MEDE BLAD VRIJDAG 24 DECEMBER (Reeds bij onze abonné's te Oudkarspel en Noordscharwoude bezorgd). Dinsdagavond 7 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten Raad huize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer A. J. Wijnveldt, burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vergadering dato 8 October ongewijzigd wor den vastgesteld. Punt 2 Goedgekeurde raadsbesluiten Goedkeuring van Gel Staten op het be sluit tot het aangaan vain een kasgeldleening De voorzitter doet de volgende mededeelin- gen: a. het vervolgonderwijs wordt gevolgd door 16 leerlingen, n.l. 9 jongens e:ii n meisjes b. Tengevolge van de mijnwerkersstaking in Engeland en de aanschaffing van kolen voor de gasfabriek zag het bestuur der gasfabriek zich genoodzaakt een contract voor een jaar af te sluiten om de steeds hooger stijgende prij zen te ontloopen. De maand November moest al worden betaald f 24— per ton, wat nog bijzonder gunstig kon worden genoemd. Tot December 1927 zulen de kolen worden ge leverd teaen f 17.25 per ton, franco aap den v/ai Op de begroeting voor 1927 i? geraamd f 15— per to*- Het betreft hier de levering van 2400 ton k den, wat een meerdere uitgave van f 5400.— L-.eekenc. Hiertegenover staat stijging van de prijzen de. oijproducten; voor teer kan al op een meerdere opbrengst van f3000.— worden gerekend, dit komt het ver lies ten goede, Het bestuur hoopt dan ook, dat hef in 192'" nlg mef gasprysverhooging zal moeten komen; in April a.s. zal de finan- cieele toestand van het bedrijf nog eens na der worden bekeken. De heer Paarlberg vraagt hoe het komt dat het bedrag van Nov. en Der. zoo ver schilt. De voorzitter antwoordt dat de kolen vlie gensvlug omhoog gingen. De firma in Utrecht kon wel voor lager prijs leveren, maar dar moest men voor een geheel jaar contractseren. Dan kon men de kolen voor lager prijs krij gen. De toestand kon zich natuurlijk in dei loop van het jaar wijzigen, maar het bestuur meende 't wisse voor 't onwisse te moeten ne men. Thans wordt ook de cokes duurder ver kocht en men heeft nog een bedrag van f 2800 voor onvoorzien c. Brief van den pensioenraad, houdende mededeeling dat voor den heer J. G. Vogelen zang, gemeentegeneesheer alhier, verschuldig- inkoopsom bedraagt f 3373.— welk bedrag door de gemeente in 15 jaarlijksche termijnen met rente, elk groot f 291.70 moet worden voldaan; volgens verordening moet vanaf 1 Januari 1926-, op den ambtenaar verhaald wo> den f 56.21V2 per jaar, gedurende 11 jaren, daar de verhaalsverordening in werking is ge treden 1 Januari 1926. De heer Paarlberg vraagt wat 4e oorzaak is dat de geneesheer niet opgenomen was in de pensioenregeling. Devoorz. antwoordt hierop -dat bij de inwer kingtreding van de joensioenwet voor gemeente ambtenaren in 1913, het salaris van den gemeen tegeneesheer zoo gering was, dat hij op dezen grond de verklaring zou hebben afgelegd niet in het pensioenfonds opgenomen wenschte te worden. In 1922 bij de wetswijziging, heeft hijl gebruik gemaakt van de gelegenheid, welke toen werd gegeven, alsnog in het pensioenfonds opgenomen to worden. Hiervan was het gevolg dat zijn ge- heele diensttijd vanaf 1897 voor geldigheid van pensioen moest worden ingekocht. Deze inkoop komt Voor rekening van de gemeente in wiet* dienst de ambtenaar is. Van dit- bedrag kan krachtens de verhaalverordening, die in Januari 1926 in werking is getreden een vierde gedeelt© worden verhaald. De gemeente moet betalen van af 1 Januari 192$, waardoor 31 Dec. a.?. vijf termijnen zullen zijn voldaan. d. Brief van Burgemeester eo Wethouders van Noordscnarwoude, waarbij wordt medege deeld dat deze gemeente za' moeten bijdragen in de kosten van het bijzonder onderwijs over 1925: gewoon lager onderwijs f 945.46; vervolgonderwijs f 101.05. Totaal f 1046.51. e. brief van burgemeester en wethouders van Alkmaar, houdende mededeeling, dat deze ge meente over tiet jaar 1923, volgens art. 25 4e alinea der Nyverheidsonderwijswe' voor een leerling uit deze gemeente verschuldigd is f 25.25. f. Dat mej. B. Zaagman-Schuitemaker, ge meente vroedvrouw alhier vanaf 23 October tot 3 December 1926 wegens ziekte verhin-i derd is geweest haar praktijk uit te oefenen. Gedurende dien tijd is de praktijk waargeno-! men door de gemeente vroedvrouw van Br, op Langendijk. Aan mej. Zaagman-Schuite maker is overeenkomstig haar instructie, een vergoeding toegekend van f6.— per week ge durende 6 weken. Punt 4. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopname bij den ge meenteontvanger van den 6en December 1926. b. 2e jaarverslag 1925—'26 van de Volksuni versiteit voor Alkmaar en omstreken. Deze stukken lokken geen discussie uit. o. adres van M. Kroon Cz. alhier, houdende verzoek om eervol ontslag wegens hoogen leef tijd. als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, met ingang van 1 Januari 1927. B. cn W. stellen voor den heer Kroon op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, on der dank voor aan de gemeente bewezen dien sten. Oveieenkomstig wordt besloten, d. Begrooting voor 1927 van den Keurings dienst voor waren in het gebied Alkmaar (geraamde bedrag 17.9 cent per inwoner). t. Brief van Ged. Staten in Noord-Holland inzake aanvulling van de bouw- en woningver- ordening met een bepaling betreffende .„ei aan brengen van gaasbescherming bij nieuwbouw voor minstens één raam in ieder vertrek, ter bestrijding van de malaria; Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten een zoodanige bepaling in de verordening op te nemen. f. Instructie voor den bode der gemeente Oudkarspel. 9. brief van Burgemeester en wethouders van Zuid-ScharwouJe, houdende verzoek te overwegen herziening van de schoolgel irege- ling in den geest van de in die gememte geldende regeiing. Het college van B. en W. stelt onmiddellijk prae-advies voor cn wel in afwijzenden zin. Het heeft B. en W. eenigszins verbaasd dat een dergelijk verzoek is ingekomen. Of de tijd is aangebroken tot herziening van een veror dening als nier bedoeld heeft alleen te beoor- deelen de gemeenteraad van de betrokken ge meente. i B. en W. hebben gemeend dit op de eerste plaats naar voren te moeten brengen. Laat ons echter, een oogenblik het geval stellen, dat uwe vergadering zou besluiten de schoolgeld regeling met adressants gemeente in over eenstemming te brengen, wat zou Zuidschar- woude dan bereiken? Immers niets. De school- geldregeling van Oudkarspel beslist niet, doch de regeling, welke in Noordscharwoude voor de openbarae school geldende is, want deze is tevens van kracht voor de bijzondere scho len er. de kinderen uit Zuidscharwoude bezoe ken in die gemeente de bijzondere scholen De gemeenteraad van Noordscharwoude heeft, naar u bekend is, op het verzoek van den gemeenteraad van Zuidscharwoude reeds afwijzend beschikt, zoodat het geen zm zou hebben op het verzoek van adressant in te gaan. Bij de behandeling der gemeentebegrooting is door een uwer leden de schoolgeldregeling ter sprake gebracht en is overweging toege zegd. De heer Groen acht het thans ook van weinig nut dat het verzoek wordt aangeno-i men, omdat het door Noordscharwoude is ver worpen. Anders was er wel wat voor te zeg gen om voor deze drie gemeenten één regeling te hebben. De voorzitter meent dat de gemeenten, die er buiten staaa, zich er ook buiten moeten hou den. Het prestige van .den Raad staat mij daar te hoog voor. Nu Noordscharwoude er oók niet op in is gegaan, meent spr. dat men het gerust voor kennisgeving kan aannemen. h. rapport van de, door de colleges van B. en W. van Oudkarspel en Noordscharwoude gehouden conferentie inzake verbetering Spoorstraat. B. en W. stellen voor dit rapport voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Paarlberg vraagt of het niet in de bedoeling ligt om dit voor te lezen. De voorzitter antwoordt dat het een lijvig stuk is, maar wel wenscht hij nog iets in 't algemeen te zeggen. Door mij is nagegaan de ligger der wegen, die in 1924 is herzien en ter goedkeuring naar Ged. Staten is opgezonden. Nu heb ik het vermoeden dat ook Noordscharwoude is aan gezocht de ligger te wijzigen. De onderhouds^ plichtigen zyn in de gelegenheid hun bezwa ren aan te voeren, en waar Oudkarspel ook onderhoudsplichtig is, kan ook zij haar be-, zwaren indienen. In een daartoe aan Gad. Staten te richten schrijven kan door Oudkar- snei op den toestand aan de Spoorstraat wor den gewezen, en daarin kan tevens worden me degedeeld dat Oudkarspel een beteren water afvoer wenscht en Noordscharwoude weiger achtig is in de kosten bij te dragen. Dan weten Ged. Staten Uit dit schrijven, dat Oud karspel gehoofd wil worden. Door tusschen- komst van Ged. Staten wordt deze zaak dan opnieuw onder de oog-en gezien en zal men daardoor krijgen nieuwe en uitvoerige ver plichtingen, die aan weerszijden worden op gelegd., Het zal dan wel eenigen tijd duren maar ik geloof dat men dan op den rechten weg is. De heer Paarlberg dankt voor de verkregen inlichtingen. Het zou te veel tijd vorderen om op het rapport in te gaan, maar er zyn ze ker zaken in het rapport, die ten volle aan vechtbaar zijn. Noordscharwoude wenscht niet mede te werken; moreele verplichtingen schijnt men daar niet te kennen. Spr. meent ook, 'dat wil men iets bereiken, men zich tot Ged. Staten" moet wenden. De heer Bakker vraagt of het niet beter is de Staten uit te noodigen hier den toestand te bespreken en hier alles in oogenschouw nemen. Spr. acht dit beter dan de zaak schrif telijk te behandelen. De voorzitter meent dat men het eerst schriftelijk ter kennis van Ged. Staten kan brengen. Dan worden wij gehoord en komt een Commissie uit Ged. Staten de zaak on derzoeken om daarna advies uit te brengen. Z. A. stelt derhalve voo'i B. en W. uit te noo digen een schrijven te richten aan Ged. Sta ten over wat zieti hier voordoet. Overeenkomstig wordt besloten, i i. Van Burgemeester en Wethouders van Noord scharwoude a. raming van kosten voor vernieuwing van een gedeelte van de Spoorstraat; li. Een brief, houdende mededeeling van het aanbrengen van orandkranen op de Spoorstraat, me* verzoek Je helft der kosten, zijnde f125 te willen diagen; Alvorens de voerz. de discussies hieromtrent opent, wenscht spreker uamens B. en W. te wij zen op de eigenaardige manier van handelen door de gemeente van Noordscharwoude. Door B. en W. is op 28 Juli 1926 een schrijven gericht aan Noordscharwoude met het verzoek opgave te ver- strekkeu welk bedrag voor onderhoud der Spoor straat geraamd zou worden op de begrooting 1927. Do ir Noordscharwoude is een bedrag ge raamd van f 200, hetgeen éen bijdrage beteekent van f 100 voor beide gemeenten. Door den Raad is veiligheidshalve een bedrag uitgetrokken op de begroeting 1927 van f 150.—Hierna is de be groeting naar Ged. Staten opgezonden ter goed keuring. Door Noordscharwoude is deze opgezon den op S October en op 23 November heeft het onderhoud p laats gehad met beide gemeenten, waar door de gemeente Noordscharwoude eene begroeiing werd voorgelegd ten bedrage van f1578.-.,De gemeente werd tijdens deze confe rentie voor het feit gesteld deze begrooting goed (e kernen. Spr. heeft gezegd hierin den Raad te moeten kennen en geen toezegging te kunnen doen. De oegrooting voor de Spoorstraat zal dus f789.bedragen. Volgens Z.A. valt hieruit af te leiden dat het bediag van f200 volgens de eerste opgave een greep uit de lucht was. Gelukkig dat de post onvoorziene uitgaven eenige ruimte laat om de kosten hieru't te kunnen bestrijden. Evenwel achten B. en W. de handel wijze van Noordscharwoude geen wijze van zaken doen. Het gemeenschappelijk onderhoud brengt gemeenseliappelijk overleg met zich mee. B. en W. stellen voor accoord te gaan met de gemeente Noordscharwoude, doch wensehen in het vervolg dat gemeenschappelijk overleg gepleegd zal wor den, waardoor de begrooting zuiverder geraamd zal kunnen worden. De heer Bakker heeft met genoegen de uit spraak van B. en W. vernomen en gaat met deze zienswijze geheel accoord, doch is ten zeerste teleurgesteld door de handelingen van Noordschar woude. Het dorpisme spreekt hieruit. Uit begin sel is spr. er niet voor zooveel geld te voteeren, daar de verbeteringen, die aangebracht zullen worden, niet afdoende zullen zijn. Door aanbren ging van puin wordt het een modderpoel. Mocht ito opzichter evenwel de verbeteringen noodza kelijk achten, zoo zal spr. zich er bij neerleggen. De plaatsing der brandkranèn acht spr. minder gewensehl, daar er in de gemeente wel andere plaatsen zijn waar meer gevaar dreigt bij eveutu- eele brauJen. De heer Paarlberg is het eens met B. en W. en het heeft hem des te meer verwonderd, dat ©en dusdanig voorstel is ingekomen van den burge meester van Noordscharwoude, daar door laatst genoemde meerdere milen gewaarschuwd is tegen het overschrijden van begrootingsposten. Spr. ver zet zich niet tegen het geraamde bedrag, daar de post onvoorziene uitgaven hierin voorziet. Het heeft spr. zeer bevreemd, dat de ligger der we gen, waarin het gemeenschappelijk onderhoud is vastgesteld, veranderd is geworden zonder de Raad hierin te kennen. De voorzitter deelt mede dat B. en W. de vrijheid hebben genomen goedgunstig te advi- seeren, daar het bedrag zeer klein is en het aan brengen der kranen meer als proef beschouwd moet worden en wellicht hierdoor successievelijk wordt overgegaan tot aanbrenging in de geheelo gemeente. Z.A. merkt op, dat Noordscharwoude de verplichting niet oplegt, doch een verzoek gericht, heeft tot goedkeuring. De heer Paarlberg is het niet eens met Bakker, dat de Spoorstraat het minste gevaar bij brand zou opleveren. De zuiger der brandspuit is ge plaatst geworden aan den Noordkant, daar de sloot te ondiep was. Spr. zou het beter achten indien de proef werd genomen op enkele plaatsen in de gemeente. Eenige brandkranèn kunnen ge plaatst worden op de bestaande spruitstukken en dan op die plaatsen welke het gevaarlijkst worden geacht. De voorz. vermoedt dat de gemeente Noord scharwoude het plan toch zal uitvoeren en is de mogelijkheid niet uitgesloten dat bij even- tueeleu biaud du gemeente geen gebruik zal mo- geu maken van de kranen. Spr. wenscht dat B. en Wuitgenoodigd zullen worden om voor de volgende begrooting een post te ramen voor al- geheele aanbrenging van brandkranèn. De heer Kostelijk voelt er niet veel voor om verder te gaan betreffende uitbreiding der brand kranèn, daar io brandblusehmiddelen thans id zeer gunstige condities verkeeren. De heer Paarlberg meent dat Noordscharwoude niet zaï weigeren bij brand de kranen te mogen gebruiken, d3ar steeds wederkeerig de behulpzame hand is teegestokeu. De voorz. sluit hierna de discussies en brengt het voorstel vau B. en W. in stemming. De heer Paarlberg wenscht hoofdelijke stem ming en stelt voor bij verwerping over te gaan een proef te nemen op andere plaatsen in de ge meente. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht. wordt aangenomen met 52 st., tegen de heerea iJaar 1 berg en Bakker. j. Dankbetuiging van het bestuur der afd. Langendijk van het Centraal Genootschap voor Kinderhersiellingen en Vacantiekolonies voor de over 1926 verleende subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomen k. Rapport van het hoofd der openbare 1. school omtrent, den gang vau het onderwijs. L'e voorz. zegt, dat het rapport ter visie heeft gelegen, waardoor de leden in staat gesteld zijn hiervan inzage te nemen en verwacht, dat Z.A. zii. worden "rijgesteld van de voorlezing van het geheele rapport. Door B. en W. is aan het hoofd der school verzocht te willen melden hoe thans de gang van het onderwijs is. Na het vertrek van den lieer Posthumus op 1 Juli is besloten niet over te gaan tot voorziening in de vacature, doch mccnen B. en W. thans de proef te doen be ëindigen. Uit het rapport blijkt dat de klassein- deeling als volgt is: iedere onderwijskracht 2t klassen, daar de 7e klasse moet worden uitgescha keld. Uit onderwijsoogpunt gezien is een vierde leer kracht zeer begrijpelijk, doch indien de huidige toestand zoo blijft, doet het onderwijs niet onder bij andere gemeenten. B. en W. hebben zich afgevraagd welk offer, van de gemeente gevraagd wordt bij een eventueele aanstelling. Voor een boventalligen onderwijzer bedraagt dit f1300, waarvan $y2 pot. wordt afgetrokken voor stand plaatsaft rek, echter moet de leerkracht worden opgenomen in de pensioenregeling voor gemeen teambtenaren. waardoor voor hem moet worden bijgedragen T5y2 pet. Dit offer zal dus ieder jaar worden ge vraagd. De mogelijkheid bestaat ook om een assis tent te henoemen en kan hiervoor worden volstaan met eene vergoeding van f600 a f650, doch zal zulk een assistent, na een maand practisch werk, zeer zeker solliciteeren naar ©ene -aanstelling als onderwijzer, zich beroepende op zijn practiscben arbeid. Hierdoor zal men voor herhaaldelijke mu taties komeu te staau. Tevens zal de 2e en 3e klasse onderwezen wordea door den assistent, het geen niet in het betang van het onderwijs wordt geacht. Door Z.A. is de huidige toestand in oogenschouw genomen en was deze ten volle be vredigend. Zelfs was spr. verbaasd over hetgeen een leerling in de 2e klasse reeds wist. De hui dige toestand is daarom geen noodtoestand en ge zien den finantieelen toestand, zijn B. en "VV. be sloten geen voorstel te doen, doch de beslissing geheel over te laten aan den Raad. De heer Bakker heeft tot zijn leedwezen het rapport niet gelezen en is niet voorbereid om over deze zaak te spreken. Met aandacht heeft spr. de uiteenzetting gehoord en is de kwestio reeds meerdere malen besproken. Het vorige col lege van B. en W. heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat indien het onderwijs schade ondervindt, de kostea voor een vierde leerkracht gaarne voor rekening van de gemeente werden genomen, daar steels in oogenschouw werd ge nomen dat voor vele kinderen het Lager Onder wijs einIonierwijs beteekent. Ook moet niet ver geten worden, dat de gemeente in eene gunstige positie verkeert, doordien- hier slechts één sehocJ is. Spr. acht het aantal leerlingen voor drie onder wijskrachten te groot. Het wettelijk aantal voor een vierde leerkracht bedraagt 145, terwijl het aantal thans 109 is, hetwelk niet binnen afzien- baren tijd tot het vereischte aantal zal zijn ge stegen. Eveneens gaat spr. accoord om geen assis tent aan te stellen, daar een vergoeding van f550 a f 600 beneden de waardigheid van den Raad door hem wordt geacht. Voor het goede onderwijs acht spr. het geen bezwaar de gelden te voteeren voor een 4e onderwijskracht. Spr. merkt op, dat indien- het vereischte aantal leerlingen bereikt zou zijn, de vergoeding door het Rijk zou worden uitgekeerd, thans zal dit ge schieden door de gemeente, hetgeen toch hetzelfde blijft, daar in beide gevallen de gelden door belas ting moeten worden opgebracht. Dat er thans klassen naar huis worden gestuurd door de ziekte van den heer Vos van Zon, komt spr. niet wen- schelijJt voor. Dat de heer de Wijn voor meerdere leerkrachten is, spreekt vanzelf, daar dit steede ten goede komt aan het onderwijs, daar het getal leerlingen per klasse hierdoor vermindert. Indien de proef geiurenie 1 jaar zou worden genomen, zal, volgens spr., de voorzitter wellicht tot an dere gedachten komen, daar dan eerst van resul taten gesproken zal kunnen worden. Spr. hoopt dat B. en W. den toestand op de school steeds in oogenschouw zulten blijven houden en lat de liefde voor goei onderwijs B. en W. er toe bren gen zal om later met andere voorstellen te komen. De heer Paarlberg wil zich in de eerste plaats vasthouden aan de meening van het hoofd der school omtrent de aanstelling van een 4e leer kracht. In het rapport is gezegd dat het onderwijs niet slechter is, dit brengt mede, dat er dan toch iets aan hapert. Wij dienen voor het arbei derskind te zorgen dat het eindonderwijs goed is en spr. meent te moeten overgaan tot aanstelling. Indien de finantiën der gemeente minder gunstig worden, kan besloten worden to-t opheffing va.11 de 4e leerkracht. Doch thans zal er ingegre pen moeten worden, indien de ziekte van den heer Vos van Zon neg langer zal duren. Indien er vier onderwijskrachten zijn, zal het onderwijl bij eventueele ziekte van een der leerkrachten beter geregeld zijn en zullen geen kosten gemaakt behoeven te worden voor een assistent. De heer J. Kroon zegt, dat de resultaten vol gens het rapport zeer bevredigend zijn en acht eene aanstelling bezwaarlijk. Spr. zou de proef echter op een langeren termijn gesteld willen zien. De heer de Boer merkt op dat aan het slot van het rapport vermeld is, dat het onderwijs thans zeer goed is en verklaart de heer de Wijn dat het zee ïgoed te doen is met drie leerkrachten. Daar bij zegt spr., heeft do heer de Wijn het laatste jaar ia zulk een toestand verkeerd, dat hij zich niet met volle kracht aan het onderwijs heeft kunnen wijden, doch thans is deze toestand wel verbeterd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3