m De heer Kostelijk verklaart zeer goed mee te kunuei gaan met den heer de Boer en voegt er aan toe, dat door den lieer De Wijn gezegd is, dat door hem de 6e en 7e kl. zal worden genomen. Het standpunt van 7e klasse wil spr. geheel wegcij- feren, daar de leerlingen hiervan naar de U L O. school moeten. De heer Groen acht het ondeijwijs tamelijk gunstig na al wat hij hierover gehoord heeft en vereenigt zich met B. en W. om de kosten van f1300 niet te maken. De heer P. Kroon j>-aat accoord met het advies van B. en W. De heer de Boer vraagt of er nog verhoogingen zijn verbonden aan het salaris van f1300, waarop bevestigend wordt geantwoord. De voorz. begint verder met te antwoorden, aangetoond te hebben dat B. en 'W. in deze geen voorstel doen. En hij kan namens B. en iW. verzekeren, dat wanneer zij den indruk had den gehad dat er te kort leerkrachten waren, zij zeker een voorstel tot uitbreiding zouden hebben gedaan. Maar dien indruk hebben wij niet. En de heer Bakker moet niet vergeten dat wij f2400 moeten betalen aan Noordscharwoude voor de bijz. scholen. Door u is gesproken over 3 klasoen. Dat i-, echter niet zoo. De juffrouw heeft er 2, de heer Vos van Zon 2 en de lieer De Wijn 2. Ech ter mag de heer De Wijn niet spreken over het 7e leerjaar. De kinderen met aanleg moeten naar de U.L.O.school te Noordscharwoude. Men moet die kinderen na het beëindigen van het 6e leerjaar niet langer laten hengelen in de 7e klas, waar zij niets anders dan een herhaling krijgen met een klein extraatje- Door de Tweede Kamer is het Té leerjaar aangenomen, wordt dit wet, is het voor mij nog niet zeker, dat wij dit hier zouden moeten invoeren, omdat men hier aangewezen is op de u.l.o.-school'te Noordscharwoude. Verder is het uitgesloten, dat men binnen afzienbaren tijd weder 145 leerlingen zal krijgen. En een as- sistent, kan men niet betalen met f-100 a f 500. Het kostgeld is hier f 60. dus f 720 in een jaar, zoodat men dan toch een salaris van f800 zou moeten geven. Wenschelijk zou het zijn dat de samenwerking tusschen dc hoofden van de lagere scholen en die van de u.l.o.-scholen van dien aard is, dat de kinderen na het, 6e leerjaar db lagere school verlaten om zo onoodig diet u.l.o.- onderwijs te volgen. Wat betreft een tijdelijke kracht in de plaats van den heer Vos van Zon: B. en W. hadden eenri ge zokeiheid dat zijn ziekte van tijdelijken aard zou zijn, en hij komt na Kerstmis dan ook weder op school. Wanneer het noodig was geweest., zon den B. en W. zeker een tijdelijke kracht hebben benoemd. De heer Paarlberg zou wel een 4e leerkracht willen aanstellen, om deze wanneer het aantal leerlingen terug liep, weder te ontslaan, maar u moet niet vergeten, dat hij altijd overcompleet is. B. en W. hebben niet dien indrak gekregen, dat zij moeten zeggen. Raad, weet wat u doet; zonder 'een 4e leerkracht zal het onderwijs slecht zijn. Wij kunoen dat niet zeggen. Wanneer wij het noodig hadden gevonden, hadden we zeker gevraagd om een 4e leerkracht. Dc heer Paarlberg zegt niet gesproken te heb ben over het terugloopen der leerlingen, maar zou tot ontslag willen overgaan, wanneer de fi- j naneieelo toestand van de gemeente het niet lan- ger toeliet. U pleit thans voor de ulo-school. Maar wanneer u de voorgeschiedenis had meegemaakt en wist welk een strijd het gekost heeft om de u.l.lo.-school te krijgen, dan had u niet gezegd, wat door u gezegd is. Wij doen en blijven steeds ons best doen de u.l.o.-school groot te maken. Ook is het niet de bedoeling het 7e leerjaar in te voeren tegen het belaag van de u.l.o.-school in. Van mijn kant is er niets tegen om de 7e klas hier niei meer ter handhaven en de ouders hierop te wijzen. De heer De Boer zegt veel voor 't laatste, door den iieer 1' gezegd, te gevoelen De heer P. Kroon vraagt of de kinderen het 7e jaar op school mogen blijven of dat ze naar de u.l.o.-school moeten. De voorz. Wanneer ik er op wijs om het be zoek aan de u.l.o.-school te bevorderen, zeg ik dit meer tot de Pers, opdat de ouders dit onder de oogen krijgen. Daarom zou ik het 7e leerjaar willen uitschake len. Het is een financieele opoffering om f1300 te voteeren voor een vaste kracht, die het vol gend jaai f1400 moet verdienen. Laten B. enW. in deze paraat blijven. Gaarne wil ik die toezeg ging doen en wil ik desnoods voeling houden met. de Comm. van Toezicht. B. en W. durven met het oog op de financiën geen voorstel te doen. De heet Groen vraagt of men een vaste kracht, zoo maar kan ontslaan. De voorz. antwoordt, dat wanneer een vaste kracht wordt ontslagen, deze op wachtgeld komt. De heer Bakker zegt met voldoening het ant woord te hebben gehoord. Spr. zal geen voorstel doen .hoewel hij persoonlijk de offers er wel voor over heeft. Wanneer het onderwijs daardoor beter zou worden, zou hij gaarne het meerdere willen betalen. Spr- is tegen het assistentensysteem. En een salaris daarvoor van f 500 acht hij beneden de waardigheid van den Raad. Dan liever wat schade aan het onderwijs. Spr. vraagt of men de kinderen niet kan verplichten naar de u.l.o.-school te gaan inplaats van het 7e leerjaar te laten door- loopeli, en het eventueel meerdere door de ge meente te doen bijbetalen. Of misschien zo,u de oplossing ook zoo kunnen worden gevonden: Nrd. Scharwoude heeft te weinig kinderen voor een 4e leerkracht, en voor 3 leerkrachten teveel. Zou het-nu niet mogelijk zijn dat O. afstand dee dj van een aantal leerlingen en voor het teveel in Noordscharwoude en Oudkarspel een leerkracht werd aangesteld. De heer Kostelijk kan er niet in meegaan de kinderen te verplichten naar de u.l.o.-school te gaan. Spr. wenscht de ouders in deze vrij te laten. De heer Paarlberg is van oordeel, dat wanneer de kirideieu voor hetzelfde geld de u.l.o.-school kunnen bezoeken, daardoor de u.l.o.-school wordt bevorderd en tevens de o.l. school door de ont lasting. Spr. zou dit gaarne aan B. en W. in over weging willen geven. B. en W. zeggen wel paraat te zullen blijven, taaar spr. meent dat ze het volgend jaar nog hetzelfde standpunt zullen innemen. De voorz. aulwoordt dat er niets tegen is dit door B. en W. te doeti onderzoeken. Dan wijst spr. op Noordscharwoude, waar men eenigen tijd minder 'dan 97 leerliagen had, zoadat de 3e leer kracht overtollig was, Nu had men het geluk dat hij- tegelijk elders benoemd werd. Toen heeft men daar een assistent benoemd, en is er een vaste kracht 'gekomen, toen het aantal weer boven 97 kwam. En wanneer hier 144 leerlingen waren, zouden B. en W. zeker niet aarzelen om het geld to vragen voor oen assistent. Wat door den heer Bakker wordt gevraagd om de school te ontlasten ,gaat moeilijk. De o. 1. school is er voor de kinderen uit deze gemeente en men moet ze hier houden. Wel kan er onderzocht worden of ze niet na het 6e leerjaar van school af kun nen. Dan wordt er door Paarlberg gezegd, dat B. en W. het volgend jaar dezelfde meening zullen hebben. Ik bewonder uw profetie, maar ik houd van goede trouw. Wanneer de o.l. school het noodig heeft, zullen B. en W. zeker met een voorstel komen, een 4e leerkracht aan te stellen, met het nog wat af te wachten vermoordt u heusch de openbare school niet. Daarom zou ik u vriendelijk willen verzoeken u van dergelijke uitdrukkingen te onthouden. U heeft geen voor- zienenden geest, zoodat 't niet aan uw*profetie kan worden toegeschreven, wanneer B. en W. geen voorstel doen, maar er ligt dit in; dat wij zouden zeggen: nou ja, dan zijn we er maar af. De heer Paarlberg zegt, dat het niet in zijn oedoeling lag met zijn woorden wantrouwen tegen B. en W. uit te spreken. Zooder hoofdelijke stemming wordt hierna be sloten ,de proef die genomen werd, in werkelijk heid om te zetten, en geen 4e leerkracht aan te stellen. Ban doet voorz. mededeeling dat van verschil lende vereenigingen is ingekomen een request tegen de vermakelijkheidsbelasting. Dit request wordt echter naar B. en W. ge- renvoyeerd om prae-advies. Punt 5. Voorstellen van B. en W. 1. Toekenning van een vergoeding van f 25 aan den opzichter der begraafplaats over 4927 Namens B. en W. zegt voorz. het volgende: Bij brief van 1 Nov. j.l. wendt de opzichter van de begraafplaats zich tot ons college, met verzoek van gemeentewege iemand aan te wijzen, die bereid is het openen en sluiten van graven op zich te nemen. Adressant ver klaart zich, indien noodig, bereid vjjf en Jwin- tig gulden van zijn jaarwedde aan de ge meente af te staan als bijdrage in de kosten van vervanging. De reden van zijn verzoek is gelegen in het feit, dat adressant momenteel niet in staat is dit werk te kunnen doen. Met het oog op de urgentie van het verzoek komt het ons college gewenscht voor hieromtrent al dadelijk te prae-adviseeren. Zooals ons uit een onderhoud met adressant is gebleken, laat zijn lichamelijke gesteldheid voorloopig niet toe, dat hij graven opent en sluit. Zoo hij dit werk gedurende een jaar niet behoeft te verrcihten, bestaat de mogelijkheid, dat hij hersteld zal zijn. Het aantal te begraven lijken is gemiddeld per jaar 18. Het openen en slui ten van een grafruimte moet worden geschat op f 4 k f 5.—. Nu komt het ons College billijk voor in de kosten van een hulp bij te dragen. Indien! de opzichter ongesteld wordt, zou de gemeente gedurende zijn ongesteldheid verplicht zijn ge heel voor hare rekening voor een plaatsvervan ger te zorgen. Ziek is hij echter niet, doch zijn gestel is momenteel van dien aard, dat hij zonder hulp de graven niet kan openen em sluiten. Reeds heeft hij eenige malen hulp ge had, doch tot heden zelf bekostigt. B. en W. wenschen ook, dat hij zich zelf hulp ver schaft en deze zelf bekostigt en waarin dan de gemeente f 25.— bijdraagt. Afwijzend op het verzoek te beschikken zou beteekenen den titularis te noodzaken ontslag aan te vragen. Dit komt B. cn W. onbillijk voor, omdat de opzichter niet eerder recht op pensioen zal kunnen doen gelden, dan op 65 jaar. De man is nu 48 jaar oud en heeft met li Januari a.s. 25 dienstjaren. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor aan demi opzichter der begraafplaats voor het jaar 1927 eene vergoeding toe te kennen van f 25.in de kosten van een hulp bij het openen on sluiten van graven. Het voorstel wordt met allen voor aangeno men. 2. Toekenning van een vergoeding k f 1.80 per uur aan Mej. E. G. Bossen, onderwijzeres aan de openbare lager eschool, wegens het geven van onderwijs in de nuttige handwerken, buiten de schooluren, gedurende één uur per week, vanaf 1 Juli 1926. Door het zooeven genomen besluit geen. vierde leerkracht aan te stellen, wordt deze uitgave van blijvenden aard, ep wordt over-; eenkomstig het voorstel besloten, en is het besiuit tevens van kracht zoolang deze toestand heerscht 3. Instructie voor den secretaris der ge meente. Deze wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4. Instructie voor den opzichter der ge meente. Ook deze instructie wordt door den Raad goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. 5. Wijziging verordening regelende de rang enz. van de ambtenaren cn werklieden der gemeenschappelijke lichtbedrijven. Dit betreft het voorstel van de Gas-commis- sie om den leerling-lijnwerker een vaste aan stelling te geven als 2de lijnwerker. Waar hij zelfstandig werkte, sluiten theoriie en prak tijk van de verordening niet op elkaar aan. Verder stelt de Commissie voor een salaris van f 24.— met 4 jaarlijksche verhoogingen van l 1.— per week tot f 28. De heer Paarlberg zegt dat het bedrijf zeker sterk in omvang is toegenomen. Eenigen tijd terug toch werd het niet noodig geoordeeld den leerling-lijnwerker in een vaste kracht om te zetten, was hij zelfs blijkbaar overbodig. Natuurlijk verheugt het mij dat :lit voorstel komt, maar ik ben toch nieuwsgierig naar de cijfers van vooruitgang van het bedrijf. De voorzitter antwoordt dat hij hier niet zit om het beleid van de Directie te verde-1 digen. Deze kwestie werd het eerst aangesne-- den in de Kleine Commissie en werd de Di- recteur uitgenoodigd een rapport hierover te over leggen. Uit dit rapport bleek dat het personeel voor dit bedrijf te klein was, vooral met het oog op het aantal aansluitingen, dat hier 1500 bedraagt. De Directeur heeft het verder geheel overgelaten aan de Commissie, maar uit het rapport bleek zonneklaar dat de 2e lijnwerker noodig was. De leerling is geen leerling meer, omdat hij zelfstandig werk aan het net verricht. Door de Commissie is dan oojt gezegd, dat men niet langer van 'hem- als leerling mocht profiteeren, maar hem moest beloonen als lijnwerker. De heer Paarlberg herinnert nog aan een verzoek van den leerling hem een vaste aan stelling te geven, maar er toen afwijzend is beschikt. De inlichtnigen waren niet in over eenstemming met de werkelijkheid. Het voorstel wordt hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Punt 6. Benoemingen. a. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de vacature M. Kroon Cz. De (eerste stemming heeft tot uitslag dat benoemd wordt de heer Jb. Kroon die zijn be noeming onder dank aanvaardt. Dc benoemde zal bij ontstentenis van den: burgemmeester deze vervangenj. b. Lid van het Burgerlijk Armbestuur we gens periodieke aftreding van den heer IC. Bruin Az. De aanbeveling bevat de namen- van de heeren K. Bruin Az. en P. Kuilboer. Met zes stemmen wordt gekozen de lieer K. Bruin Az., terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer M. Bomraer. c. Lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens pe riodieke aftreding van den heer G. IJff. De aanbeveling bestaat "uit de heeren G. IJff en H. Bakker. Het aftredende lid, de heer G. IJff, wordt herkozen met 7 stemmen. De heer Groen zegt dat bij de laatst ge houden vaccinatie hiervan geen bericht was gedaan aan de r. k. school te Noordschar woude, en zou willen verzoeken hiervan in het vervolg bericht te willen doen. De voorzitter zal' met dezen wensch reke ning houden. Dan wordt door den heer Bakker gewe zen op den afgesloten Twuyverweg. Spreker meent dat de Langedijker gemeenten hierdoor zeer gedupeerd worden en vraagt tevens of er nqg iets gedaan is om deze afsluiting onge daan te maken. Hij gelooft niet dat de weg zoo slecht is als over het algemeen wordt voorgesteld. Ais tweede punt zegt hij iemand bij zich te hebben gehad, die te hoog aangeslagen was in het schoolgeld. Het betrof hier een arme weduwvrouw., De voorz. verzoekt den heer Bakker op dit tweede punt niet verder door te gaan. Wat het eerste punt betreft zou Z. A. willen verwijzen naar de Nieuwe Langedijker Courant, die hedenavond is verschenen en zou hieraan toe willen voegen dat die bijna meer wist dan hij zelf. Spr. zal geen discussie over dit onderwerp toestaan en zal ook geen nadere mededeelingen doen. B. en W. blijven in deze echter paraat en binnenkort zal men hierover meer vernemen. Wat het tweede punt aangaat wenscht Z.A. dit eerst zelf te onderzoeken en geeft daarbij de verzekering dat dit onderwerp zeker ter tafel komt. Het procesverbaal van de gehouden landver huring wordt hierna bekrachtigd. De op brengst was f 583 meer dan bij de vorige verhuring. Zoo is dit thans, zegt voorz. de laatste vergadering in 1926. Sinds 1 Juli ben ik hier en heb vier maal met u vergaderd, en dit kan ik er bij voegen, zeer tot mijln genoegen. Hoe wel de leiding van een vergadering mij vreemd vas, hebt u mijn taak zeer gemakkelijk ge maakt en daar ben ik u dankbaar voor. Hoewel de raad hier uit heterogene elementen bestaat is mij gebleken dat men elkander weet te waardeeren en te verdragen. Ik wensch u thans een paar aangename Kersdagen toe. en daarbij een gelukkig nieuwjaar. Een ieder uwer met zijn gezin, geluk en voorspoed in het jaar 1927. Donderdagmiddag ten 2 ure vergaderde deRaad van bovengenoemde gemeente ten Raadhuize, on der voorzitterschap van den Ed. Aehtb. hoer Bur ger, burgemeester. Secretaris de heer Rijs. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering' worden on gewijzigd vastgesteld. Punt 1 .der agenda. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Een dankbetuiging van de N.-H. vei eeniging ,,Het Witte Kruis" voor de verleende subsidie voor de ontsmeltingsinrichtingen. 1 b. Een schrijven van den Raad der Ger. Kerk, waarin verzocht wordt de nieuwe algemeene be- giaafplaats te Krabbendam aan te leggen. To behandelen bij punt V der agenda. e. Schrijven van de Classis Alkmaar, waarin medegedeeld wordt, dat het bestuur geheel ao- coorl gaat met genomen raadsbesluit betreffende de gezinsverpleging op te dragen aan Kz. ter Burg te Sehoorldam d. Een verzoek van do Oudewalbewoners om over te gaan tot het bouwen van de brug, waar toe destijds besloten is- Op verzoek van den voorzitter wordt het ver- soek in handen gesteld van B. en W. om advies!. Mededeelingen. Door Ged. Staten is goedgekeurd het besluit tot aankoop van een stuk grond. Aan C Kuiper is ontslag verleend als stoker aan het gasbedrijf en is met ingang van 25 Nov. 1926 op een proefjaar tot stoker benoemd S. Berkhout. 2. Vooigesteld wordt voor den dienst 1926 twee suppletoirc begrootingen vast te stellen ten be- drasrf van f 1423.24 en f43160. Aldus besloten. 3. Voorgesteld wordt voor het jaar 1927 teri( behoeve van het gasbedrijf cene kasgeldleening aan te gaan tot ten hoogste f25000 tegen eene rente van ten hoogste 5 pet., alsmede voor de gemeente eene kasgeldleening van ten hoogste f35000, rentende 5 pot. De heer Slot zou het wenschelijker achten om eeu vaste geldleening aan te gaan ten behoeve van de R. K. School inplaats van eene kasgeld leening. Wellicht zou de rente hiervoor lager zijn. De voorzitter zegt, dat bij net schoolbestuur reeds aangedrongen is op eene geheele afrekening, doch blijkt dit nog niet mogelijk, doordien da bouw heeft plaats gehad onder kapelaan Lange- dijk en de tegenwoordige pastoor niet zoo op de hoogte daarmede is, zoodoende zal de afrekening niet voor 1 Januari gereed kunnen zijn. Z.A merkt op, dat de rente der kasgeldleening thans niet hoog is, daar deze 4'/4 pet. bedraagt. Conform het voorstel wordt besloten. 4. De leden van de gaseommiesie, de hoeren W. Gutker en C. Nannes, treden met 1 Januari a.s .af en moeten opnieuw 2 leden worden be- Beide leden worden met groote meerderheid herkozen en nemen hunne benoeming aan. 5. Burgemeester en W. stellen den Raad voor om over te gaan tot den aanleg van eene nieuwe openbare begraafplaats en deze aan te leggen te Krabbendam, op een strook grond, in eigendom toebehoorende aan de gemeente, n.l. de School- werf in huur bij B. Prins. In verband hiermede is ingekomen een verzoek van den Raad dier Ger. Kerk te Krabbendam, om aldaar de be graafplaats aan te leggen. Verder Vragen B. en, W. machtiging tot het maken van verdere plan nen en eene begroeting. Be voorzitter deelt mede, dat in het onder houd met het bestuur der Geref. Kerk de meening naar voren is gebracht niet te moeten voortgaan met graven om de kerk heen te leggen, vooral daar zulks niet aanbevelenswaardig- is een kerk hof te heboen midden in de gemeente ook ten opzichte van piëteit. Genoemd bestuur heeft des tijds het erfpaehtrecht van de gemeente opge zegd, waartoe het volkomen gemachtigd was. Veel wórdt cv gevoeld voor een eigen begraafplaats, zooals de Roomsch Katholieken en Neder Duitsch Hervormden. Z.A. merkt op, dat deze begraafplaats niet ütoo .giroot behoeft te zijn, daar het gemiddelde der laatste jaren 3 a 4 overledenen heeft bedra gen. Velschillende plaateeD zijn door B. en W. in oogensehouw genomen en is thans besloten aan den Raad' voor te stellen de begraafplaats aan te leggen op de plaats nader in het voorstel genoemd. B. en W. vragen thans een beginsel uitspraak. Eveneens i3 de mogelijkheid overwo gen om in overleg te treden .met de gemeentel Schoorl om op dc daar bestaande begraafplaats een gedeelte af te scheiden voor deze gemeente. B. en W. staan tegenover dit denkbeeld eenigszins gereserveerd, mede uit oogpunt van piëteit, ook het bestuui was het hiermede eens? P. en W. achten de bepaalde plaats zeer ge schikt, daar de kosten voor aanleg niet hoog zullen zijn. De ingang zal niet behoeven te wor den overbrugd en voor omheining kan een heg geplant worden. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat Ged. Staten bezwaren zullen hebben, daar do wet bepaalt, dat de begraafplaats mini mum 50 M. uit de bebouwde kom der gemeente moet worden aangelegd. De afstand is evenwel kleiner. Z.A. meent echter, dat geen bezwaar zal worden gemaakt. De heer Slot zegt bij de behanideling der be grooting deze zaak reeds te hebben aangeroerd; en reeds toen gezegd te hebben, dat de groote moeilijkheid was eene plaats te bepalen zonder groote kosten voor aanleg-. Spr. noemt het eene gelukkige gedachte van B. en W, de begraaf plaats te Krabbendam aan te leggen, mede uit

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4