^jfhhot qeneggt^nveWÈaait de Buitenlandsch Overzicht oogpunt dei' kosten als wel met de gedachte dat de meeste begrafenissen vanuit Krabbendam geschieden. Spr. gaat niet accoord met de op merking van den voorzitter om een stuk grond van kleine afmeting te bepalen en acht zulks te bekrompen, daar het niet veel kost een groo- ter stuk hiervoor te besfemmen. De heer Molenear kan zich geheel vereenigen met B. en W. De heet Gutker sluit zich aan bif den heer Slot. De voorzitter spreekt er zijn genoegen over uit dat de leden zoo sympathiek tegenover het voor stel staan. Z.A. acht 2 snees land voor de eerste 50 jaren ruim voldoende voor grafruimte, daar ieder graf pr.m. 3 vierkante meter bedraagt. Het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten de begraafplaats te Krabbendam aan te leggen., wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel B- en W., machtiging te verke nen pla nnen en begrootingen té laten mak^o. wordt eveneens met algemeene stemmen aange nomen. Bordvraag. De heer Hof vraagt of er door B. en Wï. reeds stappen gedaan zijn tot aankoop van groad bij -B. Duin om de bocht aldaar te verbeteren. De voorzitter antwoordt ontkennend, doch ver dient het wellicht aanbeveling zulks te overwe gen. Indien echter de aankoop ten opzichte der werkeloosheid zal geschieden, kan Z.A. mededee- lsn, dat er thans zeer weinige werkeloozen zijn en stelt de vraag of het werkelijk noodig is die weg te verbeteren. Gezien de geringe werkeloos heid achten B. en W. geen nadere overweging noodig en zijn te dien einde ook géén stappen ge- daau. De heer Slot zegt, dat liet zeer gemakkelijk is de raken zoo van zich af te schuiven. Ook •taat de werkloosheid thans voor de deur en indien eenmaal besloten is verbeteringen aan te brengen hetzij nu of later, war ehet beter1 geweest als B. en W. de zaak hadden ov-er- wog'n. Het komt spreker zeer wenschelijk voor dat de Raad zou hesluiten aan B. en W. machtiging te verkenen tot aankoop van fedoe'd stuk grond. Dt voorzitter heeft de zaak opgevat al zou. di' werk bij evsntueele werkeloosheid oroduc- •i f gemaakt kunnen worden. Van een begin seluitspraak is spreker niets bekend. Indien de weg verbetering eischt zullen B. en W. de zaak nadet ander de oogen zien, afgescheiden van til of niet werkeloosheid. De heer Slot zegt dat het woord beginsel- uitspraak misschien niet het juiste woord is. waardoor hij meent te kunnen zeggen dat door. onderscnrijvingen genoegzaam aangetoond is de bocht daar ter plaatse te verbeteren. De heer Gutker acht eenige voorzichtigheid ten opzichte der kosten niet overbodig; daar. de begmoting niet veel ruimte laat voor groote, kosten. De voorzitter ir^rict op, dat de kosten wel licht uit de gewone middelen bestreden kun nen worden. De heer Moiedaar voelt er meer voor het werk te laten uitvoeren met het oog op werke loosheid. Of de toestand van dien aard is, dat verbeteringen noodzakelijk zijn, betwijfeld spr.. daar nog nimmer een ongeluk daar ter plaat se heeft plaatsgevonden. De heer Slot zegt niet bedoeld te heb ben dat het werk direct wordt uitgevoerd,, doch alleen wenscht over te gaan tot onmiJ dellijke aankoop van den grond. Bij' aanmel ding van werkloozen zouden deze direct kun nen worden aangesteld. Indien echter de grond aangekocht moet worden, wanneer werkeloo- /tr< rich melden duurt het nog eenige weken, a'vorens de grond gemeentebezit is. De voorzitter zegt, indien de aankoop ge schiedt, moet een ieder doordrongen zijn van de noodzakelijkheid .anders is de grond niet riodig. Voor allen is het moeilijk de situatie te overzien en stelt daarom voor dat de Raad de toestand daar ter plaatse gezamenlijk in' oogenschouw zal nemen en bepaalt dit op a.s. Dinsdagmiddag 2 uur. De heer Molenaar zegt, dat alle leden wel bekend zijn met den toestand om een oor deel te vellen en is er niet tegen indien er stappen worden gedaan bij den eigenaar be treffende den kostprijs. De heer De Groot voert aan dat er voor, werkloozen voldoende werk zal zijn bij den aanleg der nieuwe begraafplaats en dringt er op aan, dat er spoed betracht zal worden met, de plannen. De voorzitter zegt, alvorens alles gereed is, en goedkeuring is verkregen van Ged. Staten heirmede 8 h 10 weken gemoeid zijn. De heer de Groot zegt, dat er veel ge klaagd wordt over het snelle rijden door auto's en ziet spr. dat bij verbreeding van de bocht de snelheid nog grooter zal worden, terwijl Ged. Staten destijds dat gedeelte niet wilden, opnemen in de maximum snelheid. De heer Slot acht dit motief te ver gezocht en wenscht op te merken dat de mogelijkheid bestaat, dat de eigenaar de grond aan een, ander zal verkoopen en dringt op spoed aan. Spr. acht het thans den gunstigsten tijd. De voorz. zegt. dat een eigenaa rverzocht kan worden de grond voorloopig te reservee ren voor de gemeente, daar eene beslissing binnenkort te venvachten is. Hierna wordt besloten den toestand geza menlijk in oogenschouw te nemen, op Dins dag aanstaande. De heer Hof zou gaarne gelijktijdig de bocht bij Koning willen opnemen. De voorzitter zegt zulks toe. De heer Slot zegt bij geruchten te hebben vernomen, dat de gemeente Schoorl pogingen, in het werk stellen om de belastingpenningen van Schoorldammers .aangeslagen door War- menhuizen, in de kas te doen vloeien van eerst-, j genoemde. Spr. vraagt of deze geruchten op! waarheid 'berusten. I De voorzitter deelt mede een schrijven te hebben ontvangen van den Raad van Staten, I waarin gemeld wordt, dat het gemeentebestuur van Schoorl van meening was dat art. 53 en 54 der Rijksinkomstenbelastingwet verkeerd werd toegepast betreffende bewoners van een tiental perceelen langs het kanaal. Deze per- ceelen zijn gelegen op de grens der beide! gemeenten. Door den voorzitter is onmiddellijk een be zwaarschrift gezonden aan den Raad van Sta ten. zich beroepende dat der wet moet worden toegepast naar de omstandigheden. In de openbare vergadering van den Raad van State op 8 December j.l. zijn de bezwaar schriften ook van de bewopers zelf in behan deling genomen. De burgemeester van Schoorl pleitte voor het billijke en Z. A. voor het on billijke. Een uitspraak is thans nog niet be kend, wel kan spr. mededeelen dat door Sen inspecteur der belastingen gunstig geadviseerd is voor deze gemeente. Spreker neemt het de gemeeente Schoorl -niet kwalijk, als zij denkt recht te hebben. De heer Slot noemt het een slinksche manier om te trachten die belastingpenningen te be machtigen. Indien echter 'de Raad van Staten de gemeente Schoorl in het gelijk stelt, zou deze gemeente wel de belasting innen, doch niet de lasten op zich nemen zooals verlich ting, bestrating enz. De voorzitter zegt, dat dan de situatie werd verkregen, dat -de lasten voor Warmenhuizen en de lusten voor Schoorl zouden zijn, hetgeen een eigenaardige toestand zou zijn. De heer Slot acht de handelwijze van de gemeente Schoorl niet fair. Niets meer aan de orde zijnde dankt de voorzitter de Wethouders en de Raadsleden voor hunn eaangename medewerking en wijze van handelen, waardoor het den voorzitter ge durende het afgeloopen ajar buitengewoon ge makkelijk is gemaakt niet alleen wat de werk zaamheden bétreft, maar eveneens ten op zichte van het leiden der vergaderingen als voorzitter. Steeds is gebleken dat de onder- Inige verhouding goed is en hoopt dat deze nog lang zoo mag blijven. Na deze woorden sluit de voorzitter de vergadering. Alle voorbeelden werken aanstekelijk. Het is in Italië begonnen waar Mussolini met zijn, fascisten de regeering omverwierp en zelf het gezag in haden nam. Primo de Riviera was de eerste die het voorbeeld volgde. Toen heeft Pangalos 'het nagedaan, maar zijn dictatuur kon geen stand houden. Nog niet lang gele den heeft Pilsudaki de regeering van zijn land naar huis gestuurd. En nu is ook in het kleine Lithauen het voorbeeld van een fascistischen staatsgreep gevolgd. Het is ongetwijfeld de uitwerking van den groo ten oorlog, die er zich in openbaart. Het begrip van de onaan tastbaarheid van het recht is men in dien oor log zoo finaal kwijt geraakt en de suprematie van het brute gewéfd is daarin zoo "duidelijk1 tot uiting gekomen, dat men zich niet meer afvraagt hoe het moet, maar hoe het kan en men zich niet meer afvraagt hoe het moet, maar hoe het kan en men het hoogste gezag als een. buit beschouwt voor wie de macht heeft te grijpen. Vandaar dat de staatsgrepen, met uitzon dering van die in Italië, ook steeds van het leger uitgingen, dat immers over de feitelijke macht in den staat beschikt. In Lithauen is het blijkbaar ook het leger geweest, dat aan het bestaan van de democratische regeering die op de meer conservatieve gevolgd was, een einde heeft gemaakt. De onmiddellijke oorzaak schijnt het verdag met Rusland te zijn geweest. Maar ook vreesden de Lithausche fascisten toenaderingspogingen tot Polen. En Polen is voor "de nationalistische'Lithauers de groote vyand, die immers het land indertijd zijn hoofdstad en een groot gebied afnam. De Polen zijn er dan ook blijkbaar niet erg gerust op, of wellicht de nieuwe machthebbers in Lithauen geen pogingen zullen doen Wilna te heroveren. Veel hoop op succes zouden die machtheb bers trouwens moeilijk kunnen hebben, want zelfs een fascistisch Lithauen is geen postuur voor Polen. Intusschen schijnt de oude regeering zich nog niet geheel gewonnen te hebben gegeven. En een deel van het leger heet die regeering nog te steunen. Is dat juist, dan heeft de nieu we regeering voorloopig nog wel iets an ders te doen lan haar troepen over de Pool- sche grenzen te sturen en kan zij ze voorloopig dichterbij waarschijnlijk gebruiken. De bevol king schijnt zich naar de nieuwe orde van zaken vrij rustig te schikken. Trouwens tegen de moderne legers kan een volk ook al bitter weinig uitrichten. Van de betrouwbaarheid van het leger is daarom iedere regeering, idere gevestigde or de geheel afhankelijk. En dit verklaart vól kommen de vrees van de Duitsche sociaal democraten en andere Duitsche republikeinen dat het den val van de Duitsche regeering ten gevolge had gehad, wanneer ze van de eigen aardige verhoudingen in 'de Rijksweerbaar heid en de wat zonderlinge gedragingen van den minister van oorlog hoorden. Het blijkt nu wél, dat ook minister Gêssler ofschoon democraat eri dus niet tot de natio nalisten te rékenen, meewerkten langs aller lei geheime wegen de rijksweerbaarheid in een veel sterkere positie te brengen dan het ver drag van Versailles toestond en dat hij daar toe de hulp van allerhande nationalistische organisaties niet versmaadde. Zoo werd niet alleen een gevaarlijke po litiek gevoerd tegenover het buitenland, maar werd ook een verband gelegd tusschen de nationalistische bonden en de rijksweerbaar heid, die op den duur de Duitsche republiek waar deze bonden alle vijandig tegenover staan, noodlottig kan worden. „Ik wil het gevaar voor de republiek niet overschatten", verklaarde Scheidemann in zijn uitvoerige réde, waarin hij de daden van de rijksweerbaarheid onthulde. Maar de motie van wantrouwen, door de socialisten ingediend, en van minister Gessier en met hem van de heale regeering af te raken, bewijzen wel, dat ze dit gevaar wel degelijk aanwezig achten en er maatregelen tegen willen nemen. Voorloopig is hun dit ook gelukt. De motie van wantrou men is met behulp van communisten, Duitsch- nationalen en Volkischen aangenomen. En het ministerie Marx heeft daarin aanleiding ge vonden zijn omslag aan te vragen. 'Rechts en links stemden hier dus gezamenlijk tegen de midden-partijen. Maar dit maakt de op lossing der ontstane crisis dan ook zoo uiterst moe'.iijk. Wat rechts en links kunnen gezamea- geen regeering vormen. Dé keus staat dus tusschen een uitbreiding der thans bestaande coalitie van de middenpartijen naar rechts or naar links. Voor de eerste uitbreiding zouden de Duitsch-nationalen, voor de tweede de soci aal-democraten in aanmerking komen. Maa: tegen de deelname 'der nationalen aan de re geering verzet zich allereerst hun tegenstand tegen de thans gevoerde buitenlandsche po litiek van StreSemann, die in de opheffing van de controle der geallieerden pas zoo goede vruchten heeft gedragen, maar daarnaast ook de besliste onwil van democraten en het groot ste deel van het Centrum om met de Duitsch- nationalen samen te gaan in- een zoogenaamd burgerlijk blok. En op een opname der soci aal-democraten in de regeerings-coalitie zijn dezen zelf niet bijster gesteld. Zoolang de Volkspartij van die coalitie deel blijft uitma ken, terwijl het Centrum niet voor een zoo sterke oriëntatie naar links te vinden is, als uit een coalitie van Centrum, democraten en so cialisten volgen zou, zoo zal er wel weinig anders opzitten dan het vormen van een nieuwe minderheidsregeering uit de midden-partijen. De beslissing daaromtrent hebben de Duit schers echter uitgesteld 'tot half Januari. Zie willen eerst rustig Kerstmis vieren. Het feest van den vrede op aarde Willen ze blijkbaar niet laten bederven door de gedachte aan nieuwe Of oude twisten. Het helpt niet, of we die gedachte al trachten weg te bannen. De twisten worden er met mee uit de wereld geholpen. En die tieren nog overal welig, niet enkel tusschen de volken onderling, maar ook tusschen de detien van ieder volk, niet enkel in het verre Chaotische China, maar ook in het dichtbij gelegen geordende Engeland, waar thans de liberale partij hopeloos verdeeld lijkt in voor- en tegenstanders van Lloyd George. De kerstmisklokken van den vrede luiden nog altijd over een strijdende aarde En het lijkt er nog weinig naar dat het nieuwe Kerst feest daarin verandering zal brengen en ond eindelijk den vrede en de rust brengen waar naar wij allen verlangen. Buitenland Te Wilsford (Engeland) brak brand uit in een pastorie. Het vuur .vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een petroleumkachel, greep snel om zich heen. Een dienstbode, die den brand j ontdekte, wekte de vrouw van den geestelijke en poogde met haar samen diens 90-jarigen j moeder, die nog te slapen lag, te redden. Beide j moedige vrouwen werden echter door vlam- men en rook terug gedreven. Zij bleven zoo j lang bezig met haar pogingen om "het vuur te blusschen, dat zij zich tenslotte -den uit- weg langs de trap zagen afgesneden en door een venster moesten klimmen om zich te red- i den. De 90-jarige 'dame kwam in de vlammen om. Een gedeelte van de pastorie werd ver nield. Bectitzaken ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Meerv. Kamer. Zitting van 21 December. Uitspraken. F. van Z. en C. M. Enkhuizen, mishandelinlg; van een ambtenaar ieder f 30.— boete of 30, dagen. Hendr. K. Helder, schuldmisdryf f 25.— boete subs. 25 dagen mét schadeverg. van. f35.65. G. J. C. S. den Haag, gelegenheid ge-, ven tot het aangaan van strafbare wedden schappen, c.q. hazardspel f 60 boete of 60 dagen. Hendr. K. Amsterdam, hooger oeroep vischvvet, f 5.boete met verbeurdverklaring. Com. M. H. H. Waard, hooger beroep motor, en rijwielwet f 50.— boete of 50 dagen. N., C. S., Castricum, hooger beroep zaak, niet; ontvankelijk verklaand. Precies gerad n. Onze voorspelling dat de politierechter de, zaak tegen de 3 Medemblikker weerspanne- lingen naar de voltallige rechtbank zou ver wijzen is uitgekomen. Er was voor één man geen touw aan vast te knoopen. Stetids is hi} absent, 't Wordt eelt» ziekte bij fdie/i vent. Zekere Heer Jan Ger. W., die bij verstek was veroordeeld en tegen het vonnis in verzet was gekomen bleek nu alweer niet aanwezig, te zijn. De rechtbank liet zich natuurlijk door mijnheer Jan niet voor het lapje houden en verklaarde het verzet voor vervallen. E n reuze debat over zachte en sterke slokjes. Een kruidenier te Schagen, Albert Martinus, K. was door den "Kantonrechter veroordeeld weengs het in voorraad hebben van Cherry Brandy, advocaat en boerenjongens, die cm te ruim alcohol gehalte bevatten, wat wel pleitte voor de kwaliteit, maar in strijd was, met de drankwet, die den verkoop van der-i gelijk pittig spul alleen toestaat aan vergun ninghouders. De gedupeerde kruidenier, die twijfelde of, dit vonnis wel juist is, kwam in hooger beroep en koos als verdediger Mr. Leesberg. De rechtbank nam Dr Moll als deskundige) zoete slokjes proever en Mr. Leesberg voor-/ zich van een scheidkundige uit Amsterdam, leerd debat over gewichts- en volume procenten Vandaar was het natuurlijk een ijselijk ge- tuss'chen de Heeren deskundigen, die het niet eens waren. Het kistje met jandoedel bleef- echter secuur dicht en geen der rechters dacht; er aan het door een volksstemming in de en gelenbak de kracht van de inbeslag genomen, dranken te toetsen. Het werd dus een verdu veld drage behandeling en ieder was ver heugd toen eindelijk de officier gelegenheid krteg om een nader onderzoek voor te stel-, len en wel door den rechter-commissaris. De, verdediger meende dat men nu deskundig ge noeg was ingelicht en concludeerde tot vrij spraak in elk geval voor de advocaat en de boerenjongens, die te slap waren om als ster ken drank te worden aangemerkt. De uitspraak is bepaald op 4 Januari en dan zullen we vernemen of nu Mr. Ledeboer het voorrecht zal hebben kennis te maken met, -de jovele hassebasjes van de Schager kruide nier. Dat begint verveianÜ te woiddnj. Ten derde male werden we opgeknapt met het stakingsheibeltje uit Broek op Langendijk, waarbij een drietal stakers een werkwillige -die in een woonschuit verblijf hield, zouden heb ben lastig gevallen. Bij die gelegenheid was een deurruitje en een vaarboom vernield. De drie; verdachten hielden hu nonschuld vol en van; de politierechter sukkelde de zaak naar de vol le rechtbank, die een nieuw onderzoek gelast te en nu de behandeling der zaak voortzette. Opnieuw werden een groot aantal getuigen, nu, wel negen stuks, verdeeld in twee dames en 7- heeren gehoord. Nieuws werd absoluut niet, te voorschijn gebracht. De officier bleef bij, zijn eisch: f 25.— boete of 25 dagen voor twee, verdachten en voor no. 3 vrijspraak. Terwijl mr. Reserveur, die Albert K. ver dedigde en vrijspraak verzocht wegens bewijs-, gebrek. Als de liefde verkeert in haat, Is dat drommels kwaad. De polderjongen M. J. d. V. te Wieringen had met de keetjuffrouw gesjanst en had zijn bloed voelen verkarnemelken toen hij bemerkte, dat Trijntje ook met een andere keetgast op sta pwas geweest. En toen hij haar nu op 14, November in een steeg bij den Koningsweg te Wieringen ontmoette, maakte hij een ijselijk groot knipmes open en g'af het nobele 'voor-; nemen te kennen om Trijntje van kant te maken. Deze kon zich niet met dit voorstel vereenigen en zocht bescherming bij een in de buurt wonende grossier, die op het spek takel was toegesneld. De grossier wist Trijnt-, je en haar dochtertje, dat ook getuige was van de doodsbedreiging, veilig in zijn huis te lood sen en op deze practische wijze werd het irei-j gende bloeddrama voorkomen. De jaloer- sche zniderz-eedemper had heden moeten te- rechsttaam, maar was niet aanwezig. De strijk ster had zeker zijn schoon boord niet gebracht of hij stelde een onbegrensd vertrouwen in da rechtvaardigheid van de Alkmaarsche recht bank. In ieder geval nam de officier het nogal, kia'lm op en bepaalde zich tot een geldboete van f 50— of 50 dagen hechtenis. E;n muskusfabriek is er niets bif. De laatste zaak tegen een 26-jarigen onge- huwden bewoner van Warmenhuizen, was er- weer een met zulk een doordringend luchtje, dat de president al heel gauw sluiting der deu ren gelastte. De beklaagde die zich met min derjarige ojngens had afgegeven en zich had; schuldig gemaakt aan misdrijf ort. 248bis wetb. v. strafrecht, bevond zich te dier zake, in voorarrest en werd verdedigd door Mr. Van Loockeren Campagne. Voorts geen nieuws dames en heeren 'dan een gelukkig kerstfeest, een zalig uiteinde en' een zeg-envol nieuwjaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5