|1^| 1| Peregrinus de Vuurprofeet Uit den Omtrek Nieuwstijdingen De 2e levering werd gegund aan de firma Haijtema en Verburg en bestond uit: có l O <0 <C v cs o v v 0) o 3 t3 zZ a w '»S P i§§i§§®§ De vierde levering werd gegund aan den heer Haijtema en bestond uit 12100 kg. kali zout, gehalte 40.8 proc. k f 5.72 per 100 kg. tot een bedrag van f 692.12. Ie levering 141100 kg. tot een bedrag van i 12766.45. 2e levering 58161 kg. tot een bedrag van f 5621.40. 3e levering 5700 kg. tot een bedrag van f 828.27. 4e levering 12100 kg. tot een bedrag van f 692.12. Totaal 21/7061 kg. tot een bedrag van f 19908.24. Voor levering op Maart1927 werden de volgende partijen gegund aan den Heeren .Haijtema: 33450 kg. Zwavelzure Ammoniak a f 13j40 9700 kg. Chilisalpeter a - 13.55 1700 kg. Kalksalpeter B.A.S.F. a 12.25 4350 kg. PatentkjaJi a 6.98 9350 kg. Kalizout 40 pet. a - 5.98 1900 kg. Zwavelzure kali k - 12.60 en aan den heer Verburg: 21100 kg. Superfosfaat k f2.521/», alles per 100 kg. bruto in dunne zakken. Zooals ge hieruit ziet zeer voordeelige prij zen en de Commissie kan het slechts oetreu- ren. dat aan deze vroege bestelling slechts 21 leden deelnamen. Toch gaan wij maar weer met moed voor waarts u telkenjare de tastbare voordeelen van coöperatieven aankoop voorhoudende, hopende hierdoor van jaar tot jaar het aantal leden- dee!ne.mers te zien stijgen. De heer Van Dijk ontvangt een woord van dank voor dit duidelijk overzichtelijk verslag. g/. .if t Door den heer K. Wagenaar Kz., wordt namens de Manden-Commissie verslag uitgebracht, waar uit blijkt dat zijn besteld en geleverd 565 witte manden a f0.85 f 480.25 60 witte manden, Ketting of Kimmen a fO.Sl 131 Bruine manden a 1' 0.621/g 98 Ketting koolmanden a f 1.60 33 witte kooimanden a fl. 2 Rotting dichte manden a fl.60 54.60 74.32 148.83 33.— 3.20 f 794.50 874 manden voor tegen in 1925 599 manden. De rapporteur ontvangt een woord van dank van den voorz. Door den heer J. Lindeboom wordt namens die broeiramencommissie verslag uitgebracht over het gedane werk. Er zijn aan de leden geleverd: 4 kisten glas a f 22.10 f 88.40 80 lijsten a f 1.48 =- f 118.40 Totaal f 206.80 Eén kist kwam in desolaten toestand aan, zoo dat ze niet door ons kon worden aangenomen. Na 14 dagen kwam er een andere voor in de plaats, die wei in orde bleek te zijn. Klachten van de leden omtrent één eu andier kwamen niet lot ons, zoodat 't ore: toelij kt da.t ze er tevreden over zijn. Ik sluit dit kort verslag in de hoop, dat het onder glas geteelde, dit jaar tot betere resultaten mag leiden, dan het ver- laopen jaar. De bestaande Commissies worden wederom in hun functies bevestigd. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren. C. Keeman en J. Ootjers. Dn aftredende heeren worden met resp. 84 en 83 stemmen van de 85 uitgebrachte herkozen. Beiden hebben de. felicitatie des voorz. in ont vangst te nemen en aanvaarden hun benoeming onder dank voor het it. hen gestelde vertrouwen. Punten voor de agenda der algem. Vergadering van den Noordermarktbond. De neer W. .Wagenaar stelt de vraag of het ken worden gekeurd en niet meer, zooals tot ni\ toe gebruinelijk is, worden omgestort. Het. punt zal op^ den beschrijvingsbrief wor den geplaatst. Verkiezing van afgevaardigden voor de Alg. Verg. van den Noordermarktbond. Bij acclamatie worden aangewezen de heeren C. Keeman en K. Wagenaar, terwijl de 6 andere afgevaardigden bestaan uit de heeren H. Kroon, K. van Dijk, W. Wagenaar, P. Swager Kz., A Barten en JHeman. Als plaatsvervangers ^worden aangewezen dé I heeren: K. de Geus en P. Blokker. Rondvraag. Door de heeren Reek en Swager wondt voorge- j steld de stemming van afgevaardigden voor de j vergadering van den Noordermarktbond te on- der vangen door 3 leden uit het' noordleinde en j drie. uit het Zuideinde als zoodanig aan te wijzen, j De heer Reek geeft de volgende toelichting: le. het tijdsverlies tengevolge van de stemming wordt ondervangen; 2e. ieder lid wordt in die gelegenheid gesteld de vergadering van den Noordermarktbond bij te j wonen, waardoor een 'ieder meer kijk op de zaken i krijgt. I Spreker merkt op, dat deze maatregel door verschillende vereenigingen wordt, toegepast. Na eene korte geuachtenwisseling wordt het voor stel aangenomen met dien verstande, dat een voor steller van een voorstel in ieder ge wil als afge vaardigd ewordt aangewezen. De heer K. v. Dijk geeft in overweging, zou mogelijk de zetkool te zoeken uit de kool van leien uit eigen vereeniging. De voorzitter zegt, dat hiertegen wel geen bezwaar zal zijn. NieL meer aan de orde zijnde, uit dte voorz. de hoop, dat de omstandigheden zich in dier voege zullen wijzigen, dat ide stapelprodueten voor een goeden prijs zullen verkocht worden. Met den wensch dat 1927 in alle "opzichten voor de leien een gunstig jaar moge zijn, sluit spreker de vergadering. Wintenlezing te Broek op Langendijk De laatste winterlezing in dit seizoen is ge houden den 3en Februari, in de N. H. kerk te Br. op L., door Ds. Dijkstra van Amsterdam. De oude Pilatusvraag, wat is waarheid, heeft nog niets van zijn ernst verloren, al is het schou derophalen bij Pilauis geen bewijs van hoogen ernst. Altijd weer staan we voor de vragen wat is werkelijk en wat is waar! Buiten het Evangelie olijft de wereld in het duister, en i n het Evangelie is nog mëenige don kere en duistere plaats. Pilatus en Procula zijn met de Waarheid, met Jezus in aanraking geweest, zij hebben Hem gezien, maar het heeft voor nen geen resultaat gehad. En daarna worden ze vervolgd door bange droomen. "tls een opmerkelijk verschijnsel, dat wie met de Waarheid eenmaal in aanraking ge komen is, en er niet door wordt verlicht, zich wendt tot bijgeloof, waarzegging en aan droomen groote waarde toekent. In Amsterdam zijn er duizenden met het Evan gelie in aanraking geweest, maar er niet voor gewonnen, en die nu in grof bijgeloof verval len zijn. Dit is niet iets nieuws, maar in alle tijden zoo geweest. Van avond zullen we het hebben over een tijdperk in de kerk- en wereldgeschiedenis van niet overgroote bekendheid, over de eerste eeuw na Christus, ongeveer van het jaar 130 150. Ook toen is de vraag, wat is waarheid de groote, knellende vraag der geesten geweest. Toen waren er nog geen bijbels als nu, slechts enkele rolletjes perkament, waarop de evangeliën van Marcus, Lucas, en van sommige Profeten geschreven stonden. Die schriftuur was alleen den christenen bekend, dé wereld had letterlijk niets van dit alles. Zoo behoeft het geen ver wondering te baren, als we opmerken, dat de ge schiedschrijvers uit die tijden, als b.v. Tacitus, blijk geven van de christelijke godsdienst niets te kennen. Weinig of niets is te vinden in hun ge schriften over Jezus en als men er wat van vindjt, achten de senrijvers de christenen dwazen en idioten. In eeu boekje van zestig bladzijden is alles sa mengebracht, wat men gevonden heeft uit die dagen, wat over Jezus en de christenen is geschre ven. Men least dan van een wonderlijke secte, die gelooft in een gekruisigd man te Jeruzalem, die men voor een zoon der goden houdt. Deze secte houdt op zeer geheimzinnige wijze samen komsten, in den nacht meestal. In die tijden is er geworsteld om de waarheid, zoowel door Jo den als Romeiuen. .Was het Christendom zelf als leer misdadig of waren de aanhangers dwa zen? De keizers van Rome hebben er lang over gedacht en hebben ten slotte het Christendom als staatsgevaarlijk, pogen te vernietigen. Zien we op het begin, hoe het evangelie van uit Jeruzalem verbreid werd, dan valt ons de kleinheid op van dat begin. De zendingsreis van Paulus vanaf Jeruzalem, over Antiochië, Athene, Spanje .lijkt zoo. weinig van beteekenis, hoogstens een lichtende streep op een donker breed veld. En toch wordt de streep tot een breeden bundel! .van beider licht. De steen uit Daniels profetiën, wordt in verband gebracht met Paulus zendings reizen. De steen is dan symbool van de kracht des Evangelies, die Rome overwinnen zal. De machtige keizers en de beroemde veldheeren van Rome worden vergeten, maar Jezus naam is overal bekend, al wordt Hij. dan ook door velen vervloekt. In de geschiedenis van Peregrinus treft ook de worsteling tusschen waarheid en leugen. Er is veel bijgeloof in zijn dagen, de too- venaavs, waarzeggers en duivelskunstenaars 1»> leven goede dagen. Hoe groot het bijgeloof verspreid was en zelfs de fijnste geesten gevangen hield, vindt men tref felijk bevestigd bij een man als de voortreffelijke Roineinsche keizer Marcus Aurelius. In een be paald geval wilde hij ook iets over de toekomst weten en wendde zich tot de waarzeggers. Dez. gaven hem den raad, om 2 leeuwen levend te van gen, en die in de Donau te werpen. Aan het zwem men der leeuwen zouden dan de waarzeggers kun nen zien wat de toekomst voor den keizer bren gen zou. En de keizer laat het gevaarlijke expé riment uitvoeren. In Marcus Aurelius' dagen was ijdele pdiysolophie troef, straatpredikers reisden stad en mud af Een zeer bijzondere tijd is aangebroken. Het tijdperk waarin de geest der Grieken domineerde in hun helder denken, is afgesloten. Men vraagt naar iets nieuws, en er is eigenlijk niets wat bevrediging geeft. Sensatie wilde bet gr#bte pu bliek eu 't is wel opmerkelijk, dat er veel over eenstemming is tusschen toen en nu. Teen ook allerlei wonderlijke dingen kwak zalverij, wonderverhalen, vreemde phantasieën. En in onze Jagen loopen de zalen vol, als een Otto Otto zijn bizondere kunsten vertoond, zijn wil aan anderen oplegt, een Rubini gedachten leest. In deze dingen is veel bedrog, maar w» hebben toch ook te aanvaarden, dat er geheime krachten bestaan, die het een christen niet ge oorloofd is aan te wenden. Want die krachten brengen don mensch onder de macht vati Jen geest van een mensch, en dat is altijd gevaarlijk en mag niet. Dat recht heeft God zich voorbehouden. Ook bij de Heidenen is deze gebe i m doener ij gevaarlijk gebleken, zoowel voor de samenleving als do Siaat. Marcus Aurelius was te zwak om in ie grijpen, zelfs was hij een zoeker naar waar heid. Hij zocht naar wegen en ideeën, maar vond niet. Hij behoorde tot die mensehen, waarvan Les sing zei -- als ge hen met de rechterhand dei waarheid aanbied' en met Je linkerhand het zoe ken naar waarheid, dan kiezen ze de linkerhandt ln het zoeken vinden dezulken meer behagen dan in het vinden. Zoo was Marcus Aurelius, zelf een zoeker, mild in 't oordeel over anderen, die óók zochten, naar hij meende, op hunne wijze. In deze wereld nu leefde Peregrinus. Van zijn leven weten we iets door LuceanuSs een bekende figuur uit lien tijd- Deze Luceanus is geboren in 't land, gelegen tusschen de ri vieren Eufraat en Tigris. Hij was beeldhouwers- leerling bij zijn oom cn brak eens een kostbare marmeren plaat. Thuis durft hij niets te ver tellen, en mist eveneens den mooi, naar zijn ver toornden oom terug te koeren. Maar hij zal toch moeten en yertelt hij (misschien is liet wel een verzinsel -geweest) een zeer belangrijken droom te hebben gehad. In den droom wenken hem 2 gratiën loe, die van de beeldhouwkunst en van de Literatuur en Retorica. De laatste tqonde hem de krans van eikenloof, dus achtte hij 't geraden van beroep te .veranderen en dus zich aan de rethorica te wijden. Moeders zijn nog al eens ijdel, de moeder van Luoeanus geeft toestemming voor de keuze haars zoons. Hij gaat op reis, bezoekt Efeze, Smyrna, Athene eu studeert er de Grieksche wijsbegeerte. Op veertigjarigen leeftijd is hij door zijn lezingen een rijk man geworden. Luceanus' geschriften doen den schrijver kennen als een scherpzinnig man, die gaarne met de dingen gekscheert. Een ge leerde is hij echter niet, hij is 'n brochure mensch, in onze dagen zou hij een niet onverdienstelijk journalist geweest zijn. Een journalist moet vooral boeiend kunnen ver tellen, geestig zijn. Voorstudie, daar doet de cou rantenman niet aan, hij is gewoonlijk, vooral iD de greote steden, een oppervlakkig man. In Broek op Laiigendijk meent spreker is het mis schien anders!!, maar in bladen als Handelsblad! en Telegraaf komen er de rubrieken „Onder de Streep (Handelsbl.) en in „Zotternij en Spot ternij (Telegr.) zulke van oppervlakkigheid ge tuigende journalistiscbe producten voor. Een uitnemend verzorger dezer rubrieken zou zonder twijfel Luceanus geweest zijn. Hij was van de leer, schep vreugde iu 't leven, houd er de moed maar in, hij haatte de barbaren, was zelf' niet vroom, eu had allerminst oog voor de tragiek van het leven. Luceanus is een spotter en in de handen van dezen spotter verviel Peregrinus. (Wordt vervolgd). Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Blijkens publicatie van den Burgemeester dezer gemeente zal de candidaatstelling voor de Pro vinciale Staten plaats hebben op Dinsdag 22 Februari a.s. Op dien dag kunnen van voormiddiags 9 tot 's namiddags 4 uur, bij den voorzitter van het hoofdslem bureau (gemeentesecretarie Helder) lijs ten van candidaten worden ingeleverd. Formulieren voor candidaatstelling zijn ter ge meentesecretarie kosteloos verkrijgbaar, eiken werkdag van 912 uur. - ZUID-S CHA RW OUDE. De verordening op de winkelsluiting maakte deze week weer een slachtoffer. Het was de banketbakker K. die tegen de lamp liep. - ZUID-SCHARWOUDE. We vernemen, dat de paardenslagerij van den heer C. Blruin in andere handen is over gegaan en dat de heer BI. zich metterwoon te Noordscharwoude zal vestigen. - BROEK OP LANGEN DIJK. Donderdagmiddag ontstond een begin van brand in de woning- van den heer C. Kloo,- sterboer aan het Noordereind. Door het kor daat optreden van den gemeenteveldwachter Nieuwenhuis, welke daar juist passeerde, werd erger vporkomen. Oorzaak was het in brand geraken van een petroleum-theelichtje. - BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden een huissleutel, eeinige zoo goed als nieuwe handschoenen, een mantelband, een rijwielplaatje 1927, een motorsleutel. Inlichtingen geeft de gemeente-veldwach ter. - BROEK OP LANGENDIJK. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal i.'i Juni 1927 het jaarlijksch onderzoek plaats vinden voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1915 en 1918. - BROEK OP LANGENDIJK. Voor de lichting 1928 zijn alhier 23 jonge lingen ingeschreven. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Januari werd op 19 dagen neerslag in den meter gevonden tot een gezamenlijk bedrag van 42.5 m.M. terwijl de gemiddelde val der maand 47 m.M. bedraagt. De regenrijkste dag der maand was 8 Januari met 8 m.M,., 9 dagen gaven minder. 10 dagen» gaven meer dan 1 m.M. neerslag. - St. PANCRAS. Hedennacht om drie uur werd de burgerij van Si. Pancras uit haren slaap opgeschrikt door hei geroep van „brand", „brand", bijt bakker Constant. Vele burgers spoedden zich naar de plaats des onheils om bij het blus- schingswerk behulpzaam te zijn. Al zeer spoedig was de woning'annex bak kerij één vuurzee en viel aan blusschem niet te denken. De helende perceeleem wlké op ééni- ge meters afstand gelegen Zijn, werden met groote moeite gespaard, dank zij het uitstekend functioneeren der brandkraan, welke sinds korten tijd op de waterleiding aangebracht zijn. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de heer Constant met moeite zijne vrouw en kinderen kon redden. Slechts door eenige kleedingstukken gedekt werden de. bewoners bij buren ondergebracht. De woning alsmede de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Verzekering dekt de schade. - St. PANCRAS. Voor de R. K. Partij is in de plaats van den heer N. Molenaar als raadslid voor de ge meente Koedijk benoemd de heer J. Comman deur. - WARMENHUIZEN. Ingekomen personen: J. M. A. Mossinkoff van Bp venkarspel A47, naar Fabrieksstraat 49. Vertrokken personen M. D. Vlugt van Fabrieksstraat 35 naar Limmen C 16; W. Heman en echtgeaoote, van Dorpstraat 90 naar Schoorl, Duinweg; C. Heman van Dorpstraat 90 naar Haarlem, Esschilderstraat 28rood, II. van Diepen, van Oost wal 38 naar Alkmaar, Baangracht 12, A. Schipper en gezin, van Kanaalkade 1 naar Schoorl, Gorterweg. - WARMENHUIZEN. Het aantal ingeschrevenen van de .ichting 1928 bedraagt 25. - WARMENHUIZEN. Over Januari zijp alhier ter keuring aange geven 11 varkens en 3 koeien; ingevoerd 110 kg. afgehakt vleesch. Ter noodslachting is aan gegeven 1 koej, 1 schaap, eto 1 kalf. Schaap en kalf werden afgekeurd. WARMENHUIZEN. Met den aanleg van de nieuwe algemeen e be graafplaats te Krabbendam is een aanvang gemaakt. Voor de ophooging van de begraaf plaats is benoodigd 450 M3. grond, welke zal worden afgegraven van het hoogeie gelegen stuk van den akker, waarop de begraafplaats komt te liggen. DE MOORD AAN HET B(EZUIDENHOUT Naar de „Res. Bode" uit politioneele krin gen verneemt, wint de overtuiging meer en meer veld ,dat de te Bjrussel aangehouden personen niets met den roofmoord hebben uit te staan. Hun uitlevering is ten slotte door de rechtbank toegestaan, wijl het gewenscht is dal elk spoor, hoe onbelangrijk oogenschijnlijk nauwkeurig wordt nagegaan, zoodat men ten slotte de zekerheid heeft alles te hebben gé- daan wat mogelijk was om in deze zaak licht te. ontsteken. Nog altijd heeft de meening, dat de dader geen onbekende is geweest, de overhand. De te Brussel aangehouden verdachten zijm totaal onbekenden van de familie Wilk, waarmede de vrouw zeke rte voren g|epi koffie zou hebben gedronken. Alleen zou de mogelijkheid kunnen bestaan dat zij door uit te kijken, handlangersdiensten aan - den dader bewezen hadden, maar deze mogelijkheid moet als zeer gering worden be schouwd. Hét is niet zeer waarschijnlijk dat de dader medeplichtigen heeft gehad. Ter. slotte deelde men aan het blad nog mede, dat het buitengewoon moeilijk is voor de politie, om in deze Ponlsche familie-relaties of betrekkingen met bekenden, wegwijs te worden, men staat telkens voor onoplosbare puzzles.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4