TWEEDE DEM ZATERIAB 2G MRT.I927 Gemsenteraid Harenkarspel Uit den Omtrek INGEZONDEN FEUILLETON Naoht en Morgen MIJNHARDT's rijkslandbouwwinterschool TE SCHAGEN. Bij het op 25 Maart j.l. gehouden eindexa-. men werd het diploma uitgereikt aan: *\V. Burger, Burgerbrug. J. Donker, Hoog woud. H. C. Reinders Folmer Heemstede. A. de Graaf Wieringen. D. Kant, Schagerbrug. M. Keesman, Schagen. S. C. Keijscr, de Waal Tessel. A. Koopmans, Barsingerhorn. K. H. P. Linhose, den Bjurg Tessel. L. Metzelaar, Anna Pauowlna. A. Saai, Wieringerwaard. M. Schenk, Wieringerwaard. K. Slikker. Helder A- J- van Splunter, Velsen. W. H. Tielïooij., Schagen. E. Went, Amsterdam. J. Westerman Rotterdam. A. Wit, Telke Schagen. Een der leerlingen kwam niet voor diploma, in aanmerking. 'Het diploma als melkcontroleur ontvingen' de Leerlingen: W. Burger, Burgerbrug. A. de Graaf, Wie- ringen. M. Keesman, Schagen. S. C. Kejjiser, de Waai Tessel. K. H. O. Linhose, den BBurg Tessel. K. Slikker, Helder. W. H. Tiel- roeij. Schagen. E. Went, Amsterdam. J. Wes- cerman, Rotterdam. alsmede ie oud-leerling J. Schenk Az. te Bar, singerhorn en de toehooriers C. Dekker te Harenkarspel en C. Rens te St. Maartensbrug, Van de eerste naar 'ie tweede klasse wer den bevorierd: P. Barendregt, Sloteriijjk. Jb. de Boer, Br. in Waterland. W. Francis, Harenkarspel. S. Grootes, Schagen. A. S. Keijser Wz. Tessel. H. Keijser Cz., Tessel. H. Kriller, Oude. Nie- dorp. P. J. Kuiper, Oostwoud. Jb. Leeuw, Opperdoes. J. Los, Wieringerwaard. Schenk, Barsingerhorn. J. de Veer, Lutjewin kel. Corn. Wit, Sint Maartensbrug. Eén leerling werd voorwaardelijk bevorderd. Verschillende voorstellen om tot een goeie op lossing te geraken werden gedaan. Tenslotte werd op voorstel van den heer Kroonenburg besloten de kosten naar eea hef fing te doen omslaan, met dien verstande, dat nieuw gescheurd Bouwland vrij van inkoop- recht werd gesteld. Besioten werd de bouw van den molen, Ame-, rikaansch model, op te dragen aan de Fa. Stok vis en Zoon te Rotterdam voor f 3900. On derbouw van den molen, die onder toezicht van den heer Wartenhorst, opzichter van het Ambacht van Westfriesland, zal staan, zal worden aanbesteed. Eveneens het huis, waar van bestek en teekening zullen wordea ge maakt door N. Kroonenburg. Gedurende de winterperiode zal het peil 10 c M worden verlaagd. Een voorstel om den molen op een andere plaats te bouwen, zoodat het water direct in de ringvaart kan worden geloosd, vond geen steun. Bit de rondvraag merkt de heer Timmerman op dat het salaris van den secr.-pewningmees- ter te laag is, met welke opmerking door her bestuuur rekening zal worden gehouden. Nadat de geschiktste tijd voor het Douwen is bepaald, volgde sluiting. (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie). Rotterdam, 23 Maart 1927. Aan de Redactie „Nieuwe Langed. Courant", Noordscharwou.ie. WelEd. Heer, Beleefd verzoeken wijl U eenige plaats ruimte in Uw geëerd blad als laatste woord 'inzake Vrijdagmiddag' 3 uur vergaderde Ovengenoem de Raad ten raadhui ze onder voorzitterschap van den Ed. Achtb. hoer J. Burger, burgemeester Secretaris de heer Dam. De voorzitter heet allen hartelijk welkom, in- zonder de heer Duijvis, die na een lange onge steldheid thans weer hersteld ter zitting aan wezig is. De notulen worden, na lezing onder dankzeg ging aan den samensteller, ongewijzigd goedge keurd. Naar aanleiding van het voorstel van B. en ,W. in de laatste vergadering betreffende de vast stelling van het minimum vetgehalte der melk, 'dat volgens ingewonnen informaties bij den Di recteur van den ,Warenkeuringsdienetbedoeld is „volle melk". Ingekomen stukken en mededeelingen. Verslagen van de Commissiën tot wering van schoolverzuim. Verslag Volkshuisvesting. Verslag Schoolarts. Blijkens het verslag valt. de medewerking der ouders zeer te waardeeren. De zindelijkheid der lokalen te .Waarland- laat zeer te wenschen over. een en ander het gevolg van het houden van een tuinbouwcurtus. Het Hoofd der School is gead viseerd den grond te reinigen met creoline. Beschikking van Ged. Stateu waarbij ongegrond wordt verklaard het beroep, ingesteld door het R. K. Schoolbestuur te Waarland tegen het be sluit van den Raad tot afwijzende beschikking op het verzoek tot vergrootiug van de speelplaats. Rekening van den gemeenschappelijken vlelesch- keuringsdienst voor 1926. Balans met. verlies- en winstrekening va nden keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar over 1925. Bericht van den Insp. der Dir. Bel. in de 2e in spectie te A Lkmaar, dat de kwade posten op de .gemeentelijke inkomstenbelasting over 1926 be dragen f2005.12. Mededeeling kasverificatie G. E. B. Waarland op 19 Febr. *27, in kas f480.07. Mededeeling kasverificatie bij den gemeenteont vanger op 25 Febr. 1927, in kas f 1407.731/2- Goedkeuring Ged. Staten op besluit tot aankoop van land en wijziging der begrooting voor 1927. Mededeeling dat het gasverbruik over '26 heeft bedragen f142582 M3. Mededeeling dat dc stemming voor iten Ge meenteraad is bepaald op Dinsdag 17 Mei "27 Bovenstaande stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Mededeeling omtrent het resultaat van liet voorloopig onderzoek inzake electrificatie van Slootgaard!. D evoorz. deelt mede, dat volgens mededeeling van het P.E.N. de voorloopige berekening niet rendabel voor het bedrijf, zal zijin en steun ge vraagd is van de gemeente. Z.A. meent dat dit. niet de juiste weg is en B. en W. besloten deiv bewoners van dat gedeelte de gelegenheid te ge ven, zich uit te spreken voor eventueele elec trificatie. Op een hiertoe gehouden vergadering verklaarden zich de aanwezigen unaniem voor medewerking. Vele bewoners teekenden op lijs ten, welke circuleerden, waaronder eenige bewo ners van de Woud meer. Aan het P.E.N is thans verzocht een plan te ontwerpen tot electrificatie van de Slootgaard met een gedeelte van de Woua- meer. Goedkeuring van de verordening tot hef fing' eener belasting van de ingezetenen van Schagerwaara aan het electr. net. Rapport van oen accountant .T. Schoor! Pz. tc Schagen, omtrent de balans en verlies- en ■winstrekening van het G.E.B. te Waarland' over 1926. De winst bedraagt, f287.31. 52) „Goeden avoind mevrouw Mel wood, is uw zoon thuis?" vroeg hijj aan Humphrey's moe der, die hem opendeed. „Ja mijnheer," antwoordde zij, „maar hij, slaapt een weinig; want in de beide laatst verkopen nachten heeft hij slechts weinig ge rust. Moet gij hem volstrekt spreken?" ..Ik vertrek morgen-ochtend met den eersten trein naar Londen, en zou niet gaarne van hier giaan, zonder hem gesproken te hebben." „Dan zal ik hem wekken. Wie moet ik zeg gen, dat naar hem vraagt.?" „Eer. oude bekende van lord Haughton." „Gelief naar'binnen te gaan, mijnheer," her nam de vrouw, voor wie de naam van haar z-oogkind en meester een passepartout was, waarvoor alles moest zwichten. Zij bracht hem in et binnenvertrek, waar reeds licht brandde, en Humphrey in een groo ten leuningstoel vóór den haard zat te slui meren- „Goeden avond, mijnheer Melwood," zeide Heri von Wolterschocker tot den jager, na dat deze door zijin moeder gewekt was. „Gij zult mij: zeker nog wel kennen?" „Ik meen meer gezien te hebben," anfi woordde Humphrey nog slaapdronken; maar" herinner mij niet recht waar." ,,Op het kermisplein te Shomcliffe, des a vonds na de wedrennen, kort nadat het zoon tje van meester Jarvis anders gezegd lord 'Haughton gestolen was geworden." „Zwijg!" riep Humphrey, terwijl hij eens-, klaps helder wakter geworden, opsprong en ■Mededeelingen in verband met de noodzakelijk heid tot uitbreiding van de bijzondere school te JVaarlaad. De voorz. deelt mede, dat door het R.K. School bestuur aan den Inspecteur ontheffing is ver zocht van de bepaling van het maximum aantal leerlingen in een lokaal. De Insp. was van mee- ning, dit niet te kunnen verleenen, en achtte het bouwen van een 5e lokaal noodzakelijk. Het schoolbestuur heeft zich hierop gewend tot het gemeentebestuur. B. eu W. zijn van meening, dat een 5e lokaal overbodig is, indien geen 5e leerkracht aanwezig is. De inspecteur heeft zijn volle modewerking toegezegd tot. het verkrijgen van een vijfde leerkracht en te trachten hets vereischte aantal leerlingen van 193 te bereiken, daar het dit aantal opf t-Mei 1189 zal bedragen. Genoemde inspecteur heeft zich voor 95 pet. ga rant gesteld voor dit aantal. De pastoor heeft zich in verbinding gesteld met den pastoor te Iieerhugowaard, die zich bereid verklaarde hot parochiaal verband ten opzichte van eenige kin deren te verbreken, waardoor het vereischte aan tal bereikt kan worden. Plannen voor den bouw van het vijfde lokaal worden thans ontworpen. De heer Francis vraagt of er voldoende zeker heid is voor eene aanstelling van een vijfde leer kracht, want indien het besluit zou genomen, werden voor den bouw en het aantal leerlingen is niet, verzekerd, dan zullen de kosten voor de 5e leerkracht ten laste der gemeente komen. Om dit te ontkomen, wenscht spr. eenige zekerheid. D.e voorz. zegt geen andere zekerheid te kun nen geven dan hetgeen toegezegd is door djen inspecteur en den pastoor. Na eene korte ge dachten wisseling zegt de voor zit te rtoe in deze zaak zeer voorzichtig te zullen handelen. P stroomleveringscontract met het Het bestaande stroomleveruigscontract met de gemeente eischte herziening. In het nieuwe con tract zijn enkele wijzigingen van ondergeschikt belang aangebracht. .Wordt goedgekeurd. Voorstel tot uitbreiding aan de R.K. School besturen van 80 pet. van voorschot over 1927, ingevolge art. 101 der L.O.wet 1920 De kosten van het O.L. onderwijs hebben over 1926 bedragen f8.32 per kind. Voorgesteld wordt aan de bijz. schoolbesturen uit te betalen 80 pet. en wel aan .Waarland naar 189 leerlingen f 1258 en aan Kerkbuurt naar 136 leerlingen f906. Aldius -wordt besloten. Benoeming stem bureaux en hoofdstem bureaux. Door B. en W- wordt voorgesteld voor het hoofdstembureau.' voorzitter J. Burger Jz., leden Jde Groot, P. Borst, C. Francis en S_ J. de Vries, plaatsven'. A. Dekker, A. Groeh' en A. Duijves. Stembureaux: district 1. J. Burger Jz., voorz, leden C. Francis, S. J. de Vries, plaatsverv. J, dam en J. Smit. Stemdistrict II. Voorz, A. Dek ker, leden A. Groen en N. van Holst plaatsverv. P. de Jong en P. Nieuw boer. Stemdistrict 3: voorz. J. de Groot, leden P. Borst en A Duijvis, plaatsverv. C. G. M. Immen en P. Hof. Aldus wordt bij acclamatie besloten. Benoeming leden schattingsoommissie Inkom stenbelasting. De leden van de schattingscom missie treden op 30 April as. periodiek af. Dé aftr. zijn herkiesbaar. De aftredenden worden met groote meerder heid herkozen. Regeling comptabiliteit dienst 1926. Door overschrijding van enkele begrootingspos- ten is een Suppi. begrooting '26 noodig. Daar nog geen zekerheid is verkregen betref fende eenige posten, stellen B. en W- voor, de vaststelling der begrooting aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit de voor zitter de vergadering. Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Lux eer-Tabletten 60 et. Zen uw-Tabletten 75 et. Stanl-Ta biettan 90 ct. Maag-Tablettan 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. zijn hand op den mond van dea clown leg de. „Jocelyn Gilbert of Jarvis had een zoon die gestolen werd. Maar hoe komt het u in de hersens, dat mijn meester, lord Haughton en mijn oude vriend Gilbert, die zeker nog met den troep van Cadgers rondzwerft, een en dezelfde persoon zjjjn." „Met zulk een vraag, goede vriend, kunt iemand niet afschepen, die toevallig het ge sprek beluisterde, dat gij met meester Jarvis 's avonds vóór de wedrennen op de brug te Shomcliffe hield, en die u in het circus be spiedde, toen gij hem kwaamt geluk wenschen met den dood van den jongen erfgenaam der Haughton's." .Moeder!" riep Humphrey onthutst, zich tot vrouw Melwood koerende, „wees zoo goed mjj een oogenblik met dezen heer alleen te wil len laten, die mij over bijzondere zaken schijnt te willen spreken." Vrouw Melwood die den vreemdeling, na dat zij hem van een zoon van graaf Jocelyn had hooren gewagen, met pijnlijke verbazing had aangestaard, legde haar breiwerk op de tafel en verliet het vertrek. En wat is er nu van uw dienst?" vroeg Humphrey met kwalijk onderdrukten wrevel aan den clown. „Wat voert u naar Jocelyms- Rock, Herr van... van..." „Von Wolterschocker," vulde deze op be daarden toon aan. „Vreemde zaken, mijn vriend, zeer vreemde en netelige zaken voe ren mij herwaarts. Ik bereikte Lisford giste ren juist nog tijdig genoeg om getuige te zijn van lord Haughton's huwelijk met Miss Wal ter. Waar toch is de eerste vrouw van graaf Haughton, de moeder van George gebleven. Is zij dood? Zoo ja, hoe kwam zij aan haar einde?" - SINT PANCRAS. Op een gehouden bestuursvergadering van het „Witte Kruis" werden de teekening en be grooting van het te verbouwen magazijn vast- gïsteld en goedgekeurd, zoodat eerstdaags de aanbesteding zal plaats hebben. In bespreking kwam tevens een plan om den heer van Putten' als verpleger aan te stellen. Voorloopig echter kor. nog geen meerderheid hiervoor worden gevonden. Meer ingang vond de idéé, alsnog een wijkverpleegster aan te stellen.Zoo mo- geijjk door bemiddeling van Gezinsverpleging met welke instelling men zich in verbinding zal stellen. Vooraf zal men zich verekeren van particuliere hulp in den vorm van jaarlijksche bijdragen. Het zal dus thans van de offer vaardigheid der burgerij afhangen of de eer ste grondslag gelegd zal worden. - SINT PANCRAS. Donderdagmiddag vergaderden ten huize van den heer Gerritsen de ingelanden van den Polder Westbeverkoog, ter bespreking van den ,bouw van een nieuwen molen voor diai polder /met woonhuisje voor den molenaar. Door den atK-cr.-penningmeester, -den -heer. Kroonenburg, werden de plannen daartoe uiteengezet ei te vens een finantieel overzicht gegeven, waaruit bleek dat tot bestrijding der kosten de omslag de eerste jaren f 11.— per bunder zullen be dragen. thans f8.— In verband met dit voorstel werd tevens voorgesteld het inkoop- recht in de voordeden van de sluis voor nieuw< te scheuren land op f 1.— per snees te be palen. Waar de tegenwoordige bemaling voor het weiland voldoende is, ontstond nogal wat dis cussie over de vraag hoe de kosten zouden worden gedragen. Eenerzijds stond 1n het bestuur een belanghebbende partij, die het bouwland met een extra heffing van 10 cent per snees wilde belasten ten behoeve van rente en onderhoud van het huis. Daartegenover hadden de bouwers een warmen verdediger van hun belangen in den secretaris, die het bedrag, waarover het gmg, feitelijk te gering achtte, daarvoor een duDbe- le administratie te voeren. Bovendien was voor deze heffing een ex tra heffingsverordening noodig, voor welker goedkeuring door Ged. Staten spr. vreesde. „Gij, vriend Humphrey zijt beter dan ie mand in staat over deze zaak inlichtingen te verstrekken." „Ik? waarom ik?" vroeg Melwood in toe nemende verwarring, daar hij het geheim zijns meesters zoo jjlwreed verraden en in handenl van iemand zag, dien hij voor een evendries- ten en doortrapten booswicht hietd. Maar wat gaat u in alle gevallen de vrouw aan, die gij voor een eerste echtgenoote van mijnmeester gehouden wilt hebben. Waarom bemoeit gij u met de zaak." „Waarom ik mij met de zaak bemoei?" hernam Herr von Wolterschocker op een toon die weinig minder vast was, dan diè waarop hij gewoonlijk sprak. „Het is niet meer dan plichtmatig meen ik, dat men zich de zaak van elke ongelukkige aantrekt, wier dood minstens schijn van verdenking baart. Maar in dit ge val yooral kan men mij geen te groote bemoei-» zucht ten laste leggen want de vrouw van Jo- celyn Gilbert was mijp nicht." „Uw nicht; onmogelijk..." „Zij was mijn nicht, mijn volle nicht zeg ik u hernam de clown met verheffing van stem. !„En wat is dus natuurlijker, dan dat ik mij tot u wend, als tot den vriend van haar echtge noot om nauwkeurige inlichtingen. Bij wiet kan- ik beter dan bij u inlichtingen bekomen, om-i trent hetgeen met haar gebeurd is?" „Hoe!" riep de jager op den toon der diep ste verontwaardiging, „veronderstelt gij dan, dar ee. nonzer wellicht de hand aan haar zou geslagen hebben?" „Maak u niet boos, maar bevredig mij slechts zoo gij kunt," ging de clown voort. „Ik verlang niets liever dan een overtuigen de verklaring, omtrent den toestand mijaer nicht." Had Humphrey enkel aan zijn veromwaar-, OPGEPAST EN GASONITE. De Commissi:- voor onderzoek naar plan tenziekten en bestrijdingsmiddelen te Broek op Langendijk, zoowel als de Prov. Comm. uit de veilingen van Noordholland, zijn tenmin ste eerlijk door te erkennen ddt zij en ook de wetenschap hier in Noordholland nog geen be strijdingsmiddel hebben gevonden tegen knol- voet (knoppers), dat zij genomen proeven met Gasonite niet willen erkennen of onderzoeken is jegens de tuinders wier belangen- zij plegen te behartigen niet billijk. Wjj hebben geruimen tijd geleden de Prov. Comm. een gratis proef aangeboden, doch toen was de „wetenschap" uit onze wereldzaak nog niet bekend en thans hebben wij de Prov. Comm. noch andere Comm. noodig. Kost wat het kost en hoe lang het ook moge duren, de firma Osmond zal zonder deze Commissies te werk gaan en kan niet zoo gemakkelijk uit het veld geslagen worden. Ofschoon wij het te minderwaardig hebben geacht te antwoorden, moeten wij op verzoek van enkele vertegenwoordigers dit doen. De—benoodigde hoeveelheid Gasonite hangt niet af van provisie-verdiensten, doch van dot aard der te behandelen grond, voor zwaren' grond is meer noodig dan voor lichten grond en maakt het een zeer groot verschil of Ga sonite met de hand dan wel met de machine aangewend wordt, doch het was te verwach ten dat een Commissie als boven dit niet kon beoordeelen. Van dubbel en dwars betalen kan geen spra ke zijn, omdat genoemde Commissie nooit een flauw begrip zal hebben of te weten zal ko men welke bestanddeelen van Gasonite lcnol- voef bestrijden. Gasonite is onbetaalbaar hetwelk wij na ver der te nemen proeven zullen bewijizen eti voor deze proeven hebben wij geen andere memschenl noodig dan de tuinders zelf of Commissies uit tuinders wier belangen wij zullen trachten te behartigen. IJ, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend N. V. Handel-Maatschappij; OSMOND EN ZOON, J. A. LAMMERS, Directeur. diging gehoor gegeven, hij zou den clown ze ker, ho.e krachtig hij ook voor zijn jaren ook mocht wezen, zonder hem eenig antwoord te vervaardigen, de deur uitgesmeten en zich in 't minst niet bekommerd hebben over 't geen de schavuit goed gevonden zou hebben tegen hem te ondernemen. Maar ofschoon van zijni goed recht bewust, begreep hij zich in het be lang van zijn meester te moeten matigen. Hij wederlegde dus de bedenkingen van den clown zoo goed mogelijk, bezwoer hem, dat noch graaf Haughton noch hij schuldig aan zijn dood der ongelukkige was, en verhaalde hem hoe zij,, door in toestand van delirium te verdrinken, het slachtoffer van haar eigen slecht gedrag geworden was!" Met dat al toonde Hierr von Wolterschoc ker zich niet door Humphrey overtuigd. „Ik zou uw verzekering misschien voor goede munt aannemen," zeide hij, „als het hier niet de vrouw van Jocelyn Gilbert gold, die uw meester is. Zeker," ging hij, den jager strak aanzien de. voort, ..zeker heeft Philip Jocelyn zijn te genwoordige vrouw geheel onbekend gelaten- met zijn eerste huwelijk?" Ik weet niet wa ie gnaf zijn tegenwoor dige vrouw zegt of voor haar verzwijgt,'" ant woordde uHmphrey op achteloozen toon. „Waarom vraagt gijl hem zeiven niet, wat gij: weten wilt?" „Dat zou ik vonder twijfel doen, mijn vriend, hernam de clown, „als de graaf zich op het oogenblik op het vaste land bevond. Nu wil ik liever zijn wittebroodsweken niet be derven door hem achterna te reizen, om hemi met vragen over zijn eerste vrouw lastig te vallen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3