jaarverslag van den Secretaris der Tuinbouwver, „De Toekomst" Raad Harenkarspel PUUOL er ©p Gemeenteraad Warmenhuizen. KERKNIEUWS Daar op Jen Secretaris den plicht rust, ih de Jaarvergadering een overzicht te geven van de werkzaamheden, welke het verloopen jaar door onze vereeniging zijn gedaan, zal ik trachten dit ook thans weer in 't kort te releveeren. Kon ik in mijn vorig jaarverslag constateeren, dat, trots de groote voorraad producten, een rede lijke prijs hiervoor werd bedongen, thans is dit helaas niet liet geval, en worden tot nog toe zeer lage prijzen besteed, zoodat bij dezen voortgang, de kaïii bestaat, dat geen loon naar werken zal worden verkregen. Ik heb echter wel eens hooren zeggen; zoo donker kan het niet wezen of het word' weer licht, laat ons hopen, dat het ook hier weer licht mag worden en we bij1 het einde der campagne nog weer tevreden mogen zijn. Mijno hoeren, in de eerste plaats wil ik u medc- deelen, dat door het bedanken van den heer P. de Ruiter als bestuurslid, hiervoor in de plaats is gekomen de heer Jb. Kroon/. Onze vereeniging telt 97 leden, 2 eere-leden en 7 donateurs. Door belanken en vertrek naar el ders hebben we 4 leden verloren, terwijl één nieuw lid is toegetreden, zoodat ons ledental met 3 is verminderd. Ook is helaas het eereledental met éen verminderd. Zooals ons allen bekend is, is <tns geacht eerelid, de heer S. Zeeman, overleden. Wat Je heer Zeeman voor den Tuinbouw is geweest en hoeft gedaan, is ons zeker allen wel bekend. Fen aroot aandeel heeft de lieer Zeeman gehad in lei opbouw en bloei onzer zoo sterke tuinbouworganisatie. Met den heer Zeeman is heengegaan een man, die zich geheel heeft gege ven en opgeofferl aan den Tuinbouw. Vergadering, we kunnen er zeker van over tuigd zijn, dat in tuinbouwkringen zijne nage dachtenis nog zeer lang in eere zal worden gehou den. Vier ledenvergaderingen zijn gehouden, resp. bezocht door 4, 35, 299 en 41 leden. Tien keer heeft tiet. bestuur vergaderd, terwijl de Algem. Vergaderingen van L.G.O. en Proef- en School tuin zijn bijgewoond. Evenals vorige jaren zijn weer coöperatieve aankoopea gedaan, als kunstmest, steenkool, man den enz. Wederom is aan Gemeente- en Polderbestuur subsidie voor den ijsboeier aangevraagd en verkre gen. Tevens is wederom serum uitgelegd, ter verdel ging van ratten. Naar aanleiding van eeu bespreking op een on zer ledenvergaderingen den vorigen zomer, is door het bestuur en eenige leden de Proef- en School tuin te Alkmaar bezichtigd, wat nog al een aar dige attractie bleek te zijn en kan ik de ledén aanraden, hiervan meer gebruik te maken. Ter bestrijding van de vallers in de kool is door verscheidene onzer leden het koolzaad ontsmet door middel van „Germisan", wat nog al bevredi gende resultaten heeft opgeleverd, waarom ik den wensen uitspreek, dat dit in de toekomst, een af doend middel mag blijken te zijn. Wederom wordt gelegenheid gegeven tot het volgen van cursussen in Boekhouden en Bemes tingsleer, doch door gebrek aan deelname zijn deze niet doorgegaan. Dezen winter wordt echter een cursus gehouden in machine kennis. Daar ook hiervoor onder onze leden geéo genoea-zame deelname bestond, is oók voor niet-leden de gelegenheid opengesteld; en wordt dientengevolge deze cursus thans door -37 personen gevolgd. inventarisatie onzer stapelproducten vond wc- derom plaats. Dat het nut hiervan zoo langzamer hand wordt ingezien, getuige het feit, dat alle biljetten zijn ingevuld. Nog zij medegedeeld, dat dit jaar door oen 3-tal leden de aardappel „Energie" namens de Ver eeniging als proef is verbouwd. Het resultaat zal u straks weiden bekend gemaakt, daar het als punt van bespreking op de agenda voorkomt. En hiermede, mijne heeren, meen ik in 't kort te hebben weergegeven, wat de vereeniging het vorig jaar- is gepasseerd. Met den wensch, dat. nog een loonende prijs voor onze producten mag worden verkregen, eindig ik dit verslag. Vrijdagmiddag half 4 vergaderde de Raad van bovengenoemde g-cmoonfae ondier voorzitter schap vau den Edelachtbaren heer Burger, burge meester. Secretaris is de heer Dam. Afwezig is de heer Duijvis. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, den wensch uitsprekende dat het Jaar 1927 in alle opzichten voorspoedig moge zijn, in het bijzonder voor ide leden en hunne gezinnen, voor de gemeente ia het algemeen, hopende dat de economische toestand in land- en tuinbouw spoedig moge verbeteren. De notulen der vorige vergadering worden on gewijzigd vastgesteld. Mededeelingea en ingekomen stekken. Goedkeuring vau de begrooting voor 1927 en de suppi. begrooting voor 1926. Verzoekschrift van den Prov. Bond van Dilel- tanlen-Tocneetvereenigingen om voor een concours 't. welk dit voorjaar wordt gehouden, en waaraan wordt deelgenomen door de tooneelvereen. „Nieuw leven" te Dirkshorn, een medaille beschikbaar Yte stellen of gelden voor de aanschaffing eener médaille. De voorz. zegt dat reeds meerdere malen op oen gelijkluidend verzoek afwijzend is besohiki. R. en W. handhaven hun standpunt. De heer de Vries zegt, zich geheel met liet voorstel te kunaen vereenigen. De heer Francis merkt op, dat indien op dit verzoek steeds afwijzend wordt beschikt, de too neel vereeniging nimmer voor een prijs in aanmer king zal komen voor dezen wedstrijd. De voorzitter zegt, dat deze wedstrijd- niet te vergelijken is met een Concours. Indien dit in de gemeente zou worden gehouden, zou dit een aan merkelijk verschil maken. Bovendien is het ver zoek niet door de plaatselijke vereeniging gesteld, tioe!) door den Prov. Bond- 'Conform het voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. 'Vervolgens, deelt ide voorz. mede, dat de heer Duijvis door ziekte verhinderd is aanwezig te zijn. Het verheugt spr. te kunnen zeggen, dat de toestand t hans vooruit gaat en dat binnen afzien- baren tijd de heer Duijvis weder de raadszittingen zal kunnen bijwonen. De landerijen, omtrent den aankoop waarvan reeds in geheime zitting was besloten, zijn aange kocht voor f 4360.-- buiten de onkosten. Die koop moet alsnog in openbare zitting gesanctio neerd worden. De voorz. zegt dat de oppervlakte 1 1/4 bun der oedraagt. De geheele. aankoop met inbegrip der kosten bedraagt f4643.44, hetgeen pl.m. f 30 boven de Oegrootiug is. De publieke verhuring zal plaats hebben voor den tijd van 7 jaren op 31 .Januari in het café Blocker te Tuitje horn. Z.A. verzoekt den leden zooveel mogelijk hierbij tegen woordig te zijn. In verband met 'dezen aankoop is wijziging noo- dig van ile begrooting voor 1927. Aldus wordt besloten. B:. en W. achten het wenschelijk zulks naar aanleiding van een schrijven van den Directeur van den Keuringsdienst voor wa ren te Alkmaar dat aan de bestaande keu ringsverordening een nieuw artikel 4a wordt toegevoegd, luidende: Het is verboden melk te verkoopen met een vetgehalte lager dan 2.25 pet. Wanneer de Raad dit voorstiel aanneemt moet uit naam van den Raad aan de Kroon op grond van artikel 15 lid 3 der Warenwet toestemming worden gevraagd tot het stellen van dien eisch .terwijl na het verkrijgen van die toestemming den gebruikelijfeen weg ge volgd kan worden om de verordening van kracht te doen worden. Naar aanleiding van een vraag van den heer Francis of niet deze verordening geldt voor de taptemelk .wordt het voorstel van Bi. en W. aangenomen met dien verstande, dat aan den Directeur van den Worenkeuringsdietrist gevraag/1 za' worden welke melk bedoeld wordt. Door de banne zijn enkele werkloozen te werk gesteld tegen een dagloon van f 2.50. Waar de zorg voor de werkloozen rust op de gemeente, achten. IB,, en W. het billijk, de helft der kosten, voorloopig tot een maxi mum van f 500.-- door de gemeente te ver goeden. De voorzitter deelt mede dat door B. en W. wordt voorgesteld 50 pet. der reeds uit- beaalde loonen en 50 pet. der nog uit te bes talen loonen. tot een maximum van f 500. te vergoeden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten Daar de rondvraag niets opleverde, sluit de voorzitter de vergadering. Dit moet. Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwoaden, Ontvellingen en allerlei H u i d v e r wond i n ge n Het verzacht en geneest Donderdagmiddag twee uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raad- huize onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester. Secretaris: de heer Rijs. Aanwezig alle leden.. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom in spreekt den wensch uit op de eerste vergadering in 1927, dat het ide Raadsleden en hunne gezinnen en inzonder de gemeente zeer goed mogen gaan, hopende dat de slechte economische toestand zich zaer spoedig zal herstellen en dat door samenwer king zooveel mogelijk getracht zal worden vei ne tering te brengen in den toestand van land en tuinbouw. Ingekomen stukken. a. Een verzoek van eenige inwoners te Krab bendam om eene tegoemoetkoming in kosten verbonden aan het bezoeken van hunne kinde ren op Je R. K. School alhier. Voorgesteld wordt voor het jaar 1926 een tegemoetkoming te verkenen van f 10.per kind. Deze vergoeding betreft 12 kinderen. Aldus wordt besloten. b. Een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om eene subsidie van f 300.- tot instandhou ding van de bewaarschool voor het jaar 1 Januari 1925—1 Januari 1926. Gezien de over gelegde ïekennig stellen B. en W. voor f 300 subsidie te verkenen. Aldus wordt besloten. c. Een uittreksel uit het register der besluiten van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat zij hunne beslissing ten aanzien van de gemeente begrooting voor den dienst 1927 heb ben verdaagd. Tevens is aan B. en W. machtiging verleend om over 50 pet. der gelden te beschikken. d. Een verzoek van de R.K. Kresvereeniging waarin wordt verzocht in deze gem. een dans verbod in te voeren voor kinderen besneden de 16 jaar en om 'het sluitingsuur bij dansge legenheden en kermis met mjnstens een uur (e vervroegen. Voorgesteld wordt het verzoek m handen te stellen van B. en W. om advies. Dienovereenkomstig wordt besloten. Medeelingen. Goedgekeurd zijn de besluiten tot het aan gaan van een kasgeldleening groot f 35.000.— ten behoeve der gemeente en f 25.000.- voor het gasbedrijf. Op 27 December zijn kas en boeken van den gemeenteontvanger opgenomen en was over eenkomstig de boeken in kas f 5.122.451/;!- Punt 2. B. en W. stellen voor om met ingang van 1 Mei 1927 de assistente aan de O. Lij school te Schoorldam eervol ontslag te ver leenen en met ingang van dien datum eienje assistent aan de O. L. School (Dorp) te be noemen Z.A. merkt op, dat door 't hoofd der school, den heer Donia, alhier, een schrijven aan den Raad is gericht, waarin er op gewezen wordt, dat thans de tijd is gekomen om een derde leerkracht aan te stellen, gezien het groot aan tal leerlingen (68). De bedoeling van BI. en W. is, het crediet voor de school te Schoorldam voor oen assis tente in te trekken en een crediet te verleé- nen aan de O. L. School alhier voor aanstelling eener assistente. Het aantal leerlingen te Schoorldam bedraagt 17 k 18 en is van dien aard, dat het onderwijs op hetzelfde peil kan blijven, indien'de assistente wordt afgevoerd, wat bevestigd is door den Inspecteur van het Onderwijs. Het verplichte handwerkonderwijs zal dan door een der onderwijzeressen van de O. L. School worden gegeven, waarmede deze moeilijkheid uit den weg geruimd is. B. en W. motiveeren het voorstel doordien op 1 Mei 1927 het aantal leerlingen der O. L. School 73 zal zijn en het onderwijs niet tot zijn recht zal komen, indien onderwijs moet worden gegeven aan 40 leerlingen in drie klas sen, wat voor 1 leerling moeilijk is te bewerken. Na een korte bespreking, waarbij algemeen de meaning naar voren werd gebracht, dat de 2e leerkracht te Schoorldam overbodig werd geacht en waarbij de heer de Groot bij eene benoeming van een assistente voor de O. L. School de oepaling verbinden wil dat een der onderwijskrachten het handwerkonderwijs zal geven te Schoorldam en de heer Slot lie ver zag dat een derde leerkracht werd aangel- steld op vol salaris, daar hij het inkomen van f 550.— k f 600 voor een assistente te gering acht, wordt het voorstel van R. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 3. Voor de betrekking van verloskun dige in deze gemeente zijn door Bi. en W. 6 sollicitanten opgeroepen, waarvan zich na dien 5 hebben terug getrokken, zoodat B. ea W. slechts 1 sollicitant kunnen aanbevelen, n.l, Mej. E. M. van der Steen te Hoorn. B. en W. kunnen Mej. van der Steen met gerustheid aanbevelen naar aanleiding der in gewonnen informaties. De heer Molenaar kan zich tot zijn spijt niet vereeni'gen met het voorstel, daar het vol gens zijn persoonlijke meening wenschelijker is een R.K. vroedvrouw te benoemen, daar de meeste, zeker 75 a 80 pet., der verlossingen bij Roomsch Katholieken geschiedt. Ook de Roomsch Katholieken hebben dezelfde opvat ting. Spr. stelt voor niet over te gaan tot! benoeming, doch een nieuw eoproeping te dooo plaats hebben. De voorzitter zegt, dat bij de eerste solli citanten ,een negental, 5 k 6 Roomsch Katho lieken waren, die zich hebben teruggetrokken, evenwel waren hier geen goede krachten bij. Volgens spr. zal een nieuwe oproeping weinig baten, daar de vorige sollicitanten zich heb ben terug getrokken, omdat het aantal verlos singen te gering is om een behoorlijk inkomen te garandeeren. De heer Molenaar zegt, dat door deze be noeming veel gemodder zal komen. Spreker zegt, dat.na vertrek van Mej. Nieuwland ver schillende ingezetenen de hulp van een dok ter hebben ingeroepen en thans hieraan ge wend zijinOfschoon Mej. N. in hoog aanzien stond, heeft zij toch een 20-tal verlossingen moeten missen, daar zij niet R. Kath. was. Hierdoor werd het inkomen nog lager. De heer de Groot zegt, dat het een groote tegenvaller voor de R. K. zal zijn, indien eefrie Protestantsche vroedvrouw wordt benoemd. Spreker is overtuigd dat van de 60 verlos singen er zeker 55 bij R.H. plaats vinden en ondersteunt het voorstel van den heer Mole naar. De heer Swan merkt op. dat de dokter verklaard heeft de geneeskundige verlossing gaarne te willen missen. Volgens spreker komt hel R.K. principle niet in gevaar, waar het betreft precaire gevallen, daar in deze toch geneeskundige hulp wordt ingeroepen. De heer Hof is bevreesd, dat bij aanstelling van een Prot. vroedvrouw het aantal verlos singen door den dokter nog grooter zal wor- den.Spr. sluit zich aan bij den eer Molenaar. De heer Slot meent dat indien de R.K. raads leden zulke kwesties op de spits drijivein, er onmogelijke toestanden zullen ontstaan en zegt dat de bezwaren van de R.K. tegen de vroed- j vrouw gelijk staan aan die der Protestanten tegen den dokter, die toch ook R.K. is. De heer Molenaar merkt op, dat de hoer Slot zeer goed weet dat in plaatsen waar de j verhoudingen juist andersom zijn., de Katholie ken nimmer een schijn van kans hebben. Het geldt hier niet, dat de R.K. absoluut niet wil len, maar het wenschelijk 'achten dat een R.K, vroedvrouw benoemd zal worden. De voorzitter zegt, dat het thans een prin- cipieele kwestie geldt, maar zooals de zakten thans staan, dat alle sollicitanten zich hebben teruggetrokken op 1 na, Z. A. het niet wen schelijk acht een nieuwe oproeping te plaatsen. Het voorstel van den heer Molenaar in stemming gebracht wordt hierna aangenomen met 4—3 stemmen, tegen stemden de heeren 1 Swan, Slot en Gutker. Het gevolg van dit besluit is dat het voor stel van B. en. W. wordt aangehouden. Punt 4. B. en W. stellen den Raad voor de begraafplaats te Krabbendam aan te leggen^ zooals op bijgaande teekening is aangegeven. Verder wordt voorgesteld het grondwerk te doen uitvoeren door de ingezetenen uit de gemeeente, welke hiervoor in aanmerking ko men. onder toezicht van den gemeenteopzich ter. De voorzitter deelt mede, dat de begraaf plaats 96 graven zal bevatten, verdeeld over' vier blokken. Dit aantal is ruim voldoende, daar er ten hoogste zes begravingen per jaar plaats vinden en zal het dus voor de eerste 30 h 31 jaren ruim voldoende zijn, alvorens tot uitbreiding zal moeten worden overgegeaan. Het plan zal, volgens begrooting, globaal f 1200.-- kostten, zonder planting. Omtrent de te verrichten werkzaamheden, salarissen etc. zal in comité vergadering worden beslist. De bedoeling is om naast den opzichter een per- sootn aan te stellen voor controle over de ar beiders. De heer Molenaar zegt, bij de eerste be spreking eenigszins bang te zijn geweest voor de kosten. Nu deze echter meevallen, acht spr. dit de geschikste wijze om h-et plan ie doen uitvoeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Punt 5. Nadere vaststelling percentage af schrijving gasbedrijf. Aangezien het restant van de rekening ..Oprichtingskosten" over het dienstjaar 1925 is afgeschreven f 1676.87 en in 1925 een lee ning is aangegaan van f 12.000.-— waarop jaarlijks f 800 moet worden afgelost, moet voortaan worden afgeschreven, in pkiats van f 9.935. f 10.735.— en moet .derhalve over de verschillende posten extra worden afge schreven t 1676.87 en f 800.— en wordt over eenkomstig het advies van de gascofmmissie voorgesteld de verschillende afschrijvingen te verhoogen. Na een korte uiteenzetting der verschillende cijfers door den voorzitter wordt aldus paslo ten. Punt 6. In verband met de aflevering van ammoniakwater aan de Centrale Ammomiak- fabriek te Weesp, komt het R- en W. wensche lijk voor om als aandeelhouder toe te tredetn, omdat de aandeelhouders den vollen prijs voor het geleverde water ontvangen, terwijl de ge meente, indien zij contractant is, slechts 50 ,pct. uitgekeerd krijgt. Overeenkomstig het advies van de gascommissie stellen Bi. en W. thans voor aandeelhouder te worden en hier voor te storten een bedrag van f 100/—. De voorzitter deelt mede, dat eertijds de gasfabriek te Alkmaar het water verwerkte, hetgeen bij overeenkomst was bepaald. Na be ëindiging der overeenkomst wenschte Alk maar geen vergoeding meer uit te keeren, waardoor de vervoerkosten naar Alkmaar hoo- ger zouden worden dan de eventueele baten. Hierna werd het water gezonden naar de fa briek te Weesp, hetgeen thans een jaar lang is geschied. Evenwel werd nu door de N. V. de keus gesteld een contract af te sluiten voor 10 jaar of een aandeel te nemen ad f 100.—. 75 gerneentm zijn hierbij thans aangesloten en 35 zijn contractanten. De gemeente draagt geen verdere aansprakelijkheid dan de f 1Ö0 van het aandeel. Indien de gemeente zich aant- sluit zal dit een voordeel kunnen brengem van f 180.— De heer Slot zou het haast in. twijfel trekken dat de aansluiting door een gasfabriek zooals die in deze gemeente, een voordeel zou bren gen van f 180.- doch is overtuigd dat B;. en W. de zaak goed hebben onderzocht. De heer de Groot merkt op, dat door het nemen van een aandeel mein altijd verplicht is het water aan die fabriek te leverton. Ook draagt men het risico dat er wel eens een jaar zal komen, dat er geen winst zal worden ge maakt. !De voorzitter brengt naar voren dat men als aandeelhouder meer risico draagt dan als contractant, die zich na tien jaar kan terug trekken. Ook het rijzen en dalen der obligatie* hangt af van den gang van het bedrijf. De zaak is echter door B. en W. lang en breed overwogen en zijn tot de conclusie gekomen dat op deze wijze gehandeld moet worden Conform het voorstel wordt besloten. Rondvraag. De heer Swan merkt op, dat door het be sluit thans geen vroedvrouw te benoemen de aanstelling eener tijdelijke noodzakelijk is. Spr. vraagt of hierin voorzien wordt. De voorzitter antwoordt, dat dit een zaaV is voor het college van Bi. en W. om zoo spoedig mogelijk hierin te voorzien en tijdelijke hulp in te roepen. Niets meer aan de orde zijnde sluit <le voor zitter onder dankzegging voor de opkomst der leden en de aangename besprekingen', de ver gadering. Niederl. Hterv. Kerk. Drietal te: Amsterdam: A. A. A. A. Bbnzelmann te Wassenaar. A. D. Meter te Loosduinen. F. G. van Reeuwijk te Hillegom. Drietal te: Haarlem: C. M. Luteijin te Apeldoorn. J. A. van Selms te Nijknegen. A. K. Straatsma te Zandvoori. Beroepen te: Ijlst: H. P. Fortgens te Voorschoten. Vriezenveen: Joh. Kijhe te Woubrugge. Opheusden: K. J. van de Berg te Amersfoort Roodeschool: G. C. H'. Bos te Haulerwijk. Terkaple: K. G. Kwint, cand. te Wemel- dinge. Breda: Joh. H. van Been te Nw. Vennep. Zoelen: A. J. Splinter te Lent. Aangenomen naar: Culemoorg: J. H. Klein Wassink te Rot te valle. Geref. Kerken. Tweetal te: Hoorn: M. Elzinga te Grootegast. D. Ringnalda te I.eimuiden Beroepen te: BarenctrechtB. van Halsum te Ermelo. Aangenomen naar: Den Haag: W. van 't Zand te Watergraafs meer. Bedankt voor: Den Haag: A. M. Boeijenga te Sassenheirn. Westbroek: H. 1 Heide te Vlaardingen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te: Hillegom: J. W. van Ree te Schiedam. Bedankt voor: Broek—Akkummerwoude en Werkendam: J van de Vegt te Doesburg

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 5