Nieuwstijdingen Plaatselijk Nieuws NUTSDEPARTEMENT OUDKARSPEL. BUITENGEWONE VERGADERING OP ZATERDAG 19 MAART. „JOOP TER HEUL." Door 't Departement Oudkarspel der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen zal op bovengenoemden datum een buitengewone vergadering worden ge houden. Dat wil zeggen: een avond voor een ieder, die eens wenscht te genieten. Zoo is door het Bestuur voor dien avond uitge- 'noodigd het tooneelgezelschap „Concordia" dat ^reeds eerder met zooveel succes is opgetreden en zal door genoemde club voor het voetlicht wor den gebracht ..Joop ter Heul." Waar reeds eerder dit stuk is>opgevoerd en waar over algemeen lof werd uitgesproken, meende het Nutsbestuur niet beter te kunnen doen, dan een ieder, die dit stuk niet heeft gezien, in de' ge legenheid te ^tellen dezen avond bij te wonen. De entree i= bepaald co 50 cent, belasting inbe grepen. OUDKARSPEL. HERHALINGSOEFENINGEN Blijkens publicatie van -den Burgemeester dezer gemeente, is de dienstplichtige J. A. (Kieft der lichting 1921 opgeroepen om op 2" Mei 1927 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen OUDKARSPEL. VACCINATIE. Blijkens publicatie van Burgemeester en Wet- Jiouders dezer gemeente, bestaat er op 8 Maart a.s. te 11 uur in een der lokalen der openbare la gere school, gelegenheid tot kostelooze inenting of her-inenting. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT DER LICHTING 1928. Oudkarspel. Naar wij vernemen zijn in deze gemeente 24 per sonen voor de lichting 1928 ingeschreven. Noordscharwoude. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1928 bedraagt voor deze gemeente 17. Zuidscharwoude. Het op 1 Maart j.l. door den burgemeester de zer ijjemeente gesloten inschrijvingsregister voor de lichting 1928, vermeldt een aantal ingeschre venen van 17. - BROEK OP LANGENDIJK. HERHALINGSOEFENINGEN. Voor de herhalingsoefeningen moeten dit jaar opkomen: Jan Balder, lichting 1924, Korps '2e reg. Veldart. 3e Schoolbatterij, op Maandag 2 Mei 1927 den Haag. Arie Vroegop, lichting 1921 ie leg. Veldart., op Maandag 28 Maart 1927, Ut recht Veldkazerne. Arie Slot lichting 1921, id. Arie de Bree, lichting I9°2i, ie reg. Veldart.. Maandag 21 Maart 1927, Utrecht Veldkazerne. Jacob Prins, lichting 1921, ie artillerie-brigade, treinafdeeling, Maandag 2 Mei 1927, den Haag, BROEK OP LANGENDIJK. VACCINATIE. Op Dinsdag 8 Maart 1927, des namiddags 3 uur, bestaat er gelegenheid tot kostelooze vaccinatie ten gemeentehuize. BROEK OP LANGENDIJK. POLITIE. Gevonden voorwerpen: een fietspomp een knipmes een zakdoek een studentenmuts. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari 1927 ingelegd een bedrag van f2292.22, terugbetaald f2871.60. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer .1052. ove rhuis was, zijn kleinzoon bijl terugkomst niet j herkende; ook de ouders waren zeer tevreden over het verblijf en de resultaten daarvan. De afdee- 1 ling telt 235 leden en eenige donateurs, waar- onder de Diaconie van Veenhuizen voor een jaar- lijksche bijdrage van f 10. j Door den voorz. wordt er op gewezen, dat met het oog op het groote nut voor een aantal kindi?- 1 ren de vereeniging allen steun verdient en hoopi, dat dit ook moge blijken door toetreding tot de I afdeeling op ruime schaal. I Bij die bestuursverkiezing werd die voorz., burge meester Van Slooten, met algem. stemmen lier- kozen, terwijl voor uitbreiding van het bestuur nog werden gekozen de heeren J. Liefhebber, h. der o. s. te Veenhuizen en J. v Sohaick, h. dter R.K. school aan het Kruis. Ten aanzien van het werkplan voor 1927 werd meegedeeld, dat 5 kinderen den lOen Maart zullen 1 worden uitgezonden voor winterverblijf, terwijl i mede nog een vijftal kinderen ter zomerverplc- ging zullen worden uitgezonden. Waar de afd. van het „W. K." meer dan 600 leden telt, wordt iede ropgewekt, propaganda te maken ook voor snelle stijging van het ledental voor de vae. kolonies. Hierna sluiting. HEEliHU GO WAARD. l.n de jaarvergadering der afd. van het Witte Kruis, gehouden Maandagavond in het lokaal van (den heer Rus, verklaarde de verg. zioh niet tegen de uitgave van een maandblad door het H.B., mits blijkt, dat dit niet te zware offers zal eisehen. De rekening van Het Witte Kruis liep in ont vangsten en uitgaven over f 1893.19 en f 1761.05.» batig sald» f 132.14. Voor de T.B C.-bestrijiing bedroegen deze cijfers f 1652.471/2 en f 1831.27, een tekort dus van f 178.79i/o, voor de wijkvor- I pleging f 2222.881/2 en f2605.95 een tekort al zoo van f 383.091/2, voor de badinrichting f39.80 en f 74.36, dus oen tekort van f 34.56. j Toegelicht wordt, dat voo rde wijkverpleging door de nieuwe subsidieregeling een aanzienlijk bedrag minder is ontvangen. Ingevolge eeuer opmerking der Comm. belast 1 met het nazien der rekening, z.u een tabellarisohe i boekhouding worden ingevoerd. Uit het jaarver- slag blijkt, dat ae afd. 694 leden telt, dat 2 ge- wone en één buitengewone ledenverg- zijn gehou- den; in de laatste werd door Dr. Doyer de mala- riafilm toegelicht. Door ae zuster werden 1432 bezoeken afgelegd', van de badinrichting weid slechts een matig gebruik gemaakt. In 3041.. keer werden ruim 600 verplegingsartikelen afgegeven, bovendien nog een aantal door de verloskundige verstrekt. De nieuwe iigtent voldoet aan de hoog- I ste eischen, evenals een aangekochte ligstoel. Met het oog op den financieelen toestand is nog niet overgegaan tot net bestellen van een tweede lig- j tent en een zuurstofapparaat. Voor het loopendje jaar is eenige aanvulling noodzakelijk. Naar aan- j leiding eener vraag worat meegedeeld, dat voor bezoeken der wijkzuster door de leden niets ver- I schuldiigd is. Hierna sluiting. HEERHUGOWAARU. i Zondagavond hebben eenige knapen, (verinoe- delijk verstoord over hunne niet toelating tot de' uitvoering der muziekvereeniging „Kunstkring'' i in de tooneelzaal van aen heer Wester) met een4 j bakdeksel eenige broeiramen vernield letr-nadelele' van den tuinbouwer N. Groot, j Eveneens werd dienzelfden avond, wellicht door hetzelfde clubje, een bus met 20 L. karnemelk- i sche brij, staande op een melkwagen bij de zui- j velfabriek Excelsior, omgekeerd', zoodat de heele I inhoud verloren ging. Prachtige heldendaden tocht I SINT PANCRAS. GEMEENTERAADSVERKIEZING De volgorde van de lijst der S.D.AjP. is als j volgt: ii. KI. Lek. I 2. Jb. de Vries. 3. A. Bobeldijk. 4 M. Deutekom. NOORDSCHARWOUDE. Gcvfliwfcn voorwerpen. Een portemoonaie met inhoud. Inlichtingen bij den Gem. "Veldwachter. - OUDKARSPEL. GEMEENTERAADSVERKIEZING De voerloopig opgemaakte lijst der S.D.AP. j van candidaten voor den gemeenteraad luidt als volgt C. Paariberg. H. Bakker. E. Zaagman. J. de Jong. C. Bakker. H. C. Bakhuys UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING ■gehouden door Johann W. C. Kroon, Notaris te j Zuidscharwoude, op Dinsdag 1 Maart 1927, des i avonds 6 uur in het café „Welgelegen" te Broek j op Langendijk, voor Mej. de Wed. en Erven K. Dirkmaat Sz., van: J. Een akker Bouwland en Water genaamd i de Venuskinderen te Broek op Langendijk (3). 2. Een dito, genaamd de „Krom" te Zuidschar woude (11). Kooper J. C. Kouwen voor f930. Uit den Omtrek HEERHUGOWAARD. Na afloop der Witte Kruis-vergadering werd de jaarvergadering gehouden der afd. van het Cen traal Genootscnap voor kinder hers tellings- en va- cantiekolonies. Bij afwezigheid van den voorz., werd de verg. geleid door den heer v. d. Meer. Na opening der vergaderingen lezing der notulen ooor Mevr. Spierings, kwam de rekening aan de orde; deze bleek te sluiten met een batig saldo van f72.39. Uit Het jaarverslag bleeek, dat in 1926 waren uitgezonden 5 kinieren, het resultaat was zeer bevredigend, één kind werd 2 maal 6 weken verpleegd, als bijzon-de rguastig geval werd mee gedeeld ,dat één jongentje zóó was bijgekomen, dat, Grootvader, die bij de ouders van den jongen ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE KAMER. UITSPRAKEN - 1 Maart. Anne de J., zwervend, thans gedetineerd, oplich ting, 52 dagen gevangenisstraf met aftrek 52 da gen voorarrest. Wilhelm J., zwervend, thans gedetineerd, diefstal 3 maanden gevanegnisstraf. W. v. V., Alkmaar, verduistering, vrijgesproken. G. H. B en W. H. M., Bovenkarspel. schuld- 5 rnisdrijk, de eerste vrijgesproken, 2e f 20 boete of 20 dagen. Civiele vordering afgewezen. VERGADERING. Men verzoekt ons mede te deelen: Uit de advertentie in dit 'blad blijkt, dat de Bond van Bietenbouwers in Noordelijk Noordholland, openbare vergaderingen zal houden in Schagen en Alkmaar. Sinds een paar jaar was genoemde Bond door de slechte bietenprijzen gedoemd-om! werkeloos te blijven. Nu eenige opleving in ge- noemd artikel ook opde markt zich afspiegelt, acht men het noodig om weer van zich te doen hooren. Verder deelt men ons mee dat een overeenkomst is afgesloten met een van de meest gunstig wer- 1 kende coöperatieve suikerfabrieken in ons land. Wij willen gaarne onze lezers opwekken om voor al een van deze vergaderingen te bezoeken, die 'zeer zeker in het belang van Land- en Tuinbouw zullen wezen. EEN INBREKER ONTSNAPT. Gisteravond bemerkte een bewaker van het het Huis van Bewaring te Maastricht, dat de; 31-jarige L. Moonen, die voor eenige weken, te Heerlen was aangehouden verdacht de be drijver te zijn van niet minider dan 17 verschili lende diefstallen en inbraken in die gemeente en omgeving, ontsnapt was. De vorige week had de Maastrichtschej Rechtbank de zaken tegen M., behandeld en j was er tegen hem wegens verschillende mis-, j drijven een gevangenisstraf van in totaal 34 maanden geëischt. Önmiddelijk na het ontsnappen werden ma-, rechaussee en politie gewaarschuwd, diede omgeving van Maastricht "gisteravond afpatrou- illeerden, terwijl verschillende plaatsen in de omgeving, alsmede de grensplaatsen, van het gebeurde in kennis werden gesteld. M. was woonachtig in de Stationsstraat te Heerlen, Bij onderzoek aldaar bleek,"*2£gt de „Tel.", dat ook zijn echtgenoote spoorloos is verdwe nen. i EEN TEKORT. Uit Heerenveen meldt men oins Ge-ruimen tijd gingen allerlei geruchten, dat het met de administratie van den heer Pathier, ontslagen directeur van de Eerste Onderlinge Fneschc Landbouwpaarden Verzekerings Maatschappij niet in orde was. De heer P. was vroeger óók ontvanger van de gemeente Engwirden en werd wegens slor dig beheer met als gevolg een tekort in kasi ontslagen. Omtrent de betaling van det tekort wordt nog een procedure tusschen hem en de Ge- meen te gevoerd. Thans is ook in de kas der Verzekerings Maatschappij een belangrijk tekort door den, accountant, wien een onderzoek was opgedra-. gen, ontdekt. Het gevolg daarvan is, dat de; Justitie door de Maatschappij met een en an der in kennis is gesteld. HET WEER IN FEBRUARI Het voorloopig overzicht van Let weer in Februari 1927, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bildt, luidt aldus: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur vrijtwel normaal. I11 de le 2e en 3e décade waren de afwijkingen respec tievelijk 0 8 en 1.3 graad Celsius beneden nor maal en 2.7 graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 27sTen ein 28sten. resp. 5 graad boven en 6 graad be neden normaal. De gemiddelde hoogste tempe ratuur was 06 graad, de gemiddetde laagste temperatuur 1.3 graad boven normaal. De re genval was in 't Noorden van het land onge veer 20 procent beneden het normaal, in het Zuide e boven normaal, vooral in SSeeland, waar de afwijking 75 procent bedroeg. Te de Bildtj 5werden 79 uren zonneschijn waargenomen te gen 67 uren normaal. EEN RAADSLID OP STRAAT GEZET. Gistermorgen te ongeveer tien uur is de deurwaarder met 'assistentie van een viertal Rijksveldwachters er op uit getrokken, om 'den Rapaljaan, den heer J. Co remans, met vrouw en kinderen plus inboedel uit zijui woning aap de Goudsche Dwarsstraat te Rotterdam te zet ten, daar het gemeenteraadslid zijp huurschuld! niet heeft willen betalen. Langen tij(d heeft mep| clementie getoond met den heer Coremans,! doch eenmaal komt de tij]d... Toen men met het lossen van den inboedel een aanvang ging nemeni, aldus de „Msb." schoven begrijpelijker wijze vele buurvrouwep ramen open om getuige te zijn van dit tragi- comisch gebeuren. De Rapaljaan zelf was niet aanwezig, doch vrouw en een vijftal kinderen bevonden zich nog in de woning. De inventaris werd door het ra,am naar be neden gelaten en aan den' overkant tegen een' schutting gedeponeerd. Verschillende familie stukken waren nog in zeer goeden staat. Van/ eenige ooggetuigen vernam het blad, dat de; heer Coremans als bekwaam meubelaker zijp eigen huishouden had vervaardigd. Nadat ta fels en stoelen, zelfs een dressoir en een spie-,' gelkast zopder spiegel de woning hadden ver laten, kwam het ledikant en eenig beddegoed.. De gasfitter maakte van deze gelegenheid ge bruik om lamp en eenige gascomforen, welke de heer Coremans van de gemeente gehuurd had, zonder te hebben voldaan aan de over eenkomsten, in beslag te nemen. De telefoon, die de Rapaljaan aan huis heeft, vanwege zijn waardigheid als gemeenteraadslid, heeft men echter laten hangen. Aanvankelijk was het bekijks in de straat, Waar het tooneel zich afspeelde, niet noemenswaard, doch hoe meer de mare de ronde deed, dat Co remans' boeltje op straat werd gezet, hoe meer volk er op de been kwam. Een viertal agenten van politie, onder leiding van een inspecteur, had echter het toezicht en wist de orde te bewaren. Nadat het laatste meubelstuk, een vuilnisbak zon der bodem, den inboedel aan den overkant van de straat volledig had gemaakt, was de stilte in de straat spoedig weer teruggekeerd, alleen een a'ent van politie hield de wacht bij het huisraad. Het duurde echter niet lang, of de Rapaljaan Coremans voelde zich verplicht om met een bord pp zijn schouder en omringd door vrouw en kin- ideren de aandacht van het publiek op zich te .vestigen. Den druksten weg had hij uitgekozen, hl. de Hoogstraat, waar vandaan hij zich begaf over Coolsingel naar het Raadhuis. Op het bord stond geschreven: „Uit politieken haat. Op straat gezet door den Samaritaan, hét Christelijk ge spuis Met vrouw en zes kinderen, waar ik 13 jaar gewoond heb en zonder huurschuld." Op den Coolsingel kreeg de Rapaljaansche fa milie zeer veel bekijks en het werd zelfs een ge duw en gedrang onder de voorbijgangers om te zien, wat de heer Coremans nu weer had te ver kondigen. 'Heel gemoedelijk, of het niets bijzonders was, stapte he.1 gemeenteraadslid, gevolgd door vrouw ,en kinderen, en een groote menigte van volk, het raadhuis binnen. Door optreden van verschillende ambtenaren van het stadhuis werd, toen de heer Corernan- met zijn familie was binnengelaten, aan het dringen van het volk een einde gemaakt. On- begrijpelijk is echter, dat de Rapaljaan .zich aan het nauwlettend oog van den hoofdbode aan het stadhuis heeft weten te onttrekken. Wat de heer Coremans verder heeft durven wagen is „eenig" in de Rotterdamsche. geschiedenis. Alles zal waar schijnlijk te wijten zijn aan de onverwachtheid vna dit gebeuren. In den tijd van een oogenblik wist de Rapaljaan de kollegekamer van B. en W. te berc.kenen deed met een ruk de deur open waarop hij vrouw en kinderen sommeerde "binnen te komen, om den Burgemeester getuige te doen zijn van zijn hachelijke positie. Wat men in den beginne ook praatte, Coremans was niet te bewe gen de kamer te verlaten. Nadat echter de Bur gemeester zijn gemeenteraadslid had toegezegd, de zaak te onderzoeken, verliet de opgewonden man de kamer en slóeg geduldig wachtendmet vrouw en kinderen zijn bivak op in de hal van het Raadhuis. Ongeveer een drie kwartier heeft de fa- jnilie Coremans daar gezeten. De Rapaljaan zelf vergenoegde zich er mee 0111 van tijd tot tijd de voorbijgangers, o.a. wet houder de Zeeuw, op minder aangename wijze te kwalifieeeren. Zijn vrouw gaf door haai' houding te kennen ,dat zij feitelijk niet goed wist, hoe zij het had en de kindieren maakten van de hal ge bruik om heerlijk te schreeuwen en knikkers le laten stuiten. Toevalligerwijze was het gemeenteraadslid van Burink tón stadhuize gekomen. Na wal over en weeer praten met den heer Coremans, die .een cynische kalmte trachtte te bewaren, waren er intusschen ttwee inspecteurs van de centrale recherche en twee redherohteitrs gekomen om bij eventueel onhebbelijik optreden da delijk Diji de hanid te zijn. De burgemeester, die met zijn college intusschen alles had gedaan om den heer Coremans een fat soenlijk onderdak te kunnen geven, liet door mid del van den hoofdbode den Rapaljaan mededee- len, dat het Maatschappelijk Hulpbetoon en het Leger des Heils een woning voor zijn familie had in de Korte Wagenstraat. D,e -heer Coremans wilde van al dat gedoe ech te rniet weten, nam het bord weer op zijn schou der en vertrok met vrouw en kroost, ten einde nieuwe reclame te maken. Buiten gekomen, poseerde hij op de trappen van het Raadhuis even voor eenige persfotografen en begon toen zijn zegetocht floor Rotterdam's stra ten weer opnieuw. Korten tijd daarna werd hij door een inspecteur en eenige agenten verzocht mee te gaan naai de politiepost in de Raadhuisstraat, aa.11 welk ver- koek hij gewillig voldeed. Men bracht den Rapaljaar daar onder het oog, dpt hij. door zijn demonstratie een verkeersstrem ming veroorzaakte. „Zijn Edelachtbare" gaf dit beweren toe en 'is toen, waarschijnlijk omdiat hij meende, dat het voor dezen dag genoeg was, met zijn gezin den Oppert ingegaan en doorgeloopen naar zijn „Buik van Parijs". EEN GROOTE RAMP VOORKOMEN. De minister van Oorlog heeft onlangs ènt schriftelijk, èn door het toekennen van een;' bedrag in geld aan elk hunner, zijne groote: httevredenh-eid betuigd aan den sergeant P. Berghuis en den chauffeur J. Kurschmer, bei der. van de expeditie-afdeeling der Arlillerie- xinrichtingen aan de Hembrug, en aan den jeugdigen landbouwer Stolwijk, wonende in de Grooten IJpolder bij; het kruidvoorraadmaga- zijn. Die onderscheiding viel hun ten deel vooi' het manmoedig optreden, waardoor Amster? dam's Westkant voor een verschrikkelijke vamp werd gespaiarfdj. Teneinde de gemoederen der Amsterdam rners niet te verontrusten, is het gebeurde ge-, ruimen tijd geheim gehouden. Doch n u. enkele maanden daarna, mag aai0| de daden dezer dapperen bekendheid worden gegeven. De feiten zijn de volgende; Op zekeren dag in het late najaar werd, zooals herhaaldelijk gebeurd, een voorraad pa tronen, schietkatoen èn nog meer hoogst ge vaarlijk ontplofbaar goedje, onder leiding van sergeant Berghuis, per vrachtauto, van de Hem brug naar het kruitmagazijn aan de andere, zijde: van het Noordzeekanaal vervoerd. De militaire chauffeur Kurschmer zat aan het stuur. Toea de wagen aan den overkant, ia den Grooten IJpolder, op ongeveer vijftig meter, afstand van het kruitmagazijjn gekomen was, sloegen plotseling de vlammen uit den motor-, kast. Sergeant en chauffeur sprongen van de, auto en schreeuwden den in het land werken den boerenarbeiders toe: „Mannen vlucht, redt je leven!" Ook zij), op lijfsbehoud bedacht, gaven aanvankelijk daartoe het voorbeeld. Doch het volgendie moment keerde de sergeant terug, op den voet gevolgd door den chauf feur. Zij' sleepten in zenuwachtige haast de kis-, ten met de gevaarlijke lading van den wagen, nauwelijks daarmee bezig, kregen zij hulp van den boerenzoon Stolwijk, die, op handen em voeten kruipende, de auto naderde en er bij, was, toen het ontladen nèt begon. Het drie-, tal Vvist in korten tijjd de gevaarlijke lading! op veiligen afstand te brengen, en heeft daar-, na de vlammen met opgespitte aarde gedoofd. De auto brandde geheel uit, maar dit had! niets te be teekenen tegenover de ramp, door deze wakkere mannen voorkomen. Met - het kruithuis in de onmiddelijk-e nabijheid, de pe troleumhaven, tank-installaties en eenige groo te fabrieken op niet al te grooten afstand, zou bij het in aanraking komen van de lading van de groote vrachtauto met het vuur, een reusachtige ontploffing een belangrijk deel van onze stad hebben weggevaagd. Geen wonder, dat de regeering de moedige daad van dit drietal heeft erkend. Juist na hetgeen aan de Heerengracht jongstleden Zondag geschiedde, heeft doen zien, welke ernstige gevolgen een ontploffing, kan teweeg brengen, achten wij, het niet on dienstig, er op te wijzen, door welk groot ge vaar door cordaat optreden, Amsterdam enke le maanden geleiden, is behoed. (Hbl.) VROUW IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag is, meldt het V. D.-bureau, een 70-jarige vrouw in haar woning aan de Elandsgracht in brand geraakt, doordat haai' kleederen in aanraking met een petroleumtoe-, ste! waren gekomen. Zij was bezig de wasch op te hangen, toen plotseling haar rok. vlam vatte. Over het geheele lichaam kreeg, zij hevige brandwonden. I11 zorgwekkende toestand is de ongeluk kige, nadat haar de eerste hulp door de brand weer was verleend, in diet Wilhelmina-Gast- huis ter verpleging opgenomen. OVERREDEN. Gistermiddag t eongeveer halfvij|f is het ze venjarig zoontje van den heer Van Hoek, toen hij spelenderwijs op ide Biroervest te Schie-» jdam op een auto sprong, daar onder geraakt ien door een achterwiel overreden. Het knaapjq was op slag dood.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2