NIEUWE 3 Dinsdag 25 Januari 1927 86 e Jaargang HET IS MIS MEI DE ONTSPANNING FEUILLETON Nacht en ftlotujen SPORT EN WEDSTRIJDEN Plaatselijk Nieuws NO. 10 INTERC.TELEPHOON 52 LAMDUKER COURANT Deze courant verschijnt -t» -r 111 TT 11 "IVT 11 J Advertentie, van 1-5 regels 75 Dinsdag, Donderdag en Zaterdag x\| leUWSOllKl V. MOll. JN DOmei'l* >¥01*1161* -nt, elke regel moer 15 cent. Abonnementsprijs Groote letters naar plaatsruimte per;'» maanden f 1.15. - KedaCt.-Uitg*. J. II. KEIZER. - Blireel HTOOrd8CliarVI'OUUe Blieven rechtstreeks aan den Uitgever Dti numnwr btstaat uit twee bladen. EERSTE BLAIK De jeugd leest niet meer. Bij de geestelijke lurven pakken. Een oppervlakkige generatie groeit op. We leven met steeds versnelden pas .en het wordt een geforceerd: marsch. Alles om ons heen verandert in wild tempo, en zoo is het te verklaren, dat ,le vermaken, de ontspanning der jeugd van dit geslacht, andere zijn, dan die uit onze jeugdjaren. Is het beter, is het minder, goed dan voorheen? Het is maar niet zoo. in eens te zegen. Maar het is nu eenmaal zoo. ,,Waar dansen wij' heen?" vroeg dr. De Vletter een aantal jaren geleden. De jeugd leest niet meer, zegt dr. Spoelders in een ar tikeltje Lezen" in „Gezin en School". Zoo is het, gelooven we, niet geheel juist gezegd, maar er wordt veel verkeerds gelezen, door vele jongelui, wat nog erger is dan heele- maal niet lezen. Vele populair-wetenschappe- lijke geschriften zijn daaradn mede schuldig en eenigen tijd geleden hebben we het geval me degedeeld van drie 17 a 18-jarigen die psy choanalyse „studeerden" en vermoedelijk heel lustig elkander analyseerden. Dit is een van de bewijzen, dat het er met de ontspanning der jeugi van heden niet goed uit ziet. Maar er is meer. Dr. Spoelder schrijft „De ontspanning, als dit woord er althans voor deugt, bestaat nog: maar daar is het nu eenmaal mis mee. Thans niet meer de. beoefe ning van een of meer branches, goede sport of goede muziek, maar in misselijk mengelmoes alles tegelijk; thans sport (zomer en winter sport, liefst van lalles eein beetje), muziek, dans club en bals, jeugdkerk, kampkring, school- muziekuitvoeringschooltooneelvereeniging, schoolnatuurhistorische vereeniging, school raad en schoolkrant, handenarbeid, padvinderij, radio, bioscoop, bridge, autostudiën maken of chauffeeren. „En de huiskamer? Ja, daar hoor je eigen lijk niet zoo veel meer van; vader zit in be sturen, moeder doet aain sociale dingen en ze moeten toch ook eens naar concert of schouwburg, of dansen? De enkele hopeloos ouderwetsche type's die nog een huiskamer hebben, gelden toch eigenlijk niet voor vol. „Weg concentratie, weg rust, weg eenvoud, weg heerlijke uren, zelfs wel eens ten koste van huiswerk, gewijd aam het boek. Is het gek of 29). Door een inwoner van St. Grass werd-ver klaard. lat hij omstreeks acht uur een vreem deling met een mars op den rug tusschen het dorp on het ooschje ontmoet had; deze kramer was wel schamel gekleed geweest, maar had er zeer kalm uitgezien, en den getuige op c:en wijze, die niet de minste gejaagdheid verried, goeden avond gewenscht. De zitting werd daarna opgeheven, en dé gevangene in verzekerde oewaring gehouden. ondanks het beweren van Arthur Lovell dat hiervoor, ook na dit tweede verhoor, geen genoegzame aanleiding bestond. De heer Buiham trachtte opnieuw de vrij lating van zijn compagnon tegen borgstelling te bewerken, maar deze verzette zich hiert tegen even krachtig, als hij den vorig'en avopri gedaan had. De beambten der gevangenis behandelden Henry Walther met alle onderscheiding. Men had hem het beste vertrek ter bewoning afge staan. en zijn compagnon en Arthur Lovell mochten hpm elk uur van den dag bezoekpi. Dit alles belette niet, dat zijll gevangenneming door .de openbare meening ten sterkste werd gewraakt. Het was ongehoord, meende men, dat de rechterlijke overheid, zonder eenige re delijken grom!,' de hand durfde slaan aan een geëerd en aanzienlijk man, op het oogenblik, waarop hij na een vijfendertig jarige afwezig heid voor het eerst weder den voet op Brit se-hen bodem zette. Arthur Lovell zat intusschen met stil. Hij onbegrijpelijk, waarde lezer, dat onze kinderen als regel matelooze belangstelling voor alles toornen., maar toch gear fond hebben, altijd werken, maar niets verwerken, niets wetein, niet? kunnen probeer het eens met een versje uit het 'hoofd laten leeren, schromelijk slor dig en oppervlakkig zijn? In hun geestelijke lurven gepakt worden zij niet meer (dat deed het oude „hok"'wel, oord van plicht en dwang i: hun ontspanning is door en door be dorven, een centrum van rust bestaat voor hen nagenoeg niet. „Wat kan school en huisgezin hier tegen doen? Zou. vraag ik mij af. een: campagne, een j gezamenlijk optrekken der simpelen, der ouder- j wetsche gezindten, of hoe ge ze noemen wit, nifet mogelijk zijn? „Laai ik mij. om niet zelf in de fout der op pervlakkigheid te vervallen, nu maar eens cvietn I tot een onderdeel, het lezen, beperken. „Zou het verwerpelijk zijn, wanneer de leer 1 van hel lezen geregeld en systematisch op onze i middelbare scholen gepredikt werd, wanneer diverse leeraren in de eerste plaats die der J talen, propaganda maakten voor het lezen en I eerbied aankweekten voor het boek? Niet door lectuurdwang natuurlijk, maar door te vertel- len en met voorbeelden te illustreeren, wat j voor 'n neder 'in zijn leven het boek beteeketnr I en beteekend heeft. Zou eeiti geliefde docént j niet eens nu en dan met een groepje leerlini- j gen bijeen kunnen komen, om, gelijk wij als j gymnasten deden, elkander treffende f ragman- j mennen uit pasgelezen boeken zonder mooi- j doenerij voor te dragen, teneinde anderen te laten dcelen in het genot, wat onze eigen ziel trof? En zou dan naast de school ook het gezin niet eens grondig den strijd gaan aan binden 'tégen de verderfelijk.- a.andachtsver st rooiing en oppervlakkige belangstellings - zucht onder kinderen, en onze jeugd redden van verdrinking in de veelheid van afleiding? Wij. ouders „zullen dan ook wel eens de hand in eigen boezem moeten steken, maar het gaat ook om groote belangen, het geldt de men- sxnen van de toekomst. .Vooruit, leeraren, cn niet-minder gij, ouders durft hel aan en vecht dien strijd. ,.Hiei valt wat te winnen; ons loon zal eens zijn de dankbare herinnering van het thans toekomstig geslacht". Dr. Spoelder vraagt, of niet de ouders een dam kunnen opwerpen tegen den veelarmigea stroom van vermaak. Het antwoord moet mee- nen we luiden, dat zij in de eerste plaats lat kunnen en moeten doen. Vrijwel alle nrokjes van het amusements-mozaïk der jeugd zijn door tié volwassenen uitgevonden en aangebracht en zij allen kunnen die terugnemen. Geruimen tijd geleden wezen we er al op, dat ouderavon den van middelbare scholen een geschikte ge legenheid kunnen zijn voor het uitspreken van ..moties" om te komen tot wijze versobering van het leven der jeugd. Dat het daartoe ge komen is hebben we nog niet vernomen. ZUIDSCHARWOUDE. Bij „den gehouden kolfmatch tusschen de \ijf kolfsociëteiten aan den Langendijk. waar van Zondag -Ie tweede ronde werd gespeeld, in de kolfbaan van den heer P. Kramer, wer den de volgende punten behaald. Concordiaclub, Noordscharwoude: T. Kos telijk 156 punten, C. Dekker 136 p.. C. Pran ger 147 p., J. Timmerman 171 p.. P. Langen - dijk 196 p.. T. Pranger 181 P- Totaal 987 p. ..Op Maat", ZuidscharwoudeP. Molcnaar 191? punten, R. Luijting 187 p.. j. Reine 170 p.. P.i Glas 155 p., W. Kostelijk 185 p., A. Berkhout 203 p., Totaal 1090 p. „Ons Genoegen", Noordscharwoude: J. Goudsblom 139 p.. O. Langedijk 216 p., G. Bpkkej- 141 p.. D. Blom 180 p.. P. Jes 170 p.. P.; Batder 142 p.. Totaal 988 punten. Bijfben als vrienden Oudkarspcl: P. Kos- t» lijk li'94 p.. K. Kwant 203 p.. J. Evers 163 p., K. Kroon 140 p.. O. Bakker 149 punten. Schrieken 178 p. Totaal 1027 p. ..Vojharding. Oudkarspel: Vlug 135 p.. S. don 139 p.. P. Kat 142 p.. A. Aarts 128 p.. B. Paarloerg 152 p.. 'P. Gelder 158 p. Totaal 854 p. - ST. PANORAS. In den uitwedstrijd tegen Hoogkarspel verloor Vrone li met 1—0. ODDKARSPEL. Zondag speelde het eerste elftal van D.T.S. rc Hoorn tegen Hollandia 4. Ohlanks dat zij; met 3 invallers uitkwamen, behaalden zij toch een 7—2 overwinning, waardoor D.T.S. haan, positie weer heeft versterkt. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdag 21 Januari, 's avonds half acht hield de Ziekenvereeniging ..Helpt Elkander" haaf 2ste jaarvergadering in het lokaal van den heer Vijzelaar. i De voorzitter, P. Hammes, opent de verga dering met een hartelijk woord van welkom; on spreekt er zijn vreugde ovei' uit .lat er zooveel Belangstelling is en hoopt dat de be sprekingen kort en zakelijk mogen zijn en n het belang der vereeniging. De secretaris leest de notulen, welke onder dank, zonder op- of aanmerkingen worden 4 drong er pij den sheriff op aan, om onverwijld pogingen in het werk te stellen, teneinde de marskramer, die op den dag van het mis drijf in den omtrek van het boschje gezien was, in handen te krijgen, en begaf zich zelfs op weg om het verblijf van Sampson Wilmot op te sporen in de hoop, dat diens verklaring ecnig meerder licht over de zaak zou ver- -preiden. Van station tot staiotn gaande, kwam hij den 24en Augustus te Bosingstoke. Hier vernam hij, dat den 17den tevoren een oud man, met zijp broeder reizende, in een ho- peloozen toestand in de herberg aangekomen en den eigen nacht, zonder zijtn bewustzijn wedergekregen te hebben, overleden was, ter wijl de broeder des overledenen nog voor dic-ns dood verdwenen was. Het lijk van den grijsaard was, na gerechtelijk geschouwd te zijn. op kosten van het gemeentebestuur be graven geworden. De laatste hoop van Arthur Lovell, om licht in deze geheimzinnige zaak te bekomen, was dus vervlogen. „Maar", zeide hij bij zichzelven „al had Sampson geleefd, wat zou zijne ge tuigenis hebben kunnen afdoen? Geldt het hier iets anders -dan een moord uit roofzucht ge pleegd; en hoe kan het bij- iemand opkomen een schatrijken bankier van het plegen van zulk een euveldaad te verdenken?". Hij wends ;dc zich terstond na zijne terugkomst te Win chester opnieuw tot sir Arden Westorphe, en mocht er thans in slagen deze in zijn over tuiging te doen deelen ,dat het verschil tus- «chen de verklaringen van Henry Walther en van den bejaarden koster, en de omstandig heid, dat de verslagene het laatst met dein bankier gezien was geworden, geen genoegza- men grond opleverden om dezen laatste langer in hechtenis te houden. HOOFDSTUK XVI. Mathilda's reis Een volle week was er reeds na het ver* j nek van Mathilda's vader verloopen, en nog zag zij tevergeefs naar zijné terugkomst uit. Zeker zou hare ongerustheid over zijn weg- blijven op den avond van den 17den Augustus nog veel grooter zijn geweest en zou ze, toen; Jozef ook den volgenden morgen niet terug kwam, in den wanhopigsten angst verkeerd te hebben, wanneer hij niet altijd stipt zijn woord had gehouden. Zij maakte zich wel niet bevreesd lat hentj eenige onherstelbare ramp overkomen was, maar betreurde het innig, dat de onrust van; zijn gemoed hem zoo lang van haar en zijne! woning deed omdolen. Het berouwde haan titans, dat zij het gesprek over zijn verleden! slechts niet, zooveel van haar afhing, voorko-; men had, laar zij hierin maar al te zeer de re-, den zjjner noodlottige omzwerving meende te moeien zoeken. Zij had het in die dagen zeer druk, en dit schonk over 't geheel een heilzame afleiding) aan hare smart en onrust. Den 24en Augustus begaf Mathilde zich in den namiddag naar het halfweg tusschen Wanthsworth en Londen gelegen Capham, om (en kleedje thuis te bezorgen bij mevrouw. .Austin, de kassier van het kantoor 'der heeren Walther en Burham, met wien de lezer reeds kennis heeft gemaakt. Hoewel mevrouw Austin een van Mathilda's oudste en beste klanten was was het deze onbekend lat Clement Aus tin tot hel bankiershuis in betrekking stond. Zij wist alleen dat de zoon van hare begunsti ger op een voornaam Londensch kantoor werk zaam was. goedgekeurd Uit 't verslag van den penningmeester bleek dar over het afgeloopen jaar de ontvangsten hebben bedragen f 3359.64 Uitgaven 1926 f 2686.20 Saldo over 1926 Bezit op 1 Januari 1926 Totaal Dezit op 1 Januari 1927 f 3477.63 Bij monde van den heer 'Bakker Cz. als rapporteur der commissie, werd medegedeeld de boeken en bescheiden in orde te hebben be vonden en werd den penningmeester dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. Daar de heer Bakker aan beurt van af-; treding is, wordt als nieuw commissielid toe gevoegd de heer H;. Kamp, reserve J. Kaas] Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging op 1 Januari 1927 telde 205 leden. Over 1926 hebben zich 37 ziekte gevallen voorgedaan, welke 944 ziektedagen- doorgemaakt hebben, waarover uitkeering is verstrekt. Er zijn behalve 2 gewone vergaderin gen 10 bestuursvergaderingen gehouden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren W. Giltjes, A. Schoon en J. Voort huizen met groote meerderheid van stemmen herkozen. Als afgevaardigde naar de bondsvergadering; welke te Amsterdam gehouden wordt, werd gekozen den heer J. Smak, reserve P. Bakken Terwijl voorstellen voOr deze vergadering in- igedien 1 kunnen worden voor 1 Maart bij den secretaris. Idliema kwam aan de orde het voorstel van den heer F. v. d. Molen om de weduwe van den overleden secretaris vrijstelling te geven van contributie, -rarrwege de vele werkzaam? heden welke haar echtgenoot tijdens zijn leven voor de vereeniging heeft gedaan. Gezien de onoverkomelijke bezwaren welke hieraan zijn verbonden en den wensch der weduwe dat er in geen geval aan gevolg zal worden gegeven, daar zij ten allen tijde in deze wenscht vrij te blijven, wordt het voor stel door v. d. Molen ingetrokken. Bij de rondvraag wenscht de heer H. Kamp dat er op .de bondsvergadering ter sprak ei wordt gebracht, of het werkelijk verplicht is, da: U vereeniging aangesloten is bij. de Kamer van Koophandel en of er van terugwerkemidei kracht contributie betaald moet worden. Besloten werd deze zaak aanhangig te maken ter bondsvergadering. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit cle voorzitter .de vergadering met een woord vaat dank voor het genoegelijk samenzijn en; brengt tevens dank aan donateurs en plaat selijk arts voor hun steun aan de vereening. Eiken keer als Clement Mathilda bij zijne moeder had gezien, hadden de schoonheid en edele uitdrukking van haar gelaat en de fier heid en waardigheid van hare houding zulk een indruk op hern gemaakt, dat hij zich voor het eenvoudige naaistertje bij haar komen en gaam deftiger had gebogen dan hij gewoon was voor de voornaamste bewoners van Chap- üam te doen. Hij had echter nog nooit een woord met haar gewisseld. Toen Mathilda dan 24eti Augustus bij zijne moeder werd aangediend, bevond Clement zich' weder in het huisvertrek en maakte bij haar binnenkomen een éven beleefdeini groet als al tijd Nadat al wat het kleedje betrof af gehandeld was, knoopte mevrouw Austin als' naar gewoonte een gemeenzaam gesprek met' haar gunstelinge aan, die zij in dé eerste plaats' mededeelde, dar zij weder eem nieuwe klant voor haar gewonnen had. Gij verdient in allen deel, dat mar moeite voor u doet", zeide zij, toen Mathilda haar bedankte. „Ik vind het maar jamfnev, dat gij uwen ijver en talenten aan geen beter en waardiger vak dan aan hef slaafsche en ondankbare bedrijf van naaister I wijdt." Weldra roerde zij ook het onderwerp aan, hetwelk haar en velen op^hiet oogenblik ge heel vervulde. „Zeker hebt gij al van dien gruweltjken moord gehoord, die zooveel opschudding1 maakt?" vroeg zij. „Een moord? Neen. mevrouw ik heb in de laatste dagen niemand gesproken. ..Hét verwondert mij; zeer, Mathilde, dat gij er niets van vernomen hebt", hernam me vrouw Austin, ..orpdat een ieder er van spreekt en de he ?r Walter er in betrokken is". (Wordt vervolgd)..

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1