Het Verdrag met België. Nieuwstijdingen Buitenland Sproeten komen vroeg in Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. (Meervoudige Kamer). Zitting van Dinsdag 29 Maart. Bekwaam bek') en voorzichtigheid moeten hier samengaan. De 28sto December van het vorige jaar was voor den schoenhandelaar D. M- te Alkmaar geen aangenamer* en voordeeligen dag. Terugkomende van een zakenreis uit de rich ting Sehermeer, reed hij met zijin fordwagen op het kinderachtige en voor het hedendaagsch ver keer absoluut onbruikbare vlotbruggetje, en had toen het ongeluk een viertal menschen aan te rijden. Een hunner, een koopman uit Alkmaar, was zoo stevig geraakt, dat hij in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden ver voerd en het wel 13 weken duurde, eer hij' zijn bezigheden weer kon hervatten. Voornamelijk met betrekking tot deze aanrijding, stond de schoen- handelaar naden terecht ter zake het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De aangereden getuige diende nog; een civiele actie inj groot f300, welke vordering echter niet in het strafproces kon worden opgenomen, omdat het toegestane maximum f 150 bedraagt- Het stond echter den getuige vrij, zijin vordering bjj den burgerlijken rechter in te dienen. B overdachte heer M. toonde echter een brief, waaruit moest blijken, dat de verzekering loze schade met den gekwetsten reeds heeft geregeld. De verdachte beweerde trouwens, zich niet schuldig te beschouwen. Hij zou zelfs <eenige minuten hebben gewacht eer hij de brug opreed. Hij zag plotseling menschen voor zijn wagen en remde met alle kracht, doch dit kon de aanrijding niet voorkomen. Volgens genomen proeven zou de voetrem eerst na 9 meter voortglijding hebben gewerkt. De officier achtte dan ook het te laste schuld- misdrijf bewezen. Verzachtende omstandigheden zijn evenwel, dat de verdachte gunstig bekend staat en de geldelijke schade is vergoed.Daarom wil het O.M. zich bepalen tot ©en eisch van f 200 boete of 100 dagen hechtenis. y Geen prijzenswaardige daad. Een arbeider uit Hensbroek, Klaas V., in 1899 te Egmond binnen geboren, staat terecht ter zake handelingen, die het noodig maakte, dat de zaal voor het publiek werd afgesloten. Tegen ver dachte, die door mr. TI. P. M. Kraakman werd verdedigd, vorderde de officier 2 maanden ge vangen isstrat'. Drie ridders van de fleséh. In dén nacht van 6 op 7 November was de po litie, die was aangewezen om voor de orde, rust en veiligheid van het goede Modem blik te wa ken, van :meeniug, dat zekere heer \V. A. Sw. meer dan noodig onschadelijk moest worden ge maakt, daar hij onder den. invloed van Bacchus, de orde verstoorde door zijn luidruchtigheid en vechtlust. Genoemde heer S. werd dan ook door rijks- en gemeentepolitie, drie man sterk, aangegrepen om te worden opgeborgen in de comfortabele loea- liteit die Medemblik voor onrustige burgers be schikbaar- heeft. Deze arrestatie ging echter met tamelijk veel moeite gepaard, niet alleen omdat de aangehou dene niet veel medewerking toonde, maar ook omdat hij krachtdadig hulp kreeg van zijn broe der Simon, en nog een andere nachtvogel, Joh. P., die met vereende krachten probeerden te politie haar prooi te ontrukken. Maar de drie veldwachters waren ook niet bepaald van Deven ter koek, en bleven meester van het terrein, ter wijl niet verzuimd werd de heldendaden van Wil- FEUILLETON Nacht en Morgen 54) Eerst was ik voornemens", vervolgde de heer Walter, wien de verandering in de uitdrukking van het gelaat van zijn compagnon niet ontgnviv „om mijne dochter niets boven haar uitzet fe ge- vpn, dat, zooals gij weet uit het goed in Yorks hire en uit mijn hotel op Portland-place bestaat Bij nader- inzien heb ik dat echter wat te karig geoordeeld en besloten haar bovendien een huwe lijksgeschenk te koopen, de echtgenoot© van den graai' van .Haugthon volkomen waardig, een dia manten collier namelijk, waarvan ik den aankoop niet uit mijne gewone inkomsten kan bestrijden. De heer Walter zweeg eenige oogienblikken. „Dii is één punt," ging hij na bespeurd te hebben dat het gelaat van zijn compagnon een weinig ophelderde met meer moed voort. „Ik heb echter nog een wensch. Ee Abdij, het eenige landgoed, dar. ik thans in eigendom behoud, ligt wat ver nit. den koers; én toch zou ik mij er niet. gaarne van ontdoen, omdat mijn vader er zeer aan ge hecht was. NuTs mij dezer dagen een uitmunten! landgoed in Herforkshire voor den spotprijs van vijftien duizend pond te koop aangeboden." ,.Ik vind uw wensch om dichter bij de hoofd stad te wonen, zeer billijk," antwoordde ae jon gere compagnon op drogen toon. „Houd mij echter de opmerking ten goede, goed© mijnheer Walter,, dat de vorige chefs zich steeds tot regel stelden om niet dan in de hoogste noodzakelijkheid aan het bankkapitaal te raken. Uw oude heer putte zijn-jaarlijks ere diet van drie diiizehd pond niet alleen nooit geheel uit, maar beschikte er in I lem, broeder Simon en hun. beider vriend be- hoorlijk te relateeren. j Zulks met het aangename resultaat, dat tegen de gebroeders Willem en Simon S,, ieder 14 da- i gen gev. en tegen J. P. f25 boete of 25 dagjen i hechtenis wera gevorderd. I Slecht geplaatste critieik. De heer Willem S., die in de voorgaande zaak als ©erste verdachte paradeerde, genoot de dubi euze eer, dat de rechtbank zich nogmaals met hem moest bezig houden. Hij had namelijk in den Oudejaarsnacht, toen hij 'deel uitmaakte van een gezelschap burengerucht verwekkend© zwier- bolleu, een drietal surveilleerende veldwachters eeu grof en gemeen scheldwoord toevoegde. Ter zake dit ongepast optreden, werd tegen meneer Willem f20 boete of 20 dagen hechtenis gevor derd. Eeu zwak zaakje. Het slotnummer van dit schaarsche recht bank repertoire was een caféhouder uit den Hel Ier, de heer D. C., aan wien ten laste was gelegd, verduistering van een vloeistofapparaat, om bier- leidingen te reinigen. Door bemiddeling van den reiziger Jansen had de neer C. een dergelijk appar raat zich aangeschaft en zich contractueel ver bonden ieder jaar f 40 huur te betalen, terwijl echte rhet apparaat het eigendom bleef van den vorkooper. De caféhouder, die geen afschrift van het contracht had gekregen en in de meening ver keerde dat het zijn eigendom was, had evenwel dit apparaat aan een anderen caféhouder verkocht voor f 25. Hij stond nu terecht wegens verduis tering, doch de officier was van oordeel, dat iemand, die gunstig bekend staat en f 2544 pen sioen geniet, voor zulk een gering bedrag met opzet geen oneerlijke handeling zal plegen ©n vorderde mitsdien vrijspraak. HET VERWORPEN VERDRAG. De Duitsche-nationale „Deutsche Zcitu.ag" w ijdt thans ook nog ©ein beschouwing am het votum der Eerste Kamer inzake het Nederl.- Belgisch Verdrag. Het blad betreurt, dat Duitschland in dez zo aangelegenheid een ^oo lijdelijke houding heeft aangenomen; terwijl Frankrijk en Enge land als garamdeeremde mogendheden van 1839 veelal actief in de strijd om het verdrag in Ne derland hebben ingegrepen, heeft de derde ga- randeerende mogendheid, Duitschland, ztch volkomen passief gedragen, ofschoon het juist de Duitsche belangen zijn, die de Nederland- sche oppositie verdedigde. Mei alle mogelijke problemen houden f)uit sche politici zich in de pers bezig, het ook voor West-Duitschland zoo hoogst belangrijke vraagstuk van de regeling der Nederlandsch- Belgische betrekkingen waagde echter geen hunner ter sprake te brengen. Het Ned^rlandsche bedrijfsleven, en in het bijzonder de Nederlandsche scheepvaart en handel, welker vitale belangen niet aan de kust van den Atlantischein Oceaan e» van Het Ka- naa' maar in het Duitsche achterland liggen, hebben den strjjd alleen gevoerd en gewonnen- Het blad spreekt tenslotte de verwachting uit dat, als straks de quaestie opnieuwij aan de orde komt, ook Duitschland zich wat meer zal inleresseeren voor dit probleem, dat immers voor een niet gering gedeelte een Duitsch vraagstuk is. Ware het verdrag aangenomen, dan zou de Duitsche Rijnvaart en een deel der West-Duit - sche kanaalscheepvaart volkomen on-der Fransch-Belgischen invloed zijn gekomen. (Hbl.) Aan het kantoor der directe belastingen (buitengemeenten) te Haarlem, is ontdekt, dat verduistering is gepleegd. Door belastingbetalers i in de buitengemeenten werd geld overgemaakt I per postwissel. Een der ambtenaren nu hield ge- 1 regeld postwissels achter. Het. totaal verduisterd bedrag wordt op f3000 a f4000 geschat. MISHANDELING. In ,,de Hoeve" onder Nieuwkuik heeft, naar de ,,'sHert. Crt" meldt Maandagavond een ernstige mishandeling plaats gehad. I De 78-jarige A. v. d. Pol hoorde n.l. rumoer nabij zijn huis, waarop hjj met een lamp in j de hand naar buiten ging om t ezien, wat er I gaande was. Zoodra hy echter buiten was, kwam «en persoon op hem af, sloeg hem de lamp uit de 1 hand en bracht daarop v. d. Pol met een groot f mes een d japen steek in den rug toe. Ook de zoon van v. d. P., die hierop naar buiten j kwam, kreeg ernstige steken in de zijde, waar bij waarschijnijkl de long geraakt is. Beiden verkeeren in ernstigen toestand, of schoon er volgens verklaring van den dokter geen direct levensgevaar bestaat. I Als verdacht van deze mishandeling is door de marechaussee uit Heusden in hechtenis ge nomen de 18-jarige WT. v. O., eveneens in de Hoeve woonachtig. 1 i Hij blijft alle schuld ontkennen, hoewel hij door v. d. Pol en zijn zoon als de dader aan- gewezen werd. Ook werden alle jongelui ge- hoord, die met verdachte op het middemach- telijk uur in gezelschap waren. Geen van hen' I kon of wilde de politie aanwijzingen geven. I V'oorloopig is v. O. op vrije voeten gesteld. Eenige dagen geladen maakten wij mai ding van de arrestatie -j/an twee mannén en- van de vrouw van een hunner ter zake ver moeden van oplichting van een dame te Ami sterdam voor een bedrag van f 22.000 Maan- uag is ten huize van een der manin urn opnieuw" een huiszoeking gedaan, met het resultaat, naar „de Tel." meldt, dat een bedrag van f 5000 werd aangetroffen. Het resultaat daarvan was, j dat ook de andere echtgenoote gearresteerd werd, zoodat nu in totaal vier personen voor. deze zaak in hechtenis genomen zijn. de laatste jaren zelfs niet voör de helft over. Gij begrijpt wel dat ik u in 't mipst) niet de, wet wil voorschrijven; alleen het belang der firma dringt mij... „Mocht het halssnoer te duur uitvallen, viel de heer Walter zijn compagnon in de. rede, „dan zou ik natuurlijk van de vervulling van mijn anderen wensch afzien. Maar latei) wij eerst mijn erediet eens nagaan." De heer Burham scihelde, en vroeg aan den bediende dis binnenkwam, om de boeken, die hij noodig had. Nadat deze gebracht warén sloeg hij er een open en zeidé, met -den vinger in het boek wij zende: „Honderd negentig duizend achthonderd1 en veertig pond. Zooveel bedroeg uw aaédeel op 31 Dec., en sedert, meen ik, is door u over niets meer beschikt." „Hoe is dat kapitaal belegd?" vroeg de heer Walter. Zijn compagnon sloeg een ander boek open en las, de posten met den vinger volgende„Voor vijl' en veertig duizend in geaonsolidoerden, voor vijftien duizend pond in schatkist biljetten en voor' tienduizend pond in spoorwegaandeelen. Het ove rige is op hypotheek of tegen een gemiddelde rente van vier peroent in dé wandeling.'' „Dan moesten wij, dunkt mij, de geconsolideer de:! die thans hoog staan te gelde maken," zeide de heer Walter, zijn compagnon uitvorscheni aanziende. Het gelaat van dezen betrok opnieuw. Hij was bankier in zijn hart en kon het denkbeeld eenér aanmerkelijke vermindering van het kapi taal der firma moeilijk, verdragen. „Zoudt pii over dit gansehe bedrag wensehen te bescnikken?" vroeg hij, niet zonder eenige tre- vreemding. DE CHAOS IN CHINA. Sir Austin Chamberlain deelde in hét Lager- I huis mede, dat hij in staat was, de dezer dagen I gedane medeieelingen ovor de incidenten te Nati- i king aan te vullen met feiten, deels rechtstreeks i door den Britschen gezaui ré Peking verkregen I van de Amerikaansche en Japansehe vertegen woordigers. Het plunderen geschiedde door soldaten in uni form. Dit feit werd onder eede bevestigd door den Britschen oonsul generaal, den consul der V. S. en tal van verantwoordelijke Britsche en Ame rikaansche inwoners. De plunderaars hadden klei ne groepen gevormd, aan wie fluitseinen werden gegeven en nadat het schieten der oorlogsschepen begon werden zij door trompetsignalen terugge roepen. Het Britsche consulaat generaal werd omsin geld en er werden schildwachten geplaatst. On geveer dertig soldaten brachten den vorigen nacht in het huis van den vioe-oonsul door, dat destijds leeg stond en hesehen de revolutionaire vlag toen de plunderaars binnentrokken. Buitenlaudsehe vrouwen, waaronder mevrouw Giles, dg vrouw van den Britschen consul generaal werden terdege ge fouilleerd en op ruwe wijze bferoofd van haar kostbaarheden. Aan tal van vrouwen werden de kleeren van het lijf getrokken en twee Amerikaan sche vrouwen werden hog juist bijtijds voor een poging tot geweldpleging behoed. Katï de bank het niet Tijden?" hernam de heer Walter. Lijden O ja!" antwoordje de ander- Maar men weet nooit wat er gebeuren kan. Lord Yas- fjeld sprak mij verleden week van een belang rijke hypotheek, ciie hij op zijn goederen in Lin- colnsnire en Derbyshire wenschte te nemen." „Misschien zal het dan beter zijn, als het tot een te geide maken moet komen, de spoorweg aandeelen of de schatkist bons, of desnoods bei de ré' verkoopen zeide de heer Walter. „Aan het landgoed denk ik niet meer: ik bepaal mij bij hét halssieraad waarvoor ik mij de diaman ten op dé juweelen-verkoop ing die morgen ge houden zal worden, zelf hoop aan te schaffen. Reken er. dus op. dat ik over een paar dagen over belangrijke sommen beschikken zal.'' „Zeer goeu!" zeide de höer Burham met eeu onderdrukten zucht. „Gij weet dat gij', binnen dé grenzen van het contract óver uw kapitaal beschikken kunt." „Vaarwel, mijnheer Burham, ik blijf hpg eeni ge dagen té Londen. Zal ik het genoegen eens hébben u op Eortland-plaoe bij mij aan tafel t'e zién „Als gij, weder eens in de stad komt, mijnheer Walter, voor ae eerstvolgender dagen ben ik mijn woord' kwijt," antwoordde de jongere compagnon, die duidelijk meende te bespeuren, dat Je ban kier zijn vraag slechts beleefdheidshalve deed. 1 De heer Burham wilde den chef naar zijn rijtuig' vergezellenmaar deze gedoogde dit niet, en de compagnons namen dus aan den ingang van het kabinet afscheid van elkander, j Toen Henry Walter döor de spreekkamer naar het voorhuis wilde gaan, werd hjj.een juffrouw gewaar, die met Clement Austin in gesprek was en'met den rug naar dé kantoordeur stond. Nait- Deze feiten konden door beëedigde verklarin gen worden vastgesteld. De minister had vernomen, dat de buitenlanders niet waren gemolesteerd door de Noordelijke troe pen en ook niet door de inwoners, maar dat de laatsten voortdurend vriendschappelijk gezind wa ren en de buitenlanders hielpen ontsnappen. Het j plunderen en de vernieling waren erger dan men eerst besefte. De aanvallen op de buitenlanders waren zorgvuldig georganiseerd. Het Britsche con- sulaat generaal was in het bijzonder het doelwit. De consul en de zijnen hadden alles verloren. Zij worden onder bedreiging met geweren van hun kostbaarheden beroofd, hun huizen werden ver brand na geplunderd te zijn en de meubelen wer- den voor brandhout gebruikt. De havenmeester Hu oer werd gedood. Ten aanzien van de behandeling, welke de Ame rikanen te. Nanking ondervonden, bleek uit Je berichten, dat na den moord op een Amerikaanse!) zendeling en poging tot moord op tal van anderen door nationalistische soldaten, de Chineesohe po- I li tie den Ameri kaanschen consul waarschuwde I dat hij en de zijnen zouden worden omgebracht als zij niet wisten te ontkomen. ëZijm gezelschap, bestaande uit een officier, elf matrozen, negen burgers en twee kinderen, nam dientengevolge de vlucht over het open veld, onder aanhoudend j vuur, naar het Socony-huis op den heuvel van de j Standard Oil Company boven de stadsmuren, waar zich reeds Amerikanen en Britten bevonden j Hoewel beroofd en herhaaldelijk bedreigd door i nationalistische soldaten, slaagden de consul, ae 1 vice-consul en de bedrijfsleider der Standard Oil er' twee uur lang in, de Chineezen buiten het huis te houden. Tenslotte drongen deze binnen. Het aan tal dergenen, die zich'irr het huis bevonden, zien de trokken zij terug en begonnen in steeds toene- menden getale op hen te schieten. Daarop wier pen Britsche en Amerikaansche schepen granaten dicht om het huis heen en was het gezelschap, i-n staat over den muur te ontsnappen. Nationalistische soldaten schoten opzettelijk op den consul der V.S. werén de dat hij consul was en met de bedoeling hem te dooden. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. EEN MERKWAARDIG PROCES. Te Weeneo is onder grooten toeloop een sensa tioneel preces begonnen tegen een z.g. „inge nieur, Ernil Marek, beschuldigd zich met een bijl een stuk van zijn been te hebben afgekapt, teneinde een groot bedrag van een verzekering uitbetaald te krijgen. Marek wiens verwonding sinds den dag, n.l. 17 Juni '25, toen deze ontstond, nog niet ge nezen is, werd op een rolstoel de gerechtszaal binnengereden, terwijl zijn vrouw Martha en haar zuster Paula Lowenstein, op de beklaagdenbank zitten. Marek, zoo schrijft de Weensche corres pondent van de „Voss. Ztg." is pas 23 jaar oud; zijn vrouw is 29. Zij beheerseht haar man blijk haar geheel en al. Zij was gezelschapsdame bij een ouden rentenier, van wien zij een legaat kreeg waarna zij Marek huwde. Deze wae sen jaar op de Techn. Hooge school geweest, waarna hij zich -als ingenieur uitgaf en in het Burgenland als zoodanig een betrekking wist té krijgen. Daar hij! echter met zijn vrouw op grooten voet leefde, en daardoor zeer in dp schulden geraakte, schijnt- liij het wanhopige plan te hebben opgevat zich in het bezit te stellen van nieuwe gelden door een verzekeringsmaatschappij. Hij sloot met den Anglo Danubian Lloyd. een verzekering voor 100.000 dollar ingeval hij liet leven verloor, 400.000 dollar bij levenslange inva- vvelijks had hij hare stem vernomen, of hij trad achteruit en keerde naar het kabinet van zijn compagnon terug, waarin hij den voet nog niet gezet had toen Clement hem achterop kwam, en tot hem sprak: „Mijnheer Walter! er is een juffrouw in het zij- zijvertrek die u wenscht te spreken." „Wat heeft zij mijl te zeggen?" vroeg de ban kier op gemelijken toon. „Ik weet het niet, mijnheer," antwoordde Cle ment aarzelend. „Gij weet dan 'toch hoe zij heet?" „Zij heetMathilda Wilmot." „Mathilda Wilmot," herhaalde do bankier, het hoofd schuddende. „Zeg aan Mathilda Wilmot, dat ik haar vervolgingen moede ben en haar nu, evenmin als vroeger te woord' wil "staan. Wat drijft dit meisje 'toch? .Verkeert zij in behoeftig© omstandig heden Waarorh nam 'zij Jan dé hulp niet aan, die ik haar reeds verscheidene malen heb aangeboden „Zij verkeert niet in behoeftige omstandig heden..." zei Clement; „bovendien bezit zij vrien den, die haér zouden helpen, als zij zich in nood bevond." „Zoo gij ook een vriend van haar zijd," ging' Henry Walter op zachter toon voort, „geef -haar -dan een bewijs van uwe vriendschap,door haar te beduiden, dat zij in mij' insgelijks een' oprecht: vriend bezit, die 'genegen is haar in alles van dienst te zijn maar haar onmogelijk te woord kan staan. Mathilda Wilmot en hare vrienden moesten begrijpen, dat mijn zenuwgestel door het jammerlijk uiteinde van haar vader zóóveel ge leden heeft, dat een ontmoeting met haar de noodlottigs te gevolgen voor mij na zich zou sle pen. Tracht haar te overtuigen, dat dit en niets anders de reden is, waarom ik haar niet zien wil. Vaarwel mijnheer!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2