MEDE BUD VERSLAG van het verhan delde in de vergadering der Prov. Gommissie. Donderdagmiddag j.l. vergaderde deze Oommis sie, in tegenwoordigheid van aJle aangesloten vei lingen in het Landbouw huis te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer P. Slot A.Pz., bur gemeester van Broek op Langendijk, wiens ope ningsrede wij Zaterdag reeds in exjenso publi- ceeidjen. Die notulen, door dea Secretaris, den heer Balk gelezen, worden onder dank aan den samenstel ler, onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling, dat de Com missie, die indertijd werd benoemd, voor het on derzoeken van zaaizaden (reuzenbloemkoolzaad en zilveruienzaad) nog steeds in actie is. Echter heeft men nog weinig resultaat. Alleen kan wop- cton medegedeeld, dat men na genomen proeven in Italië en in ons land, van eenige diverse soorten, planten heeft uitstaan. Aangeboden wordt het verslag van de hande lingen gedurende het 10e boekjaar. Zooals dit wordt, aangeboden, wordt het door de vergadering onder dank aan den samensteller vastgesteld. (Hiervan gaven wij reeds een uitgebreid over zicht). Over het financieel® beleid over 19251926, wordt door den heer 8. de Boer Kz van Zuid- scharwcude, namens de Commissie van onderzoek rapport uitgebracht, en wordt der vergadering tot goedkeuring geadviseerd, onder dank aan den administi ateur. 5. Vaststelling der contributie. a!. Vaststelling der begrooting voor 1926'27. b. Het Bestuur stelt voor, de contributie voor het dienstjaar 1926'27 vast te stellen opl.70 pet. van den omzet, met een minimum van f 10. Naar aanleiding van het verlies van f2000, over dit jaar geleden, vraagt de heer P. Klant van W'armenliuizen of het wel een voorzichtig beleid is om. ieder jaar in te teren. Dit heeft sinds 1922 steeds plaats gehad. Misschien ware hef .dan be ter geweest de contributie te verhoogeu. De voorz. antwoordt dat men sedert 6 a 7 jaar de bekende mandenprooedure heeft gevoerd. Aan de kosten, die dit proces heeft veroorzaakt, moet in hoofdzaak het verlies worden toegeschreven. De punten a en b worden hierna door de ver gadering goedgekeurd. 6. Bestuursverkiezing' wegéns periodiek aftre den van: a. den Voorzitter, den heer P. Slot APzn. te Broek op Langendijk. Ingevolge art. 9 van het Reglement wordt de Voorz. direct door de Algem. Verg. gekozen. b. den heer Jn. Ootjers te Noordscharwoude. Op de aanbeveling (voorgeschreven bij art. 8 van het Reglement, is het bestuur verplicht «ene aanbeveling te doen, hetgeen ook door de leden kan geschieden) plaatst het Bestuur de beide aftredende heeren, eerstgenoemde voor de functie van voorzitter, laatstgenoemde voor die van be stuurslid;. De uitslag van de gehouiien stemming is dat beide heeren met resp. 58 en 57 stemmen worden herkozen, en onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming aanvaarden. De heer Prins (Avenhorn) brengt den voorz. huldo en dank voor wat hij in de afgeloopen 10 jaar voor de Prov. Comm. is geweest en heeft ge daan. Spr. wenscht de. voorz. geluk met zijn herbenoeming en hoopt hem nog tal van jaren als leider te zien optreden, (applaus). De voorz. betuigt zijn dank voor deze woorden en de vergadering voor haar instemming. 7. Naar aanleiding van een verzoek, ingekomen van de veilingen te Medemblik en Opperdoes, om 50 pet. te vergoeden uit de Reservekas, voor de iaan die vereenigingen opgelegde boete, inzake de Zegelwet, stelt het Bestuur voor 25 pet van dat bedrag toe te staan. Voorz. licht dit punt nader toe en memoreert wat te dien opzichte is gepasseerd. Spr. voegt hieraan toe dat door deze veilingen f 2500 is betaald, en het bestuur met het oog op de goede verstandhouding 25 pet. wenscht te restitueeren. Dfe heer Koolhaas (bestuur) voorz. van een dezer vereenigingen, zegt dat déze veilingen de eenigen zijn geweest in Noordholland, die zijn getroffen. Zij zijn als voorbeeld gesteld en andere veilingen hebben er hun voordeel mee gedaan. Spr. vraagt of het nu niet billijk is, dat de anderen iets be talen aan de gedupeerde veilingen- De 'heer Schoenmaker (St. Jozef) hoopt dat de vergadering zal besluiten de gevraagde 50 pet. te betalen. Die heer Klant (Waxmenhuizen) zegt, dat zijn vereeniging niet onsympathiek staat tegen het voorstel. [Wanneer de veilingen echter zijn ge troffen door spitsvondigheid van' de ambtenaren, zou W> desnoods de 'gevraagde 50 pet. willen geven. Nadat eenige inlichtingen zijn verstrekt over de gevoerde administratie aan deze veilingen, blijkt hieruit dat Ie spitsvondigheid der ambtena ren -de oorzaak van deze betaling is, en stelt W- voor om de volle 50 pet. te vergoeden. Dè veilingsvereenigingen Noordcrmarktbond en Avenhorn steunen dit voorstel. In stemming gebracht wordt het voorstel van Warmenhui?en aangenomen met 55 tegen 2 stem men. Alleen de Centrale Veilingsver<vaniging van Alkmaar stemde tegen. 8. Voorstel van het bestuur, om het bedrag, groot f4155.55, voorkomende o.p de Rekening ca Verantwoording als reserve voor nadere bestem ming, te reserveeren voor zeer bijzondere en hoogst belangrijke Cultuur-belangen. De voorz. zegt dat de proefnemingen met zaai zaden veel geld kosten en nog zullen kosten. En om de proefnemingen in Italië nog krachtiger en degelijker ter hand. te kunnen nemen, stelt het bestuur voor dit bedrag daarvoor te reservee ren. De heer Brugman (N.M.B.) vraagt of dit be drag uitsluitend wordt bestemd voor de proef nemingen in Italië of ook voor proeven van alge meen belang in eigen land. De voorz. antwoordt dat het in de bedoeling ligt dit bedrag te bestemmen voor alle belangrijke cultuur belangen. Het voorstel wordt hierna met allen voor aan genomen. De vociz. zegt dat het besluit van de 4 weste lijke vereenigingen om geen bevror6n kool meer te verhandelen goede resultaten hoeft gehad. Echter waren er verschillende veilingen, die niet in deze regeling warea opgenomen. Nu wenschen de 4 veiiiugen dit punt hier te behandelen, om aller medewerking te verkrijgen, dat deze kool nergens meer wordt verhandeld. Gevraagd wordt of dit wel uitvoerbaar is, om dat door het uit de hand koopen, de handel toch weer bedorven wordt. Die voorz. antwoordt dat dit bezwaar ook door dien Vierbond onder de oogen is gezien, en men daarom den handel er bij heeft betrokken. Het is in het belang van ons product en van den han del en heeft mende medewerking van den handel ook verkregen. Spr. meent dat men het geopperde bezwaar niet te erg moet zien, Ehndat men toch het verplichte veilen der producten heeft. En de medewerking van den handel zal ook zeer zeker door de andere veilingen worden verkregen. De heer Klant (Warmenhuizen) vestigt er nog de aandacht op, dat men in samenwerking met de handelsvereeniging een strafbepaling in het leven heeft geroepen, dat een koopman, die be vroren kool in deb handel brengt, van de veiling kan worden geweerd en er zijn gevallen dat de koopman werd geschorst. Wanneer men dan nog den koopman zou gaan beboeten, zou het bezwaar zeker ondervangen zijn. Met allen voor wordt het voorstel hierna, aan- 10. Mededeelingen en opmerkingen over onze reolame, door den Weled. heer P. V. Valstar, voorz. van het Centraal-Bureau van Veilingen in Nederland. Spr. begint met de opmerking dat het Groeps bestuur open kaart wenscht te spelen met deze zaak. In de Tuinderij, zoo vervolgt hij, zijn een 3-tal artikelen over de reclame verschenen. Ik kan met den inhoud daarvan volkomen meegaan en wanneer ik er aanmerking op maak, is het alleen dit, dat men niet scherp genoeg heeft laten uitkomen ,wat er bereikt is. Wat er gezaaid! wordt, komt meer dan honderdvoudig terug. We hebben kunnen zien welk een vruchtbaar terrein er voor ons ligt, zoowel in binnen- als in buiten land. Het is een werk dat niet onderbroken mag worden. Het geld, hieraan besteed, is wèl besteed; en zeker zal er geen verschil van meening be staan over het al of niet laten doorgaan 'van de roclamezaak. De moeilijkheden zijn vele, maar daardoor mogen we ons niet laten afschrikken. Wij moeten met elkander de middelen bespreken, om eenige moeilijkheden te overwinnen. Die eerste vraag, die hierbij echter naar voren komt is: hoe komen we aan geld. Tot Maart- April kunnen we nog vooruit, maar dan dienen iwe te bespreken, hoe we de zaak verder wenschen te financieeren. Dan staan we voor een „vaste" of een „vrijwillige" bijdrage. Het Groepsbestuur heeft in deze echter reeds zijn standpunt ingeno men en in de volgende verga,dering zal het voor stel worden gedaan van iedere aangesloten veiling een vaste bijdrage te heffen. Met het heffen van een vrijwillige bijdrage kan niet verder worden doorgegaan door den meerderen arbeid, die het Groepsbestuur moet verrichten om de verschil lende organisaties op die temperatuur te bren gen, dat aan de reclame wordt deelgenomen. Het zal dus een vaste bijdrage zijn, maar 'niettemin een heel kleine. Temeer moet het een vaste bijdra ge zijn, omdat er nog tal van veilingen zijn, door welke niet aan de reclame wordt deelgenomen, ja, waar nog nooit over de reclame is gesproken. Dé reclame moet op eigen boenen kunnen staan, terwijl het steunen door middel van de reservekas slechts van tijdelijken aard mag zijn. De veilingen moeten weten wat reclame be tee kent en wat vmr resultaat daarmede wordt be reikt. Is het thans nog een grief dat er tal van vei lingen zijn, die nog niet aan de reclame deelne men, door het heffen van een vaste bijdrage zal men dit punt op de vergadering moeten behan delen. Maar daarbij is in de allereerste plaats noo- dig ydat de leden worden voorgelicht om te weten hoe de reclame werkt ea wat zij wenscht. Werd in 1922 oegonnen. met proefzendingen naar Amerika, in 1293 werd reclame geboerd in Engeland. In 1924 werd reclame gemaakt voor de tomaten, terwijl in 1926 op ruime schaal re olame werd gemaakt met receptenboekjes voor de bereiding van groenten en fruit, terwijl de algemeene aandacht op onze producten werd ge vestigd door middel van de radio. Hoe men de reclame denkt- te voeren? Zoóals deze tot nog toe is gevoerd, onder beding dat er verband1 moet zijn tusschen het product waar voor reclame gemaakt wordt en het bedrag dat daarvoor bestemd wordt. Dje voorz. dankt den heer Valstar voor de ge dane mededeelinjgen. Djan worden uit de vergadering de volgende vragen gesteld: W«lk percentage denkt het Groepsbestuur van de veilingen te heffen Kunnen de kooplieden niet mededoen aan de reclame Kunnen de vereenigingen, die niet aan de recla me hebben deelgenomen, niet alsnog worden be werkt Hoeveel vereenigingen hebben zich afzijdig ge houden van de reclame? Op de eerste vraag antwoordt de heer Valstar, da.t men 1.50 pet. denkt te heffen, Wa,t de tweede vraag betreft, antwoordt spr. dat practiscn hiervan niet veel zal komen, en is hij van meening, dat men in deze niet moet rammelen aan de portemonnaie van den koopman. Wat wij vragen en krijgen is de medewerking van den handel: .aanhechting van het kwali teitszegel bij den handel in onze producten. Op de 3e vraag luidt liet antwoord, dat het bij tal van vereenigingen niet mogelijk is geweest zé te doordringen van de moreele verplichting deel te nemen aan de reclame. Ten slotte zegt spr. dat in verhouding het per centage, dat achter is gebleven niet groot is. Onge veer 85 pet. is ontvangen. Uit de vergadering komen verschillende op merkingen naa.r voren over het lage percentage dat verschillende vereenigingen zouden willen verhoogen, om voor de reclamedoeleinden over meer geld te kunnen beschikken. Hierop worlt door den heer Valstar geant woord, dat het Groepsbestuur meent met dit voor stel aan het einde te zijn van wat mag en kan Wij mogen thans uog wel eens een beroep doen op de reservekas, waaruit voor dit maal nog wel met een bedrag van f 30000 steun kan worden verleend. Wat wij nu vragen is een bijdrage voor 1 jaar. De heer Prins (Avenhorn), vindt het jammer Idat men een greep wil doen uit de reservekas. :Spr. heeft liever een kern van 100 goede vereeni gingen, dan 200 halfbakken, en zou de mindier .goede vereenigingen dan ook willen laten rusten. Nadat nog eenige oogenblikken van gedachten is gewisseld, sluit voorz. de discussies en' heeft de heer Valstar de overtuiging kunnen krijgen dat hij op de volle medewerking van Noord hol land kan rekenen, wanneer gelden moeten worden gevoteerd voor reclamedoeleinden. Dan wordt door den heer Balk een voordracht gehouden over „Tuinbouwsleur en Tuinbouwtoe- koinst". (Met net oog op den tijd moest deze spr. zich zeer bekorten). Spr. begint met er de aandacht op te vestigen, dat er nog vele toestanden zijn in het vereeni- 'gings- en bedrijfsleven, die mén kan rangschikken onder sleur, maar 't zijn tevens toestanden, die men onder de oogen dient te zien, met het oog op de toekomst De tijden en toestanden zijn ver anderd, en wij dienen ons daarbij aan te passen. Een tuinder houdt bij het bepalen van zijn teeltprogram te veel vast aan wat hij vroeger deed, houdt hij een stuk grond over, aan is het: ik moest dat nog maar eens probeeren, inplaats van naar nieuwe cultures om te zien. Dat is iuinbouwsfeur. Maar voor de toekomst zal hij toch met verandering rekening dienen te houden. Vele zijn de bedrijven, die doen lijken op een zijdigheid. Bedrijven waar de arbeidsverdeling niet in orde is, omdat men als het werk niet klaar komt, losse arbeiders in dienst moeten war den genomen, hetgeen een extra uitgave betee- kent. Men houdt zich te krampachtig vast aan wat mén altijd heeft gedaan, inplaats van het bedrijf meer economisch in te richten en den ar beid te verdeelen. Ook in de fruitteelt heerscht nog veel sleur. Men probeert wel eens dit of dat, maar rationeel ingrijpen en bet bedrijf productiever te maken, door toepassing van een vroege groenteteelt doet men niet. En toch zal men zich voor de toekomst dienen te wapenen. In de aardbeienstreken houdt men nog te veel vast aan wat steeds gedaan wordt. Ook dat is sleur. Ook daar zal men in de toekomst moeten uitzien naar middelen om het bedrijf produc tieve rte maken om meer financieele voord|eelen daardoor te kunnen behalen. Zoo ook staat het met de bemesting. Door een goed egrandbewerking kan de teelt zeer worden bevorderd. En aan onzen voorlichtingendienst, die is inge richt geworden voor verbetering van cultures e.d. Ik zou zoo graag zien dat er eens gebroken werd met: op de cursussen kan men het ook toch niet leeren. Maar men moet niet vergeten, 'dat juist door de wetenschap, die zoo met reuzenschreden is vooruit gegaan, men in staat wordt gesteld, meer productiviteit aan het bedrijf te verkenen. Wat onze proeftuinen betreft, kan gelukkig worden geconstateerd,* dat veel thans daar moet worden onderzocht. En ook in onze organisaties heerscht nog veel sleur. Belangrijke vraagstukken, zoo nauw betrek king hebbend op het bedrijf, worden op de groote gemeenschappelijke vergaderingen soms niet eens behandeld. Dat is sleur, waarmede hoe eer hoe beter moet worden gebroken. Na nog.gewezen te hebben op het feit, dat er thans bestuursleden gevonden worden, die niet eens op de hoogte zijn van de zaken, van zoo groot belang voor het vereenigingsleven, en opgewekt te hebben, toch vooral niets los te laten of niet te bestudeeren, eindigt de spr. zijn voordracht, waarvoor hem door den voorzitter een woord van dank wordt gebracht. Dan doet voorz. mededeeling van een ingekomen schrijven, van de Prov. Griffie, waarin wordt ge zegd, dat het Prov. Bestuur het zeer op prijs zou stellen een deputatie uit de Prov. Comm. te ont vangen op* 20 Dec., om te bespreken den vorm, waarop dc Prov. steun z'ou kunnen verleenen aan den tuinbouw, en hiermede rekening te kunnen houden bij het samenstellen der begrooting. De voorz. voegt hier nog aan toe, dat zeker niet meer in den vorm van een crediet steun zal worden verleend. Djoor den heer Mr. Niemuller, secretaris van het Groepsbestuur wordt nog eens uiteen gezet het hebben van goed cijfermateriaal. Reeds meer dan eens is het gemis van waardevolle cijfers ge voeld. En toch is dit bezit noodig met het oog op dc verdediging van onze exportbelangen, 't Overtuigen van regeering en autoriteiten is al leen mogelijk door goede cijfers. Verder wekt hij op de telling der producten, die thans in Je Provincie plaats heeft, zoo zuiver mogelijk te doen geschieden. Wij moeten een vol ledig overzicht hebben, om daardoor 'het belang van den tuinbouw voor den Nederlandschen wel vaart duidelijk kan worden aangetoond. Als tweede punt wijst hij er op, dat de nieuwe Cooperatiewet de bestuursleden aansprakelijk stelt voor tekortkomingen in de administratie. En deze bepaling treft ook de bestuurderen van alle Vei lingsvereenigingen. Een goede deskundige con trole is daarom ten zeerste gewenscht. Voor een administrateur, betaalmeester, of hoe men zoo iemand mag noemen, zit niets krenkenids, integen deel. Zou zoo iemand zich verzetten, dan kan men er staat op maken, dat er iets niet in orde is. In dit verband wijst hij op het accountants bureau van het Centraal Bestuur, dat zich geheel in deze richting heeft gespecialiseerd. Ook deze spr. ontvangt een woord van dank van den voorz. Bij de rondvraag, die thans volgt, worden voor hot nazien van de volgende administratie aange wezen de „Noordermarktbond", „De Eendracht" en „Kennemerland". De heer Roosje (bestuur) doet dan nog de mede deeling, dat in de Keurings-Comm. de stemmen staakten, en alzoo nog niet kon worden besloten, om voor de goedgekeurde pootaardappelen het verplicht veilen in te voeren. Men acht het thans zekerder om in deze nog wat af te wachten. Nadat de heer Boathuis, voorz. van het U.C.B., dank heeft, gebracht voor de uitnoodiging tot bij woning dezer vergadering, volgt sluiting, met een woord van dank aan de afgevaardigden en de gasten. Zaterdagavond zeven uur hield Bovenge noemde vereeniging hare Jaarvergadering ten huize van den heer C. Vis te Oudkarspel. Aanwezig zijn 68 leden. De voorzitter ,de heer Jb. de Koer, opent de vergadering met een woord van welkom en uit zijn genoegen over de flinke opkomst edr leden, trotsch de zeer drukke werkzaam heden aan ie kooI, doch een ieder vindt-wel even den tijd om ook zijne belangen te be hartigen. Spreker zegt, niet te behoeven op te merken, dat de huidige toestand verre van rooskleurig is, doch wordt algemeen gehoopt, dat de stapel producten nog veel goed zullen maken. Na den. wensch geuit te hebben, dat de besprekingen op een zakelijke en aangename wijze gevoerd zullen worden, verklaart spreker de verga lering voor geopend. Door den Secretaris, den heer A. Timmer man, worden de notulen der vorige verga dering gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Omtrent het voorgestelde in de vorige ver-, gadering betreffende de bascules, deelt de voorzitter mede, dat na bespreking in de commissie hieraan thans vrij goed de hand wordt gehouden. De gehouden inventarisatie vermeldt: 312 wagons roode kool 140 gele kool. i 304 Deensche witte kool. 34 V2 uien. 8V2 peen. Met genoegen kan spreker mededeelen, dat de boekhoudcursus met belangstelling wordt; gevolgd, minder gunstig is het gesteld met den, tuinbouwcursus; werd déze verleden jaar door 16 leerlingen gevolgd, thans bedraagt dit 7. zelfs somwijlen vijf, hetgeen zeer te be-, treuren valt gezien het vele geld wat hiervoor wordt uitgegeven. i Voor de te houden kooltelling zullen bij. enkele personen steekproeven worden gehou-j den. Punt 3 der agenda: Verloting manden. 1 De gelukkige winnaars zijn Jb. 'Hout, PiJ Ton, Jb. Gelder, O. de Vet, A. Groen eni Jn. Put. 1 Punt 4. Bestuursverkiezing. 1 Afr. P. Kostelijk en AS wager (herkiesbaar). Beide heeren worden herkozen met resp. 51 en 61 stemmen en nemen hummie herbenoe-i ming aan. Openhouden Burggracht. Ais voormannen van den ijsboeier worden aangewezen B. Biommer, Jn. Dekker Hzn.y P. Eecen Pz., A. Eecen, Jn. Eecen, Jb. Eecen, D. Jonker Jz., VV. Kos, C. Winder, en G. Langendijk. Op voorstel van het bestuur wordt besloten bij ijs steeds eenige werkloozen bij den ijs-., boeier aan te stellen, die moeten zorgdragen,, dat het werk naar behooren wordt verricht en de ijsboeier met materiaal op zijin plaats, wordt teruggebracht. Punt 6. Rondvraag. Op voorstel van een 'der leden zal een adres, aan den Raad worden gericht met het verzoek de straatverlichting tijdens deri winter te doen branden des morgens van half zes tot zeven uur, daar vele bouwrs op dat uur naar de akker gaan. 1 Door den heer Dé Geus wordt gevraagd wat de uitslag is der gehouden proeven met het koolzaad, hetwelk in het voorjaar naar. Wageningen is opgezonden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3