NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 8 Maart 1927 36e Jaargang NO. 26 INTERC.TELEPHOON SS LAHGËDUKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnem entspr ij s per 3 maanden fl.15. - Redact.-Uitg. J. H. HEIZEH. - Bureel üoordscharwoude Advertentiën van t-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever TOB NOOIT. Verspil geen energie, gebruik ze. Wilhelm „Ostwald. De spreuk van dezen bekenden Duitschen ge-, leerde, die hierboven staat, is de formuleering van een reeks van gedachten welke tenslotte zijn samengevat in vijf woorden, die Ostwald zelf noemt: ,,de Energetische Imperatief." Het is hier niet de plaats, om. op het ontstaan van de zen imperatief in te gaan of Om nader te verkla ren welke theoretische- overwegingen den'geleer de hebben geleid tot het opstellen, van zijn macht woord dat hij als gebiédende eisch voor onze maatschappij met klem aanbeval omstreeks 189c. Maar wij zeggen stellig niet te veel, wanneer wij volhouden, dat deze woorden op het gebied der sociologie evenveel invloed hebben geoefend als Kant s beroemde Kategorische Imperatief in de zedeleer. Er is een Engélsch woordenspel: „Welke zijn, de drie beste letters uit het alphabet voor ecu zakenman?" Het antwoordt luidt: ,N'. R. G. (En-er-gv). Niet slechts voor den zakenmanl Voor een ieder die slagen wil zouden wij willen aanvullen. En vooraj voor dezen tijd! Ontzaglijk zijn de massa's energie, die de wereldoorlog heeft verslonden, geweldig de hoeveelheden menschen.* materiaal, die hadden kunnen helpen, om de ont wrichte maatschappij weer op te bouwen, zijn verdwenen en hebben haar energie meegenomen. I-Iet woord van Ostwald heeft meer dan vroe ger zin gekregen, het heeft nog grooter beteeke- nis ontvangen, in dezen tijd, waarin voor den opbouw onzer samenleving geen greintje energie mag verloren gaan. Dit moeten wij bedenken nu geheel de wereld zich opmaakt, om het woord van Romain Roland in vervulling te doen gaan: „Genoeg verwoest, laten wij opbouwen!" Geen congressen over efficiency, jjeen .rede voeringen van geleerden over dit onderwerp kun- 1 nen hier helpen. Elk mensch moet leven in het besef, dat deze tijd van hem eischt, dat hij geen seconde laat verloren gaan, dat hij geen dyne- centimeter arbeid mag verspillen. Duizenden en duizenden moeten weer verdiend worden, om de persoonlijke kapitalen op het oude peil te bren gen, miüiarden moeten ingehaald om het ver spilde maatschappelijke kapitaal te herwinnen. Daartoe moet gij medewerken; daartoe dient gij in alles te bedenken dat Ostwald's woorden het wachtwoord zijn voor dezen tijd. - 'Dir. JOS. DE COCK. Dr. de Cock zal voor de lezers van ons blad, die Wilskracht, Zelfvertrouwen, Energie en Zelfbeheer- sching willen aankweeken in de maand Maart te Noordscharwoude te spreken zijn. Aanvragen te rienten aar. Dr. Jos. de Cock, Van Merlenstraat 120, Den Haag. Niet schieten Mexico is oen eigenaardig land. De revolver wordt er gemakkelijker uit den zak gehaald dan het horloge. In een Mexicaansch café speelde een strijkje. De waard, met het lot van de muzikanten begaan, FEUILLETON Nacht en Morgen 44) Deze onzekerheid dreef graaf Haugton tot een ernstig onderzoek en na een heelen avond nage dacht te hebben, begaf hij zich den volgenden morgen vroegtijdig naar Londen. Daar deect hij zijn best om Agatha op het spoor te komen of berichten omtrent' haar in te winnen. Terstond na zijn aankomst had hij1 zich bij den solliciteur Bagswell vervoegd, van wien hij na den dood zijns vaders een paar malen geld ter leen had bekomen. Hij liet hem in den waan, dat hij nog altijd Jocelyn Gilbert was, en zeide hem dat hij voor eenigen tijd wegens den ongunstigen staal zijner zaken zijne vrouw verlaten had, doch daar er onverwacht eene gunstige wending in zijn lot was gekomen, haar, zonder ©ene hereeniging niet haar ie beoogsn, in den voorspoed te doen dealen, die hij thans genoot, en daartoe met haar spreken wilde of althans haar adres moest hebben. Op voorstel van den heer Bagswell werd beslot e» de volgende advertentie in den „Times te plaat sen: „Aga-tha Gilbert wordt verzocht zich ten spoe digste te vervoegen ten kantore van den sollici teur Bagswell, Clement's Inn te Londen, die haar goede berichten aangaande haren echtgenoot kan medjedeelen." Deze oproeping verscheen nog dien eigen avond in het alom gelezen nieuwsblad, en werd daarin zes weken achtereen op eene in het oog vallende plaats herhaald, zonder dat zich iemand bij den sollictieur opdeed of eenig bericht omtrent Aga- plaatste een bord bij hen met de woorden„Ver zoeke niet. te schieten, de menschen doen hun best". Dezelfde clementie zou men kunnen pleiten voor degenen, dia den accijns op gedistilleerd ontduiken. Want inderdaad ook zij dpen hun best! Op gruwelijke wijze wordt er gesmokkeld en in het geneim gestookt. Het aantal geheime dis tilleerderijen wordt op ongeveer duizend geschat, wat een eerbiedwaardig aantal is voor ons klein landje. Deze toestand mag in een geordend land als het onze onder geen voorwaarde blijven bestaan. Indien wij hier slechts een normale accijnS- neffing hadden, zou niemand eenig voordeel kun nen trekken uit deze smokkelarij. Wanneer de accijns op het gedistilleerd van f 330—f 200 werd teruggebracht, zou het gedaan zijn met. de erger lijke en gruwelijke fraude. Fiscus! niet schieten op de smokkelaars, want zij doen l\un best! Een bedreiging yoor eiken stand tenland. Voor vele takken van nijverheid bedragen de in Nederland uitgekeerde loonen zelfs het dubbele en meer dan die, welke voor gelijksoortig werk in België wordt betaald- Dit is o.a. bewezen voor de «teenindustrie, de porselein- en aardewerk indus trie, de glas- en kristalindustrie, de textiel in Jus trie, de bindgarenindustrie, de lederindustrie en ■aie meubel- en houtwarenindustrie. Hierbij zij nog vermeld, dat een der grootste aardewerkfabrieken i' 400.000 per jaar minder aan loonen zou hebben te betalen, indien zij haar be drijf iiaar België zou overbrengenvoor een groote ponservenfabriek wordt dit verschil op f 200.000 per jaar geschat.' Het is thans wel van algemeene bekendheid, dat het Belgisch verdrag voor Nederland zeer bezwarend is. Dit uu geldt niet alleen voor de Neder! and - sche bevolking als geheel, maar ook voor iedereu stand afzonderlijk. In de eerste plaats zal het Verdrag voor de welvaart van onze koopsteden als 'Rotterdam eu Amsterdam noodlottig worden. Handel en indus trie zullen achteruitgaan, en daarmede zullen te vens de levens- en bestaansvoorwaarden van de talrijke arbeidersklasse op een lager peil worden neergedrukt. Van arbeiderszijd© .is dan ook op dien grpaa met klem op verwerping van het Ver drag aangedrongen. Do achteruitgang van de kapitaalkrachtige koopmans- en industrie-een tra zal voorts ook dén middenstand gevoelig treffen. En het spreekt vaty J zelf, dat de vermindering van welvaart bij groote*TTfip5e2' groepen der samenleving ook voor den landhui* wenden stand noodlottig zal zijn. Terwijl alle standen door het Verdrag in wel vaart zullen achteruit gaan, moet Nederland bo vendien groote kosten betalen voor Sehelde-ver- betering en kanalen-aanleg, ten voordeele van België. Wanneer de Eerste Kamer uit Verdrag, dat alle standen zoozeer in het hart treft, verwerpt, zal zij zich met recht de Volks vertegenwoordiging, de ware Volkskamer toornen! IXe OLYMPIADE AMSTERDAM 1928. De deelnemende Landen. De lijsten met voorloopige opgaven omtrent dp 1 'deelnemende landen, blijven geregeld bij de 'af- deeling Huisvesting van het Comité 1928 inkomen j Zoo kan thans worden gemeld, dat 'Joego-Slavië fan plan is uit te komen met 6 worstelaars, 8 boksers en 2 a 3 officials, iDe negerrepubliek Haiti zou in het geheel met 20 man aan de Spelen deelnemen, doch verstrekte' nog geen nadere opgave, hoe die over de verschil lende takken van sport verdeeld zouden 'zijn. j Zuid-Afrika zal zeker vertegenwoordigers zen- j hen, doch wist ook nog niét op te geven hoeveel. 1 Wel blijkt uit een brief van het Zuid-Afrikaansch i Olympisch Comité, dat men .zich bijzonder veel I 'voorstelt van de verrichtingen van den zwaarge- wicht bokser Mc. Corkindale. in welk verband i er aan herinnerd werd, dat Zuid-Afrika -met bok sen tot dusver reeds twee Olympische 1 „titels" heeft behaald. Ook voor athletiek en wielrennen j zou in ieder geval worden ingeschreven. De huisvesting der deelnemers. De Amsterdamsche Wethouder van Onderwijs, de lieer Ed. Polak, heeft zijn volledige medewerking egd, yoor'liei geval het -noodig mui hl -blij ken, deelnemers in scholen onderdak te ver schaffen. De afdeeling Huisvesting gaat thans na, hoe de scholen in dat geval het best kunnen worden; ingericht. Het oordeel van den Nijverhetdsraad la zijn rapport omtrent den toestand van ver schillende takken van nijverheid, aan den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid uitge bracht, deelt de Nijvefheidsraad o.a. mede: „Uit in de rapporten verstrekte gegevens kan worden afgeleid, dat de loonen een belangrijk deel van den kostprijs van de meeste artikelen uitmaken en dat de loonfaetor in vele gevallen beslist of een in Nederland vervaardigd artikel al dan niet met een buitenlandsch kau concur- re erenten tweede, dat over het algemeen de loo nen in Nederland hooger zijn dan die in het bui- tha ontvangen werd. Jooelyn verliet gedurende dien tijd de stad niet. Hij verveelde zich 'doode- lijk, maar hij wenschte niet ©er naar Jocelyns- Rock terug tc keeren dan nadat hij zekerheid om trent den toestand zijner vrouw verkregen had en hij wellicht vrij kon handelen. Na verloop der zes weken begaf Jooelyn zich weder naar het kantoor van den solliciteur om met hem te overleggen, wat -er verder gedaan k.tu worden. „Nu mijne vrouw in spijt van al deze oproepingen, niets van zich heeft laten hoo ien", zeide hij tot den heer Bagswell, „begin ik het er hoe langer hoe meer voor te houdlen, dat zij niet meer in leven is." „Misschien bevindt uwe vrouw zich bij lie den, die met haren waren naam onbekend zijn, dus niet op de gedachte kunnen komen om haar uwe roeping me de te deelen, hernam de ht*er Bagswell. Jooelyn kon de gegrondheid dezer opmerking niet loochenen, en begon daarenboven te vreezen dat Agatha de advertentie, zoo zij er kennis van had: bekomen wellicht als een strik had be schouwd, door haren man gespannen om weder in het bezit van den kleinen George te geraken. Hij kon .tan ook tot zijn smart niet ontveinzen, dat hij nog geen stap verder was dan toen hij te Londen kwam. Evenwel achtte hij het middel van openbare aankondiging het eenige, wat hem in zijne positie overbleef. „Het best zal zijn," vervolgde Jooelyn, „dat de advertentie nog een paar maanden geplaatst wordit. Zoolang kan ik echter niet t« Londen blijven; ik moet op reis en weet niet waar ik mij in de eerstvolgende maand zal ophouden. Vervoegt mijne vrouw zich bij u of verneemt gij iets omtrent haar, laat het dan terstond weten Parlementair overzicht Merkwaardig is de kalme sfeer, welke er in de zen tijd in de Kamer heerscht. Wie zou zich ook, terwijl achter de Regeeringstafel een extra-parle mentair Kabinet, druk maken in politieken zin? De Kamer heeft dan ook in rustige gelatenheid de ze wcelc weer een aantal ontwerpen afgedaan, ont werpen, die vroeger wellicht veel meer de gemoe deren zouden hebben bewogen dan nu het geval is Zoo werd thans het laatste bedrijf opgevoerd van het drama der Naarder kweekers. Hoewel de Kamer indertijd algeheele vergoeding, althans van de directe schade, ontstaan door de inundatie- maatregelen in den mobilisatietijd, had gevraagd, stelde Minister De Geer voor 60 pCt. van de scha de, welke ia vastgesteld door de vanwege de recht bank benoemde commissie. Een willekeurig per centage, waartegen duchtig werd gesputterd, maar aan een mijner vrienden, Humphrey Melwooa, die te Shorncliffe woont. Als zij mocht komen opdagen ,wil ik eene schikking met haar ma ken, waardoor zij van eene onbezorgde toekomst verzekerd zal zijn." HOOFDSTUK XXII. In tïe onzekeuitleid. Lord Haugthon keerde rechtstreeks naar Joce- lyns-Rock terug. Hij deed dagelijks een wandel rit, werkte druk met 'zijn rentmeester, maar leg de bij niemand bezoeken af, en vermeed zorg vuldig den omtrek van de Abdij en alle plaatsen, waar hij vermoeden kon Laura of iemand anders te zullen ontmoeten. Dagelijks vergewiste hij zich van de plaatsing der advertentie in de „Times en ging zelf bij vrouw Melwood vragen of er niets voor hem gekomen was; doch de Londen- sche zaakwaarnemer liet niets van zich hooren 'en bewaarde ook het stilzwijgen nadat de adver tentie opgehouden had in de „Times" te verschij nen. Nu meende Jocelyn, dat hij tot een besluit mo^st komen. Doch welk besluit? Was Agatha dood De mogelijkheid bestond wel, de waar schijnlijkheid was zelfs groot maar dit alles gaf slechts pijnlijke onzekerheid, en al wercl die onzekerheid weggenomen dan moest over zijn gansch verleden een dichte sluier hangen. Nooit zou hij de.t moed hebben om voor Laura en de gansch© wereld zijn treurig verleden bloot te leggen. Zou zelfs de laatste vonk van genegen heid, die miss Walter voor hem koesterde, wor den uitgedoofd, als zij vernam dat hij in het Pur- viscourt te Londen zijn dagen aan de zijde eener beschonken vrouw had doorgebracht Eu zou hij niet onherstelbaar in de algemeene achting da- de Minister bleef staan op zijn standpunt, dat er z.i. geen reden is voor schadevergoeding, doch slechts voor eén tegemoetkoming. Met tegenzin 'heeft de Kamer het ontwerp geslikt. Alleen Dr. Beumer, die geen recht op.tegemoetkoming erkent stemde tegen De Naarder kweekers, die ruim vijf ton hadden gevraagd, gingen met nog minder dan twee ton naar huis. Inderdaad, geen grooter chi caneur dan de Stdat, wanneer het op betalen aan komt, al weet de fiscus drommels goed zijn kostje op te halen. Het voorstel tot het overbrengen der vermogens en verdedigingsbelasting van het dienstvak regis tratie, naar crat der directe belastingen/lokte een tëchnUcn belastingdebat uit. Omdat Minister De Geer het Ideaal van volledige fusie voorshands on- bereikbaar acht, zal voorloopig naar meer een- heicl worden gestreefd. Mr. De Geer teekende de. j verandering aldus: beschouwt men de beide dien sten als twee wagons van een harmonicatrein, dan blijft de yerlinding gehandhaafd. Alleen de eene wagon wordt iets langer en de andere wat korter. Om tc bewijzen, dat de regeering zich niet van de fusie vil afmaken, bracht de Minister ten over vloede eene wijziging aan, die amendementen over bodig maakte; de vrede was daarmede geteekend, en het ontwerp werd zonder stemming aangeno men. Twee andere wettelijke voorzieningen op belas- i tinggebied gleden er vervolgens zonder debat door heen. Een welke het mogelijk maakt, verlies te be- - rekenen bij de vaststelling van het inkomen voor het volgend belastingjaar (hetgeen tot dusver al leen in hetzetfde jaar mogelijk was) en een waar bij de colieges van zetters voor 's-Rijks directe 1 belastingen werden bégraven, waarbij niemand een traan heeft gelaten. De Surinaamsche begrooting, welke vervolgens aan de erde kwam, was een brokje dat de Kamer I niet meer voor Kerstmis had kunnen verzwelgen. I Daardoor kon er wat meer rustige aandacht wor- den besteed aan de noodlijdende kolonie, die werd vergeleken met een maatschappelijke schipbreu- -keling; -rhc- rn-eik middel'een kans ziet om er bo venop te komen, maar telkens weer teleurgesteld wordt in zijn schoone verwachtingen. Algemeen achtte men den toestand van Suriname zeer zorg- j wekkend, maar er is een lichtpunt. In ondernemers- j kringen neemt de belangstelling voor deze kolo- I nie toe; en de inmiddels opgerichte Ondernemers- I raad voor Suriname wil trachten aan de kolonie i kapitaal te verschaffen, waardoor het grootlandbou- weisbedrijf in staat zal worden gesteld te concur- reeven. De Ondememersraad aldus Minister .Koningsberger brengt den hefboom in beweging en zijn plannen vonden sympathie bij de Regee ring, die meet gevoelt voor deelneming in particu liere ondernemingen, dan voor de stichting van gouvernementsbedrijven. Doch zal er, aldus de Minister, blijvende welvaart worden verkregen, dan moet er ook harder worden gewerkt. Het Neder- landsche kapitaal zal nu moeten toonen, wat het in den termijn van twee jaren voor Suriname ver mag te doen. Indien de verwachtingen, welke ip de nota van den Ondememersraad worden geopend ook maar voor een deel in vervulling zouden gaan, dan zou deze Surinaamsche begrooting, na haar tientahen voorgangster vol zorg en pessimisme, een definitieve wending ten goede beteekenen. lën, wanneer alles ruchtbaar werd, wat de te genwoordige- heer van Jocelyns-Rock als Joce lyn Giloert gedaan en verhuurd had, al was zijn lot ook grooteudeels liet onvermijdelijk gevolg geweest van cue ontaarde handielwijze van den ouden graaf Philip en aiens zoon Edgar jegens I zijn.vaaer? Een van oeiden aus: hij moest, om zijn eerste huwelijk, d? hoop op Laura's bezit opgeven, of hij had zich zoneter verder uitstel aan haar te verklaren. Dat eerste huwelijk was wel geen groo te hinderpaal voor zijne plannen. Ware hij sleclils zeker, -dat zijne vrouw nog in leven was en met haar woonplaats bekend, het zou hem niet moei lijk vallen zich van haar te doen scheiden, voL- gens de wetten zoowel van de Anglikaanschie kerk, als van zijn land. Maar de openbaarheid, de vveeselijkc openbaarheid Zoo voerde hij in zijn binnenste een hevigen tweestrijd en bracht- daarbij in de eenzame ver trekken' van zijn kasteel rustelooze dagen cn sla- peloozc nachten door. Alleen de „Times ver mocht af en toe eenige afleiding- hem te ver sohaffen. Dan verslond hij soms dit grootste we reldblad van A. tot Z. 't Eerst viel steeds zijn oog op de plaats, waar zoo lang zijne oproeping was verschenen. Verwachtte hij nog wellicht ant woord op dezelfde in 't oog vallende ruimte? Zoo ja, het zou te vergeefs zijn! In gedachten verzonken zat hij op een volgenden morgen weer met het groote nieuwsblad voor zijn oogen 1oen hij opeens als uit een droom wakker schrok. Kon hij zijne oogen gelooven? Zou het mogelijk zijn Inderdaad, het signalement der drenkelinge, waarop zooeven zijn oog viel kwam al treffend! met dat zijner vrouw overeen. Hij' las en herlas... zij kon. zij' zou, zij moest het zijn. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1