DE TWUUVERWEG. Mr. H. G. Dresselhuys Nieuwstijdingen De secretaris deelt mede, dat hieromtrent nog geen enkel 'bericht ontvangen is. Daar door geen der leden het woord wordt verlangd, sluit de voorzitter de vergadering met woorden van dank aan de leden en de pers voor hunne tegenwoordigheid. i Parlementaire Kalender 16 December. Bij de behandeling van de afdeeling Kun sten en Wetenschappen van de Onderwijs'oe- grooting kwam een amendement van leden der voormalige Coalitie-groepen aan vie orde, strekkende om twee nieuw voorgestelde sub sidies, n'.l. f 5000.— voor het Haarlenische orkest en f 5000.voor de Co-Opera tie, te schrappen. Blijkens de toelichting gold het hier uitsluitend ee.i poging tot bezuiniging dati toch zeker een 'heel bescheiden poging, waar op de dure onderwijsbegrooting nog zooveel valt te bezuinigen maar de meerderheid der Kamer was van oordeel, dat achter dit bezuinigingsmotief verborgen was een poging om de kunst te treffen. Na een warme verdediJ ging van de posten door den Minister, vooraf gegaan door een scherpe bestrijding van het amendement door zijn ambtsvoorganger Dr. de Visser, Wjerd het amendement met groote mmeerderheid verworpen. i"n de avondvergadering werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de Oorlogs- begrooung. i 17 December. Een sombere winterdag, maar ook in de Kamer is de stemming heel triest. Want een zware slag heeft de Kamer getroffen: Mp Dresselhuys is haar door den dood ontvallen. Naeen. ernstige ziekte is deze groote parle mentaire figuur en geboren leider, nfet alleen door zijn omvangrijke kennis, het aangename van zijn omgangsvormen, zijn groote slagvaar digheid en welsprekendheid, maar ook omdat er waarlijk bezieling en begeestering van hem. uitging, geveld. De Kamervoorzitter heeft in de volgende tuffende bewoordingen hulde gebracht aan den leider van den Vrijheidsbond. Coachte medeleden. „Met mij zult gij diep onder den indruk van het bericht van het overlijden van ons medelid, mr. H. C. Dresselhuys, dat, zij het ook niet onverwacht, ons allen 'treft. Na een eervolle rechterlijke en administra tieve loopbaan, deed hij nu tien jaar geleden, als opvolger van wijlen mr. Tydeman, zijn intrede in de vergaderzaal. Veelzijdig als weinigen, toegerust met een zeldzame werkkracht en een groote scherp zinnigheid heeft hij in de Kamer aan de behan deling van menig onderwerp in openbare-, af- deelings- en commissievergaderingen meege werkt. i En buiten het parlement heeft hij voorat in, de laatste jaren aan tal van instellingen in het, algemeen belang werkend, zijn krachten ge geven. Als een beroep op zijn medewerking werd gedaan, was weigeren hem moeilijk, zoo, niet onmogelijk. En zoo is hij heen gegaan, nog eenige maant-, den geleden naar het uiterlijk een krachtig man, van wiens arbeid in 's Lands belang, nog veel te hopen viel. Zijn verscheiden zal, zoowel in deze vergaderzaal als in menigen kring daarbuiten, ten zeerste worden betreurd. De herinnering aan zijn werkzaam leven moge vele tot navolging aansporen". Minister Waszink ,als woordvoerder der Re geering sprak daarop als volgt: „Mijnheerde Voorzitter. „Ook de_ Regeering heeft met diep leed wezen kennis genomen van het overlijden van het lid d^zer Kamer, Mr. Dresselhuys. Ik be- sdhoujw het dan als mijn plicht om namens haar-mij aan te sluiten bij de woorden van eer biedige hulde door U aan de nagedachtenis van den overledene gewijd. Met Mr. Dressel-, huys is heen gegaan een man van buitenge wone bekwaamheid, die niet slechts als lid der. Tweede Kamer, maar ook in tal van andere ambten en functies aan land en volk onschat bare diensten bewezen heeft. De regeering zal steeds zich herinneren zoowel zijn persoon als zijn werk". De redevoeringen werden staande aange hoord De Kamer heeft in Mr. Dresselhuys een staatsman verloren, die in vaak waarlijk mee- sleepcnde redevoeringen eigen gedachten wist over te brengen in anderen. Zij,a grootsche fi guur laat zoowel in de Kamer als in zijn partij en de tallooze instellingen waaraan hij zijn, krachten gaf, een leegte, die 'voorshands kwa lijk is in te vullen. De „Christ. Hist. „Nederl." schrijft naar aan leiding van hei overlijden van mr. H. C. Dressel huys In elk opzicht tragisch is het heengaan van den man, wiens naam wij nier vermelden. In de kracht van het leven, bezield met durf, gewikkeld in tal van vaicrlandsche belangen, gevolgd door velen, die vooral van hem voor de liberale beginselen nog veel verwachtten, werd hij weggenomen. Deze opgewekte man, die het leven liefhad om het ruime terrein van arbeid, dat het bood; deze figuur, die, waar hij verscheen;, medesleep te door zijn vlotte woord, zijne sterke intonatie, zijne aangeboren welsprekendheid; do- ze staatsman, die letterlijk met elk terrein van het' staatkundig leven zich vertrouwd had gemaakt en voor den Vrijheidsbond de aangewezen leider was; deze werker, die letterlijk alles scheen te kunnen, ligt thans ontzield tor neder. Die' werke lijkheid valt voor wie zich dezen levendigen, met alles bezig zijnden man goed voor oogen stelt, nauwelijks in te denken. En toch is het zoo en wat de tragiek versterkt, is het langdurig lij dien, dat aan dit sterven voorafging en dat vooral voor een man als hij een dubbele beproeving- moet geweest zijn. Zware rouw kwam daarmede over zijne vrouw en kinderen, die wij vooral in deze dagen kracht van Boven toewenschen. Maar ook voor den Vrij heidsbond en voor vele vaderlandsehe belangen is zijn heengaan een zwaar verlies. In de kringen waarin hij leefde en waarvoor hij zich beijverde, zal hij zeer moeilijk te vervangen zijn. Ook stem de zijn warme belangstelling voor de Ned. Herv. Kerk zeer sympathiek. Tot het einde van zijn j leven was hij eoa ijverig lid van den Raad van beroep in zaken van beheer, als zoodanig door de Synode benoemd. Ook in de Kamer kwam hij meermalen voor hare belangen op, wat in deze kringen zeer werd gewaardeerd. In moeilijke tijden voor ons land en voor de liberale partij werd hem het leiderschap van den Vrijheidsbond toevertrouwd. Met zijn vele talen ten, met zijn warm gemoed, met rusteloozen ijver heeft hij gepoogd, niet alleen de eenheid onder de liberalen te bewerken en t? behouden, maar ook hunne positie in het land te versterken. In zoo verre ziin zijne geestverwanten aan hem zeer veel verplicht. Zijne nagedachtenis zal ook bij ons in eere blijven. En oijzonder tragisch is de gedachte hoevele coryfeeën van de linkerzijde vóór hun ouderdom werden genomen: Pierson en Drucker, Veegens en Bos, Borgesius en Kerdijk, Tijdeman en Dressel- huvs, geen van allen behaalden den leeftijd der sterken. Is het geen bewijs, dat het politieke leven veel van 'smensehen krachten eischt, en is do waardeering in het volksleven, ook voor hem, die thans heenging, daaraan wel evenredig? Het portret van Dir. Nolfyns. Mgr. dr. W. H. Nolens heeft aan de journalis ten van de perstribune der Tweede Kamer ©en reproductie aangeboden van het schilderij van Anton van "Welle, waarop de lieer Nolens in kerkelijk gewaad is afgebeeld. Het schilderij draagt net volgende onderschrift: „13 November 1896—1926. Aan de heeren jour nalisten van de perstribune, in herinnering aan mijn 30-jarig' lidmaatschap van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, on uit waardeering voor hun moeilijken en verdienstelijken arbeid. Dt. Nolens". Het schilderij zal in een van de perskamers in het Tweede Kamergebouw worden geplaatst. Jhr. Die Gyselaar. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar zal Maandag a.s. voor den laatsten maal de vergadering van den gemeenteraad lei den. Aan het einde der zitting zal de heer De Gijselaar afscheid van den raad nemen. Het af scheid van de burgerij heeft plaats Donderdag 30 December. Ernstige brand- Vrijdag brak een felle brand uit op de hofstede van W. ten Haaff Hz., nabij Zierik- zee. In een oogwenk stond alles in lichtfe laaie; Zestien stamboekpaarden kwamen in de vlam men om, terwijl ook twintig stuks hoornvee verbrandden. Het buis bleef door gunstige windrichting gespaard. De oorzaak is onbe kend. Een trsiI-mysterie. Toen Vrijdagavond de treinen 160 uit Am sterdam en 28 uit Rotterdam elkaar ter hoog te van Warmond passeerden, warden van eet* A. B.-rijtuig van trein 160 alle coupéruiten ver brijzeld. Een reiziger trok aan de noodrem? een onderzoek leverde geen resultaat. De wa- gonwand was op verschillende plaatsen be schadigd. Men vermoedt dat uit trein 28 een zwaar voorwerp moet hebben uitgestoken. Fabrieksbrand. Tc Zaandam is door onbekendeoorzaak brand uitgebroken in de „Eerste Zaanlandschei Graniet Vloerenfabriek", toebehoorende aan den heer W. Boterman en staapdie aan t het Noorder Valdeurspad. Alles ging verloren. Inbraak. Donderdagavond is te Beverwijk weer een' diefstal gepleegd, nu bij de N.V. H'. W. Wi- cherink, koffiebranderij ear grossier in koloniale waren aan de Meerstraat. De dader kroop in een vrachtwagen en liet zich zoo het pakhuis binnenrijden. Hij heeft tot sluitingstijd gewacht en toen het kantoor doorzocht, waarbij hem een cheque op de 'Haarlemsche Bank, groot f 20.000 in handen viel. De politie, die den volgenden; dag direct werd gewaarschuwd, stelde eeni onderzoek in. En reeds Zaterdagavond kon da vermoedelijke dader, een Beverwijk^ worden 'gearresteerd. De aangehoudene zal morgen ter. beschikking van den Officier van Justitie wor- den gesteld. De rat als storing-verwekker. Donderdag was Doetinchem voor een groet gedeelte in het 'duister gehuld door een sto ring van het electrisch licht, die langer dan een uur aanhield. Bij onderzoek bleek dat het euvel veroor zaakt door een rat, die in 'de isolatorenruimte vafi het hoogspanningsnet terecht was geko men. Griep. In verband met de heerschende griepepi demie te Vlissingen hebben B. en W. beslist, dat met ingang van morgen alle openbare; scholen worden gesloten. Omtrent de verbetering van den Twuijverweg, volgens het plan van GetL Staten, is bij de betrokken gemeentebesturen het volgende voorstel ingekomen Geraamde kosten f 5oooo,-. Waarin bij te dragen door Alkmaar f 325oo,~ ff Sint Pancras f 45oo,— ff Broek op Langendijk f 45oo,— ff Zuidscharwoude f 25oo,— ff Noordscharwoude f 25oo, - ff Oudkarspel f 25oo9— ff Kamer wan Koophandel f looo,— Totaal f 5oooo, Door elk Gemeentebestuur wordt daartoe eene geldleening aangegaan, af te lossen als volgt: de helft in 20 jaar; de andere helft in 4tf jaar. De onderhoudskosten worden geraamd op f 1000,- per jaar, in welke wordt bijgedragen door Alkmaar f 65o.— Sint Pancras f 9o. Broek op Langendijk f 9o.— Zuidscharwoude f 5o. Noordscharwoude f 5o«— OudkarspeS f 5o.— Kamer van Koophandel f 2o,— Totaal f looo.— Verbetering van den weg Breedte 6 mieter. Berm t/ aan weerszijden Beharding met bazaltslag. Verbreeding aan de Noordzijde van Sint Pancras tot aan de draai. Aan de Westzijde tot de brug Wed. Mulder. Zijn spraak terug. Men herinnert zich het geval van den 21-ja- rigen koetsier K. te D:en Haag, die, een week of drie geleden, doer twee, aanvankelijk onbekende vrouwen, gedeeltelijk verlamd en met verloren spraakvermogen werd thuisgebracht, in welken toestand hij was komen te verkeeien ten gevolge van een nachtelijke vechtpartij met een dier vrou wen en een kennis van haar. De man werd in het ziekenhuis aan den Zuidwal ter verpleging op* Thans verneemt de „Tel." dat zijn toestand vooruitgaat. Het spraakvermogen komt bij den patiënt gedeeltelijk terug- Iu verband hiermede hoop* de politie binnenkort in de gelegenheid te zijn hem te hooren. De vrouw en haar vriend, die als verdacht van mishandeling kort na de vechtpartij werden gearresteerd, bevinden zich thans, hangende het verdere onderzoek, op vrije voeten- - Te Waddingsveen zijn gearresteerd de speel goedfabrikanten W. M. en P. M., \jerdacht van bedriegelijke bankbreuk. De verdachten zijn, volgens de „Tel." naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht, Een eierhandelaar ie Deventer kreeg defcer dagen van een collega elders een bankbiljet van f 1000 in betaling, waarmede hij zich naar een bankinstelling begaf om het te verzilveren. Het bleek, dat het biljet behoorde tot de 180 Neder- landsche bankbiljetten van f 1000, die begin Sep tember j.l. te Genève zijn gestolen. Het door genoemde handelaar Ontvangen biljet bleek af komstig te zijn van een firma in Dnitschland,, Het is door 'den commissaris van politie te Deven ter in beslag genomen. Een familie te Parijs, wonende in de lord Byronstraat, had een Italian nschen huisknecht, die echter meer om dansen dan om zijn plichten gaf, zoadat de heer des huizes den jongeman den dienst opzegde. Zondag zo uhij vertrekken en inderdaad verliet hij even na den middag het huis, echter om er terug te keeren, zoodra hij er zeker van was, dat de familie en het personeel dit verlaten hadden. Toen hij zich meester had gemaakt van 4000 franc in biljetten van zijn meester en van een half millioen aan juw-eelen van mevrouw, verliet hij het huis voor goed. Buitenland Eerst thans is de heldhaftigheid bekend geworden van de bemanning van het stoomschip „Eastway", dat op 22 October tijdens een orkaan ter hoogte van Bermuda is vergaan. Even vóór het schip zonk, sloeg de kapitein overboord. Alle reddingsbooten op één na waren in den storm stukgeslagen. Er waren 35 man aan boord en er was in de overgebleven reddingsboot slechts plaats voor twaalf. Met den zekeren dood voor oogen werd het de vraag wie met de eenige kans op behoud in de reddingsboot zou gaan. Niemand wilde bij den an der voorgaan. Tenslotte werden twaalf man onder bevel van den derdeQ officier gedwongen in de boot plaats te nemen. Ze smeekten, dat er nog meer zich bij ben zouden voegen, maar niemand j voldeed aan dat verzoek, omdat dan de reidings- i boot zelf gevaar zou lcopen. Eu terwijl de achtergeblevenen van het zwaar overhellende schip af hun laatste boodschappen I voor hun familie aan de mannen in de reddings boot toeriepen en hun een laatste vaarwel toiewuif- i den, zonk de „Eastway" in de diepte en met haar I de 22 heldhaftige leden der bemanning, i D>e 12 man, die in de reddingsboot waren ge gaan, werdeu na zeventien uur rondzwalken, door een ander Engel seh schip opgepikt. Er is een orkaan over Madeira heengestre- ken, die groote verwoestingen heeft aangericht. Eenige huizen zijn ingestort. Verschillende vracht booten, 13 kleine schepen en 6 motorbooten en het jacht „Phyzolia" zijn gezonken of op het strand1 geworpen. De eigenaar van de „Phyzalla" en 6 andere personen zijn verdronken. Tc midden van een menigte menschen, die hun Kerslinkoopen deden, hebben bandieten te Kansas City een aanval gedaan op een bewaker, die een bankbediende vergezelde. Zij maakten 97000 dollar buit en ontkwamen, in een. auto. De Duitsche regeering afgetreden. Het Kabinet Marx is ten val gebracht. Met 249 tegen 171 stemmen werd de sociaal-de-, mocratische motie vain wantrouwen aangeno-- men.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4