelde in het voorpor taal der kerk op en neer, toen -een der beidé heeren die hem naar den weg naar Hubert Marston gevraagd hadden, het kerkgebouw naderde. De vreemdeling rookte een sigaar en hield zijn met een gouden knop versierden rotting in de hand. Voor de Kerstdagen een fijne tractatie AJP's Kerstpudding Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen nadenken gewenscht achtten, arresteeren, doch' zij ondervonden van deze niet alleen verzet, maar hij werd daadwerkelijk gesteund dqor. zijn broeder en him beider vriend. De offi cier vorderde f 40.— boete of 40 dagen hech tenis tegen ieder der verdachten. Daar deze personen echter pertinent bleven ontkeninen heeft de politie de uitspraak aangehoudentot den volgenden dag en zal hij alsdan naar, onze meening de zaak verwijzen naar de vol-; tallige rechtbank. Wat een kunst om een» kind te slaan. Een te Grootebroek woonachtige gehuwde juffrouw, niet van de zoetsappigste bepaald, heeft op 1 November een 12-jarig groote brae- kertje een flink pak slaag toegediend. Het verfrummelde knaapje gaf hiervan een omstan dig Maas. Met het oog op de schrale finan-, ciën van de verdachte, wier vette jaren sinds lang voorbij zijn, werd zij slechts tot f7.— boete of 7 dagen veroordeeld. Slecht beloonde ridderdiensten. Een zeer reizig jongeling, bet verheven vak van hulppostbode te Callantsoog uitoefende moest heden terecht staan ter zake huisvrede-: breuk, gepleegd in den nacht van 14 Novem-: ber ten huize van Maarten Mooy, met wiens aanvallige dienstbode hij dien avond op stap was geweest. De hulppostbode had het lieve wicht met de meeste zorg thuis gebracht, doch' moest ontwaren, dat zij door den heer Mooy, in /.ijn eerst eslaapje wreed gestoord, niet bij ster" hartefijkontvangen. Om het meisje te beschermen was hij ook de woning binnen gestapt en had zich toen niet op de her-; haalde vordering van baas Mooy verwijderd. De officier vorderde f20.— boete of 20 da gen, maar het was m etde herhaalde vorde ring toch blijkbaar niet heelemaal in orde, daar de politierechter hoewel met bloedend hart, zich verplicht gevoelde, den verdachte uit ge-' brek aan bewijs vriji te spreken. Van gekheid werd het droeve ernst. Een 18-jarige landbouwerspicolo te Wierin- gen is een groot liefhebber van stoeien. Een gevaarlijk genoegen 'evenwel, dat allicht aan-, leiding geeft tot een werkelijk gemeende vecht partij. Dat was ook nu het geval. Volgens de boerenarbeider die dan heden ter zake mis handeling terecht stond, had zijn vriend hem bij het stoeien in zijn duim gebeten. Daarover was li ijvertoornd geworden en had hij. zijn vriend den volgenden dag met de steel van een schop zoo hevig op zijn hoofd getim merd, dat deze op den grond terecht kwam. De slag kwam zoo 'krachtig aan dat de ge troffene eenige dagen geneeskundig behandeld' moest Worden. Het eenigszins wraakzuchtige jongmensch werd veroordeeld tot f30.— boete of 30 dagen. „Kunt gij mij de kerk laten zien, goeie vriend? vroeg hij den koster. ..Zijt gij niet naar Winchester park geweest, sir?" vroeg de oude man, terwijl hij met den 'deer Walther de kerk inging. „Neen, ik heb er mijn reisgenoot heenga» zonden om te vragen of Mevrouw Marston zich op haar buiten bevindt en mij kan af-' wachten". De heer Walther zag op zijn horloge. „Mijn reisgenoot kan over een goed uur terug zijn.' Halfweg St. Gross heb ik hem verlaten". Terwijl de heer Walther aan de zijde van den koster, blootshoofds, voortstapte, begon hij eensklaps als een dronken man te wagge len en viel op een nabijzijjnde bank néder, ter wijl hij met zijn zakdoek het zweet van zijn' voorhoofd veegde. „Het is niets", zeide hij, „het Indisché lucht gestel heeft mij tot alle lichamelijke inspanning ongeschikt gemaakt. De wandeling schijnt mij1 meer vermoeid te hebben dan ik dacht." Hénry Walther vertoefde langer Jan een uur in de kerk. De heer Walther keek op zijn horloge. „Ze ven uur", riep hij, „mijn reisgenoot kon reeds terug zijn". „Ja, sir'", zeide ie koster. „Als hij niet ver der Jan Winchesterpark is gegaan, zou hij wel terug kunnen wezen". De bankier wandelde met den ouden man de kerk weder in, en liet zich bij wijze van tijdkorting, nog het een en ander omtrent de tombes en verdere gedenkteekenen door hem verhalen totdat hij, toen het een kwartier voor achten sloeg, zijn geduld niet langer kon be dwingen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1