Sana pi,ril? Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek De verkiezing voor de Prov. Staten De Vierbond Hoofdpijn Si Nieuwstijdingen - ZUIDSCHARWOUDE. De afd. van den Bond van Staatspensioueering zal zich tol den .gemeenteraad wenden met het verzoek terugbetaling van de door den Burge meester geëiseht; belasting voor de uitvoering die deze afdeeling verleden Zaterdag gaf. Daar moest notaliene eerst belasting worden betaald voor de uitvoering en toen. nog eens voor het bal; voor de eerste naar de entreegelden, voor het laatste naar Je oppérvlakte van het gebruikte lokaal, terwijl de toegangsprijs voor beide was bepaald. De afd. 'beroept' zich op art. 4 van. de Verordening op de- heffing eener belasting op vermakelijkheden, waarin bepaald is, dat de belasting met wordt geheven van vermakelijk heden, waarvan de onzuivere opbrengst ten vólle of na ad trek van enkele geringe onkosten* be stemd is v-jor eer weldadig doel". De gemeenteraad zal nu hebben uit te maken, of de propaganda voor het oud en arm do wereld uit een weldadig doe', nastreeft- We zouden ons al zeer vergissen, als da* college die vraag ont kennend beantwoordde (CORE,.) - ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdagavond hield de afd. Zuidscharwoude Br oen op Langendijk haar p r opagan da-a von d ten lokale van den heer Kramer. Als gevolg van zieKte cu allicht ook door de minder rooskleu rige leestenden iu den tuinbouw, was het bezoek niet zoo groet als wel placht, een 180-tal per sonen waren aanwezig. In eeu gloedvol betoog hield de voorzitter der afdeeling ten propaganda-rede, waarin hij den ■direeten' en iniirecten invloed «chetste van den Bond V. St. Hij deed daarbij uitkomen,7 hoe door teedten van den Bond eeu sfeer rondom den ouderdom is geschapen, die getuigde van eerbied en hulde -voor den ouden dag, een sfeer, die veel doet nopen voor de toekomst en een nieuwe eeuw iuluidt, tij. de èeuw van de ouden van dagen. 'Niet versagen en volharden bij het ideaal blij ven daarom voor de Staatspensionneerlers de wegwijzers op den moeilijken weg, die leidt naar den. gi/odv<>rzorgden, onbekommerden ouden dag. Door mej. T. Muller, mej. T. Langendijk en dien lieer A. Schene werd welwillende medewer king verleend door voordracht, èr zang, terwijl de onmisbare pianist, de heer A. Kist, weer als ■ajlyd zijn kunst in dienst van de afdeeling titel de. Allen boeiden de met volle aandacht luiste rende aanwezigen, die door daverende bijvals betuigingen van hun instemming en voldoening blijk gaven. Het tooneehiukje, Oom Eprian, .werd keurig mooi gesjtétd. Het succes, daarmee geoogst, was bijzonder groot. Hef veriaoogde do gezelligheid! van den avond en heeft de hoede zaal doen dave ren van de pret. De rentetrekkers, die weer vrijen toegang hadden, werden onthaald en hebben on getwijfeld niet het minst genoten. Onder die oud jes was de vriend "dor S taatspensionneer dors, de heer O. de Geus Dz., die een mooi gedicht, had gemaakt met betrekking tot den strijd en'dit in een groot aantal exemplaren had laten drukken, zoodat alle aanwezigen het van het blad konden zingen. Voor deze attentie werd de heer De Gehs in hari'jelijke en waardeerande woorden döor 'den voorzitter toegesproken. In zijn sluitingswoord kon deze weer don schit terenden .afloop van dezen propaganda-avond vast stellen, aan allen dank brengen voor hun mede werking eu de hoop uitspreken, dat de aanwezigen iets naar hifis mee zouden dragen Van de warmte en de bezieling, in deze bijeenkomst voor he»1 p'vmievrije staatspensioen gewekt. ZUIDSCHARWOUDE. Zondagavond circa half reed de heer R. Smit alhier met zijn auto op den Laanweg in de richting Zijdewind. Ter hoogte van den tuin van den heer Hout- kooper, geriaVte Je bestuurder, door den mist misleid, den weg bijster en reed de auto met alle iiizitieoJeu te water. Dorr jen hoogen slootkant kantelde de auto- en geraakten de bestuurder en 'de passagiers, Mej. de Wed. Semijns (Verlaat), de dames Kuijt en de heer A- Kist Jr., (Zuidsahlarwoude), in eone oeuarde positie. Na langdurig vruchteloos hulpgeroep passeer de eeir jongetje, die ijlings hulp haalde. De heer Veerman, die spoedig- Ier plaatse was, smaakte het genoegen, door het stukslaan van éóir der ruiten, allen behouden op het droge te brengen. Verkleumd en doornat werden allen van dróge kloeren voorzien in do woning van de Wed. Swoekhorst, vanwaar men per rijtuig huiswaarts keerde. De itmjiidel-' ontboden geneesheer, Dr. Hoek stra, constateerde dat mëj. de Wed. S. veel wa ter en modder- had ingekregen, ook de toUtand van den heer S. liet zich in den beginne ern stig aanzien. Mej. Kuijt en de hoer A. K. "be kwamen eanige lichte schrammen en kleine snij- w-ondon aan armen en handen. Bij nadere informatie werd ons meegedeeld, dat iv i<te-tand van Mej. de Wed. S. en van den heer S. een gunstig verloop hoeft en dat allen geen verdere nadeelige gevolgen van hét ongeval hebben ondervond en. NOORDSCHARWOUDE. Bij de dezer dagen gehouden aanbesteding van kunstniostst-.ffen voor rekening van ladén der vereeniging „TuinDÓuwbelang" alhier, was laag ste inschrijf»ter de firma H. H. E. Haijitemó te Alkmaar voor de volgende prijzen: 5950 Kg. zwavelzure ammoniak a f 13.55, 12850 Kg. Chi- liscdpeter a 15 If. 24'00 Kg Superfosfaat a f 2.80, 5-100. Kg. Patentkali a f7.05, 5400 Kg. Kalizoüt 40 pet. a f 6.45 en 1700 Kg. Kalk- salpcter B.A.S.F. a f 12.20 per 100 Kg. bruto eventueel origiueele verpakking: - ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is de laatste les gehóuden van den- cnrsus in motorenkennis, waaraan door37 per' sonen is deelgenomen. Bij monde van den heer W. "Mu'lier, vice-voorzitter van de tuinbouwver- eeniging De Toekomst, werden de leiders van dien cursus, de heeren Westra en Smit bedankt- voor 'hun interessante lessen, die velea tuinbou wers fan groot nut zullen zijn.'Aan de leiders werd teen stoffelijk bewijls van erkentelijkheid aangeboden. 1 - ZUIDSCHARWOUDE, Te Alkmaar bij zijn familie is plotseling over leden 'de heer R. Luijtiug, een algemeen: geacht ingezetene dezer gemeente. Sedert verschilléndé jaren was de overlelehe Secretaris van den Raad van Toezicht van de Ooöp. Boerenleenbank en Be stuurslid van de Langendijker Winkeliers-, Ne ring- eu Vakvereniging. In beide vereenigingen zal 'zijn. heengaan diep gevoeld worden, daar zijn adviezen - van bezonken oordeel en bezadigdheid getuigden. - BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdag '11 Febr. j.l. hield de vereeniging voer Ziekcnhuisverpleging hier ter plaatse haar Jatr- vergadering in het lokaal van den heer Vijzelaar, Aanwezig 14 leden. De voorz., W. Giltjes opent de vergadering met een hartelijk welkom aan leden en pers en hoopt dat de besprekingen in het belang der vereeniging mogen zijn en een opbouwend karak ter dragen. Hierna lezing der notulen welke onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester bleek da? er in kas was op 1 Jan. 1926 f 193.88 Ontvangen inleggeli 49.50 Bijdrage der leden 690.70 Triaal Uitgaven hadden bedragen f 934.70 870.55 63.5? Ih kas 1 Januari 1927 In het afgeloopen jaar zijn verpleegd 13 leden met 239 verpleegdagtu, waarvan 234 van f3.— en 5 van f 2.De vervoerkosten hadden bedra gen f84.77, Driemaal werd gebruik gemaakt van de ziekenauto, 1 maal van een rijtuig en 9 maal van een gewone auto. Drie rondgangen vonden bij Je leien plaats -tot oen gezamenlijk bedrag van f 1.10 tot dekking der onkosten. Bij monde van den heer J. Smak werd mede gedeeld de boeken en beseheiden in orde te heb ben bevonden en werd alzoo de penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat 'beheer. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek, dat de vereeniging of Jan 192^ teld' 682 betalende en 3 35 'niet-be talende leden; verder lat de beer P. Stammes de vereeniging vertegenwoor digd in bet- bestuur der Federatie van Zieken huis verpleging, terwijl tot slot de medewerking werd ingeroepen van de leden om toch vooral, van alle veranderingen, welke plaats vinden in het huisgezjn. mejedeeling te doen aan den bode in verhand met, het volledig kunnen bijhouden der polissen. Den Secretaris werd dank gebracht voor het inrichten en Je duidelijke uiteenzetting van zijh verslag, waarna to+ benoeming van een commissie van rapporteurs werd overgegaan, welke als volgt werd samengesteld: P. J. de Boer, P. Koedijk Dz. enjtesexye S. Strijbis. Bij de bespreking subsidie aanvraag, werd door den voorziIter medegedeeld dat het bestuur geen vrijmoe ligheid had kunnen vinden om een adres aan den gemeenteraad te richten, omdat vele j leden 'de' m:euiug waren toegedaan, dat het par- I ticnliere initiatief moest gesteund en hoog g|- j houden worden en werd de vergadering alzoo goadvisoerd Hierop niet in te gaan. De heer A. Hoogland kon zich best met het bestuur vereenigen, maar wenschte het toch niet ver weg te gooien, om wanneer we eens in grooten nood mochten komen, -dan toch aanvraag te doen. In dezen geest werd 'besloten, j Bij punt chronische gevallen werd door den J voorzitter naar vcrer gebracht, dat het bestuur zich op het standpunt stelt om deze gevallen oftewel voortzetting daarvan, nadat de volle 42 dagen zijn gefioten7 deze niet voof rekening der vereenigiug komen, en deze personen op te doen houden lid dep vwc.enigxpg te zijn, wanneer zo niet hersteld zijn. Treed herstel in, dan kan zoo iemand na overlegging van een geneeskundig at test we?r warden ingeschreven, maar behoeft dan. geen entree te betalen en geen waohttijd door I te ïnakéb. Het bleek dat. juist deze terugkeerende ge- vatten de kas sloopten, zoodat al overgegaan moest, worden tot contributieverhooging. Na breedvoerige discussie werd besloten in deze zich ui verbinding te stellen en overleg te ple gen mol den dokter, wanneer een patiënt naar het ziekenhuis moet, behoudens gevallen, welke in: haast moéten geschieden. Het bestuur zal de noo- di g» maal regelen hiertoe nemen.' Als afgevaardigden naar de Federatie vergade ring' weruen behoudens 1 lid van het bestuur benoemd A. Hoogland, reserve S. Strijbis. Bij de rondvraag brengt de -heer Hoogland} naar voren de opgave van leden, zulks is niet: zoo erg bij kleine kinderen, maar personen welke 18 jaar zijn geworden, zouden kunnen zeggen; dit ze lid zijn, terwijl er toch geen opgaaf van gedaan {v ordt, daar in den regel hieraan niet/ gedacht wordt. Door den Secretaris werd in deze medegedeeld/ cijt ieder lij, hetwelk 18 jaar is geworden, een zelfstandige polis krijgt aan het einde van het: boekjaar. Wanneer er kinderen géboren worden, moe": daarvan schriftelijk aan den bode opgaaf gé'daan wprden. Vérdér werd gevraagd, boe ver het strekt, het gaan met de auto of bus betreffende bepaalde ziektegevallen en in verband hiermede de ver goeding a f 10.—. Besloten werd den dokter te raadplegen aangaande de noodzakelijkheid in dezen. Op de vraag van den heer Vijzelaar aangaande het telefonisch aangesloten zijn bij nacht, werd geantwoord, dat de dokter steeds in deze aange-. sloten is. Hierna sluiting. ST. MAARTEN. Voorgaande week reed de heer E. B. met paard en 'hooiwagen langs het Rijp je alhier. Het paard, schrok voor een aldaar staand wagentje met een matras ter op, maakte een zijsprong en kwam met de voorpooten in een juist passeerend rij'wiel terecht, hetgeen cqtaai vernield werd, terwijl de berijdster er juist bijtijds wist af te springen. Als gevolg van dit ongeluk was het paard heel schichtig geworden en sprong een stuk verder, met 'w.fgen en koetsier te water. Ook dit kwam gelukkig weer goed en wel op het droge. ST. MAARTEN. Gevonden twee groots zware ijzeren kettingen. Inlichtingen ter secretarie; OUDE NIED0RP. W. O. L. Politer. Tengevolge van een verschil, ontstaan tusschen besturen der polders Westerkampen, Oosterkam pen en Leijen, omtrent de betaling der tijdens do uitvoering van werken verhoogde kosten, heb ben de drie voorzitters zich gewend tot eene Commissie uit Gedeputeerden ter verkrijging van een uitspraak, waarbij is komen vast te staan; dat voor alle kosten welke de uitvoering der plannen zullen vragen, de eens vastgelegde per centages* voor elk der polders gehandhaafd blijven. Blijkens een gelijktijdig door den Secretaris- penningmeester gedane raming, zullen de totaal- kosten bedragen f 60.000. DE VRIJZ. DEM. LIJST De -uitslag van het gehouden referendum voor. het vaststellen van de candidatenlijst in den Sta- tenkieskring Helder is als volgt: 1. P. Kostelijk, Heerhugowaard. 2. ,tJb. Koster, Winkel. 3. W. de Boer, Helder. 4. H. Koster Klz., Wieringerwaard. 5. C. WijdenesSpaans, Anna Paulowna. 6. W. Balk, Alkmaar. 7. Mevr. AnkesTimmers, Bakkum. 8. D. H. Groenwoul, Helder. 9: R. P. Keijzcr Gz., Den Burg (Texel 1 10. P. de Beurs, Helder. 11. J. Daalder Dz., Oosterend (Texel). 12. L. E. van Loo, Helder. 13- E. Schermer, Schoorl. 14- K- v. Terwinga, Terschelling. algemeënë reclame bestrèden moeten worden. De speciaic reclame voor de hoofdproducten dezer omgeving kan daarbij niet tot haar recht kómen. Aai deze eenige vruchten kunnen afwerpen, dan zal ze, voorat gezien de enorme toename der productie en niet te vergeten ook de Duit scha toltarieven, zeer en zeer krachtig moeten wor- ten wordeu aangepakt. Het idee wordt geopperd) ai de N' .i'dhollandsche veilingen hierin te be trokken, doch er wordt gevreesd, dat geen a'lge- meeue deelname te verkrijgen zal zijn, terwijl te vens de vraag wordt geopperd, of de réclame dan weer niet te veel veelzijdig gevoerd zal moeten werden. Wel wordt er alles voor gevoeld om <le wlingen met dezelfde hoofdproaucten,.zoo als b.v. De Streek en Avenhorn bij de zaak te betrekken. Het resultaat van al deze besprekingen is, dat de vier vertegenwoordigde vereenigingen in hare jaarvergadering het voorstel zullen bespra ken, hei bestuur te machtigen tot ten hoogste voor reclame 1/10 pet. van den omzet uit te trekken, waarvan dan B/50 pet. voor de algemeene i reclame en bet overige zoo noodig voor eventu- I eel te voeren speciale réclame voor de hoofdpro- ducten dezer veilingen. i Tamelijk in den breede werd ook van gedachten j gewisseld over de vraag of er geen maatregelen te treffen zonden zijn, waardoor feeds bij1 het I begiu van de wintercampagne goede kool ter vei ling wordt aangevoerd. Verschillende middelen worden genoemd, doch een bepaald- voorstel wordt hieruit niet geboren, hoewel men algemeen van oordeel is, dat deze zaak wel ernstig onder de oogen mag worden gezien, aangezien het brengen van èeu goed product, reeds bij den aanvang der Campagne een pracht reclamemiddel geacht moet worden terwijl het minder goede product -daar aan ongetwijfeld afbreuk doet. Nog wordt den Secr. opgedragen een sympa thiebetuiging namens den Vierbond te zenden aan het bestuur der Hoofdorganisatie voor haar pogen om loor de Regeering weer een Directeur van Land- en Tuinbouw aan te stellen, terwijl er tevens bij dit bestuur op aangedrongen zal wor den in die richting zoo krachtig mogelijk door te werken. Hierna sluiting. In het Landbouwhuis te Alkmaar werd Za terdag een vergadering gehouden door de veiling» besturen te Broek op Langendijk, NoorfLscharw., Warmenhuizcn en Obdam, op initiatief der ver eeniging te AVarmenhuizen. Boor den heer Slot, voorz. van Warmenhnizen, werd deze vergadering gepresideerd. Na opening en lezing der notulen, werd door den voorz. meegedeeld, dat het hoofddoel, waar voor men wis samengeroepen, was een bespreking te houden over de reclame. Spr. herinnerde aan de laatst gehouden vergadering van den Provin cialen Boud, waarin in beginsel werd aanvaard het voorstel tot heffing van 1/50 pet. van den omzet voor reclame. Waar dit dan zal moeten gelden voor de algemeene reclame, door de -hooffl or ganisatie te doen uitvoeren, is Spr. van oordeel, dat er géén sprak*" kan zijn van eenige réclame van heteekenis, speciaal voor de producten, onzei- omgeving. Vandaar, dat dan ook de vereeniging Waritienhuizen 'voorstelt voor dft doel 1/10 pot', uit te trekken. Aangezien de jaarvergaderingen der vereenigingen nog moeten worden gehouden, acht Spr. het gëwenscht, dat de besturen deze zaak met elkaar bespreken. Ter verdere toelich ting wordt door den heer Klant gewezen op het féit, "dat de productie-wel verbazend' is tóegeno men, doch dat naar evenredigheid bij lange na niet voldoende is gezocht naar afzetgebied; Spr. is van oordeel, dat alleen zeer krachtige reclame ons afzetgebied naar den eisch zal kunnen ver-- ruimen. De uitvoering eener eventueel 'in elkaar te zotten reclame campagne zal dan gesteld moe ten worden in handen der Hoofdorganisatie. Na «leze inleiding wordt de zaak in oen breede be sproken, waarbij al dadelijk blijkt, dat men alge meen de reclame van zeer 'hoog belang -acht. Verwezen wordt naar de mededeeling van het Centraal Bureau der veilingen, waaruit blijkt, dat door dr'.i Raad' van Advies ingestemd is met het voorstel, nogmaals f25000 uit de reser vekas beschikbaar te stellen voor reclame, ter wijl tevens een voorstel zal worden gedaan, 'te storting van 1/50 pet. van den omze* van al de bij de Griep aangesloten veilingen verplichtend te stéllen. Tevens wordt er op gewezen, dat voor deze reclame vermoedelijk financiëelen steun te wachten is vah dé Provincie. Moge er op die wijze dan ten niet onaanzienlijk bedrag voor re-" clame beschikbaar zijn, niet vergeten mag worden, dót uit: den aard dér zaak hiermee de kosten Voor Onder Je „gemeente Etten e.o. word ei, den laatstr-n tij. 1 veel1 boomen uit de bosscheni gestolen. Uit de gemeentebosschen zijn een- 50 boorpen ontvreemd. Ds verdachten, C. E. en F. E., uit Princenhage, zijtn aangehouden env hebben bekend. Uit de bosschen van me vrouw M. V. zijn pl.m. 200 boomen gestolen. Verdachte J. v. G. uit Princenhage is aange houden en heeft bekend. Er zullen vermoede lijk nog meer arrestaties volgen. Naar schatting zouden ruim 1000 boomen ontvreemd zijn. Het gestolen hout zou grootent- deels te Breda zijn verkocht. Het Nederlandsche stoomschip „Nias" varx de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" istengevolge van dén mist op de Elbe int aanvaring geweest met het Duitsche stoom schip „Larache." Het stoomschip „Nias" kreeg schade en is voor anker gegaan. DE MIST. Zondagavond heeft boven de stad Rotter dam een zware mist gehangen, waardoor de scheepvaart veel hinder ondervond. Een aan tal bninenkomed.de schepen zijn even beneden Maassluis voor anker gegaan om beter zicht af te wachten. Buitengaais hebben ook verschei dene schepen op beter weer gewacht. De Ba tavierboot is uitgevaren. RAPALJANEN GEARRESTEERD. Toen het raadslid Coremans van Rotterdam, begeleid door harmoniaspel van het candidaat gemeenteraadsli d Bravenboer, Rapaljaansche propagandaliederen ten beste gaf, werd. hem door een agent van politie het zwijgen opge legd, waaraan hij niet voldeed. Daarom is hy met zijn begeleider naar de politiepost in de Sint Jansstraat overgebracht. Na eenigen tijd verschéten d% Rapaljaan Bos met de boodschap dat Coremans wegens dringende familieum- tsandigheden elders noodig was. De politie heeft den zanglustige Rapaljaan daarop vrij gelaten. AANVARING. Zondagmorgen is voor den mond van de Waalhaven het Amerikaansche stoomschip „Ci ty of Anton" door den mist im aanvaring ge komen met de kolentransporteur Kool van de S. H. V. De voormast en de antenne van het stoomschip werden beschadigd, terwyl de transporteur slechts kleine averij opliep. Rer- soonndjke ongelukken kwamen niet voor. BRAND IN DE HELMIRSSTRRAAT TE ROTTERDAM. Vier woningen uitgebrand. De lieer J. de Rooy bemerkte, dat in de woning van zijn buurman J. de Winter in de Helmers straat 38 brand was ontstaan. De familie De iWinter was afwezig en omdat de brand zich» ernstig liet abnzien, waarschuwde de héér De Rooy, die op de tweede verdieping woont, de buren op de gelijke verdieping en op die, waai de brand woédde. De vrouw van den heef Bé

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2