Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen Uit den Omtrek d'industrie" tracht musici op te lichten door z.g. Mengelbergsengagementen af Je sluiten (en idam geld af te troggelen. Baj den gent.ontvanger te Vlijmen werd de kas, groot f 3400.gestolen. De zoon van den beroof ie is in arrest gesteld. Een bedien- (dc van de Haagsche Crediet- en Spaarbank aan de Laan van Meeidervoort, is met een door hem gestolen bedrag van f 3000. - op de; vlucht gegaan. Bij een juwelier aan den Goud-, schenweg te Rotterdam is door inbraak voor een waarde van f 10.000.— gestolen. Te Hen gelo werd Dij een juwelier ingebroken en voor. c.c. f 9000. geroofd. Te Tilburg drongen ,,cambrioleurs" het belastingkantoor in en sta-, len er voor f 13.000 aan zegels. Te 'Bever-.' wiik. waar kort geleden druk werd ingebroken, zijn een paar dagen geleden weer vijf nieuwe „kraakjes" gepleegd Uit de jongste ongelukken-serie: de korte vorst-periode, weldra weer door dooi gevolgd, heeft enkele waaghalzen, die zich op het „vliesje" begaven, het leven gekost. Te Laren is het hoenderpark „Haemvyck" in de asch gelegd. Bij Warmond had een 1 vreeselijk ongeluk plaats, dat een 22-jarig en' 1 een 24-jarig meisje door een trein werden ge- grepen en in het water geslingerd. Blei den zijin jammerlijk verongelukt. Te Kampen heeft de „roo.de haan'" een groo 'I te meubelfabriek in de asch gelegd. Te Zaan- clam g'ftg de 17e eeuwsche moten „De Alma- nak in de vlammen op. Te Nieuwkuijk zijn drie huizen door het vuur verteerd. Te Dordt woedde een brand, waarbij een 89-jarige grijs aard, die te béd een pijp lag te rooken, in de vlammen om het leven kwam. Bij Schoonoord is een veertigjarige kippenhandelaar met zijn kar onder een stoomtram geraakt, met doode- lijken afloop. Bijna op de kentering van oud naar nieuw haddendrie treinontsporingen plaats, resp. te Amsterdam en te Rotterdam. Gelukkig zonder dat persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Wij komfn ten leste buiten de „zwarte ru briek.' De Nederiandsche Bank geeft van 1 Januari jl. bankjes van twintig gulden uit. Mogen mij ne lezeressen en lezers in 1927 met zeer vele van deze kostelijke papierkens in het nieuwe jaar verblijd worden. Het pokken-gevaar in Limburg mag als ge weken worden beschouwd. Er zijn nieuwe post zegels van een „riks" verschenen." Krijgen B. en W. van Utrecht hun zin, dan wordt daa r— ondanks het door 20.000 men- schen geteekende adres, - de kermis niet weei in het leven geroepen. Dc Nat. Vliegtuig-industrie zal achttien zee vliegtuigen voor de Marine in Indië mogen leveren. Men ziet, naast veel „schaduw" is er ook m het pas-geboren jaar gelukkig ook nog wel licht tisch gesproken is nog geen enkel licht plekje aan den poiitieken hemel te bespeuren. .Inderdaad wint overal de" meening meer en meer veld, dat alleen nieuwe verkiezingen een houdbare politieke constellatie kunnen schep pen. In Lithauen is nog steeds geen contm-revo- lutic uitgebroken. Het parlementaire leven schijnt daar nogal rustig voortgang te Vinden. Dc Lithausche Rundschau, het Duitsche blad, dat tijdens de omwenteling niet verschenen is, heeft met ingang van 1 Januari weer van zich doen spreken, voornamelijk door de niet 'te versmaden verklaring, „dat men zou trachten in het belang des Lands de politiek der natio nalistische regeering te steunen. Berichten uit Belgrado maken gewag van een verdrag dat tot stand gekomen zou zijn tusschen Joegoslavië en Turkije. Daarover zal niemand zich verwonderen, wanneer men in aanmerking neemt, dat de negeeringscrisis is opgelost in den geest van een onveranderde buitenlandsche politiek. En onder de gege ten omstandigheden is de idee van een vriendschapsverdrag met de Turken als een barrière tegen de mogelijke gevolgen dér Ita- liaansch-Albaneescbe verstandhouding, nog zoo kwaad niet. De Griep (Overgenomen uii het „Handelsblad"). - Be griep heerscht in Amsterdam en in heel het land en daarbuiten; over "heel de wereld' heerscht griep en velen, die zich de ernstige epidemie van 1918'19 herinneren, vreezen, aat de ziekie een ©ven kwaadaardig karakter zou kunnen eischea als toen het geval was. De kans hierop kan men echter gering achten; volgens den directeur van den Gem. 'Gemeesk. Dienst, den heer Heijermans, dien wij over het voorkomen van de griep vroegen, „bestaat er geen enkele aan wij- zing dat we op het oogenblik voor een kwaad aardige epidemie staan." BUITENLAND. Het is een onbetwistbaar feit, dat de Engel sche schatkist in het jaar dat achter ons ligt met moeilijkheden te kampen heeft gehad, die thans bij de intrede van 1927 voorloopig no» met uit de wereld zullen zijn. De kolenstaking heeft het rijk op hooge kosten gejaagd en le abnormale toestanden hebben er tezamen aan meegewerkt, dat tegen het afsluiten van het finantteeie jaar de schatkist een tekort van 14 millioen pd. st. noteerde. MMen schijnt in Groot-Brittannië echter voor de naaste toekomst hoop op betere tij den te hebben. In zijn Nieuwjaarsboodschap heeft koning George gezinspeeld op ide ontzaglijke verliezen, die door het conflict in de steenkolennijverheid zijp veroorzaakt, doch daaraan toevo'egtdat met „een eensgezinde inspanning en een geest van welwillendheid in onze wijd-verspreide in dustrieën, een geleidelijk maar zeker herstel van handel en nijverheid van het land" be reikt zal worden. Voor den optimist zijp er natuurlijk altijd teekenen, die op een economische verbetering wij,zen. In de eerste plaats is voor hem een der voornaamste factoren voor zijn conclusie, het t' nat tegen het einde van het afgeloopen jaar hel werkloozencijfer sterk gedaald is als we ons niet vergissen met meer dan 100 000 m weinige dagfen, - terwijl een tweede reden tot blijdschap zou kunnen fijn de weldadige gevolgen, die de stabiliseering van de Belgi sche frank voor de Engelsche industrie heeft meegebracht. De Fransche franc toch is weer behoorlijk wat gestegen en de Engelsche in- nustrie kan nu op de wereldmarkt weer een woordje meespreken nu zij, niet zoo concurren tie vrees meer behoeft te koesteren. Toch zal de strijd om de welvaart weer "in het land te halen een zwaren en langdurigen worden, die gepaard zal gaan met het forceeren van aller lei verhoogde belastingen en accijnzen, welke maatregelen langzamerhand een protectionis tisch karakter gaan aannemen. Er staan als we sommige bladen mogen gelooven nog heel wat weeldeartikelen op :1e nominatie, wel ke met aanmerkelijk' zwaardere 'invoerrechten zullen worden belast. In Duitschland is het op het oogenblik nog steeds de binnenlandsche politieke toestand waarin geen opklaring gekomen is. We zouden haast van een politieke „status-quo" kunnen spreken. Alle partijen komen in intiemen kring bijeen en af en toe doen enkele bladen zooge naamde „onthullingen", doch veel wijzer kan men er niet uit worden. De laatste berichten willen, dat tie socialisten zich bereid zouden hebben verklaard tot besprekingen over de vonning van een regeerjncr„,^eer met het midd*™*;- jat het program van een derge- hjk kabinet met de wenschen hunner partij zou terwijl bovendien de Rijks- weermmister GessLer voorgoed van het reae- rmgstooneel ,ou moeten „rdw^en P™ Alvorens we enkele bijzonderheden vermelden omtrent het heerschen van griep in dezen tijd, geven we eerst «enige geneeskundige we Ié nsV aar digheden, die we van "den heer Heijermans ver namen. De griep of influenza is een ziekte, die volgens onderzoekingen en voor zoover men kan nagaan het eerst in 1530 epidemisch voorgekomen en sedert, dien regelmatig is opgetreden. Soms was het een ziekte met een goedaardig karakter, doch om de ongeveer twintig jaren heeft de griep een ernstxgen aard,^ zooals het bijv. in 1918 geweest is. Al komen in de tijden van minder ernstige griep ook wel enkele kwaadaardige haarden voor, aan het geheele karakter der ziektewijzigt <lit. echter niets. Van de epidemie in 1530 is hakend:, dat ze in Rome 8000 slachtoffers eischte; ook in Madrid waren er tal van sterfgevallen. Een be kende, beter een beruchte griepepidemie is die van het jaar 1729 geweest toen geheel Europa was aangetast. De ziekte brak het eerst in Bou logne uit, ging vandaar naar Oostenrijk en ver spreidde zich vervolgens over geheel Europa. In de jaren 1732 en '33 volgde een 'opvlamming van de ziekte, wel minde nernstig van aard, doch toch werden behalve de bewoners van Europa, ook velen in Afrika en Amerika aangetast, Een vol gende ernstige griepgolf was die van de jaren 1 io2 en 1775. De meest uitgebreide bekende epi demie was die van 1782. De ziekte begon in China, sloeg over naar Rusland, naar Moskou en .Petersburg, in welke laatste stad 40.000 sterf gevallen voorkwamen. Via Polen en Duitschland verbreidde de ziekte zich verder over ons we- reiddeei. In een sneller tempo volgde in de 19e eeuw d'e griep-epidemiën elkaar op: die van 1830 ging den geheelen aardbol rond en tien jaar later brak zij weer uit, eerst- in Londen, later Parijs, Nancy, Geneve en verder over tal van landen. Het land' iartarije zag in het jaar 1889 én '90 een griep in zijn dreven ontstaan, die van daaruit heel de wereld rond trok; twee dterde van Europa's be volking moet toen ziek zijn geweest en 'door complicaties was de sterfte vrij hoog. Na dit alles gelezen te hebben za lieder begrijpen dat de naam '„Spaansche griep" volkomen onzin is. Men kan evengoed van Chineesche of Tartaar- sche griep spreken als nog een anderen landnaam aan -p, ziekte verbinden. De oorzaak van deze onjuiste benaming is misschien te vinden in cfo griep-epidemie van 1918, die na in Amerika en Frankrijk ernstig te hebben gewoed zich over Spanje en later over heel de wereld verspreid de. Volgens Engelsche onderzoekingen begon de ziekte m Januari 1918 in Amerika, waar op tal van plaatsen kleine epidemieën ontstonden In Mei van dat jaar dook de ziekte in Frank rijk op; de eerste weken deden ziet daar meer dan 25.000 ziektegevallen voor met 24 sterf gevallen; in Juni waren er in Lotharingen 12000 gevallen met 14 dooden. Tot op dat oogenblik was de ziekte dus tamelijk onschul dig en in Augustus 1918 was de epidemie zelfs bijna verdwenen. Echter in '19 brak de ziekte ^eer uit en toen in kwaadaardigetn vorm. Van Frankrijk uit werd Spanje besmet, tegelijker tijd volgde Bielgrado, Polen, Roemenië, Noord Europa en verder heel ons werelddeel De sterf te is ontzettend geweest. Men schat het aantal jclooden op heel de wereld op ongeveer 20 millioen - de griep eischte dus meer slachtof fers dan de wereldoorlog. De griep waarvan de verschijnselen zijn: zware verkoudheid, pijn achter de oogen en in armen en bcenen, koorts, moeheid, soms diar rhee en braken is een ziekte waartegen mem tot op dezen dag niets doen kan, er is geen I M<Mrder-ziekte~aT nTl> ke^rmans, is slechts kwakzalve nd t yordt overgebracht van mensch op mensch en het eenige wat men doen kan is vemüwren ^lt00r en °^eral Zoed luchten en entileeren Daarmee is dan ook alles gedaan Indien gy, lezer, dus morgen een Sk' zware verkoudheid, pijn achter de o-og-enenz. dan behoeft ge niet bevreesd Je wezen en is eeni|ge kans dat ge in leven blijft OUDKARSPEL. De Maskerspeler. Wie? - Ja, de Masker- spelers van Bergen komen Zomidag 23 Januari a.s. in de tooneelzaal van het „Huis Te Bre derode" met het tooneelstuk „De Koekoek." De heer Vis heeft met het uitnoodigen van dit gezelschap een uitmuntende keuze gedaan, want de naam „Die Maskerspelers" heeft voor velen, zoowel hier als in zeer wijden omtrek, een uitstekende klank. Do leiding van het gezelschap, behoorende bij; velen tot een der bekende tooneelfiguren, staat ons borg voor een goed ingestudeerd! stuk en een vertolking daarvan zooals het be hoort Men leze de in dit nr. voorkomende adver tentie. - OUDKARSPEL. In de verga lering van den raad, die a.s. Dinsdag, des avonds 7 uur, wordt gehouden, zal het bekende plajn van Ged. Staten voor verbetering, van den Twuij'verweg aan 'de or de komen, terwijl overeenkomstig het besluit van de gecombineerde vergadering, voorgesteld 2al worden, geen bijdrage tot verbetering te verkenen. - OUDKARSPEL. In de maand Januar imoet de inschrijving voor den dienstplicht plaats hebben van jon gelingen, geboren in het jaar 1908. Voor deze inschrijving zal meer bepaaldelijk gelegenheid worden gegeven op Woensdag 26 Januari a.s. j tusschen 10 en 12 uur v.m. Dringend wordt mogelijjk op dat tijdstip zich Jdie van mej. Schrier 73 caramboles. Des avonds speelde zij dezelfde partij met den heer W. Hoogeboom. Hier ontplooide zij al haai talenten. Toen de partij gewonnen was moest \V. Hoogeboom zich tevreden stellen met 73 caramboles. Zijn hoogste serie was 17, terwijl mej. Schrier een "serie maakte van 165 caramboles. Hierna bracht zij de talrijke belangstellenden in verbaring door haar origkteele kunststoo- ten, waardoor zij blijk gaf van groote vaardig heid en nauwkeurige berekening. verzocht zooveel te doen inschrijven. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen maand (Dlec.)werd op 16 dagen neerslag in den meter gevonden, lot j een gezamenlijk bedrag van 40.2 m.M. Terwijl de gemiddelde neerslag der maand 61 m.M. I»- draagt, op 6 dagen werd minder, op 10 meer dan 1 m.M. afgetapt. De regenrijkste dag der maand j was 12 D<ec. mei 7.4 mM, In 't geheel is dit jaar 690.2 m.M. neerslag gevallen, tegen 691 I mM, (gemiddeld, juist een EL dus. Op 78 dagen werd minder dan 1, en op 125 meer dan 1 m.M. j afgetapt, totaal dus 203 neerslagdagen. BROEK OP LANGENDIJK. Onder de leerlingen der Openbare School, ko- i men enkele gevallen van kinkhoest, en vele van bof voor. ZUIDSiOHARWOUDE. Met toestemming van B. en W, van de ge meente Ziiidscharwoude, Noordseharwoude en Oudkarspei zal een gratis voorstelling worden gegeven met een projectielantaarn in de Openbare scholen, te geven door den heer A. Hofland' van Beverwijk vanwege de Afd. Langendijk van de Algem. Ned. Geh. Ont-h. Bond, vrijen toegang ge vende voor de kinderen van de vierde, vijfde en zesde klasse en dc leerlinge van het herhalings onder wijs en U.L.O. en wel op Dinsdag 11 Jan. 6 uur ju de school te Zuidsch&rwoude, Woens dag 12 Januari 6.30 uur in de school te Oudi- karspel, en Donderdag 13 Januari in de school te Noordscharwoude. ZUIDSCH AR WOUDE. De kantonrechter te Alkmaar heeft uitspraak gedaan in de burgerlijke zaak van de Coop. Boe renleenbank II contra R. S., die in 1925 uit trad als lid dier Bank. Van gedaagde S. werd geëtscht, te betalen 1/84 deel van f7010.40 of f83.45, .als aandeel in het door die Bank geleden verhes en dit wel op grond van het 'bepaalde in de Statuten: „Behoudens de aansprakelijkheid!, bedoeld in art. 12, brengt het verlies van het lidmaatschap voor het betrokken lid of zijn rechtsopvolgers mele: verplichting tot betaling van zij a aandeel in de verliezen der Boerenleen bank op het einde van het boekjaar, waarin zijn lidmaatschap eindigt, zooals die zullen worden vastgesteld door de Algemeene Vergadering bij de goedkeuring van de desbetreffende balans". De kantonrechter -sprak den beklaagde R. S. vrij", daarbij overwegende, dat de Bank in het betref- fende jaar oog een winst had gemaakt van on- geyeer f 283 en ©en verliessaldo, ontstaan door het overnemen eener- schuld dor Centrale Bank te Alkmaar, geen venies der Bank is ZUIDSGHARWOUBE. De gemeenteraad is tegen Maandagavond in openbare vergadering opgeroepen, waarvoor als oe.mg-pni.it op de agenda voorkomt het voorstel om geen bijdrage te verleenen voor 3e verbreeding van den Twuijverweg. ZUIDiSCHARW OUDE. Nog een vraag Blijkens het officieel communiqué hebben de gemeenteraden zich, in gecombineerde verga dering bijeen, in meerderheid verklaart: tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten, en zich daarbij beroepen op het eigendomsrecht. Hoe men er ook over denke, het is een standpunt, dat moet ieder, die objectief wil oordeelen, erkennen. Het staat er nu eenmaal, heeft als rechtsorde altijd gegolden, de Lan- gediiker Raden denken er geen oogèhblik over bij andere gemeenten hulp te vragen voor on derhoud of verbetering hunner wegen. Als-het belang, dat ieder en elk heeft bij verkeerswe gen, den doorslag moest geven, (zoo wordt niet. ten onrechte geredeneerd) en de gemeen ten zouden voor al die belangen moeten bij dragen. waar zou men belanden? Thans Twuij!verweig, straks Waarddijk, ook de wegen naar Schagen en Warmenhuizen zijjn voor heel den Langendijjk van belang. En zijn' deze wegen voor het moderne verkeer in or de? De weg b.v. naar Eenigenburg? De Westfriesche dijk? We zouden het rijtje nóg wel wat kunnen1 aandikken, maar we willen op een inconsequen tie wijzen, die o.i. in dat officieel communi qué schuilt. Dat men, op grond van artikel 179 h ge meentewet er toe komt, de kosten van het on derhoud en de plicht tot behoud in den be- staanden toestand volgens den ligger der we gen, uitsluitend te vorderen van den onder houdsplichtige is zeer zeker begrijpelijk. Maar hoe men dan de kosten van verbreeding van «len Twuijverweg door Sint Pancras, geen ei genaresse, mee wil doen dragen, is ons niet duidelijk. Dat staat toch niet en kan men toch in" dat artikel niet lezen? Als men zich op den eige naar beroept, blijjven we consequent en spre ken Alkmaar aan. Juist leek ons dan ook de opmerking vah den heer Koedijk in den Brocket Raad, die zich ook op dit standpunt plaatste, maar de consequentie aandurfde, door te zeggen: „wij hébben daar geen taak, doch hebben wel de bevoegdheid bij die gemeenten er op aan te dringen, om hun plicht na te komen." (Vol gens verslag in ons blad.) Is men waarlijk overtuigd, in zijn volle recht te zijn, dan ligt het thans op 'den weg van de Langediiker raden, te handelen, zooals de hr. Koedijk aangaf. A. T. AUTOBUSSEN. Onlangs is medegedeeld, dat in verhand-met. de vele concessie-aanvragen, die bij Ged. Sta ten zijn ingekomen voor het exploiteeren van autobuslijnen, overleg zou worden gepleegd tusschen de colleges van Ged. Staten van Noordholland, Zuidhölland en Utrecht. Nader verneemt de „N.R.Crt." dat deze con ferentie op 17 Januari te Amsterdam zal wor den gehouden. De bedoeling is, een algemeene lijn vast te stellen voor de beslissing inzake de autobusconoessies, omdat verschillende au tobuslijnen (Haarlem—Leiden, de lijnen in het Gooi) zich over meer dan één provincie uit strekken. Bovendien zal overleg gepleegd wor den over een algemeeneh maatregel van be- stuur inzake de autobussen, den leeftijd van de chauffeurs, arbeidsvoorwaarden en keuriogs- eischen. ■Weien (Vrijdagmiddag raakte èen venter met silliasappels, 'die hij in een mand op zijn fiets had, ui de sloot naast het Kerkepad te water. Een nat pak en schade aan zijn koopwaar waren de gevolgen van dit ongeluk. - NOORDSCHARWOUDE Gevonden: een paar zwarte kousen. Terug te bekomen bij de politie te Nrd.- scharwoude. - SCHAGEN. De heer P. Trapman heeft bedankt als lid vasn den Vrijz. Dem. Biomd. Als gevolg daar van heeft hij ook zijn functie neergelegd als lui van Jen gemeenteraad en lid van de Sta tel. Verschillende kiesvereenigingen hadden hem voor laatstgenoemd roads no. l OT-dVXRSëNHuïzEN. Zondag 2 Januari gaf mej. L. Schrier uit ?™!b,urg' ,®en billiard-seance in café De Lindeboom van den heer G. Mosch. Des mid- dags waagde de heer Slot den kamp ^rbij hij 250 caramboles moest maken tegen mei cierspit delven. Uitslag 226—500. De hoogste serie van den heer Slot was 23 - De Eerste Kamer is thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 Januari a.s. des avonds te half negen. Gisteren zijn te Twello, twee-autobussen van den dienst Deventer—Apeldoorn, vol ass- sagiers, door verkeerd uitwijken in volle vaart tegen elkaar gereden. Merkwaardig ge noeg hebben de passagiers geen letsel gekre gen maar de voertuigen zijn natuurlijk zwaar beschadigd. In verband met het dezer dagen ver melde bericht, betreffende de vermissing van een aangeteekenden brief met f 21000, ver- zonden door de Geldersche credietvereeniging te Winterswijk, deelt de directeur van het post kantoor ta Winterswijk mede, dat blijkens een ingesteld onderzoek de brief in goede orde door het postkantoor is verzonden, zodat ver missing aldaar is uitgesloten. Hun Eilëlaehtbaren. Toen het communistische raadslid, de heer G. Van Burink Woensdag op het stadhuis te Rot- terdam zijn presentiegeld wilde komen halen, werd hem medegedeeld, dat wegens belasting schuld een deurwaarder van de Personeele Be lasting er beslag op had gelegd. Het zal wel de eerste maal zijn, zegt de „Tel." dat beslag is gelegd op jiresentiegeld voor het bijwonen van raadszittingen. Naar het „Vad." verneemt, heeft de minis- ter van Justitie onmiddellijk, nadat hij bericht had ontvangen van een zelfmoord in het Huis Van Bewaring in den Haag, een onderzoek gelast vrÏÏT i minister groot belang in de vraag, hoe de zelfmoord kon plaats hebben, ter- wijl men gewaarschuwd was. Het schijnt, naar het blad verder vernam, dat werkelijk voorzorgs- maatregelen genomen werden, welke misschieen zuJien blijken, onvoldoende te zijn geweest,-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2