i WE ROODESTER UW TABAK Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 5 Februari 1Ö27 86e Jaargang Revue van de Week Firma MIEMT 1 R. J. HOUWING IEL 614 «LKMMR Opruiming Restanten Nieuwstijdingen NO. 15 IMTERC.TELEPHOOM 52 IHWHIJklIl 01 R i lT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag eri Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Hedact.-Uitf. J.BÜ. HEIZKR. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-"» regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit 3 Waden. EERSTE BLAD. BJNNELANND. Met het verschijnen van het Voorloopig Ver slag van de afdeelingen der Eerste Kamer met betrekking tot het wetsontwerp tot goed- keuring van het veel besproken ea bestredeen verdrag met Bèelgië, is de gedachten wisseling in den lande over de „kansen" van het verdrag1 eerst recht begonnen. Men behoeft waarlijk niet „met de helm geboren zijn" om direct na kennismaking van het gepubliceerde Voorloopig verslag te kun nen zeggen,, dat het ontwerp er in onzen Se naat niet bepaald gunstig voorstaat. Het waneni maar al te „vele leden", die over de ratifi catie van een dergelijk verdrag niet erg te spreken waren en zelfs het denkbeeld door mr. van Es in een brochure verdedigd, om niaar een jaar uitstel te nemein, gedurende wel ke periode de beide partijlen dan zouden trach ten tot een vergelijk te komen, viel niet in de beste aarde. Er waren tenminste „zeer vele leden" die beslist afwijzend tegen een der gelijk idee stonden. Vermoédelijk onder denj indruk van een en ander ,is de groote stroom van adressen aan de Kamer gericht tot niet- aanvaarding van het ontwerp, «enigszins ge temperd. Wij zullen hier niet vervallen in een nieuwe ontleding van de mogelijkheden die het ver drag met België opent en van de daarm.de samenhangende bezwaren', erop vertrouwende dat onze lezers voldoende gelegenheid heb ben gehad de ten overvloede verspreide en in de groote pers gepubliceerde „open brie ven" en brochures te slikken. Laten wij thans het woord aan onzen Senaat, die vermoedelijk tegen het einde van Februari .de beslissing zal brengen. In onze Oost is de toestand op het oogen,- blik, voor zoover we kunnen nagaan, vrij rustig. Dat neemt niet weg, dat van de zijde der Indische regeering het besef, dat het Ne- derlandsche leger niet voldoende is, om een massa-opstand te onderdrukken, is blijven be staan en als gevölg daarvan aan de regeering van het moederland verzocht is een contingent mariniers te zenden ter versterking van de weermacht in Insulinde. Wat de jongste ongeregeldheden betreft, ko men nog steeds nieuwe details^ binnen, die er op wijzen, dat reeds geruimen tijd van tevoren door de rebellen voorbereidingen zijn getrof fen en dat men het gebeurdie vooral niet te licht moet opnemen. Te Rotterdam werd, om teen voorbeeld te noemen, deze'weeek bij hét doorzoeken van het Stoomschip „Merauke" dat van Indië was teruggekomen, in het ruim, verborgen onder het kolengruis, een aardig aantal wapenen gevonden, dat reeds langen tijd geleden door Chineezen daar was ver stopt met bestemming voor Indië. Dat de hee- ren het plannetje, dat zij in de Oost ten uit voer wenschten te brengen, niet volbracht heb ben. ligt heusch niet aan hein zelf. Vermoede lijk was de situatie, toen de „Merauke" binnen liep, voor de rebellen van dien aard, dat die overmoed van de wapensmokkelaars danig ge zakt is. Verder geen belangwekkend nieuws betreffende den „gondel van smaragd, die zich slingert om den evenaar." Deze week mocht niet voorbij gaan zonder een ongeluk op een der baanvakken van de Nedelandsche Spoorwegen. Te Héerenveen is Vrijdag een goederentrein tegeneen passagiers- trein aangebotst, tengevolge waarvan de ma chinist het leven verloor. Direct dient hierbij aangemerkt, dat de toestand van den spoor weg volkomen in orde was en het ongeval uitsluitend te wijzen is aan het feit, dat de goederentrein ,toen van den anderen kant de passagierstrein naderde, te ver is door ge reden op het rangeervak, waardoor de machi nist van den passagierstrein niet tijdig kon remmen. De Nederlandsche Spoorwegen „are not to blame", zooals de term luidt. De criminaliteitsrubriek eischt dit keer in plaats van de sobere vermelding der verschil lende feiten, een beredenieering, hoofdzakelijk in verband met den de volle aandacht heb benden roofmoord op mevrouw Wilk aan het Bëzuidenhout te Den Haag. Wat voor iemand, die gewend is te „combineeren en te decu- deeren" om in den stijl van onzen populairen Ivans te blijven, is er wel reden om de den, laatsten tijd in de verschillende deelen des lands gepleegde gewelddaden in den vorm can roofovervallen, in verband te brengen met het feit, dat nog geen totale klaarheid is gebracht in het in een waas van geheimzinnigheid ge hulde probleem van dein moord aan het Be- zuidenhout. In dit verband; bestaan er twéé mogelijkheden: De .eerste is, dat een ieder, die door eenig gestommel uit zijn slaap gf> schrikt wordt, meent met een aanslag op zijlu leven en inboedel te dom te hebben. De laatste mogelijkheid, welke men vooral niet onder schatten moet, is, dat het college van spitsboe ven hier te lande, subsidiair het gilde van, pér - sonen met neigingen tot misdadigheid, door het voor de vierde maal wanboffen van de Haaig- schc politie aangemoedigd worden tot uit breiding van hun even vermetel als luguber bedrijf. Intusschen heeft een groot aantal personen, evenredig aan de stijging van de uitgeloofde •geldsom, zich bij de politie aangemeld tot het verstrekken van beschrijyingew van de perso nen, die omstreeks het tijdstip van den moord in den winkel vat mevrouijjw Wilk gezien zijn, met ,als resultaat, dat thans te Birussel twee Nederlanders aangehouden zijin, tegen wie ern stige aanwijzingen bestaan en wier uitlevering door de Haagsche Rechtbank verzocht is. Het is maar te hopen, dat hier geen vergis sing in het spel is en dat de daders vajn den laffen moord in geen geval aan de gerechtig heid zuilen ontsnappen. Dit is voor de reputa tie van de Hollandscbe politie noodzakelijk, doch ook in het belang van 'Holland s bur gerij, die terug verlangt naar de sfeer van rust en veiligheid uit vroegere dagen. Van de groote branden, die in de afge- loopen week van zich hebben doe'n spreken er waren er gelukkig niet veel achten we het noodzakelijk die te Uden te memoreeren. Daa rbrandden twee boerderijen en een bak kerij tot aan den grond af. Op zich zelf had dit gebeuren niet zooveel te beteekenen. waré het niet, dat door het feit, dat her, vuur in het dorp^ op twee platsen tegelijk woedde, te Eden bijna een paniekstemming is ontstaan. Hierbij bleek weer ejens duidelijk, lat het ontbreken van een georganiseerde brandweer voor de Dewoners van een plaats groote ge varen oplevert. Een stond aanvankelijk mach teloos tegenover het vuur, dat aangewakkerd door den feilen wind gretig om zich heen greep. De stoomspuit uit Veghel bleek niets te kun nen uitrichten, omdat er nergens voldoende water te vinden was. Men kan zich dus gemak kelijk voorstellen,'dat toen terwijl meln be zig was met het blusschingswerk van den brand aan de Oude Kerk in het aiadené d.eel van het dorp opnieuw eeln brand uitbrak, de bevolkipg alsmede de brandweer even de kluts kwijtraakte. Intusschen vermeldden de* dagbladen den volgenden, Idag, dat ge hele 1 Uiden ongeveer in vlammen was opgegaan en de brand nog fel voortwoedde. Het zwermpje fotografen, dat op dit ge rucht in alleijl naar Uden was getogen, keer de terug met slechts twee afgebrande boerde rijen op de gevoelige plaat, een buit, die zij niet anders dan „heel gewoon" konden noemen. BUITENLAND. De Kabinetscrisis in de Duitsche republiek behoort tot het verleden. Na met groote om zichtigheid vele gevaarlijke klippen omzeild te hebben en gestuit te zijn op allerlei moeilijk heden, kon de Rijkskanselier Vrijdagavond reeds een vrij voltallig lijstje voorleggen van de leden der nieuwe regeering. Op het laat ste oogenblik echter dreigde een kink in de kabel te komen door het protest van de Re- publikeinsche partijen tegen de deeleneming 'van Graf aan het nieuwe kabinet, wiens over hellen naar de Volkischen van algemeene ne- kendheid is. Hindenburg kwam de republi keinen tegemoet door zijn veto over een der gelijke zetelverdeeling uit te spreken en de aanvankelijk-bijna opgeloste crisis verviel weer in een vorm van onderhandelen „und keinte ebde". Ten slotte hebben echter Maandagavond d^ Duitsch-nationalen aan alle twijfel een einde gemaakt door mede te deelen dat zij het voor stel van den Rijkskanselier dr. Marx om dew staats-minister buiten dienst Hergt, Duitsch- nationaal, lid van den Rijksdag, tot minister van justitie en, den landraad van Kéudel evens Duitsch-nationaal, lid van den Rijksdag, tot minister van bimnsnlandsche zaken te benoe men aanvaarden. Zulks, uitsluitend om aan den wensch van den Rijkspresident om de kabinetscrisis toch in hemelsnaam maar te doen eindigen, tegemoet te komen. Tot de nagenoeg algemeene tevredenheid is Gral dus vain het ministerieel tooneel ver dwenen. Wachten we de verdere politieke ge volgen dan maar af. Als er ergens in Europa een regeeringscri- sis opgelost wordt, dan wordt het hoog tijid, dat er weer een nieuwe -kabinetscrisis de aan dacht vraagt. Thanss is het Zuid-Slavië. dat weer eens zonder regeering zit. Het kabinet vtm Oezoenowitsj heeft dus geen lang he- wind gehad. Naar het "heet ligt de oorzaak van deze crisis in de one enigheid, die tusschen de partij van Raditsj en de radicalen is ont- i staan bij de verkiezing van de Sevische ver tegenwoordigers in de commissie voor oor- 1 logsschade. Aangezien in den politieken toestand aldaar geen noemenswaardige wijziging is ingetreden en de Joego-Slavische politiek zoo veronder- 1 stellen we onze lezers maar matige belang- stellnig inboezemt - zullen we thaas volstaan i alleen met de vermelding er van ,in afwach- i ting van nadere min of meer belangrijke be richten. Omtrent Duitschland's ontwapening schijnt ondanks de uiterst optimistische mededee- lingen, die daaromtrent onlangs in de pers verschenen zijn van de zijde der interg.e- allieërde cilitaine commissie nog geen bevre digingsrapport worden uitgebracht. Welis waar heeft Von Pawels, de gemachtigde van de Duitsche republiek, eenige consessies ge- UCHT I IV ütuPI6 ROOKTABAK l ACHT ROODESTER meoooRus INIEMEIJER NGEM in hij een exposé heeft gegeven van de Brit- sche politiek ten opzichte van China. Natuur lijk verschilt deze rede niet veel van de soort gelijke redevoeringen, die betreffende de En gel sche politiek in China gehouden zijn,. De De Britsche pers achtte het edhter noodzakelijk nog eens de nadruk te leggetn op de vrede lievende clausules, welke in Chamberlain's ver klaring vervat waren. In China scheen men er echter anders over te denken. Een nota van de Peking-regeering aan den Bfitschen zaakgelastigde aldaar overhandigd, bevat een protest tegen het zenden van. Biritsche krui sers en troepen naar China met de mededee- ling dat de Chineesche natie een dergelijk op treden niet anders kan opvatten, dan als een vijandelijkheid tegen haar gericht. De Chineesche troepen, die in de nabijheid van Shanghai gelegerd zijm, zoo luidt het in deze nota, zijn sterk genoeg om ter bescher ming van de Britsche consessie aldaar, de orde I te handhaven. Maar dat is nu juist iets, dat behalve Groot- Biittannië, nog anidere mogendheden niet wenschen te geloóven. daan ten opzichte van de vernietiging van en kele vestingen bij Koningsbergen, doch de handhaving, of liever de weigering tot vernie tiging van het parallelogram van beton-onder- komens dat op 10 tot 15 K.M. bezuiden Ko ningsbergen is gelegen; heeft geen goede stem ming gewekt. Omtrent het verloop van 3e ver dere besprekingen te Parijs, is nog niet be kend. De algemeenè overeenstemming op het punt van de vestingen in het Oosten van Duitschland is echter nog niet nabij. Uit Oslo komt het bericht, dat op het na- tinoaal congres van vertegenwoordigers van de Noorsch earbeiderspartij en van de Noor- sche sociaal-democratische partij, besloten werd tot hereeniging van beide partijen. On getwijfeld is deze hereeniging een van de be langrijkste gebeurtenissen, die de laatste ja ren in de Noorsche politiek hebben plaats ge had. Chamberlain, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft in. het begin van deee week een redevoering gehouden, waar- ONGEVALLEN. - Tijdens een woordenwisseling loste de woonwagenbewoner F. V., die te Neer met zijn wagen verbleef, op zeer korten afstand een revolverschot ép zekere Maria D„ welke bij V. in den wagen vertoefde. De vrouw werd in emstigen toestand naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. De dader is voortvluchtig. Dinsdagnacht hebben dievein zich toe gang weten te verschaffen tot den manuac- H; ren winkel van H. Bastiaains, Kloosterdreef te Woensel. Een groote hoeveelheid jas- en broek- stoffen is ontvreemd. De bewoners zijn wakker gewerden, doch geen spoor vaij de daders is gevonden. De Schiedamsche politie waarschuwt te gen de praktijken van twee Emgelsch spreken de heeren, middelmatig groot, glad gescho ren. donker van uiterlijk en zuidelijk type,' die Zaterdag mgetracht hebben den winkelier L. en Dinsdag den winkelier van W. beiden wonende op de hoogstraat te Schiedam, op te lichten. Zij betalen met een bankbiljet van f 100.— Wanneer de winkelier het wisselgeld uittelt, neemt een der heeren het bankbiljet van f 100.— terug en maakt van die gelegen heid gedruik eenige bankbiljetten van het wis selgeld weg te nemen, terwijl de ander zegt met gepast geld te kunnen betalen. Zaterdag misllukte de toeleg en vorderde de winkelier het geld terug. Dinsdag echter werd de heer Wan W. voor f 20.— opgelicht. De beide mannen hebben blijkbaar ook te Amsterdam een slag geslagen. Een sigarenwin kelier van den Kloveniersburgwal heeft ten minste aangifte gedaan dat twee Emgelsch spre kende personen sigaretten' bij hem hebben gekocht, waarbij ze met een bankbiljet van f 00 betaalden, en dat later bleek, dat zij een uankbiljet van f 10 ontvreemd hadden

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1