MEDE BUD ZATERDAG 5 FEBR. 1927 Tuinbouwver. „Tuinbouwbelang" Noordscharwoude Mededeelingen van den Hr. Mallekote over „de Valiers" in de kool. Het winnen van Bloemkool zaad in Italië. «sss S< SS J 'gill15.8 Ill S i: Donderdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging ten lokale van den heer de Bakkn. Aanwezig waren 85 leden. De voorz., de heer G. Bart n, opent de verga dering met de volgende woorden: Mijne Heeren, Het is weer onze jaarvergadering van onze tuinbouwvereeniging. De omstandigheden, waar onder deze plaats vindt, is niet gunstig. Ik be- iloel hiermede niet direct deu toestand in onzen tuinbouw, doch in de eerste plaats den gezondl- heidstoestand van onze tuinbouwers. Vele kennisgevingen van verhindering zijn in gekomen en doet het ons leed dat ten naaste bij niet alle leden tegenwoordig kunnen zijn om ge- zondheidsredene n Toch mogen wij dankbaar zijn, dat de onge steldheid van dien aard is, dat over eenige dagen het meerendeel der leden hersteld zal zijn. In de 2e. jj laats zijn de omstandigheden niet gunstig wat onzen tuinbouw betreft. Het jaar 1326 was nici loonend. Niettegenstaande is er nog altijd één reden voor ons om toch dankbaar te zijn. Ik bedoel hier mede, dat in 1326 zoo ontzaglijk vele streken ge teisterd zijn daar orkanen en overstroomingen, welke niet alleen huizen, doch zelfs mensehen- levens verwoestten. .Wij zijn in 1926 hiervoor gespaard gebleven. Het moet' ous tlians niet ontmoedigen, dat wij in de misère zitlen, daar dit niet dfe eerste maal is. Evenals voorheen is het ook nu niet de eerste maal, dat er getracht wordt een ander product te leelen dan uitsluitend kool. In 1912 was de toestand gelijk thans. Wij begaven ons toen uaar Hoelofdrendsveen, om den augurkenteelt in «ogenschouw te nemen. Zelf heb ik dit produet drie jaar lang geteeld!, doch na dien was het. weer „kool". Ook in 1912, '13 en '14, werd door andoren dop erwten geteeld, doch was ook dit weer spoedig ten einde. De omstandigheden zijn dusdanig ge wijzigd, dat deze niet te vergelijken zij;n met 1912 en moet het ons niet al te zeer ontmoedi gen, dat het bedrijf dit jaar geld zal kunnen kosten. 'Het. heeft in die jaren ook geld gedrost, doen hebben wij er steeds den moed ingehouden. Het spreekwoord „Moed verloren, alles verloren dienen wij goed voor oogen te houden. Laten wij hopen, dat in 1927 onze producten nog een goe den prijs zullen opbrengen. In deze omgeving wordt, nogal veel gewerkt voor glaseultuur. Deze cultuur voor ons echter niet gemakkelijk door de omstandigheden, daar cte meesten geen vast land hebben. Een kast te bouwen is wel geschikt, indien deze vlak bij huis staat. De resultaten dezer cultuur zijn voor dit jaar loonend geweest, of dit echter zoo zal blijven, is nog een vraag. Niettegenstaande dit, nloeten wij ons niet speciaal houden oij de kool, doch onze oogen steeds open houden voor anderen teelt. 'Gezien de uitgebreide agenda, verzoek ik allen, deze zoo zakelijk cn gezellig mogelijk af te han delen. Ik herinner mij dat het vorige jaar eenige leden de vergadering vóór de sluiting verlieten, indien dit echter niet noodzakelijk is, verzoek ik, dat door allen de agenda tot het einde toe af gewikkeld zal worden. En thans heet ik u allen hartelijk welkom, eveneens de leden der Pers, en het. Hoofd' der School, den heer Mallecote. Hiermede verklaar ik de vergadering voor ge opend. Door den Secretaris, den lieer J. Kliffen, wor den hierna de notulen van de vorige vergadering gelezen en onder dank aan den samensteller goed gekeurd. Thans verkrijgt dezelfde het woord voor liet uitbrengen van zijn Jaarverslag, dat wij hier laten volgen: M, H., Gij zult het. ongetwijfeld met mijl eens zijn, oat net geven van een overzicht van ons tuin bouwbedrijf en vereenigingsleven niet veel op wekkends zal kunnen bevatten: „het is beroofd slecht geweest", hetgeen ge al reeds lang wist. Verschillende factoren hebben hiertoe bijgedra gen, en wel het meest „het weer". Het weer was in den afgeloopen zomer van dien aard, dat het gewas, zoowel hier als elders, ten volle tot haar recht kwam. Dit had tot gevolg, dat de Duitsche invoerrechten ten volle op.»onze producten druk ten. Een en ander liet zich kenmerken door wei- j nig vraag naar ons product. Van den aardappelenoogst was de uitkomst j niet bevredigend. Ook do vroege koolsoorten j waarvan reeds veel minder was uitgeplant clan voorgaande jaren, ook al met het oog op de hooge invoerrechten in dien tijd, kon op lange na geen loonende prijs opDrengen. De bloemkool, welke in prijs nogal schommelen de was, heeft, gezien de slechte teelt, tenge volge der zoo gevreesde draaihartigheid', het ook zeer matig gemaakt, evenzoo ging het met de lierfst-wittekool, welke voor de zooveelste maal slechte uitkomsten gaf. Ten slotte was ons aller hoop gevestigd op ons hoofdproduct „de winterkool". Tot onzen spijt moeten we ook hiervan getui gen dat, als er niet spoedig eenige verademing' komt, het ook hiermede geheel, althans voor de meesten onzer, geheel mis zal loopen. Bij het nalezen van dezen aanhef bemerk ik met u, da.t. het er vrij sober uitziet. Ik wil eerst liever met u nagaan, wat wij als vereeniging in het afgeloopen jaar hebben kun nen doen. In het afgeloopen jaar wenden 3 leden- en 4 bestuursvergaderingen gehouden, waarin de be langen der Vereen, en die der ledien in het bijzon der werden behandeld. Het ledental is steeds vooruitgaande en bedraagt thans 196 personen. Een cursus in de bemestingsleer, welke door volwassenen zeer goed bezocht is, Werd in tiet, leven geroepen hel voorgaande jaar en in het voorjaar beëindigd. Hiervan was de Weled. heer Mallecote voor ganger. Ongetwijfeld zal deze cursus haar goe.fe vruchten afwerpen. Door de deelnemers aan dezen cursus, werd dezen zomer een excursie gehouden naar - het .Wiestland, alwaar we door bemiddeling van den heer Mallekote aangenaam werden ontvangen. De verschillende bedrijven werden in oogen schouw genomen, waarvan men een zeer goeden indruk naar huis nam en waardoor de vraag ook al overwogen werd of er ook voor ons 0p dit ter rein niet, eens iets te doen zal zijn. Vervolgens werd door onze Vereeniging in samenwerking met de Vereen. „Do Eendracht" een tuinbouweursus geopend, welke dit voorjaar beëiudigd zal worden. De deelname hieraan is niet bijzonder groot, waardoor uw bestuur in overweging neemt om hiermede maar eens een paar' jaar te wachten. De rechte animo blijkt hier niet aanwezig, hetgeen te betreurep is, vooral voor de leer aren, hieraan verbonden en eveneens om de kos ten, welke nog geen klein bedrag vormen. Onze kunslmestoommissie heeft ook dit jaar weer hare werkzaamheden tot oen goed einde gebracht, hetgeen u aanstonds zal kunnen 'blij ken uit haar verslag. Bestond deze Commissie voorheen uit 3 per: sonen, door het bedanken van den heer J. Smit, is deze teruggebracht op twee personen, welke commissie naar ons oordeel niet- behoeft uitge breid te worden. Er past ons hier nog een woord van 'dank uit te spreken tot den heer J. Smit, die getoond heeft in die jaren voor onze Vereen, een goed man to zijn geweest, iemand die hart heeft voor de be langen van zijn vereeniging. Ook de beide andere commissiesj n.l. de man den- en broeiramencommissie hebben liet hunne er toe bijgedragen om onze benoodigdheden zoo voordeelig mogelijk aan te senaffen. Ook hiervan zal u door genoemden verslag worden gedaan. In onze laatst gehouden vergadering werd o.in. het voorstel gedaan om van vereenigingswegé roodkoolzaad aan te kweeken, dat aan de beste eischen, die men hier stellen mag, zal kunnen voldoen. Het is met het «oog op het z.g.n. „vallen" dér kool sinds jaren geoleken, dat jarig zaad tot he den het minst vatbaar bleek te zijn voor deze ziekte. Dientengevolge za.l de vereeniging zich er voor spannen om in ruime mate dit. zaad te winnen van twee beste soorten, (vrij van deze ziekte) om voor de leden beschikbaar te stellen. De Commissie, hiermede belast, heeft uit twee best te veld staande gewassen te samen 1000 zet- koolen uitgezocht, welke in een daarvoor be schikbaar gestelde ruimte met de meeste nauw- gezétheid behLndeld en gesorteerd worden om aanstonds uit te zetten. Hieraan zit ons inziens een goeden kant, ©ener zijds heeft men een goede kans, 'clat we hiervan een mooi product teelen, hetgeen bij sommigen nog al eens iets te weuschen overlaat omdat men óf net goeie soort om te bewaren niet heeft óf dat men niet hij machte is om het te behouden. Anderzijds is het een stap in de goede riehtingi om het beste uit het beste te kunnen aanbieden, hetgeen onze reputatie in het algemeen zal ver hoogden. Op dit terrein is nog wel heel w.at voor de organisatie te doen en wordt er ook al reeds gedaan. Nog hebben we pas in ons orgaan kun nen lezen, hoe onze Provinciale Commissie een grootsch werk verricht met het aankweeken van reuzen bloemkoolzaad in Italië. Het reeds hier te lande beproefde zaad, daar uil gezaaid, waar van de beste exemplaren weer worden gehou den, belooft voor de toekomst goede verwachtin gen. Zoo zien we dat om ons bedrijf loonend te ma ken, naar middelen wordt uitgezien, die dit kunnen bevorderen. Dc hiergenoemde proeven, alsmede het uitzien naar nieuwe cultures, doet ons hopen op weer betere tijden als deze- Ik geloof dat ik u met dit korte overzicht heb aangetoond, dat uw bestuur er mede steeds op bedacht is, datgene te bevorderen, wat in het, waarachtig belang der organisatie gedaan mag worden en rekent daarbij op uwe ernstige mede werking en zal steeds bereid gevonden worden uwe goede wenken, die er toe kunnen bijdragen onze bedrijven op te voeren, te helpen bevorde ren, en zoo mogelijk, uit'te voeren in het belang van ons allen. Ik dank u. De samensteller ontvangt een woord van dank voor zijn keurig gestileerd Jaarverslag. Bekening en verantwoording van den Penning meester. De ontvangsten hebben bodragen met inbegrip van het saldo van het vorig jaar groot f2030.19, f2843.93. De uitgaven daarentegen f 1047.61, zoódat j de zaken in Italië op de meest geschikte wijze de rekening sluit niet- een voordeelig saldo van f 1796.32, hetgeen dus een achteruitgang is van f 233.87, l te behandelen. De Commissie, belast met het nazien der rfeke- i Het zaad werd uitgezaaid en uitgepoot op de wijze zooals die hier plaats vindt. Op het i tjjdstip dat de bloemkool begon te bloemen nor?' Mi611?! i f VT den,i,ieer P' Smit raI>" vertrok de commissie derwaarts om selectie port uit en adviseert tot goedkeuring, waartoe toe te passen. De commissie is aangaande de resultaten zeer enthousiast terug gekomen en wij kunnen verzekerd zijn, dat de proef volkomen geslaagd is. Gewas en kwaliteit ziim srhittcr<*nJ n« overeenkomstig door de vergadering wordt be sloten. De Penningmeester ontvangt een woord van dank voor zijn gehouden beheer. De geachte spr. brengt in de allereerste plaats dank, dat hem gelegenheid is gegeven hierover iets te kunuen zeggen. Ik zou een middel willen aangeven om te be proeven deze ziekte te kunnen bestrijden. Op den cursus in bemestingsleer werd dit punt ook eenige malen besproken, en zijn door mij eeni ge. proeven genomen op een stuk land van den heer Blokker, die bijzonder gunstig geslaagd mo gen heeten. .Wat deze resultaten betreft, verwijs ik naar het artikel 111 de „Nieuwe Laugedijker Courant van ongeveer 10 Dec., waarin deze gegevens uit voerig ziju medegedeeld. De proeven waren van dien aard, dat men unaniem van meening was, weder proeven te moe ten nemen met Germisan, dat door mij is aange wend geworden. Echter wensch ik in deze van richting te veranderen Ik zou er nu geen onderonsje meer van willen maken, maar acht het beter dat het thans door de vereeniging wordt gedaan, omdat in het be stuur daarvan twee personen zitting hebben die in directe verbinding staan met den Phytopa, tologischeh dienst te Wageningen. Niettemin stel ik mij evengoed beschikbaar voor daadwerkelijke deelname aan die te nemen proeven. N 'Gaarne zou 'ik zieu dat zich een 20-tal perso nen opgaven, die serieus proeven wenschten ts nemen via het bestuur. En dat daarvoor in de eerste plaats zij zich aanmelden, die met oenigen grond kunnen vermoeden, 'dat zij in 1927 last van valiers zullen hebben. De proeven zullen natuurlijk zoo" dienen te worden genomen, Bat een gedeelte wel en een gedeelte niet ontsmet wordt, om daarnaar onze Devindingen 1e kunnen vaststellen. Echter ligt het in mijn bedoeling niet alleen Germisan (een oplosbaar middel) aan te wenden, maar tevens proeven te nemen met ©en drbog mi.tdel, het z.g.n. „Uspulun". Dan zou ik aan de vergadering willen vragen of er misschien personen zijn, die kunnen verkla ren, dat, Ie ziekte het meest voorkomt op land, waarop tevoren 'bieten zijn geteeld. Ik vraag dit op grond van mijn vermoeden, dat juist op zulk land de ziekte liet meest voor komt, en temeer, omdat bij een der genomen proe ven .duidelijK bleek, dat, er grond1 voor mijn ver moeden bestond. Zoo is thans een perceel voor dit vermoeden in onderzoek. Tenslotte zou ik gaarne zien dat zich een 3-tal personen bij mij opgaven om een middel te be proeven tegen de aardvloo. Een middel, dat wei nig kost. Spr. te op de gedachte voor het aanwenden van Germisan gekomen, omdat dit middel wordt aan gewend ter bestrijding van „den bietenbrand", en de Zwam, die de valiers in de kool veroor zaakt, in nauw verband komt te staan met de foma, die den bietenbrand veroorzaakt, en clfö vallèrs juist hel meest voorkomen op land, waar bieten zijn geteeld geworden. Nadat eenige vragen zijn gesteld, die dioor den heer Mallekote zijn beantwoord, brengt de heer Ootjers den inleider een woord van diank voor de wijze waarop hij deze heeft toegelicht en voor de bereidwilligheid ds behulpzame hand te willen bieden, bij eventueel te nemen proeven. Vervolgens worden eenige mededeeelingen gedaan betreffende die „Reuzen" door idea heer J. Ootjers. Spreker merkt op, dat het ©en ieder bekend is. wat er gedaan wordt om goed buitenlandsch zaaizaad te verkrijgen. Ongeveer 3 jaar ge leden werd een commjssie uit de provinciale commsisie benoemd om pogingen in het werk te stellen, goed zaaizaad, zoowel binnen- als buitenlandsch, te verkrijgen. Hiertoe werden, 2 jaar geleden, 14 soorten zaad aangeschaft' en uitgezet in den proeftuin te Alkmaar, in de Streek en in Noordscharwoude. Het re sultaat was, dat drie nummers Kortbeen uit blonken en dezelfde goede eigenschappen als in de Streek vertoonden. Het vorig jaar zijn van deze drie soorten wederom proeven genomen in de Streek. Inmiddels werden pogingen aangewend proe ven te nemen ia het land, waar bet zaad thuis hoort en wel in Italië. Door de zeer welwillende houding van den Regeeringsvertegenwoordiger, Dr. Van Rijin, aldaar, is de commissie in contact gekomen met prof. Biriganti, waardoor de gelegenheid werd opengesteld de drie vroege soorten en één late soort uit te zetten in ee(n proeftuini met een oppervlakte van 32 hectaren, welwil lend beschikbaar gesteld door een zeer rijken Italiaan. p Prof. Biriganti is hier te lande geweest en heeft zich geheel op de hoogte gesteld oin Gewas en kwaliteit zijn schitterend. De eigenaardigheden, die zich hiier vertoonden met het zaad, waren daar ter plaatse dezelfde, met dien verstande, dat de kwaliteit van veel be ter gehalte is. Inmiddels wordt wederom een zeer sterke selectie en een kunstmatige bé- stuiving toegepast. Volgens berekening zal een 40 ii 45 kg. zaad in het laatst van Juli gereed zijn, hetgefen echter voor dit jaar te laat is om uit fe zet ten. Wellicht is 't mogelijk dat in Mei enkele regels gezet kunnen worden als proef, waar van de resultaten in de herfst zullen uitkomen, hetgeen ook weer te laat is; doch het is moge lijk dat het volgend jaar een paar honderd pond zaad verkregen zal zijn. Omtot goede resultaten te komen is het wel een lange weg, doch het is de eenige weg. Het zaad uit den proeftuin in Italië zal uitsluitend voor ons land verkrijgbaar zijn, het geen een zeer gunstige bepaling is. Spreker eindigt met de woorden dat het Reuzenbloemkoolzaad een zeer mooie toekomst tegemoet gaat, hetgeen den teelt zeer tén goede zal komen. De voorzitter dankt den heer Ootjers voor de mededeelingen. Verslag Kunstmest Commissie. Dit wordt als Secielaris uitgebracht door den heer K. van Dijk, en laten wij dit in zijn: geheel hier volgen. Mijne Heeren. Het jaar 1926 gaf onze commissie in vele opzichten reden tot tevredenheid. Telden we in 1925 58 betrekk. leden met 209.700 kg. ten bedrage van f20615.53, dit was in 1926 59 betrekk. leden met 217061 kg. ten bedrage van. f 19908.24, dt^s 1 lid meer, 736(1 kg. meer en f 707.19 minder totaal bedrag. Ergo in alle opzichten vooruitgang, want die f 707.19 min der tegenover 7361 kg. meer, beteekent over. het geheel genomen eene kleine prijsdaling, daar de onderlinge verhouding der verschil lende soorten, bij, het vorig jaar vergeleken, weinig verschilt. jH'et gaat dus den goeden kant uit. Toch- zijn er redenen om aan te nejmien, dat in 1927 nog gunstiger uitkomsten zijn te wachten, wat u aanstonds uit de prijzen der op voorjaans- levering gekochte partijen zal blijken. Nu, wat onze gedane werkzaamheden be treft. Er werden 12 monsters getrokken, welke allc-n aan de gestelde eischen voldeden. Ern stige klachten kwamen niet voor. Met de Maartlevering moest van één partij Chilisalpe- ter, groot 47150 kg., 1 proc. gekort worden, voor te dikke zakken. Een partijdje Leunai- salpeter van de Meilevering groot 700 kg., bleek bij ontvangst zoo vol met kluiten te zitten, dat de commissie meende het te moe ten terugsturen, om gemalen te worden. Ik wil er echter op wijzen dat de leverancier ons van te voren reeds gewaarschuwd had aan gaande de hoedanigheid, zoodat deze dus geen. schuld treft. Na gemalen te zijn kwam het. weer terug met 39 kg. gewichtsverlies. Vahl diezelfde levering werd op één partij Chilisal- peter, groot 10550 kg. 1 procent gekort, daar, ongeveer de helft in dikke zakken was ver pakt, terwijl een partijtje Ureum van 100 kg.v nog wel in origineele verpakking van 1 x 75 pn 1 x 25 kg. een onderwicht van 3 kg. had. Evenals het vorige jaar hadden weer 4 le veringen plaats, te weten begin Maart, begin Mei, laatste helft van Juni en begin. October. De eerste levering werd, hoewel ze in ge deelten was aanbesteed, opgedragen aan de firma Haijtema en Verburg, wat betreft alle soorten, behalve superfosfaat, terwijl de Le vering van deze soort werd opgedragen aan; den heer D. Kansen, vertegenwoordiger van „Hét Landbouwkantoor". S I. IC o> g O 00 Js. [s. O O O) O) CO CD to có t" <ri có oi OJ in CO o> 05 cq <q cj |£2 o o co co co sr- rr cm co cd ■27 27 «naast; a is is a a a a S. 2 a! rt O ooooo 222 ut o O ifl 2 2

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3