NIEUWE Radio-Centrale! Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 29 Januari 1927. 86e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENT T - TEL 644 11IMUI Revue vau Week TECÜSCH BUREAU D. SCHUiTEMAKER Jr. faa NOORDSCHARWOUQE. Sluit U aan bij de Eerste Langedijker Wij sluiten vanaf heden aan over den pheslen LANGEHÜIIK. Uit dsn Omtrek Opruiming Restanten [Palthe tol 5 Febr. 20 korting). NO» 12 («TERC.TELEPHOOH 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnernentsprijs per 3 maanden fl.lb. ■- COURANT Redact-Uiig-.. J. H„ HEIZKU, - Bureel Nnordscharwoiide Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat nit 3 klanten. EERSTE BLAD. BINNENLND. Over de kansen vian het Belgische Verdrag wordt nog steeds zeer druk in „Patria" van gedachten gewisseld en de oppositie tegen de ratificatie neemt met den dag toe. De ovleh-f tuiging, dat de Eerste Klamer voor 'het goed keuren dier ratificatie niet zal zijn te vinden.' wint met het uur veld. Vermoedelijk zal eerst eind Februari, misschien begin Maart, in den Senaat de teerling worden geworpen. Wij we ten nu eenmaal, de Eerste Kamer Griffie werkt met langzame bedachtzaamheid. In de politieke sfeer waren in de jongste dagen de: geruchten over de dreigende scheuring in de antirevolutionaire gelederen. De Utrechtsche hoogleeraar dr. H. Visscher de „man met den Geuzenkopzooals Abraham Kuyper hem placht te noemen is hier het „enfant terrible", de spellebreker. Beweerd wordt, dat het naderend „schisma" in de partij Colijn haar, oorzaak vindt in het verschil van gevoelen over het verdrag met Bielgië. Van andere zijde wordt verzekerd, dat hier fijtelijk de Gerefor meerde Kerk, tegenover de Nederlandsch-Her- vormde staand, de scheuring zou bevorderen. Den „outsider" rest in déze slechts den loop der politiek-religieus» dingen af te wachten. Uit de Regeeringskeuken kwam de tijding, dat het langverwachte ontwerp tot verscherping, der strafbepalingen tegen de flesschentrekkerij, het misbruik maken van crediet, is uitgekomen, 't Kan een zegen worden voor den Middelrif, siaind. welke zulke geweldige schade sigds jaar en dag leed door deze oplichtersprak- tiikea. waartegen die strafrechter tot nu toe in tal van gevallen machteloos staat. Minister Slotemaker de Biruine schijnt van plan te zijn, het uitvaardigen van een Konink lijk Besluit tot opheffing van de Huurwetten met alle kracht te bevorderen. Zoodat (waar een half jaar moet verkropen tusschen het af kondigen van zulk een besluit en 't van kracht worden daarvan ,eind Juli van dit jaar de Huurcommissiëm, met al den aankleve daar van zouden verdwijnen. Tot onstuimige vreug de begrijpt men van zoovele huiseige naren, die nu wederom de vrije hand zullen krijgen om hunine huurprijzen op te voeren naar eigen vrije willekeur. Dat minister Slo temaker de Biruine er zijn ziektewet niet zon der wijziging door zal krijgen, staat wel vast. Er zijn van verschillende kanten bezwaren te gen verschillende bepalingen van het ontwerp ingebracht. Intusschen in den loop van het zin nngsjaar der Tweede Kamer, dat in September 1627 eindigt, zal dit wetsvoorstel niet meer op het parlementaire tapijt komen. De zaak hoe gewichtig ook is dus niet van urgentie. Minis ter Kan heeft aan de burgemeesters in den lande een circulaire doen toekomen. tal van aanwijzingen bevattend voor hulp en bijstand bij. waterstand. Vorst en sneeuw dreigen uit het buitenland. Ook ten onzent ging het kwik in de thermometers omlaag en gingen de sneeumvlokken neerdwarreleïn. De profetie, dat een kwakkelwinter samen door eem echten vries-dito in het voorjaar wordt gevolgd, zou aog kunnen worden bewaarheid. De circulaire van Minister Kan geeft dus bliik van besef der waarheid, te vinden in het oude „Gouvemer c'est prevoir". De commissie Kraus heeft rapport uitge bracht over het spoorwegongeluk eenige maan den geleden bij De Vink nabij Leiden voorge komen en waarvan o.a. het echtpaar Lobo- Braakensiek slachtoffer werd. De commissie kwam tot de voor de Directie der Nieder 1. Spoorwegen lichtelijk onprettige conclusie, dat het spoor „ter plaatse niet goed genoeg ver zorgd was geweest." Dat zegt genoeg, zou wijlen Peperman, uit de oude klucht, uitroepen. Maar enkele hoofdingenieurs der Spoorwe gen maakten in de afgeloopen week per 90 K.M. vaartje een „proefrit" per trein van Am sterdam naar Rotterdam, het zoo gevaarlijke traject. Zij vonden de baan allerprachtigst. Er ontbrak niet het allergeringste aan. Over het contrast tusschen deze uitspraak en het „judicium" van de commissie-Krau zal men. vermoedelijk nog wel nader hooren. Becijferd is dat de Rijksmiddelen over 1926 het sommetje van f 25.174.640 meer hebben opgebracht dan over 1925. Men weet wat pre mier de Geer nog kort geleden in Senaat en in Lagerhuis over de beteebenis van dit stellig ■niet onbeduidend accres heeft gezegd. Personalia: Hét A. R. Kamerlid dr. Schsu- rer, die zeer ernstig ziek was, is herstellende.. Op 17 Feoruari a,.s. wordt mr. Samuel van Houten negentig. Een commissie tot huldiging van den beroemden staatsman heeft zich ge vormd. Dr. Willem Royaards is op zijn zes tigsten verjaardag in den Amsterdamschen Stadsschouwburg met warmte gehuldigd. 1 t t j )ostzaan éen dubbel woonhuis over een af- L stand van c.a. 35 M. verrold, terwijl.... de j bewoners rustig in hun vertrekken bleven zit- ten. We zijn nog ruim twee maanden van 1 i April verwijderd. j Daarom dient men dit novum van Ante- i rikaansch luchtje met diepen érnst te aanvaar - den BUITENLAND. De publicaties van een tusschen twee staten gesloten verdrag kan daar raken we den laatsten tijd wel aan gewend aanleiding gpen tot de meest ingewikkelde politieke ver- Vraagt ons inlichtingen Ir Dr Wierema, de opvolger van wijlen Dres- selhuys heeft zijn mandaat als Tweede Kamer lid aangenomen. Mr. Dr. P. van Heij/nsbergen, subst. officier va:n iustitic to Amsterdam zal in de vacature mr. Simon v. d. Aa tot hoogleeraar te Gro,- nnigen worden benoemd. Mr. T. Noyoin, proc.- generaa' bij den Hoogen Raad zal H.M. ont slag vragen tegen 1 Mei a.s. De commandant van het Koninklijk Instituut der Marine Th. A. van Hengel zal den 30sten April den zee dienst verlaten. Uit: de doodeolijst: K. van Zinderen Bakker, oude voortrekker van de socialistische bewe ging in Friesland op 8.1 jarigen leeftijd te Franeker. De misdadigersrubriek der afgeloopen week wordt algeheel „bebeerscht" door den afschu welijken roofmoord gepleegd in Den Haag en waarvan een winkelierster aan het Biezuidetv- hnut het slachtoffer was. Er wordt een bedrag van f 4000.- uitgeloofd als premie voor aan wijzingen welke den schuldige aan dit afgrij selijk misdrijf zullen doen vinden. Minister Donner ging voor met het uitlo ven van f 1000. premie. Een overstelpende massa „inlichtingen" werden aan de politie verstrekt, doch ondanks al hare pogingen, dag gen en nachten achtereen ingesteld, mocht 't haar niet gelukken licht in deze zeer lugubere duisternis te brengen. Er kwamen valsche bankjes van f 20.— in „omioop" te Rotterdam en te Lisse. 't Waren, aaneen geplakte knipsels uit couranten. Me» zij op zijn hoede. Aan de H'aagsche Hoefkade werd inbraak gepleegd in een magazijn van tweede hands artikelen en voor f 1500.aan waarde gesto len. Uit de ongelukkenserieBoven het vlieg kamp "De Kooy is een vliegtuig neergestort. De bestuurder werd zeer ernstig gewond. Te Groningen reed een auto in het Hoendiep. Twee 'dames en een heer kwamen bij, dit on geval om het leven. In de Rotterdamsche Dier- ègaarde stortten twee schilders van een steiger, den werden levensgevaarlijk gewond. De „roode haan' 'had op zijn geweten: een ernstiger, brand te Haarlem in een pakkisten; en houtwolfaoriek, waarbij'groote fabrieksscha- de werd berokkend. Een hevigen brand in een! bontmagazijn aan de Meent te Rotterdam. Ondanks het adres met 20.000 handteekenin- gen pro herstel van de Utrechtsche kermis heeft de Raad der oude bisschopsstad zonder debat of stemming besloten, dat te Utrecht geen kermis meer zal worden gevierd. De Limburgsche kolen-productie in 1926 be droeg - het cijfer verdient wel even aandacht j - 8.850.041 ton, wat 1.733.781 ton meer be- i duidt dan in 1925 werd geproduceerd, 't Staal vast dat Nederland zich wat kolenvoorzie- ning betreft voortaan zelf kan redden. Groningen - men ziet wij, oevinden ons' nu in de rufriek der „blijde berichten" wacht z'n lOO-OOOsten ingezetene. Dezen allerjongsten Groninger, zal door de Gemeente worden ver- èerd met een spaarbankboekje aanwijzend f 250. en eein zilveren lepel en' vork. Mag men Het Volk g-elooven dan is te wikkelingen, waarbij meestal een derde mo-i gendheid meent de benadeelde partij te zijn. De protesten welke opgelaaid zijn in Joego slavië toen de eerste berichten omtrent het tor stand komen van een vriendschapsverdrag: tusschen Italië en Albanië in politieke kringen, 'doordrongen, zijn nauwelijks aan de algemee-j me aandacht ontgaan of de bekendmaking van' een jander verdrag schept een onbehagelijke stemmnig in sommige Europeesche kringen. Ie de maand Juni van het vorige jaar kwam tusschen Frankrijk en Roemenië een verdrag tot stand, waarvan de inhoud thans openbaar gemaakt wordt. De Sovjet^egeering nu, de benadeelde d«r-. de. beschouwde dit verdrag als een persoon lijke hatelijke bejegening en het protest te gen deze overeenkomst bleef dan ook nieti uit. Weliswaar heeft Rusland reeds eerder daar, tegen geprotesteerd, doch nu het FranscUf- Roemeensche verdrag openbaar gemaakt is, vond de Sovjetregeering een publicatie daar van eerst recht op haar plaats. de uilnooding tot deelnemen aan de Economi sche Wereldconferentie, wel niet vreemd aan de desillusie, welke men daaromtrent te Genève meent te hebben gekregen. In Frankrijk gelooft men ofschoon de onderhandelingen met Duitschknd inzake de ontwapening uitstekend vorderen nog altijd ■niet in den werkelijken blijvende» vrede. Del heer Paul Boncour. de rapporteur inzake het wetsontwerp b; treffende de algemeene orga nisatie der natie in oorlogstijd, heeft dit ini de betreffende commissie uit de Kamer dui delijk naar voren doen komen. Weliswaar heeft de Fransche pers niet merkbaar op zijn! exposé gereageerd, doch dat neemt niet weg, dat Boncour's opinie typeerend genoemd kan worden. In de toekomst zal volgens Paul Bon- cour, de oorlog geen „militaire" oorlog meer zijn. Hij zal niet anders dan een „algemeetne" oorlog kunnen zijn, die alle menschen in den- strijd slingert en alle hulpbronnen der ver schillende naties opeischt. De voorbereiding van de mobilisatie zal zich over alle vormenj van bedrijvigheid van het land moeten uitstrek? strekken en de regeeringsactie zal voor alles ..interministerieel" moeten zijn, al wil dit niet zeggen, dat de burgerlijke ministers „gemili tariseerd" moeten worden. In dezen toon on-, geveer zijn de perspectieyien van den toekom- stigen oorlog gezien door Franschen bril gestemd. Het is niemand kwalijk te nemen, dal deze mededeelingen in Frankrijk „met 'n korreltje zout" zij» aanvaard. Dr. Marx zag in den beginne geen kans1 om een ministerie op parlementaire basis steunende, bijeen te krijgen. Zooals men weet, heeft hij daarop zijn opdracht aan den Rijks - president terug gegeven, waarop deze den be kenden brief heeft geschreven, waarover mem elkaar thans in de politieke pers in de hare» vliegt. Hindenburg heeft in zijn schrijven zoo ait gcveer aangegeven in welke tjnt het nieuw» kabinet zou moeten worden samen-gemengd eni nu is men het er roerend over oneens, of eem dergelijke „pressie" al dan niet in strijd is met de constitutioneels grondbegrippen der repu bliek. Marx onderhandelt thans met de Duitsch-mationalen. Zijn pogingen worden over het algemeen niet ongunstig beoordeeld, zoa dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat bij publicatie van deze regels het Ministerie-Marx reeds een feit is. Of men zou zich voor de zooveelst-e maal moeten vergissen. Er is een reden, waarom genoemd abitrage'-' cn vriendschapsverdrag ook nog in ander» kringen als een gevaar beschouwd wordt. 'Het schijnt namelijk, dat men in Volken? boTxdskringen niet overal even gesticht is over het politiek samengaan van Frankrijk en Roe menië. voornamelijk omdat dit verdrag wordt beschouwd een verdere strekking te hebben dan de arbitrage en non-(agressie, welke daar in wordt genoemd. Men weet, toch nu dat Frankrijk en Roemenië bij de politiek tot wij ziging van den status quo der Eur. landen één lijn zullen volgen, hetgeen men- in strijd, met de principes van den Volkenbond acht. Intusschen geeft Moskou op allerlei wijze aan haar verbolgenheid lucht. Misschien is de onbetamelijke brief, die namens de Sovjet ré-' geering het Volkenbondssecretariaat bereikt heeft en waarin Rusland feestelijk bedankt voor ST. PANCRAS. Vergadering van de begrafenisvereeniging „Mo ment a-Mori" op Donderdag 27 .Jan. ten lokale van den heer fi. Gerritsen, onder leiding van den heer A. Schuur- Deze wijdt in zijn opening en kele woerden aa-a hen, die naar hun laatste rust plaats ziju gebracht, hetwelk steeds in stipte orde en met den meesten eerbied was geschied'; althans klachten daarover zijn niet binnengeko men. Voorts hoopt spreker op zakelijke bespre kingen, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. Mededeeling volgde van het feitaanstelling van de heereu W. Dekker en Jb. Dekker, de eerste in plaats van R. de Groot. Do rekening gaf aan -een ontvangst- van f 1239.36, uitgaaf 11018.61; in kas f220.75. De balans toonde aan, dat de vereeniging op 1 Jan. 192 een schuld had van f770.40. Boeken en be scheiden werden in orde bezonden. Uit het jaarverslag bleek, dat aangesloten wa ren 316 gezinnen met 1154 betalende leden. Tot rekeningnazieners voor 1927 werden be- itoemd de heeren J. Jontan an A. Stammes. Bestuursverkiezing had tot uitslag dat- herko zen werden de heeren A. Schuur cn Jb. Duif. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd Ie heeren A. Verdub) en .T. Jcman. Bij de rondvraag brengt de heer Joman het idee naar voren tot aanschaffing van oen automatisch begraaf toestel over te gaan. E-en- aanmerking van A. Stammes over sen klacht óver het niet gelijk vertrekken der -dragers vanuit hel kleedlokaal na afloop eener begrafe nis .wordt Mar genoegen opgelost. Besloten werd 30 aandeden uit te loten, direct betaalbaar met f0.50 rente per aandeel. De laat ste 15 aandeeién zullen uitbetaald worden naar .gelang de stand der kas. Hierna sluiting. -- WARMENHUIZEN. Griep. Wegens liet veel voorkomen van griep onder Je leerlingen der Bijzonder? school te Krabben- 'dam is de school tijdelijk geslóten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1