Geïllustreerd Bijvoegsel «Nieuwe Langedijker Couran Sanapi cid 2ie&B <yK$a''n SPORT EN WEDSTRIJDEN VERSCHEIDENHEID wrT Da m rubriek. Vrouwenrubriek. Programma Zondag 9 Januari. Tweetde klasse C.: D.T.S. I—Nieuwe Nietóorp I Vrone I- Hollandia 4 Ou'dorp I Zeevogels I Heiloo I- West Frisia 3 Derde kllasse C: J. Hoorn. J. J. Hartog. •die Visser. H. Roos. Zefgers. Grootschemrer I—D.T.S. 2 Alc. Victrix 4—Hoogkarspel I 12 u. Lasage. Schoórl I-S.O.V.V'. I de Koning Vierlde klasse C.: Zeevogels 2--Bergen 2 X.Niedorp 2—Heiloo 2 Hoogkarspel 2—Vrone 2 Koelemeij;. Polak. G. Bakker. Indien geen tijjd vernield beginnen alle wed strijden om 2 uur. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. In verband met de feestelijke Zondagen en den invallenden vorst van eenige weken terug, hebben we in onze afdeeling eenige weken een algeheele stopzetting van het programma mee gemaakt. Alleen eenige elftallen, nl. Vrone en N'. Niedorp speelden de vorige week voor het Gouden Kruis tegen Uitgeest 2 en Uitgeest 1, terwijl Vrone tevens Nieuwjaarsdag nóg een vriendschappelijk partijtje organiseerde tegen D.T.S. Maar morgen zal, indien alles mee werkt, een geheel volledig programma worden afgedraaid. Onze belangstelling concentreert zich in de allereerste plaats op de Big-match D.T.S.-N. Niedorp, die respectievelijk de le en 2de plaats innemen. Oudkarspel krijgt hier ongetwijfeld een van haar interessantste wed strijden. Het is een ontmoeting voor beide clubs van veel belang. Men bekijkc onder staand staatje D.T.S. N Nied. 4 1 1 24 8 9 1.50 5 1 2 34 19 11 1.38 en ziet, het gaat hier momenteel om de be zetting van de eerste plaats en wij kunnen ons hier ongetwijfeld op een vinnigen strijd spit sen. Bovendien hebben - de -gasten nog wat goed te maken. Op eigen vei l werden zij met niet minder idajn 6—0 geklopt, zoodat zij: nu wel op revanche zinnen. Of het gelukken zal? 't Is twijfelachtig. Vast staat echter dat :1e gast- heeren aan de Niedorpers steeds de handen vol hebben, waarmede wij maar zeggen willen, dar de thuisclub, wil zijl haar positie versterken, terdege op moet passen, temeer daar de be zoekers den laatsten tijd in goeden vorm zijn. Ml- i 'I De Oudorpers bekampen op eigen veld Zee vogels. Dit is voor de gasten weer een lastige tegenstander. De Vogels hebben er alle belang bij om hier te winnen, willen zij niet uit de run ning geraken. Van de zeven wedstrijden heb ben '7. ij tot nu toeee nog slechts 2 gewonnen en niet minder dan vier gelijk, terwijl zij één maal |de beide puntjes verspeelden. Volgens de theorie dienen zij over de Oudorpers te zegevieren, maar de praktijk zal dat moeten bcwij'zenDe thuisclub beschikt over een pri ma verdediging en zij zullen wel alles op alles zetten pm nog iets hooger te klimmen. Alleen de meerdere routine der gasten zal hen mis schien aan 'de puntjes kunnen helpen. Na een ruime maand rust speelt Heiloo te gen het derde van het groote West Frisia. Ook nier beslissen de papieren ten gunste van de thuisclub. Hieiloo, dat momenteel de derde, plaats inneemt, heeft er natuurlijk ook veel belang bij om te wintneh, daar ook die club nog een goeden kans op de eereplaats heeft, alhoewel zij aan eenige uitwedstrijden nog een harden Jobber zal hebben. West Frisia brengt het maar steeds niet verder dan tot nederlagen. Wij zullen het dan ook op de gastheeren aan houden. Vrone zal met Hpllandia 4 wel weinig moei te hebben. De hekkensluiters brengen een elf tal in het veld, dat, bedriegen de voorteekenen niet, weinig of niets zal hebben in te brengen en wel meer de rol zal spelen om het doel saldo voor de overige clubs een beetje te hel pen stijven. De puntes zal Vrone best kunnen gebruiken en men zal er dan ook wel voor zor gen deze te bemachtigen. - IETS OVER VROUWEN, DIE ZELF KOKEN EN VROUWEN, DIE HET NIET DOEN. Op het uithangbord vat! een restaurant zag ik eens het volgende: „Als uw vrouw niet kan. koken, ga Jan niet van haar sehieidén. 'Eet hier en houd haar voor- <le luxe." In den laatsten tijd zijn vrouwe», die niet kun nen koken het doelwit geweest van een ware fu sillade van kritieken van verschillende kanten. In ons eigen degelijke landje komt een huis vrouw, „die niet koken kan" haast niet voor: in het buitenland echter, met name in Frankrijk, Engeland, Amerika en dergelijke landen, Is hei heel gewoon, als ie familie ofwel eet in een res i-iurani, ofwel het eten van een kok laat komen. Laten wij eens zien, hoe een Amerikaan de zaak beoordeelt: „Men zegt, dat zoowel het kwaad der dron kenschap, als dat der echtscheiding in zeer véle gevallen terug te voeren zijn tot het niet kunnen koken dor vrouw. Fen geleerd Engelsch dokter v er klaart, dat als ne jonge vrouwen behoorlijk leerden kóken, er heel wat minder dronkenschap in de wereld zon zijn. Met betrekking tot echtsehieiding zei do. een dame, die sprak voor de led,en van een vrouwen vereehiging: „Luxe-vrouwtjes, die het eten laten komen, in plaats van het zelf te koke», zijn de oorzaak van de steeds toenemende echtscheidin gen." ,|Een van de snelst toenemende veranderingen in ons dageiijkscli leven, gaat de Amerikaan voort" is de manier, waarop wij tegenwoordig eten. In de afgeloopen tien jaren is het aantal restaurant® ia New York City meer dan verdub beld. Deze restaurants leveren 5000000 diners per d ag. Royal S. Gopeland, vroeger „Health Commis sioner" (een soort inspecteur van Je Volksge zondheid) van New York, voorspel!, dat er over eenige tientallen jaren niemand in New York meer te vinden zal zijn, die thuis gekookt eten zal eten. In ieder geval is het- een feit, dat de algemeene richting wijst op een steeds verminderd aantal families, die thuis het door moeder of vrouw bereid eten verorberen en buiten de deur gekookt eten zal steeds meer ingang vinden. En viiiiiv Jut wij nu de handen in afschuw ten hemel heffen moeten wij eerst eens de mogelijkheden bekijken. Om liet feit zelf behoeft men lieuseh niet zoo te klagen. Als het voedsel goed bereid wordt, wetenschap pelijk wordt klaar gemaakt, zorgvuldig- wordt gecontroleerd en friseh en verscb is, dan zal mei er, wat .Se maag betreft, werkelijk niet op achteruitgaan en in sommige gevallen zelfs, zal men er zeker op vooruit gaan. Er rs géén enkele steekhoudende reden, waarom de vrouw dies hui zo szelf liet eten zou moeten bereiden; evenmin als er een roden voor is, dat. zij zelf de kleeren van man en kinleren zou moeten maken. Als het maal gezond is en voedzaam, komt hot er niets op aan, of het uit een kleine of uit oen groote keuken komt, of wie de 'werkzaamheden verricht, ,lie met de bereiding in verband staan. De eenigv lieschouwiug van l>clang is die, welke zich ..bezig houdt ,niet met het eten, doch met .het nieuwe gemak, dat van gewoonte een gevolg is hel nieuwe gemak en den tijet, dien de huisvrouw over houdt. Vrouwen, die bevrijd zijn van de kachel zullen meerdere uren voor zichzélf over houden. En het eenige van belang is dit: hoe zullen de vrouwen die uren gebrui ken: tot verbetering van zichzelf, tot. nuttige besteding aan andere dingen die noodzakelijk zijn of zullen zij die kostbare uren verknoeien, dat is de vraag." Tot zoovér de Amerikaan. Wat zullen wij er aan toevoegen? De nuchtere, heldere blik van dezen man van het 'groote volk aan de overzijde van den Oceaan, opent, o.i. voldoende gronden van discussie voor onze Hollandsche lezers en lezeressen, zonder dat wij er onze meening over ten beste geven. 'Voorloopig zal het in ons land nog wel niet zoover komen, dat er 6000000 maal tijden „geserveerd" worden door de verschillen de restaurants! Sir Thomas Beocham beweert, dat de Ein- gelschman zijn plaatsje aan den huiselijken haard verkiest boven concerten en theaters. Het lijkt: mij, dal, bij den tegenwoordigen kolennoodi, bei de gelegenheden hem vrijwel „koud" zullen laten. In de buurt van Parijs sprong dezer dagcir een man uit een expresse-trein, die met een be hoorlijk gangetje naai' zijn einddoel stoomde. De man moet zich vergist hebben, want 'do. trein kwam zonder de minste ongelukken in Parijs aan. Weer iets nieuws óp automobiel gebied: Er is een nieuw type auto op de markt gekomen, dat: een motor aan den vóór- en een motor aan de achterzijde heeft. Waarschijnlijk zal de vaart nu ook wel verdubbeld zijn. Wij hebben ons oogehblikkelijk tot de fabrikanten gewend met de vraag, of het ding ook plotseling op zij kan springen. Zulks met het: oog op de veiligheid diergenen onzer lezérs, die nog geen auto :>t*mo torrijwiel hebben en nog bekenid staan onder den steeds ouderwetse.her wordenden naam van voet gangers. IJi(.vindingen op., het gebied van fijn-werkende instrumenten zijn aan de orde van den dag. N'u is er weer iets nieuws bijgekomen. "Men heeft than seen machinetje weten samen te stellen, dat nauwkeurig de haren op een menschftlijk hoofd kan tellen. De verschrikking van den kop pers-stoel zal'nu nog 'worden verhoogd, daar de man vi thans „op een haar zal weten Ie vertellen, hoeveel haren ge te»kort komt om er een fatsoen lijk „hocfid met-haar" op na te houden. In New York, waar wel eens meer „eigenaar dige'' wedstrijden gehouden worden, heeft dezer dagen een prijs gewonnen, omdat, hij het grootst aantal sproeten had. Die jongen lijkt wel Wat op Mussolini. Die wil ook altijd en altijd e.en plaatsje hebben in de zon. Een schoonmaker beweert, dat de voeten van stadsmenschen altijd onmiddellijk te onderschei den zijn van die. van dorpelingen of mensehen van liet platteland. De voeten van stadsmenschen zijn altijd lang en smal, zeg't hij. Nogal logisch! Als ze dat niet waren, hoe zouden de. bezitters dezèr voeteu dan een staanplaatsje kunnen krij gen in,de overvolle trams? ontstaan door I Gevatte Koude, Rheumatiek, Pijnen in Gewrichten en Spieren, Influenza, Griep, Koorts, Hoofd- en Kiespijn bestrijdt men op doeltreffende wijze doot het I gebruik van de genezende en pijnstillende J I De genezende en pijnstillende werking der Sanapirin-tabletten wordt niet overtroffen. zelfs niet door de duurste geneesmiddelen. Apothekers en Drogisten in glazen buisjes van 50 tabletten 75 ct., /*£- 25 tabletten 40 ct. en 12 tabletten Z3 ct SCHAPPELIJK. Vader trad onverwacht de kamer binnen et zag den muziekleeraar zijn dochter kussen. „Zeg, mijnheer, betaal ik je daarvoor?" „Neen, mijnheer. Dit breng ik niet in reke ning." te Lyon ZWART Zwart één schijf op 15 en dam op 49. Wit 3 dammen op 3. 7, 19. Wit speelt 19 35, (zwart 4943.4) ('4.3 - 49) 7 16 gewonnen. A op 15 20 en 49—32 dan 3:25, 25 7—16 gewonnen. Ter'oplossing: Probleem uo. 45. Auteur: A. Reuooy, te Hoogwoud, (eerste publicatie). ZWART. 3 2u 43 en Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zen den aan D. KLFFN, te Winkel. Oplossing probleem uo. 42 (Kleen). Wit 44—40, 34—29, 36:20, 20:18, 43--38, 49:5 dn wint op tempo. Probleem uo. 43. (Wereldpost). Auteur: JOH. DE BREE te Amsterdam. WIT. Zwart 8 schijven op 3. 9, '12, 18, 24, 26, 27,'35 Wit 8 schijven op 20, 29, 34, 36, 37. 45, 17 en 50. Dit probleempje van den blinden componist, (Joh. de Bree mist al eenige jaren liet gezichts vermogen), munt uit door zijn eenvoud. Voor heide partijen zijn niet, meer dan 8 schij ven gebruikt, zoodat dit probleem zeer econo misch is samengesteld. De oplossing is als volgt: Wit 3731, 47—42, 36—31, 31:4. 1 18, 45 40, 5010 en wint. Zwart 26:37 gedw., 37:48 gedw., 48:14, 24:33, 12:23, 35:41, No. 44. Eindspel de part ij (J. Je D'.) van Gabriel Dcntroux WIT. Zwart 12 schijven op 1, 3—5, 1315, 17— 19. 22, 26 dam op 20. Wit 16 schijven op 16, 24, 25, 27 -34, 38 39, 42, 44 eu 45. J". Wit zet én wint. Wie van dit probleem het eerst de god lossing zend, ontvangt het werkje „Prat Handleiding voor het Damspel" door ,T. m Dartelen. BIJ KOUD WEER. Wanne jurken en mantels zijn een noodzakelijk kwaad in aezen tijd van het. jaar, wanneer die koudste maand van alle, Januari, zijn intrede heeft gedaan en tie Lente zich meestal nog eer, heelen tijd laat wachten. Vooral het schoolgaande meisje heeft dan de' aandacht van moeder noodig-, daar zij bij weer en winci naar buiten moet dus de beste en warmste stoffen voor haar kd-'; ding noodig heeft. De mantel met capo b\°" een nuttige mode te zijn bij koud weer, daar (V cape 'extra warmte verleent, vooral, wgnnoer hu een gevoerde is. Scarf-kragen zijn ook lékke warm en het is veel verstandiger om deze te kie zen ,dan bontkragen, tenzij men de middielen heeft een .werkelijk mooien bontkraag van uitste kend bont te koopenoe goedkoopere soorten w or den gauw vuil en gaan verharen en bederven zoo doende het geheel ecachet van .een mamtel. Ve lours is altijd een van oe meest geliefde materia- 1-ein geweest, om wintermantels van te maken doch tegenwoordig heeft het een er'nstigen eon current ;n de nieuwe tweeds,- die zoo zacht e warm zijn en zoo aardig van kleur. Het manteltje en rokje afgebeegd onder no. 1232 is gemaakt van een haringgraat tweed in oen mooie warme tint bruin-van-doode-bladeren, heel even gespikkeld met eeu tikje oranje. Het korte rokje is voor eu achter geplooid, zoodat het heel wijt is, terwijl het gladzittcnd. mantel tje gegarneerd is met eeu gracieuze wijde cape. Eenvoudige beenen knoopen dienen tot. afslui ting ea kleine ingeknipte zakjes vefhoogen het lleukc effect. Dit manteltje en rokje is geschikt voor meisjes van 10 -17 jaar en knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van den leeftijd en vermelding van no. 1232. Kosten 55 cent-s. De mantel, afgebeeld 'onder,no. 2133 is ge- maaktd van grijs en groen velours. Het is van het tamelijk strak zittend model en de taillelijn is' op aardige wijze .geaeeentreerd door een ceintuur met gesp. Deze mantel kan gedragen worden' do<y meisjes van 8 -13 jaar. Knippatronen zijn v—- krijgbaar onder vermelding van den leeftijd! opgave van no. 1233. Kosten 55 een is.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4