NIEUWE 5 r SIER Huishoudelijke aftelen. EERSTE LANGEBDKERIADIO-CENTRALE IABAK Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 19 Februari 1927 36é Jaargang Firma R. J. HOUWING WONDER HET IS Opruiming Restanten NO. 21 IMTERC.TELEPHOOM 52 LANG ED Uk ER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden fl.15. Redact -Uifg*- J. II. HKIXKR. - Bureel !%oor<l«char\v<»mle Advertentiën van 1-5 regels 75 cént, elke regel meer 15 cent. Gioote letters naar plaatsruimte Brie vt® rechtstreeks aan den Uitge ver Ddt nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. Tob nooit „Het is steeds op nieuw het oude liedje: „wij zouden dit of dat wel doen, als wij „maar den tijd er voor hadden. Wij zouden „een bezoek brengen of een brief schrijven. „Wij zouden een nieuwe arbeid ondernemen; „ach wy zouden zooveel doen mits onze ..tijd maar niet zoo beperkt was. Laten wij „eigenlijk niet dikwerf de mooiste kansen ..van ons leven ongebruikt voorbij gaan om dat het oms aan tijd ontbreekt om de ge degenheid aan te grijpen en te benutte#*? „En toch is dit alles maar schijn! Zeker, een ..dag is gauw om voor hem, die hard werkt. Maar in de levens van de meesten onzer „zijn de dagen vele en zou er in die veel heid van dagen heel wat meer geprodu ceerd kunnen worden dan gemeenlijk ge schiedt. Kijkt maar eens naar de levens „van de groote mannen der samenleving! „Ziet eens wat die geproduceerd hebben'en „vergelijkt daar dan eens mede het armza lige beetje arbeid, dat verricht wordt door „het meerendeel der lieden, die zoo hard „roepen, dat zij geen tijd hebben om „alles te verrichten wat zij wel tot stand „zouden willen brengen. Neemt eens een „leven als dat van Henri Ford, die zelf „miljoenen verdiende met zijn automobiel bedrijf en tevens de gemeenschap door zijn „arbeid onschatbare diensten bewees. Denkt „eens aan Edison en aan zoovele andere „groote Amerikanen. Geeft U eens reken- „schap van den stagen arbeid van de groo- ,.te dichters, schrijvers en wijsgeeren, waar- „van vele geslachten de vruchten hebben „geplukt en in de toekomst nog zullen blij - „ven plukken. En stelt daartegenover dan „eens uw eigen productie. Natuurlijk is het „niet aan elkeen onzer beschoren om een „groot man te zijn. Maar wel kunnen wij „allen wat van de groote mannen leeren en „dat is, dat een mensehenleven heusch vol doende tijd biedt om heel wat tot stand te „brengen, onverschillig op welk terrein van „menschelijke bemoeiing wij onze taak heb ben gevonden. Waar het slechts op aan- „kornt is, dat wij een welbesteed leven lei den, dat wjj: onzen dag goed gebruiken en „geen tijd verbeuzelen met onnutte dingen. „Wij moeten den blik onafgebroken gericht „houden op het voorbeeld van grooter gees- „ten en daaraan de inspireerende kracht ont- kenen, die ons in staat zal stellen om ons ..eigen leven rijke vruchten te doen dragen." Dr. JOS. DE COCK. MIENT 1 - TEL 644 ALKMAAR Revue van de Week De voorspelling, dat wij begin-vroeglente in 1927 nog een „nawintertje" zouden krijgen, is bewaarheid. Hier en daar werden zelfs ijs- feesten georganiseerd, zij het dat er nog geen' „balken onder het ijs" lagen en de voorberei ding van den camaval-jool reeds in vollen gang is. We leven nu eenmaal in de periode van zeer scherpe contrasten Op den 15cn Februari hervatte de Tweede Kamer der Staten Generaal hare werkzaamhe den in openbare zitting, met het ontwerp der Haarlemsche grensregeling als numero een van de agenda. Deze is tot dusver niet zoo heel „rijk" maarvoor uitbreiding vatbaar van .elastische soort. De oppositie tegen de ophef fing van de Huurwetten, welke (z.a. men weet) (den l&en Juli a.s. van kracht zal worden, nam toe, ook buiten de sfeer van de S.D..AP., waar die het sterkst was. Minister Slotemaker de Bruine heeft de bevordering der opheffing in den vorm van antwoor i op de Vragen, Z. Exc. van Arbeid N. en H. door den heer J. ter Laan gedaan, met alle kracht verdedigd, maar dit zal zeer waarschijnlijk niet kunnen beletten, dat de uitvaardiging van het bewus te Kon. Besluit via een interpellatie in ons La gerhuis welhaast 'n stormpje zal verwekken Zu' ke dingsigheden plegen als „machines dè guerre" in den politieken strijd met graagte te worden gebruikt. Intusschen: men heeft hier te doen met een „res judicata." Gedane zaken nemen nu eenmaal - naar het oudé Hollandsche spreekwoord geen keer. Het besef van i.e. tegen windmolens te vechten, zal vermoedelijk le komende Huurwetten-dis- bereiken. Gondelfeesten op den Haagschen Hofvijver, dansfestijnen op de residentiale Bin ncnhofvlakte staan reeds op het ontwerp-pro- Vam Personalia: Dr. J. Th. de Visser, onze Chr. Historische staatsman, is den 9en jl. ter gele genheid van zyn zeventigsten verjaardag gehul digd op werkelijk treffende wijze en door alle pareü n. De, Koningin bevorderde dr. De Vis ser tot commandeur in dé Orde van den Ne derlandschcn Leeuw, een comité van vrienden vereerders bood hem aan een huis in te rich ten naar de keuze van den Jubilaris. Ter gelegenheid van het honderdjarig be- Eigenaar: Teehra. Bureau 0. SGHUITEMAKER Jr. Ter vermijding van fóMSVERSTAID doelen wij mede, dat door ons in ALLE gemeenten aan beiden zijden van.den weg aansluitingen worden gemaakt. Mocht de toevoerlijn misschien niet in Uw onmiddellijke nabijheid liggen, dan is dit absoluut geen bezwaar. We sluiten dus eik perceel, aan de oost- of westkant der dorpstraat, alsook op de eilanden, direct op aanvrage aan. Aanbevelend. cussie slechts verscherpen van „toon" en ka rakter. Het soc.-democratische- Oïïtwapenings-vóöi'- stel is weet men ook ten doode gedoemd, geljjk Ir. Albarda, de leider van de S.D.A.P zelf grif heeft toegegeven. Toch zullen ettelij ke uren van den Natiomalen tijd kaïn dit initia tief-ontwerp moeten worden besteed. Het zeggen is nu, dat de Eerste Kamer mis schien nog eind Februari de kwestie der rat; ficatie van het Belgisch Verdrag zal aanvatten ter beslissing. Dat op de Beurs te Amsteriam 394 chefs van handelshuizen in de hoofdstad hei adres, verwerping van het tractaat vra gend, teeken Jen is wel iets, behoorend tot ide dingen, waarvan men pleegt te zeggen, jdaf zij „speaks volumes." In België doet men, alsof de goedkeuring van de ratificatie vrijwel vaststaat. Wat niet wegneemt, dat de „Action Nationale" te Brus sel met het dreigement komt van een.. Duitsch Belgisch accoord voor het geval Je Neder landsche Senaat het zou wagen, de ratificatie te weigeren. Terwijl er ook gezinspeeld worcft op de mogelijkheid, dat na verwerping van het verdrag een beroep zal worde» gedaan j op den Volkenbond. Wie zulke dreigementen I gebruiken geven zal men willen toege- j ven. toch wel blijk van zeer weinig kijk op de I wijze, waarop een Nederlander zich laat over reden. Met warme sympathie zal ontvangen zijn de I tijding, Jat minister Kan die zoo dikwijls- toonde, zich door eigen, deugdelijke aanschou-- j wirjg ter plaatse van allerlei toestanden te willen op de hoogte stellen de proef zal ne men met het zenden van werkloozen uit de groote gemeenten naar Drente. Het Rijk zou dar, met 25 pCt. in de kosten bijdragen. Voor al sympathiek en verstandig lijkt 's-miiiisters beslui^ om bij de uitzending van werkloozen zeer scherpe selectie toe te, passen, Zoo dik wijls zijn proeven tot werkverschaffing mislukt door het mengen van „onbegeerlijke elemen ten" onder de bruikbaren en werkwilligen. Uitgekomen is het voor sommigen zeker te leurstellende bericht, dat voorloopig geen nieuwe machtigingen zullen worden verleend voor Radio-distributie aan particulieren.. Het belang der deugdelijke functioneering van de Rijkstekfonie schijnt hierbij de voornaamste" factor te wezen. Het was slechts in zeer beperkten kring dat H.M. de Koningin door lichte ongesteldheid genoopt werd binnen haar paleis te blijven. Gelukkig is onze Landsmoeder weer geheel hersteld. De soirees ten Hove, die kort gele den werden uitgesteld vanwege het voorko men der roodvonk in Dien Haag, zyn thans bepaald op 25 Februari en 3 Maart aanstaande. Met enthousiasme is men bezig aan de voor bereiding der feestelijkheden van 30 April '27 als-wanneer Prinses Juliana hare publiekrech telijke meerderjarigheid als achttienjarige zaJ staan .der Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriaal (Werkspoor) te Amsterdam is haar directeur J. Muijsken door H.M. benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Tot procureur generaal bij het Gerechtshof te Arnhem is benoemd mr. A. Cnopius, adv generaal bij dat college. Dr. J. Schoenmaker, chirurg aan het Haag- sche gem. ziekenhuis is op zijn zilveren jubile um gehuldigd als wereldvermaarde medicus. Onze populaire Plankenlandheld Jan Louis Pisuisse heeft bij zijn terugkeer uit Indië den 12en jl. ervaren, hoezeer men hem in het oude Paina waardeert. Den 17en aanstaande zal mr- Samuel van Houten, den grooten liberalen staatsman, op zijn negentigsten geboortedag eene grootsche dat iedereen en zoo op gesteld ia. Nergens vindt men een merh dat met zóóveel zorg bereid en daarby voor zóón matigen prüs verkrijgbaar Is, Welk merk is dat' de favoriet der Nederlandsche py prookers ALKMAAR MÏent 17 Tel. 526 hulde worie» gebracht. Den 15cn Februari bereikte luit. generaal J C. H. A. Quack, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, den zeventigjarigem leeftijd. Hij is de oudste officier in actieven dienst van ons leger. Uit de Joodenlijst: Dr. D. F. Scheurleer, bankier en muziekhistoricus, op 71-jarigen leef tijd, den Haag. Aan de jongste mimin-dit itsrubriek ontleen ik: de vermoedelijke daders van den roof moord te Emmerhout zijn gepakt. Het bleken twee aartsberuchte typen te zijn. Een dame in Je Haagsche De Carpentier- straat deed aangifte van diefstal eener cheque ad 8500 francs, h.i. gestolen uit een brief, dien; zij uit Marseille ontving. In de Hofstad kwam: voor een aartssluwe truc tot diefstal van een auto. Gelukkig is de aanvankelijk gelukte toe*, leg verijdeld Op den Coolsingel te Rotterdam werd een brutale poging gedaan tot beroovmg van een kantoorbediende. De dader, die uit armoe- wanhoop bleek gehandeld te hebben,, is in ar rest gebracht. Te Amsterdam, .op Jen Nieuwendijk, is in een juwebersmagazijn inbraak gepleegd en voor een waarde van 40 k 50 mille geroofd. Te Brussel zjjn twee Nederlandsche op lichters gepakt, die Jaar onder den naam van „Société Stalco" slachtoffers trachtten te ma ken. In de „Cetem"zaak waarbij Joor den curator* in de gefailleerde maatschappij eene vordering van c.c. vijf ton werd ingesteld tegen mrs.; Marchant. d n vrijz. democratischen staatsman, en mr. Wejjl, heeft ae Amsterdamsche Recht bank deze vor dering ontzegd en den curator (die hooger beroep heeft aangeteekend) ver oordeeld ia Je kosten. Uit de ongelukkenserie teeken ik aan, dat bij H - 'tnsbede het lijk werd gevonden van dem blijkbaar door den trein gegrepen 37-jarigen dr. G. E. O., leeraar aan het Kenmiemer Ly-t ceum, te Haarlem wonende. Voor de verdere, vooral door verkeersoneg-e,-. vallen gemaakte slachtoffers, b'ijf ik verwijzen naar de „bloedige rubriek", de helaas dage-' lijksche, in, de bladen. Groningen wacht nog steeds zijn 100.OOQ sten inwoner. De „Grunminger baby" die het zielentalcijfer zal vormen, is reeds voor zijn .geboorte Overstelpt met een dusdanig rijke col lectie geschenken, van allerlei sood, dat de vraag reeds rees, Waar nu blijft de royale man' diezal presenteeren eene gratis opslag plaats voor ai de caleaux, varieerend van fleschjes melk en babytoiletten voor den zui geling tot kruiken-vuurwater voor den geluk kigen vader. BUITENLAND. De ontwapeningsidee blijft temidden van de bulderende en bruisende wereldzee als een ba ken voor den wereldvrede en veiligheid stand houden. Daartegen heeft tot dusver nog geen enkele natie bezwaar gemaakt. Zoolang het nog maar bij de ideeën1 blijft, maakt men zich nergens ongerust. De vredelievende President van Amerika heeft het in deze Jagen noodzakelijk geoor deeld een memorandum de wereld in te zenden waarin hij de verschillende mogendheden uit noodigt deel te nemen aan een conferentie, welke er op gericht zal zijn het vraagstuk van de bntwapening ter zee, vooral met betrekking tot de kleine schepen, waaromtrent het ver drag van Washington geen bepalingen bevat. Uil wat de dagbladen ons hieromtrent we ten tri":- te deel en, kunnen we al vast opma ken, dat het bewuste memorandum niet door alle mogendheden met onverdeelde instemming is ontvangen. Frankrijk in de eerste plaats is niet erg te spreken over Coolidge's voorstel. Het wijst zijn memorandum onverbiddelijk van de hand en wel om verschillende begrijpelijke redenen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1