N i E U W E Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 8 Februari 1627 86 e Jaargang i04 NO. 16 lüTERC.TELEPHOOa SS n w o aa 3* Si CU 2 46 ct. 79 ct. 189 ct. UI. Ill IJ kill (lltlti\T Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per. 3 maanden fl.15. T uinbouwwereeniging „Nieuw Leven" Heerhugowaard Maandagmiddag vergaderde bovengenoemde vereeniging ten lokale van den beer L. Galis te Langereis, gem. Hoogwoud. Aanwezig waren 59 leden. De voorz., de lieer 8. Brugman, opent de ver gadering met e-m woori van welkom en zegt dat het het liestuur wel vreemd aandoet zoo ver van huis 'te vergaderen, -locti zulks ingevolge het ge nomen besluit, thans hier ter plaatse geschiedt. Spr. brengt in herinnering den tijd dat Nieuw Le ven in opkomst was en hoe het bestuur en leden naar Noord en z.ui'1, naar Oost en West trokken, ook toen werd op deze plaats vergaderd'. 'tGold toen om het station lioordscharwoude leven in te blazen en het gevolg daarvan is geweest, dat thans de veiling ai laar gevestigd is. Dreigde destijds groot gevaar, dat de veiling te niet zou gaan, door het in elkaar slaan der handen met liet dorp Noordscharwoude, gelukte het de veiling te behouden, hetgeen echter ge paard ging met vei liezen voor de vereeniging „Nieuw Leven". Wat de toestand betreft, is het jaar 1926 voor het mcerendeel der ledeü zeer slecht geweest. Den moed moeien wc echter niet verliezen, het spreek woord zegt: „Moed verloren, al verloren". Met inspanning van al onze krachten moeten wij trachten onze producten op de wereldmarkt te brengen, vooral daar door de z.g. tolmuren geiracht worit onze producten te weren. Met den wensch, dat 1927 een zeer voorspoedig jaar zal zijn en aller medewerking inroepende voor de afwerking van de uitgebreide agenda ver klaart spr. de vergadering voor geopend. Door den secretaris, den hoer P. Kostelijk Pz., worden hierna de notulen der vorige vergadlering gelezen en onder dank aan den samensteller goed gekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Naar aanleiding van het besluit der 5 pet. extra heffing van kool, welke op bonnen ver kocht 'worden, deelt de voorzitter medte, dat het bestuur van den Noordermarktbond dezen maat regel onmogelijk kan uitvoeren, daar deze door de overige marktbouden niet wordt toegepast. Uit de gehouden telling is gebleken, dat door de vrijwel algemeene meiewerking, deze volko men is geslaagd. Daar op 15 Febr. de 2e telling zal plaats heb ben, hoopt de voorzitter, dat allen hunne opgave zullen inzenden. De Rijkssubsidie voor den tuinbouwcursus, wel- Bedact.-üitg. J.£H. HKIZKIt. - Bureel Woordsetiarwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brievt n rechtstreeks aan den Uitgever FEUILLETON Nacht en Nio»*gen Hij hoorde mu den hoefslag van paarden: en zijr oog er maar de baan wendende, zag hij de ruiters in vollen ren aankomen. Lord Ilaug- ton, dien hij, ondanks zijn bont Jockeycos- tuum, terstond herkende, was de voorste. Hij bereed een paard, dat met recht een juweel mocht heeten. De beide eerste ruiters kwamen gelukkig over de schuttingen en de sloot heen, en hielden zich bij de scherpe kromming der baan flink in aen zadel. De derde rijder was min der voorspoedig; ook hij vloog over de schut tingen heen; maar bij de tweede nam zijn paard den sprong te kort, zoo dat hij in het water plofte. Dc ruiter bleef echter in den zadel, en het moedige paard was in een oogen blik weder op den kant, terwijl het vervolgens on der het gejuich der menigte met inspanning van alle krachten het verloren terrein trachtte te herwinnen. Bij eiken sprong van graaf Haugton over de schuttingen was aan de gravin een luide kreet ontsnapt; en toen de scherpe bocht der baan zonder eenig letsel was omgereden, riep zjj met gevouwen en omhoog geheven handen: ,,God zij geloofd". De rit was echter nog niet geëindigd; de ruiters moeten de baan tweemaal achtereen j afleggen. Er had dus nu een kleine pauze plaats, gedurende welke de gravin de rood- j satijnen muts van haar echtgenoot geen oogen- 1 blik uit het oog verloor, en men onder de menigte bij de gracht en de schutting gestadig hoorde roepen: „Hector wint. Tien tegen één voor Hector. Twintig tegen één voor graaf ke in combinatie met de L.T.B. Heerhugowaard Noord wordt gehouden, bedraagt f376.45. De subsidie van de gemeente Heerhugowaard voer verwarming en licht voor de lokalen ten be hoeve van bovengenoemden cursus, bedraagt f50. Rekening van den Penningmeester, den h©er P. Meereboer. De ontvangsten hebben bedragen f506.89. De uitgaven daarentegen f380.44, zoodat de rekening sluit met een 'voordeelig saldo van f 126.45. De commissie, belast met het nazien der reke ning, brengt bij monde van den heer P. Dekker, rapport uit en adviseert tot goedkeuring, waar toe overeenkomstig door de vergadering wordje besloten. De Penningmeester ontvangt een woord van dank voor zijn gehouden beheer. Thans verkrijgt de secretaris' het woord voor laten volgen. M. H. Onwillekeurig komen, bij het neerzetten tot sa menstelling van bet jaarverslag uwer vereeniging, Je laais te woorden van het vorig jaarverslag mij in de gedachte, welke den wensch samenvatten, dat in 1926 een iu alle opzichten bevredigende; uil komst in onze bedrijven zou brengen. En wan: neer ik dan deze woorden memoreer, en er tege lijkertijd ëeu antwoord op moet geven, dan zult ge zeker allen met mij eens zijn, wanneer bet jaar 1926 in de tuin bouwgeschiedenis als een slecht jaar worde geboekt. Zeer waarschijnlijk zijn verschillende facitoren op te noemen, waar wij dit aan kunnen toe- se brij ven. De larieceemuur, ia mijn vorig jaaroverzicht al reeds beeritisserd, zal zeer zeker niet vreeftri zijn aan den slappen, futloozen handel in onze tuinbeuwprod neten. De toltarieven, ik herhaal het, geven mij het overtuigend bewijs, zijn de grootste oorzaken dei tuinbouwmaiaise. Het zal dan ook aan de tuin ders en hunne organisaties eene toekomst geven, dat zij, waar het mogelijk zij1, vertegenwoordiging dienen te zoeken in do organisatorische zoowel als publiekrechterlijke lichamen om invloed uit te oefenen ten gunste en tot verkrijging van gezon der toes Landen voor hunne bedrijven. "Wanneer ik zoo v lortgaande, den algemeenen indruk van het jaar 1926-, weergeef, dan zullen we moeten zeggen, dat het vruchtbaarheid en' een overvloed igen oogst heeft gebracht. Niet alleen zal 'dat kuunen geinen voor onze omgeving of voor Nederland in zijn geheel, zeer zéker is dat het geval geweest tot over onze grenzen. Dat in aanmerking nemende, kunnen we ook dit gaan beschouwen als een zeer gevoelige factor voor bevordering van een niet-loonenden prijs voor onze tuinbouwproducten. De nog steeds welbekende Oud-Hollandfeche spreuk: „De een zijn docd, den ander zijn brood", moet in onze streek maar al te vaak gehuldigd worden. Een overvloedige oogst, zoowel hier als elders ,beieekent mtv-stal voor onze tuinders zeer veel werk, gematigde of slechte prijzen voor hunne artikelen. Wanneer men dan gedachtig aan deze spreuk in hare droeve werkelijkheid in onze bedrijven ziet vertolkt, is het dan niet te betreuren, dat ons bedrijf geen meerdere zekerheid bied't, want wat kan men beter wenschen dan een voordeelig-: opgroei der gewassen en een grooten oogst. Wanneer ik na dezen algemeenen indruk meci in details zal afdalen en ik zou het allereers'. mijn indruk over de vroege aardappelteelt weerga- uitbrengen Van het jaarverslag, dat wij hier iC^^lnT f aar!lit (kunnen concludeercn.dat deze oogst in de le plaats zeer goed was ta noe men en de prijzen gedurende de 2e helft van Juni en le week van Juli zeer bevredigend zijn geweest. Nadien kwam eene zoodanige inzinking in de prijzen, dat bij lange na niet meer kon wor den ge-proken over eene loonende bedrijfsexploi tatie. Deze kentering, gepaard met veelvuldig ^Voorkomende ziekteverschijnselen in de aardap pelgewassen, werd, aan de hand van deze gewaar wording, het rooien nog bevorderd en zijn dan ook aan onze markt een. massa aardappelen' van de hand gegaan tegen ongekende lage prijzen. De leien onzer vereeniging, welke aangesloten zijn hij den keuringsdienst uit den N.M.B., en alzoo hunne goedgekeurde aardappelen collectief trachten te verknopen, konden nog redelijke prij zen maken in verhouding tot die, welke gegeven wei-dep voor consumptieaardappelen. 'T3errkan men oofcuan dehand van hetr groote risico, dat aan de teelt van goedgekeurde aard appelen is verbonden, niet bogen op een extra winstje. Verdei gaande komen we tot de vroege 'kool teelt en de bedrijfsresultaten hiervan weergeven de, kunnen we zeer kort samenvatten in het woordje „slecht". Wanneer er voor de vroege koolteelt geene ver andering intreedt, betreffende beter en gewilliger afzetgebied, dan zal deze teelt haren natuurlijken dood sterven, hoewel zeer betreurende, aangezien het eene teelt is, welke voor eene goede werkver- deeling in onze bedrijven zeer gepast is. De bedrijfsresultaten zijn de laatste jaren zoo in-droe- vlg, dat eene verdere inkrimping dezer teelt niet ksu uitblijven, gezien ook nog de hooge ex ploitatiekosten, welke hieraan verbonden zijn. De prijzen der herfst koolsoorten waren ook be neden liet middelmatige, uitgezonderd die van de herfst witte kool. Deze soort maakte dit jaar Haugton." Eindelijk kwamen de ruiters weer aanren nen. Ditmaal had graaf Alfred op zijn voorsten mededinger reeds minstens vijftig ellen ge wonnen. Zijn paard vloog over de schutting heen en legde den afstand tusschen deze en de volgende zoo snel-af, dat het nauwelijks den grond raakte. Bij het overspringen van de tweede heining sloegen zijp achterhoeven tegen den rand daarvan waardoor het edele dier midden in den gracht stortte, terwijl de ruiter omstreeks een half dozijin ellen van den slootkant op een harden heidegrond terecht kwam, waar hij roerloos bleef liggen. Er ging een angstkreet onder de menigte op. Een stevige boerenknaap sprong schielijk over de omheining, die de baan omgaf, nam den graaf op, voordat de volgende ruiter den sprong had gedaan, en legde hem met be hulp van anderen, die dadelijk toeschoten aan den kant der baan neer. Hector deed nog eene zwakke poging om op te staan, maar zonk weder zoo krachteloos in het water, dat, het niet te betwijfelen was, of hij had zijn beide voorpooten gebroken. Terstond snelden een paar geneeskundigen van het begin der baan, waar men het onheil had waargenomen, naar het punt waar de graaf, door een menigte toeschouwers omringd, nog aLijd roerloos op den grond lag uitgestrekt. Een hunner knielde naast hem neder en 1 ;gde de hand op zijne borst. Hij verbleekte zicht baar en maakte met drift het buis van den graaf open en legde toen opnieuw zijn hand op 't hart. Met ingehouden adem verbeidden, de omstanders den uitslag van des dokters onderzoek. Breng de gravin weg", riep hij den anderen geneesheer toe, naar de plaats wijzende waar Rosalinde's rijtuig stond. „Ik heb haar naar het park zien rijden en meen, dat daar ginds haar equipage staat. Breng haar terstond wsg. Zij mag niet te weten komen, wat er gebeurd is." „Wat is er dan gebeurd? Is hij dood?" rie pen verscheidene stemmen tegelijk. „Er is geen leven meer in hem te bespeu ren", zeide de dokter overluid tot zijn ambt genoot. De hersenschudding is zoo hevig ge weest, dat zij onmiddellijk den dood ten ge volge heeft gehad. Ga Morgan, spoed u naar de gravin, anders verneemt zij de ongeluksmare; nog voor uw komst". Het was reeds te laat- Een slanke, sier lijk gekleeds vrouw met een bleek gelaat en verwilderde oogen, drong, terwijl de. genees heer nog sprak, gillend door de menigte. Het was Rosalinda, gravin van Haughtom. De om standers trachtten haar tegen te houden, maar vruchteloos. Zij rukte zich los, zonk, toen zjji de plaats bereikt had, waar de graaf lag, op hare knieën en vestigde hare blikken met. zulk een wanhopige uitdrukking beurtelings op het gelaat van haren echtgenoot en op de genees- heertn, dat het hardvochtigste gemoed er door verteerd moest worden. Zij slaakte een woesten, rauwen gil on viel bewusteloos op het lijk van haren echtgenoot neder. De geneesheeien droegen haar naar het rijtuig en een hunner reed met haar en, hare gezellin naar het slot terug. De wedrennen werden onmiddellijk gestaakt. Het lijk van den heer van JocelyttvRock werd op een draagbaar en door een talrijke schare gevolgd, dwars over het heideveld en Je weide naar het kasteel gebracht, terwijl men in dej verte steeds het geschetter en gerinkel dér trompetten en bekkens, en het gebom der groote trom van de speellieden van den circus en der overige kermissspelen vernam. eene uitzondering bij hare collegiale kleurlingen en ook bij die van voorgaande jaren voor naar soort, want voor het artikel z.g. „inmaak witte zijn de voorgaande jaren slechte prijzen besteed. De zilveruien oogst was niet slecht te noemen, doch ook hier waren de prijzen ver beneden het middelmatige, Je voordeelige prijzen der voor gaande jaren, voor dit artikel gegeven, konden dit jaar niet dienen tot inboeting eener ontstaan tekort. Ook voor de gewone uien werden zeer gematigde prijzen betaald, hoewel die, in verge- lijking tot die van zilveruien, veel beter worden. Alzoo voortgaande, komen we aan het laatste artikel toe „de winterkool". Het gewas der win- terkooisoerten was zeer different, doch de inzet moet ook dit jaar zeer zeker bijzonder groot zijn geweest, gezien de uitkomsten onzer gehouden inventarisatie. De prijzen der winterkoolsoorten zijn tot heden bijzonder laag en het ziet er nog niet mar uit, lat hier verbetering in zal komen. Het al reeefs door onze bouwers zoo lang ge- wensehte winterweer, wil maar niet komen, het welk zeer veel werk en veel z.g. zwakke kool bezorgt. Ik wil aan dit artikel den wensch toe voegen, dat zeer spoedig verandering kome in dezen toestand, opdat tenminste nog door velen onzer geprofiteerd kan worden van den hoogeren prijs voor huune producten. De tuinbouwcursus, welke vorig jaar in combi natie met den L.T.B. Heerhugowaard Noord is tot stand gekomen, heeft ook dit jaar weer met een voldoend aantal cursisten voortgang kunnen hebben. De opening van dezen cursus werd bijge woond door 2. bestuursleden onzer vereeniging. Bestuurswisseling had plaats, doordat die heer J. Hage vertrok naar elders, terwijl in uwe vo rige jaarvergadering hiervoor werd aangewezen de heer C. Langendijk. Ook werden de hearen 8. Briigmau en P. Kostelijk als bestuursleden her kozen. Het ledental steeg met een 13-tal, alzoo van 210 op 223 leden. Dc bestuursvergaderingen van den N. M. B. werden door uwe afgevaardigden trouw bezocht eti werd door hen zooveel mogelijk voor de belan gen der leden van „Nieuw Leven" gepleit. Hier aan zou ik willen toevoegen, dat totstandkoming der paardenstal heeft plaats gehad'als uitvloei sel vé,n liet voorstel van „Nieuw Leven", aange nomen in de vorige jaarvergadering. We kuunen don ook bogen op een redelijke ver zorging, -2 oowel voor geladen schuiten als voor paarden. Ook zijn het vorig jaar door uwen voorzitter, als lid eener deputatie, de belangen voor d*a< Noordermdrktbond bij den Provincialen Water staat bepleit, in verband met den te verwachten sluisbouw te Noordscharwoude. Hector werd op de plaats zelve doodgescho- -n. Jocelyn was, zijn incognito vergetende, een j der eersten geweest, die de plek, waar het ontzielde Icihaam van den graaf van Haugh- ton lag, bereikten, en had dezen aangestaard I met een gelaat, weinig minder bleek, dan dat van den loode zeiven. Nog een geruime poos I nadat de sombere stoet uit zijn oog verdwe en was. stond hij op die plek als vastge.wor teld. Hij was door het voorgevallene zoo ver bijsterd, dat hij zich niet alleen niet verroe - j ren, maar o'ok niet geregeld denken kon. En geen wonder inderdaad. Door den plotselin- gen dood van zijn neef was de voornaamste slagboom tusschen hem en de fortuin eensklaps opgeheven. De eenige hinderpaal, die hem in den weg stond, was het ongeboren kind, de erfgenaam ,die op Jocelyn Rock verwacht werd. Was dat kind een meisje, dan bestond er zelfs hoegenaamd geen beletsel meer voor hem, en, was Philip Jocelyn graaf van Haughton. „Is het geen zinsbedrog, geen droom?" vroeg hij zichzelvcn af, de hand over zijn gloeiend voorhoofd strijkende. „Gisteren nog van huis tot huis gaande, om mij/n onderhoud' als 't ware te bedelen, heden lid van een rond reizende kermistroep, en morgen wellicht heer van Jocelyn-Rock. Maar," ging hij voort, ter wijl hij schamper lachend de schouders op trok, „ben ik niet dwaas om mij zoo iets in het hoofd te halen? Kan ik een oogenblik geke ven dat zulk een geluk mij beschoren zou we zen? Neen, dat kind dat men wacht zal wel een jongen wezen, en nog voor dat het lijk van mijn ongelukkigcn neef in het familiegraf der Haughton's is bijgezet, zal alle kans ver dwenen zijn, dat ik ooit erfgenaam van het geslacht worde". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1