Tweede Blad Zaterdag 2 April Gemeenteraad Zuidscharwoude vragen en terug te komen op datgene wat de wenseh is van een groot deel van de gemeente, fie heer Groen meent te weten, dat er door de I buitengemeen ten niet meer dan 8 a 9000 gulden wordt bijgedragen en geen f15000, zooals worlt gevraagd'. Vooral daarom ook acht spr. het noodig inlichtingen in te winnen Dit punt zal na ingewonnen inlichtingen, op- I nieuw in de volgende vergadering aan de orde komen. orde - De Vermakelijkheidsbelasting. Steun aan noodlijdende Tuinbouwers - De subsi- die aan het Neutr. Centr. Ziekenhuis - De Twuij-* verwegtol en een incident - Het reglement van wég. De heer Kramer vraagt of er een voorstel is. De voorz. antwoordt, dat B. en W. voorstellen adhaesie te betuigen. De heer Kramer zegt, dat het hem ten zeerste verheugd, dat door B. en W. een dusdanig voor stel ter tafel wordt gebracht, waardoor het be- wijs is geleverd, dat in genoemd college een radi eale ommekeer heeft plaats gehad. In de laatste vergadering is besloten geen cent voor den Twuij- verweg te zullen bijdragen, terwijl thans in het adres van een geldelijke bijdrage wordt gesproken. Spr. acht het echter overbodig, adhaesie te be tuigen. doch wel in contact te treden met Alk maar en te vragen welke conditiën gesteld worden voor vrijstelling van den tol. Spr. hoopt dat do Raad hierin mee zal kunnen gaan en de koe direct bij de horens te vatten. De voorz. zegt, dat het in geen geval de bedoe ling van B. en ,W. is om met een dergelijk voorstel te komen, echter verheugt het spr., dat de heer Kramer in zekeren zin met het voorstel van 15. en W:- meegaat. De heer Kramer stelt de vraag, waar thans de consequentie blijft, daar Br. op L. eerst geen steun wenschte te verleenen, ditzelfde is echter het. geval met Zuidscharwoude. Het adres aan dl* Kroop i» than* in 2 gemeenten aangenomen en vindt spr. dat het al aardig opschiet om door samenwerking de totstandkoming van de tol te verhinderen. De heer du Burek kan zich best begrijpen, dat de voorstanders deze gelegenheid thans aan grijpen. In Noordscharwoude is men er echter te licht over heen gegaan, daar het adres op den dag der raadsvergadering was ingekomen en dus niemand de gelegenheid had, de zaak goed na te gaan. Spr- zelf heeft nu meer tijd gehad en kan dan ook niet meegaan met de memorie van toe lichting, daar deze op sommige punten niet dui (lelijk is en vele punten speciaal op Br. op L. gebaseerd is. Spr. wenscht hierin wijziging te brengen door de punten voor Br. op L. te doen; vervallen. De gronden, waarop de memorie is gebaseerd, zijn volgens spr. niet geheel juist eo moeten deze gewijzigd worden. Wat betreft üe bijdrage, verwijst spr. naar eene circulaire, van Minister Kan, d.d. 19 Juli 11waarin gewezen wordt, dat in het algemeen stelling moet worden genomen tegen de finantieele lasten welke de ge meenten op zich nemen, terwijl geen uiterste noodzaak aanwezig is. Dit is ook hier het geval. Spr. wenscht in de memorie te zien opgenomen, dat Alkmaar aansprakelijk is voor onderhoud, 'dat Je Weg afgesloten is gewöFdën zonder overleg met de Langendijker gemeenten; de eigenaardige handeling van Alkmaar, om hare verplichtingen op een ander te schuiven, de wijze van optreden, terwijl genoemde gemeente zelf tegenover het P.E.N. zegt contract is contract Spr. haalt hier voor aan, hetgeen door den heer v. d. Waarden in het blad „De Gemeente" van 3 Maart is ge schreven De raad vergaderde Donderdagavond half acht Wegens ongesteldheid van den voorz. wordt het voorzitterschap waargenomen door den heer JKroon. Na opening door den voorz. worden de notulen onveranderd goedgekeurd. De heer Zeeman zegt de notulen niet te heb ben gelezen en verzoekt hiervan notitie te nemen. Ingekomen stukken; a. goedkeuring op de aanvulling van de bouw- éa woningverordening ten aanzien van gaasbc scherming. b. een exemplaar van de goedgekeurde be- grooting. c. de rekening van den .Warenkeuringsiienst, die sluit met een voordeelig saldo van f9858.71. d:. 'een dankbetuiging van het Langend. Drauk- weer-Comité voor de ontvangen subsidie. e. de rekening van den vleeschkeuringsdienst, dia sluit met een voordeelig saldo van f 449.54. waarvan voor iedere gemeente komt f89.90. f. verslag van de Comm. v. Toezicht op het L. O. over 1926. g. verslag van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim. h. goedkeuring op de geldleening groot f5400. i. verslag over het gehouden vervolg-onderwijs. Dit onderwijs was aangevangen met 12 m. en 7 jóngens en eindigde met 5 m. en 6 jongens. De heer Groen zou, gezien het kleine aantal leerlingen, willen trachten dit onderwijs geza menlijk met Noordscharwoude te geven, omdat dan op een belangrijke uitgave een flink bedrag bezuinigd kan worden. De voorz. antwoordt, dat dit onder de oogen kan worden gezien, wanneer dit onderwijs weer gegeven zal worden. j. proces-ver baal van kasopname bij den gem. ontvanger. De ontvangsten bedroegen f65677.51, d> uitgaven f 64524.81 VI, zoodat in kas moest" zijn en was f 1152-691/2- Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van de heeren du Burck en Dijkhuizen is he denmiddag het volgende schrijven ingekomen, met verzoek dit aan de agenda te willen toevoegen: „de gemeenteraad besluit pogingen in het werk „te stellen, tuinbouwers, die in' financiëele „moeilijkheden verkeeren, te helpen, opdat zij „hun bedrijf in stand kunnen houden. B. en W- adviseeren dit schrijven aan te hou den tol- eeü volgende vergadering, omdat zij hef nóg niet onder de oogen hebben kunnen zien en het sclixijven niet ter visie heeft kunnen liggen. De heer du Burck kan niet zoomaar met het gegeven advies meegaan. De tijd gaat zijn gang en de bouwers gaan weer hun werk beginnen, door het zaad aan de aarde toe te vertrouwen. De zaak is dringend. Spr. kan zich dan met het advies vereenigen, wanneer de zaak spoedig aan de orde komt. De voorz. kan niet zeggen, wanneer men weer vergadering zal hebben. Hoewel het waar is wat du B. zegt, zal 't meerendeel der vergadering 't toch met hem eens zijn. dat men het nu moei lijk kan behandelen. Het is 3 a 4 uur vóór de vergadering ingediend, en 't is niet in een vloek en een zucht klaar. Echter zullen B. en W. er niet tegen zijn een vergadering te bespoedigen. Spr. geeft den raad in overweging 't schrijven aan te houaen. De heer du Burck is 't er volkomen mee eens, dat dit goed onaer de oogen moet -worden gezien, maar ik meen dat de nood aer tuinbouwers oen zoo voldongen feit is, waarover reeds maanden is gesproken, aat deze zaak wel in staat van wijzen kan worden geacht- Spr. wil de zaak niet door drijven, maar acht spoed ten zeerste gewénscht. ■Wanneer de zekerheid kan worden gegeven, dat spoed zal worden betracht, wil hij de volgende vergadering afwachten. De voorz. kan geen toezegging doen, wanneer men weer zal vergaderen. De heer Groen zegt dat thans geen concrete voorstellen worden aangegeven. Was dit wel hét geval, dan zou hij er anders tegenover staan. Daarom zou men 't nu evengoed kunnen behan delen. De vraag is maar of de heeren een bepaald idéé hebben. De heer du Burck antwoordt, dat die voorstel len wel uit de besprekiugen zullen voortkomen. Zij zijiu zeer voorzichtig geweest met de redactie van hun schrijven. Door uitwisseling van gedach ten kan men tot feiten komen, en dat uit te lokken, was de bedoeling van hun voorstel. De heer Zeeman zegt dat er in de L.G.C. over steun is gesproken. Dat is' ons bekend. Maar zoo ver 't mij bekend is in de plaatselijke tuinbouw- vereen. nog niet- ln Koedijk is yt wel in den raad behandeld, maar er. was Jaar eerst in de plaatsel. vereen, over gesproken. Daar zijn concrete voor stellen uitgewerkt in verband met het bemes- -tingsvraagstuk. Ook in de gemeente Heemskerk is dit 't geval, maar daar heeft men zich eerst tijdig tot de Prov. gewend. Spr. acht 't niet den juisten weg, liier 'besprekingen uit te lokken, omdat men 't eerst in de tuinbouwvereen. aan hangig dient te maken. Daar toch zitten de be langhebbenden. Laten zij daar Je zaak aanhangig' maken, daa is er voor ons reden om te zeggen dat er over gesproken moet worden. Wij kunnen toch geen crediet geven aan menschcn,', die er niet om vragen. De nood is dringend, maar laat het houden van besprekingen, kunnen de con crete voorstellen worden gedaan. In stemming gebracht wordt het advies van B en \V. met de heeren Zeeman, Kramer, Groen, Bekker en Kroon voor, en de andere heeren1 tegen aangenomen. De heer du Burck stelt voor B. en W. uit te noodigen, deze zaak met bekwamen spoed onder de oogen te zien. De lieer Bekker is van meening, dat het de tuinb. vereeu. moet uitgaan. De voorz. is 'i er volkomen mee eens, dat de toestand in de bedrijven ernstig is, maar in de pl. vereen, is dit punt nog niet aan de orde ge weest, zoodat hij voor 't idéé van den heer Bek ker is. De heer Zeeman is van oordeel, dat het mooier en beter was geweest, wanneer de voorstellers een uitspraak hadden gevraagd, en déze zaak onder de oogen te zien, wanneer er om verzocht was. De heer du Burck antwoordt dat verschillende dingen waren besproken geworden, wanneer de zaak thans aan de orde was gekomen. De voorz. doet mededecling van een ingekomen schrijven van een aantal schippers, die ontevre den waren over het Polderbestuur, wat betreft het uitdiepen van de vaart. Intussehen is de vaart op verschillende plaat sen uitgediept, tea genoeg» van do schippers, zoodat dit schrijven thans wel voor kennisgeving kan worden aangenomen. De heer Zeeman. Is de vaart voldoende uitge diept De voorz. antwoordt geen klachten te hebben vernomen. Door mij is aan een schipper naar den toestand gevraagd, waarop geantwoord werd, dat 't een massa verbeterd was.' Het Polderbestuur zal echter nog enkele gedeelten onder handen nemen. Een verzoek om een medaille te mogen ont vangen is Ingekomen van den R.K. Bohd van Koek- en Banketbakkers, enz. B. en W- adviseeren hieraan niet te voldoen, omdat zij den stelregel wenschen aan te nemen, alleen medailles te geven aan plaatsel. vereen. Wordt aangenomen. In verband met den verbouw van de Cadetten school te Alkmaar en med<v naar aanleiding van de wijziging van het verb^wingsplan, herinnert voorz. et aan, dat er indertijd is besloten 10 jaar lang' een zeker "bedrag voor het nieuwe zieken hui- te voteeren. Nu echter besloten is tot uit voering van een kleiner plan, stellen B. en W. voor aan Alkmaar eerst inlichtingen te vragen, voordat wordt besloten het indertijd ingenomen standpunt te handhaven. De heer Zeeman zegt dat deze uitgave nog niet voor 1928 behoeft te worden gevoteerd. Er is dus alle tijd om dit onder de oogen te kunnen zien. Indertijd is besloten een bijidrage te verlee nen van 15 cent per inwoner bij een tekort van f65000. Maar de bijdrage zou minder zijtn, wan neer ook het tekort minder was. De voorz. is van oordeel, dat Alkmaar er wat licht overheen gaat. Men denkt daar dat vastge houden wordt aan de toegezegde subsidie. De heer, Zeeman. Wij hebben een varieerende bijdrage. Wanneer het minder kost, zal ook de subsidie minder zijn. Een Neutraal Centraal Zie kenhuis is er noodig en ook de buitengemeenten hebben daar belang bij. Wat u thans zegt, is reeds vastgelegd in een clausule van de subsidie- verleening. De voorz. Alkmaar veronderstelt, dat wij de volle subsidie geven. De heer Groen. Wanneer de $,aak zoo is bespro ken, als Zeeman zegt, dan ben ik 't er volkomen mee eens maar ook ik kreeg denzelfden indruk als B. en W- De heer dn Burck zegt de zaak nog eenigszins anders te beschouwen. De discussies zijn inder tijd gehouden over 'l groote plan. Nu het plan is vereenvoudigd, had ik gedacht, dat Alkmaar bij de buitengemeenten gekomen zou zijn met mededeelingen en had gevraagd of men nog op den toegezagden steun kon rekenen. Spr. gaat aceoord met B. en ,W- oAi eerst, nog eens' inlich tingen te vragen. De heer Zeeman zegt dat uit de stukken blijkt/ dat Alkmaar kennis heeft gegeven van de ver anüering en zelf zegt, dat de exploitatie minder zal kosten. Wij weten alles. Wat moeten wij nog meer weten. Wij hebben toch een varioerendje bijdjrage. De voorz. antwoordt, dat Alkmaar zieh houdt aan 't oorspronkelijk bedirag. De heer Dijkhuizen is 't er mee eens dlat Alk maar vasthoudt aan 't toegezegde bedrag. Spr. meent dat- de tegenstanders er tegen waren omdat 't plan te groot was. Wanneer het toen zoo klei» was geweest, zouden zij er misschien ook voor zijn geweest. (De heer Zeeman, of niet). Alk maar heeft alle inlichtingen gegeven. De heer du Bufck zegt, dat de inrichting geheel gewijzigd' is. Zoo komt bijv. de zenuw-inrichting ex niet bij. Nu heeft men die uitgaven daarvoor wel niet, maar ook dé ontvangsten niet- De ex ploitatie kan echter een geheel andere uitkomst geven. De heer Zeeman zegt, dat er in de stukken staat dat er op een bijdrage van f15000 gere kend wordt van de buitengemeenten. Het ver men er eerst mee in de tuinbouw-vereen, komen., j kleinde plan wordt thans uitgevoerd en krijgt De heer du Burck antwoordt, dat dit ook hun i men 116 bedden. De zenuw-inrichting komt er bedoeling is. Wij willen een vergadering oproe- niet, zoodat men die uitgave niet heeft. Er zijn pen van het bestuur der tuinb. vereen, met den gemeenten die een vast bedrag geven. Wij echter raqd. JVAnneer er gelegenheid .wordt gegeven lot niet. Daarom is 't niet noodig inlichtingen te We waren toen in het begin van den oorlog, ieder had over die oorlog z'n meening, maar niemand had in de eerste jaren de verwachting, dat hij zoo lang zou duren, en zoo fabelachtige prijsopdiijiving tot gevolg zou hebben. De tal rijke gemeenten van het platteland, die nog niet voorzien waren van eleetriciteit en ook* geen gas of petroleum kót den krijgen, wend den zich in dien lichtnood tot de Prov., die hen met inspanning van uiterste krachten, hielp zoo lang mogelijk, misschien te lang, werd voortgegaan met tegen dezelfde tarieven aan iedere nieuw aangesloten gemeente de stroom engros te verkoopen. Maar toen de prij zen, met name die van koper en steenkool, zoo geweldig opliepen als in eind 1917 en begin 1918, moesten verder de gemeenten ongelijk behandeld worden en de stroomprijs aanzien lijk worden verhoogd. De Prov. moest nu bo vendien aankloppen bij de gemeenten, met wie zij langjarige contracten met lage sfroomprij zen had1 gesloten, eerst om een kolen-toeslag te verkrijgen, daarna om het tarief te verhoo- gén. Maar vele gemeenten, ook zij, die zich tot do Prov. als smeekeling hadden gewend, om toch uit den lichtnood geholpen te worden, gaven niet thuis. Dat het bedrijf er ten slotte voor de geheele Prov. was en dus in wezen be rust op een coöperatief- of gemeenschapsbegin- sel, werd niet erkend. Contract is contract. De heer Zeeman zegt, dat door den voorzitter van Br. op Langendijk is gevraagd door welke schrandere geest het decreet imperiale voor den dag i; gehaald, doch spr. zou willen vragen: welke schrandere geest de memorie hi'eeft samenge steld, daar door spr. geen snars er vaif gesnapt, wordt. Volgens art. 179h is Alkmaar verplicht de weg te onderhouden en wordt zulks niet ont kend, doch van verbetering staat niets' geschre ven. Daarbij komt nog, dat Alkmaar geen eigens resse is, waardoor haar geen verplichting kan worden opgelegd. Degene, die zulks niet wil hooren, is hardhoorend doof en 't niet wil 1 inzien, is, volgens spr., stekeblind. De feiten j hebben totaai anders bewezen .In de N.L.Crt van j.l. Dinsdag heeft men zulks nog duidelijk kun- j nen lezen. Spr. vraagt of du Burck in het regie- ment, kan aanwijzen, dat Alkmaar de weg verbe- j teren moet. Spr. zegt: „Laten -wij heuseh verstan dig zijn en de verzenen niet tegen de prikkels slaan." Wij hebben de slag glad verloren. De tol zal er komen, die zekerheid kan spr. wél voor 90 pet- geven. Het ware echter beter ge weest als aan de gecombineerde vergadering des tijds was deelgenomen door Gerf. Staten, Alk maar St. Pancras en de 4 Langedijkér gemeenten, dan had er overleg gepleegd kunnen worden. (Meermalen werd door den voorz. getracht, den woordenvloed van den heer Zeeman te stuiten, echter zonder resultaat. Verslaggever). De heer Zeeman merkt thans op, dat hij volko men zakelijk is en niet geregeld geïnterrumpeerd wen sellt te worden, daar het hier een geldelijk belang betreft voor de burgers, waarvoor spr. Wenscht op tc komen. Vervolgens verklaart spr, er toen voor te zijn overleg te plegen met Alk maar, waardóór het wellicht veel minder zal kosten. Gezamenlijk overleg is het voordeeligste. Door Br. qp L. is destijds toch ook niet zelfstan dig de tol afgekocht. Men moet niet wachten tot de tol er is, dan is het te laat, <lan zal da strop veel grooter zijn. De voorz. merkt op, dat door den heer Zeeman veel gezegd is, wat niet aan de orde is. Het gaat er hierom adhaesie te betuigen of niet. .Wat door den heer du Burck is opgemerkt, dat ver schillende punten in de memorie uitsluitend Br. op L. betreffen, hiermede is spr. het eens. Spr. stelt daarom voor het adres zonder memorie van toelichting aan te nemen. De heer Gioen zegt, dat het overbodig is ad haesie te betuigen, ofschoon spr. in hoofdzaak met het adres kan meegaan. Spr. vraagt,, waarom de gemeente zelf niet een adres stuurt aan de Kroon. Dezelfde kwestie kan zich wel 20 maal herhalen. Voor den wqg van Oudorp kan ook wei om bijdragen worden gevraagd. Door den heer Zeeman is al zoo vaak gezegd, dat Alkmaar niet de eigenaar is, doch dan moet de heer Z. zulks aantoonen. Iudien de weg destijds door Zuidschar woude zou zijn gekocht, dan zo uzij hare plichten wei nakomen. Thans geldt het hier geen belang voor de gemeente en als de tol er komt, dan zal het onrecht ten top zijn gestegen. De heer du Burck zegt, dat er telkens wordt gezegd, dat Alkmaar de eigenaar niet is. Doch het duidelijkste bewijs is geleverd, dat Alkmaar den weg heeft trachten te verkoopen aan St. Pancras. De hoer Zeeman merkt op, hiermede al reeds lang bekeud te zijn. Had evenwel de weg ver kocht geworden, dan zou Alkmaar iets van de hand hebben gedaan, wat haar niet toebehoorde, hetgeen uit de offieieele stukken is gebleken. Spr. zegt hierop reeds in de gecombineerde verga dering te hebben gewezen, maar het komt maar van mij. En als 't van mjj! komt, ia 't niet veel soeps. Voorz. Dat- klinkt als een verdachtmaking. Do heer Zeeman. De prov. wil wel bijdragen, doch eerst moeten de Langedijker gemeenten iets doen, de gemeenten moeten willen, zij zullen de harde koppen moeten buigen. Voorz. Dat lijkt wel eene bedreiging. De hepr Zeeman. Er kan geen eigenaar worden aangewezen. Het oude recht van omstreeks 1200 is niet te vergelijken met thans. Wat de heer Groen zegt van den weg van Oudorp is geheel iets anders, die weg staat wel degelijk in den ligger der wegen aangegeven als eigendom van Oudorp. De voorz. De tol is nu zooveel besproken, dat wij zelf haast beginnen te tollen. Ik stel voor tot stemming van het voorstel van B. on VV. over te gaan. Hierna wordt het voorstel verworpen met 1—6 stemmen, weth. Kroon stemde voor. Aan de orde is het voorstel-du Burck om zelf* standig een adres met memorie van toelichting aan de Kroon te richten om geen concessie te verleenen tot het plaatsen van een tol. De heer Dijkhuizen stelt voor een adres tegen te richten zonder memorie van toelichting. De heer Kramer verklaart zieh tegen een adnes, gezien het standpunt dooi* den raad ingenomen op de gecombineerde vergadering. Niettegenstaan de de autoriteiten een afkeer hebben van een tol, zullen zij evenzeer afkeer toonen over dleze handel wijze en zal hier het spreekwoord van toepassing zijn: „Wie niet hooren wil, moet voelen." Is er niet gezegd door iemand uit het college, waar wij tegen de tol moeten adresseeren „Laten ze met den kop maar tégen de tolboomen aanloo- pen." Indien het is gebleken, dat op Alkmaar niet de plicht rust om te verbeteren, zal er toch iets moeten gebeuren, hetzij goed-, hetzij kwaadschiks. Ofschoon tegenstander van een tol, zou ik er nu toch voor zijn. Een ieder, buiten den Langendijk, is overtuigd dat hier gezamenlijk overleg moet worden gepleegd om tot verbetering] te komen. De tol juich ik niet toe, doch deze zal tot sttand komen. Ik acht het een beleedigende manier van doen voor Alkmaar, zooals er gehan deld wordt <en is 't volkomen begrijpelijk, dat Alkmaar dwangmiddelen toepast. Als Br. op L. en Noordscharwoude reeds bereid zijn een kleine bijdrage te verleenecf, acht ik het de plicht van Zuidscharwoude, door het voteeren van een bij drage van de tol af te komen. Nu worden wij nog behandeld als gelijkberechtigde. De verbe tering komt tot stand. En kan 't later wel eens gebeuren, dat wij met de pet in de hand bij Alkmaar asjeblieft moeten gaan spelen en 't kan dan ook wel eens mogelijk zijin, dat Alkmaar 't kleinste deel'voor haar rekening neemt, en dan zullen de kosten voor onze gemeente veel hooger zijn. Wij moeten plaats nemen aan de conferentie tafel, bezield met den wil tot overeenstemming te komen. Waarom heeft Br. qp L. destijds overleg' gepleegd voor de tol in hare gemeente? De af koop geschiedde toen ook gezamenlijk nml.: ge meente, polderbestuur en L. G. O. Spr stelt voor tot Alkmaar het verzoek te richten, mede te dee- len, welke voorwaarden voor. deze gemeente wor den gesteld. De heer Kroon zal op het gesprokene niet in gaan, alleen op hetgeen de vorige spr. heeft ge zegd betreffende eene beleediging voor Alkmaar. De heer Kramer ontkent zulks jyezegd te heb ben, cCbch alleen te hebben gesproken van „een beleedigende manier Dit is een persoonlijke meening. Voorz. Het was voor den Langendijk toch ook baleedigend, dat het plan van f78000 werd voor gelegd, zonder dat we er iets van wisten. De heer Zeeman. We wisten het wel, maar dat men niet op de conferentie is geweest is niet de schuld van Alkmaar. De heer Bekker voert aan dat van geen gelijk berechting sprake.kan zijn, wanneer men weet dat

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3