onder No. 1126 'HEW ten. KUNSTMESTSTOFFEN. Laa Heeren- en Jongeheeren Costumes STEUNZOLEN Attentie Advertentiën 60 bakken Schotsche Poters, Belastingzaken. Zitdag Broek op Langendijk: Seizoen-Opening. iLKMAMSCH MODEMAGAZIJN Firma HAYTEMA, w U een moeien HOED of DAS? c Scherp concurreerende prijzen. Steeds de laatste Nouveauté's. Dr. STEHR, Tandarts T. BOS, Het Kappershuis, is aangesloten Manufactuen, Japonstoffen, Bedden, Dekens, Karpetten, Vloerzeilen, Gordijnstoffen, Vitrage's Tafel- en Divankleeden, Salon- en Slaapkamermeubelen. Wij zijn gereed T. FAHNER, Huigbrouwerstraat, Alkmaar Een belangrijke vraag en een zaakrijk antwoord Te koop De volgende week pluk klaar. Bij J. WAGENAAR Cz Sint Pan- cras, (Zuid). Te koop: bij J. VISSER, Broek op Langendijk. I. MOURIK, Spoorstraat 15, Alkmaar. Telefoon 995. iederen Woensdag van 9 tot 12 en 1 tot 5 uur bij den Heer J. DE BOER, Café „Welgelegen". v.h. SuzeKuijper&Co. biedt een groote sorteering Is zeer LAAG in prijs. Heefftaparte modellen IS HET aangewezen adres. Ziet de Etalages Zijden Hoeden vanaf f 1,25,2,75,3,90 en hooger. Alvorens te koopen, vraagt eerst prijsopgave bij onzen vertegenwoordiger, den heer C. DUIF Jbz. te Sint Pancras. Levert alle soorten uit voorraad tegen SCHERP concurreerende prijzen, alles onder A.H.V., PRIMA KWALITEIT en correcte bediening. Beleefd aanbevelend, Telef. 843. Zaadmarkt C 2, Alkmaar. E N S Het adres hiervoor is bij HERM. DU CHOCO tl Hoogstraat 4, Alkmaar, Telef. 353. H T 8 ergerweg 10. Alkmaar. Tel. 3§iij Is ederenDo aiierdBg van 1 4 uur in Oudkarspef, No. 351, ten nuize Wed. K. DG GEUS te spreken. Watergolf, Golf droging, Haarverven en Haarwerken, onder volle garantie Telefoon 1126. Grootst gecombineerd Huis van om onze geachte Cliënten naar behooren te kunnen ontvangen, daarbij de verzekering gevende, dat de prijzen zoo laag zijn ge steld, dat geen concurrentie daartegen mogelijk is. Vooraleer U dus koopen gaat, bezoekt dan eerst ons Magazijn met zijn diverse afdeelingen. zult verbaasd staan over de enorma keuze in elk g nre. Wij geven vanaf heden VRIJ ENTREE. Stalen i Koperen veer American Vakkundige bediening. „HET LEDERHUIS" Speciaal adres voor fijne Lederwaren, steeds het nieuwste in Damestasschen. Groote sorteering School- en Actentasschen, Aanbevelend, Payglop 9, B. J. SCHUiJFF, Alkmaar. ANTWOORD AAN T. TE B. (Inzake dVn handel in vroegrijpe poot- aariltappelen). T. te B. vraagt in het Centraal Orgaan van 11 Februari j.l. om inlichtingen inzake bovengenoem de nandel. Te weten den handel in te velde goed gekeurde poters van vroegrijpe aardappelsoorten. Hij vraagt liet naar aanleiding van hetgeen om trent, dien handel in Friesland vermeld is in ons Centraal Orgaan van 31 Dec. j.l. T. te B. zegt dat de tuinbouworganisaties in Noord-Holland voor enkele jaren zelfstandige „pootgoedeommissies" hebben gevormd. Dienten gevolge is de verbouw van goedgekeurd pootgoed daar uitgebreid. Bedoelde pootgoed-commi. echter hebben tot heden de beschikking over dit poot goed, ze treden daarbijtevens op als handels lichamen die den handelaar feitelijk uitsluiten. Want deze oommissiën reizen stad en land en binnen- en buitenland af om hun pootgoed zelf en direct te plaatsen. Willen de Noord-Holland- sohe (of andere) kooplieden bedoeld pootgoed koo pen, dan moeten ze zich wenden tot genoemde pootgoed-commissies en komen dus terecht bij de concurrenten. Zoo, aldus T. te B. is de huidige toestand in Noord-Holland. En nu vraagt hij hoe het geloopen is iu Fries land, Want hij heeft ook, evenals vele collega'^ ver nomen dat wat thans nog in N.-Holland bestaat, ook eenmaal in Friesland bestond, doch sedert eerïigen tijd verdween om plaats te maken voor iets anders, iets nieuws. Welnu, dat nieuwere is, kort gezegd, het verplicht veilen der goedge keurde poters. En dit nieuwere heeft goei vol daan, zoodat men er mee door hoopt te gaan. Friesland is tevreden; teler zoowel ais handelaar. Natuurlijk bleek het dat nog steeds verbeterin gen mogelijk zijn. Maar daarover wordt door de vertegenwoordigers van producenten e'n handela ren in vrede en vriendschap gesproken, zelfs nog zeer onlangs in een vergadering in het veilings- gebouw te Berlicum. Vanwege de organisatie der handelaren was eene bespreking verzocht en de producenten-vertegenwoordiging ging daar gaarne cp in. Zoo wórdt thans in onderling overleg in Friesland gewerkt en gelijk gezegd, men is weder zijds over de voorloopige resultaten tevreden. De vrees van de Noord-Hollandsclie pootgoed- commissies is dus ongegrond, wanneer zij meenen dat de producenten zonder den huidigen verkoop- vorm niet kunnen weten of er al dan niet vraag is naar pootgoed. De pootgoed-commissies behoe ven immers niet te verdwijnen, als de poters ter veiling worden gebracht! Die commissies kunnen immers blijven bestaan en verkoopen zoo veel het Hun belieft! Alleen ze moeten, bij verplich te poterveiling ook op de veiling verschijnen als ze willen inkoopen. Net als de koopman! Dat geschiedt in Friesland nu óók. Waarom zou het dan in N.-Holland niet kunnen? Wat in N.-Holland de pootgoedoommissies zijn, dat is in Friesland het verkoopbureau der Friesehe veilin gen. Door de toepassing der Friesehe methode krijgt men de" toepassing van gelijk recht naast gelijken plicht. Want alles wordt verzonden onder controle van den keuringsdienst- Dat spreekt. Maar die keuringsdienst staat en moet staan neutraal tegen over den producent zoowel als tegenover den koo- per, onverschillig of deze kooper particulier han delaar is dan wel verkoopbureau, eoöpeiatie of oommissie. Hoe die poterveiling in Friesland nu plaats heeft? Dat gaat als volgt: Geruimen tijd vóór den aanvang der vroege-aardappelveilingen komen de vertegenwoordigers van 'den handel en produ centen bij elkaar en stellen in gemeenschappelijk overleg vast wanneer de poterveilingen zullen plaats hebben. Tevens wordt daarbij zoo mogelijk een minimum-prijs bepaald. Die bepaling is noo- dig ter aanmoediging van de poter-teelt". Die teelt toch eischt bijzondere zorg van den produ cent en het is niet meer dan billijk dat die zorg in den een of anderen vorm betaald wordt. Er wordt tevens bepaald dat het geveilde product tot aan zekeren datum door den producent bewaard zal worden, omdat het schadelijk voor koopman en teler zou zijn, het geveilde steeds direct bij inkoop te leveren. Voor den deskundige is het niet noodig dit nader toe te lichten. Het „waar om" is bekend. Wij hebben in deze uiteenzetting van den toe-" stand in Friesland aangetoond dat de argumen ten welke de pootgoed-commissies aanvoeren, niet steekhoudend zijn. En het belangrijke element in deze uiteenzetting is wei dit: ds praktijk, die bewees dat het mogelijk is, de Friesehe me thode te huldigen en te handhaven. De tijd zal Jeeren dat dit is in beider belang: in het belang van den handelaar, maar ook in dat van den teler. Daarom zouden wij den teler in N.-Holland willen aanraden om den handel naast in plaats van tegenover zich te krijgen. Laten zij de geschiedenis raadplegen! Dan zul len ze ontdekken dat elke poging om den handel uit U sluiten steeds gestraft is met schade voor den producent. Die schade heeft zich op de eene plaats uitgedrukt in dezen en op de andere plaats iu geetien vorm, maar steeds in den nadeeligen. Terwijl het overleg en het samengaan, op de basis, van gelijke rechten naast gelijke plichten, steeds voordeel bracht. C. O. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 13 Maart. Vette clientele. Gedurende de voortzetting van de zaak betref fende overtreding der veiligheidsvoorschriften te gen de twee directeuren der betonmaatsch. Con-' dor, vooral na het verhoor van een technisch amb tenaar der Arbeidsinspectie, werd hij den kan tonrechter de overtuiging gewekt, dat deze direc tie de voorsenriften omtrent de electrische ge leiding in de kelders van het jnonumentale ge bouw. van V. en D. te Alkmaar, gedurende de werkzaamheden, hadden verwaarloosd. Hierdoor kom gevaar ontstaan voor fle arbeiders en derhalve werd ieder der firmanten veroordeeld tot 2 maal f68 boete of 2 maal 30 dagen hechtenis. De wet kent geen genade. Een juffrouw uit Alkmaar, opgeroepen om als getuige voor het kantongerecht te verschijnen, had verzuimd aan die verplichting te voldoen, welke fout niet door de vingers wordt gezien. Haar ver ontschuldiging, dat zij destijds zelf onder dok ters .handen zou zijn geweest en bovendien moest optobben met 4 kindertjes, laboréerende aan slijm hoest, gaf den kantonrechter geen motief haar zonde rstraf neen te zenden en werd zij mitsdien tot een lichte boete (maar voor de vrouw van edn werkelooze wel zeer zwaar en wiel tot f3 of 3 dagen veroordeeld. De kikkcrsloot njet in ©rd|e. Een landbouwer uit Egmond aan Zee moest zich verantwoorden wegens verzuim de onder zijn landgebied ressorteerende sloot behoorlijk te heb ben gezuiverd van onreinheden, niettegenstaande hém zulks meermalen door het polderbestuur was aangezegd'. De verdachte beweerde nu wel dat het rommel was geweest van zijn buurman, maar kon dit verweer niet voldoende documenteefien, zoodat hij het loodje moest leggen tot f 15 boete of 7 dagen werd veroordeeld. De achtergelaten huishond!. Een bekende Egmondsche stroopersfiguur moest tot straf van zijn veelvuldige juchtwetovertre- dingen een geruimen tijd doorbrengen in het huis van bewaring te Alkmaar. De villa te Egmond aan Zee werd dus gesloten en de jonge vrouw ging zoolang' papa afwezig was ,met haar 2 kindereu bij haar ouders te Alkmaar. De hond werd eenvoudig achtergela ten en overgelaten aan de barmhartigheid van de buren. Gevolg werd dat het arme dier half ooi werd van honger en gevaarlijk voor de voorbij gangers. De hond deed althans op 20 November 1926 een aanslag op een belastingambtenaar en beet op 4 December daaraanvolgend een verpleeg de van de P. H.-stichting in zijn bejaarde kuiten. Deze vluchtige versnapering kon het verwaar loosde lid van het geslacht Canus familiaris ech ter niet lang voldoen en het was een geluk, dat de gemeenteveldwachter hem door een welgemikt schot uit zijn ellendig bestaan verloste. De vrouw evenwel, die niet had gezorgd dat net gevaarlijk dier geen schade kon aanbrengen, stond heden wegens overtreding van art. 425 secundo van het wetb. van strafrecht terecht. Zij werd' tot 2 maal f 3 boete of 2 maal 3 dogen hechtenis veroordeeld. De bakkerswet erkent geen vriend lendiensten. Een koekbakkertje te Limmen mocht zich om: trent St. Nicolaasdag in een ongewone, ma.ar te vens hoogst gewenschte drukte verheugen. Hij had zooveel lekkers te bakken, dat hij 't alleen niet meer afkon en '11 paar vrienden, arbeiders in het bloemisterij-bedrijf had gerequireerd om te assisteerenq. In gezelschap van deze amateur- koekebakkers was hij vol ijver bezig met het fabriceeren van koek en speculaasdeeg in den nacht van 4 op 5 December. Maar toen de dorps klok plechtig het middernachtelijk uur deed hoo- ren, werd het enthousiasme in de koekbakkerij wreed gestoord door een ambtenaar, die verschil lende arbeidswetovertredingen constateerde. In de eerste plaats stond de gelegenheids koekebakker niet op de arbeidslijst en Aas de patroon zelf ook op een verboden uur aan den arbeid. Voor al deze overtredingen stond de koekebakker nu te recht en tegen hem werd gevorderd 2 maal f8, 2 maal f 4 en '2 maal f 2 boete, subsidiair in totaal 10 hechtenisdagen. De kantonrechter hield de uitspraak 14 dagen aan. SVees nuchter en kalm achter het stuur of el' het bekomt u zuur. Een 24-jarig stroohandelaar uit Spaarndam, die óp 4 Februari ook al terecht stond omdat hij met slechts 1 voorlicht 'had gereden, moest nu weer als verdachte verschijnen ter zake overtre ding van artikel 15 der motor- en rijWielwet. Hij was n.l. op 12 Deoember j.l met zijn stroo-fordje in woeste vaart te Castricum den Bakkumerweg af komen rijden, slingerde nadat hij een vracht rijder, die met vrouwlief op het rijwielpad wan delde bijna van de sokken had gereden, met een veel te groote bocht de Mient op, zoódat hij tegen een rechts van den weg staande* met 1 paar bespannen bakkerswagen optornde en deze wagen eenige materieele schade berokkende. De onhandige chauffeur had nog de meeste praatjes, maar het bleek duidelijk dat hij die welbespraakt heid had ontleend in de door hem in verschillende herbergen .genoten consumptie. Hij maakte heden ook ai geen schitterende indruk, aangezien hij de getuigen, die nog gieen woord gezegd hadden, van valschheid beschuldigde. De kantonrechter schatte dezen verdachte dan ook op de juiste waarde en legide hem, gelet op den ernst van het feit, een gestrenge straf op. In de eerste plaats f 10 boete of 10 dagen, voorts intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 6 maanden en ten slotte betaling der toegebrachte schade aan de bolletjeswagen tot een bedrag van f 40.50. Administratieve rompslomp. Een autobusondernemer van N. en Z.-Schermer op de Rijp, stond terecht omdat hij, toen zijn compagnon onverwachts uit de firma was getre den, niet behoorlijk had kennis gegeven van deze uittreding aan het gemeentebestuur van de Rijp. .Weliswaar had de verdachte die kennisgeving gedaan, doch niet in den wettelijken vorm, zoo als in de Rijp werd verlangd. De burgemeester van N. en Z. Schermer, die niet zoo ijselijk for meel is, had wel met die kennisgeving genoegjen genomen. De ambtenaar, het formeele recht van de gemeente erkennende, eisehte nog f8 boete of 4 dagen, maar de kantonrechter achtte het feit te onbelangrijk en legde geen straf op. 'n On welriekende la ding. Een vrachtschipper op Egmond binnen had op 11 Dec. j.l. op de losplaats te Egmond aan den Hoef, 'n. lading mest gedeponeerd, zonder te zor gen dat de reuk behoorlijk werd gecamoufleerd jdoo rhet aanbrengen van zand. De schipper, des wege-geverbaliseerd en heden als verdachte op- ler.oepen .beweerde dat deze mest daar slechts voor korten tijd was neergelegd, doch zoo spoe dig mogelijk was weggereden naar de plaats van bestemming. Hij haSd tot dusverre met dit oratio pro domo zooveel succes, dat de zaak werd aange houden tot a.s. week, teneinde "den veldwachter Kramer als getuige te hooren. Nog meer op zijn kerfstok. Hierop verscheen alweer de stroohandelaar uit Spaarndam als verdachte, ditmaal omdat hij op 23 Dee., te Castricum op den Bakkumerweg, die hij mot zijn breed opgeladen forti bereed," geen gelegenheid gegeven had aan een hem achterop rijdende luxe auto, hem te passeeren. Verdachte ontkende en zeide: ik kom dus tot de condutie, dat ze maar 200 meter achter me hebben gere den, maar ik heb nooit geen signalen gehoord. Ondanks dit indrukwekkend verweer werd deze hardnekkige verkeerszondaar tot f10 boete of 5 dagen veroordeeld. Niets ontsnapt liun spiediend oog. Een 22-jarige huis-, tuin- en keukenschilJer uit Alkmaar, moest terecht staan voor 'n lakens waardig feit, dat hem ongetwijfeld al heel wat slapelooze nachten heeft gekost, Hij had namelijk in den nacht van 2 Januari H.H. 1927, een lad der onbeheerd op de Baangracht achtergelaten. Gelukkig liet de kantonrechter genade voor recht gelden en'bepaalde de straf op fl,50 boete of 2 dagen hechtenis. Ouderdom komt met gebreken. Een 75-jarige voormalige vrachtschipper van Alkmaar op de Egmonden schijnt den laatste» tijd niet wel meer bij het hoofd te zijn en wordt meermalen betrapt op diefstal van helm uit het duin. Er is geen motief voor hem om deze helm weg te nemen, want hij heeft er niets aan. Na eenige vruchtelooze waarschuwingen, werde ein delijk tegen den ouden stakker procesverbaal op gemaakt en moest hij nu terecht staan. Hij werd! vertegenwoordigd door zijn zoon, 'die zijn vaders geestestoestand niet volmaakt achtte, en vreestïe dat deze kleptomanie zich nog wel eens kon herhalen. Volgens den verbalisant heeft het geval zich na het opmaken van het procesverbaal, niet meer voorgedaan. Daar hier niet is uitgemaakt, dat verdachte ontoerekenbaar is, werd hij ver oordeeld tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis,

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4