NIEUWE 1 4 ■B Radio-Centrale! g 'WJ ruwE cccdkoopc HEERLIJKE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 2 c Januari 1927 36e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENT I - - IEL 644 ALKMAAR Revue van de Week TECHNISCH BUREAU D. SCHUITEMAKER Jr. NQORDSCHARWOUDE. Sluit U aan bij de Eerste Langedijker Wij sluiten vanaf heden aan over den geheelen LANGENöiJK. 1 Opruiming Restanten 1 (Palthe tol 5 Febr. 20 korting). NO. 9 INTERC.TELEPHOOM 89 L4MËDIJKER IIIIIUVI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en.Zaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden f4.15. He<$act.-Uil?r. J. H. KEIZER. - Hureel Moordscliarwoude Advertentiön van 1 -5 regels 75 cent, elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dat nummer bestaat nit 3 bladJpn. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Aam beide kanten van het Haagschc Bin nenhof heerscht nog voorloopig rust. De Se naat wijdde zich - weet man aan het in de afdeelingen onderzoeken van een dikken stapel wetsontwerpen, door de Tweede Kamer goedgekeurd, w.o. die betreffende het Staats budget voor 1927. 't Zal wel een aardig eind in den zomer worden voor en aleer al deze legi slatieve dingen door onzen Senaat voor de koninklijke bekrachtiging zullen zijn gereed gemaakt. De senatoriaie griffie werkt secuur, maar bijzonder langzaam. Het voorloopig verslag over de ratificatie van het tractaat met Bel gië was op 't eind der vorige week nog in' beraad, 't Is dus zeer de vraag of half Febru ari deze zaak „in staat van wijzen" zal wezen. De voorspellingen over de kansen van 'het Verdrag in de Eerste Kamer blijven pessimis tisch gestemd. Het antwoord van de Belgische Regeeering op de Vragen, haar gesteld in verband met Ntederl. rechten op de Schelde, vyat oorlogsschepen betreft, zijn verbijsterend- ontwijkend. Van alle kanten stroomen protes ten tegen het goedkeuren van dit verdrag. Zelden of nooit beeft onze Eerste Kamer gestaan tegenover een zoo moeilijke zware keuze als hier. Zelden of nooit was de de Senaat ook in de gelegenheid om zich bij liet Nederlandsche volk zoozeer „populair" te maken als het geval zou wezen door de ver werping van dit voor ons land diep-vernede rende wetsvoorstel. Teekand is o.m. de hef tige oppositie, tegen de ratificatie komend uit' 'de gelederen van onze studiosi en studiosae. In dezen naargeestigen tijd van zich nog altijd' uitbreidende, gelukkig tot dusver „goedaar: dige' 'griep, kregen wij, weer jobstijdingen over de communistische aanvallen op Sumatra. Men krijgt wel den indruk dat de overheid met fiksche kracht tegen de bloedroode mis dadigers optreedt. De kosten der leger-uit- breiding, in verband met deze ellende noodig geacht worden op 4.5 millioen gulden ge schat. Hoofdzaak is en blijft, dat men het gevaar van 't „smeulend vuur" niet onder schatte. Over de oude, actueel blijvende kwes tie der samenvoeging van de beide Defensie departementen gingen allerlei geruchten. Dat tot de iusie besloten is, staat vast. Het tijd stip. waarop eindelijk Oorlog en Marine zul len worden vereenigd, is nog zwevend. Verschenen is een voor-ontwerp tot wijzi ging van de Drankwet, waarbij; de invoering der plaatselijke keuze mogelijk zou worden. Dit laatste is weet men een der idealen van minister Slotemaker de Bruine. Over het ver maarde of befaamde - hoe men liefst wil art. 40 Bezoldigingsoesluit is voor den Hoogen Raad der Nederlanden gepleit voor de ambte naren door mr. Marchant voor den Staat door mr. Telders. Dat ook in deze instantie laatstgenoemde zal winnen, is al zeer weinig twijfelachtig. Zaterdagavond 15 dezer had ten Hove te Den Haag een diplomatenmaaltijd plaats, waar bij voor de eerste maal H.K.H. prinses Juliana «aan zulk diner deelnam. Personalia: Er heeft zich gevormd een com missie van huldiging van prof. C. Snouck Hurgronje, den grooten kenner van Arabisch en van den Islam, die op 8 Februari zeventig, jaar wordt. Tot adv. generaal bij den hoo gten Raad (in de vacature wijlen Ledeboer) is benoemd mr. W. J. Berger, rechter te Den; Haag. De nestor onzer journalisten P. A. Haaxman is den 14den dezer ter gelegenheid van zijtn tachtigsten geboortedag in Dien Haag. met warmte gehuldigd en door H. M. de Ko ningin bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Uit de doodenlijst: Aug. Allebé, oud-hoog- ieeraar aan de Academie van Beeldende Kun sten te Amsterdam, op 88-jarigen leeftijd: I. Francois, gep. kolonel artillerie, zeventig jaar, Den Haag. A. B:. Dorckx, bekend schilder, Dear Haag, Frits van Haarlem, die met cere beken-de figuur uit het amusementsbedrijf, op 75-jarigen leeftijd te Wiesbaden. J. J. Stolk, gep. kolonel der infanterie van het Indische leger, zestig jaar, Den Haag. Uit de jongste criminalia: Aan den Z. O. Builensnigel in de Hofstad, is een geheime dis tilleerderij (de hoeveelste in de jongste vijf a zes jaren?) ontdekt. Te Enschede roofde een veertienjarige knaap door sleutels-diefstal geld! cm naar de bioscoop te kunnen gaan. Is ge- waardevolle papierkens, als bezitters en be zitsters zullen kunnen kennis nemen Twee hoofdingenieurs van onze spoorwegen zullen per extra trein en met 90 K.M. vaart de lijn Amsterdam—Rotterdam gaan inspec- teeren. Alle hulde. Mogen de heeren goed uit hun oogen kijken. Dag aan dag worden menschen „bekeurd" die hun fietsbelastingplaatje niet hebben ver nieuwd en zich verbeelden door de mazen dei wet te kunnen kruipen. Zegt 't 'voort. Vraagt ons inlichtingen lukkig opgeborgen. Te Rotterdam had de sen- sationeele ontdekking plaats dat twee gewezen politic-agenten -en een nog in actie zijnde po- litie-beambte alsinbrekers hun inkomsten! vermeerderden. Vooral juweliers kregen de,' eer der visites van deze bewakers der orde en van de veiligheid. Te Rotterdam drong een Argentijnsche zeeman de kamer van zijn ge wezen geliefde en vonl „un autre Romée aux pieds de sa Juliette. Hij heeft de gewezen minnares doodelijk gewond en wordt nog steeds door de politie'-gszocht. Te Amsterdam: had Zaterdag j.l. een dergelijk „drame de ja-; lousie" plaats, waarbij een 44-jarige man zijn 26-jarige minnares vermoordde en weldra werd gevat. Bij den goudsmid aajn den Goudschen- weg te Rotterdam, waar -een poosje geleden werd geroofd, is opnieuw ingebroken en voor een waarde van c.a. f 20.000.— gestolen. De politie zoekt. Te Zundert is een caféhouder, in zijn woning door de marechaussee doodge- sdhoten. Onderzocht wordt, in hoever hier reden en recht was tot zulk optreden. Tq Rotterdam gaf iemand een valsch bankbiljet; vajn f 20.-- in betaling. Men zij op zijn 'hoede., Te Velzen werd op een nacht op acht plaatsen' ingebroken. De h.h. „cambrioleurs" ik wees. er reeds meermalen op, doen up-to-date hunne praktijken thans in het groot. Uit de ongevallenserie: De gérant van het café „Moderne" te Amsterdam, die bij den hrand, welke daar onlangs woedde werd ge wond, is overléden en in Den 'Haag ter aarde, besteld. Te Roozendaial vomid men een zwerver uit-, geput van honger en ellende. De stumper be-, zweek ondanks pogingen om ;bem nog in het leven te houden. Bij het hoogovenbedrijf te Velzen had een ongeval plaats, waarbij vier monteurs werden getroffen, van wie twee het leven moesten la ten. Op de spoorbaan Deventer-Zwolle is een 46-jarige arbeider onder den trein gekomen en gedood. Voor de „onafwendbare" auto-onge vallen c.a. blijf ik naar de bladen verwijzen1: Te vermelden valt voorts dat H.M. de Ko ningin en de Kroonprinses een bezoek brachten, aap Katwijk aan Zee, met het doel aldaar villa's te reserveeren voor prinses Juliana met het oog op de studie aan de Leidsche Uni versiteit welke H.K.H. eerlang zal aanvangen. Rij Groenloo is een zoutlaag aangeboord, waar van laatstelijk beweerd wordt, dat zij wel 300 meter of pog meeer zou omvatten. Nu de bankjes van twintig door de Neder landsche bank uitgegeven zijn, zijn die van vijftig op komst. t Plan moet wezen om de biljetten van zestig en van veertig uit de circulatie te ne men. Ik volsta met allen, die van mijn week kronieken kennis nemen, van harte toe te, wenschein, dat zij in ruime mate van al deze BUITENLAND. De strijd, die in deze dagen in Cluna gevoerd wordt, is er ongetwijfeld een van zeer gecom pliceerd karakter. Het Hemelsc'he Rijk, dat al sinds lang geen eenheid meer kent, heeft zich na jaren van schijnbare rust voor de buitenwe reld ontpopt als een heksenketel, waar de pro blemen én moeilijkheden in getal en karakter niet behoeven onder te 'doen voor die in de onrustigste deelen van het moderne Europa. In China heerscht een chaos enJ daaraan zijn verschillende natiën, volksgroepen en be langen debet. Het is de groote strijd tusschen Noord en Zuid, welke ontaard is in een warboel, voor namelijk door de inmenging van de Duiten - Landsche mogendheden, die de onderlinge ru zietjes der Chineezen op allerlei wijzen wisten uit 'te buiten om hun machtspositie in China te versterken. De strijd tusschen Noord en Zuid-China is niet nieuw. Het verschil in de gesproken taal moet met een reeks van andere oorzaken reeds lang een struikelblok voor de samenwerking geweest zijn. Dat bleek trouwens vaak genoeg uit de talrijke minder belangrijke opstanden die in Jen loop der tijden binnen het Keizer rijk hebben plaats gehad. mmaam ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 m i Het spreekt vanzelf, dat wij) hier geen vol ledig overzicht van de Chineesche geschie denis kunnen geven, hoe onontbeerlijk dit ook is voor het verkrijgen van een helder beeld omtrent de gebeurtenissen, die zich thans in China afspelen. Wij moeten ons - plaatsruimte Kwalileil smaak! U DEL qeur behaaqf U. DE. prijs verbaas! U Di! zijn de wonderen van gebied dit dus van details onthouden en ons bepalen tot de hoofdzaak. China is niet altijd blind geweest voor het groote gevaar, dat in de buitenlandsche inmen ging schuilt. En om dit gevaar te keeren is in den tijd van den Bokser-opstand, doch ook later al het mogelijke gedaan om het land vrij van buitenlandsche invloeden te maken. Het re sultaat van dit streven heeft echter nimmer bestaan, daar men zich in een noodlotti- gen cirkel bevond. Er werden legers geor ganiseerd om een soort van tegenwicht te vor men tegen den druk van buiten en wel: een leger speciaal om den drruk van Japan in Mandsjoerije weerstand te kunnen bieden, een ander tegen Rusland in Mongolië ,een derde tegen de Framsche neigingen in Joeiaan. En... tot dit doel moesten natuurlijk leeeningen ge sloten worden, want zoo'n geschiedenis kost veel geld. In 1900 gaf een en ander aanleiding tot groote ontevredenheid in verschillende dee len van het Chineesche rijk, waarbij het Zui den het sein tot verzet tegen de centrale re geering. In 1911 breid/de die oneenigbeid zich uit tol een formeele revolutie. Het gevolg was, dat de -legers die georganiseerd waren om de eenheid in het land te bewaren en de bui- tqilandsche inmenging in de Chineesche poli tiek te keeren, misbruikt werden om langzaam maar zeker de krachten van het rijk te sloopen. Thans is de geest van verzet opnieuw over- ai in China opgelaaid. Maar tegen wie hij ge richt is, valt niet duidelijk te omschrijven. Het heeft er alle schijln van, dat de zonen van 'het Hemelsche rijk zelf niet precies weten tegen wie zij strijden, tegen 'het buitenlandse!) re giem of tegen hun eigen regeering. Dat de vreemde mogendheden het thans gemakkelijk krijgen behoeft geen betoog. De actie die te gen de bewoners der concessies gevoerd wordt behoeft daarvoor geen roet in het eten te werpen. Het „verdeel en 'heersch-systeem komt nu pas tpt zijh volle recht. De Chineezen vragen nu van de vreemdelingen hulp dm te kunnen komen tot een douane-autonomie. Men wenscht dus de rechten terug, die door het in halen van de vreemde mogendheden in de Chineesche politiek zijh verloren gegaan. Die douane-autonomie moet aan de regeering de benoodigde geldein verschaffen om met kracht aan het herstel van de rust in het buitenland te kunnen werken. De buitenlandsche mogend heden antwoorden hierop echter: herstel eerst de rust binnen de grenzen en dan zullen wij wel verder zien. On het oogenblik staan de zaken zoo dat twee regeeringein in China, die eikaar met groo te felheid bekampen, aan het buitenland, iedef voor zich erkenning vragen der souvereine rechten, natuurlijk in de hoop om daardoor zoo st rk te kunnen staan, dat de vijandige regeering onderdrukt kan worden. De strijd tegen de vreemdelingen in Zuid- China duurt imtussrhen nog voort. Men spreekt van een overeenkomst met den Bokseropstand, die hierin zou bestaan, dat ook thans weer alle middelen te baat worden ge nomen om tegen de buitenlanders op te hit sen. O.a. is weer het bekende sprookje onder

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1