Nieuwstijdingen VEBSCHEIDEWHËÏP DE EX-KEIZER. Ter gelegenheid van den verjaardag van den ge wezen keizer Waren tal van personen naar Hóize Doorn gekomen. Onder de gaston bevonden zich o.a. de ex-kroon prins, de hertog en hertogin van Brunswijk, de vorstin van Hessen, graaf Von Korff, oud-veld maarschalk Von Paschwitsch, Geheimrat Nitsche en graaf Von -faiméwitz, Generaal Von Berg was wegens ongesteldheid verhinderd. In de eetzaal werd een dienst gehouden, waarbij alle leden van het personeel aanwezig waren. Daarna werd iaën aanwezigen in de vestibule ge tegenheid gegeven den ex-keizer te complimen teeren. Ongeveer drieduizend telegrammen zijn ten Huize Doorn ontvangen, terwijl het aantal bloemstukkeu waaronder-ook een van H. M- de Koningin-Moeder, meer dan 300 bedraagt. Eeen diner ha» plaats, wa^rto o.m. uitgenoo- digd waven de commissaris der Koningin, dr. H. Th. 's Jacob, de burgemeester van Doorn, dr. A. baron Sehimmelpenninck van der Oye, de burge: meester van Z/eist, do burgemeester van Ameron- gen en Leersum, jhr. H. van den 'Bosch en de burgemeester van Maarn, T. E. Everwijn Lange. DURUS RIJKERS. Den geneelen dag heeft het in de woning van den 80-jarigpn Rijkers te Den Helder brieven en telegrammen gestroomd. Ook vele persoonlijke ge lukwenschen moest de jarige in ontvangst nemen, lu den namiddag maakte het plaatselijk huldi gingscomité zijn opwachting. De heer Henri ter Hall, voorz. van het Dorus Rijkersfonds, w-as met zijn echtgenoot® overgekomen en sprak treffende woorden. Van de Noord- en Z.-Holl. reddings- ma at schap pij ontving Rijkers een volledige radio- installatie. Uit allé" doelen van Europa zijn tele grafische gelukwenschen gekomen, uit Frankrijk, Iluitschland, Italië, zelfs uit Amerika. Besmettingsgevaar. B tydig gebruik van Mijnhardt's Keeipliii- tabletten voorkomt, gij besmetting, daar deze tabletten mond en keel zuiveren van alle smet stoffen. Buisje 80 et., Flacon 60 «b Rechtzaken VOOR DEN KANTONRFCHTER. Zitting van Vrijdag 28 Januari. Pakte slwht nit. ZooiL 14 dagèn geleden was aangekondigd), hadden wé heden voortzetting van hit Stroopers zaakje tegen de drie gebroeders Riemert, Sjóert en Pieter le die zich in den nacht van' 9 op 10 October in ue Bakkumer duinen nabij de z.g. leerfabriek zich zouden hebben schuldig gemaakt aan overtreding der jachtwet, door stroopen met behulp 'van kunstlicht, broeder Sjcort had dé vorige maal verklaard, dat hij niet mee had ge stroopt, doch zich bevond ten huize van zijn schoonzuster en op het. hooren van moordge schreeuw naar buiten was geloopen, waar hij door dén jachtopziener Kieft was aangehouden. Om dit verweer te cóntroleeren, waren titans da 3 politiemannen de Koekoek, de Winter en Kieft als getuigen gedagvaard. Het hooren van deze getuigen was voor den verdachts niet voordeelig. Het moge da.ti al zijn dat ais de winter komt, de koekoek en d? kieft verdwijnen, hier waren zij alle drie eendrachtiglijk bijeen om te verklaren, dat Sjoert wel degelijk had behoord tot het trio, dat zij dien nacht hadden betrapt op jagen met den lichtbak en daar de heersn mét betrekking tot de jachtwet niet bijzonder gunstig staan aan geschreven, was de straf zeer gevoelig. Sjoert en Petrus werden ieder veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen, terwijl Piet, die al eens was betrapt toen hij In het middernachtelijk uur als natuur liefhebber de onschuldige spelen der jonge ko nijntjes gadesloeg, werd opgeknapt met niet min der dan f50 boete of 25 dagen. Bijna onno^dig er bij te voegen, dat le aanwe zige broeder Sjoert lang niet met dit vonnis was ingenomen. Bijna onnootiig er bij te voegen, flat de aanwezige broeder Sjoert lang niet met dit vonnis was ingenomen, v^,at door zijn halfluid gepruttel wertt kenbaar gemaakt.^ Kwam ook niks van terecht. Nadat we eenigszitis tot adem waren gekomen, werd overgegaan tot de voortzetting van een zaak je contra. Cornclis R~, 'n inwoner van Heiloo, die zich op Bakltum had, bezig gehouden met het. venten van fruit, waarvoor hij van Castri- cums gemeentebestuur geen vergunning had ge kregen. De verdachte had bij de eerste behande ling beweerd, dat de verbalisant Roelewijn niet had kunnen con state eren, dat hij zijn handels waar te koop had aangeboden. Derhalve werd heden den martialen rijksveldwachter Koelewijn gehoord, die verklaarde, dat hij den verdachte met zijn handelswaar had aangetroffen op Noord Bak- kum, terwijl hij een bascule op de straat had gezet om het verkochte af te wegen. Verdachte had erkend geen vergunning te hebben en ver balisant had hem toen geadviseerd de vergunning op het gemeentehuis aan te vragen, waaraan de verdachte echter niet heeft voldaan. Het was hem blijkbaar te ver. Verdachte bleef bij zijn. verdediging, dit de verbalisant niet heeft waar genomen dat verdachte heeft gevent, ?och wordt ondanks dit verweer en tot zijn groote voront- waarliging, zich uitend door een halfluid uit- gesproaen twijfel aan de goede kwaliteit van het daar gesproken recht veroordeeld tot f 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. Je moet maar duiten hebben. De 63-jarige niet verschenen landbouwer C. .1. v. S. uit Ziuid en Noordschermer worjt ver vangen door zijn zoon Jan als gemachtigde. Vader Cornelis hoeft op 3 September het poldierregle- tnent overtreden, door aan den benedenkant van den dijk te doen rijden met paard en kar ter ge legenheid van het binnenhalen van den oogst.j Deze benedenkant was door het pol Ier best uur,, afgezet met een hek, wat echter uit elkaar gesla-b gen en verwijderd was. De. gemachtigde-zegt dat,'; men uiet anders heeft kunnen handelen. Het is zeer moeilijk en zelfs levensgevarlijk om op dd1 „Klugt" met paard en rijtuig te koeren. De breed te Indraagt 2.60 M. terwijl 5.60 M. noodzakelijk is. Volgens verklaring van, den polder-opzichter kan de verdachte landbouwer toestemming krij gen, indien hij zorgt, dat dit stuk, dat hij noouig. heeft om in en uit te rijden, door hem wordt be-.,; hard. Gevorderd wordt f 10 boete, of 50 dagen, doch de kantonrechter acht de overtreding, vooral met het./oog op de wederrechtelijke vernieling van het geplaatste hek, zoo ernstig, dat hij f25 boete of 10 dagen oplegt. De gemachtigde, die zich blijkbaar niet met -lil vonnis kan vereenigen, zegt nu reeds toe, in hoo- ger beroep te zullen gaan. Men kan al tl® wetsbepalingen nieti meer bijsloffen. De 63-jarige binnenschipper Lourens B. uit Xuidschaxwoude liep op 20 Oct. een procesverbaal op, omdat aan de controleeren de rijksveldwach ters, die hem te Oudgrp aanhielden, bleek, dat hij niet voorzien was van een aanvaringsreglement voor de binnenvaart. De oude hoer, die van de noodzakelijkheid van een 'dergelijk gewichtig document tot dusverre niet overtuigd was, heeft zich nu onverwijld een exemplaar aangeschaft en werd, mede ter waarschuwing voor andere nonchalante gezag voerders van zoetwaterfregatten veroordeeld tot f2 boete of 2 -Jagen. Zoonlief had er geen tabak van. De 54-jarige boerenwerkman P. B. uit Heerhu- gowaaid, staat, dapper bijgestaan door zijn wel bespraakte echtgenoote terecht omdat hij zijn nog onder de leerplicht vallend zoontje niet gere geld heeft gezonden naar de R- K. bijz. school de heer Van Scliaik. De vrouw, voor haar man het woord voerende, beweert, dat zij wel heb ben gezorgd dat dit ventje ter schol? kwam, doch omdat dit jongetje daar voortdurend werd mis handeld en voor den gek gehouden, zoodat het kind zenuwachtig werd en er 's nachts van droom de, hebben zij den jongen maar thuis gehouden. Haar kinderen moesten er altijd maar aan ge loe ven. De heer v. Sehaik, als getuige gehoord, ont kent .dat de knaap op school werd mishandeld. Dat zijn uitvluchten. Men wilde den jongen liever thuis hebben, omdat hij dan ook wat kon verdie nen. Maar het hoofd moet zich aan de wet hou den en móet men "hem niet wijten, dat hij aan dit verlangen der ouders niet kon voldoen. De jon gen werd, niet door de vader, maar door zijn moe der en broer opgezet. Hij was koppig en zat steeds met de hand onder hel hoofd en wilde niets uit voeren. Daarvoor is hij wel eens bestraft, doch niet mishandeld. Moeder de vrouw blijft echter pertinent vol houden, dat haar jongen werd geslagen en voor den dek gehouden, ze zaten hem altijd maar te „narren", zegt ze. De. kantonrechter wenscht .nog wat meer licht in de zaak en heeft de verdere behandeling uit gesteld tot volgende week. Alsdan zullen als ge tuigen nog worden gehoord de onderwijzer cn 4e onderwijzeres, benevens den inspecteur van het Lager Onderwijs. We kunnen w?<&r gerust slapen. Als laatste verdachte ter terechtzitting aan wezig en die het half dozijntje net vol maakte, stond terecht een landman en melkrijder uit Ken- nemerlaud, de 24-jarige Simon A„ wiens vracht auto, loen hij te Alkmaar door de altijd actieve politie werd geiuspecteeTd, niet voorzien bleek van een behoorlijk werkende handrem. Verdachte erkende zulks. Hij heeft intusschen de ontbreken de bout doen aanbrengen, zood'at de rem nu weer perfect in orde is. Eisch f 10 boete of 5 dagen, het bedrag der aangeboden en geweigerde .trans actie, terwijl in het vonnis de boete werd geredu ceerd tot f6 boete of 3 dagen. VERSLAG VAN DE VERGADE RING VAN DEN B. B- N. AFD. NOORD-HOLLAND NOORD, GE HOUDEN TE ALKMAAR OP WOENSDAG 19 JANUARI 1927 IN CAFE SCHERMERHORN. 1. Opening en Notulen. De vooi zitter de heer Lakeman, opent té ongeveer 8.15 uur pas deze vergadering en bood den aanwezigen zijn excuus aan. dat dit zoo laat was geworden, doch stelde voor om dit maar te beschouwen als een misver stand. Hij heette den aanwezigten welkom en het deed hem genoegen dat deze vergadering, thans zoo goed was bezocht; 25 leden toch waren aanwezig, benevens de heer Rauh, secre taris v an den Bt. B. N. In zijn openingsrede memoreerde hij .eenige. successen welke door den B. B. N. zijn be haald en wel: le. de verlaging der wegenbelasting; 2e. het nieuwe gestichte eigen secretariaat in Den Haag. 3e. voor onze afdeeling de verbetering van -ten overweg van den Berger weg, waar het wachten veel is verbeterd. Hiereo volgde de voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onder dank zegging -"orden goedgekeurd. 4. BESPREKING VAN DE MOEI LIJKHEDEN DOOR DE SLUITING VAN DEN TWUIJVERWEG. De voorzitter stelt voor. direct over te gaan tot behandeling van dit punt, in verband met hel aanwezig zijn van den secretaris van de Kamer van Koophandel alhier. De voorzitter heet den secretaris hartelijik welkom en lichtte toe, dat de K. van K'. zeer veel moeite heeft gedaan voor de verbetering van den Twuijverweg, doch weinig succes heeft bereikt. Zelfs was hun tot slot betrekkelijk verweten, dat zij zich met deze zaak besnoei den. Dc- voorzitter verzocht den heet Jlauh om een en ander omtrent de bemoeiingen der Bi. B. N. betreffende den Twuijverweg naar voren te willen brengen. De heer Rauh begon in de eerste plaats met een woord van dank te richten tot de K. van K. voor de groote actie, welke zij heeft gevoerd en voor de vele moeite welke zij daar aan heeft opgeofferd. Hij geeft dan een voorbeeld over wegen- plannen ,zooals Groningen, waar men voor de> breedte der motorrijtuigen 2.10 voldoende acht terwijl men voor paardenwagens een breedte van 3.50 M. toestaat. Sluiting van wegen uit een oogpunt van vrijheid en veiligheid voor het verkeer alleen voor motorrijtuigen is dan' ook steeds buitengewoon onbillijk, temeef waar motorrijtuigen degenen zijn die het meeste belasting betalen. De heer Rauh zou aan ook de K. v. K. "willen verzoeken niet te verzwakken, doch op den ingeslagen weg door te gaan en tot Ged. Staten een verzioek te richten, den weg weder zoo spoedig mogelijk open te stellen en tevejns zoo spoedig mogelijk tot* verbetering over te gaan, de. nalatige on derhoudsplichtigen te verplichten dezen \\cg in orde te maken en zouden deze blijven wei geren, dat dan Ged. Staten van hun macht gebruik maken en don weg in orde laten brengen en de kosten iia rekening te brengen bjji de onderhoudsplichtigen. 'Hierna verkrijgt de heer D. J. Scheffel. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voof Holland's Noorderkwartier, 't woord. Spr. dankt in de eerste plaats den voor zitter voor de ontvangen uitnoodiging tot het bijwonen dezer vergadering, daar zulks moge lijk kan bijdragen tot het wegnemen van eenige hcerschende onjuiste denkbeelden, ten op zichte van het geval „Twuijjverweg". In de tweede plaats betuigt spreker zijn erkentelijk heid er voor, dat hem thans gelegenheid wordt geboden de leden van den Bond, van wie hij de groote activiteit uit vele geschriften heeft gezien, thans van nabij te leeren kennen. Inzake het vraagstuk van de verbetering van den Twuijverweg kan spr. den heer Rauh antwoorden, dat er geen verschil van meaning bestaat omtrent de vraag: „welke gemejente met het onderhoud van den weg belast is". De gemeente Alkmaar is de onderhoudsplich tige en moet als uitvloeisel daarvan den tv'eg onderhouden, en brengen ira den toestand zoo- als zij dezen indertijd heeft aanvaard. Het on derhoud strekt zich echter niet verder uit dan tot het aanbrengen van grint etc. op het weg dek, dus niet tot verbreeding. Overigens sehetsi te spreker de actie der Kamer als volgt. In een ledenvergadering van de Kamer, ge houden in den loop van het jaar 1923, werd door den heer J. Hoogland gewezen op den slachten toestand van den Twuijverweg. De vergadering besloot daarop mjet alle belang hebbende Gemeente- en 'Polderbesturen -een! bijeeenkomst te beleggen, teneinde de vraag onder oogen te zien, op welke wijze tier plaat se een toestand zou kunnen worden verkre gen, die aan het moderne verkeer beantwoordt, ïn de eerste bijeenkomst van November 1925 alwaar aanwezig waren vertegenwoordigers van de gemeenten Broek op Langewdijk, Sint-; Pancras, Noord- en Zuidscharwoude, Oudkar-i spel en Alkmaar, benevens van eenige Pol derbesturen en de Kamer van Koophandel, werd dit vraagpunt uitvoerig besproken. Dé Kamer had nog geen plan, doch de aanwezige wethoudei van Alkmaar, de heer J. Ringers, verklaarde, in antwoord op een vraag van den Burgemeester van Broek op Langendijk, of de Katner reeds plannen had, dat de Gemeente Alkmaar we' bereid zou zijn door Gemeente werken van Alkmaar kosteloos een plan te doen ontwerpen. Aan het verzoek om zitting te nemen in een commissie ter bestudeerinjgi van een plan, waardoor men zich overigens' absoluut niet tot iets zou binden, gaven slechts de afgevaardigden van de Gemeente Alk maar en St. Pancras gevolg, zoodat deze af gevaardigden, met die der Verkeérscommissiie bleven voortarbeiden, waarvan het bekende plan van de Kamer ad. f 78.000. het gevolg was. De Raden van alle Gemeenten, behalve St. Pancras en Alkmaar stonden afwijzend daarte genover. Het plan was te breed opgezet. Er zou een goedkooper, eenvoudiger plan van de Gemeenten aan de Langendijik zelve komen, doch dat is nooit verschenen. De Kamer heeft zich daarop tot de Ged. Staten gewend, met het verzoek de bemiddelende taak van haar over te' nemen, daar de actie der Kamer was doodigeloopen. Op het tijdstip van de be treffende audiëntie aan Ged. Staten was dé bekende, sluiting van 'den weg reeds een vol-, dongen feit, zoodat dit dus zonder toedoen van de Kamer is geschied. Gedeputeerde Stal- ten bleken bereid de taak van de Kamer over te nemen en kwamen met een goedkooper plan, doch tevens aanmerkelijk kleiner, ten bedrage van f 50.000.— 'Het plan van de Kamer be oogde namelijk om te geraken tot een weg van een totale kruinbreedte van het weglichaam van 13 M. met fietspaden aan weerszijden, ter wijl thans een kruinbreedte van 9 M. wordt geprojecteerd, zonder rijwielpaden In de bladen hebben wij kunnen lezen, dat dit plan van Gedeputeerde Staten ook niet is aanvaard, door de Raden van de Lange- dijken, zoodat ook deze actie is blijven steken. Eén lichtpunt is inmiddels echter weder ont-, stoken. Er schijnt redding te komen van ge heel andere zijde. Het blijkt n.l. uit een cou rantenbericht dat de Langedijjker Groenten centrale met algemeene stemmen heeft beslo ten een plan tot verbetering te doen ontwer pen door den hr. Wartenhorst, opz. van demi polder Geestmerarnbacht, met welk plan in middels een aanvang is gemaakt, zoodat wij mogen hopen, dat deze actieve zakenlieden met de hun bekende doortastendheid de zaak to een goed einde zullen weten te brenger.. Spr. vindt het zeër cordaat, dat deze lieden' niet langer tegen de Gemeentelijke of Pro vinciale rots willen aanleunen, doch zelf de koe bil de horens pakken. Het wil spr. voor komen, dat het practisch zou zijn indien de afdeeling van den Bpnd aan genoemd Veilings- bestuui teekenen van instemming zou- verke nen, indien zij althans deze pogingen ook toe juicht. De voorzitter kon zich met dit voorstel goed vereenigen en vroeg hierover het oordeel aan dc vergadering, welke algemejene instemming betuigde. De voorzitter dankt hierna den heer Scheffel voor zijn aanwezigheid en zijn toelichtingen over al hetgeen door de K. v. K. in deze is gedapin. Hierna kreeg de heer Rauh nogmaals het woord Hij betoogde dat het vermelde scheuren van den weg ontstaan moet zijn door het on oordeelkundig uitbaggeren der aanliggende slooten, waar het weglichaam zijn steun wordt ontnomen. Gedeputeerde Staten kunnen hierop ongetwij feld invloed uitoefenen. Hij stelt verder voor de groentencentrale van we ge den Bond steun aan te bieden en aan het Hoofdbestuur ook c.q. financieelen steun daarvoor te vragen. Hjj stelt verder voor de navolgende motie te verzenden aan het college van Gedeputeerde» Staten in Noordholland te Haarlem en aan II. M. de Koningin. ,,Het District Noordholland-Noord van den Bi. B. N. op 19 Januari 1927 te Alk maar in vergadering bijeen zijnde, van mee ning. zijnde, dat het gesloten zijn van deu Twuijverweg voor Handel en. Industrie, Landbouw en Tuinbouw, en voor de aan en omwonenden groote nadeelen teweegbrengt. Overwegende, dat de Bedrijfsautohouders eerstdaags een zeer zware belasting zullen moeten betalen, en overigens de houders van vele motorrijtuigen bij invoerrechten en persoüeele belasting reeds bijzonder, zwaar belast, meenen de bedrijfsautohouders recht te hebben op een voor hen bruikbanen Twuij verweg. Dat de sluiting van dezen weg, al leen voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen hen zeer onbillijk voorkomt, daar an dere voertuigen, welke even breed zijn, daarop wel worden toegelaten. Dat het verkeer met die motorrijtuigen thans gedwongen een niet beteren weg moet volgen. Verzoeke dringend: le. de afsluiting van den Twuijverweg met spoed op te heffen; 2c. de Twuijverweg zoo spoedig moge lijk in een voor het verkeer goeden toestand te brengen." (Slot volgend nr.)- OOK DE ZIEL HEEFT „WEERSGESTELDHEDEN". Soms is alles helder en vroolijk, op andefo tij den is het donker cn bewolkt. Soms is het bizonder helder weer en soms is het stormachtig. En evenals in het geval dei' winden, waarvan wij niet weten waarvandaan zij komen en waar heen zij gaan, doch het feit, dat zij waaien, ac- eepteeren als iéts, dat boven en buiten onze macht staat, schijnen onze gemoedsgesteldheden te stijgen en te dalen wij weten niet hoe. Het besté, dat wij doen kunnen is onze hou ding te bewaren en ons tot onze idealen te wen den, wanneer de winden van pessimisme en twij fel op ons afstormen, en ons zeiven zooveel moge lijk geiijk te blijven. Wij spreken van „met het verkeerde been uit het bed stappen". Dat is een anldere manier van uit te drukken, dat wij in de klauwen zijn van de een of andere stemming, die niet in onze macht ligt;. Hoevele daden van onze medemensehen, wélke ons slecht toeschijnen, zijn enkel en alleen tot: te schrijven aan de overheersching van de een of andere gemoedsstemming in hen? y Gelukkig zijn er menschén, die altijd opgewekt en vroolijk zijo. Hij', die een dergelijk zonnig ka rakter neeft, moet 'men gelukwenschen en zij, die in hun omgeving leven, zijn nóg gelukkiger te achten. Wanneer iemand zich in staat voelt een zonnig lichtpunt te zij a in déze 'door den storm gezwiepte wereld, dan doet hij zeer zeker veel nuttigs tegen over zijne medemenschcn. De verandering van gemoedsstemming echter, is geen ónzer vreemd. Wij allen moeten een paar donkere Jagen verwachten en zooveel mogelijk de.n invloed daarvan trachten tegèn te werken. Met- onzen wil kunhen we 'veel bereiken. Ons oordeel moet ons waarschuwen, dat wij onszelf niet laten gaan, wanneer de wind „uit den verkeerden hoek blaast". Wij moéten wachten, tot de tijden veranderen en niet toegeven aan slecht humetu-. En dat kan men, als wij slechts den vasten wil hebben vroolijke gemoedsstemmin gen aap te moedigen en aan te kweeken en niet toé te geveh aan donkere stemmingen. Wij kunnen onze gevoelens niet controleeren, het is waar, doch door een vast voornemen kunnen wij ervoor zorgen, dat zij ons sterken. Met auto's gaat het blijkbaar ienzelfden kant op als mét cigaretten. Nauwelijks is het éene merk eeu bee te j ingeburgerd, of er komen al weder twee, drie andere merken bij. Vooral met de z.g. „two-seaters", klein-auto's zeggen wij in het Holiaudsch, is het al heel erg. Allerhande soorten en merken va» kleine „wagentjes" rijzen als paddestoelen uit den grond op. Nu is er in Engeland alweer een nieuwe klein-auto op de mar at gebracht. Men zegt, dat het gemunte be stuur. van Londen den eigenaars van dergelijke wagentjes ten strengste hoeft verboden de signa len van de verkeersagenten te negoeren door te stoppen, uit te stappen en het ding onder hun arm naaf den overkant van de stgaat te dragen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4