Nieuwe Fototentoonstelling Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 12 Februari 1927. 86e Jaargang Het tijdelijke en het eeuwige MOTTO Firma R. J. HOUWING MIERT I - TEL 644 ALKMAAR Revue van de Week FOTOGRAFISCH ATELIER ArpadMoldovan HIKE BREIJER's Opruiming Restanten Hef oordeel van de Nijverheidsraad Rubriek van den Arbeid. NO. 18 mTERC.TELCPHOOH 52 NIEUWE m LAlïïïIDIJkHt C0UR4IT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en.Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden fl.15. - Kedact.-Uitg. J/H. KEIZER. - Bureel ftnordecharwnude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Diit nnminer bestaat uit 3 blaiiwi. EERSTE BLADi De mensch is dat wonderlijke punt waar de tijd en de eeuwigheid elkander raken. Met het klimmen der jaren gaan wij ook steeds meer beseffen dat al het tijdelijke zijn waarde slechts ontleent aan wat meer dam tij delijke, wat eeuwige waard ©heeft. Wie aan den voet staat van de machtige, onwamkeloare bergen, gevoelt dein geest als opgevoerd tot de hoogere wereld der eeuwig heid. Wat al in dein loop der jaren verander 1 moge zijn in het leven der measchendeze bergen staan onbewogen en onbewegelijk. Wij zullen voorbij gaan en nieuwe geslach ten zullen komen ea zij zullen lijden en strij den en ook zij zullen voorbijgaan maar de bergen zijn gegrond als ia d ©eeuwigheid. Wat al schoone verwachtingen zijn vervlo gen, wat al lieflijke idealen verwoest,wat al edel streven vernietigd. Maar de onverganke lijke bergen zijn symbolen vam het blijvende en het onveranderlijke, vam Gods trouw etn, Gods genade. Ze i de eeuwige Viller in de rechterhand mij voorhield tfe waarheid, en in de. linker het streven naar de waarheid, ofschoon met bij voeging der voorwaarde van eeuwig te zullen blijven dealen, ik zou zeggen: Vader, geef mij de linkerhand, want de waarheid zelve is toch maar voor U alleen. 8 Februari. Nog eeue week scheidt ons van den dag, waarop de Tweede Kamer hare werkzaamheden in open bare vergadering zal hervatten. Dit staat nu reeds vast, dat de opheffing der huurwetten, welke, zooals men weet, op 19 Juli a.s. tot net verleden zullen behooren, in geweldige mate verontwaardiging blijft wekken in de sociaal democratische sfeer. De heer J. ter liaan heeft „nadere vragen" tot. minister Slotemaker de Brui ne gesteld over deze aangelegenheid en er behoort niet veel politiek doorzicht toe om te begrijpen, dat, straks in het Lagerhuis eene interpellatie' zal „opbloeien" over de intrekking van de Huur wetten. Waarbij dan een poging zal worden be proefd bij voorbaat tot onvruchtbaarheid ge doemd, om den zetel van den zittenden mi nister van Arbeid, H. en N. aan 't wankelen te brengen. Ook dit, eleetoraal-parlementair vuur werk zal mag men veilig aannemen met „een sisser" afloopen. Vele waren in de jongste dagen de bespiegelin gen over wat ons „in politick" te wachten staat. De heer Schaper hield in het hoofdorgaan der S.D.A.P. een pleidooi voor een z g. minderheids-. Kabinet, hetwelk dan zou worden gevormd door Katholieken, en Vrijzinnig-Democraten, onder „hoede en controle" van de S.D.A.P. Dit denk beeld werd algemeen verworpen. En 't is wel zeker, dat tot 1929, als wanneer—de stembus voor de Tweede Kamerverkiezingen zal zijn op gesteld, het leveii van het zittende extra-par lementaire intermezzo-Kabinet, door mr. de Geer gevormd, vrijwel „safe" zal blijlven. De met rasscben tred naderende verkiezingen voor de Provinciale Staten zullen merkte ik reeds op een soort van „krachtmeter" vormen, niet geheel onbelangwekkend, schoon de groote electorale kamp dari nog ruim twee jaren in het verschiet ligt. Er is .niet-oubedenkelijke gisting in de sfeer van het spoor- en tramwegpersoneel. Op het ^de monstratief Congres" te Utrecht gehouden, wer den de te Lange diensttijden besproken, in verband natuurlijk met de eischen der veiligheid. De toon, welke dit Congres beheerscht, zal allicht voor ie Directie \ler Spoorwegen aanleiding wezen om deze dingen onder hare zeer-serieuse aandacht te brengen.... Een ontwerp is aanhangig gemaakt tot vorming- van een Bureau voor Indische zaken aan het departement van Koloniën, aa n't hoofd waarvan «en gecommitteerde zal worden gesteld, welk nieuw plan Vader Staat op eene uitgaaf van f 187.500 zai 'komen te staan. Personalia: Op Woensdag 9 Februari zal oud minister Dr. J. Th. de Visser'a zeventigste jaar dag worden gemaakt tot -een grootsche, natio nale huldiging ,van dezen Chr. Historischen staatsman. Een Gedenkboek, waar eminente land- genooten ago deelnemen, werd voorbereid. De kranige oud-directeur van de parlementaire Steno grafische Inrichting D.W.P. Keuskamp, bereikt den 8en Februari zijn tachtigsten geboortedag. Te verwachten is de benoeming van Dr. G. Wesselink, te Groningen, tot directeur v.an« dc Kweekschool voor 'vroedvrouwen te Rotterdam, in de vacature prof. dr. De Snoo. Onze groote tooneelspeler Louis de.Vries is in België met, onstuimige geestdrift gehuldigd. Het anti-revo lutionaire Tweede Aamerlid dr. Seheurer 'is lang zaam herstellend. Uit de doodenlijst: Mr. dr. P. L. A Collar,!, oud-raadsheer in het Gerechtshof in de N.O.- Indië, 69 jaar, Den Haag, H. G. de Virieu Fürstner, gepens. gen.-majoor artillerie, op 62- jarigen leeftijd te Naarden. G.Ripping, gep. offi cier 0.1. Leger, oud-burgemeester van Maassluis en van AAlkmaar, 67 jaar, te Hilversum. Dr. H. Polak, bekend keel-, neus- en- oorarts, 56 jaar, Den Haag. Uit de criminaliu: In de lugubere en myste- rieusc Haagscbe roofmoordzaak bracht, de geheele afgeloopen week nog- geen licht. „Zieners" cn „ziensters" lieten hun occult licht schijnen, doch 't leidde niet tot scnig resultaat. Onze Regeering vroeg de uitlevering in verband met dit schrik kelijk geval, wan ft wee naar Brussel uitgewe ken Nederlanders, doch men betwijfelde of ook deze maatregel zou leiden tot de ontdekking van de schuldigen. Ei- is 'iog een „onopgehelderde" roofmoord. En wel: lie, gepleegd op een landbouwer te Emmer hout. Op iiet vinden van den schuldige in deze werd eene belooning van f 300 uitgeloofd. Men weet, de premie bij den Haagschen moord, op eene winkelierster aan het Bezuid'eiihout in de Hofstad gepleegd, steeg tot f4250. 't Is' wel in hooge mate benauwend, dat de dadci-o van tal van moorden in de jongste jaren in Nederland gepleegd, nog steeds helaas in figuurlijken zin! „op het kerkhof liggen"... Bij de belasting-administratie te Egmonrl aZ. zou fraude zijn gepleegd door een gemeente-deur waarder, verdacht van het knoeien met loon beslagen bij visschers. Tijd van schrille, vreemde contrasten. In de politiekerij-zoowel als bij goede Moeder Natuur!. I BUITENLAND. In Portugal houdt men van variatie. Van ouds- her weten we dit en nog eiken dag om het wat sterk uit te drukken worden we er aan, j herinnerd. De Portugeezen hebben gemeend hun reputatie op het gebied van woelingen hoog te moeten houden, let?, dat in deze tijden van eon- j urrentie in het buitenland denken we maar j aan Mexico, Nicaragua en last not least het heer- lijke China: lang niet mee valt. j Uit de berichten, die van het Pyreneesehe I Schiereiland omtrent de Portugeesehe onlusten tot ons doordringen, kunnen we vaststellen, dat de hoofdzetel van de revolutionaire actie de mooie havenstad Oporto is. Een deel van het garnizoen heeft daar de opstand geproclameerd en een pro gram opgesteld, dat het aftreden van de tegen woordige regeering van generaal Carmora eischt. Nemen we in aanmerking, dat het bewind van dezen generaal, die eveneens door een militairen opstand, aan de regeering kwam, reeds een heel jaar oud is, dau begrijpen we beter, dat een om- wentelingetje voor de handhaving der traditie noodig was. Doch alle scherts ter zijde de nieuwe revolutionaire poging heeft reeds tal van slacht offers geëiseht. De opzet van de omwenteling had klaarblijkelijk ten doel het geheele land in rep en roer te brengen; men is daarin evemwel hiel geslaagd. Wel wist men in het Zuiden en lcele relletjes te veroorzaken, doch in het Noorden Weef alles volüomen rustig, behalv^flan in liet Oporto, dal op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, door de regeeringstroepen op ongena dige wijze gebombardeerd wordt. We weten, dat reeds vele doodeu en gewonden zijn gevallen en dat de toestand er steeds hachelijker -wordt, maar, "at er aatt..-ilie beschietingspartij nu eigenlijk voorafgegaan is, dat dringt nog steeds niet tot beschaafd Europa door. Ook omtrent het ware karakter en de motieven van den opstand tasten we nog in het duister. van het NOORDSCHARWOUDE, bij den Heer P. OTTO, Boekhandel, Br. op Langendijk. Uit de serie der diverse ongelukken en onge vallen: In de Haagsche Weimarstraat geraakte eene Winkelierster in brand door het slaan der vlammen uit een kachel en beging de overgroote onvoorzichtigheid om aldus in vlammen gehuld de straat op te rennen. In levensgevaarlijken toe stand werd de arme vrouw naar het ziekenhuis vervoerd. Bij Ubuergeu is eeue kapitale boerderij in de asch gelegd. Pij Rijswijk (Z.II.) had een mo torongeluk plaats met doodelijken afloop. Uit de schoone streek bij Velp en Ellecom men ziet, we zijn wederom buiten de „som bere rubriek" geraakt, komt het bericht dat tal van prachtige woudreuzen aldaar worden ver- woest door de poreuze gasleiding welke er werd aangelegd. Met alle kracht wordt aangedrongen op het treffen van maatregelen tegen 't gevaar, waaraan dit heerlijke natuur-monument bloot staat. Voor de functie van burgemeester der Lini- 1 burgsche gemeente Sittard hebben zich niet min- der dan... honderd sollicitanten aangemeld. Uit 'het land der tulpen en hyacinthen, j uit 'de' „Leidsche buurt", welke in den regel eerst over den kleurenpracht van de bloemvel- j den iets laat verluiden tegen Paschen of iets vroeger, komt nu reeds de tijding, dat er reeds I tulpen aan het ontluiken zijn, alsook dat men j hyacinthen gaat verdekken. Toch 'kan 't nu, in vroegen ochtend en laten j avond, nog geducht vriezen!.... Speciaal Corsettenmagazijn ALKMAAR Mient 1.7 Tel. 526 De nieuwe Duitsche regeering heeft Zaterdag j.l .het vertrouwen van den Rijksdag ^gekregen, Met 235 tegen 174 stemmen werd de motie van vertrouwen aangenomen, een flinke meerderheid, die zonder nadere beschouwing voor de nieu we regeering zeker reden tot optimisme kan ge ven. In de pers wordt er evenwel op gewezen, dat die meerderheid slechts een toevallige is. Zij werd alleen verkregen, omdat de regeerings- partijeo in den Rijksdag in sterker getale waren opgekomen. Van belang is verder te vermelden, dat er niet minder dan twintig socialisten waren thuis gebleven in gezelschap van tien commu nisten en zes democraten. Of de werkelijke meerderheid, die de nieuwe regeering achter zich heeft, groot genoeg zal zijn ,moel dus .nog blijken. Met de gebruikelijke plechtigheid heeft E-nge- land's Koning Dinsdagmorgen het Britsche par lement geopend tot het houden van de troonrede. Natuurlijk vormde de JBritsche politiek in China daarin de hoofdschotel. Groot-Brittannië bedoelt in China niet anders dan een vredelievende poli tiek en zal zich in de binnenlandsche geschillen van het Hemelsche rijk niet mengen, aldus onge veer verklaarde koning George. Wat de koning- verder omtrent den palitieken toestand in Euro pa verklaarde, toont evenals zijn mededeelingen over de Chinoesche politiek, overeenstemming met reeds vroeger door den minister van 'Buitenland- sohe Zaken afgelegde verklaringen. Bij het beëindigen van dit overzicht bereikt ons een telegram uit Lissabon, volgens hetwelk ie opsland in Portugal zich over het geheele, land heeft uitgebreid. Nadere bijzonderheden zijn nog,niet bekend. Wij hopen op een én ander He volgende week terug te komen. H In zijn rapport omtrent dein toestand van Hverschillende takken van nijverheid, aan den HMinister van Arbeid, Handel en Nijverheid uitgebracht, deelt de Nijverheidsraad oa. mede .Het heeft den Raad getroffen, dat er i;v „alle rapporten op is gewezen, dat de Ne „dcrlandsche Nijverheid vergeleken bij de ..buitenlandsche industrie in een nadeelige „positie is gekomen, niet alleen omdat in „Nederland de levensstandaard veel hooger „is dan lie in de aangrenzende staten, doch' ook omdat alhier de sociale wetgeving op „menig punt veel meer is uitgewerkt en voor- .,al ook veel nauwkeuriger wordt toegepast „dan in die landen." ACTIE METAALINDUSTRIE. In den loop van het vorige, jaar is door den Alg. Neder 1. Metaal be werkersbond (de organi satie ,die verwant is aan de S.D.A.P.) bij den Me- taalbond (de groote werkgeversorganisatie in de Metaalindustrie) een concept C.A.O. ingediend, waarin naast een aantal bijzonder eaangelegen- helen gevraagd werd de invoering van een per soonlijk minimum loon en fabriekscommissies om toc-zicht te houden op de naleving van He sociale wetgeving, het overwerk, de tarieven, enz. De Metaalbond deelde mede, dat een bespre king ove reen C.A.O., waarin persoonlijke mini- mumloonen voorkwamen, en de medezeggenschap was gekegeld, als in het outwerp het geval was, van geenerlei nut werd geacht. Daarna hebben de partijen over en weer elkaar eenige open brieven toegezonden, waarin de ar beidersorganisatie aandrong op de invoering der C.A.O. en in het. bijzondei' op het daarin vastge legde persoonlijk minimumloon. Volgens haar voorstel zouden dau voor de verschillende gemeen- teklasseu bepaalde minimum loonen worden vast gesteld tn elke arbeider zou, alleen reeds door het- feit, dat hij in dienst was genomen, recht op dit minimum loon hebben. De Metaalbond echter was van oordeel, dat de belooning volgens kennis en bekwaamheid moet worden geregeld en dat iemand ,die veel presteert ook veel moet verdienen. Het persoonlijk minimumloon, zooals de arbeidersorganisatie voorstelt, zou de onbe kwame en minder vlijtige werklieden hoog beloo- nen, ten koste van hen, die zich door hun werk onderscheiden. In het systeem van den Metaal bond komen groote loonverschillen voor, doch die wijzen volgens den Metaalbond niet op een chaos, ze ziju een logisch gevolg van het vei-3chil in kennis, bekwaamheid en snelheid van werken deyverschillende werklieden. Alle menschen zijn nu eenmaal niet gelijk en wanneer men slechte en luie werklieden een hoog loon zou geven, zou dit, waar geen onbeperkt loon kan worden uitbe taald .drukken op de loonen der andere werk lieden. Tot zoover het standpunt van den Metaalbond. Van de schriftelijke gedachtenwisseling is men reeds gekomen tot mondelinge besprekingen, wel ke 27 oatiuari hebben plaats gehad. Verder hebben de R.K. en Chr. arbeidersorga nisatie,; eveneens voorstellen tot een C.A.O. in, gediend. Deze vragen 'ook een persoonlijk mini mum loon, doch dit zou niet aan alle, doch aan 90 pet. der arbeiders moeten worden gegeven. Zeer zeker mag met belangstelling worden af gewacht hoe deze kwestie zich zal ontwikkelen Voor alles is echter te hopen, dat de vrede, die voor den -bloei van het bedrijf zoo zeer nbotlig is, in de Metaalindustrie zal blijven behouden. Voor de welvaart in ons land is de Metaalin dustrie van groote beteekenis. lVaar zij echter aan een voortdurende en scherpe buitenlandsche concurrentie bloot staat, moet men bij de ar beidsvoorwaarden rekening houden met die, wel ke in het buitenland bestaan. Daardoor kan men niet altijd aan de eischen der arbeiders toege ven, en moet men wel eens overgaan tot het ne men van maatregelen, die op het eerste gezicht onbillijk lijken, doch die er ten slotte toe bijdra gen de werkgelegenheid uit te breiden en de pro ductie te vermeerderen, hetgeen in laatste in* stantie wederom aan het geheele Néderlandsche yolk ten goede komt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1