NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier °en- Zaterdag 12 Maart 1927 86e Jaargang No. 80 interc.telephoon 58 LANGEDIJKER COURANT Deze courant VAratfiiint Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. Redact.-Uiig. J. H. HKIZER. - Bureel Noordscharwoude Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag- wond zeven uur in voltallige zitting. De voorz., burgemeester Wijnveldt, opent de vergadering met welkom aan leden en Pers. Wanneer bij loting hierna is uitgemaakt, dat de stemmingen zullen aanvangen bij den heer Groen, worden de notulen van de vorige vergadering on veranderd vastgesteld. Mededeelingcn. Bericht van den Min. van O. K. en W. dat na aftrek van 620 gld. voor pensioenbijdrage de rijks vergoeding voor '27 zal bedragen f 6700. Bericht van den Insp. der Dir. Belastingen dat de gemeenteopcenten voor de personeele -belasting bedragen f1050.— Van denzelfde bericht dat die voor de grondbelasting bedragen f 740.- En tenslotte dat het aandeel der gemeente in de •kwade posten voor '26 bedraagt f 226.84. Bericht van B. en W. van Alkmaar dat de raad in zijn gehouden zitting met algemeene stemmen heeft besloten tot den verbouw van de cadetten school in een neutraal ziekenhuis. Dank wordt gebracht voor den verleenden steun. B. en W. van Oudkarspel hebben besloten de stemming voor den gemeenteraad te doen plaats hebben op 18 Mei a.s. Deze stukken en mededeelingcn worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van J. Blokker en G. Hart Jbz. al hier, houdende verzoek, om evenals in 1926, alleen met hun -bioscoopinrichting op de kermissen in 1927 te mogen staan, worcjt niet door den raad behandeld, omdat deze daar niet competent voor is. maar de beslissing berust bij B. en W. Met een verzoek van den heer Groen om er op toe te zien, dat geen films van zedekwetsenden aard zullen worden gegeven, zal door B. en W. rekening gehouden worden. Brief van Ged. Staten van Noordholland, hou dende mededeeling, dat de instructie voor den ge meentesecretaris vastgesteld, door hun college voor kennisgeving is aangenomen. Overzicht van de ontvangsten en uilgaven van den keuringsdienst over 1926. De ontvangsten hebben bedragen f 4575.25, de uitgaven f4125.71, zoodat de dienst sluit met een voordeelig saldo van f 449.54. Verslag van den toestand der gemeente over '26. Verslag woningwet over '26. De laatste drie stukken zullen circuleeren. Proces verbaal van kasopname bij den gemeen te ontvanger, waaruit blijkt dat alles in volkomen orde is bevonden. De cijfers zullen niet meer wor den genoemd, omdat hiertegen gewaarschuwd is. B. en W". vragen hierna machtiging aan den raad aan de Koningin te verzoeken goedkeuring tot aan^ vulling van de verordening op de keuring van waren FEUILLETON Nacht en Morgen met een bepaling betreffende het verbod van melk- verkoop met een lager vetgehalte van 2.75 pCt. Voorz. zegt dat Ged. Staten eerst goedkeuring van de Kroon erlangen alvorens zij er toe over gaan een dergelijke verordening goed te keuren. Daar- pm wordt door jB. en W. deze machtiging gevraagd Volgens art. 15 heeft de raad gelegenheid tot het plaatselijk regelen van sommige dingen, maar daar op moei genoemde goedkeuring gevraagd worden. De Dir. van den Keuringsdienst heeft verklaard deze bepaling zeer soepel te zullen toepassen. (De heer Groen zou het vetgehalte ook niet naar beneden willen brengen-, Het is toch al niet hoog. wanneer men weet dat het gemiddelde 3.10 is. Ve le koeboeren leggen zich uitsluitend op de melk productie toe en is het vetgehalte bijzaak. De melk moet toch al duur genoeg betaald worden. Spr. zou het goed vinden wanneer het percentage 2.80 was, waarop door den heer Kostelijk wordt geant- woord dat er een speling is van 2.702.80, omdat ,het vetgehalte daalt, hoe langer de melkboer er n-.ee op den weg is. 'De heer Jb. Kroon zegt nog dat de melk den meesten tijd 3.00 vet bevat, en he)t minimum is dgan 2.75. pCt. De gevraagde machtiging wordt hierna verleend. Ontwerp verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten, wegens verrichtingen van den ambtenaar van den burgerlijken stand, bene vens de ontwerp verordening op de invordering- worden hierna aangeboden. 'De heer Paarlberg zou gaarne van den voorzitter vernemen of deze regeling hoog of laag is in verge lijking met andere gemeenten. Door den heer P. Kroon wordt gevraagd wat voorheen moest worden betaald? De heer Groen meent uit het begelijdend schrij ven te kunnen opmaken dat de vorige regeling la ger was dan de t hans voorgestelde. De vporz. antwoordt bij de samenstelling van deze verordening een leiddraad te hebben gehad v.< «en groote en een kleine gemeente. /..A. 'heelt ér zich piet in verdiept hoe de regeling van de andere Langedijker gemeenten is. Spr. houdt et niet, van om datgene toe te passen wat in de onmiddel lijke nabijheid gedaan wordt. De cijfers zijn ontleend aari die van een gemeente van 1600 zielen. En voorlveen werd hier zoo goed al's niets geheven. .Donderdags verden huwelijken gratis gesloten ter wijl op andere dagen f 1werd geheven. 'Deze verordening is ook geen unicum in den lande. De heer Bakker kan zich grootendeels met de verordening vei'eenigen, maar spr. heeft geen dag gezien voor het gratis sluiten van huwelijken. De voorz. antwoordt dat dit in het vervolg den geheelen Woensdag kan gebeuren. De heer Paarlberg had graag antwoord op zijn vraag hoe de verhouding is tegenover andere ge meenten. Zijn dc bedragen hoog of laag of gelijk. Spr. heeft den indruk dat de verordening weinig zin heeft, waarop door den voorz. wordt geantwoord dat de verordening best de toets der critiek kar? doorstaan en men toch niet kan verlangen dat a) het werk voor anderen voor niets wordt verricht De verordeningen worden hierna met allen voor vastgesteld. Het kohier voor de hondenbelasting dienst '27 wordt hierna vastgesteld op een bedrag van f 2C6.50. D< gemeente-begrooting die van Ged. Staten ia teruggekomen met eenige onbeteekenende op merkingen, wordt overeenkomstig hun advies ge wijzigd en opnieuw vastgesteld. Dan komen B. en W. met het voorstel over te U-gaan tot de samenvoeging van 2 schoollokalen tot gymnastieklokaal, waartoe reeds eerder was besloten. Door den insp. van het onderwijs worden geen bezwaren tegen de plannen gemaakt, en vra gen B. en W. voor uitvoering van het besluit een .crediet van f 1544.— volgens begrooting. De heer Paarlberg meent dat er eerder gesproken is ovei een ko6ten van f 1200f 1350. De heeren De Boer en Groen hadden ook deze gedachte. De heer Bakkqr zegt dat de discussies de vori ge maai' al zijn gehouden en hij er toen niet voop vv-f Er een tamel'jk bedrag mee gemoeid, tei- tvijj, volgens spr.; de schoolbevolking zich mis schien in de toekomst zoo kan uitbreiden, dat de lokalen weer noodig zijn. Hij verklaart zich te- gén het voorstel. De voorz. antwoordt dat het een begrooting is. De inspecteur heeft zijn eischen gesteld aan dc hand van de wet, dat privaten en urinoirs aanwezig moeten zijn. Daardoor is het dit bedrag geworden wat bij aanbesteding natuurlijk nog erg kan mee- j tallen ook. B. en W. houden er niet van een be- grooting te maken die te laag is. en doen het voor- j Ipf'el van het onderwijs en het volkskind. De kin- deren toch behoeven daardoor niet meer naar een I TOckcrige, stoffige of onsmakelijke zaal. Aan het geven van het onderwijs in de zaal van tegenwooi- dig zijn verschillende moeilijkheden verbonden. Ik j hid gehoopt 'dat de tegenstemmers van de vorige maal thans voor zouden stemmen in belang van het onderwijs' en het kind en zij B. en \Y. in hun f pogen zouden hebben gesteund. 1 De heer Bakker zou zich voot B. en W. hebben nagesproken wannee r zij metesp voorst el war«H' gekomen voor den bouw van een afzonderlijk gym nastieklokaal. Spr. blijft van meening dat de roe- stand zich in de toekomst kan wijzigen. De heer Paarlberg wenscht er niet veel van te zeggen maar gaat*niet accoord met de woorden van den voorz., alsof zij den indruk vestigen niet voor het kind te zijn. De voorz. antwoordt dat er nog een lokaal over blijft bij het weggaan dezer 2. En dan moet men niet vergeten dat het aantal schoolgaande kinde ren niet verminderd is door een min of meer vlot tende bevolking, maar door de stichting van de hiizondere scholen in Noordscharwoude. En 't gymnastieklokaal zal, als het klaar is, zich voor al lerlei doeleinden regelen. En wanneer in '35 'de ge meenten worden verplicht tot het hebben van een gymnastieklokaal zijn wij klaar. Wat ik straks gezegd heb is geen verwijt aan u, maar ik het 't gezegd uitsluitend in het belang van het onderwijs en het kind. Ket is ondoenlijk om langer het gym nastiekonderwijs in een "café te geven. 'De, heer Bakker gaat er mee accoord, *dat de ontvolking voor een groot deel het gevolg is van de ■-iéhting der bijz. scholen. Maar spr. ziet toch in de verre toekomst, dat hét Ministerie van Onderw. aan beter, handen wordt toevertrouwd en het aan tal kindéren per klas zal worden verminderd, waar door nieer ruimte noodig is. De heer Paarlberg zal zich aan de woorden hou den var. den voorz. dat het nieuwe lokaal zich zal eigenen voor verschillende doeleinden. Deze woor den noopen hem voor het voorstel te stemmen. De Lheer Kostelijk wijst er nog op dat de kosten niet noog genoemd kunnen worden in Vergelijking met de f 100.die thans voor huur van de tegen woordige zaal moeten worden betaald. Het voorstel wordt hierna met allen voor aan genomen, waarop de voorz. den raad feliciteer) en zijn genoegen erover uitspreekt dat het zoo is geloopen. Regeling van de vergoeding, ingevolge art. 13 dei Lageronderwijswet 1920, toe te kennen aan de. ouders van leerplichtige kinderen in de Dieps meer v oor het vervoer van hun kinderen naar de schcol. De voorz. herinnert er. aan dat van 1 April '26 tot 1 April '27 het vervoer van die kinderen van gemeentewege omgedragen was aan den heer Jan sen voor een bedrag van f 13.— per week zonder eenige bijdrage van de betrokken ouders. Thans hebben B. en W. een conferentie gehad met den heer Dekker uit de Diepsmeer, en hebben laten uitkomen dat de raad volgens art. 13 vgn de wet niev verder kan gLaan.dan het géven vart een ver goeding. De raad is niet verplicht te zorgen voor de wijze van vervoer, en is dit door B. en W. dan ook losgelaten. B. en W. meenden, dat de liefde in. deze niet van één kant kan komen, maar ook de ouders zich een offer hebben te getroosten. 'B. en W. stellen voor aan de bewoners van de Diepsmeer voor het vervoer vdnhun kinderen een vergoeding toe tn kennen van f9.— per week. En reed, is door de betrokken ouders geantwoord dat men hiermede accoord gaat. Door den heer P. Kroon wordt gevraagd of de heer Jansen in deze nogg gemoeid is? De heer Paarlberg vraagt, wanneer er gewoon vergoed wordt, of er dan ook geen regeling ge maakt- koe. worden Avaar-de lthideien rifftdtra'tnge- haald moeten worden. 'Dc voorz. antwoordt dat deze conferentie door Jansen is bijgewoond en door hem een lans voor Jansen is gebroken. Als gemeente hehben wij met Jansen niets te maken en hebben wij ons ook niet pn de route van de vaart verdiept. De bewoners r.etrten zelf geheel de regeling op zich. Maar moch- Itcn cr moeilijkheden door een van de kinderen worden ondervonden, bij het afhalen, dan zal de vergoeding rKet worden uitgekeerd. De bestaande toestand was echter geheel ver- Üfcerd, omdat het buiten de gemeente om moe/t, gaan liet aanstellen van een vervoerder voor de kinderen. Nadat de heeren zich nog hebben verdiept ip de vraag waar het schuitje voor het vervoer aan het dorp moet aanleggen, en de onwilligheid van een der ouders in het vorig jaar is besproken, wordt het voorstel van B. en W. met allen voor aange nomen. Benoeming vier leden van de Schattingscom missie voor de inkomstenbelasting. Door den heer van Exter is medegedeeld niet meer voor heibenoeming in aanmerking te willen komen en 'brengt voorz. hem een woord van dank voor hetgeen door hem in deze functie in het al gemeen belang is gedaan. 47i Tegen elf uur hield de regen op. maar de I lucht bleef dicht bewolkt. Van al degenen, die op dit tijdstip in dei S eceptirezaal der Abdij veneenigd waren, leed 1 de vader der bruid zeker het minst onder de soberheid van het weder, maar toch zag hij er stroever en ernstiger uit dan een der overi- ,-i Hij had zoo laat mogelijk zijn kabinet ver- laten, waar hij volgens zijn gewoonte peinzend in de vlam van den haard had zitten staren. Met zijn rechte houding, nette grijze knevels en de. witte camelia in zijn knoopsgat zag hij er flink en deftig genoeg uit. Maar I.aura; |1 zou liever gewenscht hebben dat hij er wat minder deftig had uitgezien, zoo hij slechts een zweem van'vreugde aan den dag had gelegd die haar grootvader op haar trouwdag onge- i twijfeld vervuld zou hebben. In plaats van een 1 hartelijk woord tot haar te richten, sprak hij met hare beide trouwgetuigen, Arthur Lovell en Algernon Macmahon over onverschillige 1 zaken. Eindelijk was het trouwuur gekomen. Óp het terras stonden vier fraaie rijtuigen met paarden van het edelste ras bespannen, en met knechts en koetsiers in prachtige livrei. In het eerste rijtuig, een sierlijke coupé, na men Henry Walter en zijn dochter plaats. Lau- ra vergat onder de indrukken 'die haar vervul len, een oogenblik de koelheid haars vaders zich enkel aan haar kinderlijk gevoel over gevend, greep zij in het plaats nemen in hét rijtuig zijn hand, en fluisterde hem met een bewogen stem toe: „God geve, lieve vader, dat ik met Jocelym gelukkig moge zijn!" Terwijl zij dit zeide trachtte ze hem in 'de oogen te zien, maar de bankier hield het hoofd juist afgewend, om zich naar 't scheen te over tuigen dat het portier gesloten was. Hij liet evenwijel niet na op emstigen toon te antwoor den: „Ja, beste Laura, dat geve God." Dit antwoord moedigde de bruid aan om de inspraak van haar gevoel geheel te volgen, /ij sloeg haren arm om haars vaders hals en drukte '.n kus op zijne lippen. Doch evenals op den morgen van hunne eerste ontmoeting op Port land place, deinsde zij huiverend terug, toen zij de ijskoude uitdrukking van zijn gelaat bespeurde en zijn lippen haren kus slechts flauw beant woordden. De oruiaegom die zich, volgens het door den heer. Wal ter vastgestelde plan, langs den kori sten weg van Jooelyns-Rock naar Lisford bege ven had, wachtte met zijne getuïygen, sir Hu- bert Maycmahon en diens zwager, majoor Mel ville, de rijtuigen aan de deur van het kerkge bouw op. waarin zich, behalve de familie der beide genoemde heeren, verscheidene voorname £a- miliën uit 4en omtrek vereénigd hadden, met liet doel om de algemeen geliefde Laura een bewijs van genegenheid te geven. Toen de rijtuigen van Maudesley-Abbey voor den lagen muur van het kerkhof stilhielden, spoedde dc graaf van Haughton zich naar den ingang, om zijne bruid en haren vader te begroe ten. Het toilet van den graaf liet niets te wen- seher. over. maar zijn gelaat stond veel te strak v x>r een bruidegom die een zo oschoone en rijke bruid als miss Walter, naar het altaar mocht De trouwstoet vervolgde zijn weg naar de kerk De predikant, die het bruidspaar in de consis- toriekame rafwachtte; geleidde hen terstond naar de kerk, waar zij met hun familie en vrienden de voor hen bestemde plaatsen voor het altaar innamen. Zoourii het orgel zweeg ving de pre dikant zijn taak aan, en het formulier werd gelezen ter vereeniging van het edele paar. Onder net publiek, dat in de kerk tegenwoor dig was om getuige van de huwelijksplechtiof heid te zijn, bevond zich een man, die niet te Lisford tehuis benoorde. Hij was iemand van gevorderden leeftijd, rijzig en tamelijk gezet, met grijsaentig haar, pikzwarte oogen en een bleeke gelaatskleur. Hij droeg een tot de kin toege- knoopte duffelsche overjas, een verschoten casi- miren bouffante, cn een zwarten hoed, die eeni ge modes ten achter was en hem diep in de oogen stond. Deze man was niemand anders dan Herr von Woltersehocker, de clown, die zich niet met den troep van Cadgers, maar op eigen gelegjenlieid te Lisford bevond. Na in het begin van Sep tember Warwickshire verlaten te hebben, had- het paardrijders-gezelschap Barkshire en Hampshire in alle richtingen doorkruist, en voor al op het platteland goede zaken gedaan. Sedert eenige weken had het zijne gewone winterkwar tieren te Londen betrokken, waar liet in een schier volslagen far niente het. aanvangen der kermis beidde. Het trad Woltersehocker dus niet veel moeite geüost om zijn principaal verlof tot het doen van een uitstapje naar zeker dorp in Warwickshire te verkrijgen, waar, volgens zijn i zeggen, zijn hoogbejaarde moeder woonde, die, zoóals hij beweerde vernomen te hebben, gevaar lijk ziek lag. Cadgers was wel verwonderd, dat het gezelschap in Warwickshire reeds verschei dene malen was doorgetrokken, zonder dat de clown ooit van zijn moeder gerept had maar deze schijnbare tegenstrijdigheid helderde Herr von Woltersehocker voldoende op door den di recteur iu vertrouwen mede te deelen, dat hij gedurende de laatste jaren in geen goede ver standhouding met zijn moeder geleefd en haar j daarom niet bezocht had. j De tocht van Herr von Woltersehocker naar j Lisford had echter een geheel ander doel aan door nem aan Cadgers was opgegeven, hij tvas I er gekomen om getuige te zijn van het huwelijk van Philip Jocelyn, graaf van Haughton, met miss Laura Walter. Hij bezat te Banbury eeh ouden bekende, dié hem, sedert den nacht waar- in George Gilbert op zulk een raadselachtige wijze uit de tent van Cadgers verdwenen was, I goed op de hoogte had gehouden van al de gar een en voonermens van „mijnheer Jarvis" thans lord Haughton, en op die wijze had hij ook het juiste tijdstip van het huwelijk van den graaf vernomen. Hij was den middag voor den trouwdag te Lisford aangekomen, en bleef den geheelen avond bij den gemeenschappelijken haard zitten, waar hij, onder het drinken van verschei dene glazen grog; met onverpoosde aandacht naar de gesprekken luisterde, die door den waard met zijne Lisfordsche gasten gevoerd werden, en, uit hoofde van het huwelijk, dat den volgenden dag voltrokken zo uworden, schier uitsluitend over voltrokken zou worden, schier uitsluitend over de bewoners van Jooelyns-Rock en Maudesley- Abbey liepen. (.Wordft vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1