TWEEBE BUD ZftTERHE15)AHÜHBI 192T thpuioi: Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. Nieuwstijdingen een Gave f" KI J Zachte Huid Buitenland OUDKARSPEL. Blijkens bekendmaking van B. en W. wor den belanghebbenden verzocht vorderingen ten laste der gemeente zoo spoedig mogelijk in elk geval voor 31 Jan. a.s. ter gemeente secretarie in te leveren. - OUDKARSPEL. Op Dinsdag 1 Febr. a.s. zullen eerste oefe ning bij den dienstplicht worden ingelijfd bij het regiment Vesting-artillerie te Naarden de ingescrevenen van de lichting 1927 J. de Boer, M. Slooves en P. K. Volkers. Aan laatstgenoemde ingeschrevene is we gens onmisbaarheid uitstel van eerste oefe ning verleend voor een jaar. - NOORDSCHARWOUDE. De heer P. Kostelijk heeft in de Woudmeer een schaap loopen, dat hem voor ongeveer 2 weken terug 2 lammeren bracht. - OUBKARSPEL. Voor het te Amsterdam gehouden examen, Engelsche Handelscorrespondentie van de Vereen. „Mercurius", slaagde onze plaatsgenoot D. Hart. - OUDKARSPEL. De toonéelvereeniging „Jong Leven" heeft in studie genomen het mooie tooneelstuk „Ge broeders Kalkoen van Gerard Nielen. Een v rooi ijk spel in drie bedrijven. Wij hopen spoe dig een uitvoering met dit mooie stuk mee te maken. - OUDKARSPEL. Ook in deze gemeente heerscht de griep, vele gezinnen zijn geheel of gedeeltelijk aan getast, gelukkig is hij; niet van'kwaadaardig karakter tot heden toe, laat het zoo blijvfen. (dolt zijn mazelen geconstateerd. - ZUID-SCHARWOUDE. Voor het den 15en en 16en December j.l. te Amsterdam gehouden praktijk-examen Boek houden van dc Federatie van Handels- en' Kantoorbedienden Vereen. „Mercurius" slaag de onze plaatsgenoot de heer A. Kist Az., op-, geleid door den heer J. H. de Groot, leeraar1 M. O. te Alkmaar. - ZUID-SCHARWOUDE. Voor het examen Nederlandsche Handels correspondentie van de Vereen. „Mercurius"' slaagde o.m. de heer C. Voogr, :lie zijn op leiding genoot bij den hger J. Dn Burck te Zuid-Scharwoude. - ZUID SCHAR W O UB E. Door do gewestelijke Federatie Xoord-Holland Noord dor S.D.A.l'., is als voordracht van het gewestelijk ocstuur cu de districtsbesturen, op de' groslijst voor de Statenkieskringeu Helder en Hoom geplaatst, als no. 3, de heer P. Zeeman, lid van den Gemeenteraad. - ZUID SCH AR WOUD E. Ook in deze gemeente is door verscheidene per sonen geteekeni op de lijsten tot steun voor do Concessieaanvraag van de Firma Kok, Tuinman en Wilken. De aanvraag van deze auto-omnibus Onderne ming wordt- a.s. Dinsdag 18 Januari behandlcld. St. PANCRAS. In het lokaal van de Bijzondere School had Donderdag een damwedstrijid plaats tusschen: D.R.S (St. Pancras en W. D. O. .Alkmaar) en Nudorp, met den navolgenden uitslag: D. O. S. (zwart): M. Benschop 1, Tj. Koolemij. 0, K. de Ruiter Jp. Toepoel 2, Jb. Kooij 2, A. Volkers 0, 2, C. Tol 0, P. Mddderom 0, C. Slijker 21 G. Bpoij Jz. 0, C. Ivanfeh 1, P. Volkers 2. P.' Groetn Jz. 0. A. Meinema 2, K. van Graft 2, D. Rol 1. A. Hoogland 0, C. Duif 0, G. Ploeger 0, PI. Wie dijk 0, P. N-ierop 0, D.:, de Koning 2, T. Groen 2. A. Riedel 1. Ai Koning 2, totaal 24 punten. W. D. O.—Oudorp (wit): jb. Kunst 0, C. Bedijin 0. Jn. Kunst 2, van Apeldoorn 1. K. Wester 2. J. Ruiter 0, Tb. Wester 2, B'. Schoen 2, C. v. d. Veer 0. P. Scholtes 2, Jn. BJeeker 1, Jb. Renooij 0, P. Baltus 2, J. de Haas 0, J. Morsch 0, Cl Braken'hof 1, J. Oud 2, J. Dekker 2, C. Tuin man 2, P. Veldboer 2, N. Kieft 2, J. v. d. Veer C, J. Lekerman 0, T. Groenland 1. P., Vos 0, totaal 26 puntejn. - St. PANCRAS. Vergadering van Volksonderwijs, afd. St. Pancras op Donderdag 13 Januari in het, café van den heer Gerritsen. Wegens ontsten tenis van den heer Singewel, wordt de ver-, gadering geleid door den heer Kloosterboer, tevens secretaris. 'Na een kort welkom, wor den de notulen gelezen en goedgekeurd. Volgt bestuursverkieznig, aftredend de heeren Sinje- wel en Wit, welke beiden worden herkozen. De r-kennig over 1926 gaf aan een ontvangst van f 295.06, waarbij inbegrepen het saldo van 't vorig jaar, benevens de gelden opgehaald voor 'i St. Nicolaasfeest. Uitgaaf f 263.22. Alzoo in kas f31.84. De rekening werd in orde, bevonden. Fen nogal uitgebreide bespreking ontstaat nog over de leverantie van galanterieën voor hei gehouden St. Nicolaasfeest. Voortaan zal er rekening mee worden gehouden, dat de ltveran ie zal geschieden idoor winkeliers, welke leden zijn van Volksonderwijs. Be-lot n werd in begin Februari een ge zellig' avond te houden voor leden met hun dame- cn g noodigden. Het programma voor dien avond zal bestaan uit bijdragen door eigen krachten, terwijl de tooneelvereeniging verzocht zal worden een éénactertje te spe len. Bij de rondvraag brengt de Heer Snel het iclee naar voren, Jat eens elm duidelijke uit eenzetting zal worden gegevlen van het feit, dat o n 17-tal kinderen niet zijn verhoogd, waarom enkelen dezer van de openbare lagere school zijn genomen en naar de Bijzondere School werden gestuurd. Spr. zou dit voor de betrokken ouders een heele geruststelling ach ten, timeer, daar het toch in het belang van de kin,1 ren zelf is, als zij het onderwijs niet goed kunnen volgen, zip een keer moeten blij ven zitten. Beloten werd hieromtrent een speciale avond te reserveeren. Met een woord van dank voor de aange anme besprekingen volgde sluiting. Hoiaved telefoons? Hoeveel telefoons zijn er in de verschillende landen? Men heeft het onlangs opnieuw uitgerekend i en is tot de volgende resultaten gekomen In de V. S. zijn er 15.3 telefoontoestellen i op d el00 inwoners; in Canada 12.3; in Dene- marken 9.2; in Nieuw-Zeeland 8.7; in Zwe- (den 6.9; in Noorwegen 6.2; in Australië 6; in Zwitserland 4.8; in Duitschland 4; in Ne derland 2.9; in Groot-Blrittannië 2.8; in Bel gië 1.8. Dan komen met enkele fracties daar beneden, Luxemburg, Finlan-cl cn Cuba; ver volgens komt Frankrijk met 1.63 en heelemaal achteraan de Fransche KoloniënAlgiers met 0.37 en Marokko met 0.11. In dein mist. Zaterdagmorgen omstreeks acht uur waren op het vliegveld Soesterberg opgestegen le sergeant-vlieger Bosch met een passagie/, werkman Staring Even nadat het toestel een paar honderd meter gestegen was, werd het door een zwaren mist overvallen, welke het -geheele kamp en de omgeving in nevel deed verdwijjnen. Aanvankelijk probeerde de piloot het lan dingsterrein nog te bereiken, doch toen dit niet mogelijk bleek, bleef hem niets anders over dan te wachten tot de mist optrok. Hij is daartoe in den dnehoekSeesterberg-y Baarn—Amersfoort blijden kruisen, zonder ook maar een moment gelegenheid tot landen te krijgen. Omstreeks twaalf uur raakte de benzine voorraad op, waardoor sergeant B;osch ge noodzaakt was zonder zich te kunnen oriëntee - ren, te landen. Dit is hem wonder boven won der in de- omgeving van de' gedenknaald bij Baarn gelukt. Hoewel het toestel vrij ernstig beschadigd is, kwamen de piloot en zijn passagier er zon der ongelukken af. De spanning, welke in het kamp tijdens deze hachelijke vlucht heerschte, was onbeschrijfe lijk. Met alle ten dienste staande middelen tarctte mhen lvieger Bosch het landingsterrein aan te duiden. De grondlichten, de seinmast, en alle beschikbare zoeklichten werden in het werk gesteld, terwijl meerdere malen groote hoeveelheden benzine werden aangestoken. De angst op het terrein zal echter maar eeij flauwe afschaduwing geweest zijn van wat de beid - mannen in de lucht ondervonden. De afschaffing der speelkaartenbelasting. Blijkens de, in Stbl. 414 afgekondigde wet van den 27en December 1926, tot afschaffing van de speelkaartenbelasting, treedt deze met, ingang van 1 April e.k. in werking. Voor fabrikanten en handelaren is belang rijk, hetgeen in artikel 3 van voornoemde wet is bepaald, inzake de teruggaaf van betaalde belasting. Aan de fabrikanten vatn speelkaar ten en hen, die in het bezit zij|n van een ver gunning tot verkoop en aflevering van speel kaarten, wordt teruggaaf van de betaalde be lasting verleend, voor de bestempelde spellen kaarten, die op 1 April .onverkocht en on gebruikt, bij hoeveelheden van ten minste 12 'spellen in hun bezit zijin, mits zij daartoe voor 10 April 1927 het verzoek doen aan den ont vanger der accijnzen voor hunne woonplaats, onder opgave van het aantal spellen van niet meer dan 32 kaarten en van het aantal andere spellen, waarvoor teruggaaf wordt verlangd en mits zij zich ten aanzien van die spellen, ge durende de maand April onderwerepn aan de maatregelen van controle, welke de minister van Financiën in het belang van het te houden toezicht, zal voorschrijven. Inrichting van gevangeniscellen. De minister van justitie heeft met betrek king tot de inrichting van gevangeniscellen de volgende minimumeischen vastgesteld: Voor één persoon moet een ruimte van min stens 9 M3. beschikbaar zijd; voor twee per sonen in hetzelfde lokaal opgesloten, moet dit 13.50 M3. bevatten; voor drie personen 18 M3. enz. Localen waar de nacht wordt doorgebracht, moeten minstens in één richting een lengte hebben van 2 Meter. De plaatsen moeten door het daglicht verlicht zijn; bovendien moet' in heler lokaal kunstlicht aanwezig zijn, zoodat lezen ten alle tijde, ook des avonds, mogelijk 7-ij mogen niet door vochtigheid voor de gezondhei 1 schadelijk zijn en moeten voldoen- di verwarmd kunnen worden. Een behoorlijk nachtleger moet aanwezig zijn of des nachts worden verstrekt. Aan rustige menschcn moet zitgelegenheid aan tafel kunnen worden verstrekt. Het moet den mverzekeringgestelde-mogelijk zijn zoo noodig steeds contact met" de bewaking te verkrijgen. I>e inrichting van de cel moet zoodanig zijn, volgens „de Tel." dat zooveel mogelijk wordt vermeden wat aanleiding zou kunnen geven tot ontvluchting of zelfmoord. Er moeten re delijke maatregelen genomen zijn om bran 1- geevaar te voorkomen cn in geval van brand de veiligheid van den inverzekeringgestelde te verzekerai. Een burgemeester beschuldigd!. Naar aanleiding van geruchten, als zou de wet houder L. van Herpt ie Elshout-Oudlheusden (ge meente van 1024 zielen) zich in de laatst gehou den raadsvergadering hebben uitgelaten over een minder juist beheer door den bui-gemeester v. L., heeft het „Dagbl. v. N-Brabant" een onderhoudt met dezen wethouder gehad. Inderdaad heeft deze zich uitgelaten over hét minder juist beheer, aaagezien hij aan de hand van bewijzen daarvan overtuigd was. Beide wet houders hadden de gemeente-rekening 1925 niet gezien en missives van Ged. Staten betreffend)© slordigheden in de gemeente-administratie wer den verdonkeremaand. De wethouder vertelde, dat b.v. ter betaling van rekeningen aan leveranciers een kasgeld-re kening werd gesloten. Dc burgemeester vervoegdte zich cbij den'gemeente-ont vanger, haalde daar het- geld zeggende, dat hij de leveranciers wel zou betalen. Nadat het geld was ontvangen, kwam dan verder va.i de betaling der leveranciers niets. 7iOo'zdu hij, volgens den wethouder, het bedrag ,a f3000 eener geldleening hebben laten inschrij ven op zijn particulier spaarbankboekje. Al deze bedragen zijn éenter later, na aanmaning door den burgemeester aaugezuiverd. Meerdere eigenaardige staaltjes van beheer werden door den wethouder genoemd, zoo o.a. het eigenmachtig laten maken van acten bij notaris J., zonder daarin den gemeenteraad te kennen. Aangezien 'Je gemeente de kosten der acteu niet wil betaieo, zal een procedure volgen. Eeltige malen moest, volgens den wethouder, op bet -:ataris vau Jeu burgemeester beslag wor den gelegd1, terwijl het betalen van huishuur en pensioensbijdrage telkens achterwege bleef. Meermalen zijn door die wethouders klachten bij Ged. Staten van Noordbrabant ingediend en van die zijde is ook meermalen een onderzoek aanhahgig gemaakt. van handen en Gelaat i Theaterbrainjd. Omtrent de ontzettende ramp te Montreal ontleent de „Tel." het volgende relaas aan de „Times". Het drama in het Laurier Palac bioscoop theater, waarbij 76 jonge menschenlevens ver ongelukt zijin, heeft zich in enkele minuten voltrokken. Van de kleine slachtoffers heeft bijna geen enkel brandwonden gekregen; al len zijin gestikt of doodgedrukt in den wilden drang naaf zelfbehoud der bezoekers, die zich van het balcon, waar de brand uitbrak, langs twee nauwe wenteltrappen in veiligheid wil den brengen. In dien trappenkoker werden de kinderen doodgedrukt. De brand, die aanvankelijk weinig te betee- kenen had, brak uit op het middenbalcon. Er waren 1200 bezoekers, meest kinderen, in de zaal, waai men juist begonnen was met het verloonen van de hoofdfilm „Musschen' met Mary Pickford in de hoofdrol. Een zaalwachter trachtte het vuur met een brandbluschapparaat te bedwongen en het pu- bleik kalm te doen blijven. Terwijl toen de bezoekers in de zaal snel, doch zonder ver warring het gebouw verlieten, werden de be zoekers op het balcon, toen de rook likker werd, plotseling dóór eeij paniek bevangen. Alles drong naar de beide trappen. Zoo zijn er enkele kinderen gered, terwijl een moedige zaalwachter een raam stuk sloeg en hierdoor nog een aantal kleine kinderen kon overreiken aan de brandwacht, totdat hij zelf door den rook bedwelmd werd. De brand, die tot het balcon beperkt bleef, was spoedig gebluscht, maar voordat alle slachtoffers uit den trapkoker bevrijjd konden worden, waren bijjna allen den verstikkings dood gestorven. Het waren bijna allen kinderen tusschen de 7 en 15 jaar. De politie moest met geweld de wanhopige ouders tegen hou den. die tusschen de slachtoffers hun kin deren wilden zoeken. Een der agenten moest daarbij ervaren dat zijn drie kinderen, waar van de oudste 13 jaar was, ook in de lange doodenrij lagen. Een ander ouderpaar vond in het doodenhuis zijn zoontjes van 8 en 13 jaar en zijn dochtertje vain 8 aar, datj dien dag voor het eerst naar de bioscoop mocht. Onder aan een der trappen struikelde een gezett e vrouw en de over haar vallende kin- derm verstopten den trapkoker. Een ontplof fing. die het geheele gebouw deed schudden, en de v msters dééd springen bracht de reeds van wil len angst bevangen kinder, i tol ra zend" wanhoop en terwijl d vlammen looi den trapkoker begonnen te spelen, tuimel den slachtoffers over elkaar, tot lat de koker gevuld was met een onontwarbare on- wrikbói". in- laatste stuiptrekkingen zich we rende massa. Eer. laatste poging tot redding werd door den politiechef gedaan, die in den buitenmuur van het trappenhuis gaten liet aanbrengen. Maat zoo onwrikbaar waren de slachtoffers ineengestrengeld, dat een brandweerman, de kinderen, die nog teekenen van leven gavetn, met touwen uit dezen gruwzamen hoop moest trekk. n. In eenige kerken hadden speciale diensten plaats waar de overkropte aandoening na de on.tzettnig van het gebeurde velen te machtig' werd. De bioscoop had vier uitgangen, twee aan der. voorkant van het theater, waarheen de trap leidie van het balkon af en twee aan el- ken kant van het gebouw. Zooals gezegd, waren bijna allen kin leren niet ouder dan 14 jaar. De wet verbiedt toe gang tot bioscooptheaters te verleenen aan kinderen beneden de 16 jaar, tenzij. zij ver gezeld worden door ouders of door persónen dié daartoe door de ouders zijn gemachtigd. Volgens de verklaringen der ouders zijn on geveer 60 der overleden kinderen zonder toe stemming der ouders naar het theater gegaan. De vereeniging van bioscoop-directeuren te Montreal heeft een spoedvergadering gehou den, waarin 10.000 dollar is toegezegd als bij drage in de begrafeniskosten. Men gelooft dat dit bedrag tot 30.000 dollar zal worden ver hoogd Bijzondere dieven. Gedurende een schitterend bal te Warschau, dat plaats hal onder leiding van de echtge noote van maarschalk Pilsudski, den eersten minis'er van Polen, bespeurde een dame, die even te voren had gedanst met een juist aan haar voorgesteld jongmensch, dat haar dia manten halsband was verdwenen. Zij; trachtte den jongen man te vinden, doch hij was even eens verdwenen. Een vriendin bracht de dame toen in connectie met ambtenaren van de ge- ehime politie. De laatste constateerden, dat even na het vermissen van den armband twee heeren het gebouw hadden verlaten in een schitterende auto. De auto was zoo mooi, dat een der bui ten diens doende agenten het nummer had ont houden. Eenige uren later werd de car aange troffen voor een woning in een der aristocrati sche wijken. De politie, denkende met ban dieten te doen te hebben, wilde met revolvers gen zij een bordje op den deur, meldende: „Genootschap tot het verleenen van steun aan de armen van Warschau". Binnen zag de politie twee jongelieden in avondkleeding, die in een der vertrekken rus tig zaten te rooken. Het tweetal bekende den laatsten tijd 16 diefstallen van denzelfden aard te hebben ge pleegd en de opbrengst der gestolen goederen te hebben verdeeld onder vereenigingen van liefdadigheid. Aangetroffen werden boeken, waarin nauwkeurig waren aangeteekend alle giften en diefstallen. De twee dieven van bijzonderen aafd, beiden rijke, bekende industrieelen zijn gearresteerd en naar een krankzinnigengesticht gezonden. De onlusten op West-Sumatra. De bevolking werkte tot dusver niet mede bij het opsporen en aangeven van de 'laders, -.laar zij geïntimideerd werden. Thans begint daarin een kentering te komen, tengevolge van het machtsvertoon. Te Padang is het zeer, rustig en de autoriteiten meenen 'Jat er geen gevaar is. 's Avojnds worden alle toegangswe gen afg vet met dubbelposten van politie en ssoldaten en iedereen wordt aangehouden en zeer scherp onderzocht. De algemeene indruk is, dat in het Siloeng- kansche tengevolge van het zeer scherpe en doortastende optreden de rust thans hersteld (is. De resident, de gewestelijke militaire com mandant, en de gewestelijke commandant van )de veldpolitie, de heer Ropsvoort, bezochten Vrijdag de verzetstreek. De kampongs zijn nog verlaten. De voorstellen tot instelling van een algemeene, tevens politieke recherchee zijn reeds naar Batavia gezonden. Het treinverkeer is in alle richtingen weer. normaal. De resident verwacht gëen nieuwe explosies. Overal worden verzetslieden gevat, xDe indruk is. dat ook hier, de actie hoofdza-, kelijk veroorzaakt is door djahats, en beruch te rampokkers van wie de bevolking zich af zijdig hield, indien zij rekenen Ton op be scherming, doch die meedeed, wanneer zij ge terroriseerd wer d en de politie en de militairen afwezig waren. Daarom heeft de zending van twaalf brigades een uitstekende indruk ge maakt. Het handelsverkeer is nog zeer beperkt. In! ct;> afgeloopen week daalde de omzet van de importfirma's tot 20 pet. De gelden komen! niet binnen, de toevoer van rijst en groenten naar Padang daald en de bevolking verzamelt daarom rijst en zout. Luitenant Vellinga, die in Pasarambatjan patrouilleerde kreeg voeling met djahats. Twee werden er neergelegd, De voornaamste verzets leider in de Omfrnelanden Sipatei was reeds» bei rokken'bij den belastingopstand in 1908.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3