SMMijlllnaiffllil Baad Hesr-Hugowaard OPGEPAST In den batsten tijd worden door enkele per sonen hier in den omtrek zeer veel reclame ge maakt voor een z.g. bestrijdingsmiddel tegen knol voet (knoppers) in de kool, en tegen allerlei insec ten in den grond, onder den naam van „Gasonite". Zoowel de wijze waarop de reclame wordt ge voerd, als bij het zien van het product, vooral toen wij dit voorloopig onderzochten, deed ons vermoeden hier te doen te hebben met een middel, waar we voorzichtig mede dienden te zijn om» het aan te koopeu. Daarom hebben wij ons direct met de proef stations en den Plantenziekbenkundigen Dienst in verbinding gestéld, welke ons het volgende ter kennis brachten. Onder meer luidt hst schrijven, dat de Planten- ziektenkundigen Dienst verleden jaar op verzoek van de firma Osmond en Co. te Botterdam, ver- kooper van dit product, een onderzoek naar de resultaten bij verschillende afnemers hebben inge steld, doch niet het iainste resultaat kon worden geconstateerd. De Pl.z. D. stelde deze firma hier dan ook mede in kennis, doch de verkoop gaat zooals blijkt, even veilig door. Het Rijkslandbouwproefstation heeft een 2-tal monsters Gasonite onderzocht, waaruit blijkt, dat het product al zeer verschillend is samengesteld. Het eene mouster bevatte 41.2 pet. in aether oplosbare stoffen, grootendoels naphtaline (een soort kamfer) en verder o.a. (zeker om de wicht er aan te krijgen) gips. Het twoede monster be vatte slechts 26V2 pet- opl. naphtaline met de noodige gips. De Pianteuziektekundigen Dienst schrijft dan ook, dat men vooral op zijn hoede moet zijn, daar de hoeveelheden napntaline die in dit product voorkomt, zeker onvoldoende is om hiervan eoiiig resultaat te verwachten, daarbij dat de prijs veel te hoog is naar hetgeen men er voor ontvangt. Zelfs gaat de Plantonziektenkundigen Dienst zoover, ons te verzoeken aan de veilingsbesturen een waarschuwing te sturen om de tuinders met het een en, ander op de hoogte te stellen. Hoewel verleden jaar hier aan den Langendijk een proef met dit middel tegen knolvoet is ge nomen, waar de resultaten gunstig van bicken te zijn, diene men niet te vergeten, dat daartegen velen geen resultaat opleverde, en als practi- sehe tuinders weten wij ook dat door verschillend^ oorzaken het zeer goed kan voorkomen, dat men op een en hetzelfde stuk land het eene jaar soms bijna geen^ en 't andere jaar veel last van deze ziekte kan ondervinden. Wij rekenden het ons tot plicht, het een en ander de tuinders te moeten berichten, waarvoor wij de medewerking van onze relactie der „N. L. Crt." en „Chr. Nieuwsbl" hartelijk dank be tuigen voor de opname. De Commissie van onderzoek naar plantenziekten te Br. op Langend. Binnenland DE HOFHOUDING VAN PRINSES JULIANA. De koningin heeft met ingang van 12 April a.s. tijdelijk benoemd tot hofdame van prin ses Juliana jonkvr. A. M. baronesse Bentinck, tn bevorderd tot kamerheer in buitengewenon dienst t:r beschikking van de prinses, den ka merjonker mr. J. C. baron Baud, referendaris ter g -meente-secretarie te 's-Gravenhage. Baron Baud zal met zijn g z.n de villa „Hoog Cate" te Katwjjk aan Zee betrekken, gedurende het verblijf der prinses aldaar. GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 55 tegen 34 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot wijziging van de gruizen van Haarlem. Heemstede komt dus bü Haarlem. HET ZEEMPJE. Een cm. predikant schrijft aan het „Hbld.":. In mijn eerste Noordhollam'sche gemeente is geruimen tijd „het zeempje" mijn grootste ver schrikking geweest. Wat dat was? Eigenlijk een erg onnocz 1 en oogenschijnHjk onschuldig ding Op d. taf 1 la| in den tijd, waarvan ik spreek in de huiskamer van boer en arbeider op een sternen of porceleincn plaatje een zeemleerén- lap, die meestal de sporen vertoonde van eeln lang en z er veelvuldig gebruik en die voor allerlei doeleinden dienst deed. Mein veegde er de dafel mee af en ook welcens de neuzen der kinderen, terwijl ik er ook meermalen getuige van geweest ben, dat de kopjes op het thee blad er mee werden afgedroogd. Een mijner diakenen had een kind verloren en op dm morgen, matlat ik daarvan bericht ont vangen had, ging ik hem cn zijp vrouw, die nog al ver van de pastorie woonden, opzoeken. De man was eerst niet thuis. Toen ik de vrouw mijn deelneming betuigde vulden zich haar oogen met tranen, die, en dat spreekt van zelf, met het bewuste „zeempje" wedren afgedroogd Een oogenblik daarna kwam de boer binnen. De man, die het geval wel wat kalmer opnar* dan zijn vrouw, noodigde mij uit den een of anderen morgendrank te gebruiken. Natuur lijk sloeg ik dit aanbod af. Maar neen, zoo kwam ik er niet af. In ieder geval moest de vrouw mij dan toch een glaasje Madeira in die dagen de deftige morgendrank der boeren schenken. En ja, nog zie ik de vrouw met een half fleschje Madeira aankomen en op een blaadje met twee glaasjes voor haar man en mjj neerzetten. Het fieschje werd ontkurkt, de hals met het „zeempje" afgeveegd, de glaasjes op dezelfde wijze met dat instrument bewerkt en vervolgens volgeschonken. Nou, do mind, tast toe. Frissche morgen. Ja, met recht „fiisschc morgen" als ik dacht aan de tranen.' dier vrouw, die zooeven in dat zeempje wa ren opgevangen. EXCURSLE VAN FEN NAALD IN HET MENSCHELIJK LICHAAM. Het is bekend, dat vreemde lichamen, als kogels of naalden soms lange wegen in het lichaam van den mensch kunnen afleggen en op geheel andere plaatsen voor den dag kun nen komen, dan waar ze in het lichaam waren) gekomen. Een merkwaardig voorbeeld hier-» van wordt in de Munch. Med. Woch." ver meld. Een halfi-'iote vrouw kwam in Februari 1S24 in een Duitsch ziekenhuis met de mele- deeling, dat ze een lange naainaald had inge slikt. en dat ze die gaarne verwijderd wilde hebben. Men bekeek haar met Röntgenstralen en vond inderdaad de schaduw van een naald in dc maagstreek. Toen men de maag geopend had, bleek deze leeg en voelde men door den darmwand heen een gesloten veiligheidsspeld. Men meende, dat deze het voorwerp in kwestie was, en besloot deze niet te verwijderen, daar z wel vanzelf het lichaam zou verlaten. Dit bleek ook het geval. Den volgenden dag kwam de v iiigheidspeld met de ontlasting mee. De speld werd aan de patiente getoond, en (1 ze herinnerde zich nu, dat ze cvk ©en speld had ingeslikt, maar hield vol, dat de naald nog in het lichaam aanwezig moest zijn. Daar de patient imbecil was, schonk men haar geen geloof en liet haar na genezing van de wond naar huis gaan. Twee en een half jaar later kwam ze hij den zelfden dokter terug en vertelde vroolijk dat ze toch gelijk had gehad. Want de naald was nu naar buiten gekomen en stak uit de huid van haar borst. Dit bleek waar te zijp; de medicus trok de naald er uit, die met bind weefsels vast omgroeid was en die dus blijk baar al lang in het lichaam had gezeten. De verklaring bleek de volgende: de naald was' ia den slokdarm blijyen steken, was dan lang zamerhand door den wand van de borst ge wandeld en tusschen de 3e en 4e rib naar buiten gekomen. De patiente Had van deze ex;, cursie geen nadeel ondervonderi. De laatste maal, dat ik onder deze rubriek 3ehreef„ werd de lezers reeds meegedeeld, waar over we het in dit artikeltje zouden hebben. Stilzwijgend kwamen uitgever van ons blad er iltr sehigVzr c vereen uil deze epistel? te hou den alles wat op politiek gelijkt. Soms is zulks niet gemakkelijk, vooral in de kwestie die thaps nogmaals de aandacht vraagt, het debat ter ver gadering van de Vereeniging van Staathuishoud kunde en Statistiek, in 't najaar van '26 gehou den; het allermeest traden daar op den voorgrond de heeren Diepenhorst, Wibaut en v. Gijn. Over do gedachten van den Hoogleeraar Die penhorst, schreven we reeds een en ander, ook de meening dos heeren Wibaut over 't in- en uitvoervraagstuk is onzen lezers niet onbekend Hoe verleidelijk het ook is, nogmaals een en an der uiteen {e zotten, we vreezen te veel in econo miseh-theoretiselie bespiegelingen te vervallen, vijftig jaar geleden had de massa nog wel eenigs aandacht voor abstracte denkbeelden, thans le ven we in 't verlichte tijHvak van de bioscoop. Eu wat heeft de rolprent met gedachte te maken Dus prakkeseeren we niet meer, we willen zien, -dadelijk zien, zonder eenige inspanning van den geest. En dus spaar ik mijn lezers een uiteenzetting van de grondgedachten des heeren v. Gijn, en druk alleen diens conclusies mede, die zeer inte ressant zijn, aangezien Z.H.G. mét name Langen dijk ten voorbeeld stelde. Volgens dezen hoogleeraar in de eoonomie, zijn onz<- onaerhandelaa^s, die niet de Duitschers over het tarief marchandeerden, os-dom in de weer geweest. Die domheid moet eigenlijk minder den heer Dr. Nederbracht en onderhoorigen wordéii aangerekend, maar diens opdrachtgevers, in casu onzen Minister van BuitenlancLsche Zaken. Als die nu een greintje economisch begrip had; ook maar eenig besef van de onveranderlijke wet ten, die heel het economisch leven behoorschen, dan had hij die heeren onderhandelaars kalmweg thuis gelaten. Of er nu tarieven worden geheven of niet, hoé- ge of lage, 't is alles looi om oud ijzer. Je kunt net zoo goed beproeven de aarde te doen stilstaato. om haar as, de loop der sterren te veranderen, de vallende steonen in 't luchtruim te laten zweven als een veertje, als probeeren de economische wetten te beheerschen. Dat is alles, naar Prof. v. Gijn oprecht meent, de reinste dwaasheid. Bij de behandeling in de ■Tweede Kamer van 't onderwerp heeft hij den moed gehad fwat men eeren moet) de volle conse quentie van zijn theorie te aanvaarden. Onze on derhandelaars hebben namelijk het ééne wapen, waarover ze beschikten, het uitstaand crediet, als meesters op alle wapenen gehanteerd. Dat was onzin, zegt de heer v. Gijn, wan* een belccucenl» invoer, geeft altijd een verminderde uitvoer. Dus wondt een protectionistisch land zich zelf door het tariefwapen. Eu wat moeten we dan doen met onze groen ten? werd hem gevraagd. Dat is volgens dezen Hooggeleerde zoo eenvou dig en klaar als een klontje, kijk maar wat er ge'.K-urt. De vrijhandolsstaten gaan voorop in ver betering van bedrijfstechniek, ze gaan zich bo venmate inspannen en zijn in staat goedkooper voort te brcugen. Zoo wordén-de tariefmuren op den duur onhoudbaar, te meer daar 't leven in 't protectionistische land vanzelf duurder wordt. En waar men niet over de muurtjes heenklauteren kan, daar gaat men er om heen, zoekt kalmweg ander afzetgebied. Kijk maar naar den Langen dijk. Dit laatste heeft de heer v. Gijn niet vóór 5 jaar, maai- in den herfst van 't jaar 1926 gezegd, niet op een gezellig boompartijtje onder 't genot van een kopje thee, neen, in gezelschap van de fine-fleur van NeerLands beroeps-economen. Ann den Langendijk is dus 't vraagstuk opge lost. We hebbeu een geheel nieuw afzetgebied( jammer dat Z.H.G. er niet bij vertelde waar deze groenttr-begeerende staten gelegen zijn. Voor zoover mi] bekend, eten de Afrikaansche boschnegers nog geen stamppot van rood^ gelo of witte kool, de Chineezen kunnen blijkbaar met hun stokjes wel rijst, maar geen kool verwer ken. Eu wat de goodkoope productie betreft, als Z.H.G. uit de thans bestede prijzen voor do kool tot goedkoopere voortbrenging besluit, en 't be wijs daardoor geleverd acht, och arme ik wensch- te wel dat' Z.H.G. deze stelling eens aan den Lan gendijk kwam verdedigen. Ik kan er niet bijt, en 't staat te bezien of één bouwer aan den Lan gendijk deze economische wijsheid begrijpt. Goedkoopere productie. Dan moet de toestand zeker weer terug keertn van 't „vroegoppen", kinderarbeid, een arbeids dag van 1415 uur. Levensverarming. Dan zul len landprijzen en huren moeten dalon, extensie ve culturen moeten toegepast, ons bevolkingssur- plus moeten emgireeren. En dat alles, wijl andere landen de natuurlijke groei van onze. welvaart willen beletten. Laat ze tobben, zegt onze econo mische theoreticus, ze snijden in eigen vingers». Onderwijl bedienen wijl Chineezen, Japanneezen en Laplanders, betrekken Chineesche thee, Lap- landsch etraan en Japansche lak. Wat hebben we met Dutischland te maken? Gr- gelooft uwe oogen niet, als ge dit alles leest. Eu moet ge niet meenen, dat Z.H.G. deze voor beelden gegeven heeft, neen, 'k heb alleen de vrijheid genomen, zijn theorie even in practische voorbeelden nader toe te lichten. Hoe ver staat dit alles van de werkelijkheid af Is deze theorie dan waardeloos? Niemand zal dti durven beweren. Uiteindelijk krijgt 'hij be slist gelijk, maar vraag niet wat spaanders er zullen vallen bij de tegenwoordige economische hakpartij, als we leiielijk op ons laten hakken. Allen willen we vrijheid van uitvoer, afbre ken van tariefmuren. We willen alleen de pro- tactionisten elders het wat helpen aan 't ver- stand brengen, dat we ons niet zonder meer laten nemen. Gelukkig gaan de oogen hoe langer hoe meer hiervoor open. Geen protectie wil onze tuin bouw, maar vrije uitvoer voor onze productie. Daarom verklaren we ons tegenstanders van v. Gijn's leidelijk principe, maar vragen de aan dacht voor actieve handelspolitiek. 't Loopt ons bitter tegen dezen winter. Nauwelijks is het iets beter door intredende koude, of plots slaat 't weer om. 't Weer is zacht als waren we half Mei. Ter veiling is het vrij wel lusteloos. We vragen gewoonlijk, of de prijzen zich konden handhaven, aan prijs verhooging zijn we zoowat ontwend. 't.Allerergst is het wel met de roode kool, in zonderheid met de grove sorteering gesteld. Daar is het misère moe. Een groothandelaar vertelde dat op een bepaalden dag in de 12 waggons door hem verzonden, nog geen 10.000 Kg. roode ko>J verladen was. Duitsehland bestelt weinig of niets. 'k Sprak kennissen uit Rijn en Ruhrgebiedi, en vroeg hun hoe 't toen kwam, dat er zoo weinig vraag was in 't industriegebied bij uitnemendheid. „Och, wat zullen we zeggen. Er is veel in landsche „Spinat", er komt veel Fransche bloem koel en salade. Sinaasappelen vindt ge bij massa's in de hallen. 'tWil met de kool beslist niet. Be portemonnaie van de Duitschers is in door snee slecht voorzien en we zijn weer haast ir de Carnavalsdagen." „Is dan alles gedrukt?" „Men klaagt steen en been. Maar de Kir.o's zitten stampvol en 't bier kost een „groszes' 40 pl." En ik dacht: „tout comme chez nous"! Vertelde men mij heden niet, dat er geen "beurt schipper met kool van de Beurt varen zou, wij' er niets voor Mókum gekocht was? Of 't juist is, weet ik niet, maar dat 't wordt verondersteld is al reeds welsprekend genoeg. Woensdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad van bovengen aemde gemeente ten raadhuize, on der voorzitterschap van den Ed- Achtb. heer van Slooten, burgemeester. Afwezig zijn de heeren Mienes en Poland; De yoorz. opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede dat dje heeren Mienes en Polaal afwezig zijn wegens ziekte. Hierna worden de notulen der vorige verga dering na lezing ongewijzigd goedgekeurd. Punt 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek vau P. Beers Pz. en anderen om het gedeelte van den Rustenburgerweg vanaf de woning van Klaver tot aan Rustenburg te voor zien van straatverlichting. De voorzitter leelt mede, dat bereids de com missie van Bijstand is gehoord, die adviseert gun stig te beschikken. Dc kosten zijn geraamd op f284.95. Daar dit verzoek nog niet in het college van B. en W. is behandeld, doordien het rapport der Commissie van Bijstand eerst hedenmorgen is ingekomen. Na een korte gedachtenwisseling wordt met algemeens stemmen besloten, de gevraagde ver lichting aan te brengen. b. Eenige verzoeken ten name van C. Groot, E. Dekker, M. Kriller, Wed. Schilder, A. Vader en Kager, om verlaging van het schoolgeld voor hunne kinderen. Na eenige discussies wordt besloten de bezwaar schriften in handen te stellen van B. en W. om praeadvies. Na eene opmerking van den heer v. Langen, zal in het vervolg ie schoolgeld aanslagen aan huis der ouders bezorgd worden, hetgeen thans geschiedde door middel van de hoofden der scho len, die de aanslagen aan de kinderen meegaven. c. Dankbetuiging van de Tuinbouwvereeniging Heerhugowaard Noord voor de verleende subsidié. Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van verschillende gemeenten, die een eigen eloctrisch bedrijf bezitten, en zich in een bond hebben vereenigd om te protesteeren, niet verplicht te worden zich aan te sluiten bij de P.E.N., om als lid toe te treden De voorzitter acht toetreding als lid of door eene geldelijke bijdrage te geven van belang, om deze actie zoo krachtig mogelijk te maken voor het behoud van het eigeu bedrijf. Daar een dusda nig wetsontwerp voor verplichte aansluiting wel licht dit jaar in behandeling zal komen, wordt voorgesteld als lid loe te treden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Wijziging begrooting 1927. Voorgesteld wordt het eindcijfer van den post onvoorzien te verminderen met een bedrag van f 1000, naar aanleiding van eenige opmerkingen door Ged. Staten. Punt 3. Advies van B. en W. op het verzoek van 'C. Jong en N. Stam om verlaging der keur- loonen. Inzake bovenstaand verzoek, hetwelkin die vorige vergadering in handen van B. en W. is gesteld voor prae-advies, stellen B. en W. thans voor afwijzend te beschikken, daar de keurloonen voor runderen, kalveren en varkens destijds zoo danig zijn gesteld, dat deze volgens de meening van adressanten geen bezwaar opleverden. Indien echter thans op hunne wenschen wordt ingegaan, zal een belangrijk bedrag minder worden ontvan gen en -dus een deel op de burgerij moeten worden verhaald in den vorm van belasting. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. Punt 4. Advies B. en W. inzake voorstel C v. Langen. Ingevolge bovenstaand voorstel om den aftrek voor kinderen bij de gemeentelijke inkomstenbe lasting te verhoogen in het belang der groot» gezinnen, deelt de voorzitter mede, dat volgens i de gegevens van het Bevolkingsregister en het Kohier der Ink. Bel. 1926'27 in totaal zijp aangeslagen 1331 personen, waarvan 241 voor aftrek in aanmerking komen met. een "totaal van 629 kinderen. Woordt de aftrek voor die kinde ren met f 50 verhoogd en op f100 gebracht, dan zou üij heffing van 1 pet. een bedrag'van f 314.50 worden gederfd, welk bedrag door ver hanging van het te heffen percentage moet wor den gewonnen. Hiervoor zal de belasting met 11 pet. voor de ingezetenen moeten worden verhoogd, het seen niet onoverkomelijk wordt geacht. Punt 6. Voorstel wijziging begroeting 1926. Na vermelding der verschillende af- enover schrijvingen wordt aldus besloten. Punt 6. Voorstel vrijstelling schoolgeld, diver se personen. De voorzitter verwijst hiervoor naar het geno men besluit inzake het ingekomen stuk b. Punt 7. Mededeeling inzake aanvraag inwoning tehuis van Je armen en ouden van dagen. De voorzitter deelt mede, dat een inwoner, van hoogen leeftijd (81 jaar) en tevens ziekelijk is, voorloopig in het tehuis is opgenomen, hetgeen echter bekrachtigd moet warden door den Raad, daar het eertijds genomen raadsbesluit bepaalt dat opname alleen geschiedt, indien de betref fende persoon burgerrecht heeft verkregen, het welk verleend wordt na een driejarig verblijf in de gemeente. Daar de gestelde termijn niet is ver streken, doordien de bedoelde persoon ruim 1 jaar iu de gemeente woonachtig is, stellen B. en W. in dit bijzondere geval voor goedgunstig te beschikken. De persoon in kwestie Wenscht opgenomen te worden tegen overgave van zijn bezittingen, zijnde een kleine som gelds en eenige huishoudelijke artikelen. Na eene korte bespreking, waarbij de heer Kos telijk opmerkt, dat het niet aagnaaat om een in woner van 81 jaar aan zijn lot over te laten, wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel besloten. Betreffende een eensluidend verzoek voor op nam evan een 65-jarigen inwoner wordt gelijk namig besloten. Punt 8- Voorstel voorschot ingevolge art., 101 aan bijzondere scholen. B. en W. stellen voor aan de hand van genoemd wetsartikel een voorschot te verstrekken, volgens de basis van f 15.09 per kind volgens het vorige jaar, aan de chr. school f 425.54, school H. Dyo- nisius f2462.69, school H. Familie f 1364.14, scnool H. Hart 2486.83. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Punt 9. Rondvraag. De voorzitter deelt mede, dat door 3e Licht- coinmissie wordt voorgesteld eenige meters bij wijze van proef te verplaatsen daar het voor den opnemer oudoenlijk is de meteropname te doen gezien de onmogelijke plaatsen waar de meters zich bevinden. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de voorz. de leden voor hunne opkomst en de zakelijke en aangename besprekingen en sluit de vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4