N 1 R U W E OE GELIJKEMIS Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 18 Januari 1027 86e Jaargang Uit den Omtrek FEUILLETON Nacht en Mengen Plaatselijk Nieuws SPORT EN WEDSTRIJDEN INGEZONDEN NO. 7 IWTERC.TELEPHOOM 52 LAIKËOUKEft 11)1 II Hl Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A honnementsprijs per 3 maanden fl.Iö. - Redact.-Uiig1. J. H. MKIXER. - Rureel !Yoord§ctiarwoutle Advertentiën van 1-3 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever - OUDE NIEDORP. Zondag gaf de Gymnastiek vereen- ..Turn- lust", onder leiding van den heer H. Boot, een openbare uitvoering voor .een goed bezette) zaal. De verschillende oefeningen op brug, paard, hoogrek, ladder en ook de vrije oefenin gen werden zoowel door de dames als de heeren keurig uiigevoerd. Vooral de oefenin gen gegeven door den heer Boot, Ontlokten een daverend applaus. Bij d eopening sprak le heer P. de Geus, eengie woorden van dank aan de burgers en ook aan elders wanenden, vóór de medewer king die zij hadden verleend bij de onlangs geehouden fancy-fair, waardoor de vereeni- ging in de gelegenheid werd gesteld om een, vaandel aan te koopen. Dit werkelijk mooie vaandel stond op het tooneel ter bezichtiging en was vervaardigd door de firma Dieme te Dordrecht. Tot slot een gezellig bal, waarvan druk ge bruik gemaakt werd. ST. MAARTEN. Zondag gaf de Zangvereen. „Kuusi en Vriend schap" alhier haar jaarlijksche openh. uitvoering in locaal „Rust en Lust". In aanmerking genomen, dat ook hier de z.g.n. griep heersyhi, was de opkomst best. Geconstateerd kon worden dat er, vooruitgang in Je vereen, zitde zang, heden gegeven, werd mooi en zuiver Voorgedragen en getuigd van flinke studie. Een welverdiend applaus was daft ook het gevolg. Als toegift volgde een tooneel spul in '2 bedrij ven, getiteld: „De Vondeling'". Ook dit werd heel goed opgevoerd en in alle stilte aangehoord. Tot besluit een gezellig bal. ALKMAAR. Voor het op 15 en 16 December j.l. te Am sterdam gehouden examen slaagde voor het praktijkdiploma Boekhou d en der Federatie CMercurius-diploma) mej. W. J. Donders te Alkmaar en voor het op 22 en 23 December j.l. gehouden examen voor het 'diploma .Boek houden van de Vereeniging van Leeraren in! het boekhouden de heeren S. J. C. van Scho ten en P. de Boer beiden te Alkmaar. Allen' werden opgeleid door den heer A. van der Meij, 1 eeraar Boekhouden M.O. te Alkmaar. - SI. PANCRAS. Voor de Nat. Militie hebbed zich in deze gemeente aangemeld 9 militieplichtigen. ST. MAARTEN. Ook 'hier kapers op de kust en wel van 'belas tingplan! jet. Zondagnacht werden er een 3-tal gestolen van rijwielen, welke gedurende het bal alhier, in de aoorrijstal bij Scli. waren geplaatst. Men fz;ij dus voorzichtig. -ST. MAARTEN. Het woonhuis met 10 snees land in eigendom Arthur Lovell durfde zijn gedachten niet volledig uitten; hij achtte het niet onmogelijk dat bij sommigen een verdenking ten aanzien: van den heer Wialther zelve was ontstaan, en vreesde, dat het schielijk vertrek van den ban kier die verdenking nog meer in de hand zou werken. Henry Walther schudde het hoofd. ..Ik De- twijfel het ten sterkste", zeide hij, „of men den dader wel op het spoor zou komen. Waf zou zijne ontkoming verhinderd hebben?" f .O, zeg dat niet, mijnheer Walter", riep Arthur. Verscheidene omstandigheden kunnen een ontkoming beletten, vooral de gemoeids-, stemming waarin de moorjdenaar na liet ple gen zijner wandaal verkeert, zijne verwarring: en verbijstering, waardoor hij in de meeste gevallen zelf zijn misdrijf uitbrengt. Maar in deze zaak moeten, Idunkt mij, de geroofde klee deren ontegenzeggelijk tot eene spoedige ont- dekknig van den dader leiden. Hij' zal deze waarschijnlijk trachten te verkoopen, om zich door het mededragen daarvan niet belem merd of bij mogelijke huiszoeking niet verra den te zien. En op die wijze zal hij juist in de val loopen". ,,'t Is mogelijk", antwoordde de heer Wal ter, terwijl hij zichachterover in zijn stoel' wierp en met zijn zakdoek over zijn voor hoofd streek; maar gij zult toch moeten toe stemmen, mijnheer Loveel, dat de aasporin- ge'n nog dagen lang zonder gevolg kunnen blij ven; en mijn verlangen om mijn dochter te zien en haar door mijne tegenwoordigheid ge en bewoond üoor Mej. de Wed. Rus le Groen veld, is bij onder ha ndsche koop gekocht door der. heer J. isicKer alhier. /FID SCHAR WO EDE. Alhier is overleden de heer S. Zeeman, lot voor korten tijd een vooraanstaande persoonlijkheid in ,1e kringen van den tuinbouw. Gedurende verschil-, lende jaren wis hij secretaris van de Naaglooze tuinbouw- oa ha ndelsverecniging aan den Lan- gendijlt, daarna secretaris van de Langendijker Groente Centrale, in welke functies hij belang rijken en vaak belaagelbozen arbeid heeft ver richt- in het belaag van den tuinbouwer en tuim bouwers. Ook was hij bestuurslid van de plaatse lijke tuiftbouwvereeoiging en vertegenwoordiger vi ndeze streek in den Ned. Tuinbouwraad. ■Wiegens hoogen leeftijd nam hij uit al deze' -.ibcai s[B ui3i| ap [ft-YiJei 'Supquo sai^ounp deering voor zijn arbeid een pensioen toekende, waarvan hij helaas slechts kort heeft kunnen genieten. De overledene was eerelid van Nut en Genoe gen, waarvan hij bet secretariaat meer dan 40 jaar vervulde; was indertijd voorzitter van den Raad van Toezicht van de Coop. Boerenleenbank, énkele jaren lid van het Burgerlijk Armbestuur, oud-lid van den gemeenteraad ?n bekleedde meer malen functies in vereenigingen van maalschap- pelijken aard. Me' den heer Zeeman is oen voor deze gemeente belangrijke persoonlijkheid heengegaan. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag had alhier een ongeluk plaats, list- welk nogal goed afliep. Toen do bouwer .J. van Heerden met zijn knecht K. Bak met een schuitje met bladen naar het land ging om te'lossen, zonk het schuitje, 50 meter van den wal zijnde, plot seling weg, zoodat beiden te water geraakten.' Bak, welke zwemmen kon, - bemerkende dat zijn baas zulks niet kon, zwom naar dezs tae.om_h.cm. 1e redden, Van Heerden pakte hem om zijn hals, met het gevolg dat beiden in de diepte verdwe nen. Gelukkig dat toegeschoten hulp de. beide drenkelingen spoedig op het droge hadden, zoo- 1 dat erger werd voorkomen. BROEK OP LANGENDIJK. De heei' J. Weder) postbode alhier, .heeft tij ding ontvangen, dat hij eerstdaags overgeplaatst wordt naar Amsterdam als assistent bij de pos terijen. St. PANCRAS. Eén wedstrijd van het tweede elftal, daarbij triestig weet', waren wel mede .oorzaak, dat weinig publiek op het Vroneveld aanwezig was. Van beide kanten was het een slappe boel. waarin het verband soms hopeloos zoek was. Het eenigste lichtpuntje in dezen was de over winning van Vrone 2, welke zich voor de rust reeds een 2—0 voorsprong wist te verzekeren. In de tweede helft maakten elk der partijen een goal, zoodat het einde kwam met 3—1 voor rust te stellön is te groot, om mijn verblijf hier onbepaald te verlengen. De heer Burham ondersteunde de zienswijze van zijn compagnon, en ofschoon Arthur door beider redenen geenszins overtuigd werd, dat Hij de zaak verkeerd inzag, liet hij haar toch nisten. Men kwam thans overeen, dat alleen de; twee compagnons dien avond op reis zouden gaan, maar Arthur nog tot den volgenden dag te Winchester zou vertoeven, om bij de begra fenis van den ongelukkigen Jozef tegenwoordig te zijn, waarna hij in de langs den spoorweg gelegen plaatsen, onderzoek naar Sampson Wilmot zou doen. Even na tienen hield het rijtuig dat de: drie heeren Arthur Lovell deed de heeren' uitgeleide van den „St. George" naar het station overbracht, voor dit laatste gebouw stil. Terwijl de heer Burham plaatskaartjes nam en voor bagage zorg droeg, en Henry Wal ter met Arthur gearmd op en neer wandelde in de wachtkamer der eerste klasse, verscheen er eensklaps een man op den drempel van Git vertrek, die ,na een oogenblik in het rond te hebben gezien, den heer Walther naderde. ..Het spijt mij, sir", sprak hij op onderdani ge n toon, ,,maar ik heb last om uw vertrek uit Winchester te verhinderen". „Gij", vroeg de heer Walther. „Wat bedoelt gij. vriend?" ..Ik ben van een bevel voorzien, sir, om u onverwijld voor den rechter te brengen. „Een bevel. Van wien?" „Een bevel van den sheriff, sir Arden Wes- thorpe, waarbij mij gelast wordt, sir, om u onverwijld voor hem te brengen." „Op welken grond?" riep Arthur Lovell. ..Op vermoeden van betrokken te zijn in den moord van Jozef Wilmot." De millionair rees fier overeind en zag den •Vrone 2. Het eerste elftal speelde te Heiloo en verloor met 9—1. (Buiten 'verantwoordelijkheid der redactie). I Neen ge - en te redacteur en lezers der „Nieuwe Ijarigedijker Courant", het is niet de algemeen bekende gelijkenis van den verloren zoon", het is de „gelijkenis van aenenfin, het doei er niet toe. Het hierna volgea-J verhaaltje kan u of uwe lezers mogelijk wel iu -ie gelegenheid stellen er een naam voor te vinden, welke toepasselijk thuis gebracht kan worden in ne annalen der Langer!ij ker Tw uij ver wegge sch ieden is. Toen ik vorige week het raadsverslag van Oud- karspel las, waar behandeld werd het laatste gv- doelte der 'executie van het bekende adres van Gedeputeerde Staten van N.-H., schoot mij -en treffende gelijkenis in mijn gedachte, die ik gaar ne aar» de red. en lezer der „N. L. Crtwensohte kenbaar te maken. Het was in de jarfci der mobilisatie, toen ik voor Zaken ging "naar het dorpje Giethoorn, oen klein, onbeteekenend plaatsje in Overijsel. Welke zaken ik daar had te verrichten, wil ik hier lie ver achterwege laten, allicht zou men hierdoor dichter bij hei adres van schrijver dezeskunnen komen en zou het volgens mijn inzicht in waar de verliezen. Nadat ik in de plaats van mijn doel was aan gekomen en vervolgens mijn zaken had afgehan deld, werd ik gewaar, lat ik hij iemand was ge zeten, die naast een zekere handelszaak ook kooi ker was. De naam kooiker is gegeven aan lien die door diet asprieggen van een kooi (jkanaaltje met vijver) en een gedresseerd hondje wilde eenden trachten te vangen of liever trachten te verschalken. Baar ik mij nog al voel aangetrokken tot het i ccndenhcuderijbedrijf, hadden de kooiker en ik j direct een zeer onderhoudend gesprek en liet ik I mij dan ook iu alle deelen ten opzichte van zijn j bedrijf voorlichten. I Ja, zeide hij tegen mij, er zijn twee soorten i wilde eenden, de z.g. tamme wilde, dit zijn de een- Jen die van tamme afstamming in het wild uit- I gebroed zijn en zoodoende later gelijk opgaan met 1 de aangeboren wilde eenden. I De rasechte wille eenden, ook wel „Brakjes genoemd, als een soort eend, die steeds schuw is en het minste geritsel hoorend, de kooi weer uit vliegen, dus is deze soort zeer moeilijk te vangen en maak ik mij dan ook meestal niet druk om die bc-esten te krijgen als er geen z.g. tamme wikte eenden tusschen zwemmen. Het is dja-n ook var. groot belang welke soort voor mijn kooi komt. Op dat juiste moment kwam de vrouw van den kooiker binnen en zeide: „Man, :>r zwemt een boete troep eendeu voor de kooi en als ik mij nier vergis meer dan de helft tamme eenden. Direct na dit gehoorne was de kooiker in actie en ik konstabel met een schamperen glimlach aan. „Dit is waarschijnlijk al te dwaas", zeide hij, „maar ik ben bereid met u mede te gaan. Wees zoo goed mijnheer Lovell", ging hij voort zich naar zijn jeugdigen metgezel keeretnde,- om mijne dochter per telegraaf bericht van mij te doen toekomen. Zeg haar, dat omstan digheden, onafhankelijk van mijn wil, mij nog e enige dagen te Winchester zullen ophouden. Draag zorg haar niet te verontrusten, en ver zoek haar dringend mijn komst te Londen af te wachten". Alien, die zich op dit oogenblik in de wachtkamer bevonden, verzamelden zich om den heer Walter. Men ontzag zich evenwel den rijken man al te dicht te naderen en die ontstuimige en luidruchtige nieuwsgierigheid aan den dag te leggen, waarmee men een ge woon mensch omringd en aangaapt. 'Henry Walter werd verdacht, ja, maar onschuldig kon hij onmogelijk wezen. De drijfveeren die (andere iieden tot het plegen van een moord' aanzetten, moesten een millionair ten eerten male vreemd zijn. Henry Walter, de heer Burham en de kon stabel reden gezamenlijk naar de gevangenis, 1 waar zich de sheriff reods bevond. De jon gere compagnon bood elke geldelijke borg stelling aan, die men voor de vrijlating van den chef van zijn huis zou willen eiscbenmaar deze verklaarde uitdrukkelijk, dat hij zijn vrij heid op die wijze niet begeerde. „Dank voor uwen vriendelijken ijver, mijnheer Burham", zeide hij ,den sheriff trotsch aanziende; „doch nu sir Westorphe er niets in gevonden heeft om een blaam op mijn eerlijken naam te wierpen, wit ik mij eerst volkomen daarvan gezuiverd zien, voordat ik den drempel der gevangenis weder oyerschrijld". „Ik hoop en vertrouw zelfs, mijnheer Wal ter". zeide de sheriff op gemoedelijken toon, I vroeg hem natuurlijk of ik ooggetuige mocht j wezen van zijn te verwachten vangst. Dit werd mij welwillend toegestaan mits ik mij maar op een zekeren afstand hield. Door middel van oen gedresseerd hondje werd j de nieuwsgierigheid van de eenden opgewekt- en l waren dan pok spoedig de kooi ingezwommen tot «p dat gedeelte waar het kanaaltje zeer ondiep was en waar de kooiker voer had neergeworpen. -\Ziet u wel, zei toen de zeer goede beroep s- man tegen mij, er zijn er 27 waarbij 17 tamme I eenden en tien Brikjes. De 17 stuks staken gere geld hun kop onder water en pikten gretig het door hem uitgestrooide voer op, terwijl» de Brakjes of wilde, steeds want rouwend en angstig op eeni- gen afstand het werk harer tamme zus te ren en broeders aanschouwden. Toen dan ook de kooiker vond dat het wel was, liet hij zijn valnot vallen en ha l tiet genoegen de 17 met de kop onder wa ter duikende eenden te vangen, terwijl de "10 Brakjes luid kwakend, de kooi weer uitvlogen. Ziet u wel. waaide vriend, zeide toen ónze i kooiker, het- gaat precies zoo ik u vertelde, maar niettemin ben ik best tevreden met mijn vangst, het i< een goed betoonde inspanning. In dit verband dan nu, geachte redacteur, kwam mij alles voor den geest wat betrekking had op het adres van Ged. Staten aan de Langedijker gemeentebestur-eu le. Be bespreking van de drie burgemeesters, over hei adres waarbij zij de verwachting koes terden door middel van een vóórvergadering oen meerderheid te zulten vinden. (De vrouw die haar man waarschuwt en de meening uitspreekt als ze zich niet Vergist, méér dan de helft-tamme eenden voor de kooi te zien. 2e. Het oproepen der 27 raadsleden aan de hand van een convocaat bespr. Twuijverweg, (het hondje, waar zij nieuwsgierig naar waren). Je. Het bijeen zijn der 27 raadsleden, wien het adres van Ged. Staten wordt voorgelegd met de verdediging van de burgemeesters, (het voer dat op het ondiepste.gedeelte van het kanaaltje door den kooiker was neergeworpen). 4e. De 17 raadsleden welke pleidooien hielden tegen a ires van Ged. Staten, (de 17 eenden, wel ke gretig hun kop onder water staken en pikten naar het neergeworpen Voer). 5e. De stemming, (het valnet van den kooiker). 6e. De 17 tegenstemmers, die gebonden waren aan een of'ficieuse stemming, (de 17 gev'angen eenden aio zeer spo dig hun nek zou worden vim- gedraaid). 7e. De 10 raadsleden, die voor hadden gestemd, (de 10 Brakjes of wilde eenden, die vrijelijk kwa kend de kooi uitvlogen); 8e. De burgemeesters, die zeer voldaan huis waarts gingen aan de hand van hun behaald suc ces, (de kooiker die zeer tevreden was met zijn vangst). 9e. En tensloite ik, die op den achtergrond! stond, (de pers die niet vv-erd toegelaten). En hiermede, mijnheer de redacteur, geef i'k u en uwe lezers ter beoordeeling of deze gelijkenis recht van 'bestaan mag hebben en welken naam gij hieraan denkt te geven. I' beleefd dankend voor do verleende plaats- zuimte, KO. dat gij even onschuldig aan deze gruwelijke misdaad zijt, als ik zelf. en ik ben inderdaad met den toestand, waarin gij u bevindt, begaan. Maar mijn plicht eischt van mij u in ver zekerde bewaring te houden, totdat de zaak nader onderzocht is. Gij waart, blijkens het getuigenverhoor, de laatste persoon met wien de verslagcne gezien werd „En de omstandigheid is dus genoegzaam om de verdenking tegen mij te doen oprijzen, dai ik mijn voormaligen bediende omgebracht zou hebben, teneinde in het bezit van zijn kleederen te geraken", riep le heer Walter op schamperen toon. „Als de Engelsche wetten aanleiding geven tot het plegen van zulk een willekeur, dan berouwt het mij!, niet het groot ste gedeelte van mijjn leven in Indië doorge bracht te hebben." Aan zulk een samenloop van omstandighe den had Honr„ Walther. chef van het ver maarde bankiershuis Walther en Burham het te danken, dat hij; d-en tweeden nacht na zijne, aankomst in Engeland in de gevangenis van! Windiest- r doorbracht. HOOFDSTUK XIV. De zoogbroeders. De troep van Balthazar Cadgers was than.-, in de lommerrijke valleien van Warwickshire afgedaald. Te Shorncliffe, het oude, maar fraaie landstadje, waar Arthur Lovell woon de, zou kermis worden gehouden, en de ijve rige directeur vleide zich, daar op voordee- lig -wijze met den Wervelwind der Woestjjrt Monseigneur Montmorencey, Herr von Wolt- schocker en de drie sylphiden te zullen kun nen werken. t (Wordt vervolgd). V

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1