Plaatselijk Nieuws Winterlezing Peregrinus de Vuurprofeef Suitenlandsch Overzicht Ruwe Huid Nieuwstijdingen BROEK OP LANGENDIJK. De echtgenopte van den heer B. Schouten, bar bier bier ter plaatse, heeft op "de vakschool te ,Wormerveer het diploma A verworven voor kort en lang haarknippen. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagavond 8 Febr. trad alhier in de Chr. School voor de Chr. vak-organisatie op de heer Kruithof, voorz. van het Chr. Nat. Vakverbond, met 'het onderwerp: „Principieel en materieel is Christelijke Vakorganisatie noodzakelijk." Spr. zétte op duidelijke wijze uiteen, hoe ie Chr. vakorganisatie zich in.den loop der tijden heeft ontwikkeld en dientengevolge met veel mmoellijkheden had 'te kampen, niet alleen'van de tegenstanders, maai' ook in eigen christelijke kring. Men -durfde niet voor zijn. beginsel uit te komen. Wanneer patroon en arbeider zulks meer deden op dit terreiu des levens, dan werd' het veel beter. Wanneer zulks niet gedaan wordt," komt het den tegenstander ten goede, welke op alle mogelijke manieren trachten, de arbeiders te lokken door hun steeds het mooiste voor te spie gelen, terwijl de groote vraag is, of de eischen- di emen stelt, gerealiseerd kunnen worden. Het moeilijkste is dan ook dat er personen zijn welke met ons op een lijn staan en toch niet met ons meeleven. Spr. kan niet begrijpen, dat er nog Chr. menschen zijn, hetziji patroon of arbeider, welke niet georganiseerd zijn ©n acht het van beide ten zeerste noodzakelijk, hetzij principieel en materieel. Het Is noodzakelijk, om dat er tweeërlei noodstand is. Ie Een behoorlijke rechtspositie ontbreekt. 2e. De onchristelijke geest in de werklieden- beweging. Er moet een rechtspositie komen, want het zijn menschen en de onchristelijke geest moet teruggedrongen worden, want In het houden van Gods geboden is grooter loon. We moeten God liefhebben boven allen en onzen naaste als ons zei ven. Tot slot werden spr. nog enkele vragen ge steld aangaande de medezeggenschap in de be- drvijen en 'de afscheiding van het C. N. V. uit Patrimonium, welke -door spr. naar genoegen wer den beantwoord. BROEK OP LANGENDIJK. Maandag 7 Februari 1927 werd alhier door de Langendijker Groentenoentrale een lezing met lichtbeelden gegeven over „Bemesting ia den Tuinbouw" door den heer Balk, onder voorzitterschap van den heer S. de Boer, m 't lokaal van den heer J. de Boer. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst der jongeren, hetwelk ze ker in den toekomst de tuinbouw tem goede zal komen. De heer Balk spreekt hierna over bemes ting in den tuinbouw, zijn rede afwissellend en verduidelijkend door lichtbeelden. Aan het welslagen in het tuinbouwbedrijf zijn groote moeilijkheden, verbonden. En de groot ste moeilijkheid is een oordeelkundige bemes ting. Voor den groei der plant zijn 14 voe dingsstoffen noodig, waarvan er negen in den* grond aanwezig zijn of tegelijk met andere meststoffen worden aangebracht. De stikstof uit de lucht is een voedingsstof voor de plant. Bij de bemesting moeten door den tuinbou wer nog vier voedingsstoffen worden aanget- bracht, n.l. stikstof, phosforzuur, kali en kalk. Oordeelkundige bemisting is een levensbe hoefte voor de plant, Is er van een der voe-, dingsstoffen één te kort, dan- kan de plant zich niet voldoende ontwikkelen* en is vatbaar voor ziekte. Vermindering van kunstmest moet dus ten gevolge hebben vermindering van opbrengst. Bij de Kalibemesting onderscheidien we. 3 soorten, n.l. Kaïniet, 20 ein 40 pet. kalizout en Patentkali. Een der vele fouten die de tuin bouwers nog maken is, dat kalizout wordt ge bruikt waar patentkali moet worden aange wend. Het chloor dat in groote hoeveelheid voor komt in kaïniet en kalizout is voor de meeste groenten schadelijk, voornamelijk voor aard appelen, uien en vlinderbloemige gewassen. Ook bij het vroeg uitstrooien van Kalizout zijn de nadeelen mog merkbaar bij aardap pelen in de kwaliteit. Op vele kleigronden, misschien ook aan den Landendijk wordt te weinig kali gebruikt, daar de verkeerde meening heerscht dat in kleigrond voldoende kali aanwezig is. Het veel voorko mende blauw worden der aardappel-en op kleigrond is een gevolg van gebrek aan kali en kan door een sterke kali-bemesting wor den voorkomen. Vele proefvelden hebben bewezen dat bij een doelmatige kalibemesting niet alleen de opbrengst grooter maar ook de kwaliteit beter was. Van de proefvelden welke de heer Balk ons op het doek liet zien, noemen we dat van den heer P. Glas ui't Bro-ek op Lamgendijk, met deensche witte bewaarkool, waarvan het perceel met de sterkste kali-bemesting, de grootste opbrengst gaf. terwijl de kool ook voor het bewaren beter was dan die van de andere peroeelen; en vaira Jac. Blom uit H].' hugowaard met vroege aardappelen, waarvan, een perceel bemest met 40 pet. kalizout en het andere met een gelijk percentage pateemt-kali. Van het perceel bemest met patentkali was de opbrengst groot-er ende kwaliteit beter. Van veel belangstelling getuigde ook de vertooning der Kali-film; waarin op duide lijke wijze en in all-e détails was uitgewerkt het halen der ruwe kali uit de mijn op stood M. diepte, het zuiveren in de fabriek, het on derzoek in 't laboratorium tot het uitstrooien op 't land. Tot slot vertoonde de heer Balk ons nog de humoristische film: „Wie teelt de beste piepers?", hetwelk inhield het groote ver schil tusschen een bouwer welke met koemest zijn land bemeste en ééin welke zulks met kali had gedaan, hetwelk tot resultaat had, dat de laatste veel meer oo-gste dan de eerste. Rest ons nog een woord vara dank te bren gen aan den heer Balk voor dezeln leerzame» avond ons bezorgd, hetwelk zeer zeker in de toekomst zijin nut zal afwerpen, voor de tuin derij. BROEK OP LANGENDJJK. Met ingang van 12 Februari a.s. is de heer C. Zeeman, besteller te Alkmaar als zoo danig overgeplaatst naar hier, in de plaats van den heer Jb. Weder. In verband hiermede wordt het publiek beleefd verzocht, toch voor al op de adressen hun huisnummer te ver melden, ter voorkoming van verkeerde bezor ging vanwege de vele eigennamen hier ter plaat?' te Broek op Langendijk Vervolg. Luce anus verhaalt in een brief aan zijn vriend, Krinios* gehèeten, bijzonderheden over Peregrinus en diens dood. In de vorm komt deze brief een weinig overeen met de brié- ven van Lucas. Die brief van Luceanus heeft de omvang van een brochure, telt in 't Grieksch twaalf pagina's wat ongeveer twin tig bladzijden Hollandsch beslaat. De aan hef lijkt veel op de aanhef van Lucas brie- ven. Lucas begint zijn brief met de opdracht aan den voortreffelijken Theofilus. Die op dracht houdt waarschijnlijk een bedoeling ia, n.l. voor zijp schrijven te worden betaald. In die dagen was het n.l. geen geboomte, dat schrijvers voor hun arbeid belooning omtvinl- geri De schrijvers droegen hun boeken op aan rijke menschen, verkoopetra van geschriften ging niet Alleen de rijketn, die in deze din gen belang stelden, steunden -de schrijvers en "oo hebben we aan. de geldeliikfe hulp van den voortreffelijken Theofilus vrij zeker te danken dat Lucas brieven konden geschrei- ven worden. Lucas tweede bijbelboek, de Handelingen der apostelen heeft een anders gestelde op dracht van schrijvers eerste boek. Heet hei- in het Lucas' evengelie „voortreffelijke", wat oij ons Weled. Geboren Heer beteekent, in het tweede boek blijft die titel achterwege. Daar uit wordt afgeleid dat Theofilus een broeder is geworden, en waar Lucas als dokter even eens een man van. stand is, beschouwt deze Theofilus thans als zijp gelijke. Ook Luceanus schrijjt zeer gemeenzaam aan Kmnios, en vertelt van Peregrinus, over wien hij 'zich uitermate vroolijk maakt, ja, van la chen de buik vasthoudt. Luceanus wijdt drie- paragrafen in zijp brochure aan Peregrinus. De schrijver verhaalt hoe hij de spel-en be zocht, die naar men weet om de vier jaren, gehouden werden. Hij wandelt door de stra ten. hoort allerhande wijsge-eren hun leer aan prijzen. Net als te Amsterdam in de Dapper st raat en op de Nieuwmarkt, waar omringd door marktkooplieden, tal van richtingen hun beginselen aanprijzen.. In de buurt van het Gymnasium gekomen, de plaats waar scher mers, dansers, discuswerpers zich oefenen, alsmede de voetballers -etn hardloopers zich trainen voor de wedstrijden^ hoort Lucenaus; een zekere Teagenes zeer luid en schreeuwe rig de deugden aanprijzen van diens meles'- ter, den wijsgeer Pregrinus. Teagenes ver telt, dat Peregrinus evenals Hercules door vuur uit het leven scheiden zal. De spotter Luceanus kan zijn lust tot gek- scheeren niet onderdrukken en schrijft: „Her cules is door vuur verteerd, dat weten we ze ker, hij wierp zich in de krater van de Vesu vius, en liet zijn pantoffels op de rand staan". Eindelijk houdt Teagenes. op, barst in tra nen uit en trekt zich de haren uit. Hiij pjaste echter wel op, merkte Luceanus op, er niet te hard aan te trekken. Dan treedt een ander op. Uit het geschre ven? is op te maken, dat dp tweiede spreker Luceanus zelf is geweest. Eindigt Teagenes met tranen en haar uit trekken, Luceanus doet anders elft barst in lachen uit. Ha, ha ik ken Peregrinus, men schen laat je niet beetnemen; ik heb met hem' -gereisd, hij is een opschepper, in zijn ge boorteplaats heeft hij een slechte naam, de. geschiede-nis van zijn jeugd is verre van mooi,, hij leidde e-gn zedeloos leven. Na zijn vader te hebben geworgd, moest hij vluchten en inu wil hij martelaar worden. Op weg om zijn erfenis in ontvangst te nem-en, is hij met de Christenen in aanraking gekomen, die zich door hem hebben laten bedotten. Peregrinus is onderweg overvallen, roovers hebben hem uitgeplunderd. Zoo v-ertelt hij die: menschen, die een kruiseliinig vereeren De brief van Luceanus is niet af, er ont breekt een gedeelte, en dat hebben wé aam de monniken te dankenWaarschijnlijk heeft; Peregrinus ihts gedaan, waardoor hij in dei gevangenis is geworpen. Mein neemt aan, we gens onzedelijk leven. De christenen dier dagara volgden trouw het bev-el van Jezus op de gevangenen te bezoeken. En zoo heeft Pere grinus kans gezien de Christenen te bedotten en op hun kosten goed te leve-n. Luoeanus acht 't erg dom zich op rdie man te laten beetne men. In zeker opzicht heeft hij volkomen gelijk. De christenen moeten barmhartigheid bewij zen, maar voorzichtig zijn in het beoefenen er van. Bijzonderlijk in Amsterdam, 't Is een Amsterdamschen predikant overkomen (-oog eerst kort in de Hoofdstad) dat zich een zeter eenvoudig gekleede juffrouw op zijn spreek uur meldde. Zij wènschte dominéé veel ze gen op zijn werk. Dominé, heeft vertrouwen in 't "goede vrouwtje "en vraagt haar belangstel lend wat zij doet. Ze vertelt in zijn wijk te; wonen, weduwe te wezen, en met naaien haar brood te verdienen. Of ze nog al goed rond komen kan, vraagt dominé. Ja, dat gaat wel, maar ze heeft toch zorgen, haar naaimachine wordt zoo oud, voor f 15:kan ze de hare inruilen voor een betere en dan zou ze beter rond kunnen komen. Twee kwartjes per week: afbetalen zou wel gaan. D-e vijftien guldef\ worden gegeven. Na enkele dagen verschijnt ze opnieuw en overhandigt dominéé de 15 8 gulden m-et de verzuchting hier is het geld, t ging niet, er mo-esjt f 25. - toegegeven wor- j den. Dominé is verheugd zich niet in 't vrouwtje te hebben vergist. Hij schuift- -haar het geld toe en geeft er nog een tientje bij. Met eén- „de Heere zal u er voor zeggenen" en met de belofte van afbetaling vertrok ze. Ze is nooit teruggekomen - dominé was er in gevlogen. Tegenover zulke valschh-eid en gemeenheid is de Christen dikwijls niet opgewassen, cjn maakt dan nog al eens dein indruk onnoozel te zijn. Een hard, scherp onderzoek is nood zakelijk, voor men zijn gave geeft. Zoo heeft ook Peregrinus een jaar lang dei Christenen bedot. Eindelijk komt toch de valschheid uit en wordt hij) doorzien. Dan. sluit hij zich aan bij de cynici, die den keizer, •ie staat, de gewoonten en alles bespotten. Hiji spot op de waterleiding, schimpt op de over heden die de leiding maakten, maar zegti Luceanus drinkt er velf heel lekker uit. En nu verkondigt hij 't allernieuwste, dat hij door vuur zich zal laten verbranden, e-n daar- aoor zal bewijzen, zeff het leven in handen te hebben. Toen hij echter ziek werd,' heeft "hij toch een dokte rlaten roepen. Daarover onder vraagd, geeft hij tot antwoord „Ik wil roem,'- rjjk sterven". Hier is het als hoort men niet Peregrinus, maar Kloos, „Ik zal mooi dood gaan". ÏJ-dele roem, ydele glorie. ,.'t Mocht wat", schimpt Luceanus. Ik wil eerst zien, voor ik het geloof. Peregrinus zich laten verbranden? Hij; een. held? Toen we op zee waren, de storm loeide, was onze held doodsbang en huilde als een oud wijf Luceanus is uitgesproken en weer treedt Te agenes op, en zegt, dat zijjn meester doet, wat hij zegt. i Een week later verschijnt dan Peregrinus zelf. Zijn discipelen zijn bij hem en richten een brandstapel op en de meester gaat'er op staan, houdt een redevoering over den dood, deinl gouden kroon, de roem, en over doodsverach-. ting. Wierook heeft hij in d-e hand. Luceanus! gelooft, dat Peregrinus straks wel den dood; ciitv'hten zal Maar neem, de brandstapel wcrJt ontsteken Peregrinus richt zich naar .het Zuiden en vraagt de geesten, hem imi gunst te ontvangen1. Zijn vader merkte Luoeanus droog op -- zal bij dat wederzien niet erg blij zijn gel- wee st. De zich den dood wijdende heeft woord' gehouden, de menigte stond verstomd, zij|n( lichaam werd verkoold, uiteindelijk verteerd. En de drijfveer? Niets dan IJdelheid, eerzucht. Hij wilde zich een naam maken, beroemd we.zm. Vree- selijke daad, om door zelfmoord zich een be roemde naam te willen verwerven. Lang heeft men getwijfeld of het geval zich waarlijk hegft afgespeeld. Men heeft echter thans voldoende bewijzen dat het zoo in wer kelijkheid is gebeurd. Peregrinus offerde zijn levein voor de roem. Jezus Christus offerde zich ook, maar 't verschil tusschen den Heiland ©ra Peregrinus is hemelsbreed. Gezongen werd Ps. 68 2. (Wordt vervolgd). D-e Engelschen hebben altijd êetii practisch inzicht en een handigheid getoond, di© hun politiek ook na tijdelijke tegenslagen steeds weer "succes wist te verzekeren. Het scheen dat ze ook in hst verre Oost-en van e-eln der.» gelijke handigheid zouden blijk geven. Door het memorandum aan de mogendheden, dat; voorstelde het nationalistisch China zoo goed mogelijk tevreden te stellen en aan zijn drang, naar volledige onafhankelijkheid zoover mo gelijk tegemoet te komen, hoopten ze niet al leen de tegen "hen groeiende verbittering té' bezweren, maar ook een voorsprong te krij gen voor de andere mogendheden. De ont vangst van het memorandum heeft die hoop verijdeld. Nóch de mogendheden, noch Chiiraai bleken er op in te willen gbara en er het noo- dige vertrouwen in te stellen. Heeft de teleurstelling de Engelschen varnj de wijs gebracht en hun hun koelbloedigheid doen verliezen? De politiek, de ze daarna ge volgd hebben, toont zpo weinig methode ©ra zoo weinig doorzicht, dat de situatie, waarin door die politiek gebracht zijn, hun prestige in Azië en hun positie imi het verre Oostóra al evenzeer bedreigd. In plaats van aaoi de bedoeling vast te houden, die zich in het me morandum uitsprak, zijp ze gaan dreigen, hebben althans de gepantserd evuist laten. zien. Wat het in gereedheid brengen van troepen en schepen en de beginnende verzending kon den, wanneer Engeland niet van plan 'was mi litair in te grijpen, voor de Chiraeezan slechts de beteekenis hebben van een dreeigmnt. Door deze bedreiging denen ze natuurlijk al het voordeel te niet, 'dat ze van het memorandum, verwachten. D-e indruk, dat de bedoeling van dit me morandum niet te vertrouwen was, werd er als 'l ware door bevestigd. En de verbittering steeg onwillekeurig en richtte zich nog meer dan tot n utegen de Engelschen. Hiet eenige resultaat, dat de uitzending van zoo'in. mili taire macht kan hebben, was, dat ze de Chi neezen althans een oogenblik imponeerden en van Engelands macht overtuigde an tevens deed begrijpen, dat, wanneer ze te ver gingen in hun beschadiging der Eiragelsch-e belangen Engeland niet zou aarzelen toe te slaan. Maar ook dit resultaat vernietigden de, Engelschen zeieven weer door da voorstellen, die ze aan de Kantonneesche regaerimg en aan de re-, geering te Peking tevens voorlegden, terwjjl de militaire voorbereiding nog in volle garag was en die aan de Chineesch-e wemschen een eind trachtte tegemoet te komen. De Chiae-ezen moesten nu den indruk krij gen dat -de militaire voorbereiding een loos dreigement was ein de Engelschen toch niet van plan waren te vechten. Maar ook in de be doeling der voorstellen moesten ze niet veef veitrouwen hebben, waar die voorstellen met het zenden van troepen en schepen gepaard gingen. Bovendien kregen die voorstellen eengiszins het karakter van eelra ultimatum, dat met het mes op de keel gesteld werd en kwetste dus het nationaal gevoel. Het was dan ook volkomen begrijpelijk dat de Kantoia- neesche regeer in g iedere onderhandeling wéi- gerde, wanneer de zending van troepen door ging. Maar Engelands weifelende houding had deze regeering nog den moed gegeven tot een anderen eisch. Zij, wild© niet, dat er met andere feitelijke regeeringen iw China onder handeld werd. Zoo is de Engelsche reg-eering nu vrijwel schaakmat gezet. Gaat ze door met noepein, verscheping, dan snijdt ze den weg tot on derhandelingen af en doet den haat, die in, China reeds tegen Engeland bestaat, nog enorm aangroeien, terwijl ze toch met die troepen in China weinig beginnen kan, wil ze niet het gevaar loopen de ernstige conflicten niet alleen met de Chineezen, maar ook met •andere mogendheden uit te lokken. Staakt ze die verscheping en houdt ze die troepen bui ten China dan moet ze nog bovendien aan den tweeden eisch der Kantomineezen gehoorza men om tot onderhandelingen te komen en geeft ze dus Engeland's prestige -een lusda- nigen knauw, dat haar onderhandelingen al heel weinig succes beloven en dat haar po sitie in geheel Azië ernstig benadeeld wordt. Ongetwijfeld zien- de andere mogendheden, Japan in de eerste plaats met eien zeker leed vermaak toe. Ze zijn zoo voorzichtig geweest, zich buiten de geheele zaak te houden. Dit heeft tengevolge gehad dat de vreemdelingen haat dei Chineezen zich geheel tegen Enge land heeft samengetrokken era dat thans En geland,' dat de Chin-eesche wenschen- tege moet wilde komen, geheel alleen tegenover die Cliineesche reg-eeringem staat, als de ver persoonlijking der vreemdelingen, die China. China zijin onafhankelijkheid niet gunnen. En1 dit nieuwe nadeel voor Engelanld is een voor deel voor de' anderen, wier papieren bij de Chineezen onwillekeurig rijzen, naarmate de Engelsche dalen. Het is maar een modulatie van de gewone' wet, dat den een zijin dood d-era ander zijn brood is. Zoolang die wet heerscht, zal het wel moeilijk blijven tusschen de menschen en volken de vrede te bewaren. Men kan alleen trachten de scherpte dier wet te verzachten en dus die persoonlijke en- dus de persoonlijke en nationale tegenstellin gen niet te sterk, op den voorgrond te bren gen. Dat laatste willen de Duitsch-nationale» niet. En dat is de reden waarom hun. deei- name aan de regeering ook in, het buitenland eenige ongerustheid wekt. Die zal er niet be ter op worden, nu blijft, welke Duitsch-natio nale ministers in de regeerimg zitten. Von Ke-ndell, de nieüwe minister van binnenland- sche zaken schijnt zich zelf bij de Kapp-putsch toen de reactionairen trachtten de republiek omver te werpen, ernstig gecomprimiteerd t-e hebben. De oppositie is dan ook met man teja, en macht op hem aangevallen. Voorloopi.g is dit zonder resultaat gebleken. De motie van vertrouwen is in de Rijksdag aangenomen. Maar sterk staat de nieuwe regeering niet. Op den eersten dag van haar samenwerking kregen de regeeringspartijen onderling al ru zie. En de Duitsch-nationale woordvoerder graaf Westarp moest na de verklaringen van Guérard, die voor het Centrum het woord voerde, zijn eerste uitspraken vrijwel inslik ken. Het belooft wat voor de toekomst. Want de Duitsch-nationalen zijn geen menschen om' •van een dergelijk terugtrekken regel te ma ken. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL OP AVONTUUR UIT. Zaterdagmiddag stond aan het station te Leerdam een vrachtauto van den heer Die W. die een paar reizigers naar Utrecht zou bren gen. Eenige personen, die achter de auto ston den en in de meening verkeerden, dat D. W. naar zijn wonin-g zou rijden, tilden drie jongens van omstreeks zeven jaar, die ook bij de autm stonden, achterin. Iinplaats van naar huis, ging het full speed naar Utrecht. Daar aangekomen bemerkte de chauffeur tot zijn schrik de drie jongens. Aangezien- hij, voor hij terugreed, eeni ge boodschappen moest doen, drukte hij ze op het hart, bij de aüto te blijven, tot hij terug; was. Bij zijn terugkomst was een van de drie gevlogen. De twee anderen vertelden, dat hij; bp een passeerende vrachtauto was geklommen. Nu besloot de W. er de politie van in kennis te stellen. Toen hij even later met een agent naar de auto kwam, vertelt het „N. v. d. D." kreeg! één van de twee overgeblevenen hét zoo be nauwd. dat hij het op een loopen zette eni weldra'tusschen de menigte verdwenen was. Na eenigen tijd van vergeefsch zoeken werd besloten met den eenig overgebleveené naar Leerdam terug te rijden. Hier werden de ou ders der kinderen van het gebeurde in ken nis gesteld. Onmiddellijk togen de vaders per particuliere auto naar Utrecht. Toen ze even. buiten Leerdam waren, botste de wagen echt-j ter tegen een boom, zooidat verder rijden on mogelijk werd. De heer De W. bood toen aan met zijn vrachtauto nogmaals naar Utrecht te rijden. Bij aankomst aldaar bleek, dat uit Jut faas bericht was gekomen, dat een jongen was aangehouden, die achter op een auto zat. Vol gens signalement was dit één der vermisten. Na geruimen tijd in angstige spanning te heb ben gewacht, kreeg de vader van nummer twee bericht, dat zoonlief te Biunnik was ge pakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4