geneest iiiiisUl M Plaatselijk Nieuws iet daarom bij de drukkerij te Noordscharwoude. Nieuwstijdingen overleg met het Hoofd der School en den In specteur vau het Lager Onderwijs en is mét in gang van 1 Jan. aU tijdelijke onderwijzeres aan gesteld Mej. cle Jong te Amsterdam. - - Ingekomen is een schrijven van 6ed. Staten met de meaedeeling djat de beslissing omtrent de goedkeuring der begrooting is verdaagd, zulks in verband met oe post onderhoud va'n .Wegen. Tevens wordt den Raad machtiging verleend om over de helft der bedrigsn der posten, waartegen bezwaren 2ijn, te beschikken. De voorz. deelt mede, dat in de jongste verga dering der Licht bedrijven besloten is, onder goed- keuring der Gemeenteraden, een 2e lijnwerker aan te stellen voor het technisch bedrijf, zulks met het oog op ie vele werkzaamheden. B. en W. stellen voor het besluit goed te. keu ren en de verordening der regeling te wijzigen. Aldus wordt besloten. Een ingekomen schrijven van dp Yereeniging „Hei Belang der Jeugd", betreffende de uitfeee- ring aan de tijdelijke leerkracht, wordt aan B. en W- teruggezonden om prae-advies. Aan de órde is de behandeling vanfhet voorstel van Ged. Staten inzake verbetering van den Twuijvsrweg- De voorz. verwacht, dat de leden voldoende op de hoogte zijn van dit voorstel daar dit in zijn geheel in de plaatselijke bladen heeft gestaan. Te dien opzichte heeft eeue gecombineerde ver gadering der Langedijker gemeenten plaats ge had, waar een besluit genomen is, hetgeen, even eens aan Je leden bekend is. Spr. merkt op, reeds in de vorige vergadering gezegd te hebben, dat het verloop dezer zaak zeer wonderlijk is, daar door Gen. Staten het besluit tot afsluiting is genomen, zender overleg met de Langedijker ge meenten. Toor de burgemeesters dier gemeenten is hierna een onderhoud met Ged. Staten aange vraagd, aaar liet hen toeleek, dat het middel er ger was dan de kwaal. Tijdens het onderhoud is gebleken dat Gea. Staten zeer slecht waren inge licht, want toen door een oer burgemeesters werd opgemerkt, dat de weg waarlangs thans het ver keer wordt geleid, minstens even gevaarlijk was, door de heeren werd opgemerkt, hiervan niets te weten en zelfs zeer naïef werd gevraagd,,of langs dezen weg water liep. Het was voor de burgemees ters zeer moeilijk hunne kalmte te bewaren. De indruk is verkregen en behoeft zulks niet nader nagevorscht te worden, dat de Langedijker ge meenten zullen moeten bijdragen in de kosten van verbetering en is tevens gebleken, dat deze zaak weinig serieus behandeld is geworden. Door Ged. Staten is tijdens ae conferentie medegedeeld, dat een plan opgemaakt was, hetwelk niet aan "3e gemeenten was toegezonden, daar het verzoek om een onderhoud gedaan was. Zulks lijkt spr. niet juist, daal' bij tijdige toezending het plan gelijktijdig besproken had kunnen worden. Eerst 14 dagen na het onderhoud is het plan toegezon den en is op de vergaderingen "der ooileges van B. en W. der Langedijker gemeenten naar voren gekomen, dat het voor de gemeenten absoluut on mogelijk is bij cè "Iragea in de kosten. De hierna gehouden gecombineerde vergadering' heeft met meerderheid van stemmen en gemeentén besloten niet te zullen bijdragen en is een con ceptbesluit opgemaakt, hetwelk aan de leden be kend is. Z.A. wii inzonderheid naar voren brengen het geen de laatste 10 jaren door deze gemeente aan de wegen ten koste gelegd is, zooais afkooping van een persoonlijke lol door de gemeente Heer- hugowaard, waardoor een groot stuk van den weg door deze gemeente is bestraat. 5 Jaar gele den is voor gezamenlijke rekening met Heerhugo- waard een nieuwe brug gebouwd. Enkele jaren 'terug heeft de gemeente het onderhoud van den Ambaehtsdijk op zich genomen en gelijktijdig' is deze gedeeltelijk bestraat. Aan de verbreeding van den weg door de gemeente is veel ten koste gelegd, daar vele particuliere hekken achteruit zijn gezet. .Wat steeds nog onder de aandacht - blijft is ie verbreeding van den weg op die plaat sen, waar de woningen te ver naar voren staan. Dit betreft een zestal woningen, doch de kosten, hieraan verbonden, zijn thans nog te bezwaarlijk. I>e orug iu het hart der gemeente gelegen is zelfs zoo breed destijds gebouwd, dat twee rijtuigen elkaar op 'de brug kunnen passeeren. Dit alles tezamen genomen, bewijst voldoende, dat de gemeente aan de aan hare zorgen toever trouwde wegert, onderhoudt óp een uitstekende wijze. Het voorstel van Ged. Statan is absoluut tegen de wet, aaar spr, de gemeentewet speciaal hier voor nageslagen heeft. Volgens het plan van Ged. Staten zullen de kosten voor deze gemeente de eerste 20 jaar ruim f 8000 bedragen, doch wat dit zal zijn na dien tijd, blijft voor spr. een vraag, daar Jhr. Reigersman, hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat, verklaard heeft dat na 20 jaar het wegaek vernieuwd zal moeten worden. Wanneer wij, zoo vervolgt Z.A., ingaan op het voorstel en de gelden vofeeren, wat zou dan G;ed. Staten beletten om het volgend jaar met een nieuw voorstel te komen om h.v. de gemeenten te doen bijdragen voor verbetering van den weg vanaf de halte St. Pancras. tot hejt Du-dorper kerkje, daar de eigenaar zich absoluut niet bekommert over den zeer slechten toestand. Summa summarum. De voorzitter meent het juiste standpunt in te nemen door te adviseeren net concept-besluit goed- te keuren. De heer Zuijdam vraagt of het waar is, dat het wegdek van'den T.wuijverweg gescheurd is- De voorzitter zegt, dat er vele dwaasheden over den weg zijn verteld, zelfs is het spreker ten oore gekomen, dat men vertelt, dat de visschen. ouder oen weg doorzwommen. De heer ie Boer vraagt of het bekend is, dat het Proeker Spoortje weer terug komt indien het voorstel van Gei. Staten wordt afgestemd. De voorzitter zegt, tot zijn spijt hieromtrent geene mejedeeling te kunnen doen. Wel zijn er eenige besprekingen gehouden, doch zijn deze nog niet in een stadium gekomenom iets te kunnen mededeelen. De heer R. Slot, wethouder, zegt het in hoofd zaak eens te zijn met den voorzitter, doch kan niet naldten zijn leedwezen t? uiten, dat de zaak zulk een verloop heeft en zegt uit naam van vele Langedijkers te spreken, indien een goede ver keersweg tot stand zou>komen. Spr. wijst er op, ■dat door den voorzitter op de vergadering gezegd is, niets geen verantwoordelijkheid te dragen voor de gevolgen die te wijten zijn aan den slechten toestand van den weg. Indien er een ongeluk zou gebeuren met één der autobussen zou het toch niet aangaan om alle verantwoordelijkheid van zich te schuiven. Spr. hoopt, dat er toch iets ge daan zal worden zij het dan met of zonder hulp van de Langedijker gemeenten. De heer de Roer zegt het eens te zijn met den heer R. Slot, doch acht de wijze van aanpakken, zooals het thans geschied is, niet juist. Spreker hoopt echter, dat de gemeente ©en steentje zal bijdragen om tot verbetering te komen. De heer Koedijk zegt onder den drang van het belang er altijd voor te zijn geweest dat door onderlinge samenwerking verbetering tot stand zou komen, 'tls spr. echter gebleken, dat hetgeen thans gebeuren moet, zoo bindend is, dat hij mee gaat met het-besluit der gecombineerde vergade ring en acht het dienstig dat van dezen Raadi een drang uitgaat om den weg te doen verbeteren. Wij hebben echter daar geen taak, zegt spr., doch hebben wel de bevoegdheid bij die gemeenten er op aau te dringen om hunne plichten na te komen. De voorz. onderschrijft hartelijk den wenseh tot verbetering, doch niet hetgeen gezegd is om trent de verantwoordelijkheid. Wij schuiven dik: niet op anderen, want wij dragen haar niet. B. en W- stellen thans voor het concept-besluit behoudens enkele wijzigingen goed te keuren en te zenden aan Ged. Staten. Het voorstel wordt aangenomen met 42 stem men, de heeren R. Slot en de Boer stemden tegen. Rondvraag. De heer Zuijdam wenscht nogmaals de aandacht te vestigen op de losse deksels der rioolputten. De voorzitter zegt Jat reeds overleg gepleegd is met den opzichter en den loodgieter en zal deze zaak binnen korten tijd in orde zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzit ter de vergadering. OUDKARSPEL. Vervanging Burgemeester. Blijkens bekendmaking hebben B. en W., inge volge art 77 der Gemeentewet bepaald, dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den-Burgemeester, hij wordt vervangen door don wethouder Jacob Kroon Jbz., en bij ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis ook van den wethouder Jb. Kroon Jbz. wordt de.Burgemees ter vervangen dóór' aeh wethouder P. Kostelijk. ZUIDSCHARWOUDE.' Die heer A. Kist. Az. is geslaagd voor het Diplo ma Boekhouden Van de Vereen, van Leerareh iit het Boekhouden. BROEK (JP LANGENDtIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerends hulppostkantoren, werd gedurende de maand December 1926 inge legd f 2786.77, terugbetaald f 8510.32. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1027. ln mijn eerste epistel in deze rubriek, nu we een nieuwen jaarkring intraden, wil ik nog eons de aanaacht vestigen op een ni.i. zeer gewichtig iets, op een belang vaa buitengewone beteekenis voor heel onze bpdemcultuur. 'Hierbij sluit ik me volkomen aan bij het schitte rend 'betoog van den heer Mr. Niemöller op de jaarvergadering vau de Provinciale Commissie, den 16 Dec. j.l. gehouden. Zooals onze lezers zeer waarschijnlijk weten uit het verslag over die vergadering, dat in ons blad verscheen, sprak de secretaris van het C'. Bureau over de waarde van het cijfer. 'tGing over de tuinbouwtelling en niet over de inventarisatie aer stapelproducten; de verslag gever vergiste zich hier, door 't laatste te'noemen. Waa-rom nu die tuinbouwtelling, die zoo enorm veel arbeid vraagt? Wie aan dit laatste mocht twijfelen, of dat nu waarlijk zooveel om 't lijf heeft, zou ik willen raden, vraag eens belet bij den Secretaris van de Provinciale Commissie. Ik durf voorspellen, dat hem de meest welwillende ontvangst ten deel valt, maar zou den bezoeker raden, 't bezoek niet te rekken. De secretaris is vanwege die telling met arbeid overladen, stapels gegevens heeft hij te verwerken, te corrigeeren, te schiften, te rubriceeren en zoodoende moet hij woekeren met zijn tijd. Schrijver dezes heeft ook eens 'n kijkje wezen nemen. En hoewel hij niet indiscreet wenscht tp zijn, is hem één ding opgevallen, en is hij te meer ■daardoor overtuigd geworden van de groot© waar de van de tuinbouworganisatie. Dat „zelf doen", niets aan anderen overlaten, acht hij van zoo enorm belang. Alleen degenen, die door en door met de Noora-Hojlandsche tuinbouwbedrijven op de hoogt© is, mag in staat worden geacht, deze ge gevens, van de tuinbouwtelling te verwerken. Én. wie is daarvóór meer de aangewezen man dan de Sécretaï'isvan de Provin'craisdlommissie Waarom meet aan deze cijfers zoo groote waar de Worden gehecht. Tweeërlei antwooTd zou ik er op willen geven, ten eerste met 't oog op de juiste waardeschatting van de beteekenis van den tuin bouw in 'l nationale bedrijfsleven en ten tweede op de beteekenis van den tuinbouw als producent van exportartikelen. Po beteekenis van den tuinbouw in ons natio naal bedrijfsleven. De laatste tuinbouwtelling heeft in 1912 plaats gehad, dat aan de cijfers van die telling geen waarde meer kan worden toege kend, zal wel niet voor tegenspraak vatbaar zijn. Hoe oordeelt de buitenstaander over 't vak Ach, als de tuinbouwers het ^noesten hebben van de waardeering van andere bedrijfstakken, van -die van de massa, de beoefenaars konden vrij wel cp 'n houtje bijten. Beleefden: we het niet in "t vorig jaar, dat 't Handelsblad meende te moe ten wijze op de peperdure groenten, toen ons pro duct vrijwel waardeloos was? Wat valt er te leeren uit dergelijke persuitval- len? Meent, men niet, waarde lezers dat de hoef ijzer correspondent zoo maar eens wat schreef, in een booze bui z'n peu opnam. Wel neen, de tuinbouwers zija nu eenmaal bij 't groote publiek met de zwarte kool 'geteekend en 't geschrijf van dezen deer bekenden, zeer bezadigden dagblad- scribent is m.i. niets anders dan een weergave' van werkelijk aanwezige gezindheid vande massa. jHoog staat daarom zoo iets niet, van publicisten als le genoemde verwachten we een meer objec tief oordeel, op goede gegevens rustend. Welnu, we hopen straks ons Nederlandsch pu bliek offieieeel te kunnen meededen, zoo en zoo staan de zaken. Sinas 1912 is de totale opper vlakte grond, uoor tuinbouwers bewerkt, met zoo en zooveel H.A. toegenomen. De voornaamste cul tures zijn de. navolgende. In den tuinbouw zijn zooveel inenschetp werkzaam en verdienen er een stuk brood in. Ze werken zóó lang per dag, de 8 urendag kennen ze niet. Gaan we na, wat het doorsnee inkomen is van tuinbouwer-broodvechter, dan coostateeren we, dat zijn positie weinig beter is, dan die vaa den goedbet,aalden fabrieksarbei- der. Bij den .auto-koning Ford verdient een arbei der in 5 dagen bij een veel en veel korteren ar- beidsa.u ut vrij zeker meer dan een tuinbouweir, met middelmatig groot- bedrijf. En wat produceert nu de tuinbouw voor waar den op betrekkelijk weinig,grond. Ook dat zeer schommelend cijfer hopen we straks te vernemen. We kunnen dan eens een mooie vergelijking ma ken, wat we als tuinbouw beteekenen voor de volkswelvaart, hoe in dat vak de mogelijkheid nog altijd bestaat, om op een bescheiden hoekje grond nog een best.iantjè te vinden. Toch zeker niet zonder beteekenis in een tijd van malaise, werkeloosheid en overbevolking. Voeg daarbij nog de sociale kant, dat n.l. óók voor een ene?g'ieke arbeider met eenige finan- cieele hulp in dit bedrijf een kansje blijft, zich tot zelfstandig en onafhankelijk man 'op te werken. Waar kan dat heden nog, zonder een welvooTzie- nen buidel! In de landbouw? In de scheepvaart of industrie? En nu de beteekenis van deh tuinbouw als pro ducent van export-artikelen. Uit de' opbrengst van den tuinbouw-export zijn we in staat al de tarwe te koopen, die we zelf niet teelen kunnen en houden nog een duitje over. De getallen heb ben we al eens eerder gepubliceerd. Nu kom ik eindelijk tot mijn voorhaamste argu ment. We zullen straks tot de landsregeering kun nen zeggen: Heeren Ministers, ziet eens hier. Zoo staan nu de zaken. Vergelijkt nu vrij, welke posi tie 'de tuinbouw inneemt onder de andere bedrijfs takken, wélke waarde aan ons vak moet worden toegekend als zeer voorname 'factor in de alge meen© volkswelvaart. jO ver 2 jaar moet weer met Duitschland onder handeld worden over een nieuw aan te gane ta- tariefovereenkonist. Een periode vdn druk zal alsdan achter ons liggen, hier hebben we de officieele cijfers, zoo veel rnenschen werken in den tuinbouw, zooveel millioenen waarden worden geproduceerd. Aau n, overheid komt de beslissing toe Gij moet de belangen wegen, aan iedere tak van be drijf recht doen. Wé hebben niet geschat, maar geteld; welnu moeten we langer eèn deel van onze nationale arbeidsophrengst. verliezen? Zondermeer prijsgeven We voelen het aan, dat onzen tuinbouwers ohrec-nt wordt aangedaan, en zijn we nu waarlijk weerloos .Verdient het "geen aanbeveling eens op verdedi gingsmiddelen ons te bezinnen? Nog is het tijd, nog 2 jaar lang kunnen we disputeeren, en als het de handel betreft, dan is Nederland in rep en roer. Denk maar aan het Schelde Traktaat. Zijn tuinbouwbejangen nu minder 'Lezers, begrijpt ge,, waarom nu reeds een tuin bouwtelling noodig werd geacht? En of 't nocdig is, tijdig zieh te bedenken -Eén stoaltje nog van de Duitsche mentali teit op handelsgebied. In Dec. '26 berichtte onze gezant te Berlijn, dat de Rijksraad een dier dagen de Rijksregeering van advies zou dienen over- invoerrechten op suiker. j „Der Reichswirtschafterat" adviseert tot in- j voerreehtverdooging onder gelijktijdige vermind©- ring van de suikeraccijns. j We zien weer eens voor de zooveelste maal,^ j welk gevaar we loOpen. Inzonderheid ons kool land kan nog meer in 't gedrang komen, de D-uit- sche tuinders schreeuwen het al uit, dat die Hol- j landsche groenten nog veel te laag belast zijn. 'Op dit alles vestig ik de aandacht. I En indien er nu lezers zijn, die opmerken, 't gaat ons wel aan, zeker, dat willen we niet ont kennen, maar daar hebben we toch ons Centraal Bureau voor, ben zou ik willen antwoorden: „Helpt het. steunt het op alle mogelijke wijze. Uw ijver en vuur zal de ijver der leiders ver dubbelen, stj.aks loopen ze den drempel van die leder Zakenman weet, dat;keurig MODERN uitgevoerd [Drukwerk," cachet aan] zi|n zaak - - - - geett. - - - - BILLIJK - SPOEDIG - MODERN - - Men lette op het adres - Departement©n plat, als ge allen als één man achter hen staat De pers moet helpen, gij moet u uiten op uwe vergaderingen. De trom moet geroerd, do aandjaeht moet op dit groote vraagstuk gevestigd blijven. Daarom schrijf ik er nu over, ln mijn eerste artikel van 1927. EEN GEVAARLIJKE VERVOLGING Dat het opiumsmokkelaarsbedrijf in ons land welig tiert is heden wederom duidelijk geble ken. Twee opiumsmokkelaars uit Rotterdam; zijn na een opwindende achtervolging door de. Leidsche en Amsterdamsche recherche, gear res, teerd. waaroij de rechercheur Kok, uit Amster dam, do'or een kogel in den rechterslaap werd getroffen. Wij vernemen hierover de volgende bijzon derheden: Het was de Amsterdamsche recherche ter oore gekomen, dat Maandag Ln Leiden een groote partij opium zou arriveeren. Ten naas tebij wist men tlijd en plaats en Maandagmorj gen was de Amsterdamsche rechercheur Kok, die het voor-onderzoek had geleid, in de Sleu telstad aangekomen, om de Leidsche politie op de hoogte te stellen. Tegen drie uur Maan dagmiddag hadden in de omgeving van het Stationsplein de rechercheurs zich verdekt op gesteld, in afwachting van de. dingen, die ko men zouden. Tegen halfvier kwam een auto aangereden, waarin een chauffeur en een passagier geze ten waren. De politie had dezen dadelijk in het oog en zij achtte het oogenblik gekomen, om handelend op te treden. Een van de onbekenden was. spoedig over meesterd, een tweede sloeg aanvankelijk op kde vlucht in de richting van het .stationsem placement. Er ontstond een wilde achtervolging, waar bij de politie eenige revolverschoten loste om de vluchtenden tot stilstaan te bmeeen. Het drqevig gevolg Jbiprvan was, dat een der politie mannen zelf getroffen werd en ter aarde stort te. Het bleek de rechercheur Kok uit Am sterdam te zijn, die zeer ernstig aan het hoofd

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2