De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond 7 uui ten gemeentehuize. Na opening door den voorz., den E.A. Heer A. J. Wijnveldt, Burgemeester, worden de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedge keurd. Bij loting wordt uitgemaakt, dat de stemmingen zullen aanvangen bij den heer De Boer. Mededeelingen. a. goedkeuring van de Kroon op de verorde ning tot heffing van leges ter secretarie Deze is in werking getreden i Maart jl. b. goedkeuring op de gemeentebegrooting '28. Dan worden door den voorz. eenige mededeelin gen verstrekt over de GASGE&CHIEDENIS. De voorz. zegt dat de Commissie van Beheer der Lichtbedrijven zich in een paar vergaderingen heeft bezig gehouden met een onderzoek naar de ge wraakte 5 pCt. en de eventueele gascorruptie. Van de gemeentebesturen van Noord- en Zuidscharwoude was een verzoek ingekemen om te onderzoeken of de 5 pCt. door den Dir. rechtmatig waren genoten. Na het verstrekken vari uittreksels uit de notulen en bestekken werd met 8 tegen 7 stemmen besloten geen verder onder zoek in te stellen, omdat de commissie tot de con clusie was gekomen, dat deze terecht waren ge noten. Toen werd behandeld een adres vaan de ge- jneente Oudkarspel om den heer van der Stel uit tc noodigen en te hooren, welk verzoek werd in gewilligd met 8 tegen 6 stemmen. Besloten werd daarbij, dat deze moest komen zonder zijn ad vocaat. Door mij is niet verdedigd, wel den advo caat mede te nemen, daar dit door den raad niet uitdrukkelijk naar voren was gebracht. Den 28 Febr. werd een schrijven van den heer v.d. Stel behandeld, dat in zeer vage bewoordingen was ge steld en waarin alleen werd gesproken over in be- slag genomen boeken van de Firma Wilson, en de Firma Gautzsch. Verder vroeg hij f 100 ver goeding voor zich en zijn advocaat bij overkomst ieder afzonderlijk, en tevens vergoeding van reis- en verblijfkosten. Toen werd met 13 tegen 2 st. het voorstel om hen te laten komen, verworpen, en met 10 tegen 5 stemmen aangenomen den heer van der Stel niet uit te noodigen. Op die vergadering werd door den voorz. mede- deeling gedaan van een 18-tal ingekomen antwoor den van verschillende Firma's, waarvan er 16 on der eede verklaarden nooit of te nimmer steek penningen te hebben aangeboden terwijl de 2 an dere Firma's meenden dat een gegeven woord vol doende moest zijn en den eed alleen wenschten af te leggen voor den bevoegden rechter. Besloten werd nog aan alle Firma's, waarmede de fabriek zaken heeft gedaan, een dergelijke ver- 'klaring te vragen. Intusschen is de Directeur reeds eenmaal door den rechter-commissaris gehoord geworden, zoo- I tfat het onderzoek is aangevangen. De uitslag van dit onderzoek zal, vervat in een rapport, aan de raden worden toegezonden. En geeft Z.E.A. in overweging dit rapport af te wachten. Dit is in het kort wat er in de commissie is voorgevallen en voorz. meent het hierbij te kun nen laten. De heer Bakker zegt het er niet mee eens te ■zijn, dat de commissie de kwestie van de 5 pCt. niet verder onderzoekt omdat zij meent, dat het den Dir. rechtens toekomt. Hieruit blijkt dat de commissie het er mee eens is, dat het hem toekot wanneer het in het bestek staat, zonder goedkeuring van de raden. Wat het verzoek van OudkarspeL betreft, had hij het hooger gevonden, wanneer de commissie het direct had verworpen. Hierdoor is een valsche schijn gewekt. Een ieder kan weten dat van der Stel niet komt zonder zijn advocaat. Spr. zal echter het rapport afwachten. 1 De voorz. zegt, dat het verzoek van Oudkarspel door hem sterk is verdedigd, zoodat er door ie mand is voorgestemd, die naar de vergadering was gegaan met het voornemen tegen te stemmen. La ter is het verworpen, omdat de brief van Van der Stel zoo vaag was gesteld. Tevens werd in verband met de 18 verklaringen de meening gevestigd, dat Jhet niet meer noodig was. Wij hebben ons echter vastgehouden aan het hier genomen besluit- Persoonlijk is spr. ervan overtuigd dat er aan de 5 pCt. niets te doen is. Dit is een bedrag dat uitgekeerd moest worden aan de Directie voor toezicht, teekeningen, e.d. terwijl eenige artikelen verder in het bestek staat, dat met de directie de Directeui wordt bedoeld. De notulen zijn erop'nageslagen, maar hoe wer den die vroeger gehouden? Toen de kwestie daar door nog niet duidelijk werd, is gevraagd of een der oudere leden hiervan iets wist, en werd mede- deeling gedaan, dat bij den bouw van de kamer ovens gevraagd werd of het waar was dat de Dar, daraan 3000 gulden had verdiend, de toenmalige voorz. daarop antwoordde, dat dit een buitenkansje was en niet altijd voorkwam. Dfe heer Kostelijk zegt later tegen de uitnoodi- ging te hebben gestemd, omdat hij den indruk kreeg dat er niet veel gebeurd was, en kreeg tevens de gedachte dat van der Stel op deze wijze een geldzaakje ervan gaat maken en dat stadt hem ftegen. iDe heer Paarlberg zegt, dat door hem geen waarde wordt gehecht aan de 18 verklaringen. Ech ter bevreemdt het hem ten zeerste dat de tègen- nota van den Dir. nooit is openbaar gemaakt, ter wijl de eerste nota van burgemeester van Spengler geheel publiek is geworden. Dat is niet in den haak. Spr. had gaarne gezien dat er over de nota van den Dir. mededeelingen waren gedaan in een Perscommuniqué. Verder vraagt hij of er meer voorbeelden zijn genoemd dan alleen de f 3000, of is het alleen door die eene persoon gedaan?. Tenslotte vestigt hij er de aandacht op, dat nooit nog de mededeeling gedaan is, dat het met die 5 pCt uit moet zijn. De voorz. antwoordt, dat er nooit over gespro ken is de nota van den Dir. openbaar te maken- •Er is een afschrift verstrekt aan de gascommis- sieleden. Maar ook nooit is het verboden de nota aan de krant te verstrekken. Er zijn ook geen andere voorbeelden genoemd dan alleen de f3000. Verder is het natuurlijk duidelijk, dat geen proc. meer mogen worden uitgekeerd. Wanneer de zaak teil einde is, zullen zeker van mijn kant ingrijpende voorstellen worden gedaan. Reorganisatie moet er komen en scherpere bepalingen met betrekking tot het aannemen van fooien. De heer Paarlberg zegt, dat er uit de notulen nooit is gebleken dat er een besluit is genomeD over de 5 pCt. Het valt dan ook nooit te bewijzen of de Directeur dit er zelfstandig heeft ingezet ot onder goedkeuring van de commissie. De voorz. antwoordt, dat ieder bestek is vast gesteld geworden door de commissie. De leden hadden dus alle gelegenheid hierover te spreken. De heer Paarlberg. Hoe kon een lid van de Commissie dan zoo vreemd opzien, toen hij in de krant las over de 5 pCt. iDe voorz. Dat weet ik niet. Ik kan niet overal een antwoord op geven. De heer Kostelijk zegt, dat de jonge leden hier- Tan niets wisten, maar de ouderen wel. De Raad zal thans het rapport afwachten. Ingekomen stukken. a. proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger op 29 Februari 1928. b. Brief van de afdeeling Langedijk van den A.N.G.O.B., houdende dankbetuiging voor de over 1927 verleende subsidie. c. adres van de heeren J. Blokker en G. Hart te Oudkarspel, houdende verzoek, om gedurende de kermissen in 1928 aan hen, met uitsluiting van anderen, vergunning te verleenen tot het ex- ploiteeren van een bioscoop. Dit stuk komt in handen van B. en W„ omdat de raad niet bevoegd is hierover te beslissen. De heer Bakker verzoekt rekening te houden piet eigen burgers. d. overzicht van de ontvangsten en uitgaven j van den Vleeschkeuringsdienst in den keurings kring Oudkarspel over 1927. De ontvangsten hebben bedragen f4891.25, de uitgaven l .00^/2 zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van f 45424V2> welk bedrag aan de aangesloten gemeenten is uitgekeerd. e. Adres van de vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, hoduende verslag van het onderzoek naar de me dewerking van belanghebbenden, ten behoeve van de kanalisatie van Westfriesland. B. en W. stellen voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De voorz. voegt hieraan toe, dat men meer en meer in vergaderingen van publieke lichamen de stemmeen hoort opgaan voor verkrijging van het kanaal Huigendijk—Omval. Door onzen raad is besloten aan het plan in zijn geheel geen subsidie te verleenen, omdat het niet in het belang van de gemeente werd geacht. B. en W. meenen echter dat geen medewerking mag worden onthouden tof het verkrijgen van het kanaal Huigendijk—Omval en zouden gaarne het oordeel van den raad hier over vernemen. De heer Kostelijk juicht het plan Huigendijk— Omvai hartelijk toe en kan zijn volle sympathie betuigen met het verleenen van een eveintueele bijdrage. |De heeren De Boer, Groen en Kroon laten zich in denzelfden geest uit. De heer Bakker meent dat men met de vorige verwerping in dit geval het kind met het Badwater heeft weggegooid. Spr. meent dat dan aanstonds het eene gedeelte hiervoor het andere daarvoor gaat ijveren en de kosten precies gelijk blijven. Hij is van oordeel dat men gevaarlijk spel heeft gespeeld met de verwerping van het kanalenplan. De voorz. zegt, dat men ook nu nog niet weet of het plan in details zal worden afgewerkt. Maar hier is iets gaande over het kanaal Huigendijk—» Omval. Nu bestaat de mogelijkheid, dat B. en W. izullen worden uitgenoodigd tot een vergadering om actie te voeren voor verkrijging van genoemd kanaal. De bedoeling van B. en W. is te weten dat dan de raad achter ons staat. De heer Kostelijk is van oordeel dat men ook in Schagen en omstreken voor dit plan is, omdat ook vandaar alles vervoerd moet worden langs de Zes Wielen. De heer Bakker gelooft niet dat men voor dit stukje de toegezegde Rijks- en Provinciale sub sidie zal krijgen. raad spreekt zich hierna uit voor medewer king aan het plan tot het verkrijgen van het ka naal HuigendijkOmval. f- Balans en Winst- en verliesrekening'met toe lichting van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Alkmaar over 1926. g- Begrooting van den Keuringsdienst van Wa ren in het gebied Alkmaar over 1928. De bijdrage voor deze gemeente is bepaald op f 319-59, terwijl over 1925 f39.14 is terugontvangen h. verslag van de commissie tot Wering van schoolverzuim over 1927. De heer Bakker spreekt er zijn genoegen overuit dat de commissie zoo weinig behoefde op te tre den, ook in verband hiermede, dat het vorig jaar 200 verzuimen aan de kath. school waren voor gevallen en ook dit is verminderd. i' verslag van den toestand der gemeente over j- Beredeneerd verslag ingevolge de Woningwet pver 1927. 5 Deze verslagen zullen circuleeren. In verband met het gemeenteverslag zegt de heer Bakker dat er nog veel afval te water wordt geworpen, ondanks het feit, dat er krachtig op, toegezten wordt. Nog nooit heeft hij gelezen dat er iemand uit Oudkarspel voor den kantonrechter is geweest wegens overtreding. Hij hoopt, dat de politie zoo zal doorgaan. De voorz. zegt aan de politie nogmaals strenge torders te zullen geven, en zal bij overtreding van pet verbod tot het te water werpen van afval, jpnherroepehjk proces verbaal worden opgemaakt. flJe heer de Boer herinnert aan een naar zijm mng nidertijd genomen besluit, om de noordelijk ste womng van het doorgangshuis op te knappen- >Spr. vraagt of dit heeft plaats gehad. ,De voorz. zegt dat het een woning is die be schikbaar wordt gehouden voor dakloozen. Wan neer iemand daar moet worden ondergebracht kan men de woning direct in orde laten makem Z.E.A. meent met het oog op de finantien verbete ring met van tevoren te moeten aanbrengen. De heer de Boer meent dat het een raadsbesluit is,geweest en vraagt of dit is uitgevoerd? Weth. Kroon zegt, dat het zoo is, als de heer De Boer mededeelt, maar het toen ook door de finan tien is tegengehouden. |De heer Kostelijk zegt dat het perceel indertijd is' gezet voor doorgangshuis. Nu wordt er al één woning geregeld van bewoond, en spr. is bang, dat dit ook met de andere woning het geval zal eijn zoo die wordt opgeknapt. Dc heer Groen zegt dat dit ook zijn bezwaar is. De voorz. meent ook, dat deze woning niet ge- lijk mag staan met een huurwoning. De heer Paarlberg herinnert er aan dat het huis lis ingericht aan een kant toen een woonschuit met meer gebruikt kon worden. Moedwillig is de eene kant klaar gemaakt en de andere niet. Mis schien kan de Pers er eenigszins rekening mee- hmiden, maar ook hij is er bang voor, dat zoo .men uit de discussies verneemt, dat de woning wordt ingericht, wanneer men erin trekt, de wo ning zeer spoedig bewoond zal zijn. De voorz. Ik heb eenmaal de heeren den mond gesnoerd, ik doe het niet meer. Beter was het ge- Veest, dat deze discussies niet waren gehouden, maar de Pers mag ze gerust volledig publiceeren. k. verordening van het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling. 1. Instructie voor den Correspondent der Ar- beidsbemdideling. Voorz. hoopt in de volgende vergadering de commissie van toezicht te kunnen benoemen- m. Verslag van de Commissie van Toezicht op 'het Lager Onderwijs over 1927. Voorz. zegt dat in dit verslag gesproken wordt over den toestand der schoolbanken. Dit is aan B. en W. bekend. Het -vorig jaar heeft het school gebouw een grondige reperatie ondergaan, zoowel in- als uitwending. Dit jaar moet nog een portaa' behandeld worden en dan is de school uitstekend in orde. Thans moet er veel gedaan worden aan de andere gemeente-eigendommen. Deze begrooting laat daardoor niet toe nu met bankenvernieuwing te beginnen. B. en W. hopen hiermede bij de vol gende begrooting een aavang te kunnen maken. n. Verslag van den Vleeschkeuringsdienst ip de Centi-umgemeente Oudkarspel over 1927. Voor kennisgeving aangenomen o. rapport van het hoofd der school over het terloop van het vervolgonderwijs. B. en W. hebben een avond dit onderwijs bij gewoond en zijn tot de overtuiging gekomen dat het in een bestaande behoefte voorziet. Met veeL animo is door de leerlingen deelgenomen. Begonnen werd met 23 leerlingen te weten 6 meisjes en 17 jongens. De cursus eindigde met 19 leerlingen en wel 6 meisjes en 13 jongens. Het aan tal ongeoorloofde verzuimen bedroeg 58, het aan tal geoorloofde 72. Het onderwijs werd door ge middeld 19 leerlingen gevolgd. Voorstellen van B. en W. Intrekking van het raadsbesluit van 16 De cember 1927 en opnieuw wijzigen van art. 22 van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Dezp wijziging houdt verband met de bepalin gen over den gezondheidstoestand van bestedelin gen en van het gezin waar de uitbesteding plaats vindt. Deze doo rden Min. gewenschte wijzigingen wor den aangebracht. 2. Het aanvragen van vrijstelling van het ge ven van onderwijs in Lichamelijke oefening (vak J, L.O.-wet 1920.) De voorz. zegt in zijn toelichting dat de L.O.- wet 1920 de gemeenten verplicht in 1936 over te gaan tot het geven van onderwijs in lichamelijke oetening (dit is oefeningen aan toestellen). Daar voor is dan noodig een leeraar M.O. Nu staat da wet echter toe, dat aan Ged. Staten voor den tijd van 2 jaar ontheffing kan worden gevraagd, wes halve B. en W. voorstellen dit verzoek te richten Overeenkojnstig wordt door den raad besloten 3- Vaststelling van het kohier van de honden belasting voor 1928. Het kohier geeft aan 123 honden voor f283.50 waarop het tevens wordt vastgesteld. 4 Góedkeuring van de kosten van vervanging* van den onderwijzer A. J. Vos van Zon, gedurende diens ongesteldheid. De voorz. zegt, dat tengevolge van deze ziekte de kinderen twee weken klassegewijze naar huis eerden gestuurd. Toen werd uitgezien naar ver vanging. Om recht te houden op de vergoeding, moet een tijdelijke kracht benoemd worden de wachtgeldlas. De lijst hiervan blijkt echter m\ meer in orde te zijn, zoodat het benoemen van een wachtgelder in den regel geen resultaat heeft B. en W. hebben dan ook hun toevlucht geno men tot het aanstellen van een assistente, in heil bezit echter van de onderwijsacte, tegen een ver goeding van 20 gld. per week. Zij meenden dit niet te mogen nalaten voor de kinderen uit de ge meente. De bedoeling is nu van B. en W. dat raad zijn sanctie hecht aan het optreden van B. en W Mocht aanstonds blijken, dat de ziekte nog een langer verloop zal hebben, dan zullen Bj en W. zich wenden tot de wachtgelders en te vens pogingen aanwenden het uitgegeven geld te rug te krijgen. De heer Kostelijk kan zich volkomen met df. handelwijze van B. en W. vereenigen. De heer Bakker brengt B. en W. dank voor 't genomen besluit, terwijl de heer Groen nog zegt dat waar blijkt dat het onvermijdelijk was, het ■optreden van B. en W. valt goed te keuren. De raad gaat volkomen met de handelingen ac- coord. het provinciaal wkgfnplan. D< voorz. deelt hierover het volgende mede: Zooals bekend is werd op uitnoodiging der ge meente Koedijk te Alkmaar een gecombineerde Vergadering gehouden van Gemeente-, Polder- en Bannebesturen, tot bespreking en iter verkrijging van den op het Provinciaal Wegenplan geprojec^ teerden Verbindingsweg Oost-West (Heerhugu- waard-Zuilscharwoude-Koedijk). Ter nadere be. spreking werd een Commissie gevormd, die een brief zond aan Ged. Staten, waarin instemming werd betuigd met den ontworpen weg. B. en W. hebben dezen brief niet onderteekend op grond van het feit, dat in dit schrijven niet tot uiting kwam wat in de Commissie was bespro ken. Hiervan is mededeeling gedaan aan de ge meente Koedijk en Ged. Staten. Getracht zal worden dezen weg daar te Itrij- gen waardoor de belangen van een gedeelte der ingezetenen van Oudkarspel (die der Diepsmeer) meer worden gediend. Het door B. en W. van Oudkarspel beoogde plan zal tevens goedkooper zijn dan dat wat door den Pjrov. Waterstaat is ontworpen. Rondvraag. De heer De Boer wijst er op dat in deze go dezen winter zeer sporadisch zand is gestrooid. Hij verzoekt in het vervolg wat royaler te zijn. De voorz. antwoordt dat er driemaal gestrooid is. Het maakt echter een groote smeerboel. Waar we hier niet in het bezit zijn van een reinigings-, dienst, zijn we aangewezen op de ingezetenen bij het schoonmaken van den weg, hetgeen sporadisch gebeurt. Men kan ook moeilijk zien naar andere gemeenten. Nrd.scharwoude mag dan meer ge strooid hebben, zooals u zegt, maar het geschied de zeer ondoelmatig. En dan hebben we toch nog, de Politieverordening die de ingezetenen verplicht zand te strooien voor hun perceel. Laten de schreeuwers eerst eens zorgen dat dit in'orde is, voordat zij roepen om zand op den hoofdweg. Wat de indertijd door den heer Groen gemaak te opmerking betreft, hebben wij van den polder Heerhugowaard blanco crediet gekregen voor het strooien van zand op brug en kluft. (Dc heer De Boer zegt niet tot die schreeuwers te behooren, en men zal bij hem niet hebben ge constateerd dat er niet gestrooid was. iDe voorz. We hebben beiden niets persoonlijks bedoelt. Door den heer Kostelijk wordt gevraagd, of het den voorz. bekend is, wanneer de ontslag-aanvrage binnenkomt van den gemeente-opzichter. Het be vreemdt spr. dat hij nog nooit bedankt heeft, ter- .wijl hij steeds met die dreigementen komt. Zoo'n houding vind ik niet mooi. Ik bedoel hiermede met dat hij moet bedanken, hij is mij goed ge noeg. De voorz. antwoordt dat er nog nooit een aan vrage om ontslag bij B. en W. is ingekomen. De heer Kostelijk vindt het niet netjes dat het bedanken niet binnenkomt. Door den heer Bakker wordt gevraagd of B. en W niet eens een onderzoek kunnen instellen naar een paar woningen, die niet meer bewoonbaar zijn Voorz. antwoordt dat B. en W. hieraan hun aan- 'dacht zullen wijden. Verder niets meer te behandelen zijnde, volgt sluiting onder dank voor de aangename samen werking.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3