Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Donderdag 10 Februari 1927. 86 e Jaargang FEUILLETON Plaatselijk Nieuws NO. 17 IMTERC.TELEPHOOM 52 NIEUWE ÜNUDUMI COIIIÜNT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprij s per 3 maanden fl.15. - Bedact.-Ullg. J. H. HEIZEB. - Bureel Aoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, eike regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting vin 7 Februari. Baar doopceel gelicht. Een 19-jarige dienstbode uit Oudorp, geraakte op 15 December in een tamelijk 'vinnig debat gewikkeld met een 21-jarige andere vertegen woordigster der schoone sexe. Deze jonge dame, aan wier educatie vermoedelijk wel 'n "klei nigheid ontbrak, scheen niet gewoon te zijn een blad voor den mond te nemen en pakte zoo onge zouten uit, dat een aanklacht wegens beleedi* ging volgde en zij heden te dier zake tot f5.— boete of 5 dagen werd veroordeeld). Dó ar ktn hij niet overheen stappen. n 60-jarige, krasse landman, uit Nieuwe Nie- dorp stond, vermoedelijk voor het eerst van zijn eerzaam leven, terecht en wel wegens beleedi- ging van een jongeren dorpsgenoot, die hij op 22 November in het openbaar oen lafaard^ had ge-/ noemd. Hij verdenkt dezen man, in Juli van .1925 een hem toebehoorend paard te hebben mis handeld en scnijnt die onaangename zaak maar niet te kunnen, vergeten. Hem werd heden duide lijk gemaakt, dat hij: echter in geen geval het recht heeft scheldwoorden te gebruiken en ont ving hij een correctie in den vorm van f 10 boete of 10 dagen. Daar gingen zy niet actoord) mede. Een chauffeur vrachtrijder uit Hoorn kwam op Wognum ten einde bij een schildersfirma af te leveren een partij glas, door hen gekocht op de oonditie, dat de kisten glas op het erf zou worden gedeponeerd- De vrachtrijder was echter zoo vrij, zich niet aan deze afspraak te houden, waarmede hij z.i. niets had te maken, en laaddja de kisten af op den openbaren weg. De schilder en zijn hoog bejaarde vader trachtten nu deze lossing te verhinderen en schijnen daarbij) den chauffeur te hebben mishandeld. Althans stond' heden bedoelde schilder met zijn 76-j.arigen va der voor dit. feit tereohi. Verzachtende omstandig heden werden hier natuurlijk ten zeerst? in acht genomen. Maar het is in geen geval geoorloofd tot handtastelijkheden over te gaan en warden derhalve de driftige verdachten veroordeeld ieder tot f5 boete .subsidiair 5 dagen hechtenis. De veroordeelden berustten in dit vonnis en voldeden de boete a. contant, alhoewel zij te kennen ga ven, een vrijsprekend vonnis te hebben verwacht. In de drukte van 't verkeer. Een 26-jarige werkman te Alkmaar moest zich verantwoorden .wegens beleediging van den brug wachter van de Friesehe brug, "die hij op 30 December tijdens een opstopping vaai voertuigen op dit armzalige bruggetje, de triumph van rijks prutswerk, eenige onhebbelijke woorden zou heb ben toegevoegd. De verdachte wilde met een handkar de brug oprijden, doch werd cfoor den brugwachter, die met de regeling van het drukke verkeer zich nad heiast, tegengehouden en teruggeduwd- Waarop de boosgewordeu verdachte zich in minder par lementaire termen tegen den ijverigen brugwach ter uitliet. Dat net niet voordeelig is om bij der gelijke gelegenheden zijin gedachten in woorden te vertolken, bleek den delinquent uit de straf Nacht en Morgen 35). Het was hem niet mogelijk terstond naaf het circus van Cadgers te gaan. Hij dwaalde een geruimen tijd doelloos rond. over 't heideveld, steeds in gepeins verdiept/ terwjjl de mujjek der speellieden van de ker mistenten en de heesche stemmen van kra mers en vertooners hem gestadig in de ooren-' klonken. Want hoewel de mare van den dood.' des graven nu reeds lang door de heele stad! verspreid was, had het van heinde en ver naar Shonncliffe gestroomde landvolk veel te vast op een dag van uitspanning gerekend om ter wille van den rouw die op Jocelyn-iRock heerschte, te kunnen besluiten terstond weder, huiswaarts te keeren, zoodat de kermiskramen en spelen bij de sluiting der wddretninen een; goede rekening maakten. Eerst tegen den schemeravond keerde J'ooe- i lyn naar de tent van Cadgers terug. De troep had het middagmaal reeds gebruikt, maar Nancy had voor het afwezige lid van het ge- j zeischap trouwhartig gezorgd en zette hem thans het voor hem bewaarde deel voor. Jocelyn liet zijn maaltijd echter onaaiage- j roerd staan en wierp zich op een stoel in den hoek der tent om opnieuw aan zijni gepeinzen den teugel te vieren. Er was even te voren weder een nieuwe voorstelling aangevangen; het niet sterk be zette orkest spande alle krachten in, en kon dan ook ternauwernood overschreeuwd wor den door het forsche stemgeluid van Cad gers, die als pikeur in de manége fungeerde en het paard van „mademoiselle Zéphérine", die hem werd opgelegd, f 10 boete of 10 dagen' hechtenis. Alles is van hun gading. Een woonwagen bezitter, die zich met zijn rol lend huis onder Eergen aan Zee bevond, was zoo vrij zich een hoeveelheid opgetaste houtspaan ders, toabehoorende aan den heer van Reen, we derrechtelijk toe te eigenen. Een ingezetene van Bergen merkte zulks op en stelde de politie met zijn verdenking in kennis. Natuurlijk had men den brandhou tverzamel aar spoedig bij de kladden en wérd hij heden tot f 5 boete of 5 dagen hech tenis veroordeeld. Een lastig bezoeker. Een schipper te Zuidscharwoude, aan de Koog wonende, had in den avond van 1 Januari het café van den heer D. te Noordschiarwoude met een bezoek vereerd. Hij vond het er zoo gezellig, dat hij niet wenschte te vertrekken, toen de caféhouder het sluitingsuur aankondigde, diezen bij de haren trok en hem met de handen in djeu nek greep. Ook zou hij bij het afscheid nemen een deurslot hebben vernield. Voor al deze aar digheden stond die aanhankelijke bezoeker heden terecht, doch het bewijs was zoo zwak, dat hijl op voorstel van den officier werd vrijgesproken. Een plakker ,di* minder gelukkig was. Een kameraad van den hiervoren bedoelden' schipper, behoorde ook tot de stijfhoofdigen, die zich niet wenschten te storen aan het door den kastelein geluide klokje van gehoorzaamheid, mel dende cLat er een tijd van komen is en 'n tijd van gaan. Ook hem verdroot het in de gezelligheid, die geen tijd kent, gestoord te worden, wat hij kenbaar maakte, door met een stoel te gaan rondzwaaien en een electrisch lampje in de keu ken te vernielen. Hij volgde nu zijn vriend ie schipper op als garneering van het zondaars bankje, maar kwam er niet zoo gemakkelijk af, daar hij tot f 25 boete of 25 dagen, plus vergoe ding va.n de toegebrachte schade begroot op 75 cents, werd veroordeeld- Een onhandelbaren patiënt. De rijkspolitie te Medemblik, bestaande uit een majoor en een brigadier-titulair, kregen op 2 Januari matschudding met een reusachtig" jongmensch, dat te veel gepimpeld had en dius van de straat verwijderd diende te worden. Een karweitje, dat niet bepaald meeviel, aangezien meneer kracntdadige tegenwerking betoonde. Hij versierde het dan ook zoodanig, dat hij nu terecht stónd wegens wederspannigheid. De verdachte is een 'bijzonder groet estevige jonge kerel, boven dien zeer zenuwachtig en die reeds eenige ma len werd veroordeeld te' zake mishandelinj, en ernstige mishandeling. Hij beweerde nu echter geeu sterken drank meer te gebruiken en zegt wilskrachtig genoeg te zijn, even goed café's te bezoeken, zonder zich aan sterken drank over te geven. Zoo'n spontaansche zelfverloochening kon maar niet zoopeens worden aangenomen, en derhalve werd de zaak in handen gesteld van den reclas- seeeringsambtenaar. Op 28 Februari voortzet ting. De sop was die kool niet waard. Een 19-jarige schipper uit Hoorn, stond terecht ter zake mishandeling van een even 'ouden met dat reeds bek-af was, maar toch tot in den1 laten avond moest blijven voortloopem, door- krachtige ..hiep's' 'en „hopla's" trdchtte aan te moedigen, terwijl de gracieuse dansen en! stoute sprongen der sylphiden nju endan da verende toejuichingen aan het zeer welwil- willende Shorncliffsche publiek ontlokten. Het gedruisch in den tent belette Jocelyiu zijne gedachten behoorlijk te verzamelen; het was, alsof de paarden uit de manége m zijn hersens rondliepen. Terwijl hij, met de elle bogen op de tafel geleund zijn voorhoofd op de handen liet rusten, werd het gordijn, die het circus van het woonvertrek scheidde, open geschoven. en vertoonde zich een mansge laat voor de opening: het was het grijnzend' gezicht van Herr van Woltherschocker, den norschen clown. Hij vestigde zijn pikzwarte oogen een poos doordringend op Jocelyn; maar deze, die niets van de beweging van het gordijn bespeurd had, beurde 't hoofd vol strekt niet op. „Weet gij het nieuws al", vroeg de clown eindelijk. „Welk nieuws?" vroeg Jocelyn. verbaasd op ziende. „Dat er op Jocelyns-Rock een kleine erf genaam aangeland is?" „Een jongen?" hernam Jocelyn met inge houden adem. „Ja.' grinnikte Wolterschocker, „een flinke jongen, zoo ik hoor „Heer paljas", werd er thans in de ma nége geroepen. De clown liet het gordijn val len en stond na het rnakan van een paar bui telingen, dadelijk weer midden in het circus. „Jocelyn bedekte zijn gelaat mét beide han den en loosde een diepen zucht. Nli eerst gevoelde hij, welk een ernstige hoop de plot selinge dood van graaf Alfred bij. hem op het verwerven van den nalatenschap der gra- selaarsknecht op 13 Januari. Na verhoor der getuigen werd echter dit zaakje zqo onbedui dend geacht, dat ae verdachte op voorstel van den officier werd vrijgesproken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 8 Februari. UITSPRAKEN. Joh. T., huisvr. H. B, Helder, diefstal 3 maanden gev. voorwaardelijk met .3 proefjaren. Petrus Paulus B. Harencarspel, diefstal, vrij gesproken. Joh. Chr. J., Amsterdam, dood door schuld, vrijgesproken. Corn: v. d. Gr., Helder, verduistering, 3 maan den gev. voorw. met 2 jaar proeftijd. Klaas R., Bovencarspel, Zedenmisdrijf, 2 maan den gev. voorw. met 3 proefjaren. „CAECILIA". „Caecij 'i" en „Marion je Marketenster" „Marion de Markètenster' en „Caecilia" bei den zijn één. Een eigenaardige aanhef zal men denken*-- maar we weten niet wie of wat we het eerst moeten noemen: hel „operettegezelschap" Jat deze operette opvoerde of de „operette" door dit gezelschap opgevoerd. Daarom; beiden zijn één. Zoo n as onze indruk, dien wij medenamen, D insla ga. vond j.l., na afloop dezer uitvoering. Vóór den aanvang werd door den heer Wage- n.iar aan de opgekomeuen gevraagd er rekening mede te willen houden, dat. de rol van George, door een ander, dan op het programma stond vermeld, zou worden vervuld en die heer Wiers- ma (.de „invaller") slechts 4 dagën van voorbe reiding iiaid gehad. Een inededeéling, volkomen in den haak, maar de heer Wrersma deel door spel en zang deze mededeeling geheel vergeten. „Caecilia" niet groot in aantal lijdt aan bloedarmoede in den vorm van mannelijke krachten heeft getoond een goeden kern in zich te dragen. Een kern, die het gezelschap draagt en schraagt een kern, waaruit „Cao-1 cilia" de noqdige levenskracht ontvangt, om> een verder voortbestaan te kunnen verzekeren. En toch het waren „knappe" heeren de gemetamorphoseerde dames! Gelukkige tijd: de tijd van het bobbed-hair en polkakopjest La inhoud van deze operette was frisch en vlug, vol mooie momenten, waarbij door de hoofd personen niet alleen vlot spel, maar goede zang- werd, te hooren gegeven. i Het was geen gemakkelijke taak voor hen, om bij hun goeden zaug, een mooi, los spel niet uit het oog te verliezen, en het een door het ander tot uitdrukking te brengen, maar zij hebben de hun toebedachte rellen vervuld op een wijze, die meer dan waardeering verdient. Ook het koor in waarde toegenomen aan stentmenmateriaal paste zich waardig bij het geheel aan, en trof ons de forschheid van klank, ven van Haugton had doen ontstaan; eene hoop, waaraan thans weder geheel en al de' bodem was ingeslagen. Hij, bleef een tijdlang bewegingloos zitten, totdat eindelijk een kinder hand zijn handen van zijn gelaat wegtrok en hij George half schreiend hoorde roepen: Pa, ik heb zoo'n slaap. Leg mij in bed. Mama. Nancy heeft geen tijd-" Jocelyn drukte het kind zuchtend in de ar men, en legde het gekleed als het was, m. een hoek der tent op e(en kleine matras ne der. „De jonge graaf op Jocelyns-Rock rust; zeker in een vergulde wieg en onder een sa- tijen en wiegekleed", zeide hij bij zichzelven; maar mijn George is slechts een bedelaarskind en mag blijde zijn als hij niet op het kale stroo ligt". Het was intusschen half tien geworden, 't Kermisrumoer nam gestadig toe en het circus! was weder in vollen gang. Jooelyin zat naast George's bedje en liet zijn oog van tijd tot tijd weemoedig op het gelaat van het slapende kind rusten. Opeens werd het gordijn weder opengeschoven; ditmaal echter niet door den; clown, maar door een jonkman,, die er zeer bezweet en opgewonden uitzag ew Jocelyn haastig naderde. Hiet was Humprey Mel wood: de jager van Jocelyns-Rock. Voor dat zijn j voedsterbroeder kon opstaan om hem tegemoet te gaan was hij ademloos bij Jocelyn's knie neergevallen. „Meester", riep hij Jocelyn's handen om vattende .terwijl hij nauwelijks spreken kaa, „meester, mijn wensch is verhoord. Gij zijt graaf van Haughton geworden. Leve Philip Jocelyn, de nieuwe lord van Haugton. O, hoe gelukkig acht ik mij, de eerste te zijn, die 14 deze blijde tijding brengt en dez|e kreet aan heffen mag." 'Humprey Melwood had zoo: luid gespro ken, dat men het in het circus had kunnen zonder in ruwheid te ontaarden van "het, kleine groepje. Jammer aliéeu Jat bij .nu is de vreug de groot én eindigt deze episode met het zege vieren der liefde" (einde dier operette) niet genoeg de jubel en de vreugde uitstraaldie in den zang. ondanks het „opwekkend" dirigeeren van den directeur Hot décor en de costumes waxen geheel in overeenstemming met, den inhoud der operette, terwijl de grim age, toevertrouwd aan de firma Kuijt van Zuidscharwoude in uitnemende han den berustte. Het was een mooie, genotvolle avond, ca willen wij de woorden van den heer Wagenaar, na afloop gesproken, gaarne tot de onze maken en. niet alleen nogmaals hulde brengen aan de solisten .maar tevens aaq, het orkest, dat zoo belangeloos zijn medewerking verleende, en onder leiding van den directeur, den heer H. Zaal, de muzikale begeleiding zoo uitnemend was ver zorgd; terwijl tevens hulde mag worden gebracht aan mej. A. Zomer van Heerhugowaard, voor het instudeeren van den rythmischen dans. Fen hartelijk blijk van waardeering was het dan ook, dat er bloemstukken werden uitgereikt aan de dames M. Stam, T. Langedijk en D'. Boa (solisten) en aan mej. IJ. Zomer (pianiste)voor het steeds bijwonen der repetities, aan mej. A. Zomer voor hel instudeeren van den dans en aan Mej- M. Keizer (violiste) voor medewerking in het .orkest. Maar nog afzonderlijk wenschen wij een woord van hulde te brengen aan den Dir., den heer H. Zaal, voor de 'wijze waarop hijl 't 'koor leidt en dirigeert. Moge een nieuwe operette in studie worden genomen onder de ten volle aan hem toevertrouw de leiding. NOORD SCHARWOUDE. In „Concordia" had Zondag de derde ronde plaats van den wedstrijd, dier Langendijker kolf- socië feiten. De behaajde puiiten (6 kolvers elk 4 partijen) zijn „Vriendenkring", Noordscharwoude, 1055 p.; „Ons Genoegen", Noordscharwoude, 954 p.; ,,B. A. V." Oudkarspel, 1055 punten; „Volharding", Oudkarspel, 958 punten; „Op Maat". Zuidschar woude, 1025 -punten. Het totaal aantal punten is tot beden resp. 3113, 3000, 3216, 2803 en 3158. De beslissende wedstrijd is'over 14 dagen te Oudkarspel. (Alkm. Ort.) ZUIDSCHARWOUDE. Na verschillende storingen door ziekte als an derszins zal de afd- van den Bond nu a.s. Zater dag in de kolfbaan van den heer Kramer haar propaganda-feestvergadering houden. Alle rente trekkers hebben weer vrijen toegang en zullen weer, dank zij de zorgen van het Bestuur, ont haald worden. Zang en muziek, alsmede een too- neelstukje zullen de noodigie afwisseling bren gen, terwijl de voorzitter p,en prophganda-rede zal houden. Alles bij elkaar genomen, belooft het weer een mooie avond te zullen worden. hooren. Terstond werd et weder een bewe-, ging aan de gordijenen bespeurd en werden; dooj een nauwe opening een paar groote, fonkelende zwarte oogen bespiedend op Jo celyn en zijn voedsterbroeder gevestigd, zol der dat een van beiden het opmerkte, daaé zij met den rug naar het gordijn stonden. Jocelyn zag Humprey vol verbazing aan en' scheen geen geloof aan zijine woorden te slaan. Humprey, gij zijt niet bij uw zinnen, mun' vriend", riep hij uit. Ja ,mijn beste meester, ik ben wel dege lijk bij mijne zinnen, al kunt gij het niet ge- looven' riep de jonkman. „De arme gravin) Ro4felinde ligt op sterven en haar kind »is reeds een uur na de geboorte overleden." „Overleden". .Ja .meester Jocelyn", juichte Humprey. „Wist gij eens hoe gelukkig ik ben. Maar ach, als niet alles een bedriegelu'ke droom is, wpes dan verzekerd dat ik altijd uwer zal' gedenken." Hij drukte .terwijl hij dit zeide de ver telde hand des jagers hartelijk in de zijne. .Dank, meester Jocelyn", hernam deze, „dank. Ik verlaat mij volkomen op uw woord. Het zal u voortaan niet aan vrienden en diep naren ontbreken; maar vergeat nooit, dat nie mand inniger aan u gehecht is en u trouwer en ijveriger kan dienen, dan uw broeder Hum prey. Zoo ooit iemand vermetel genoeg was om u te na te komen, hij zou, wi ehij ook wei zen mocht, de kracht van dezien arm gevoe len, waarmede slechts weinigen in Shornciffe kennis wenschen te maken. Humprey's oogen schitterden, terwijl hij deze woorden sprak, maar het scheen, Idat Jocelyn er weinig op gelet had. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1