Gemeenteraad Koedijk Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag x Maart 1927 36e Jaargang Voorstel van B. en W. opheffing 5e Leerkracht. Uittreding uit de Veenderij. NO. 25 IMTERC.TELEPHOON 52 NIEUWE I miiEDUMR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementspr ij s per 3 maanden fl.]5. - Bedact.-Uilg. J. H. HEIZEB. - Bureel lVoord§charwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote létters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever (Vervolg). Verzoek van de vareeniging „De West'' om wij ziging der verordening betreffendje het vasthou den der eenden. De bepaalde termijn vaa 1 Mei tot 30 September wenscht zij gaarne veranderd) te zien van 15 April—30 September. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich volkomen hiermede kunnen vereenigen. Waar de eenden veel schade toebrengen aan de tuinbouw bedrijven, stellen B. j&u W. voor de verordening als zoodanig te wijzigen. De heer Commandeur stelt voor in deze veror dening ook de honden op te nemen. De voorz. merkt op, dat er reeds eene verorde ning voor honden bestaat en tamelijk strenge maatregelen bevat. Indien echter de bewoners van het Zuideinde veel last der losloopende honden ondervinden, zal Z.A- in deze zaak zeer Hrgent zijn. Door den heer Mulder wordit er op gewezen, dat de grootste schade wordt aangericht doordien de eendenhoudiers de eenden laten broeden op do akkers en dan met de pullen word|t uitgezet. 'Eivenzoo zal de bepaling eene groote schade zijn voor de eendenhouders, daar hunne broodwinning in gevaar komt. Spreker stelt voor de verordening ongewijzigd te handhaven en de eendenhouders er op te wijzen, dat zij zorg dragen dat de eenden geen schade veroorzaken. De heer v. d. Woude wil echter het persoonlijk belang niet voortrekken voor het algemeen belang. De hoer Ha,rt wil in de verordening zien vast gelegd, dat de eenden met pullen worden vastge houden. De voorzitter acht het voor zichzelf zeer moei lijk een oordeel te kunnen uitspreken, daar Z.A. geene ervaring bezit betreffende het bouwersvak, doch vreest dat het tot excessen zal leiden, indien niet eene bepaling in de verordening wordt opge nomen. Spreker meent, dat. deze streek niet ge schikt is voor eendenhouden, wel in streken, waar alleen veehouders-bedrijven zijn, doch niet hier in de tuinbouwbedrijven, 'daar de eenden onnoemelijk veel -schade toebrengen. Het. voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. De voorz. deelt mede, vernomen te hebben, dat met 1 April het aantal leerlingen eene dusda nige verandering ondergaat,,waardoor dit bedui dend lager zal worden, waardoor de mogelijkheid niet is buitengesloten dat de 4e leerkracht in het gedrang zal komen. B. en W. achten het niet noodzakelijk om 2 boventallige leerkrachten te handhaven. Daar echter bij Koninklijk besluit bepaald is, dat het- vereischte aantal boven de 117 moet zijn om de 4e leerkracht aan te kunnen houden en dit thans 139 bedraagt is er dus tot en met 1929 geen gevaar voor de 4e leerkracht. Wetli. de Geus acht het wenschelijk uitdruk kelijk te verklaren, dat de beide wethouders het voorstel tot opheffing der 5e leerkracht zullen handhaven. Gezien het getal 'leerlingen, is spy. er van overtuigd dat met vier leerkrachten zeer goéd onderwijs gegeven lean wordjen, tevens zijn de finantiën der gemeente thans veel slechter als bij de begrooting, waarbij besloteg werd de 5e leerkracht te handhaven. Spr- kan echter niet nalaten zijne afkeuring uit te spreken over de tegenwerking vaa het Hoofd der School tegen hot Dagelijksch Bestuur. Genoemd Hoofd heeft bij de begrooting een drijven en zoeken pp touw ge zet, heigeen thans weer wordt voortgezet. De heer Hart. „Kjan je dit bewijzen?" De hoor Dp Geus zegt, dan te moeten teruggaan tot de lijst vau oaderteekenaarö destijds opge maakt voor instandhouding dier 5e leerkracht. Vele onderteekeningen zijn volgens spr.'s meening niet geldig. De heer Hart, „Hoeveel?" De heer De Geus zegt, geen aantal te willen noemen, doch deze personen nader aan te zullen duiden als volgt: le. de ouders ,wier kinderen het 7e leerjaar niet zullen doorloopen. Deze stemmen zijn niet, geldig volgens spreker. 2e. Er zijn onderteekenaars, die onwillens heb ben getaekend. Spr. heeft er gesproken, die ver klaarden er tegen te zijn, doch geteekend te heb ben ten opzichte van het personeel. 3e. In een café is eene bespreking gehouden, waarop de geheele begrooting de revue gepasseerd! is en "dus ook de 5e leerkracht ter sprake kwam. De aanwezigen zijn echter, volgens spr. niet vol doende voorgelicht. Spr. handhaaft zijn voorstel, daar het oiuter- wij-s zeer goed gegeven kan worden met 4 leer krachten. Dit kan spr. niet bewijzen, doch. merkt op dat het tegendeel evenmin bewezen kan wor den. Spr. heeft de vaste overtuiging dat het ver zoek voor 7/8 voor het personeel en voor 1/8 vo&r het kind betreft en meent dat de gemeente'Ko!e- Jijk zich niet de weelde mag veroorloven dat 1 leerkracht 26 leerlingen onderwijst. De heer Kramer neemt het spreekwoord te baat: „ais de tijden veranderen, moet men de bakens verzetten" en vraagt waar de belasting vandaan moet komen, nu de bedrijven zoo.slecht zijn. Spr. ondersteunt het voorstel. De heer Hart wil een ander spreekwoord lan- ceeren en wel „als een kat in het nauw zit, doet zij rar- sprongen." Spr. zegt op weg1 naar net raadhuis zichzelf te hebben afgevraagd, welke reden er ^>e zou hebben geleid, dat B. en W. op een eens genomen besluit terugkomen. Spr. heeft, zien bij het ontvangen der agenda, gewend) tot de bronnen voor informaties en wel tot den onderwijzer'en heeft in deze zaak niet het Hoofd) der School gewerkt, doch een ouderwijzer, aan gesloten bij den Bond van Ned. Onderwijizers. Wetli. de Geus heeft de zaak ook bezien uit be- zui nigiii ga.oogpuntmaar dan moet hij de zaken ook goed bezien Lte toestand der gemeente is niet bestdoch het is hier een aanslag op het onderwijs voor het kind, en zal het in de toe komst eene verslechtering zijn. De tegenstanders der 5e leerkracht hebben alles mee, het abnor male versc-hil van uitgaande en toetredende kin deren, de minder gunstige finantieele toestand, de voorstanders hebben alles 'tegen. Doch indien het 7e leerjaar wettelijk verplichtend gesteld wordt, dan zal dje school veel voller worden. Het grootste gewicht is echter, indien de 5e leerkracht afgevoerd wordt, zal deze niet meer terugkomen. Aan de kinderen van Bergen is maar heelemaal niet gedacht. De toestand der gemeente is niet sléchter als bij de begróoting. De volkswil lappen de wethouders aan hun laars, zij hebben de stok achter de deur gevonden en nu zeggen ze, „weg met de 5e leerkrachtDat de voorz. zich tegen) het voorstel verklaart, doet mij genoegen, Joch voor de handeling cler wethouders is geen woord te bar. De voorz. verklaart zich op het standpunt te stellen, consequent te blijven, gezien het geno men besluit bij de begroot ing. De heer v. J.- Woud© verheugt het, dat B. en W. met vrijmoeligheid het voorstel ter tafel brengen. Spr- verklaart ten zeerste te zijn ingeno men met het voorstal gezien de finantieele toe stand. De heer Mulder zegt: „Wanneer onze gemeente de 5e leerkracht opheft, wegens bezuiniging, mo gen wij dan wei de wee ld,® dragen van de 5 pet. van het pensioen. Dit werd door weth. de Geus betiteld als bloedgeld. De heer De Geus. Ik heb steeds in gedachte gehad: den d/atum 1 April, daar op dezen datum verandering in leerkrachten wordt toegestaan. Ik dacht ,heer Hart, dat wij in angst zaten betref fende de 4e leerkracht, cjjoch als het getal leer lingen 46, 47 of 48 zou bedragen, voor iedere leerkracht, zou het voorstel evenzoo gekomen zijn, doch het geldt hier het eigen belang van het personeel. U heeft destijds opgemerkt dat de leer krachten te veel vrijheden genoten, u noemde het nog anders, doch werd u leelijk aangekeken •en toen u op den ouderavond pleittevoor de 5e leerkracht en ik hiertegen opkwam, werd ik lee lijk aangezien, zuiver eigenbelang. Wij. hebben ons niet gewend tot het Hoofd, daar deze zelf belanghebbende is, wij hebben elders geinfor- meerd. Ook zal de 5e leerkracht niet terugkomen, zoolang het aantal niet de 180 haalt- Ik acht zelfs het onderwijs met 38 leerlingen nog beter, Want hoe gemakkelijker men het heeft, des te gemakkelijker wil men het. hebben. Een jonge man van 30 jaren .met -drie onderwijskrachten, voelt zich niet in staat goed onderwijs te geven zulks vind ik verschrikkelijk. Wat de finantiën betreft, bezie men eens de cijfers van andere gemeenten, o.a. in Noordseharwoude betaalt men met een zuiver inkomen van f 2000 en een gezin met 2 kinderen f 36, in Alkmaar f48, in Schoor! f56, terwijl in Koedijk f75, hetwelk nog hooger zal worden. Wil de heer Hart staande houden, nat wij zulks behooren te betalen, nu ik niet! Het voor stel pensioanaftrek was afkomstig van de Soa. Dem. fractie, doch werd verworpen door de meer derheid, daar dit in verband stond met de sa larissen, welke nog niet de hoogste waren. De heer Mulder: Ik begin bang te worden voor ons onderwijs. De belangstelling van B. en W. voor het vervolgonderwijs, hetwelk den geheelea winter is gegeven, is treurig geweest. De heer Hart verklaart eens gezegd te hebben tegen een ambtenaar: „Vandaag zal ik voor je spreken als het je recht is en morgen krijg ja een schop voor je achterste wanneer je het ver dient. Altijd en altij'di is er gezegd dat .Weth. de Geus de man voor het onderwijs was en thans denkt, hij er niet aan eene leerkracht aan te stel len. Nu de' stok achter de djeur gevonden is, nu is liet weg met de 5e leerkracht. B. en W. zijn j niet verschenen op die bewuste vergadering, daar I hadden zij in debat kunnen gaan, maar ziji had- den den moed niet om voor het voetlicht te i komen als eerlijk man. Nu wordt dit punt onvoor l>ereid op de agenda geplaatst. Ik beschou-d? liet j aisieen aanranding op liet onderwijs van het kind:, i De voorz. merkt op, niet, in de bewuste verga dering aanwezig te zijn geweest, daar het niet tot Je goedé gewoonten behoort, dat eene be grooting uitgerafeld wordt, alvorens deze in raads zitting is besproken, vandaar dan ook, geen acte de présenoe. De heer Commandeur meent, dat 4 leerkrachten ruini voldoende zijn voor een aantal van 139 leer lingen. Spr. verklaart het geheel eens te. zijn met Weth. de Geus. Weth. Visser zegt, dat lietgeen hier gebeurt, in geen enkele plattelandsgemeente voorkomt Spr. zegt. dat het Hoofd der School funest is tegen het gemeentebestuur. De lijst der onder- teekenaars was niet zuiver. De finantieele toe stand is van dien aard, dat het niet geoorloofd i3 de 5e leerkracht te handhaven. De lieer Hart vindt het zeer erg, dat het Hoo'A steeds in hei gedrang komt, Weth. de Geus. ,,'tls wel eens goed, dat hij op zijn plaats wordt gezet. Hiji maakt zich on mogelijk!" Ik laat mij als raadslid niet regeeren jdoór het Hoofd der School. De voorz. spijt het, dat de weg, welke bij de begrooting wa» afgebakend, niet is gevolgd. Z.A. meent dat het voorstel voldoende is besproken j en sluit de discussies. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aange nomen met 5—2 stemmen, tegen de heeren Muller an Hart- De vergadering wordt thans geschorst, daar in comité besloten moet werden, welke 'leerkracht ontslag gegeven moét, worden. Ns hmpening deelt de voorzitter mede, lat door B. en W. wordt loorgesteld1 met ingang van .1 April 1927 eervol ontslag te verleenen aan den lieer J. Baas, onderwijzer aan "de L. S. alhier. Bij de gehouden stemming worden op den heei Baas 5 en op Mej. van Es 2 stemmen uitgebracht en is het voorstel van B. en W. aangenomen. De voorzitter betreurt het, dat door opheffing dit- ontslag moet worden verleend, hetgeen voor de persoon in kwestie zeer onaangenaam is, het geen niet wegneemt, dat de meerderheid van den Baad uit oogpunt van bezuiniging een zoodanig besluit heeft moeten nemen. ZA breng* eer we it! van dank aan den heer Baas voor hetgeen hij in zijne functie heeft ge presteerd en spreekt det wensch uit, dat het hem moge gelukken spoedig een andere betrekking te kunnen aanvaarden. B. en W. bieden den Baad aan de suppl. ge- meentebegrooting en die van het G.E.B. dienst 1926, welke met algemeeue stemmen worden goed gekeurd. Vervolgens stellen B. en W, voor: De strekking van dit voorstel behelst het vol gende i „Aan de gemeente St. Pancras zal een verzoek vwden gericht- het vervenen te staken en het overblijvende land te vlakken voor gezamenlijke rekening, zooais dit geschied is niet het achter land. De heer v. d. Woude, voorzitter der veenoom- missie, meent dat St. Pancras dit verzoek zek"r zal aanvaarden, daar het vlakken in het voordeel dor beide partijen is. Het vlakken zal door wer- keloozen uit beide gemeenten gesohieden. Overeenkomstig ltet voorstel wordt besloten Benoeming leden der Comm. v. Toezicht voor het correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Door periodieke aftreding der heeren D. de Waal en A. Schuur, loden werkgevers en de heeren P. Hart en A. Groen, leden werknemers, allen herkiesbaar, bieden B. en W. eene voordracht aan. vermeldende de namen der aftredenden. Do heer P. H.ajt wordt herkozen met 6 si., 1 1 blanco, de overigen met algem. stemmen. j Penoeming leien hoofdstembureau en stembu- reaux. Als leden voor het hoofdstembüreau worden ge- kozen de heeren J. Visser, W. de Geus, P. Hart en M. Muller en als plaatever vangers de heeren J. Kramer A. J. Verduin en N. Hart. Voor distriet 1, de heeren J. Visser en N. Mul der, als plaatsvervangers de heeren P. Hart en A. Sloof. Voor district li, de heeren W. de Geus, voorz., J. Commandeur en J. Kramer als leden en als plaatsvervangers de heeren N. Hout en A. Schuur, Voorstel plaatsing urinoir bij Oostwijk De voorzitter deelt mede, dat in comité reeds j deze zaak is besproken en verklaarde de Baad j zich in deze homogeen. De bosten zijn geraamd op f 90.de plaatsing j zaA geschieden achter de transformator. Aldus wordt besloten. Voorts deelt de voorz. med$, dat een schrijven van d? heeren Hart en Mulder, is ingekomen, waarin den wensch is geuit in deze raadszitting in het openbaar te bespreken, wat er gedaan kan. worden om den nood in de tuinbouwbedrijven te lenigen. De heer Hart, hierover het woord voerende, verklaart dat door den grooten nood in de bedrij ven groote schade wordt toegebracht aan de ge- meentefinanciën. .Wanneer de prijzen der produc ten ii>. 1927 niet beter zullen worden als in '26, zal dit ten gevolge hebben dat het percentage der belasting i&g hooger zal worden. Mat kan er gedaan worden: le. voor de noodlijdende tuinders; 2e. voor de werklooze arbeiders; 3e. voor de verbetering der gemeentefinaneiën. In grove lijnen geeft spr. aan hetgeen thans in de gemeente Heemskerk wordt gedaan, waar gel den worden verstrekt aan de tuinders, waardoor zij in staat zijn betere bemesting aan te wenden voor de akkers, waardoor meerdere productie ver kregen, de werkeloozen kunnen te werk gesteld worden, do-or nagger te steken, de welvaart zal dui voor velen verbeterd worden, hetgeen ten goede komt aan de gemeentekas door de meerdere inkomsten. Spr. roept aller medewerking in om den nood te lenigen. De heer Mulder geeft hierna ten overzicht van eenige cijfers betreffende de kunstmestveneeni- giug, waaruit blijkt, dat ook in dezo vereeniging de toestand niet gunstig is, gezien het groote -verschil der omzetcijfers. Het tekort bij verle den jaar .vergeleken, bedraagt thans ruim 100 duizend, hetgeen groote armoede onder de kleine bouwers beteekent. De voorz. voelt allerwege, dat het nijpt. Velen verkeeren in moeilijke omstandigheden, vooral vele onzer inwoners, die bij den tuinbouw betrok ken zijn. De kleine tuinder, die niet oviflr reserves beschikt, was verplicht zijn kool tegen zeer lage prijzen van de hand te doen en was niet in staat van de hoogere prijzen te profiteeren. Zeer zeker moet er hulp verleend worden, doch van gemeentewege is dit niet mogelijk, daar zij zelf in moeilijkheid verkeert. Niettegenstaande is het gemeentebestuur in deze paraat en moet getracht worden naar buiten te werken en de hulp in geroepentw; orden van Ged- Staten. Z.A. stelt, voor eene oommissie te benoemen, die onderzoeken zal wat in deze te doen staat en verklaart alle medewerking te verleenen. Als leden dezer commissie worden aangewezen de heeren P. H,art en Visser en zal aan den voor zitter en den secretaris van „De West" verzocht worden, hierin zitting te nemen. De heer Hart dankt den voorzitter en de leden voor hunne spontane medewerking. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de voor zitter de leden voor de aangename en vruchtbare besprekingen. Met den wensch dat de genomen besluiten in het belang der gemeente zullen zijn, sluit Z.A. de vergadering. JAARVERGADERING DER FEDERATIE VAN ZIEKENFONDSEN, GEHOUDEN IN HET LOKAAL VAN DEN HEER DE BOER TE ALKMAAR. Aanwezig .alle aangesloten fondsen, met uitzonde ring van Zuidscharwoudc. Na opening der ver gadering door den heer S. Brugman, lezing der no tulen door den "heer j, Kuiper. Vervolgens bracht de heer C. Beets het finantieel verslag uit, waarbij bleek; dat de pntvangsten hadden bedra gen f20.40, de uitgaven f6.56, alzoo een batig saldo groot f 13.84. De commissie voor het nazien dezer rekening verklaarde deze in orde te hebben 'bevonden, waarna ze door de vergadering werd goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkie zing, wordt de heer Brugman (aftr.)' herkozen als voorzitter; deze verklaart die benoeming weer ite aanvaarden. Een breedvoerige discussie had vervolgens plaats met betrekking tot het ontwerp- Ziektewèt, inzonderheid ten aanzien van het even tueel zelfbeheer. Daar hieromtrent echter nog niets vaststaat, meent men een afwachtende houding ,te kunnen aannemen. Waar te Oudkarspel het in stituut „Scheidsgerecht"- is ingevoerd, verklaren de aanwezigen daartoe eventueel uitgenoodigd zitting te willen nemen. Mocht het Federatie*! 'bestuur worden uitgenoodigd, dan zal als zoodanig de voorzitter optreden. Mede wordt een tame lijk breedvoerige discussie gehouden met betrek king lot de inschrijving in het register van de Kamer van Koophandel, speciaal ten aanzien der contribötieheffirig met terugwerkende kracht tot 1921Nog kwamen ter sprake enkele gevallen waarbij hoogst moeilijk blijkt uit te maken of uit- •lteering moet plaats hebben of niet. Tenslotte werd het zeer wenschelijk geacht de leden te wijzen' op Juin jilicht om bij eventueele verhuizing hier-van kennis te geven aan den secretaris van hun fonds, opdat die de vertrekkende kunnen overschrijven naar het fonds hunner nieuwe woonplaats. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1