Raad Sint Maarten SanapTrm Gevatte Koude SPORT EH WEDSTRIJDEN Griep en I nf I u.enza geneest men met wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 2 5 - A-O en 75ct. BIJ APOTH. DROGISTEN I Maandagavond 6 uur vergaderde bovengenoem de Bond in Hotel „Concordia"' te Noordsehar WOlldje. Alh aangesloten afdeelingen zijn vertegenwoor digd. De voorzitter, den hoer P. Kramer van Noord- scharwoude, deelt mede dat niettegenstaande het genomen besluit der Federatievergadering om he denmiddag te vergaderen, deze thans hedenavond plaats neeft, daar het middagvergaderen voor vele lenen bezwaarlijk is. Het is een verblijdend toeken dat zulk een groot aantal afgevaardigden aanwezig is. Spreker heet alle ledfen hartelijk welkom, inzonder de vereenigingen, die niet aan gesloten, doch ais gasten aanwezig zijn, waaruit blijkt dat in verschillende' gemeenten afdeelingen worden opgericht. Spreker hoopt dat de bespre kingen aangenaam en zakelijk en van dien aard zullen zijn, dat de niet-aangeslotenen tot den Bond zullen toetredien. Vervolgens zegt spr. nog een droeve plieht te moeten vervullen. Bij de ingekomen stukken is eene dankbetuiging aan den Bond voor de betoon de belangstelling bij het overlijden en begraven van den secretaris. Spr. roemt den overledene als een ijverig werker. Vervolgens hoopt spr. dat de nieuwe secretaris zijn. taak op dezelfde wijze zal vervullen als zijn voorganger. Hiermede verklaart de voorz. de ver gadering voor geopend. Door aea secretaris', den heer L. Molenaar, worcten de notulen der vorige vergadering gele zen welke zonaar op- of aanmerking worden vast gesteld'. De voorz. brengt een woord van dank aan den samensteller voor het uitgebreide en overzichte lijk verslag. Finantiën. De ontvangsten hebben bedragen f 219.30, de uitgaven f59.95. alzoo een batig saldo van 159.35 Het batig saldo van het vorig jaar bedroeg f84.30 De oommissie, belast met het nazien der reke ning, orengt bij monde van den heer Koeman rapport uit en adviseert tot goedkeuring. Aldus wordt besloten. De voorz. dankt de commissie voor hare werk zaamheden en den penningmeester voor zijn ge houden beneer. Als commissie voor 1927 worden aangewezen de afdeelingen Oudkarspel en Broek- op Langen- dijk. Jaarverslag. Het Jaarverslag door den Secretaris hierna voorgelezen, publiceeren wij in ons volgend num mer. (Redactie). De voorzitter dankt den secretaris voor hetgeen hij op zulk eene duidelijke wijze naar voren heeft gebracht, waard/oor bewezen is dat hij voor zijtn taak als secretarie volkomen berekend is, gezien ook de aangename wijze waarop de belangen van den Bond zijn bepleit- Vaststellen contributie voor 1927. Uit dit punt vloeit eene bespreking voort om trent het voeren van propaganda. Besloten wordt eene circulaire, waarin de belangen uiteen wor den gezet, samen te stellen en te zenden aan dje vereenigingen, welke nog niet zijn aangesloten. Voorgesteld wordt de contributie niet te wij zigen. Aldus wordt nesloten. Ingekomen is een schrijven van den heer H. Wolfswinkel, waarin eene verhooging wordt ge vraagd voor de rouwkoets van f2.50 en voor de volgkoets van f 3.—. De voorzitter zegt, dat deze verhooging billijk is gezien de keurige verzorging der koetsen. Het bestuur stelt voor goedgunstig te beschik ken. i Door den heer Wolfswinkel wordt eene kleine uiteenzetting gegeven omtrent het verzoek om verhooging. De aanleiding hiertoe is de hoogte exploitatiekosten om steeds met het beste mate riaal voort te kunnen blijven gaan en steeds de nodige verbeteringen aan te brengen om op een zoo hoog mogelijk peil te komen. Na eene langaurige bespreking wordt besloten na de vergaderiag dit punt af te wikkelen door de afdeelingen die aangewezen zijn op de dien sten van den heer Wolfswinkel. Omtrent het eventueel verzekeren van het dra- gerspersoneel wordt besloten, dat het bestuur deze zaak zal overwegen, gezien de vele aanbiedingen van verschillende maatschappijen. Volgens uitspraak van den Hoogen Raad blijkt de bond verplicht zich te doen inschrijven in het register van de Kamer vat). Koophandel: Door den heer Schuur wordt eene duidelijke uiteenzetting gegeven omtrent deze uitspraak, waardoor deze verceniging rechtspersoonlijkheid verkrijgt. Besloten wordt dat het Dag. bestuur rechtskun- di gad vies zal inwianen omtrent het al of niet verplicht inschrijven. Het resultaat zal aan de afdeelingen bekend worden gemaakt. Voorstel Oud karspel om uniforme reglementen te verkrijgen. De heer Paarlberg vraagt in hoever het bestuur uniformiteit mogelijk acht, De voorz. acht uniformiteit niet mogelijk, ge zien de plaatselijke toestandden, waarin verschil lende afdeelingen verkeeren. In hoofdlijnen zijn de reglementen zooveel mogelijk uniform. Besloten wordt de reglementen samen te stel len naar de plaatselijke omstandigheden. Vervolgens wordt het rapport der afdeelingen uitgebracht, waaruit blijkt «.lat het ledental der afdeelingen bedraagt 5459 leden. In totaal zijn 125 begrafenissen uitgevoerd^ waarvan 52 van niet-leden. De afdeelingen worden er op gewezen, in het vervolg alleen het geldelijk bezit op te geven voor de samenstelling van liet rapport. "Bij de rondvraag brengt de heer van Dok na mens de afdeeling Oudkarspel naar voren, eene dusdanige regeling te treffen, dat iedere afdee ling zorgt voor de toebereidselen, inidien eene af deeling uit eene andere gemeente dié begrafenis uitvoert. De voorzitter merkt op, dat geen der afdeelin gen hiertegen bezwaar zullen hebben. De afdeeling St. F an eras brengt naar voren, dat in de toekomst Alkmaar als centraal punt zal moeten worden gekozen, indien de Bond zich uitbreiden zal. Spreker geeft zulks het bestuur in overweging. Dezelfde afd. acht het wenschelijk indien de agenda van de bondsvergadering een maand eer der aan de afdeelingen wordt verzonden. De afgevaardigde van de vereen. Wieringer- waard, die als gast aanwezig is, brengt- de con- dolanoe zijner vereeniging over, betreffende het verlies van den ex-secretaris, x Het is spr. uit hst jaarverslag gebleken, dat het verlies voor den Bond zeer zwaar is. Vervol gens dankt spreker allen voor de hartelijke ont vangst. Niets meer aan ae orde zijnde, dankt de voorz. de aanwezigen voor de aangename besprekingen. Spr. wekt een ieder op, veel propaganda te maken om vereenigingen, die nog niet aangtesloten zijn, ais lid te doen toetreden. Met een woord van dank aan de pers en een woord van lof aan den heer Klinkert voor zijn werk voor den Bond, sluit de voorz. de vergade ring. Ook in de afgeloopen week is het ons niet mse- geloopen. Het weer is eu blijft zacht 't zonnetje komt al hooger en massa's koolblad komen in de schuitjes terecht. Ter veiling kunnen ae reeds verminderde prij zen zich ternauwernood handhaven, en de stem ming is bepaald gedrukt- "We vernemen, dat de kooplui klagen over gebrek aan orders, van alle kanten komen berichten van overvolle groenten- markten, weinig kooplust en gedrukte handel. Zoo hopen we op een koude periode; 'tis wel teleurstellend, dat het van alle kanten blijft te- genloopen. Hèt-gebeuren in de afgeloopen week was wel de jaarvergadering van de L.G.C., waarvan in ons blad' een zeer uitvoerig verslag verscheen. Aan de hand van dat- verslag willen we nog wat nababbelen, 't liet zich prettig lezen, en de lezers zullen met. mij wel de overtuiging hebben ge kregen, dat het een buitengewoon goed geslaagde vergadering is gejyeest- De besprekingen zijn zeer interessant len zake lijk geweest, een eokéle hield' zelfs een economi sche beschouwing, die niet nagelaten zal heb ben .indruk te maken. In de openingsrede van den voorzitter zijn rake dingen gezegd, deze houdt er allerminst van, de zaken te verbloemen. Hij zegt het, zooals hij 't ziet en dat is een groote verdienste, kort, zake lijk en nuchter. Trof het ook u niet, lezer, die geen tuinbouwer zijt, die schildering van den voorzitter inzake de positie van den tuinbouwer? Waarom is de tuinbouwschool te Alkmaar op- opgeheven Omdat de Langendijker tuinders het nut niet inzien van goedee ontwikkeling van hun kinderen! Met hem ben ik van oordeel, dat zij dat nut wel degelijk inzien, maar dat het over- overgroote deel dezer nijvere werkers de hulp hunner kinderen niet kan ontberen. En met de ontwikkeling der arbeiderskinderen is het niet beter gesteld. En dat alles grootendeels door fi nancieel© onmacht- Van vacantie is er in 't tuinbouwersleven èn voor den kleinen baas èn voor den arbeider geen sprake van een achturige arbeidsdag al evenmin. Ondanks noeste vlijt, nog een zorgvol bestaan, onzeker en wisselvallig als in schier geen enkele andere tak van bedrijf. Ondanks al die sombere feiten, treft het, toch door al do besprekingen heen een hoopvolle toon te mogen beluisteren. Van liefde voor 't vak, van een taai volhouden, van een inslaan van nieuwe wegen, van een aandurven van de moeilijkheden zelfs kon men er toe besluiten, nieuwwe pak huizen te bouwen, ten dienste van den handel Hoe scherp heeft de heer Mulder den toestand geteekend', en geïllustreerd door cijfers. Zijn be roep op de steun van de regeering en zijn klacht over stiefmoederlijke behandeling van den tuin bouw door de landso verheid, later door den heer Valstar duchtig onderstreept," was niet nieuw, dezelfde meening is ree-is geuit op de vergadering van de Provinciale Commissie. Maar 't heeft zeer groote waarde, als mannen vau dtó*practijk eens hun hart luchten, en 't is zeer aangenaam, te zien, dat tuinders en voorman nen op dat gebied volkomen een van geestes zijn. Ja, de invloed op de regeering door den tuin bouw uit te oefenen, en de belangstelling van de regeering voor den tuinbouw laat zeker nog zeer veel te wenschen over. Wel is er contact, wal is het bekend', dat menigmaal aa.n 't adres Ja va- straat Den Haag om advies wordt gevraagd. Wel heeft de voorzitter van het Centraal Bureau zit ting in de oommissie voor de handelstractaten, en gaat: er wel eenige invloed1 van de organisatie I uit. - j Zonder de organisatie zou ik willen opmer- ken, was er van eenig contact en invloed heele- i maal geen sprake. Reeds eerder maakten we de opmerking, dat. de kwestie al dan geen Directeur van den Landbouw geheel en al is verpolitiekt, We mogen zulks betreuren, maar merken toch ook op. dat we er allen in meerdere of mindere mate aan meewerken. Boor liet stchfèl van evenredige vertegenwoor diging is de scheidingslijn naar de gezindten zeer scherp opgetrokken. Als men er toe besluiten zour om b.v. een tuinbouw-organisatie-voorman voor-do Tweede Kamer te candideeren, dan zou het zéér velé tuinbouwers zwaar vallen den tuin- bouwcanoidaat om het vakbelang te kiezen; de politiek? kleur van den candidaat geeft den door slag. En het tuiuboUwfcelang in de Kamer te doen verdedigen door menschen, die er geheel buiten staan, heeft oik al weinig waarde, 't Vraagstuk is nog ai ingewikkeld, 't Is daarom ook, (jat er in tuinbouw kringen zoo sterk geijverd1 wordt voor het directoraat van den landbouw. Dan heeft men eerstens te doen met een deskundige, en wordt meer zekerheid verkregen van een zakelijke en niet-politieke behartiging van dé land- en tuin bouw beJangen. Altijd' blijft het bezwaar dat zeer ernstige tuin- bouwlx:langen, als b.v. handelspolitiek, zeer nauw de politieke sfeer raken. 'tNeemt echter niet weg, dlat als eerste doel den geheelen tuinbouw voor oogen moet staan, liet weer instellen van het ambt van Directeur Generaal. Daarvoor kan veel gedaan, ieder in eigen kring, in (ie kies vereenigingen, opdat het bij alle par tijen doordringe, dat land- en tuinbouw dit be paald willen. Uiteindelijk krijgt men gehoor, op den duur kan men .voor het verlangen van een zóó groote groep onzer bevolkingen afwijzend blijven. Men vergete niet, dat de invloed va.n Directeu ren-Generaal, als voorheen de heeren Lovinck en Hoek waren, op voorstellen van wét of koninklijke besluiten zeer groot was. De aanblik van de zaal van den heer Vijzelaar, waar de afgevaardigden van de L.G.C. het mid dagmaal gebruikten, moet eenig mooi geweest zijn. De ontvangende vereeniging, Groentecultuur, had als gastvrouwwe een keurige, door een voud uitmuntende bloem en groenversiering doen aanbrengen. Voleu hebben 't betreurd, dat 't beeld van de tafels niet op de gevoelige plaat is gebracht, We hoorden, dat het alleen-photo-recht aan een Amsterdiamsche firma was verleend, die er nl. niet eens gebruik van maakte.. Uit den mond van meerderen vernamen wc deze uitspraak: „Wat de spijzen, en de bediening betreft, in een groote stad had dit niet beter kunnen zijn. Ook was men vol lof voor de goede zorgen, die de eigenaar van „Welgelegen" aan het ontvan gen der vergadering had besteed. Vrijdagmorgen half 10 vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente onder voorzitterschap van de a E.A. heer A. Klerk, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer de Wit. De voorz. opent de vergadering, welke de eerste is m 1927. Z.A. wijst er op, dat het jaar 1926 voor den tuinbouw zeer slecht is geweest. Door de stijging dor prijzen der stapelproducten is de toestand wel iets verbeterd, doch kan. dit alles niet geheel goedmaken. Met den wensch, dat '27 een voordeeliger jaar voor de ingezetenen moge- zijn verklaart Z.A. de vergadering voor geopend. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring, na lezing, ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelt de voorz. mede, dat aan de gemeente een bedrag groot f 167.64 is terugbetaald voor een leerling «Ier Rijks Hoogere Burgerschool. Medcdeelingen. Aan vergoeding voor het onderwijs heeft de gemeente nog een tegoed van f 30.78 over 1925. De vergoeding voor 1927 is vastgesteld op f 13260.—. De gemeentebegrooting 1927 is goedige keu rd doc-r God. Staten. Het zielenaantal bedroeg 1 Jan.. 1926 1279, op 1 Jan. '27 1288, aldus eene vooruitgang van 9 zielen. Van hei. R.K. Schoolbestuur is aceoord'bevin- ding ontvangen betreffende de 3-jaarlijksche af rekening. Het bestuur van de Bijz. school te Stroet za] in beroep gaan bij- Ged. Staten betreffende de feiten, waarover in de vorige vergadering ge sproken ia De post verpleegkosten Krankzinnigen is voor 1927 van f940 tot -f 850 teruggebracht- Door Ged. Staten is bericht gezonden omtrent de ontvangst der aanvulling van de Bouw- en W «ping verordening. Thans zijn die cursussen voor het ontwikke- lingsondierwijs te Eenigenburg en 't Rijp je ge ëindigd. Ingekomen is het verslag van de commissie tot wering vau het schoolverzuim. Voor het beleggen van kasgeld- in rekening cou rant is eene overeenkomst gesloten met de Coöp. Boerenleenbank te. Schagen. De verkiezing voor den gemeenteraad zal plaats hebben op 18 Mei a.s., de candidaatstelling op den tweeden Dinsdag in April. De dijken verpachting is bepaald op Maandag 21 Maart. De begrooting voor den Vleeschkeuxingsdienst, kring Barsingerhorn, vermeldt een bedrag van f 6950. Bericht van B. en W. te Alkmaar, dat de raad met algemeene stemmen besloten heeft tot dien %'erbouw van dé Cadettenschool in een neutraal ziekenhuis. Dank wordt gebracht voor den ver leenden steun. De stem bureaux zullen als volgt worden vast gesteld: Voor St. Maarten: A. Klerk, voorz., D Scher mer horn, lid, A. Blok, lid, plaatsverv. G. Bruin en A. P. Blaauw. Voor Valkoog: de heeren A. Wit, voorz., P. Gootjes en W. 6. Speets leden, plaatsverv. F v. d. Velde en T. Rens Az. Voor Eenigenburg: de heeren A. Wit, voorz., P. ter, C. Stoop en J. Schoorl, ledeen; A. de Vries en A. Nottelman, plaatsverv. Voor het Hoofdstembureau: A. Klerk, voorz., J. Glas, D. Schermerhom, A. Wit en A Blok Van den hoer P. Koning is het verzoek ingeko men om verlaging van den aanslag van school geld', daar deze te hoog is volgens zijn inkomen, geus zijn inkomen. De voorzitter deelt mede, dat deze aanslag vol gens die der inkomstenbelasting is. Indien deze laatste niet te hoog is, kan geene verlaging voor het schoolgeld worden toegestaan. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Het voorschot aan de Bijz. school te 't.Rijpjo wordt bepaald op f 570, voor die te Stroet op f1140- Het voorschot voor de vakteekenonderwij- zeres voor bei-cfe scholen wordt vastgesteld op f. 160. Naai- aanleiding van her besluit betreffeule Ie belegging van liet overtollige kasgeld bij de Coop. Boerenleenbank, wordt de instructie van den gemeenteontvanger dientengevolge gewijzigd. 'Naar aanleiding van de nieuwe bepaling van de pensioenwet, dat vrij wonen moet worden bere kend naar 15 pet- van den pensioengrondslag of naar de huurwaarde der personeele belasting, indien deze hooger is dan 15 pet., wordt de pen sioangrondsiag van den veldwachter verhoogd met f 126.80. Hiervoor moet de veldwachter f 10.78 meer premie betalen. Aiaus wordt besloten. Voorgesteld wordt naar aanleiding van een j schrijven van den directeur van den Waren keu ringsdienst, in de verordening de bepaling op te nemen» aat het vetgehalte der oonsumptiemelk minimum 2.75 pet- moet bedragen. De voorzitter deelt mede, dat deze bepaling' j soepel zal worden toegepast. Na c-enige discussie wordt aldus besloten. Tot leden der schat tin gseommissie worden her benoemd de hoeren A. Klerk, A. Wit, J. Glas en A. Notteiinan. Rondvraag. Door den heer Schoorl wordt do opmerking go maakt, dat Eenigenburg en 'tRijpje geene Wijl; verpleging bezitten, hetgeen zeer vaak tot moei lijkheden leidt. Terloops heeft spr. vernomen, iat i hierin geen andere regeling getroffen kon worden, doordien do gemeente .Warmenhuizen eene subsi die van f 1000 gaf. De voorz. deelt inede, 'dat deze kwestie al reen* meerdere malen is besproken. Het noordelijk ge deelte wordt thans door Schagen geholpen. .Wel licht zal voor het zuidelijk gedeelte eene rege ling getroffen kunnen worden met de gemeente .Warmenhuizen. Het bestuur der diaconale Wijk- verpleging zou in zulk eene regeling! wel kunnen I gaan. Te dien einde is ©ene Bespreking aange vraagd met de Dag. besturen en is hieromtrent I 4en schrijven verzonden op 1 Maart, doch hierop j nog geen antwoord ontvangen. B. en .W- zullei gaarne er toe medewerken, datEenigenburg en 'tRijpje eene wijkverpleging krijgen. De heer Sehermerhorn wenscht in comité nog eenige mededeelingen te doen. Niets meer aren de orde zijnde* sluit do voorz. de vergadering. S. O. V. V. I—D, T. S. I 2-0. Reeds nu vond die neturnmatch plaats. Wis ten we de vorige week met 5Q te zeegevieren, thans vermochten wij niet het zoet der over-i winning, te smaken. Een 2—0 nederlaag was ons deel. D. verschijnt met 3 invallers, allen uit de voorhoede, en S:. is volledig. De aange wezen scheidsrechter was niet opgekomen, terug keeren wilden wij ook niet, zoodiat wij ons maar onder een anderen fluitist opstel den.De dwars over het veld staande wind deed veel afbreuk aan het spel. Het aantal uittrap pen was dan ook Legio. Met een mooi schot weet de linksbuiten, na een half uur spelen, te doelpunten. Even van te voren veroorloofde I de rechtsback van ons zich de weelde een hoek vlag aan stukken te trappen. Voortaan de bal raken, hoor! Rust 10- Na een denk bee'dige thee gaat het spel weer gelijk op- Even voor tijd doelpunt de midvoor nog eens, zoodat met 2—0 v'oor S. het einde van deze onpleizierige wedstrijd aangekondig werd. Onpleizirig, vooral voor ons was het beslist urn faire spel van de S.-midvoor, met name van Straalen. Zeker velen hier hebben al eens ken nis met hem gemaakt. Ik geloof niet, dat dit direct een aangename kennismaking was. Na trappen was zijn lust en zijn leven. „Ik schiet je middendoor, snotneus" was eens zjjh op merking tegien de linksback. Verder wil ik hier niet over uitwijden. De scheidsrechter was een broer van bovengenoemd heerschap. Nou verder commentaar is overbodig. Volgende week Rood-Wit thuis. Winnen hoor! KNULTJE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4