Jiloiner. jrailillif 30 INFLUENZA ABDIJSIROOP ct. Maandagmiddag 2 uur hield bovengenoemde vereen, hare jaarvergadering in café „Markt- zicht" van den heer Jac. Vijzelaar te Broek op l.angendijk. De voorzitter opent de vergadering met de •volgende rede: Mijne Heeren Amerika, bevreesd voor besmetting loor in voer van niet-ziektekiemvrije bloembollen, sloot zijn grenzen voor 'de invoer van Hol- landsche narcissen- Engeland zag gevaar voor «eigen veestapel, wanneer de invoer van niet- bacillenvrij vleesch gehandhaafd bleef., En daarom werd de deur dicht gedaan Duitschland, inziende, dat eigen Tuinbouw zich niet snel genoeg zou ontwikkelen, wanneer uit apdere landen, de groentenhallen werden, voorzien, ging er toe over, door zware belas tingen dit te belemmeren. En wij? Verwacht nu van mij' (die nog altijd z'n doctoraal in de economie moet halen) niet, dat ik u nu eens zal zeggen, wat wij! tegen dit laatste als tegenweer zouden kunnen stellen, alhoewel ik wel vrees, dat zonder verweer, deze belemmerende belastingen, eerder verzwaard trail verlicht zullen wordenToch .meen ik. dat ik u wel' op iets leao wijzendat ook van' ons zal moeten uitgaan, zal er ooit iets vajn tegenweer terecht komen. Wie zich met mij nog kan herinneren, de strijd tegen de ^be schermende „graanrechten" beseft toch ook ook al dadelijke, dat al was het, dat onze ge- heele tuinbouw-organisatie het er roerend over eens was, dat men het middel daartegen gevon- don had, dan weet een ieder dat het ge-i schreeuw „duur brood", of ook het van la tere datum „dure klompen en dure petten" een machtsmiddel is, groot genoeg om te ma ken dat Holland in rep en roer is, om uw verweer door tegenweer te overtroeven, en in onze volksvertegenwoordgng geen genoegzame steun aan ons werd geschonken. Ik meen dan ook M. H., zal onze tegenweer ooit kans vain slagen hebben, dat lan onze roeping is om, van welke politieke richting men ook is, om van nu af aan, ook in onze! kiesvereeniging, onze Tuindersbelangen, niet als een groeps-, <joch als een landsbelang! naar voran te brengen, opdat ze zoo van on-; der af, naar boven wordt geleid. Ln de tweede plaats hebben we noodig voor een krachtige actie, een krachtig vereenigings- leven. En om daartoe te "komen is noodig: zelf tucht. Ik wel zelf daartoe wel poneereh dé stelling: zelftucht der leden, een onvoorwaar-j delijke eisch voor een krachtig verenigings leven. Want immers tucht is, het zich onder werpen aan de ordeningen die voor het leven, dus in dit onderhavig geval, die voor het ver-, eenigingsleven gegeven zijm. En nu zou 't voor -een openingswoord niet passen wanneer ik er toe over ging om de bovengenoemde stelling te verdedigen. Maar toch wil ik wel eenige hewij'zen bijbrengen om u de juistheid derzelve aan te toon on. B. v.: Elke vereeniging die zich in haar doel en streven naar buitan open baard heeft dat te doen als een eenheid. En wanneer nu leden eener vereeniging, zoodra iets niet naar hunne meening is, niet genoegzaam zich stellen onder tucht, zoodat men zich naar buiten gaat openbaren als een veelvoud, dan verklaar ik u, dat dit moordend is voor het vereenigingsleven en de kracht en verweer uitgaande van zulk een vereeniging is •nihil. Laat daarom mannen van G'. C. die' zelftucht onder ons niet teloor gaan op'dat we ons betoonen als een eenheid en er van ons kracht kan uitgaan, opdat G. C. zij: een sieraad1 ondei hare zusteren. Hiermede, mijne heeren, open ik deze ver-, gaaering, en heet u, heer Burgemeester, wel kom in ons midden, en uwe tegenwoordig heid, evenals die van keur- en marktmeesters, is ens aangenaam. Op prijs wordt eveneens gesteld, dat de pers haar vertegenwoordiger heeft gezonden. En gij medeleden, al is onze agenda tamelijk: dor ditmaal, ik hoop, dat deze vergadering! een mag zijfn, waarin het gevoel van saamhoo-i righeid niet mag ontbreken, en onze gemeen schappelijke belangen, ook gemeenschappelijk! behartigd zullen worlden. De notulen der vorige vergadering, dato 12 October worden onder dankzegging voor de samenstelling ongewijzigd goedgekeurd. Punt 3. Jaarverslag van den secretaris. Dit verslag publiceeren wij in ons volgend unmmer. Punt 4. Rekening van den Penningmeester. De inkomsten over 1926 bedroegen f 1442.71, de uitgaven f 1372.43. Het bezit op 1 Janu ari 1927 bedroeg f 1641.26. Punt 5. Rapport van de commissie tot het nazien der rekening. De heer heer J. Bjoon deelt als rapporteur namens de commissie mede, dat alle geschei den in orde zijn bevonden. De voorzitter dankt den penningmeester voor het verslag en tevens voor zijin beheer. Punt 6. Mededeeling van de Wortelzaadcom- rmssie. Door dan heer K. Slot worden eenige mee- dedeelingen namens genoemde commissie ge daan, waaruit blijkt, dat de wortelzaadteelt in het afgeloopen jaar mislukt is. De voorzitter dankt den rapporteur en de leden dier commissie voor de verrichte werk zaamheden Punt 7. Rapport va|n de commissie tot on derzoek van Plantenziekten. De heer Bouwens brengt als rapporteur der commissie het volgende verslag uit. J d !i I' In het afgeloopen jaar traden geen speciale ziekten in onze cultuurgewassen op, die onze bijzondere aandacht vereischten. Opmerkelijk en tevens een zeer verblijdend verschijnsel trok de aandacht uwer commis sie, dat dit jaar zooveel raad gevraagd werd voor het toepassen van verschillende bestrij dingsmiddelen. Hieruit mag zeker de mee- Overal zweven nu de kiemen van ver koudheid en influenza in de lucht. Akker's Abdijsiroop bestrijdt dit kie- mengevaar op afdoende wijze en dankt haar krachtdadigheid aan de kruiden extracten die een deel van de samenstel ling vormen. Keelontsmettend, borst versterkend en verzachtend, zonder vergiften of verdoovende middelen. AKKER's Alom verkrijgbaar in kokers v. 230 gr. a 1,50, v. 550, gr. a/2,75 en v. 1000 gr. a f 4,50. Eischt kokerverpakking. ning opgemaakt worden, dat men algemeen meer vertrouwen in de middelen ter bestrijding heeftalsmede dat men tot de overtuiging komt, dat als men ook niets doet, ook geen resultaat van bestrijding heeft te verwachten. Zeer veel aardappelen werden ontsmet met sublimaat tegen de rhizochtoniaalsmede vond de bestrijding tegen de emelten door middel van Parijsch groein zeer vele malen toepassing, Het bespuiten van uien tegen meeldauw, later het rottig worden op 'de kop, vond meer plaats buiten onze gemeenten als door eigen bouwers. Zoo ook vond het middel van bestrijding tegen de meeldauw in de koolplanten, en het slecht van wortel zijn der koolplanten meer plaats bij onze Zuidelijke naburen, als ten onze. De resultaten waren zonder uitzondering zien- gunstig bij deze cultures. Steeds staat uwe commissie in onmiddellijk contact met den Plantenziektsnkundigen dienst te Wageningen, die steeds met alle bereidwil ligheid voor ons klaar staat om te helpen met onderzoek en opgave welke middelen kun nen gebruikt worden. Van onzen kant wordt door uwe commissie de PIantenziektenkundigetn Dienst ook zoo vol ledig mogelijk op de hoogte gehouden van alle zaken die zij verlangen te weten van onze cultures. De proeven tegen de Vallers in de kool, Üoor ons opgezet, Wordt thans al reeds twee jaren onder leiding van het hoofd der O. L. school te N. Scharwoude met veel belangstel ling en medewerking der tuinders voortgezet. Als de 'teekenen niet bedriegen, zal het Ger- san nog een goed middel blijken te zijn tegen deze ziekte, wat we van harte wenschen. Dit jaar stelt de commissie zich voor een ernstig onderzoek in te stellen tegen de z.ekte in de bloemkool, n.l. het rottig van bloem zijn. We kennen het verschijnsel allen best, maar ook als ziekte welke èn voor de bouwers èn voor den handel zeer nadeelig is. Daar echter door het Rijjk Wageningen zea- zuinig gefinancieerd wordt, zal de commis sie voor de kosten van vervoer en emballage zelf opkomen. We hopen dan ook, dat het de vereeniging geen bezwaar "zal zijn, wanneer dit onderzoek een kleine geldelijke offer zal kotsen. Met den wensch dat 1927 een voorspoedig jaar moge zijn, bevrijd van ernstige ziekten in onze cultuurgewassen, sluiten wij; dit verslag. h De voorzitter dankt den heer Bouwens voor het rapport en stelt de vraag hoe groot de kosten zullen zijn, indien de vereeniging iets laat onderzoeken. De heer Bouwens zegt, dat alleen de vracht- kosten betaald moeten worden. Punt 8. Medeteelingen. De voorzitter deelt mede, dat de L. G. C. dit jaar te Broek op Langendijk zal vergaderen. Dooi het bestuur is besloten de vergadering te houden bij den heer J. de Boer en het diner bij lm heer Vijzelaar. Het bestuur vraagt thans machtiging voor het maken van eventueele onkosten tot een bedrag van f 25.— Aldus wordt besloten. Punt 9. Verkiezing bestuurslid, aftredend W. Slot. (niet herkiesbaar). Uitgebracht worden 68 stemmen. Bij vrije stemming behaalde H|. Glas 21, Ooievaar 5, C. Slot 9, H. Pasterkamp 6 stemmen, terwijl nog een 13-tal stemman wer den uitgebracht op verschillende leden, welk getal beneden 5 bleef. Bij herstemming werd de heer Glas met groote meerderheid gekozen en wel met 45 stemmen. De beer Glas aanvaard zijn benoeming en dankt de leden voor het in hem gestelde ver trouwen. Punt 10. Verkiezing van een voorzitter. De uitslag der vrije stemming is als volgt: H. Glas 47 stemmen, Jb. Kostelijk 4 st., Jb. Dirkmaat 1 st., Wl Balder 1 st., S. Kos- kraebten gegeven zullen worden om de ver eeniging te kunnen dienen. Punt 11. Varia. De heer C. Slot zegt, dat de vergadering- thans het genoegen heeft, de voorzitter der provinciale commissie in haar midden te heb ben. Spr. zou gaarne eenige inlichtingen ont vangen welke door genoemden voorzitter wel licht gegeven kunnen worden. Volgens spn heeft men meerdere malen in „De Tuinderij" kunnen lezen, dat de gevoerde reclame voor. de groenten goéde resultaten hebben, -doch het is spr. op het oogenblik niet mogelijk hiervoor eenigen grond té vinden. De heer De Graaf zegt, dat bij: de sor-S teering der reuzen bloemkool "het derde soort ontbreekt. Spr. zou gaarne zien, dat in deze vergadering bet besluit werd genomen de keur nog scherper toe te passen, waardoor het deide soort niet meer zal voorkomen in het 2e soort. Vervolgens vraagt spreker of het bèstuur eenige med-deelingen kan verstrekken om trent Delftsche kortbeen. De voorzitter stelt de vraag of de heer P. Slot bereid is eenige inlichtingen te geven omtrent de reis naar Italië. De heer Slot antwoordt, dat de eerstgestelde vraag is moeilijk te beantwoorden. Spr. ver wijst steller naar de vier artikelen in de Tuin. derij, welke hierover zijn verschenen. Wat de reis naar Napels betreft zegt spr. is het eveneens een moeilijkheid hierover me- dedeelingen te doen, daar deze reis niet na mens Groen ten cultuur is geschied, doch daar Groentecultuur toch een onderdeel der L.GJC. is, is spr. bereid ondanks mogelijke bezwaren van dien kant, eenige mededeelingen te doen. Spreker zegt dan, dat in het afgeloopen laar de beste soorteh zaad rijn genomen, en naar Italië gezonden en uitgezet zijn op een proeftuin. Het is spr. gebleken dat hiermede uitstekend werk voor onze teelt verricht is en tevens dat prof. Bjriganti, onder wiens lei- el nig: de teelt daar ter plaatse geschiedt, de juiste persoon er voor is. Als tolk fungeerde Dr. van Rijn, waardoor het de commissie niet moeilijk viel de eischen bekend te maken wel ke wij aan bloemkool stellen. De bedoeling is, dat begin Mei een kleine hoeveelheid zaad naar ons land wordt gezonden, hetwelk hier onder glas geteeld zal worden, waarna een commis sie zal uitmaken welk zaad het volgend jaar uit Italië zal worden betrokken. (Wordt vervolgd.) MIJNHARDT'S SCeef pij citable tien genezen, ontsmetten on zui veren de Keel. Bij Apoth. en Drogisten. Flacon 60, Buisje Dezer dagen door "Nooidscharwoude peddelend, riep me een koopman aan en zei: „Zeg, 't stem mingsbeeld is voor vandaag miserabel!" Even maakten we een praatje, en waren 't er roerend over eens, •dial 't zeer slecht gaa.t aan onze groen temarkten. De prijzen zijn zoo ongeveer gedaald tot het niveau van voor Kerstmis, 'de tempera tuur is hoog, de kool is erg nat in de boeten, eu rot neen maar 't is erg, meer dan erg. Ach ter elke koolsehuur ligt 'n schuitje, waarin t afval gedeponeerd wordt, er gaat weer heel wat naar den akker terug. Ga je daarover mijmeren, dan krijg je toch allervreemdste gedachten. Gele kool, b.v. zou to't heden vrij zeker niets van het weer geleden hoboen. ln groote haast èn met veel zorg is t product in de schuren gebracht, en nu brengen de bouwers weer een aardig percentage naar den akker. 't Is een treurige boel, te meer wordt de druk gevoéld, "wijl immers de zomer ook al slecht was. Een mensch gaat nu eenmaal niet gedachten- sejï 3 st., C. Spaans 4 st„ Jb. Wa'gemaaY 4 st., j loos aan dit alles vooTbij. De strijd om den boter- C. Slot 1 st., Blanco 3 st. j ham eischt teggenwooriig wél, dat voor,"bij en na Gekozen is de heer Hj. Glas, die ook deze den arbeid over de bedrijven wordt nagedacht, benoeming aanvaardt en hoopt dat hem de Zoo 'heeft ook de schrijver van het Stemmings beeld zich afgevraagd, zijn er nu ook bijzondere redenen aanwezig, waarom het den tuinders niet voor den wind gaat. Een buitengewoon "moeilijk, ingewikkeld en gecompliceerd vraagstuk; gelijk alle vraagstukken op economisch gebied. Zeer oppervlakkig geoordeeld, is men spoedig met een antwoord klaar. Immers, als weer omslaat, de kou intreedt, dan zijn op eenmaal alle klaag tonen verstomd, de stemming is dan op eens an ders. Niemand zal de invloed van het weer, op de gang van zaken in de tuinbouwbedrijven ont kennen. Dezer dagen had ik het genoegen, met eenige Amsterdamsehe kooplieden te spreken over den groentenhandel in '1 algemeen, en we 'kregen t ook over den koolhandel. 'k Vond de meening van deze menschen bepaald zóó interessant, dat ik me toen reeds voornam, deze eens weer te géven in deze rubriek. Waarom zou men géén acht geven op de meening van zeer achtenswaardige groentehandelaren', in 't vak vergrijsd Gelijk Broekers Broekers zijn, „benneAm sterdammers nu eenmaal Amsterdammers of naar ze zelf zeggen Mokummers. Dit geldt ook van de Mokummer groenteumenschcn. Ze denken over iaL van zaken anders dan de mensclien op zij zeg gen bij voorkeur „in" het land. De Berlijner heeft door heel T Duitsche Vader land deu naam een Groszsehautzer igroote bek)' te zijn, van onze hoofdstedelingen zou ik dat niet graag beweren, maar van een beetje eigendunk zijn ze t-oeh niet vrij te pleiten, 'k Kreeg nl. zoo den indruk te midden van die Amsterdammers, nu zullen die je d'r is vertellen hoe 't is. Op een toon van gezag werd me dan meegedeeld, li'oe 'i nu eigenlijk hier er uit ziet. Eerstens is er volgens de Amsterdammers nog veel in het verkoopsysteem hier, wat niet deugt. Je kunt er (volgens hen) nu eenmaal niet koopen, wat je wilt, of je bent op een „bon" aangèwezen, eu dan ben je eigenlijk toch als koopman bij den duivel te biecht. Te duur uit. En samen werking te zoeken, is niet altijd da goede weg. Je moet toonen, dat je er óók bent, zie je. Ondertusschen is er nergens in heel ons land nóg de halfmudsmaat in gebruik voor aardap pelen ais juist iu de Hoofdstad, 'n Pracht bewijs van krach l en eensgezindheid van oh ze toon aangevende hoofdsteedsche kooplui, die ons, men schen „iu" liet land op alles een slag voor zijn. Ja, ja! j Verder kregen we 't ook over 'do hoeveelheid» koöl, de prijs enz. En toen kreeg ik m.i. zeer merkwaardige meeniugen te hooren. 'Weet je, wat de bouwers moeten doen? Inkrim pen met dei» verbouw van kool. 'fcGaat niet, en 't zal op den duur niet meer gaan. En d|at komt in hoofdzaak door twee düngen. Ten eerste in de verbazingwekkende vervolkomenheid van hei Verkeer .Wie heeft er vroeger ooit van gehoord), neen van gedroomd, dat één Ixiot uit Zuid-.Ameri ka duizenden kisten pracht-Amerikaanse!» fruit te Rotterdam lost? Denk verder aan de enorme mass a'bananen, die ons publiek consumeert, de bloemkool, die uit Frankrijk en Italië wordt inge voerd, aan 't witlof uit België. Dat zijn allemaal artikelen, die onze kool concurrentie a.ai»doen. Hoeveel kool wordt er nog in de Hoofdstad ge bruikt? Een schijntje tegen voor den oorlog. En wat hier wordt gezien, in Amsterdam, merkt ge ook op in 't Buitenland. Kort en goed, de smaak van 't groote publiek is verfijnd, kool raakt, hier uit den mond. En 't ergste komt dat uit, hoe gek 't ook lijkt, indien de kool goedkoop is. Een kooltje van een stuiver wil geen mensch hebben, van een dubbeltje gaat 't nog wat, net als met spinazie, sla en komkommers. Zijn deze artikelen duur, dan sputtert heel Amsterdam op de groentenboeren, maar koopt "'koopt. Wat Jus noodig is? 'De teelt halveeren. Ze motten er om vragen, en dat komt nooit, als voor elk gevraagd kooltje er drie worden aangeboden. De bouwers deden beter, de helft té watbr te gooien, (aldus sprak men) dan was er kans op een knappe prijs. Wat is beter 100 wagons kool a 5 eld. of >200 a f 2. r En wie durft beweren, dat 5 ets. per Kg. groot handelsprijs te hoog is? Zijn dit geen interessante gezegden, lezer f- \m |rl Dezer dagen kon men lezen, dal. met name het Dujitsche industrieele bedrijfsleven zich al meer concentreert, door het aangaan van belangeng. - meensehappen. Men hoort van trust en syndicaat, in tal van takken, en de kolen en ijzerindlustrie organiseert zich internationaal, 't Doel is, een pianljoze productie, waarin geen rekening wordt gehóuden met de afzetmogelijkheid, te voorko men. Aan een waardeloos product heeft niemand; iets, ook de consument, niet. Tijdelijk wel, op den duur wreekt zich dat toch weer, ook voor den gebruiker. Wat men ook zegge van trust en kartel, en welke gevaren aan oppermachtige lichamen in de pvoductie bijna onafscheidelijk verbonden zijln, er is ook veel goeds van te zeggen. Een aanmaak in 't wilde weg wordt veelal voorkomen, tal van voordeelen kunnen bereikt worden, door afspra ken en overeenkomsten, de inkoop van grondstof fen, de fabricatie en de afzet betreffende. 'tGoede dezer dingen behoeft men toch waar lijk niet over 't hoofd 'te zien, en de tuinbouw kan van de industrie op diat 'gebied zeker nog wel wat leeren. Een afspraak -over de productie, hoor ik al opmerken, behoort bij ons tot de onmogelijk!»- den. In de industrie heeft men met enkelen te doen, in den tuinbouw met honderden bedrijfs leiders. Er is verschil tusschien de tuinbouwpro- ductie, die met de natuur veel meer te doen heeft, en die van fabrikanten. Altemaal waar, en toch! We hebben nu bijna 10.000 wagons winterpr.o- ducten, tegenover 4 jaar geleden 45005000; we zitten met eeu uit duizend wonden bloedend Eu ropa» dat worstelt om er boven op te komen. Een der middelen, die men aanwendt is, h^t "heffen van invoerrechten. Sommige landen meenen, "dat. ze niet anders kunnen, ze zijn door groo.te schul den gedwongen veel uit- en weinig in te voeren, willen ze in staat zijn, hun verplichtingen té voldoen. i Voeg daarbij de veranderde levenswijze. Of we 't willen weten of ivet, meer en mèer eet het publiek andere, meer fijne groenten en vraagt geen kool. Nu kunnen we wel voortgaan, steeds meer kool bouwen, op hoop van mislukking elders.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2