Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek INGEZONDEN TOLGEDACHTEN. Groentevervoer Volgens gehouden kasverificatie blijken de to tale inkomsten te hebben bedragen f 148309.38, de uitgaven f 147f>32.85i/j?> alzco een batig satio van f 676.521/ï- Zoowel kas als boeken zijn in orde bevonden. Van de Wed. Eriks is eene dankbetuiging in- - gekomen voor de verleende gratificatie. Van de Wed. K. ie Geus—Borst eene dankbe- j 'tuiging voer de toelage op het pensioen. Bovenstaande stukken worden voor kennisge- j ving aangenomen. Ingekomen is het jaarverslag van de commissie tot wering van hot schoolverzuim, b. idem van de plaatselijke schoolcommissie, c. idem van de commissie van het vervolgonderwijs. Voorgesteld wordt deze stukken voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Ontvangen, is een schrijven van den heer Lank- horst, behelzend© de meiedeeling, dat hij zijne benoeming als onderwijzer aan de Lagere School aanvaardt, echter is heden door denzelfde eer vol ontslag verzocht op 1 Mei wegens benoeming in Alkmaar. B. en W. stellen voor goedgunstig te beschik ken betreffende het eervol ontslag, doch de be slissing aangaande den datum in handen van B. en te stellen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van C. Langedlijk, waarin adressant mededeelt niet accoord te gaan met de door B. en W. vastgestelde rooilijn en verzoekt eene andterö bepaling. B. en W. stellen voor diit stuk voor kennisge ving aan te nemen,, dlaar geene wijziging der wettelijke bepaling noodzakelijk is. Dienovereenkomstig word't besloten. Van het gemeentebestuur te Alkmaar is de rekening van den Warenkeuringsdienst ontvan gen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeente Oudkarspel is ingekomen de rekening van den keuringsdienst. Het batig sai- do bedraagt f449.54, waaraan nog geene bestem ming is gegeven. Doo rde gemeente Alkmaar is een schrijven ge zonden. waarin vermeld wordt dat de plannen voor den verbouw van de Cadettenschool in een ziekenhuis, gewijzigd zijn. Tevens word't dank gebracht voor den ver leenden steun. B. en'W. meenen echter, dat dit stuk niet voor kennisgeving kan worden aangenomen, daar dij finantieel eopzet en uitkomsten geheel anders zullen zija. Z.A. is lichtelijk verbaasd' dat door Alkmaar niet gevraagd' is of de Raad, ondanks de gewijzigde plannen bij het besluit blijft en de verleende subsidie handhaaft- Spr. stelt voAr dit stuk aan te houdten, totdat door Alkmaar een dergelijk verzoek is gedaan. Aldus wordt besloten. Vaststelling voorschotten der Rijksvergoe.ling aan de school met den Bijbel en de R.K. Scholen volgens de maatstaf van het jaar '1925. De kosten per leerling aan de eerstgenoemde s.chool bedroeg f 12.92 en is bezocht door 463/i leerling, zoodat het voorschot, zijnde 80 pet- van het geheele bedrag f483.50 bedraagt, de R.K. Jqngenssch. is bezocht door 1571/2 leerling, alzoó f 1628.88. en de R.K. meisjesschool door 164 leer lingen, alzoo f 1696.70. Aldus wordt besloten. Benoeming leden schattingscommissie, aftre dend de heeren A- Barten, J. Ootjers, P. Zutf en C. Reeman. De voordrachten voor de vacatures luiden als volgt: no. 1 A. Barten, 2. G Barten; no- 1 Ji Ootjers, 2 N. Kooij 1. P. Zut, 2 G. Dujjvis; 1. C. Koeman, 2. J. Jes Met groote meerderheid worden do aftredendten herkozen. De heeren Barten, Ootjers en Zut aan vaarden hunne herbenoeming. Den heer Zeeman zal bericht van zijne benoeming worden gezon den. Benoeming leden plaatselijke - schoolcommissie, aftredend de heeren j. Kuiper en K- Wagenaar. De voordrachten zijn als volgt: 1. J. Kuiper, 2. A. Bouwens; 1. K Wagenaar, 2. J. Sijpbeer. De aftredenden worden met groote meerder heid herkozen, waarvan mededeeling zal worden gedaan. Benoeming lid Armbestuur, aftredend de heer H. Swager- De voordracht luidt: 1. H Swager, 2. G. Gut ter. Met algemeen© stemmen wordt de aftredende herbenoemd. Benoeming leden hoofdstembureau en stembu- jreau 1 en |2. Voor het hoofdstembureau worden benoemd als voorzitter, Jhr. v. Spengler, als leden de heeren Ootjers, Barten, Duijvis en de Geus, als plaats vervangers de heeren Kooij, Jes en Zut; voor stembureau 1 als voorz.itter Jhr. v. Spengler, a,ls leden de heeren Kooi en D'uijvis, als plaatsveTV. de heören Zut en C. Keeman Tz„ door stembureau 2 als voorzitter de heer Ootjers, als leden de heeren de Geus en Barten, als plaatsverv. de hee ren Jes en 'Reinders. B. en W. stellen voor de verordening van den [Warenkeuringsdienst aan te vullen met het arti kel: dat het verboden is, melk te verkoopen met. een lager vetgehalte dan 2.75 procent. Voorgesteld wordt het artikel aan te nemen, nadat goedkeuring van de Kroon is verkregen. Aldus wordt besloten. Voorts deelt de voorz. mede, dat hedeumididag een schrijven is ingekomen van het gemeentlebe- stuu rte Br. op Langendijk, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan het adres, het welk gezonde nzal worden aan de Kroon en Ged. Staten, behelzende het verzoek .geene toestem ming te verleenen aan de plannen der gemeente Alkmaar, betreffende het plaatsen van een tol op den Twuijverweg. Z.A. merKt op, dat in het adres de plaatselijke toestanden te Br. -op L. naar voren worden ge bracht, (toch in de memorie van toelichting de algemeene toestanden worden genoemd. Spr. meent in den geest van de vergadering te handelen in dien wordt voorgesteld goedgunstig te beschikken. Het college van B. en W;. heeft echter geen gelegenheid dit punt te kunnen bespreken, doen thans te besluiten is zeer gewenscht, daar eenigen spoed iu dit geval wordt vereischt. De voorz. verzoekt den secretaris het adres voor t« lezen. Wij verwijzen onze lezers hiervoor haar het adres, voorkomende in het raadsverslag van Br. op Langendijk in dit nr. Redactie.) De heer de Geus vraagt, of het niet wenscholij- ker is, dat iedere gemeente op zichzelf protes teert, gezien de verhouding van Oüdkarspel te genover Br. o. L., hetwelk er ongeveer 1 uur van verwijderd ligt, eveneens is dit het geval met Noordscharwoude. Spr. meent, dat hoe grooter de afstand is, des te meer hét protest zal inslaan- De voorz. antwoordt, dat het de bedoeling is, adhaesie te betuigen opdat geene machtiging ver leend zal wordea voor het plaatsen van een tol. De memorie van toelichting slaat al reeds op Noordscharwoude. De heer de Geus verklaart zich gaarne accoord met het voorstel van den voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het. voorstel aangenomen. Daar.de rondvraag niets oplevert, sluit de voor zittel- de vergadering. NOORD ER,MARKTBOND. Afwezig de heeren C. de Boer en Gootjes; Je laatste met kennisgeving. Na opening, lezing der notulen, welke ongewij zigd worden vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Behandeld wordt de agenda der alg. verg. van het Uit voer Controle Bureau, Welke geen aan- leidin ggeven tot opmerkingen. Tc-t afgevaardigde wordt benoemd J. Ootjers. Hierna is aan de orde de Beschrijvingsbrief alg. verg. Centr. Bureau van Veilingen op 30- Maart a.s. Het. voorstel om jaarlijks een aanvullingsstatis- tiek to houden op de tuinbouwtelling wordt prac- tiseh onuitvoerbaar geacht en zou men beter achten dat om de 3 jaren een tuinbouwtentoon stelling wordt gehouden. Besloten wordt zich op de alg. verg. van het Centraal Bureau in dien geest uit te spreken. Langdurig wordt gesproken over het niet-vol- doen van „De Tuinderij". Besloten wordt hierom trent af te wachten wat door het Hoofdbestuur wordt voorgesteld. Inzake het voorstel Warmenhuizen, inzake Dlt. v. Landbouw, wordt vrij mandaat aan" de afge vaardigden verleend. Door de afdeelingen Nieuwe Niedorp en Oudkarspel zullen afgevaardigden worden aangewezen. Hierna is aan de orde vaststelling algemeene vergadering van den Noordermarktbond. Van Itestuurszijde zal worden voorgesteld, be halve het 1/50 pet. van den omzet voor alge meene reclame zoo noodig 4/50 pCt- beschikbaar te stellen aan het Centraal Bureau voor speciale reclame voor producten uit deze streek in overleg met de Prov. Veilingsbond. Ter sprake wordt gebracht de nieuwe sorteenng voor Peen van het U.C.B. n 1. van een half ons tot een onvoor de kleine en boven een ons voor de groote met eenige .peling toe te passen. Na bespreking wordt bij meerderheid van stem men besloten dit punt ook op de beschrijvings brief te plaatsen. Eveneens, om de bloemkool in 3 sorteeringea aan te voeren. Ingekomen een voorstel van „Tuinbouw-belang om bij keuring niet uit de zak te storten, doch gewoon bij inzage van de zak de kwaliteit vast te stellen. Het bestuur acht dit voorstel practisch onuitvoerbaar. s Een verzoek van de L.T.B. afd Langendijk om in den eersten tijd der aardappelcampagne de veiling een uur later te houden; hiertoe wofdt besloten. Een voorstel van dezelfde vereeniging om op de alg. verg. een spreker (bijv. mr. Niemoller) te laten optreden met het onderwerp „Retorsie" hetwelk een langdurige discussie tengevolge heeft Het voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 11 stemmen- Van dezelfde vereeniging een voorstel om een bespreking te houden over glascultuur spe ciaal over de vraag welk product in deze streek het best'geteeld kan worden op de alg. ver gadering. Besloten hiervoor den heer Hazeloop uit te noodigen. Inzake afkeuring van het bonnenstelsel wordt de motie van L.T.B. Langendijk door het bestuur overgenomen. In de Vierbond zal voorgesteld worden voor elke veiling een gekleurde bon in te voeren. Een voorstel van L.T.B. Waarland om aan de Zuidzijde der veiling nog een overkapping te ma ken. Van de afd. St. Maarten hetzelfde, tenzij ongeveer 15 plaatsen tot 4 uur voor verafwonen- üen worden gereserveerd. Het laatste wordt on doenlijk geachti wel kan er rekening mede gehou-, den worden. Het bestuur besluit te adviseeren geen detail- plannen meer uit te voeren, met het oog op het groote plan in ae toekomst. Voorstel St. Maarten een betere en uniforme verpakking voor onze producten in te voeren, behalve die los worden verladen. Speciaal het ver pakken van kool in zakken. Het bestuur advi seert deze zaak in overeenstemming met den handel in den Vierbond aan de orde te stellen. Van dezelfde vereen, een voorstel het veilings uur een uur later te stellen en te verzoeken die trein een uur later te laten vertrekken. Het be stuur ziet hierin meer na- als voordeel en advi seert afwijzend. L.T.B. Heerhugowaard-Noord, dringt aan op maatregelen ter bevordering van vluggere los sing der producten. Het bestuur besluit te advi see ren hieromtrent overleg te plegen met „Koop handel". Waarland en O. stelt voor het stoomen met motoren tot de veiliagsbrug te verbieden. Besloten wordt een bord te plaatsen. De vergadering wordt bepaald op Wuensdag 27 April a.s. des namiddags half 2 bij Vis te Oudkarspel. Hierna wordt de vergadering gesloten. OUDKARSPEL, j De Coöperatieve Boerenleenbank hield Vrijdag- i avond de Jaarvergadering in het locaal van den heer Jansen. I Aanwezig waren 53 leden. De voorzitter de heer G. Hart opent de vergade- ring met een woord van welkom, hoopt op zake- lijke en genoeglijke bespreking en wijst op, die goede resultaten van dit 16e .boekjaar. De omzet heeft lipillioen 6 ton bedlragen tegen 1 miilioen 4 ton in 1925. Hij brengt in herinnering dat de heer M- Borst Kz. en hij zelf de volle 16 jaar in de bank heeft meegemaakt en het verheugt hem dat de bank er een gèwortdien is die er wezen mag. - De notulen worden goedgekeurd. De secretaris brengt daarna het Jaarverslag uit, waarna de balans en winst- en verliesreke ning aan de goedkeuring der vergadering worpen onderworpen. (Jaarverslag en Balans plaatsen wij in ons vol gend nummer). De cijfers worden goedgekeurd zooals ze in rekening en balans worden aangegeven. Op een desbetreffend voorstel om het saldo bij de reserve te voegen, gaat de vergadering/ accoord. Voor het nazien van de volgende rekening worden aangewezen de heeren P. Heertjes en C. Borst- Naar aanleiding van een ingekomen verzoek, wordt besloten om de zitdagen niet meer op Maandag, doch op Vrijdag te houden van 781/2 uur. Artikel 4 wordt in verhand met dit besluit gewijzigd/ Door den kassier, de heer A. Timmerman, wordt daarna voorlezing gedaan van het verslag van dien accountant van de Centrale Bank, waar in een zeer gunstige werking is vastgelegd. Op voorstel van het bestuur wordit de rente voor deposito's weer bepaald op 4 pot. en voor voorschotten weer op 5 pet. Bestuursverkiezing. De heer J. Kalverdiijk wordit met 49 stemmen als zoodanig herkozen. Als lid van den R. v. T. wordt met 51 stem men herkozen de heer P. Wijn. Beiden nemen hunne benoeming weer aan. Aan de orde komt thans een bespreking over het toekennen van vocatiegeldten aan Bestuur en Raad tan Toezicht. Voorzitter licht dit punt nader toe. Aan het bestuur werd tot heden 78 gulden toegekend, doch de Raad van Toezicht voelde er aanvanke lijk niet voor. Gezien echter de groote vlucht, welke de bank genomen heeft, is deze toestand niet langer ge motiveerd', waarom dan ook een andere gedachte begint te leven. Op een desbetreffende vraag van den heer A Swager, deelt de voorzitter mee, dat het bestuur meent aan den R. v. T. 40 en aan het-Bestuur 60 gulden te moeten toekennen. De werkzaam heden zijn zoodanig gewijzigd dat de R. v. T. ook zitting houdt naast het bestuur. De heer N. Kaan kan volkomen met het voor stel meegaan en acht de tegemoetkoming voor het vele werk niet te hoog. De heer Deutekom zou de vergoeding liever per keer uitgekeerd willen zien. De kassier licht toe dat reeds in 1914 over uitkeering van presentiegeld werd gesproken en nadien het werk sterk is toegenomen, terwijl ook d>. verantwoordelijkheid grooter wordt, door de nieuwe wetswijziging. De aansprakelijkheid voor Bestuhr en R. v. T. is veel grooter geworden. Een vergoeding per keer acht spr. niet mogelijk. Het voorstel wordt daarna zonder stemming aangenomen op de bedragen door den voorz. ge noemd. i De rondvraag levert niets op. Met dank aan stemopnemers, leden en pers voor de prettige samenwerking, wordt daarna de ver gadering gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. Volgens voorkomende advertentie in dit blad, geeft het Chr- Mannenkoor „de Lofstem" -alhier op Vrijdag 1 April een uitvoering in de Ned- Herv. Kerk, met medewerking van de heeren Jb. Kostelijk, orgel en Jb. Stammes, viool. We hebben ons oor eens te luisteren gelegd en met aandacht en ontroering genoten, wat in deze ten gehoore wordt gebracht. We roepen alle liefhebbers van zang en mu ziek op, gaat deze uitvoering bijwonen, want het wordt een avond van waar kunstgenot. BROEK OP LANGENDIJK. Toen Donderdagmiddag Mej- Wielings aan het mangelen was, had haar zoontje de onvoorzichtig heid zijn vinger tusschen de rollen te steken, met het ongelukkig gevolgd dat het bovenste lid van den vinger werd afgeknepen, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. OUDE NIEDORP. Op de kiezerslijst dezer gemeente, dienstjaar 1927-'28 komen voor .630 kiezers voor de Tweede Kamer, 628 vöor de Provinciale Staten en 581 voor defi Gemeenteraad. OUDE NIEDORP. In de gisteren gehouden wergadering. van de Protestantsche Kies vereeniging alhier werden 8 eandidaten gesteld voor lid van den Gemeenteraad- en na stemming op de ranglijst geplaatst al3 volgt: 1. G. Liefhebber aftr., 2. D. Kriller, 3. Jb. van Zoonen Az., 4. J Waiboer aftr. 5. M. Beets, 6. J. Wachendorff van Rijn, 7. Jb. Rootjes 8. K. v. d Oord, aftr. terend: verworpen. Een ontspanning treedt dan in. De zekerheid is er nu, het gaat thans nog slechts om -enkele stemmen meer tegen of voor Lang toch waren het maar een 20 secon den voordat de voorzitter den uitslag van de telling meeiee)t, is het al vastgesteld: ver- worpen met 33 tegen 17 stemmen. Eenige journalisten haasten zich al de deur Dan zegt de voorzitter: ,De uitslag van de stemming is, dat 33 leden zich hebben verklaard tegen en 17 voor, zooJ dat het ontwerp is verworpen. Niets meer aan» de orde zijnde verdaag ik de vergadering tot a.s. Dinsdag, des avonds half negen. Toen de uitslag bekend was, bleef elke ma nifestatie achterwege. Er was geen applaus, noch eenig ander teeken van instemming. Minister van Kamebeek zat rustig in zjjn stoel, glimlachte even, toen de heer Colijn hem/ uit sympathie de hand kwam drukken. Het pu bliek verliet in kalmte de tribunes. Een historische vergadering was geëindigd. Een kwartier slechts had ze geduurd. OP HET BINNENHOF, was de belangstelling enorm groot. Het volk voelde blijkbaar de groote beteekerjis van de beslissing, die zou genomen worden. Er waren meer menschen aanwezig, dan ooit bij eenige andere gewichtige gebeurtenis in 't Parlement ooit gezien, zelfs niet bij de plechtige opening van de Staten-Generaal. Toen door het Kamergebouw het belletje rin kelde teil teeken dat de vergadering geopend werd, stroomde in zenuwachtige spanning de op de gangen wachtende menigte naar binnen. En toen werd het een' gespannen wachten bui ten. Er is hoogspanning. Politie te voet ön te paard regelt de orde. Toen werd de uitslag bekend. ,Drie-en-dertigzeventien" brult een stem en spontaan stijlgt uit de voorste rijen van »de op gedrongen menigte een gejuich omhoog. Verworpen! Drie-en-dertig—zeventien! Het woidt honderdvoudig herhaald. Hoeden, pet ten, wandelstokken gaan omhoog, 't Wordt een tumult dat culmineert in.een rush op de toegangen maar het gebouw. Broekers,. Broekers, stoere werkers, Breakers, mannen van sta-vast, Alkmaar pleegt op ons een aanslag, Alkmaar brengt ons dorp in last. Na verloop van een paar maanden, Wordt de hoofdweg afgezet; Wordt een ieder hier schatplichtig, - Hebt gjj daar al op gelet Alkmaar, dat zjjn bloei ,zijn welvaart Ons alleen te danken heeft, Alkmaar ,dat bij onze gratie En bij onze koopkracht leeft, Is de oorzaak van dit alles, Pakt' ons allen bij; de strot, Denkt, ons Broekers, uit te schudden, Maar zij maakt zich zelf kapot. Schande is het voor ons allen, 't Is toch eigenlijk veel te dol, 'n Vreemde ,die ons komt bezoeken, Moet langs 'n wegje met een tol. En toelf beste brave Broekers, Is dat Alkmaar erg abuis; Want in plaats van naar de stad toe, Blijven wij straks allen thuis. Robbetkop en lichte .kousen, Ai dat Alkmaarsch gedoe, 't zal en moet en gaat verdwijnen, Wij gaan weer naar 't oude toe. Krijgen weer de dikke sokken, En weer broeken met een klap, Gaan om acht uur weer naar bed toe, Onder 'n deken met eetn lap. Eten gort en bruine boonen, Voor verandering gemberkoek, Maar in plaats van toe te geven, Zeggen wij: „Hoera! voor BroekI „BETEHA." - BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 19 Maart Maandag 21 Maart Dinsdag 22 Maart "Woensdag 23 Maart Donderdag 24 Maart Vrijdag 25 Maart 29 wagons. 16 20 25 17 Totaal 127 - SLUIS BROEK OP LANGENDIJK. Maart 3 motoren 5 i Totaal 14 Binnenland HET VERDRAG MET BELGIE. BIJ DE BESLISSING. Zooals wij reeds hebben medegedeeld is het wetsontwerp tot wijziging van het Neder- landsch Belgisch Verdrag verworpen met 33 tegen 17 stemmen. Precies om half twijaalf ging in het gebouw het belletje ,dat d evergadering geopend zou worden. Journalisten in grooten getale ook- een Belgische collega onder hen van de Brus-s selsche „Soir" ,di-e de laatste dagen de de-; balten heeft gevolgd, spoedden zich naar. de yoo rhen bestemd eplaatsen ,het publiek volgt, gehaast, ieder wil zich een plaats voor-, aan verzekeren. De voorzitter laat de hamer vallen: Een his torische vergadering is geopend. DE STEMMING. De stemming neemt een aanvang, 't Is dood stil. Met spanning worden de eerste namen ge volgd. Ais de 26e tegenstem genoteerd wordt, gaat als een huivering door de zaal een fluis- 55 ton. 95 15 w 75' 50 290 70 45' 40 >y 75 50 Totaal 13 280 - NOORDSCHARWOUDE. Zaterdag 19 Maart 34 wagons j Maandag 21 Maart 8 Dinsdag 22 Maart 25 Woensdag 23 Maart 22 Donderdag 24 Maart 28 Vrijdag 25 Maart 31 Totaal - WARMENHUIZEN. Zaterdag 19 Maart Maandag 21 Maart Dinsdag 22 Maart Woensdag 23 Maart Donderdag 24 Maart I Vrijdag 25 Maart Totaal 148 10 wagons. 9 12 3 10 13

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2