Nieuwstijdingen Binnenland interieur het aanzien gaven van een publiek ver- kooplocaal. De heer en inbrekers toonden zich zeer geschikte jongens, Ze aten om zoo te zeggen uit de hand van den president. Een volledige erkentenis werd door hen afgelegd. Alleen maakte do heer de V. de restrictie, dat 'hij zich alleen verdienstelijk had gemaakt als bijlichter en emballeur van de gestolen goederen. Dank zij de welwillende houding der hoeren verdachten, had de officier oeu zeer gemakkelijke taak, wat trouwens ook al bleek uit de oproe ping van slechts een getuige, de lieer Grondsma. Na een korte inleiding vorderde het O.M. tegen van A 6, tegen de V. 5, en tegen v. d. H. do .erg ste recidivist 7 maanden. Ook de verdediger, mr. Receveur, behoefde geen glas water aan te vragen om zijn, door het spre ken droog geworden keel te bevochtigen. Niette min maakte hij van de korte poos dat hij aan 't woord was, naarstiglijk gebruik, het goede dat in zijn clientele kon worden aangetoond, naar voren te schuiven en aan te dringen op een lich tere strafmaat, dan door den officier was ge steld. Uitspraak over 8 dagen en sluiting der zitting, tot diepe teleurstelling der talrijke be langstellenden. Plaatselijk Hieuws - OUDKARSPEL. Burgemeester en Wethouders dezer gemeen te, hebben in hun vergadering van Dinsdag-, avond j.l. besloten, dat de stemming ter ver- ki zing van leden voor den gemeenteraad zal worden gehouden op Woensdag 18 Mei a.s. - ZUIDSCHARWOUDE. De onderlinge wedstrijd van de sociëteit „Op Maat" had den volgenden uitslag: Kolven: le pr. P. Glas en A. Boon 313 pt. 2e pr. P. Moenaar en W. Glas 300 pt. 3 pr. P. Kramer en J. Kramer 288 pt. 4e pr. J. R ij'.ie en K. Dijkhuizen 284 pr. 5e pr. K. de Boer en P. Goet 282 pt. Se lie prijs P. Kooij en P. Goet 112 pt. Biljarten, le prijs G. Kooij. 2e prijs P. de Geus Dz. 3e prijs A. Mooij. Kaarten, le prjjs G. Kooij. 2e prijs C. de Boer C». 3e prijs K. Kout. - ZUIDSCHARWOUDE. Woensdagavond kwam de Ned. Ver. tot af schaffing van alcoholhoudende dranken in huishoudelijk" vergadering bijeen. Mcdge 'eeld werd dat de vergadering van d" N H P C. te Alkmaar wor 't gehouden. Als, afg-vaardigde werd gekozen Mej. D. Zee man, als plaatsvervanger de heer Jb. Rut sen. Besloten werd, dat er voortaan maknSelijks weder een bestuursvergadering zal worden gehouden. - BROEK CP LANGENDIJX. Woensdagavond half acht trad alhier op voor de N.C.G.O.V. in de Chr. Geref. Kedc, Ds. J. Lunning met het onderwerp „Een vol strekte keuze." Na het zingen van Ps. 119:5 ca 19 las spr. Marcus 9 van vers 33 tot het einde en bepaalde zijn gehoor daarna bij Hand. 19:13 en 19, rele^ veerende hoe Paulus door het krachtig aan vatten van d' n krbeid door den Geest Gods bij allen tegenstand de Efeziërs overtuigde vani het verkeerde hunner daden. Hoe opmerk e-, lijk het was dat ze voor zulk een groote waar de hun boeken, waarmede zij ijdele kunsten gepleegd hadden, verbrandden en dat ze tot dc z - keus kwamen, omdat Gods heerlijkheid scheen in die menschen. God trekt een rechte lijn en trekt z; door. Dat is normaal in het! Koninkrijk der hemelen. Het licht kan niet met de duisternis samen gaan, daar moet vol komen mee gebroken worden. Spr. haalde in, verband hiermede Mozes aap, hoe hij het gou-. den Kalf vermaalde tot pulver, zoodat er niets van overbletf en Hishia welke de kopefeu slang verbrak. Dat is de praktijk en de conse quentie uit Gods Woord. De Bijbel gooit het' niet met de zonde op een accoord, maar be strijdt die te vuur en te zwaard. Daarom is de daad der Ef .ziërs natuurlijk. Die zich zelf kan wantrouwends er nog niet Zoo slecht kan tos, maar des te erger diegene, die nooit tot wantrouwen komt. Wanneer God werkt in het hart van den mensch, dan is het leven wel een valien en op staan, maar hij zal zijn God danken. Dat is voor een Christen normaal. Na het zingm van Ps. 83:6 bezag spr. na der de normale houding van een christen- mensch. En beval in verband met de Efeziërs de praktijk van het geloof ter navolging aan. Het vraagstuk van den drank is altijd aani de or ie. Spr. wcnschte niet met een sterk ge kleurd beeld, of hoe het een of ander «huis- g zin. door den drank ten gronde is gericht, t;* komen. Ook niet met de ellende, de flnan- tisele en materieele schade,, die aan een voll< wordt berokkend, daar dit nog maar het min ste van alles is en pen bagatel vergeleken bij het z deiijk en geestelijk leven. Ais we dan, hkrbjj, denken aan het lichaam, hoeveel zwak zinnige en krankzinnige menschen een wereld van jammer vertegenwoordigen door den al cohol. Hoz i door den drank komen tot mis daad, diefstal, moord. Dat is geen bagatel. Maar het is nog niet het ergste. Hët allererg' ste is de geestelijke schade, dat de metnsch afstompt voor de boo.'schap, die God hem, laat brengen door hët Evangelie. Het gaat niet over alleenstaande gevallen. Het alcoholisme is een stelsel, om uit alle ding n, die men den mensch onttrekt, alcohol scheppen. Het is het kapitaal dat hier misbruik van, maakt, en wel om de producten kwijt te raken. Spr. haalde hierbij een voorbeeld aan van een; land, dat geen invoer van alcoholische dranken; meer toeliet, maar moest zulks weer ongedaan maken, daar het anders met zijn producten, die werden uitgevoerd, bleef zitten. Het is een internationaal kwaad. Hierachter regeert de Satan. Laten we de normale lijn van het Evangelie Gods doortrekken, cn zeggenWeg er mee. Wy w: nschcn ook niet als belijdende christenen' mee te doen aan comedie en dans. Bij veel christenen is er een gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel, ook voor den naaste De be- ginsel n die daartoe leiden is niet de liefde tot Christus. Dan zijn we niet overeenkomstig, de Schrift Paulus z:gt: Draagt elkanders Jas ten en strijdt tegen de zonde. Bescheidenheid is verkeerd. We maken deel uit van het groo te geheel Het is verkeerd om op verjaarda gen c-n partijen alcoholische dranken te schen ken, want we brengen er onze jonge menschen mee in de verleiding. Ook zijn er vooraanstaan de Chrstelijke persnoen die wijn verkoopea in. verband met hun beurs. Dat ze bidden mo gen: Hsere Jezus, leidt ons niet in verzoeking. We moeten in eigen kring er voor uit dur ven komen. In aller tegenwoordigheid de boe ken verbranden, zooals de Efeziërs en er landweg voor uitkomen: ik ben er ook bij. We wekken u op tot den strijd, om ons iin de binnenkamer diep te verootmoedigen. In onze kringen is een zekere matheid in deze, maar we moeten God vragen. Gods. Geest moet in onze harten werken. Dan zal de li: fde voor Christus het winnen. Moge het gebed zyn dat we in dezen strijd niet versagen, maar pal staan in de groote worsteling voor het Koninkrijk Gods. Te ruim 9 uur werd deze aandachtig ge volgde rede, op de gebruikelijke wijze beëin digd. Uit den Omtrek. -- HEEKHüGOWAARDl De Begrafenisverceniging „De Laatste Eer", hield Maandagavond hare jaarvergadering in het lokaal van den heer H. de Wit te Veenhuizen. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, werd het jaarverslag uitgebracht. Ingeschreven werden over 1926 40 nieuwe le den, terwijl afgeschreven werden 47. Het leder- te 1 bedroef- jo De;. 520 leden. De vereenigip^ werd in 2 Bondsverg. vertegenwoordigd, terwijl voorts 1 bestuurs- en 1 ledenverg. werd-gehou den. lu bestuur en personeel kwam geen wijzi- êiiig. De fiaaneieele* toestand van het fond? is goed. Dit bleeit ovk uit de rekening: het jaar ving aan met een batig saldo van f42.271/?. de totaal ontvangsten bedroegen f895.471/?, de totaal uitgaven i 329.471/2» zoodat het jaar ein digt met een batig saldo van f 66.waarbij nog dient opgemerkt, dat f50.extra is afge lost, zoodat de schuid is teruggebracht tot f310. Nog werd vermeld, dat door de vtreeniging wer den begraven 7 ledeu en 3 niet-leden. Met bijna algemene stemmen worden in het bestuur herkozen de neeren D. de Jong, J. Sta pel en P. M. de Vries, die de beaoemiug aan vaarden. De voorz. verheugt zich over do één stemmigheid bij deze verkiezing en beveelt de belangen der verceniging opnieuw bij de geko zenen aau. Het bestuursvoorstel om dragers en voorlooper van parapluies te voorzien, goeft 'aanleiding tot breedvoerige bespreking, doch wordt ten slotte met groote meerderheid aangenomen. Door den heer Scheer worden de draagloonen ter sprake gebracht, welke naar het oordeel der diager? in aanmerking genomen die grootè afstanden in onze gemeenten te gering worden geacht. Na vrij wat discussie wordt dit tenslotte vastgesteld op £-3.50 en dat van den voorlooper op i' 6.50 per begrafenis. Door den voorz. wordt gewezen op het geringe salaris van den Secr.-Penningm. Spr. is van oor deel, dat dit minstens op f75 moet worden ge bracht, hetgeen algemeene instemming erlaugt Waar het beluiden en het luiden tijdens de ter aardebestelling te VcenhuiSjen beslist door twee personen moet geschieden, wordt voorgesteld het beluiden te stellen op f 1.50, het luiden op f4.5(J. Ook dit voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag komen nog eenige huishoude lijke zaken ter sprake, o.a. het werven van nieu we leden, waarna de verg. door den voorz. wordt gesloten. ST. PANCRAS. Door dearmvoogdij is een extra uitkeering ge daan aan de ouden van dagen in den vorm van brandstof, waartoe 20.000 stuks turf uit de Veen derij is betrokken. Ter navolging! - ST. PANCRAS. Voor de uitvoering der zangvereniging „Looft den Heer", gehouden in het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk bestond Maandagavond zooveel be langstelling, zelfs van omliggende plaatsen, dat geen plaatsje onbezet was gebleven. De bijeenkomst werd geopend met gemeen- schappelijken zang van Psalm 66: 2. Door het gemengle koor werden daarop een .drietal liederen op sublierpe wijze vertolkt. i Dat orgel en viool een goede harmonie kunnen vormen, bleek uit het daarop velgende „Allegro vivaro" van Mozart, hetwelk gespeeld door de hoeren Hartman en Deutekom, een innige ont roering wekten. En als dan door het Mannenkoor „De Vesper" van Beethoven ten gehoore is ge bracht, is het ademloos stil. Evenzoo met ,,Der FremdenlegionSx" van Jul. Wengert, waarvan de vertolking zoo aangreep, dat men het geheimen als het ware me^ geestesoogen aanschouwde. Noemen we nog „Wiegeliedje" door het ge mengd koor en „Ecce quomodo moritur" door het Mannenkoor, van welk laatste in het bijzon der de uitspraak viel te roemen. Met Psalm 148 aan het einde van dezen avond, toonde de dirigent de 'heer Kok, al het kunnen zijner vereeniging; oen felicitatie waard. Het geheel was een avond van kunstgenot, welke besloten werd met Ps. 180. 91 OUDE N1EDORP. Eergisteravond werd door de dezen zomer op gerichte R.K. muziekveroeniging „Sint Marti- nus" te 'tVeld, in het Parochiehuis aldaar haar eerste uitvoering gegeven ónder leiding van den heer AL. H. van Hest. De ten gehoore gebrachte nummers getuigen dat in een korten tijd uitste kend is geoefend. Dc muziek werd afgewisseld) door zang van een dubbel mannenkwartet, onder leiding van den heer v. Baar, dat een uitstekende indruk heeft gemaakt. Voorts weiden er blijspelletjes opgevoerd, die ook zeer in den smaak vielen. De pastoor was zeer zeker aller tolk toen hij alle medewerkenden namens de aanwezigen een hartelijk woord van dank toesprak. ST. PANCRAS. Dinsdagmiddag werd het jongentje van den heer Feller aau den Benedenweg door een luxe auto aangereden. Hoewel het zich nogal ernstig liet aanzien, bleek het ventje slechts enkele kneu zingen te hebben opgeloopen. W ARMENHUIZEN. Nu Isa vond. Maandagavond trad voor de af deeling ,.W, ar menhuizen" van het Nut van het Algemeen, de welbekende letterkundige en schrijver H. Rob bers uit Schoorl, die de aanwezigen op talent volle wijze zijn inzichten weergaf over de boek werken van den thans 71-jarigen schilder-schrij ver Jac. van Looij. De spr. zette uiteen de schoone waarde en diep gaande beteekenis van de boekeh van den schrij ver, welke nog veel te weinig bekend zijn onder het lezend publiek. Spr. sprak den wensch uit, dat door zijn gehouden lezing de te groote schei ding tusschen de letterkundigen en het publiek allengs meer zal worden overbrugd. Met eenige sitaten uit van Looij's werken, n.l. uit „Fees ten", „Gekken" en het vervolg hierop n.l. „Zebe- deus" eindigde de spr. zijn lezing. Ds. Hornstra Jankte namens de aanwezigen den geachten spreker voor zijn inzichten in de geschriften van Jac. van Looij en zal voor de bibliotheek wel worden overwogen om eenige boekwerken van Jac. van Looij aan te schaffen. Tevens deelde de Voorzitter mede, dat evenals het vorig jaar omstreeks half Maart, den laatsten Nutsavond zal worden gehouden, welke avond zal worden gehouden door voordrachten enz. van de leden zelf en worden de leden opgewekt zich hier voor'op te geven. WARMENHUIZEN. Laadplaats. Alhier zijn de werkzaamheden aangevangen met het leggen van een 2de spoorlijn voor het goederenvervoer en zal tevens de laadplaats langs de vaart worden vergroot. WARMENHUIZEN. Veiling. Over de maand Januari 1927 is aan onze vei ling aangevoerd: 1.505.925 K.G roode kool; 272.600 K.G. gele kool; 877 900 K.G. Deensehe witte kool; 115.900 K.G. uien, 22250 Kg. peen, 1500 Kg. bieten. In Januari 1926 werd aangevoerd: 2.020.485 Kg. roode kool, 356.175 Kg. gele kool, 980 16G Kg. deensche witte kool, 49.885 Kg. uien, 17000 Kg. peen, 2000 Kg. bieten. De omzet bedroeg in Januari 1927 f78.826.04, tegen f 165.417.07 in 1926. DE MOORD TE ESBEEK. Men herinnert zich het bericht, betreffende den moord te E sleek (gemeente Hilvarenbeek waarbij, in den nacht van 8 op 9 Februari de 69-jarige echtgenoote van den landbouwer De Kort door een geweerschot, van buiten door het raam gelost, in haar bed werd gedood. De dad ;r, die met De Kort kwestie had over een weg en uit wraak moet gehandeld hebben, was sindsdien voortvluchtig. Thans verneemt „De Msb.", dat* de verdachte Geerts geheeten, een Belgisch landbouwer, die te Es- beek woonde, gisteren door de Belgische ma rechaussee op den kruisweg langs den weg Hooge Mierde—Aerendonk op Belgisch ge bied is gevonden. Hij had zich aan een boom opgehangen. Het lijk van den 53-jarige is door de Justi tie in beslag genomen. VONDSTEN UIT DE OUDHEID. Bij graafwerk op het perceel Den Ouden Duiken burg te Echteld bij Tiel werden wape men, metalen versierselen en een urn gevonden Dinsdagmorgen is nabij zijn woning in 't Rheezerveen (Almelo) het lijk gevonden van den 36-jarigen arbeider J. S. De hals van den overledene vertoonde teekejnen, dat hü door een geweerschot zou zijn gedood. Hij laat een vrouw mët drie kinderen achter. Twee kinderen uit Heer Kerstantstriat te Rotterdam, een achtjarig zusje en een 3- jarig broertje, zijn na hot eten van nougat, dat zij bij een winkelier in het Noordelijk stads deel hadden gekocht, ziek geworden. Er heb ben zich vergif agings verschijnselen voorgedaan De politie heeft den nougat in beslag genomen en ter beschikking van den genie en telijkep. keuringsdienst gesteld. TWIST. De buren C. P. en H. R v. H. kregett op het erf van eerstgenoemde aan den Noorderwal te Cu- lemborg ruzie over een mesthoop, die tegen de woning van v. H. ligt. De twist liep zoo hoog, dat F. zijn achterbuur v. H. met een griep in het gezicht moet gestoken hebben, waardoor v. H. zoodanig verwond werd, dat hij niet vervoerd kon werden. Zijn toestand is zorgwekkend- P. liep na. het gebeurde naar het politiebureau, om van een ea auder aangifte te doen, alwaar hij echter bewusteloos neerviel. Het onderzoek wordt teu zeerste bemoeilijkt door het feit, dat er bij het geoeurde geen getuigen aanwezig waren. Feu reizend koopman trachtte aan de vrouw van den rijksveldwachter L. K. te Mijdreoht iets te verknopen. De vrouw weigerde echter iets van den man te nemen, waarna deze brutaal werd. De rijksveldwachter, die dit hoordde, ge lastte den man daarop zich van zijn erf te ver wijderen. Deze ging heen, doch op den weg ge komen tartte hij den veldwachter met hem te vechten. Met een gummistok gewapend ging deze oj) den knpman af, die o pzijn beurt zijin mes trok. De veldwachter trachtte hem dit met zijn stok uit de ha.nd te slaan, hetgeen hem ook ge lukte. Hij liep daarbij- echter eenige diepe snij- wonden aan den linkerhand op. Hoewel hij hevig bloedde, wierp de veldwachter zien wederom op den koopman en sloeg hem daarbij zoodanig, dat hij! met een deerlijk geha vend en bebloed gelaat achterover viel. In zijn val trok hij den veldwachter mee en beiden tui melden in net water naast den weg. De gemeenteveldwachter v. d. V. en v S. uit Wiinis, die juist aankwamen, verleenden hierna, assistentie en brachten den koopman naar het raadhuis. Een verhoor werd hem afgenomen, waaruit vol gens „de Tel." bleek, dat hij zekere E. was uit Dodewaarl. De gewonde veldwachter moest zich onder me dische behandeling stellen. Uit de Hoofdstad CP EEN TREIN GEGOOID. Bij d? Cziar Peterstraat is Dinsdag een ruit van een trein ingegooid. Eenige reizigers wer den aan hot hoofd gewond. f 1200 EN DRIE BLIKKEN DOOSJES Dinsdagmiddag is in een huis in de Smaragd straat ingebroken toen de bewoners afwezig waren. Dc boosdoeners maakten 1200 gld. buit en drie blikken doosjes. Verder eenige oude papieren marken een portefeuille en. een hee- renbeurs. Naar 'de inbrekers, die waarschiinliik met den toestand in de wonnig op de hoogte wa ren, zoekt men nog steeds. DE HOND IN GET KUSSENSLOOP. De bewoners van een huis in de Eerste Jan Steenstraat, kwamen Dinsdag tot de ontdek king, dat bij hen ingebroken was. Uit een win kellade was negen gulden gestolen en uit een linnenkast, die tevens als brandkast dienst deed zeven gulden. Ook werd een gouden ring en een horloge met ketting vermist. De droevigste ontdekking was echter dat het hondje waaraan men de verdediging van have en goed had opgedragen, zich lafhartig in een kussensloop had laten binden. Toen men het stomme dier vrij, liet begon het vroo> lijk te kwispelen. Van de bedrijvers van deze euveldaden was niets meer te ontdekken. De vogels waren ge vlogen. 5 Sinds deze gebeurtenis is in de Jan Steen straat het spreekwoord ontstaan: beter een vo gel in de hand dan een, hond in een kussensloop DE EERSTE KAMER EN HET NEDERL. BELGISCH VERDRAG. Naar de' „Tel." verneemt zal de Memorie Van Antwoord van Minister Van Kamebeelc op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over hët Nederlandsch—Belgisch Verdrag zeer binnenkort verschijnen KERK EN MODE. Heeft een kerkeraad de bevoegdheid het af leggen van belijdenis te weigeren aan jeugdige vrouwelijke leden, die naar de mode van den tijd gekleei gaan en het haar afknippen? De;- ze vraag is gesteld aan het Tweede Kamerlid ds. G. H. Kersten, in „De Saambinder" cor respondentieblad der Gereformeerde Gemeen ten in Nederland en Noord Amerika, geeft ds. Kersten het volgende antwoord: „In deze vraag wordt gewezen op de toe nemende zedeloosheid van dezen tijd, die sterk ook spreekt in gewaad en haar-mode van het vrouwelijk geslacht. Japonnen worden tot de borsten uit- en tot de knieën afgesneden en als ware dit niet genoeg, het haar, het sieraad der vrouw, wordt kort geknipt als dat van den man. Langzamerhand, en de laatste jaren steeds sterker werd het typeerend vrouwelijke door de vrouw zelf afgelegd, een soort man wijf wordt gekweekt. De vrouw boet haar certe

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2