TÉbouwvereefliginn „De Toekomst" te Zuidscharwouile. Ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon" te Noordscharwoude Maandagmiddag half 2 hield bovengenoemde vereeniging hare jaarvergadering ten lokale van den heer P. Kramer te Zuidseharwoude. Aanwezig zijn 32 leden Punt 1 der agendaOpening. Door den voorz., den heer S. do Boer, wordt eene openingsrede gehouden, welke in ons Volgend nummer in zijn geheel zal worden opgenomen. Punt 2. Hierna worden de notulen der vorige verga dering dooi den secretaris voorgelezen en onge wijzigd goedgekeurd. Hierna volgt het .Jaarverslag van den Secreta ris, hetwelk eveneens in ons-volgend nurtimer zal worden geplaatst. De voorz. dankt den secretaris voor het uitge brachte verslag. Punt 3. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat het warenhuis op den proeftuin gereed is. Een groot gedeelte is thans bezaaid met Lecerf bloemkoolplanteri 'van eigen geteeld zaai. Een grooto partij dier planten wordt disponibel gesteld voor de leden, de prijs hiervan is nog niet bekend. Tevens deelt de voórz. mede, dat op 7 Februari eene lezing met filmvertooning ten huize van den heer 7. de Boer te Br- op L. over de werking- van onze kunstmest gehouden zal worden door een afgevaardigde van liet kali-syndicaat. Riertn wordt het woord gegeven aan den heer Muller, die gaarne het volgende onder de aan dacht der leden wenscht te brengen: Het behoeft zeker wel geen betoog, dat het .product bloemkool het meest gevraagd is van al on ze groenten. Nu zou ik niet willen wijzen op: bouw meer Leeeri o? Langedijkers, neen, dat niet. die soorten zijn hier genoeg ingeburgerd. Ik heb voor al. het oog op een soort bloemkqol, dat op een tijdstip klaar is, wanneer bij ons haast geen bloem kool aan de markt komt, dan wat vuilgeiegende Lecerf, o? wat takkige Tusschensoort. Wanneer men op dien tijd van het jaar aan de markt te Bovenkarspel komt, kijkt men er van op, -Van de aanvoeren niet alleen, maar van de beste kwaliteit. L 1 Mijnheel de voorzitter en Vergadering: ik zon het ook hier dien kant uit willen sturen. Waarom zouden wij dat soort bloemkool ook ^iier niet kunnen verbouwen. 1 Bij alie narigheid, die wij tegenwoordig in ons luinbouwvak beleven, kijkt men onwillekeurig wel eens een anderen kant uit, of er ook iets is, dat ver betering kan brengen, en naar mijn: bescheiden mec-ning is het de verbouw van dit soort bloem kool. Hier zou ik nog aan toe willen voegen: niet alleen zou het een verbetering kunnen zijfi, voor de eveutueelc verbouwers, maar tevens is het ook een, marktbelang. Want is het niet wat erg, dat wij, met onze mooie, grootsche markt, die voor het grootste gedeelte van he.t jaar den handél van al lerlei producten voorziet, op dien tijd tegen den handel moeten zeggen: voorziet u maar op andere markten, want wij hebben niet wat u vraagt. Mijneheeren, dit zou anders kunnen. Nog zou ik er aan toe willen voegen, dat het verbouwen van dit soort bloemkool, mijns in- ziens nog een ander voordeel biedt: nl. vèrdeeling onzer te tcelen producten en dc daarmee gepaard gaande „verdeeLling van arbeid." Over dit laatste zou( ik het nog even willen hebben. Toen in den zomer van '25 de Taiiefmuur van Duitschland aan onze grenzen werd opgebouwd en in den herfst van hetzelfde; flaar klaar was, werd door de meeste Langedijker tuinders vooi '26 het bouwplan al vastgelegd. De producten, die het zwaarst belast werden moest men in het ge heel niet meer hebben, of anders jmaar een ge deelte van wat men gewoon was te teelen, en de meeste aandacht bleef gevestigd op de twee hoofd producten, J.nl. ,,de vroege aardappelen" en „de w nterkool." Wie als tuinder zijn gedachten over den oogst tijd dezer twee producten laat varen, komt tot de conclusie, dat het met de werkzaamheden moet vastlóopen. Wij weten het allemaal, de oogsttijd van" den vroegen aardappel brengt mee: hard wer ken, lange dagen maken en als het tegenslaat nog vuile akkers toe, als gevolg van overbelasting van arbeid. Met den oogsttijd van het tweede product is het van hetzelfde laken een pak. Het vercischt niet mmder arbeidsprestatie, lijdt ook aan overbelasting van arbeid, gevolg: het begint in den herfst al soms, daardoor de bloemkool niet kunnen geven, Wat- liet product toekomt, zooals: op tijd pnijden en dekken cn in den winter, wij weten er helaas tot aan heden toe van mee te spreken, meer rot aan- rte kool dan je wel eens lief is. Allemaal narig- tieid, die tot schade moet lijden, tengevolge van tijdelijke overbelasting van arbeid in ons bedrijf. Vergadering, ik wil het hierbij laten. (Dit wit ik nog zeggen, dat ik geloof dat wij weer naar ons oude Langedijker bedrijf terug moeten; verbouw evenals voorheen een akker bieten, peen, late aard appelen. Wat de opbrengst van deze zooeven ge noemde producten zijn zal, weten wij niet, dit is in ons vak toch altijd blind, maar deze vöordeelen •zullen ons bedrijf ten goede komen, door dusdani ge regeling van onze teeltproducten, met 'toevoe ging van het soort rcuzenbloemkool de „kort poot In den vroegen herfst, nl.: „betere verdeeling van arbeid en product^. De voorz. brengt eeo woord vao dauk voor de gehouden causerie en geeft den leden de. gelegen heid vragen te stellen in Italië is genomen, volkomen geslaagd is ep ver wijst hiervoor naar een' desbetreffend artikel, het welk -in de Tuinderij heeft gestaan. Punt 4. Bekening van den Penningmeester. Rekening Kunstmest. De heer Kout als rapporteur dér commissie tot het nazien der rekening-, deelt mede dat alle be scheiden in orde zijn bevonden en adviseert tot goedkeuring. De ontvangsten hebben bedragen f 615.87, de uitgaven f592.49, alzoo een batig saldo van f23.38. Het saldo vorig jaar bedroeg- f 139.11 zoodat in kas moest zijn en was f 162.82. Be voorzitter dankt de commissie voor hare werkzaamheden en den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Hierna wordt de rekening goedgekeurd- Do heer Kout brengt als rapporteur wederom verslag uit over de rekening van de kunstmest, Do ontvangsten hebben bedragen f 10.594.18, de uitgaven f 10.674.22, alzoo een nadoelig saldo van f 80104. De heer Zeeman geeft een overzicht omtrent dé verschil lende analyses der kunstmest. De voorzitter dankt den spreker voor zijn ruim verslag eu den administrateur voor zijn beheer. Punt 5. Bestuursverkiezing. Aftredend do hoe ren H. Schrijver en C. de Boer Wz. Beide heeren worden met' groote meerderheid' herkozen en nemen hunne benoeming aan ondier dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Punt 6. Verkiezing bestuurslid 'L.G.C. Aftredend de heer IV. Muller. Met grootc meerderheid wordt ook dc heer V. Muller herkozen. Punt 7. Benoeming oommissies. Als leden der mandencommissie worden be noemd de heeren Jb. Horio en D. de Geus Jbz., vpor Je kunstmesteommissie de heeren Jb.v. Twuijver en D. Schrijver, voor de commissie der zot koolregeling de heeren P. de,. Ruiter Or.., P. Wonder en .iMuller. Punt 8. Voorstellen Algem. verg. L.G C. De voorz. deelt mede, dat thans het voorstel tot vernietiging van uitsehotkool aanhangig ge maakt zal worden. Vervolgens vraagt een der loden of de brug bij de dubbele Buurt verbeterd kan worden. De, voorz. antwoordt dat deze kwestie bij de tuinbouwers genoegzaam bekend zal zijn. De po gingen om,-tot verbetering te komen, zijn afge stuit op de tegenwerking der betrokken eiland bewoners. Niettegenstaande dit is een jaar geleden al zeer veel verbeter! aan de brug. Spr. merkt op, dat indien de brug zou worden afgekeurd "n weggebroken, tevens de mooie vluchthavon tus- schen- Je palen weggenomen zal zijn, zulks met het oog cp het passeeren van motoren, waaulmr Je kleine .-.ehuitjes in gevaar verkeeren. De heer Zeeman wenscht een drietal punten naar voren te brengen. Het zal van de bespreking afhangen of hieruit voorstellen zullen voort- vloeieu Als eerste punt merkt spr. op, dat hef hem getroffen heeft dat in het laatst verslag der j L.G.C. te lezen was, dat den heer Warto-ijhjorst opgedragen is een plan te ontwerpen voor eenen nieawen Twuijverweg. Meerdere malen zijn door de L.G.C. kosten gedragen, wolk- eigenlijk door de gemeente Br. op L. luidden moeten gedragen, worden, vooral daar deze gemeente veel profijt trekt van 'den handel. Nu de verbetering vaji den Twuijverweg een algemeen belang is, moe'en de kosteu niet gedragen worden door eene tuinbouw organisatie' en meent hij dat de L.G.C. geen' geld moet voteer en voor verbetering. Omtrent hei tweede punt deelt de heer Zeeman mede een ingezonden stuk in de krant ondertee kend mat X. te hebben gelezen, dat tijdens do j.l. slaking, ie politie betaald is geworden dooi de L.G.C. Spr. hoopt Jat dit op oen onjuistheid berust, daar de betrokken gemeente verplicht is zorg te dragen voor de veiligheid dor burgers eu hiervan de eventueele meerdere' kosten door de gemeente betaald moe te a worden. Het derde punt behelst het -voorstel door spr. gedaan op de vergadering tijdens de staking, het geen behelst te trachten eene commissie te vor men uit tuiabcuv. era ledep vau Koophande' en arbeiders om conflicten te voorkomen. Spr. hoopt dat thans voorstellen, betreffende de drie ge noemde punten naar voren zullen komen. De voorz. antwoordt, dat de kwestie Twuijver weg thans op het loode punt is. Wel wordt ge vraagd om heropening van den weg, doch gézier. de toestand van den weg, is het onverantwoorde- lijit een dergelijk yoorstel aan God. Staten te doen. De statuten der L.G.C. bèpalsn dat de- toe voer wegen zoowel te land als k water iu goeden staat -moeten verkeeren. Thans wordt een ijflnc ontworpen om op eene goedkoopere wijze verbet,* ring- tot stand te brengen. Dit plan zal de ge meente Alkmaar worden voorgelegd en kan vol gens dii- plan een uitstekende weg worden verkre- gen, hetgeen reeds is toegegeven door Ge.d. Staten, •die den weg in oogensehouw hebben genomen. In geen geval i - het de bedoeling der L.G.C. om gelden te voteeren, ofschoon bij de bespreking van den weg. Koedijk -St. Paneras dit wel- het geval was, evenzoo is dit het geval geweest met de Broekcrbrug bij 'de veiling. Wat betref'- de vergoeding aan do politie, merkt spr. op, dat dit goedgekeurd is door een eenparig besluit vap het bestuur en werd beschouwd als een bescherming van laders en producten. Het laatste punt wordt beantwoord door .den heer Muller, die opmerkt-, dat de afgevaardigde van den Vierbond deze zaak besproken heeft in bec oestuur, waarna de secretaris het voorstel heeft gezonden aan Koophandel, waarvan lof op maar en St. Paneras de zaak -afpakken,' de -doen i», acht spreker vervroeging van onze pro- Langeudijk subsidie zal geven. duet-en een dor voornaamste middelen, om de con De heer Zeeman dankt den voorz. voor de ver strekte inlichtingen, doch is omtrent den Twuij verweg niet zoo optimistisch gestemd. Spr. keurt de poging niet ,af, doch zag gaarne dat er niet al te veel gei-i aan besteed zal worden. 1 Wat betreft de vergoeding -der politie, ziet spreker de noodzakelijkheid er niet van in daar iedere gemeente staat voor het risico be treffende veiligheid der bedrijvten. Wat Detreft het gesprokene van den heer Muller, hoopt spreker dat de kroon thajns op dit werk gezet zal wonden door de vorming een-er commissie, daar allen moreel recht heb ben op het medezeggenschap in Llie zaken, die het bedrijf betreffen. De heer Jb. Zeeman vraagt of de contrac ten tusschen Koophandel en de arbeiders tij dens -:1e vroege aardappelen wederom komen te vervallen, daar 'ie staking een reuzten strop voör de bouwers is geweest. Sr. dringt er met klem op aan dat Je L. G. C. alles in het werk zal stenen om zulke gevallen te voor komen. De voorzitter antwoordt 'dat er geen con tracten bestaan, doch lat het thans arbeids overeenkomsten zijn. Punt 9. Contributieregeling. Het bestuur stelt voor een contributie in het voorjaar te heffen van 2 cent per snefes. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Het bestuur wordt tevens machtiging ver leend, zoo noojig, in het najaar een tweede heffing te vorderen van 1 cent per snejes. Punt 10. Beschikbaarstelling aardappelen „Energie". Geteeld ytijn 2720 kilo groot e en 45 kilo kleine, aardappelen, welke beschikbaar wor den gesteld voor de leden tegen 3V2. cent per kilo. Voor de inzending van opgaven wordt een tijdvak opengesteld van drie weken. Punt 11. Rondvraag. De voorzitter acht het noodzakelijk eenige bekendheid te .geven aan het reglement van de U. B. C. waardoor de leden bekend g-e raken met de 'diverse bepalingen. Hiertoe wordt het reglement voorgelezen. i>e voorzitter merkt op dat door de U.B.C. een zeer scherpe controle wordt uitgeoefend' en dat reeds verscheidene zendingen onder het certificaat zijp verzonden. De heer Zeeman wenscht het Roeren- jaarboek 1927, hetwelk is verschenen, ter spra ke te brengen. Spr. heeft in de brochure ge lezen dat Pij een groote afname een verminder de prijs berekend wordt en geeft het bestuur fin overweging een gezamenlijke bestelling te •doen. Hierna doet de heer Zeeman nog eenige mededeelingen betreffende de prijs van zwa velzuur ammoniak en dhilisalpeter voor de herfsibestelling. Vervolgens wijst de heer Zeeman op de uit gebreidheid der bibliotheek te Wageningen waar een ieder in de gelegenheid gesteld wordt voor lage prijzen een aantal zeer nuttige boek-- jes aan te schaffen, hetgeen spr. vernomtein heeft uit de lezing welke door den heer van Preterm per radio is gehouden. Tot slot dankt spreker het bestupr voor de hulde gebracht aan de nagedachtenis van zijn vader. De voorzitter deelt mede naar aanleiding van het laatstgesprokane dat het bestuur den overledene naar zijtn laatste rustplaats heeft begeleid en gemeend heeft -een krans op 't graf te moeten neerleggen. Hierna verkrijgt de heer C. de Boer Wz. het woord, die mededeelt dat hij thans het ontsmettingsmiddel „Germisan" beschikbaar stelt in pakjes van 15 gram. Door den heer Kout wordt opgemerkt, dat door het jaar op jaar gebruiken van kunsti mest, de akkers zeer achteruit zullen gaan en het beter ware indien er meer mest en slik gebruikt zou worden. De voorzitter merkt op, dat -de, resultaten met kunstmest verkregen steeds gunstig zijn ge-, weest en acht geen reden aanwezig tot on gerustheid. De heer Mulder deelt mede, als correspon dent van den Plantenziektenkunldigen Dienst te Vv'agenineen. dat tot 'heden nog geen be richt is ontvangen omtrent de uitslag van hef onderzoek van het toegezonden zaad. Een der aanwezigen stelt de vraag wat de v.oitbrengeseletn vijn van de kruising varij roode kool met Deetische witte. De voorzitter raa.dt de leden aan den proef tuin in Alkmaar wat meer te bezoeken, waar dc resultaten in oogensehouw kunnen1 geno-; men worden. Het derde proefjaar is thans ingegaan en 'heeft men weer geheel opnieuw moeten beginnen, daar de planten.' het vorig jaar geheel opgevreten waren door de aarid- vlooien. Niets meer aan de orde zijjnde dankt de voorzitter de leden voor hunne opkomst, het eerelid Jhr. Van Spangier voor zijne tegen - woordigiheid en de pers, die wederom bereid was dezen middag voor de vereeniging op te offeren, en sluit de vergadering. c arren tic van onze Duitsche naburen het haófd te- bieden, terwijl daarnaast uitbreiding van an dere cultures noodzakelijk zal blijken. Het jaarverslag van den secretaris gaf een 1 beknopt overzicht van het vereenigingsleven over 1 1926. De rekening van den penningmeester gaf aan een orÜvangsi van f 1561.10. tegen een uitgaaf van f 1441.01. Ingekomen was een aanbieding van een .V.V. te i Den Haag voor glasverzekering van btoeights en warenhuizen. Voorstellen voor de A. V. der Langedijker Groentecentrale warén door de leden niet inge diend. Van liet bestuur kwam' thans in behandeling het volgende voorstel: De Langedijker Groentecentrale stelle uit haar kas geen geld beschikbaar voor verbetering en verbreeding van den Twuijverweg. Dit uaar aanleiding van de houding .der JLange- dijker gemeenteraden en het feit, dat -men. ge noemd lichaam reeds in deze kwestie betrekt. Door den heer Goo-tj-es en anderen wordt dit voorstel bestreden, uit hoofde men met dit voor stel in-druischt tegen een reeds -eerder aangeno men houding van de Tuinbouw, waarin men. de openstelling van dien weg -een marktbelang meen de te zien. De debatten hierover hadden tot ge. volg, dat het voorstel in den vorm eener motie aan het Marktbestuur zal worden gezonden. De heeren A. Hoogland- en Jb. Kloosterboer worden als bestuursleden herkozen. Als bestuursleden van de L. G. 0. werden her kozen -de heeren P. Gootjes en C. Kloosterboer. Gelegenheid tot het bestellen van materiaal, werd opengesteld tot 7 Februari. Het bestuur kreeg machtiging de leermiddelen der cursisten te vergoeden. Bij de rondvraag ontstond nog een aangename gedachtenwisseiing over toekomstmogelijkheden van andere cultures. Bij de verdere, discussies over dit onderwerp wordt door enkele cursisten der glascultures de heer Glas nog aangehaald, waarbij sommigen nog al sceptisch tegenover het ouderwijs blijken te staan. Door den heer Verdun wordt nog opgemerkt het feit, dat kooplieden, welke 's zomers onze markt bezoeken voor het koopen van 2e soon bloemkool, zelden meer terugkomen, wat z.i. wellicht in de sorteering ligt. Zal bij het Markt bestuur in be spreking worden gebracht. Tuinbouwvereeniging Je Tuinbouw" te Sint Pancras Op een vraag van een der leden, wanneer of de neden nog geen besluit gekomen is. y.ti.U i- on y.pffiirf vtin Tg runvon lr,irtrv^.an "TV* V»V1 x> l zaai- en zet tijd is van Je reuzen kortpean, geeft dc heer De Boer een duidelijk overzicht omtrent de tijden zooals deze plaats hebban in de Strook. Hierna wordt van gedachten gewisseld om trant de verschillende soorten zaad. Tot slot merkt Je voorz. op, dat de proef', welke De heer Zeeman vraagt of het da bedoeling is Ja kosten der verbetering van den Twuijverweg geheel ten laste te doen komen van Alkmaar. De voorz. antwoordt ontkennend en 'zegt dat door de- L.G.C. gespeculeerd wordt op het dobcte punt. Spr. i-> evenwel overtuigd dat indien Alk- Jaarvergadering van de- vereeniging „de Tuin bouw" op Maandagmiddag 24 Jan. in het lokaal van den heer H. Gerritsen, onder leiding van den heer Kloosterboer- In zijn opening gewaagt deze van de slechte resultaten in ons bedrijf over 1926. Hoewel hier oppervlakkig weinig aan te Maandag' 24 Januari des avonds 7 uur, hield bovengenoemde vereeniging hare 27ste jaarver gadering in het lokaal van den heer J. de 'Bakker te Noordscharwoude'. De voorzitter, de heer JKuiper, opènt de ver gadering en heet de aanwezigen "hartelijk wel kom, inzender 'den heer Ooievaar als secretaris dpr zustervereniging te Oudkarspel, en de pers, daar de besprekingen voor 'het algemeen helang zijn en deze thans wereldkundig gemaakt worden. Voorts deelt spr. mede, dat voor enkele jaren vele afdeel ingen uit den N.-H. Bond van Zieken fondsen getreden zijn, evenwel is Broek op Lan- gendijk nog aangesloten. Bepaald was, dat uit getreden leden 'niet opgenomen zullen worden door aangesloten vereenigingen, doch de afdeeling B. op L. maakt hierop eene uitzondering en kun nen leden, die zich vestigen 111 Broek op Langeu dijk, onmidaellijk worden ingeschreven. Spreker acht het van belang een en ander mede te Joelen omtrent het voorontwerp -der ziek tewet, waarover in het blad „Zelfbeheer" eenige belangrijke mede dadingen voorkomen. Het voorstel van Min. Slotemaker de Bruine behelst wel iets anders dan aanvankelijk ged&cht werd. Genoenide minister bepaalt le. Erkenning door rechtspersoonlijkheid. 2e. Minstens 200 arbeiders moeten door. de af deeling verzekerd zijn. 3e. Voorwaarden van verzekering moeten min stens even goed zijn tls de Rijksvoonvanrden. 4e. Zekere reserve, zal noodig zijn om goedkeu ring op de statuten te verkrijgen, waardoor do meerderheid van het bestuur door en uit de leden gekozen moet worden. 5c. Een scheidsgerecht zal beslissen bij even tueele geschillen bij uitkeering. Bij een minder aantal verzekerde arbeiders als 200, kan He verëetiiging erkend worden, mits zij lid is vau eene afdeeling, welke door de wet erkend wordt. 7e. Het aandeel van den werkgever zal ten hoogste Je helft der premie, die door den 'arbei der betaald wordt, bedragen. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring na voorlezing door den secretaris, den heev D. Kansen, onder dankzegging voor de juiste weergave, ongewijzigd vastgesteld. Punt 2. Rekening. Door eeu lid der commissie tot het nazien der rekening wordt rapport uitgebracht, waaruit blijkt dat- alle beseheiden in orde zijn bevonden De ontvangsten bedragen f3028.59, de uitgaven f2962.44, alzoo een batig- saldo van f66.15. Aan contributie werd ontvangen f2529.20, bij dragen donateurs f 33. In totaal werden 256 uit- keeringen gedaan ten bedrage van f 1854.12, over de vier kwartalen verdeeld als volgt, uitkeeringen 82, 66, 41 en 27; bedragen f706.12, f553.—, f360.50 en f234.50. Diverse uitgaven, zooals drukwerk, vergader- kosten, contributie Federatie, bodeloon enz. be droegen f 1108.32, waarvan aan spaargelden ge stort wordt een bedrag van f560.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2