NIEUWE Radio-Centrale! Hikt Ireijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Viijdag 24 December 1926 e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENT IEL E44 ALKMAAS TECHNiSCH BUREAU D. SCHUITEMAKER Jr. ÉL NOORDSCHARWOUDE. Sluit U aan bij de Eerste Langedijker Revue van de Week ALKMAR NO 152 INTERC.TELEPHOON 52 LANGEBIJKER (IK It AVI Deze courant verschijnt, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. - Redact.-Uiffg-. J. II. UEIKER. - Bureel Noordecharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dti numm«r bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD sidie ad f 5000.— voor de Co-Opera-tie, als- i nok die van f 5000— ('voor de Haarlemsche Orkestvereeniging, met 50 tegen 25 stemmen' 1 werden beide subsidiën door de Kamer ge handhaafd. Minister Waszink verklaarde bij de afd. K. en W. voor beeldende kunste naars iets te kunnen doen door het geven van opdrachten. Op 16 dezer werd nog aan gevat de behandeling van het ontwerp strek- I kend tot het toelaten van een vreemde taal I hier wordt allereerst bedoeld het Fransch op de Lagere School. Men weet, hoe lang en hardnekkig gestreden is voor het verwe- Vraagt ons inlichtingen! BINNENLAND. Overal ziet men de winkel-étalages bestraald door rossen gloed'. De Kerstboomen worden reeds opgericht. De allerkortste dag van het jaar is bereikt. Wij moeten nu afwachten in hoever ook in het thans stervende jaar 1926 zal worden oewaarheid het oude rijmpe: „Als de dagen gaan lengen „Dan gaat de koude strengen Tot dusver hebben wij in het nu-loopeni seizoen nog niets van vorst of ijs bespeurd. Sommigen houden vol dat juist de z.g. kwak- kelwinters de sterfte-lijst abnormaal groot kan maken en extra Daten doen vloeien in. de kas der medici. In zoover werden deze sombere profetieën nu vervuld, dat in Den Haag een roodvonk-epedemie uitbrak, die H. M. de Koningin er zelfs toe bracht de gebruikelijke groote Hof-receptie ter gelegenheid van de jaarwisseling te doen aflasten, terwijl zich te Maastricht verschillendedpokkengevallen voor doen. De Tweede Kamer nadert gelukkig het eind van haar heele zware begrootings-campagne. Dinsdag 15 Dec. j.l. begon óns Lagerhuis met te verwerpen twee van Waterstaat over gebleven amendementen, een van den Katho liek Kuiper ten bate van de leden van het Sp. Mij. personeel, die oneervol ontslagen werd op grond van kleins vergrijpen, en een amen dement van den soc. democraat van Braam- beek ten bate van de gepensiorunieerdein bij de Spoorwegen in het algemeen. De voor stellen duikelden respectievelijk met 41—36. en 48—30. Daar minister v. d. Vegte over beide het „onaannemelijke" had uitgesproken,/ scheelde het bij de beslissing over het voorstel; Kuiper slechts heel weinig of aan Waterstaat zou een ministerieele crisis zijn uitgebroken. Hoofdstuk 9 is zonder stemming goedgekeurd, nadat de Kamer met 63—16 haar adhaesie had geschonken aan het plan om door den A.Ni W.B. borden te doen plaatsen (waarop geep/ „reclame" mag worden aangebracht) aandui dend de namen der gemeenten. Toen begon de Kamer den zeer langen tocht door de «ifd. Lager Ondejwijs. Ik stip er van aan, dat de anti-papistische ds. Lingbeek een motie „aan het zwemmen" bracht, strekkend om de L.O:- wet aldus te wijzigen, dat de besturen der kloosterscholen slechts vergoeding zullen krij gen voor de „werkelijk voor de geestelijke on derwijzers gedane uitgaven". Dr. de Visser heeft een nederlaag geleden met een amendement tot het schrappen vani een póst ad f 3000.— voor katholieke Neder-* landsche kinderen te Rurhfort. Het tuimelde met 57 tegen 8 stemmen. Lang en heftig ia pro en contra Donderdag j.l. in de Kamer gediscusseerd over een voorstel van den anti revolutionair Zijlstra om te schrappen: de sub^ zenlijken van de hier aangeduide gedachte, 't Eind is nu geweest, dat de Kamer het wets voorstel op Vrijdag 17 dezer heeft verwor pen met 37—36; met 39—35 verwierp het La gerhuis ook het ontwerp tot verlenging van den overgangstermijn voor het onderwijs in de moderne talen op de M.U.L.O-schoien. Mi nister Waszink had gewaarschuwd tegen de gevolgen van eventueele verwerping. Dan zei Z. Exc. zal moeten worden nagegaan; of de Fransche cursussen voor leerplichtigen kunnen worden gehandhaafd, alsook of niet een betere overgang van de lagere school naar het voortgezet onderwijs zal moeten komen. Wat een voorbereidende klasse, met al de daaraan verbonden kosten, zou veroorzaken. 't Was, gelijk reeds gemeld vruchteloos Voor onafzienbaren tijd is nu het Franschi op de Lagere School van de baan. Vrijdag vatte de Kamer de discussiën over dc Indische Begrooting aan. Vermoedelijk zal Donderdagmiddag 23 dezer het „klokje van gehoorzaamheid", i.e. van op reces gaan, luiden. Bii de behandeling van de oorlogsbegrooting is Donderdagnacht van 16 op 17 December geboren een motie strekkende om de lichting* 1927 uit niet meer dan 13.000 man te doen* bestaan. De Senaat komt in den avond vaia* 21 dezer bijeen. En zal vermoedelijk voor, Kerstmis nog o.rn. de belastingwetten De Geer, afdoen. Waarschijnlijk komt half Feoruari het Belgisch tractaat bij de Eerste Kamer in be handeling. De oppositie daartegen wordt met onverminderde «ver voortgezet, 't Stroomt adressen naar den senaat -- van groepen hoog leeraren, juristen, studenten enz. aandrin- dringend op verwerping van de ratificatie. Over November brachten de rijksmiddelen ruim vier ton meer op dan in Nov. 1925. Over de eerste elf maanden van dit jaar kwam er bijna 25,5 millioen meer in dan gedurende, dezelfde periode van 1925 in het Rijkslaadje. Uit de Rijks-cuisine kwam de tijding dat het ontwerp-Ziektewet den Hoogen Raad van Ar-, beid bereikt heeft. Alsook, dat een Commissie van Bezuiniging voor de Topografische In richting door Minister Lamoooy in het dfven is geroepen. Exc. Kan heeft zijn eerste conferentie ge houden met de wethouders van onze vier grootste gemeenten over het vraagstuk van werkverschaffing en werkverruiming. Het plan der Regeering schijnt om het daarheen te lei den dat werkloozen naar streken zullen worden gebracht, waar zjj ontginningsarbeid e.d. kun nen verrichten. Daarbij zal dan een schifting kunnen worden gemaakt tusschen werkwilligen en anderen. Personalia: Mr. W. M. Westermann treedt af als directeur van le Rotterdamsche Bank- vereeniging en wordt aan de Steenkolen-Han delsvereeniging verbonden. Het Kamerlid Duys heeft met goed gevolg het doctoraal Voor de Kerstdagen een fijne tractatie AJP's Kerstpudding PuddingEabriek A. J. POLAK, Groningen examen in de Rechtswetenschap te Leiden af- lcgd. Mr. Duys vestigt zich als advocaat te Den Haag. Minister van Kamebeek is te Bern door de Zwitsersche regeering aan een lunch te zijner eere aangericht, gehuldigd. Mej. Joh. Westermann, het Kamerlid, bereikte den 60- jarigen leeftijd en ontving bloemgeschenken bij het bereiken van het zesde kruisje op de levensbaan. De tooneelspeler Louis de Vries is te Den Haag ter gelegenheid van zijn zil- veren jubileum in Plankenland met groote warmte gehuldigd. Uit de doodenlijst: Mr. H:. C. Dresselhuys, Tweede Kamer-lid, leider van den Vrijheids bond op 55-jarige leeftijd te Den Haag. De voorzitter der Tweede Kamer bracht Vrij dag j.l. in een treffende rede (waarbij namens de Regeering minister Waszink zich aansloot) eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den verscheiden staatsman. Dr. A. Antnema, directeur van de H.B.S. en de Hoogere Han delsschool te Leeuwarden, 49 jaar. C. O. G. de Ridder, oud-referendaris bij het Kabinet der Koningin, 75 jaar, Den Haag. Uit de jongeste criminalia teeken ik aan dat bij Zwolle een paar gemaskerde roovers nogmaals: de tijden van Schinderhannes zijn teruggekeerd een bakkerij plunderden. In 1924 werd in de Haagsche De Riennerstraat een grijsaard in zijn woning vermoord. Tot dusver zocht men vruchteloos een spoor, tot den dadei leidénd. Nu is in Den Haag een fo tograaf gearresteerd van Russische afkomst, die verdacht werd het misdrijf te hebben ge pleegd. In de Haagsche Lange Lombardgteeg Mient 17 - Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHÓUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSB.RAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN "ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. bracht een jonge man zijn 20-jarigen kameraad een messteek in de buik toe. Hij werd gepakt. Te botterdam wist de politie in het net te krijgen een vervalscher van Engelsche bank biljetten die als valsche munter al heel wat op zijn kerfstok heeft. Hij onderging reeds drie jaar kerkerstraf. In de Hofstad is een verpleegster aangehouden verdacht van diefstal van een juweelen speld uit een magazijn in de Piet Heinstraat aldaar. Uit de ongelukkenserie. Bij den onbewaak- ten overweg nabij Oud-Diemen werd een vrachtauto door een sneltrein gegrepen. JDe chauffeur is gedood. Te Vlissingen woedde een geweldige brand, die een bakkerij en woonhuis in de asch legde. Bij Roermond stortte een tractor in de Maas. De chauffeur kwam om het leven. In „De Beursbengel" op het Dam rak in de hoofdsfad richtte de roode haan he vige verwoesting aan. Met de allergrootste in spanning werd een kindjfe uit de vlammen ge red. Bij Mijdrecht is op den onbewaakten spoorwegovergang een man door een trein vermorzeld. Nieuwjaar is in zicht. Het tijdstip nadert dus met rassche schreien om de „fiets-plaat- jes" te hernieuwen. Men is daartoe van 1 Janu ari a.s. af in de gelegenheid, maar met het oog op den te verwachten toeloop is bepaald, dat de controle op de rijwielen eerst zal beginnen met aanvang van 7 Januari. Wat niet moge leidentot uitstel, welke tot „afstel" brengt. De fiscus is ook wat de fietserij betreft tegenwoordig extra waakzaam. Zegt 't voort. t BUITENLAND. Het was te verwachten, dat de onderhande lingen die in het Duitsche Rijk gevoerd wer den om te komen tot de z.g. „groote coalitie" waaromtrent wij destijds onze meening reeds hebben gegeven, op niets zouden uitloopen. De door de sociaal-democraten ingediende mo tie van wantrouwen heeft ruw aan eiken vorm van politiek overleg te dien opzichte een eind gemaakt. Het waren een paar spannende dagen, waar in de beslissing over het lot van het Kabinet Marx zou vallen. De woordvoerder der socialisten, de heer Scheidemann hield vooraf een felle rede, uit sluitend bestemd voor de Rijksweer, waarbij hij allerlei oude koeien uit de sloot haalde en daarmee de felle woede der Duitsche natio- nalen en Volkischcn op zijn hals. De aangenomen motie van wantrouwen is niet veelomvattend geweest: „de Rijksregee- ring bezit niet het vertrouwen van den Rijks dag", waarschijnlijk zoo sober mogelijk gecom poneerd om de kans van aanneming tot het uiterste op te voeren. Op het beslissende oogen- blik verklaarden de Duitsch nationalen zich ondanks de in die richting ondernomen pogingen niet van de stemming te zullen onthouden, wiarmee het heengaan van Marx's regeering een voldongen feit werd. M Marx zelf had het liever zoover niet laten komen, vooral met het oog pp de bui- tenlandsche politiek, was volgens zijn meening het aanblijven van het Kabinet gewenscht. De bekende houding der sociaal-democraten heeft zooals we hierboven reeds betoogd hebbep echter eiken weg om tot oplossing te geraken, afgesneden. De minister van buitenlandsche zaken, Stre- semann, ziet echter geen nadeelige gevolgen in de ministercrisis ten opzichte van »de bui tenlandsche politiek. „We zullen niet afwijken ken van den koers van Locamo en 'Gejnève en kunnen rustig verder schrijden, daar de groote meerderheid van het volk achter ons staat", verklaarde hij in een politieke redevoe ring te Hamburg. Ook in Frankrijk schijlnt men een dergelijke meening te zijn toegedaan. De Fransche pers nam tenminste de val van het Kabinet Marx zeer kalm op, in haar com mentaar duidelijk naar voren brengend geen belemmeringen te zien in de politiek van Fransch-Duitsche toenadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1