TWEEDE BUD ZATERDAG 22 JANUARI 1927 Jicht Rheumatiek Stramheid Kloosterbalsem SPORT EN WEDSTRIJDEN Land- en Tuinbouw Rechtzaken VOOR BEN KANTONRECHTE!}. Zitting van 21 Januari. De inspecteur van de registratie als wets- gcleerde. Als ambtenaar van het O.M. fungeef-de van daag 'de heer Roos, inspecteur der registratie, die zijn niet gering te achten taak deftig in keurigen vorm vervulde. De eerste patiënt die hij héden onder handen had te nemen, was een roeke loos vrachtautobestuurder, die bij een gevaarlij ken bocht op den Meerweg onder Bergen, geen behoorlijk signaal had gegeven, bovendien ook linksch van den weg reed en alzoo in botsing was gekomen met het luxe gespan van Mr. Judiefl te Bergen, waardoor het, paard werd gewond en het lemoen van het wagentje werd beschadigd. Geheel overeenkomstig den eisch van bet O.M. werd dezen onhandigen stuurkransdraaier tot f 20 boete subs. 10 dagen, plus f 15 schadevergoeding veroordeeld, 't Moet je maar tegen slaan. Een autobusondernemer uit Heemskerk, 'n bes te kerel en 'a kalme rijder, heeft veel te kampen met tegenspoed, aangezien zijn bussen nogal eens aan de spaansche griep lijden. Dit was ook in October het geval en uit gebrek aan materiaal had de pechvogel niet volgens dienstregeling kun nen rijden, wat ai heel gauw door den nimmer slapendei of rustenden agent Wijnberg was ge constateerd. De arme man klaagde heden zijn leed, waarop onze kantonrechter zijn best deed de tranen van den verdachte zooveel mogelijk te drogen door hem slechts 3 daalders boete, subsidiair 3 maal 1 dag hechtenis op te leggen. Dat kunstje wordt hem afgeleerd. Een lefzetter op het gebied van motorsport, incasu een monteur' uit Alkmaar, toonde op den weg langs de Noordervaart zijn kunst door op zijn motorrijwiel voort te vliegen zonder zelfs het stuur aan te raken. Gélukkig waren er niet veel toeschouwers om hem te bewonderen, doch zijn capriolen werden wel opgemerkt door als laden van de vrijwillige verkeerspolitie vermomde rijks veldwachters en werd 'dus proces-verbaal opge maakt. -Met het voor den delinquent minider aan- genamqe en voordeelige gevolg, dat hij tot f 20 boete of 10 dagen werd veroordeeld. Rechts hou.Ie,vriendje. Een boerenknechtje uit Castricum, die zich in dien namiddag van18 October op zijn trans portfiets naar huis begaf, reed niet alleen zon de rlicht, maar ook nog linksch van den weg, waardoor hij tegen twee andere fietsrijders, die behoorlijk reebtseh peddelden, opbokste. Een der getorpedeerde wielrijders smakte tegen de pla neet, idoch bepaalde het ongeval zich tot eenige materieele schade aan het rijwiel. De kantonrechter nam deze onverschilligheid met betrekking tot de verkeersveiligheid echter niet licht op en veroordeelde het jonge mensch', -dat al lekker was met den eisch van f5 boete of 5 dagen, tót f 10 boete of 5 dagen. Wij leven vrij, wij Even blij, op Necrlanéseli dierbren grond. Een slachtoffer van de moderne arbeidswetten is een brave, werkzame slager uit Bergen. Hij had heel veel tegenslag met een slachtkoe, die te laat was gearriveerd. Daardoor moest bij naar het abattoir te Alkmaar om te slachten en zou zijn knechtje op den winkel passen. De knaap verveel- FEUILLETON Nacht en Morgen 28). 1 i ..Neen, Humprey, neen." „Maar Humprey", zeide de schilder, pijnlijk het hoofd schuddende, „beleedig mij niet, bid ik u. Ik ben helaas diep genoeg gezonken. Ik ben «en man en kan werken. Nooit zou ik kunnen besluiten om de spaarpenning van een oude vrouw, wel het allerminst van uwe' brave moeder, aan te nemen. Vaarwel, beste? Humprey". Deze hield hem bij de hand terug en zeide: ..Ik zie u toen zeker nog, voordat ge Shorn -i cliffe verlaat?" „Ik denk, zooals ik u reeds zeide, niet meer in de stad te komen. Wilt gij mij echter nog eens spreken, dan kunt gij mij in de paard-' rijderstent van Calgers vilder.. Vraag daar slechts naar den schilder Jarvis. Maar, Hum phrey, ik bid u, laat niemand blijken, dat gij. mij hier ontmoet hebt". „Ik beloof het u, sir". De beide mannen namen thans afscheid van elkander. Jocelyn keerde met langzame schre- den terug naar de tent van Cadgers, waai j hij den nacht zou -doorbrengen. Humprey richtte zijn schreden weder naar de „Fortuin" doch enkel om aan -den hem daar wachtenden te zeggen, dat hy zich naar huis begaf; want' j hy was veel te verlangend om -de ontmoeting j die hij gehad had, aan zijn oude moeder mede te deelen. Nadat de beide mannen zich verwijderd hadden, kroop ean donkere gestalte, die zich bij hunne nadering onder de brug verborgen -de zich en ging uit pure dienstijver aan 't vet malen, met het. zeer noodlottige gevolg, dat de arbeidswet werd overtreden en de patroon heden werd veroordeeld tot f G boete of 3 dagen, plu3 het weelderige vooruitzicht, om als hij nu nóg eens komt, hij de petoet intippelt. In 'i donker zijn alle katjes grauw. De chauffeur van een vrachtauto stond terecht omdat hij op den Zeeweg te Bergen aan Zee was gesnapt wegens het rijden met een onverlicht motorrijtuig in den avond van 24 Nov. Hij gaf de schuld aan de Frieschte brug, waar hij zoo lang moest wachten tot hij niet meer vóór don'ker thuis kon wezen, terwijl zijn lichtinstal latie niet wérkte. Het excuus was dan ook niet voldoende en ver oordeel ing tot f 3 boete of 3 «lagen volgde. Hij wou er mei-r van weten. Een zwaar gebouwde en donker uitziende 48- jarige beroeplooze inwoner van Heiloo, verscheen als verdachte voor den kantonrechter, omdat hij op 26 Nov. te Castricum op den Bakkummerweg zonder vergunning met peren zou hebben gevent. De rijksveldwachter Koelewijn had daarvan pro cesverbaal opgemaakt. De verdachte was het niet met het verbaal eens, aangezien de verbalisant het venten niet had kunnen const,aïeeren. Hij had daar gewandeld met een slof peren en appelen, doch achtte door dit bloote feit alleen, niet in strijd met, de wet te hebben gehandeld. Lettende op het gevoerde verweer van d©n habi- tueelen peren en appelenkoopman, was het nood zakelijk, Koelewijn als getuige te hooren en krij gen we a.s. week de voortzetting van deze be langrijke en interessante zaak. De kruik gaat zoo lang te- water, tot zij breekt. Een jeuglige, flink opgeschoten en lang niet onknappe koopmanszoon uit Alkmaar, schijnt als voorzichtig motorrijder een niet onverdeeld gun stige reputatie te hebben. Hij sond alhanS nu terecht, wegens wild en onvoorzichtig rijden met zijn motor in de drukke Langestraat op 4 Octo ber. Dit. was geconstateerd door den agent Aquu- eola, die eeu bloemrijke beschrijving gaf van dé ontsteltenis, die op gezegden datum de ver dachte had verwekt. Boveudien vestigde de agent er de aandacht op dat verdachte reeds 4 maal. de motor- en rijwielwet had overtreden en als een woeste rijder bekend staat. Méér was Voor zeker niet noödig om den kantonrechter duidelijk te maken, wélk vonnis hier moest worden geveld en werd het onvoorzichtige jonge mensch ver oordeeld tot f 15 boete of 10 dagen, benevens ont zegging van zijn rijbevoegdheid voor den tijld van 4 maanden. Niet op gewijdfen grond. Een ontslagen bruggeknecht uit Schoorl werd ten laste gelegd dat hij, nadat hij' zijin bevoegd heid daaromtrent verloren had, had geloopeh op de spoorlijn van het traject Alkmaar-—"Warmen - huizen, zulks op een gedeelte waar zulks verboden was. De brugwachter had ook opgemerkt, dat d&arn abet lichtsein op onveilig stond, 'doch dit wjis den ci-devant' bruggeknecht niet ten'laste gelegd. Hij werd veroordeeld tot f5 boete óf 5 -dagen. De spoor waehter was waakzaam. Hoewel zijn zaak niet op de rol stond, op grond van de meening dat hij -door schikking een verdere vervolging had voorkomen, werd, omdat bleek dat zulks niet het geval was, genadiglijk als verdachte toegelaten een jongmensch uit Oter- leek, dat. zich moest verantwoorden omtrent het meer dan verschrikkelijke feit, «lat bij op 15 Januari per rijwiel over de Friesche brug de op dezen aanslag op haar veiligheid niet ver dachte stad Alkmaar had willen binnenrijden, terwijl den dienstdoeaden verkeersagent, die de toegangen tot die .Victoriestad bewaakte, bleek, dat dit rijwiel niet was voorzien van een beider klinkende, minstens op 50 meter afstands hoor bare rijwielbel. De verdachte erkende nederig zijn tekortkomingen ten dien aanzien. Hij was van meening dat hij onderweg de bel in het gras had verloren. Gelukkig nam de kantonrechter hkd, tegen den wal op en volgde den schilder op geringen afstand naar de tent van Cad gers. De gestalte was Hierr von Wolterschoe ker, de clown. HOOFDSTUK XV. Nadere getuigenissen. Daags na zijn aanhouding, te tien uren -les morgens, werd Henry Walther door sir Ar den Westorpe uitg-enoodigd om zich met hem, den coroner en een der Iersche landlieden naar het boschje op het veld pad te begeven, teneinde de juiste plaats aan te wijzen waar hij den 19-e.n -les middags Jozef Wilmot ver laten had. Deze plek bevond zich volgens aan wijzing van den bankier, nagenoeg aan het tegenovergestelde einde van het boschje, in! een dicht beschaduwd gedeelte daarvan. Er had vervolgens door den sheriff een an der verhoor plaats van de reeds door den coroner ondervraagde getuigen; bij, welke ge- legenehid, met uitzon-dering van den koster getuigenissen werden afgelegd, die bijina geheel met hun eerste verklaringen overeenstemden. Arthur Lovell woonde ook deze terechtzit- tnig bij en deed van zijn leant verscheidene) vragen aan de getuigen. Het verhoor leverde; echter geen enkele bijzonderheid op, die eenig meerder licht over het gebeurde verspreidde. De ledige portefeuille, die op geringe afstand van het lijk in het gras was gevonden en bet koord, waarmede de ongelukkige was omge bracht, werden -ditmaal vertoond en onder zocht. Dit koord of strop bestond uit een eind' touw van tamelijke dikte, waarin een lus was? gelegd, Ware de vermoorde een sterk mani geweest, dan zou het hem niet moeilijk gevallen de zkak nogal niet eirn3tig op en met f 1,60 boete of 1 -dag kon «Je schuld worden geboet. De kantonrechter spreekt. De heer kantonrechter, schriftelijk uitspraak doende in eenige-op -de zitting van 7 Januari j.l. behandelde zaken, veroordeelde de H.H. L. T. onderwijzer, H. v. B. en P. L_ W., allen bestuur ders eene rcooperati-eve onderneming wegens ver zuimdé inschrijving in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel te Alkmaar ieder tot f3 boete of 1 dag hechtenis; 2e. de hoer J. v. K. kantoorhouder te St. Pancras ter zake overtre ding der pl. bouwverordening te Schoorl c.q. niet voldoen om eea hem toebehoorend peroeel te -doen aansluiten bij het Prov. Waterleidingbedrijf tot f 2 boete, subs. 2 dagen. 3e. de heer J. van B., opticien te Hoorn, ter zake overtreding van artikel 5, motor- en rijwiel- wet dot f 5 boete subs. 3 dagen, terwijl de civiele vordering ad f 12 aan den heer C. v. Beekum als beschadigde partij, wordt toegewezen. Hierna sluiting. dergelijke aandoeningen vereischen een verwarmend wrijfmiddel d»t U t diep in de huid zijn weldadig ijei ezende werking doet gevoelen. Zulk een krachtig genezend, pijnstillend en onschade lijk middel is de beroemde Akker's Ook onmisbaar bij wonden, huiduitslag, zweren en aambeien. Overal verkrijgbaar in porceleinen polten van 20 gr. voor 60 ct., groote potten van SO gram f 1 Programma voor Zondag 23 Januari: Tweede klasse C: G. Bakker. W. v. 't Veer. Sijm- Hollandia 4- D.T.8. I Vrone 1— Zeevogels I N. Niedorp 1- Heiloo l D-erde klasse C'. Alem. Victrix 4Gr. Schermer 1 v. d. Hoven D. T. S. 2—S. O V. V. 1 Korstanje Schoorl 1—V. A. F. C. 2 Hoek Vierde klasse C.: Hoogkarspel 2Vrone 2 Buijs. Heiloo 2—N. Niedorp 2 de Groot Alkmaar 2—Zeevogels 2, 12 uur Engel 1 ,s: - Met het oog .op Jen sneeuwval laten wij de be spreking -der wedstrijden achterwege. Van „Blauw nier de schil" hij aardappelen en Kali, en Htoilaml en Kali. Onder „biauw onder de schil" bij aardappelen verstaat men het optreden van blauwgrijze plek- zijin zich op het oogenblik, dat "zijn aanrander; den strik toehaalde, aam diens handen te ont worstelen, doch de geneesheer verklaarde, dat de versla,gene, ofschoon iemand van rijzige en kloeke gestelte, toch geen groote kracht kon- bezeten hebben. Uit alles daarentegen bleek, dat de moordenaar, v<x>ral indien hij de daad alleen volbracht had, niet alleen ij-zersterk moest zijn geweest, maar ook met een ijzervas ten wil en ongelooflijk koel en driest overleg was te werk gegaan. De belangrijkste verklaring bij dit verhoor was die van den ouden koster. Inderdaad was het alleen op grond van eenige aan dezen ma het eerste verhoor in het openbaar ontsnapte woorden, dat de aanhouding van den bankier aan het stationsgebouw had plaats gehad. Toen hij des middags uit het „Gouden Kruis" naar huis terugkeerde, hadden eenige burgers hem bij de kerk opgewacht om te vernemen, wat. er bij het verhoor was voorgetallen. De oudé man, die zich op zijn gewoon terrein meer op zijn gemak voelde dan voor den coroner en de jury, had zich toen het voorgevallene bij de bezichtiging van het kerkgebouw door den. heer Walter beter herinnerd, dan onder het, verhoor, en alzoo ook van de duizeling ge wag gemaakt, die -den bankier eensklaps ge troffen had. „De heèr Walther", zeide hij, ging, terwijl ik de ronle met hem deed, met stevigem tred: maar toen ik 'hem de kapellen wilden laten zien, begon hij opeens te draaien en te waggelen als een dronken man, en zou zeker op den grond zijn gezegen, wanneer hij niet op eerj; bank was neergevallen. Hij zag doodsbleek en het zweet parelde in groote druppels op zijn voorhoofd. Ik was beducht, dat hij een toeval zou krjjgen, maar nadat hij een oogenblik ge zeten had, lachte hij weder, en zeide, dat het ken onder de 'schil in het vleesch dor knollen. Soms vertoont zich het verschijnsel over een groot deel der knol, wat bij bewaring dikwijls toeneemt en van grooten invloed is op de kwali teit. De Planlenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van dit verschijnsel en hoewel dit onder zoek nog niet- geheel is .afgeloopen, hebben de veldproeven duidelijk aangegeven in welke rich ting de bestrijding zal moeten worden 'gezocht. De bemesting speelt hier een voorname rol. Het is n.l. gebleken, dat een sterke bemesting met kali, 't zij als Patentkali, 't zij als 40 pet. kali- zout in sommige gevallen het blauw geheel deed verdwijnen of steék deed verminderen. Wij geven daarom den raad naast fosforzuur- en stikstof bemesting vooral een sterke kalibemesting toe te passen, vooral op die peroeelen, waar zich het verschijnsel voordoet of heeft voorgedaan. Hoewel uit Jeu aard der zaak de grootte der be mesting niet .is op te geven, immers de bemes- tingstoestand spreekt hier een woord mede, raden wij toch aan niet te zuinig te zijn". In Januari kan nog met succos 40 pet. kalizout gebruikt worden, ofschoon wij steeds aan Patentkali -de voorkeur geven in verband met de kwaliteit der consumptie-aardappelen. Nog zij opgemerkt, dat „blauw" kan optre den na elke voorvrucht, maar gewoonlijk het sterkst op gescheurd grasland, óók als dit scheu ren reeds eenige jaren geleden is geschied. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Piauteoziektenkundigen Dienst te Wageningen. Hooiland en Kali. 1 Een te Tijnje (Friesland) genomen proef met Kainiet en 40 pet. kalizout op grasland vergra ven veen) komt ons belangrijk genoeg voor om er uieldiug van te maken. Zeven perceeleu, elk groot 3 Are, werden alle bemest met fosforzuur- en stikstofmest. Een perceel, 4., ontving geen kali- mest, de andere zes werden twee aan twee als volgt van Kalimest voorzien. Perceel la en lb ontvingen élk in December 800 Kg. Kainiet. Perceel 2a en 2b ontvingen 18 Maart elk 250 Kg. 40 pet. Kalizout. Perceel 3a en 3b ontvingen elk 12 December 250 Kg. Kalizout 40 pet-. De hoeveelheden kalimest was dus 'óp alle 6- perceeleu hetzelfde, alleen bestond er verschil in den tjjd van uitstrooien. De oogst was als volgt: le snee 2esnee totaal p. H.A. Kg. Kg. Kg'. totaal la. Kainiet 180® 123 303» 11017 lb. Kainiet 195 139 334 11133 2a. Kalizout Voorj. 1565 118 2745 9150 2b. id. id. 161 134 295 9833 3a. id. "Najaar. 157 108» ^65* 8850 3b. id. "ij. 165 123 288 9600 '4. Zonder Kalimest 139U8i> 257-"' 8583 Wij merken hierbij op, dat de invloed van de kalimest zeer duidelijk spreekt. Nadere toelichting is o.i. overbodig. Het gebruik van Kainiet in het najaar heeft het grootste voordeel afgeworpen, gemiddeld was de hooioogst per H.A. 10625 Kg. Daarop volgt 40 pet. kalizout in het voorjaar met gemiddeld 9492 Kg. en vervolgens 40 pet. kalizout in het najaar met gemiddeld 9225 Kg. Ook bij een proef in 1925 deed zich hetzelfde verschijnsel voor. Of dit 'steeds en overal voor den dag zal komen, willen wij niet beslissen, doch deze proeven geven een aanwijzing, die niet weg- geredeneerd kan worden en waarmede wij ons voordeel kunnen doen. Ook bleek, dat ondanks den buitengewoon nat ten winter van 1925—1926 van uitspoelen dér Kali uit het Kainiet, waarvoor wel eens gevreesd! wordt bij toediening in het najaar, geen vrees be hoeft te ziju. Voor den zooveelsten keer is weder gebleken, dat Kali op grasland goede diensten kan bewijzen. énkel een gevolg van de vermoeienis en van de drukkende hitte was, en dat hij! zich weder veel beter bevond". „Zonderling", merkte een van de omstan ders aan, „dat iemand ,die pas uit Indië komt, zooveel hinder van -de warmte kon hebben. Zoo: warm was het toch niet". On'dèr le toehoorders van den koster had. zich ook een van de konstabels bevonden, die bij het verhoor tegenwoordig was geweest, en deze had begrepen dat deze omstandigheid waarvan bij dat verhoor geen mei.ling was gemaakt, terstond ter kennis van den sheriff te moeten brengen. De koster deel bij, het nieuwe verhoor na genoeg hetzelfde verhaal, dat hij den vorigen middag aan zijin bekenden gedaan had. Sir Ai;den Westorphe hechtte veel gewicht aan «leze nadere verklaring van den ouden man, ook in weerwil van dc aanmerking van Ar-, thur Lovell, dat -duizelingen een alledaagse!! verschijnsel waren, en vooral weinig bevreem: ding kon wekken, waar het iemand betrof, ;die niet meer jong was, en wiens gestel, hoe forsch en krachtig hij: ook schijnen mocht, door een vijf en dertig jarig verblijf in Indië veel geleden hal. Er werden nog eenige nieuwe getuigen ge hoord onder anderen een knaap, die den ver- slagene met den bankier in -de weide gezien en hen druk en vroolijk m-et elkander had' hooren ptaten,' en ook eenige lieden, die in den namiddag door het boschje gekomen wa ren, zonder daarin eenig rumoer opgemerkt, noch het lijk vaat Jozef Wilmot ontdekt te heb ben. (Wordt vervolgd

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3