Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. Donderdag 0 Januari 1927 Buitenlandsch Overzicht INTERC.TELEPHOON 52 NIEUWE LAAGEDUKIR COURANT Deze courant verschilnt, -m. t .-ssw»tb»' X .Nu. X HP #»8§l. Deze courant verschijnt. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden fl.lö. Hedacl—Uitff. J. H. NKBKB. - Bureel Koordscharwoude Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Zitting van Dinsdag 4 Jan. UITSPRAKEN. Alb. Mart. K., Schageo, hoogerberoep, over treding drannwet, f 25. - boete of 12 dagen. H. A. O., A. K. en D. B>. Noordscharwoude, vernieling: D. Bi. vrijgesproken, de anderen ieder f 40 boete of 40 dagen. M. J. de V., Medemblik, beteediging, f 50.— boete of 50 dagen. Pieter T., Warmenhuizen, zederaak, yoorw. 6 maanden gev. met 3 proefjaren. Op vrijie voeten gesteld. NIEUWE ZAKEN. Eea bloeddorstige bakkersgezel. iusschen de 17-jarige dienstbode van een bakker op Oostereind te Tessel en een der bakkersgezellen, heerschte blijkbaar geen al te hartelijke verstandhouding, althans de deegkunstenaar had zich héden te verantwoor den omdat hij het meisje op een dag in No vember met een geopend knipmes had be dreigd, met gevolg dat zij; de bakkerij was uit gevlucht. Het scheen echter dat de zaak te gen dezen weinig galanten verdachte, die, het zij terloops gezegd, niet was verschenen, iet wat was opgeblazen, althans de officier liet zich m dezen geest uit en bepaalde er zich bij slechts 25 gulden boete of 25 dagen hechtenis te vorderen. Ook niet veel soeps. J Hel tweede nummer van het schrale menu van dein idag betrof een eendenhouder en bróód jager uit Bjroek op Langendijk, die op 3 De cember een tamme eend voor een wilde had aangezien en zich dit boutje, ook toen hem bleek, dat het tam was, wederrechtelijk had toegeëigend. De verdachte beweerde, dat hij het dier in de vlucht had geschoten, en daar door in de meening was gebracht, dat het een wilde eend was. Nog lang werd over een en ander geboomd met de 4 opgeroepen getui gen en ten slotte kwam de officier uit zijjn hoekje om 30 gulden boete of 30 dagen te requireeren. De verboden paadjes in het Heilooër bosch. Het eertijds vermaarde Heilooërbosch deed nooit zooveel van zich spreken als thans, nu er maar weinig van overblijft en alle mooie Iroschpartijen worden verkaveld voor rente niers villaatjes. Er is de laatste jaren een ver- bod uitgevaardigd om zich buiten de open- Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever FEUILLETON Nacht en Morgen 22) Vóór dat hij lord Herristone antwoordde, wilde hij Laura met zijn zielsgeheim bekend maken, en beantwoordde zijnietMaar neen, Laura zal de speelgenoot harer jeugd en haar vertrouweling en vriend van later niet afwij zen!" Met vreugde nam hij! 'het voorstel van miss Elisabeth aan, om haar en hare kweekelinge naar Londen te vergezellen. „Ik moet mij aan haar verklaren, vóór dat zij haar vader ontmoet", dacht hij; „want de tegenwoordigheid van den heer Walter zou haar wellicht doen aarzelen om voor hare wa re gevoelens uit te komen. Dit reisje moe mij een geschikte gelegenheid aanbieden om laar te zeggen, wat mij op het hart ligt." Arthur bracht den avond, waarop hij en eb beide dames te Londen aankwamen, met haar op Pm-tlandplace door; zonder dat zich da door hem zoo vurig gewenschte gelegenheidd opdeed. Den geheelen volgenden dag moest hij: zich aan de afdoening van dringende za ken op zijn kantoor wijden; en hij zag zich' a'tzoo genoodzaakt, de uitvoering van zijn plan tot den daarop volgenden morgen uit te stel len, !den dag waarop de bankier te Southamp ton verwacht w«rd. Toen hij des morgen?. Laura's smaakvol bou doir binnentrad, waar zij hw miss Elisabeth nog aan het ontbijt zat, verliet «;j terstond haar plaats aan het openstaande venst-.en kwam hem verheugd tegemoet. „Arthur!" zeide zij, hem lachend de hand reikende, „ik ben blijde dat ik u zie; want bare wegen te begeven, waarvan de boschlief- hebber Corn R. uit Heiloo zich echter weinig van belieft aan te trekken. Gjevolg is dat hij voortdurend werd geverbaliseerd en door den i kantonrechter werd veroorideeld. Van een vier tal veroordeelingen was hij echter in cassatie gekomen bij den Hoogen Raadd en aangezien de leien van den Hoogen Raad .blijkbaar ook niet met het Heilooërbosch bekend zijn, wer- den leze zaken verwezen naar de Alkmaarsche rechtbank op volle sterkte. Heden werden we dan ook weer onthaald op deze oude kost i en was de verdachte, die zijn eigejn advocaat is, weer terdege in zijn élement. Voorzien van een flinke situatieteekening trachtte hij de rechtbank te suggereeren, dgt die verbods- bepalingen niet rechtmatig zijfn. De officier was echter met geen stok tot be- 1 keering te krijgen, zoodat tenslotte maar weer bevestiging van het vonnis werd gevorderd. De (deur uitgejaagd. Daarna werd behandeld een zaak tegen een oogenschijnlijk hoogst eerbiedwekkende ouder ling van 68 jaar van het eiland LTrk. Het werd ons echter weldra duidelijk, dat diens hande lingen niet in overeenstemming waren met zijjn eerwaardig voorkomen. De zaak werd met ge sloten deuren behandeld en het was alleen te danken aan de mildheid van de rechtbank, dat deze oude snuiter niet op staanden voet werd ingerekend. Nog zoo'n onverkwikkelijk zaakje. Tot slot van de zitting werd ook nog voor geleid een 59-jarige arbeider uit Warmenhuizen thans gedetineerd, oen kaalhoofdig en hard- hoorig kereltje, dat zich ook aan artikel 248 bis van het Wetboek van Strafrecht had ver grepen. Natuurlijk werd ook dit onsmakelijk zaakje buiten tegenwoordigheidd van het ge- eerdc publiek behandeld. - Nadruk verboden. De antwoorden, die het Berlijnsche blad on langs op zijn voorstel tot het instellen van .oen algemeenen vredesdag heeft ontvangen, toonen duidelijk genoeg, dat men lang niet algemeen overtuigd is van de verzekerdheid van den vrede, en het jaar 1927 moge onder iets betere vooruitzichten beginnen dan 1926, donkere wol ken drijven nog overal. Fn men kan er nog niet al te gerust op zijn, 'dat zich niet te eenb ger tijd een heftige onweersbui uit een dier dreigen Je wolkengevaarten over onze hoofden zal uitbarsten. De hemel is in het Wésten nog evenmin zuiver als in het Oosten en boven Eu- P" verschijnen nog telkens kleine donder- koppen aan den wat helderder geworden hemel Dc opstand in Nicaragua heeft een zekere spanning in Midden- en feitelijk in geheel La- Ujnsch Amerika doen ontstaan tengevolge van de inmenging van de Vereenigde Staten in de zen opstand. De Veree|n,igde Staten hadden tégen de opstandelingen partij gekozen. En nu deze de sterkeren blijken, komen ze daar door m een wat netelig parket. President Coo-' Hoge heeft dat blijkbaar ook gevoeld en doet du moeite zoo ongemerkt mogelijk te retiree- tjen. Maar de ontstemming in Latijnsch Ame- nkais er over deze inmenging en is niet da- elijk weg te nemen. Zij wordt verergerd door ice spanning, die toch al tusschen de Vereenig de Staten en Mexico heerschte. Mexico is de' I roote staat van Midden Amerika, die zich eer ie er dan de Vereenigde Staten tot bemoeienis j net Midden Amerikaansche aangelegenheden erechtigd acht. Het had in dit geval de par- t j der opstandelingen gekozen. En nu deze de sterkeren blijken, is het natuurlijk dat het te- -Tten de Vereenigde Staten een beetje branief. Dc Mexicaansche petroleumwetgeving, Mexi- co's verhouding tot Japan en allerlei .andere dingen hadden de verhouding tusschen deze twee toch al gespannen gemaakt. En deze ge dwongen terugtrekking zal de stemming in de V ereenigde^ Staten er ni$t beter op maken, terwijl México zich als het'ware gesteund voelt door de. verontwaardiging van Latijnsch Arne- rika ovei wat het de aanmatiging van de Ver- eenigde Staten noemt. De kansen op het uit breken van een ernstig conflict zijn daardoor wel aanmerkelijk vermeerderd. In het verre Oosten bestaan die kansen ook nog altijd. De strijd tusschen de Noordelijken ouder ~Ts jarig-tsó-fe en de Kajitonjneezen moet nog beslist worden. Winnen de eersten het, dan zullen de vreemde mogendheden zich wel in haar tegenwoordige positie kunnen handha ven en zal China's toestand naar buiten weinig verandering ondergaan. Maar het Engelsche memorandum heeft wel getoond, dat niet een tegenovergestelde uitslag ernstig rekening ge houden wordt. En mochten de Kantonneezen de macht in China in handen krijgen, dan is een conflict tusschen China en de andere staten en tenge volge daarvan wellicht tusschen de vreemde staten onderling niet onwaarschijnlijk. Frank rijk en Japan hebben op het Engelsche me morandum al met een zekere terughouding ge antwoord. Blijkbaar hebben ze nog weinig lust hun bevoorrechte positie in China op te geven en te geven en China ajs een volkomen onafhanke- het is mij te Londen zoo stil en vrefem'd, dat ware het niet om papa, ik wensche;n zou xMan- desley Abby niet verlaten te hebben. Toen wij gisteren avond geen bezoek kregen, gevoelde ik eenige neiging naar het concert te gaan dat in Exeter Hiall door de Italiaanse he Operazan gers gegeven wierid; en ik had reeds half be sloten om u te verzoeken ons daarheen te ver gezellen maar verbeeld u de tirannie van Miss Maaiden, die niet gedoogde dat ik u schreef en mij huisarrest oplegde." „Ik twijfel niet," antwoordde miss Elisabeth „of mijnheer Lovell zal mij in het gelijk stel len, na mijn verdediging gehoord te hebben. YVat zou de heer Walter wel gezegd hebben, ais hij aangekomen was en men zijn dochter met haar gouvernante uit de concertzaal had moeten halen?" „Hoor nu zulk een overdrijving!" riep Laura, de handen ineenslaande. „De pakketbooten ko men nooit voor dén 19. den aan, niet waar Ar thur? Maar gesteld eens, dat er ditmaal een heugelijke uitzondering op den regel had plaats gehad, dan houd ik mij toch overtuigd, dat mijn beste papa mij, vooral pp den dag van rijn aankomst, niets kwalijk genomen zou hebben." Laura!" zeide miss Madden, half schertsend, „gij njol v.wBeekjen dat uw papa u zoo bederven zal ais ür grootvader ideed." Het vroolijke gelaat van miss Laura betrok eensklaps. „Hoe, miss Elisabeth!" riep zij, „denkt gij dat papa niet van mij zal houden?" „Dat zeg ik niet, beste Laura," antwoordde de gouvernante, „maar zooals mijnheer Perci- val zijn kleindochter liefhad, worden niet veel kinderen of kleinkinderen door hunne ouders of grootouders bemind."' f „O," riep Laura, ter wijf er een traan in ha re oogen blonk, „hoe ongelukkig zou ik zijn, als mijn vader mij niet innig liefhad. Ik heb gedurig de dagen geteld, die wij nog van el kander gescheiden moesten doorbrengen, en als hij mij nu niet liefhad Zij bedekte haar gelaat met de handen en wendde zich van miss Elisabeth af. „Laura!" riep Arthur, „Laura, wie zou u niet liefhebben? Hoe Hij zweeg eensklaps, toen hij met en ze keren schrik bemerkte, dat hij zjjn hartsge heim verraden had. Maar Laura Walter was te onschuldig en te kinderlijk om den zin zij ner woorden te vatten. Miss Elisabeth Madden verstond dien zin echter volkomen, en zag den jonkman, dien zij hartelijk genegen was, met een goedkeuren den glimlach aan. Nu ide jongeling echter ver der ging, dan hiji ooit gegaan was, wilde zij' hom alle gelegenheid geven om zijn hart uit to storten, nam dus een geschikt voorwendsel te baat om zich uit het vertrek te verwijderen. Laura leunde met den elleboog op den arm van haren stoel en ondersteunde haar voor hoofd met ide hand, terwijl zij strak en pein zend voor zich zag. Arthur ging naast haar zitten en vroeg: „Laura, hoe kunt .gij zulk 'n ernstige uitleg ging aan de woorden van Miss Madden ge een van aanffOéniftgHw:.antwoordde zjj met gelukkig ik mij zou gevoelen als rmju .Koe on. niet innig liefhad. Ik heb mij nooit anders voorgesteld, dan dat hij mij even teeder be minnen zou, als mijn grootvader deed. Maar de woorden van Miss Madden doen mij! aan de mogelijkheid denken, dat ik mij in mijne ver wachting bedrogen zou kunnen zien." „Hoe kunt ge er aan twijfelen Laura," her- lyke en souvereine staat te behandelen. En Ja pan en Frankrijk zijn met Éngeland en Ameri ka wel de naast betrokkenen. Het is dus nog alles behalve zeker, dat de oplossing, die En geland aan de hand doet, alanvaard zal worden deze oplossing, ofschoon zij van de gedach te van een souverein uitging, was den Kanton neezen. wat de onmiddellijke practische ge volgen betreft, nog lang niet naar den zin Ontstaat nu eenmaal een conflict tusschen Chi na en een of meer mogendheden, dan zijn de afmetingen, die een dergelijk conflict kan aan nemen, niet te overzien en wordt de wereldvre, de ernstig bedreigd. Maar ook in Europa is de toestand nog lang niet zoivér. We behoeven nu niet naar klei - mghoaen te kijken als Duitschland's ont stemming over het uitzetten van Duitschers uit Memel door ide nieuwe Lithausche regeering al is het Noord Oosten van Europa tengevolge van de tegenstelling tusschen Polen en Rus land. die zich allebei een overwegenden in vloed over de Bjaltische staten trachten te ver zekeren tegenwoordig een gevaarlijke storm bock. Maar let eens op Sde eigenaardige reactie die het tot stand komen van het Duitsch-Itali- aansch arbitrageverdrag in Frankrijk heeft, bp wijst zij met, hoe fel de tegenstellingen in Luropa nog zijn e!n hoe er nog altijd het spel gespeeld wordt van bondgenootschappen en ententes en de strijd om de macht er onver minderd voortduurt? Op zich,, zelf lijkt dit verdrag een niéuwe en hechter verzekering van 'den vrede. Duitsch; land en Italië, de bondgenoote|n van eertijds waren door dien oorlog in vrij felle vijandschapi geraakt. Die vijandschap schijnt het verdrag door een ntfiüwe vriendschappelijke verhouding, te zullen vervangen. Frankrijk ziet er een ver- zet tegen Frankrijk in. De verhouding tus- scehn Frankrijk en Italië was den laatsten tijd min of meer gespannen en nu verdenken de, i' ranschen Mussolini ervan, dat hij zich den steun van Duitschland voor zijn anti-Fransche. politiek zou willen verzekeren, Italië's invloed door een nauwer samengaan met Duitschland versterken en zoo mogelijk Duitschland van Frankrijk wegtrekken. De Duitschers zouden aan dat spel dan meedoen ten einde zich zoo-, doende een sterkere positie tegenover Frank rijk te verzekeren. Ongetwijfeld wordt Duitschland's positie ster kc-r tn zekerder, wanneer de twee groote en-. teente-mogendheden op het Europeesche vas te land niet meer samengaan en er tusschen haar een zekere animositeit bestaat, ten ge volge waarvan zich langzamerhand twee te- genoverelkaar Staande groepen van mogend heden zouden vormen. -Ma.ar het lijkt niet waarschijnlijk dat Duitschland er zich voor zou nam Arthur op teetderen toon, „dat uw vader u niet zou liefhebben Maar gesteLd eens wat de H.emel ver hoedde dat uw vrees gegrond ware, wéés verzekerd, dat het dan toch nooit aan har ten ontbreken zal die u lief hebben; wees ver- zekerd, dat u zelfs eerie liefkie wordt toege- diagen, zoo niet teedierder, dan toch vuriger dai eenig vader voor zijjn (dochter kan koes- teren, Laura, waart ge niet zulk een onschul dig kind, waarschijnlijk zoudt gij dan reeds geraden, hebben, wat er in mijn hart omgaat." Het meisje zag hem met haar vochtige oo gen vriendelijk, maar vragend aan. „Ik heb reeds veel te lang gezwegen," ging hij op hartstochtelijken toon voort, doch nu moet ik spreken, en mij aan u openbaten. Maar zoo ik op dit oogenblik nog niet waardig ben om naar uw hand te dingen. Laura, ik heb het besluit genomen om naar Indië te gaan en daar aanzien en fortuin te verwerven. Niets zal mij te moeilijk vallen, zoo ik slechts op uwe liefde staat mag maken. Lau ra, zeg, dat ik daarop mag hopen, zeg mij, dat ge mij lief hebt." Laura Walter zag hem met een teederen glimlach aan en zeide, terwijjl zij hare hanjd in de zijne legde: „Arthur, ik heb u lief, zoc» innig lief, ais ik slechts een broeder zou kun-, nem liefhebben." ^BcmbiT'l^ rffrrrb!£lktc 011 liet hoofd Laura?" hernam hij, na een poos~gciry^„ hebben. „Hoe zou ik u teederdej kunnen liefheb ben?" vroeg zij in haren eenvoud. (Woridt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1