Buitenlandsch Overzicht Kamer van Koophandel De concessieaanvrage der Firma Kok, Tuinman en Wiiken. Nadruk verboden. Engeland en Rusland zijn nooit bijzondere vrien dm geweest Als de twee groote EuropeesehSe machten, die op Midden-Azië beslag trachten te leggen en als concurrenten ten opzichte van de heerschappij over den Balkan, die in het Oosten der Middellandsehe Zee en in het nabije Oosten het overwicht moesten verzekeren, stonden ze voortdurend argwanend tegenover elkaar. Zelfs hun bondgenootschap tijdens den wereldoorlog kon dat wantrouwen en aangroeiend antagonisme niet geheel wegnemen. En na den oorlog is het in volle kracht herleefd. Het kan aanvankelijk schijlnen, of Sovjet-Rus land met de gewoonten en de politiek van het Tsarenrijk breken zou en de verhouding tot En geland daarvan den goeden invloed zou ondervin den. Het communisme heette toch onvereenigbaar met het imperialisme en Pan-Slavisme, waaraan liet tsaristisch Rusland ten slotte ten gronde was gegaan. Maar het bleek alras, dat. alleen de namen, niet de dingen veranderd waren. Sovjet-Rusland begeerde A zië voor Sovjet-Rusland en het commu nisme, zooals het tsaristisch Rusland dit voor het tsarenrijk begeerd had. En zoo het al van de verovering van Constantinopel had afgezien, het trachtte toch evengoed, thans door vriendschap met liet verslagen, maar tot nieuwe energie ont waakte Turkije zijn positie en invloed in het nabije Oosten te verzekeren. Even goed als het tsarenrijk stuitte het daarbij, vooral in Azië, op het Britsche wereldrijk. Daar kwam nog bij, dat het in dit wereldrijk de rnacht, van het kapitalisme als 't ware ver persoonlijkt zag, dat Engeland de vertegenwoor diger werft van de kapitalistische staten en daar mee de gevaarlijkste en machtigste vijand van het communisme cn de groote hindernis voor de we reldrevolutie. Zoo werd de verhouding tussöhen de twee ouae tegenstanders na de metamorphose, die Rusland ondergaan had, in plaats van beter, slechter. Maar bo vendien deed het nieuwe Rusland min der moeite dan het oude om die slechte verhou ding te verbergen en toonde het minder voor- zientigheia en ook minder eerbied voor den vorm en den vriendsehappelijken toon, die tusschen sta ten gebruikelijk was. Het brusqueerde Engeland en verborg het niet, dat -het, de wereldrevolutie predikende, en daartoe in Azië een beroep doende op het nationaal bewustzijn, overal, en de volken van Azië in bizonderen zin tegen Engeland als de grootste kapitalistische wereldmacht en be- heersche rvan een groot deel van Azië, systema tisch opzette. De jongste gebeurtenissen in Chi na leverden daarvan een onwederlegbaar bewijs. En deze gebeurtenissen, waarvan de Engelsche belangen in Hankau en elders zoo ernstig nadeel ondervonden, hebben er Engeland dan ook ein delijk toe gebracht, tegen den ouden tegenstan der met een min of meer dreigende nota op te treden. Indertijd hebben Engeland en Sovjet-Rusland een handelsovereenkomst gesloten onder voorwaar de ,dat Rusland zich van verdere propaganda te gen Engeland zou onthouden. Daarop beroept de Engelselie regeering zich nu. Maar het moet haar, zo.) de Sovjet-regeering ontkent, toch nog moei lijk vallen die propaganda te bewijzen. Voor wat Russeu, zelfs Russische regeeringspersonen, wan neer ze niet als zoodanig optreden, doen, kan de Russische regeering niet rechtstreeks verantwoor delijk gesteld worden. En de Russen zullen wel niet nalaten dit ter verdediging aan te voeren, lntusschen zullen ze, zoowel te Sjanghai als el ders, buiten verantwoordelijkheid van de Rus sische regeering om. hun gang blijven glaan en Engeland' na dit dreigement en vooral wanneer het dit dreigement uitvoert en alle betrekkingen met Ruslana afbreekt, nog meer kwaad trachten te doen dan voordien. Misscnien zullen zij zich daarbij ook beroepen op Engeland's actie in de Oostzee-staten, ten be wijze, dat Engeland even goed tegen Rusland ageert. .Want de pogingen om daar aan invloed 1» winnen, zijn toch wel in de eerste plaats tegen Rusland gericht. En het Engelsche streven om tusschen Polen en Lithauen den vrede te herstel len. bete attent «en pogen om Lithauen van Rus land af te hebben. Het heet, dat dit streven al resultaat heeft gehad en de vrede geteekend is op voorwaarde, dat Polen in theorie het bezette Wilna weer aan Lithauen afstaat, maar hot reeht krijgt er zijn militaire bezetting te handlhaven, zoolang Rusland's nouding tegenover Polen dat- noodzakelijk maakt. Maar het nationalistisch karakter van de te genwoordige Lithausclie regeering maakt het nau welijks waarschijnlijk, aat zij Wilna zou afstaan. Voor Polen zou de schikking zeker niet onvoor- deelig zijn. Want feitelijk behoudt het Wilna, verzwakt het Rusland's invloed in de Oostzee- landien en wint het Lithauen's vriendschap. En die vriendschap moge al niet zoo heel veel waardt zijn, bij de gespannen verhoudingen, die in dat deel van Europa bestaan, heeft zij niettemin be- teekenis. Juist die verhoudingen geven aan het Duitsch- Poolsch conflict haar bizonder karakter en ze moeten ongetwijfeld' ook de motie verklaren, die de legereommissie van den Poolschen Landdag heeft aangenomen en die met het oog op Duitsch- land's gewapende toebereidselen, 'die een overval op Polen baoogen, ae regeering om mededeelingjen omtrent die voorbereidingen en haar eigen tegen maatregelen verzoekt. .Wint, het feitelijk niet overal aan kracht, in China zoowel als Polen, in Lithauen en Turkije, in Italië en in Vlaanderen? In Vlaanderen is het een nationalisme van zeer bizonderen aard. Want hier is het niet tegen .anderen als tegen vijanden gekeerd, rnaar is het nog de worsteling van een volk om zich vrij te maken, het ontwaken van het zuive rnationaal bewustzijn, dat we feitelijk geen nationalisme plegen te noemen. Zal een verzet daartegen, als zich in den Vastenbrief van den bisschop van Brugge heeft uitgesproken, toen de Vlaamsche nationalistische partij veroordeelde en haar organen verbood, dat ontwaken kunnen te genhouden? Het nationaal bewustzijn is een ster ke kracht. En lerlaud heeft getoond dat daarte gen ook soms de kerk het moet afleggen. Het streven kan alleen zijn haar in de goede richting te laten werken. Voor de eerste maai sinds langen tijd zet ik me neer met opgeruimden geest om mijn weke lijks overzicht neer te pennen. Den Ifiect Februari was er in ons groentenlanr!) nog een voorraad van bijna 5300 wagons van ton. Schatten we de afzet van 15 Febr. tot L Maart niet te benauwd op L000 wagons, dan soniet er nog een dikke vierduizend wagons over die we in 't globaal genomen, met, 1 Mei dienen kwijt te zijn. Dat is toch nog geen peulenschil. Wat nu nog aatiwezig" blijkt is nog altijd meer als in I beste kooljaar 1923—'21 in December. En toch we kijken allen thans den toestand 'n beetje anders anti dan 'n week of drie geleden. Ja. wij menschen hebben wel wat van 1 weer, wat onze stemmingen betreft. Vandaag enkel mist en nevel, somber- en zwartgalligheid, morgen breekt 'n zonnestraaltje door, en wie ziet nu niet liever net leven- en hoopverwekkende licht, dan de. duistere nevel? j.l. Maanaag was er 'n bedroefd schijntje goed aan de beioe veilingen en vele kooplui keken 'n beetje sip. Dat was de nevel. Moeten ze weer den boer op? Dan zijn ze ge woonlijk niet te bes* af, want onze bouwers kun nen best los loopen en weten, waar Abram de mosterd haalt. Onder veilingsprijs 'n boer „be gaan" met 'a bon, neen maar, dat moet wel een driemaal gehaaide koopman wezen, die 'm dat flikt. Nu zijn er altijd nog heel wat bouwers, die, 't zelfs gewenscht achten, dat. er te weinig aan voer is. Dat helpt niet weinig, om den prijs op peil te brengen Dat went wel en doet de afne mers wel aanpassen. Ik voor mij geloof nog niet zoo dadelijk aan 't voordeel van die extra-vaganzen. Zoo dikwijls blijkt het, dat een te kleine aanvoer eerder de prijs drukt, dan doet verheffen. Vele koopers wachten 'kalm een dag en hebben een grondige afkeer van kunstmatige opdrijverij, want 't breed komt achteraan, de rekening, die ze hun cliënt moeten toezenden. Na een te kleinen aanvoer volgt vaak een zeer ruimen, zooals j.l. Dinsdag en wel aan beide veilingen. Toen keken til van bouwers en heel wat kooplui naar 't veilingsbord, waar de markt- beambte de aanvoeren op noteert. Zou het avans van Maandag behouden kunnen blijven? 'tZette al heel test in met de uien, die op een paar sim pele dubbeltjes na reeds de fl.konden berei ken, ergo ,t was beter nog dan Maandag. De aanvoer van witte kool was ook grootcr, maar van eenige prijsstijging viel voor deze soort piet zoo heel veel te bespeuren. Er waren 'n dikke tachtig bouwers met gele kool ter markt. Geel is nu eenmaal favoriet in Broek ,daar heeft men de meeste aandacht voor. En 't ging „reus", de prijs voor de gelen kon zich niet alleen handhaven, maar ging nog pittig omhoog. Er zijn er al heel wat, die begonnen te twijfe len, of er nog wel goede gele kool in Broek is. Er zijn heel wat ..lijken'' in den laatsten tijd aan gevoerd, gelen met 'n lijkkleur, met als ontbin dingsverschijnsel. 'n blauwe rand. Maar er is nog prima gere kool, dat is thans wel gebleken. Mooie geeltjes met 'n frischgroene tint, keurig gestapeld aangevoeru. Daar komt een bouwer met zoo'n keurpartijtje aangevaren. 'kStel me voor, dat 'I voor -de betrok kene 'n mooi werkje moet wezen, met zulk goed ter veiling te verschijnen. Voor 't oog van colle ga's en van de kooplui. Ik leid dit hieruit af, dat de Broeker-markt- vaarder-s ("men noemt hen ook wel piekeniers, maar «at vind ik 'n afschuwelijke benaming) maar hoogst zelden met zulk prima goed door hun committenten ter markt worden gezonden. Dat deze partij inzonderheid de aandacht trok, bewees wel 't feit, dat de marktmeester uitriep' „Nou mot 't beuren!" En 't gebeurde -ook. Voor de eerste maal in 1927 werd j.l. Dinsdag voor gele kool f7 per 100 Kg. betaald. Er ging een zwak applausje en een krach tig voet getrappel op, en dat was geen bewite van afkeuring wegens te duur, aan 't adres van den 'kooper. Volstrekt niet. Dat is heel goed aaD te voelen, maar was 'n spontane uiting van vol doening over 't feit, dat er uiteindelijk verrui ming kwam, na zoo langdurige periode van ma laise. Later daalde de prijs wel eenige dubbel tjes per 100 Kg., maar dat is van weinig invloed op de stemming. Zoo'n beetje variatie ter mat kt is voor alleman prettig, 't breekt de eentonig heid en houot de aanklacht gespannen. Ook met ae roode kool ging 't naar wensch. En d? goede gang vow geel en rood werkte op de stemming, gelijk de zonnestraal, die door de nevelen breekt, op onzen gezichtskring. Men voelt zich opgewekter, men kijkt 'n beetje anders, Er is nog 'n flinke hoeveelheid, de hoop is verlevendigd op sen 'nog eenigermate bevredigend eindresultaat. Vanwaar nu die vrij plotselinge opleving r 't Vorig jaar begon 't ook pas begin Maart, vertelde me hedenmorgen 'n bouwer, wat we gaarne als toevallig verschijnsel aanvaarden, maar kwalijk als directe oorzaak kunnen aannemen. En Carnaval is nog niet voorbij, waiit heden 1 Maart loopen er volgens 't Handelsblad tal van Maastrichtenaren als filmsterren in 't nar- renpak rond. Dus vervalt ook Carnaval als boe man 'voor ons koolmenschen. 't Maakt op mij den indruk, dat Duitschland meer in 'de markt komt. In de buitenlanjsche vakpers vindt men nog steeds onder de rubriek „marktberichten" twee noteeringen voor kool, en wel voor inlandsche en voor buitenlandsche. Met die laatste is onze kool bedoeld, want er is in Euro pa buiten Noord-Holland geen plekske te vinden, dat in eenigen omvang onze artikelen voort brengt. We meenen niet ver van de waarheid te zijn, ais we beweren, dat de Duitsche groenten- voorraad' ongeveer uitgeput is. 'De winter van 1926'27, zondter winter is voor den Duitschen producent niet onvoordteelig geweest, er is weinig of niets door vorst verloren gegaan. Nu is 't ook niet te ontkennen, diat onze koop lui buitengewoon veel werk hebben gemaakt van ondiere Europeesehe landen, die zijn dit. jaar inten sief bewerkt als nooit te voren. Met als gevolg, dat er een berg goed door Moffrika. verzonden is I tan prijzen, die bij onzen Oosterbuur niet te raa- 1 ken waren. Dat is inderdaad 't groote voordeel, dat we indirect aan de Duitsche invoerbelem- mering eenerzijds en de grapte_ Duitsche oogst, iu 1926 hebben te dankem Nieuw afzetgebied is er voorloopig nog niet ontdekt alleen -is in de reeds eerder bewerktie 1 i'Euen wat grondiger gevischt, 't gebruik van ons artikel is er ongetwijfeld verhoogd, wat door j de iage prijzen in de hand is gewerkt, Als in de komende weken de Duitsche vraag aanhoudt, de andere landen in de markt blijven nou... wie weet!! Er is overigens nog heel wat te schrijven, b.v. over het besluit van de tuinbouworganisatie te Warmenhuizen, om voor gezamenlijke rekening een proef-drutVenkas te bouwen. „Men" zegt, dat Langendijk volgen zal. Bevestiging kon ik nog niet krijgen. Over een en ander prpten we wel eens. Heden, Woensdag, 'was 't stemmingsbeeld ter veiling weer heelemaal anders. De aanvoeren wa ren ongeveer gelijk aan die van den vorigen dag. Uien hielden best prijs, voor denen de kooplust traag; voor geel en rood was 't gewoonweg ntis. 'tBeliaalds avans sinds Maandag ging goed deels verloren. Zoo gaat het in 't leven, op en neer, licht en schaduw wisselen elkaar af. Een koopman pro feteerde alweer, morgen (Donderdag) komt er minder en daardoor zal 't wel een ietsje oploopen. Een langzame, zekere, voortdurende prijsstij ging bij een v<x>rjaarstempei'atuur, als thans, bij een voorraad als nog aanwezig is, zouden we dit niet een beetje abnormaal vindien? En toen we blijven hopen. De Kamer van Koophandel vergaderde gister avond 7-,15 uur ten stadhuize te Alkmaar. Afwezig de heeren Endel en Offers. De voorz. nerdenkt in dankbare woorden de nagedachtenis van wijlen den heer Kossen, voorz. van do Miudenstandsvereeniging te Anna Pau- lovvna. Na ojrening door den voorz., den heer Arntz, worden de notulen van de vorige vergadering on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van de firma M. A. Grunwald en Zoon te Helder met verzoek te bevorderen, dat voor verharding van wegen geen gébruik worde gemaakt van besaltslag. doch van riviergrint. De heer Grunwald zegt, dat de weg met basalt- slag, zoogenaamd wordt verbeterd, en de wegge bruikers toch goeae wegen mogen eischen. waar zij aanstonds sterk moeten betalen aan de op gelegde wegenbelasting. De heer Messelaar wil het verzoek ondersteu nen, met dien verstande, dat bij het maken van een nieuwen Weg de basalt ingdwalst wordt èn bij onderhoud de oasa.lt wordt ingestampt. De heer Nobel wenseht de Kamer eenvoudige adviezen té doen geven bij het behaxden van we gen. in aen vorm van een brochure. De 'heer Coltoff vraa.g't waarop de bewering van de firma Grunwald berust, dat riviergrind bete ris dan basalt? Spr- heeft'geinformeerd en hem is medegedeeld, dat basalt beter is. Eveneens vraagt hij of 'het niet aan de banden kan liggen? Nadat nog eenige heeren zich over, deze kwestie hiebben uitgelaten, wordt besloten het verzoek van de fa. Grunwald in handen te stellen van de Verkeers-Commissie. Adres der K. v. Koophandel te Leeuwarden, gericht aan den Minister van Waterstaat, strek kende te geraken tot een algemeen verbod tot het berijden van afzonderlijke rijwielpaden met motorrijtuigen op twee wielen. De voorz. meent dat deze kwestie niet- in de K. v. Kooph. thuis behoort, en wordt het adres voor kennisgeving' aangenomen. Adres van den Ned. Bond van werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante be drijven .Horecaf', gericht aan de K. v. K. in Nederland, met een exposé van de voorgestelde- wijzigingen in ae drankwet. Adlres oer K. v. K. te Midlelburg, inzake voor ontwerp Diankwet. Nadien is nog een schrijven ingekomen van de Ned. Vereen, van Winkeliers om steun, teneinde hun bezwaren uiteen te kunpen zetten bij dén minister. Besloten wordt medewerking aan dit verzoek te verleenen. Afschrift, van een aares der Kamer van Kooph. te Middelburg, gericht aan den Minister van Justitie, inzake de beëeaiging van makelaars dn oiji hiervan een vrij bedrijf te maken. De heer Grondsma en de heer Schmalz spreken zich er tegen uil om van het makelaarschap een vrij bedrijf te maken. De voorz. zegt dat de makelaars indertijd zelf op beëediging heltben aangedrongen. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen Mededeeling van den Directeur van het. Tele graafkantoor te Alkmaar, aat op het werkplan is 1 gebracht her, bijspannen van een tclefoongelei- j ding Alkmaar'sGravenhage. I De heer Schmalz voegt hieraan toe dat Anna Paulowna eea rechtstrecksehe verbinding heeft gekregen met Scha gen. Schrijven van den Directeur-Generaal der Pos terijen, dat ton pos-kantore te Helder op drukke dagen een extra-loket voor de behandeling van geldzaken zal worden opengesteld. Hierop was door ae 'K.v.K. aangedrongen op verzoek van de Helaersche leden. Antwoord van den Inspecteur der Posterijen te Haarlem op het desbetreffende schrijven der Kamer, waaruit blijkt, dat een versobering van den Postdienst, zooals te Egmcnd a. Zee wordt beoogd', zoover bekend, zich nog niet heeft voor gedaan. De voorz. komt krachtig op tegen de handel wijze van de posterijen, en acht het noodzakelijk diat aanstonds eens van uit 'de Kamer een krach/tig protest wordt gehoord tegen dergelijk optreden. De adviezen worden pro forma ingewonnen en i na ontvangst gewoon weggelegd. Schrijven d.a. 31 Jan. '27 van den waarnemend Dir. Van het Postkantoor 'te Alkmaar, waarin ter j kennis wordt georacht, dat het afhaaluur voor coriespond|entiestukken op Zon- en Feestdagen zal worden gebracht van 8.309.30 v.m De voorz. zegt, dat dit tegen de geuite wen- schen is. Door den Secretaris is een bezoek gebracht aan de Dir. der Posterijen, deze maatregel is nog niet doorgevoerd. Dan wijst de voorz. tevens op het late bezor gen van d" morgenpost, en zou in plaatsan van gelijke grootte eens willen onderzoeken, hoe of de toestand daar is, en met deze gegevens naar den Minister te gaan om vervroeging van postbe stelling- to krijgen. Dit zal door ae Kanier ter hand genomen wor den. Dit) d.a. 2 Febr., waarin wordt medegedeeld, aat de bedoelde wijziging voorloopig wordt op- gesohort- Voor kennisgeving aangenomeu. Adtes der K. v. K. te Hoorn, inzaite concessie aanvrage autobusdiensten. Door de K. v. K. van Hoorn is geadresseerd om geen concessie aan de Ned. Spoorwegen te geven. De heer Grunwald zegt, namens de Verkeers- Commissie, dat de Spoorweg-mij. zelf de schuld draagt dat particulieren deze zaak ter hand heb ben genomen. De Spoorweg-mij. heeft nooit in gezien, dat aoor dea handel ter wille te zijn/ voor deel zou zijn verkregen. Het ligt op aen weg vnn de Kamer, met alle kracht, energie, eri allen invloed, die de Kamer heeft, bij Ged. Staten te waarschuwen, geen gevolg te gteven aan het ver zoek van de Spoorweg-mij., en zelfs aan Prov. Staten te verzoeken aan Ged. Staten te advisee- ren, niet op het verzoek van de Spoorweg-mij. in te gaan en inet de protesten van de particuliere ondernemingen ernstig rekening te houden. De heer De Raadt beschouwt het als een prin- cipieele kwestie, dat de Kamer op moet komen voor aeze particuliere bedrijven en desnoods moet protesteeren bij de Landsregeering, dat goed ge ëxploiteerde trajecten (e niet worden gedaan door concessie aan de spoorweg-mij. Het is een eischj, die de handel kan stellen, aan Ged. Slaton, en wil spr. een actie over het geheele land op touw zet ten, dat het particulier initiatief niet te niet wordt gedaan door concessie te verleenen aan een Staatsbedrijf als de Nod. Spoorwegen zijn. Door de Kamer zal worden geadresseerd bij Ged. Stalen tegen het geven van concessie aan de Ned. Spoorwegen, op grond van de groote on billijkheid, dat goed geoutilleerde bedrijven, zoo als dat van d efa. Kok en Tuinman, dat ten voorbeeld kan worden gesteld aan vele anderen, doo rrle Spoorweg-Mij. worden genaast. Verzoek van den Autodienst Kok, Tuinman en Wiiken, te Oudkarspel, om hunne bezwaren tegen het instellen van een autodienst van de Ned. Spoorwegeu op hun traject te ondersteunen. De jreer Wagenaar zegt dat de A.T.O. met 3 (wagens, zooals het plan is, om die op Langendijk te laten rijden niet in de behoefte kan voorzien. Het tarief tusschen de aorpenindeeling wordt wel iets lager, maar het tarief tusschen Alkmaar en Langendijk, zal ongeveer een derde hoOger wor den, dan bij Je bestaande onderneming. Verder wil de A.T.O. het traject St Pancras tot aan de Halvemaansbrug, zoolang de Twüijverweg ge sloten blijft, laten rusten. De tegenwoordige onderneming kan niet ver beterd, kan niet overtroffen worden wat materi eel, chauffeurs en regeling betreft. Spr. verzoekt om atieen voor deze onderneming concessie te vragen, (applaus). De voorz. meent dat het tegen alle gezond ver stand in zou gaan, wanneer anders werd gedaan. Groote lol' wordt gebracht aan dit bedrijf, on besluit de Kamer met groote instemming het verzoek van deze firma te steunen. Afschrift van S. Meerkamp c.s. te Egmondj Binnen, inzake de electriciteitstarieven ter plaatse Deze zaak wordt ter regeling overgelaten aan het Bureau. Vaststelling Jaarverslag 1926. Dit verslag' wordt vastgesteld. Verslag van aen heer P. J. M. Endel, omtrent de bijwoning van de d.d. 7 Jan. '27 gehouden vergadering va.n het Comité te bestrijding van aen verkoop met cadeaux. Aangehouden tot een volgende vergadering in verband met de afwezigheid van :den heer Endel. Mededeeling van den heer Grondsma betret'- Gi'ende de train verbinding 'Alkm.Purnierend. De heer Grondsma, doet mededeeling da.t aan stonds een betere verbinding tot stand komt, 'dank zij de medewerking van de Kamer. Uitgegane stukken: Telegram aan den Min. van Waterstaat met bezwaar tegen de onaer punt 3h bedoelde be slissing. Dito aan den Dir.-Generaal der Posterijen en Telegrafie. Schrijven aan den Min. van Waterstaat betref fende deze beslissing. Adres aan Ged. Staten in N.-H.. lor ondersteu ning van het verzoek van de Eerste Langendijker autogarage en autobus-onderneming tot het ver krijgen eener concessie. o. Adhesie-betuiging, gericht aan den Min. van Financiën, teneinde te bevoraeren, dut de waar schuwingen van 's Rijks Directe Belastingen voortaan in briefvorm zullen worden verzonden- Rondvraag. Naar aanleiding van een 3-tal artikelen in het Handelsblad over het lnvaliditeitsfonds, welk fonds thans f 230 gilloen groot iis, zou- de heer Grunwald willen aandringen op herziening van de te betalen bedragen door de diverse bedrijven aan de Rijksverzekeringsbank. De bedragen die door handel en nijverheid worden, betaald, zijn hooger dan de risico door de Rijksverzekerings bank te dragen. Na eenige discussie wordt op dit onderwerp niet ingegaan, waarna sluiting der vergadering volgt. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4