Raad Zuidscliarwoude. Als Uw kinderen PUROL Ui! den Omtrek. Buitenland (Vervolg.) Plaatselijk Nieuws KERKNIEUWS Vrijdagmiddag 2 uur vergaderde bovengenoem- de raad ten raadhuize onder voorzitterschap van den Ed.Achtb. heer van Slooten, burgemeester. j De voorzitter opent de vergadering met een •woord van welkom, waarna de notulen der vorige j vergadering da lezing ongewijzigd worden goed gekeurd. Id gekomen stukken. Goedgekeurd terug ontvangen van Ged. Staten de begrooting 1927. B. en W„ stellen voor bo venstaand voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Door een-aantal bewoners van Veenhuizen is een adres ingediend met verzoek het landpad) VeenhuizenBerkmeer te verbeteren, vooral met het oog óp de schoolgaande kinderen. B. en W. meenen, dat die weg niet voor reke ning van ae gemeente moet worden onderhouden. Het pad wordt door menschen gebruikt, die hier toe het reent niet hebben. Destijds heeft de ge meente iets ten koste gelegd aan dit pad om de bewoners van Veenhuizen en Oude Niedorp ter- wille te zijn betreffende het ter kerk gaan. Voorgesteld Wordt afwijzend te beschikken. Na«eeuige discussie wordt aldus met algemeeae stemmen besloten. Adres van een aantal bewoners van Veenhuizen, waarin wordt medegedeeld, dat de electrische ver lichting in de woningen zeer veel te wenschen overlaat en zelfs niet aan de minste eischen vol doet- Adressanten verzoeken dringend om verbete ring, daar arbeid bij lamplicht alleen verricht kan worden, indien lampen van groote kaarssterk te gebruikt worden. De voorz. deelt mede, dat meerdere klachten ziju vernomen. B. en W. hebben zich tot den ingenieur gewend om advies, hetwelk binnenkort tegemoet kan worden gezien. B. en W. stellen voor het adres aan te houden tot de volgende ver gadering. Aldus wordt besloten. Blijkens het procesverbaal der gehouden kas opname van den gemeenteontvanger zijn boeken en bescheiden in orde bevonden. In kas was aan wezig f6989.4611/2- Blijkens het rapport van de kasopname van het G.E.B. door den administrateur, bedroeg het aanwezige kasgeld f4899.12. De balans der winst en verliesrekening vermeldt een nadieelig saldo van i'649.82, zulks ontstaan door eene aflossing van f5000. Ingekoraea is het jaarverslag over 1926 van den schoolarts. Worat voor kennisgeving aangenomen. In een desbetreffend schrijven van Ged. Sta ten wordt aan B. en W. verzobht te bevorderen dat aan het. verlangen van den minister wordt voloaan. door intrekking van het raadsbesluit inzake vaststelling van den kinderaftrek ad f 750. hetwelk door den minister te hoog wordt geacht. Z.Ex. is genegen zijne goedkeuring te verleenen mits de hoofdaftrek verminderd wordt tot f 600 De voorz. .betreurt, dat geena goedkeuring is verleend en wenscht dat in dezen de Raad zich zal u itsp reken. De heer Poland stelt voor de vastgestelde re geling nogmaals te bepleiten bij den minister en nader toe te lichten. De heer Kostelijk acht de regeling, door den -minister vastgesteld, ongunstiger en spreekt zich uit voor de bestaande, daar de gezinnen met klei ne inkomens hierdoor gedupeerd worden en be lasting zullen moeten betalen. De voorz. zegt, dat de regeling in het leven is geroepen niet door verlaging van den levensstan daard, doch voor de groote gezinnen. Na een korte gedachtenwisseling wordt het voorstel Poland met algemeene stemmen aange nomen. Door de vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, afd. Noordholland wordt, in eene desbe treffende circulaire gewezen op het nut van de advies-bouwcommissie en wordt er op aangedron gen, zich hierbij aan te sluiten. Gezien de hooge kosten adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Het verslag van den vervolgonderwijscursus, gehouden te Noord en Zuid wordt voor kennis geving aangenomen. Vaststelling kohier Hondenbelasting. Voorgesteld wordt het kohier, bevattende 196 aanslagen, ten bedrag evan f825, aldus vast te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Voorgesteld wordt intrekking van het vorig raadsbesluit en nadere wijziging <Jer begrooting 1926. De voorzitter deelt mede, dat door overschrij ding van den post voor den verbouw van de school aan het Kruis de begrooting gewijzigd dient te women. Spr. zegt, dat er echter verbeteringen zijn aangebracht, waarvan B. en W. niet van in kennis zijn gesteld, waardoor eene gespecificeerde rekening is aangevraagd. B. en W. hebben er op gewezen, dat overleg in deze noodzakelijk was. De heer Kostelijk acht het op 2ijin minst niet beleef a van het schoolbestuur'B. en TV. in dezen té passeeren. Thans kunnen de raadsleden niet anders dan hunne goedkeuring geven, daar zij anders toch in het ongelijk worden gesteld. Weth. Krom onderstreept dit 'ten volle. De heer Poland noemt het ech groote onacht zaamheid van het schoolbestuur. De voorz. merkt op, dat B. en W. aan het be stuur genoegzaam hunne ontevredenheid hebben betoond. De heer Krom zegt, dat het niet onmogelijk is, dat de uitvoerder de meerdere verbeteringen zelf standig heeft aangebracht. De heer Mienes acht dit niet mogelijk. JVetk. Wijnker stelt" voor goedkeuring te ver leenen, gezien het zuinijje beheer der drie laat- j ste jaren door het schoolbestuur. Overeenkomstig het voorstel wordt met alge- meene stemmen besloten. Benoeming leden schattingscommissie, aftr. de 1 heeren Krom, Wijoker, Borst en Kostelijk. De heer Kostelijk wenscht geene pressie uit tc 1 oefenen op de stemming, doch deelt vooraf mede eene herbenoeming niet te zullen, aanvaardfen. Alle aftredenden worden met groote meerder heid herkozen. De heer Kostelijk blijft echter bij zijn genomen besluit. In de vacature, hierdoor ontstaan, wordt de heer Pool als zoodanig benoemd. Hierna sluiting. •■in t 1 :f_ 1 - zich hebben bezeerd gebruik dan d a del ij W WARMENjHUIZEN. VACANTIEKOLONIE'S. Maandagavond hield de afd. „Warmenhui- zen" van het Centraal Genootschap van kia- derherstellings- en vacantiekolonie's eene alge meene verga doring in de kolfbaan van dm boer Slikker. De voorzitter, Dr. van Heste-, ren opent de vergadering met een woord van welkom aan do aanwezigen. Ofschoon de be langstelling goring is, zejgt spr. zullen wij toch voortgaan de belangen van het zwakke kind' te behartigen. De zeer uitvoerige notulen wor den daarna goedgekeurd. Ingekomen een con vocatie voor de feestvergadering te Utrecht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Genootschap. Wegens den benarden toestand var, de kas zal geen afgevaardigde worden; gezonden. De Voorzitter heeft het medische gedeelte van het jaarverslag voor zijne reke-t. iiing genomen. Het afgeloopen jaar is voor de vereeniging een vruchtbaar jaar geweest met gunstige medische resultaten. Dat 14 kin le ren konden worden uitgezonden-, komt, omdat gebruik is gemaakt van de winterverpleging,, welke f 0 50 per dag en per kind goedkooper is dande zomerverpleging. De gemiddelde ver pleeg tijd was 56 dagen, in het geheel 797 ver plee gdagen. De gemiddelde gewichtstoename1 was 7 pond, minimum 3 pond, max. 22 pond. 7 kinderen zij|n gezonden naar Egmond aan' Zee (St. Antonius), 1 naar Nunspeet (Bosch-; verpleging) en 6 naar Egmond aan Zee, (KoJ loniehuis. Gestreden is en gestreden zal worden tegen de ergste volksziekte, de T.B,.C.. Namens de vergadering dankt de Secretaris, de heer P. Klant, den Voorzitter voor diens keurig ver slag. De rekening en verantwoording der penning- meesterresse, Mej. Gutker, vermeldt in ont vangsten f 639.75, in uitgaven f 652.75, nadee- lig saldo f 13.— De rekening wordt door de, commissie en de vergadering goedgekeurd en, dankt de Voorzitter de penningmeesteresse v'oor het gehouden beheer. Verkiezing van 3 bestuursleden, wegens peri odieke aftreding van Mej. Gutker, Mevr. Rijis en den heer H. E. Dijken. Gekozen worden Mej. Gutker, Mevr. Rijis en den heer Donia. Goedgevonden wordt om de contributie voor het Centraal Genootschap vast te stellen op het minimum bedrag van f 5.—. Bjj de rondvraag wordt de wenscheüjkheid- uitgesproken, -dat bet rooken door kinderen kiachtiger zal worden tegengegaan, vooral door de gemeentelijke politie. Ook wordt ge vraagd of de winterverpleging nog niet meer kan worden uitgebreid. De Voorzitter is 00K voor winterverpleging, vooral voor het platte land. Want waar hier de kinderen 's zomars veel in de buitenlucht verblijven, zijn zij 's win ters genoodzaakt veel in de dikwijls zeer slecht ingerichte woning-en te verkeeren. Bovendien kunnen bij zomerverpleging, wegens de warmte, wandelingen voor sommige kinderen te zwaar zijn. Winterverpleging is dus te verkiezen. Na de causerie over de slechte woningtoestanden wordt besloten het bestuur van het Witte Kruis hierop te wijzen en door die vereeniging den toestand trachten te verbeteren. Gevraagd- wordt of er voor zwakke kind-eren nog niet iets anders kan wonden gedaan De Voorzitter oor deelt uitzending het meest gewenscht. Door hem zijn de scholen bezocht en 36 bleekneus jes opgeschreven. De ouders worden gewezen op den gezondheidstoestand van hun kind om hierin zooveel mogelijk verbetering te brengen. De allerzwaksten zullen worden uitgezonden. DVoorzitter sluit d-eze zeer geanimeerde ver gadering wet de wensch, dat dit jaar weer van nut moge zijn van onze kinderen. - WARMENHUIZEN. DIENSTPLICHT. De keuring van de dienstplichtigen der lich ting' 1928 uit d-eze gemeente zal plaats hebben op 28 April a.s. te Heerhugpwaard r— WARMENiHUIZEN. TUINBOUWVEREENIGING. i Voor de te plaatsen druivenkas door de j tuinbouwvereeniging „de Noord" waren 5 aan biedingen ingekomen en is door het bestuur I beslist, dat 'de kas geplaatst zal worden op een stuk grond van den heer Jb. Bterkhout aan de Oudewal alhier. Het veelbesproken Balkan-incident is tenslotte gebleken van minder beteekenis te zijn, dan men aanvankelijk wel gedacht heeft. Goed beschouwd was de geheele geschiedenis niet veel meer dan een krachtproef door Mussolini op touw gezet om eens te zien hoever hij in den heksenketel wel kon gaan. Gelukkig is hij niet té ver gegaan. Vandaar dat de gemoederen weer wat tot rust gekomen zijn en gevaar voor oorlog uitgesloten is. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de deining van het gebeurde nog heele kolommen vult. Zoo wordt ons oog eiken dag verteld, dat men te Bel grado zoo graag een onderzoek wenscht naar Joego-Slavië's bewapening aan de Albaneesche grens mits men aan de andere zijde geneigd is, eveneens een militaire contróle toe te staan. Eigenlijk is al dat geschrijf over militaire con trole waanzin. Het spreekt toch vanzelf, dat indien Joego-Slavië werkelijk niet zoo onschul dig was, als thans van alle zijden met een regen van tegenspraken is uitgeschreeuwd, er wel voor gezorgd zou zijn, dat wanneer éen vreemde auto riteit zich in het grensgebied vertoonde, er geen spoor van militaire beweging te vinden zou zijn. tVij meenen dus goed te doen geen verdere aan dacht meer aan deze kwestie te schenken. Omtrent het gebeuren in China kunnen we dit keer ook kort zijn. Ondanks honderdtallen gepu bliceerde verklaringen der brave Chineesche ge neraals» schijnt het lot der vreemdelingen daar lang niet zoo benijdenswaardig meer te zijd als eenige maanden geleden. Vooral te Shanghai en Nanking hebben zij nog al wat te verduren ge had. Meer en meer blijkt het, dat de vreemd^ mogendheden wel wat krachtiger hadden kunnen optreden. Tal van Europeanen zijn door het Chi neesche gepeupel beroofd en eenigen zelfs gedood op bar baarsche wijze. Te Washington zag men den toestand dan ook verre van rooskleurig in en het- verzoek van generaal Williams tot het zenden van meer versterkingen terstond inge willigd. In Euitschland geeft de bezetting van net ministerie van de Rijksweer door Dr. Gessier nog altijd aanleiding tot politieke strubbelingen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zeer binnen kort tengevolge aaarvan weer een crisis zal uit- Ee Berlijnsche bladen melden immers, dat de sociaal-democraten bij de a.s. behandeling van de Rijksweer begrooting sterk in de opposte zul len gaan. Zeifs zou een motie ingedend worden om het geheele Üalaris van den rijksweerminster al» zoodanig te schrappen. Ten slotte zullen zij bij de derde lezing nog tegen de geheele begroo ting stemmen. Minister Gessier zal dus met zijn begrooting een warme ontvangst genieten. Zijn echter de be treffende telegrammen juist, dan zal hij onmid dellijk na de afhandeling der begrooting zijn ont slag indienen, zoodat Eet bezwaar der sociaal democraten tegen de beweerde wantoestanden bij de Rijksweer vermoedelijk spoedig ondervangen zou kunnen worden. Wat Duitschland's buitenlandsche politiek be treft, willen we even aanstippen, dat het Fransch- Duitsche handelsverdrag slechts voorloopig met een maanit verlengd is, hetgeen er op wijst, dat er nog vele moeilijkheden voor het sluiten van een permanent handelsverdrag in den weg staan. Misschien valt de volgende week hieromtrent wat meer mee te dealen. Overeenkomstig oen voorstel van B'. en W., werd besloten tot* vaststelling eener verarde i ning betreffende openbare dronkeospbap.fzg. zwarte lij^t Voorstel van BS. en W. tot wijziging van de verordening op.de winkelsluiting. Voorgesteld wordt niet van kracht te doen zijn a. voor winkeliers, die uitsluitend sigaren ver- koopen. b. voor winkels, waarin verkocht plegen te wor den eet en (of) drinkwaren, bestemd om on- middelijk gebruik. Na breedvoerige discussies en na verschil lende amehdementen op het voorstel van BI. en W. werd beslot-en; dat, winkels, waarin hoofdzakelijk sigaren en aan verwanten en winkels waarin alleen fruit en aanverwanten worden verkocht, des Zondags- geopend mogen zij|n, 1 indien St. Nicolaas op Zondag of Maandag valt, d j drie daaraan voorgaande Zondagen voor alle winkels ontheffing te verleenen, algeheele ontheffing te verleenen voor de: drie kermisdagen, het kwartier na het vastgestelde sluitingsuur te verlengen tot een half uur. Rondvraag. I De hieer Dijkhuizen had een voorstel van Bi. en W. verwacht, waarbij genoemd college wordt gemachtigd, ook in burgerrechtelijke ?aken, op te treden. De voorz. zegt, dat dit de volgende verga dering op de agenda zal verschijnen. De heer Kramer vraagt of de raadsleden in het vervolg een exemplaar zullen ontvangen; van de vastgestelde verordeningen. De voorz. zegt toe, het verzoek aan den burgemeester, te zullen overbrengen. De heer du Biurck verzoekt de vergaderin gen op korteren termijln te doen uitschrijven,, ijwaardoor uitgebreide agenda's worden voor komen. De voorzitter zegt, dat dit weliswaar eene lange vergadering is geweest. Er _is mooi ent minder mooi gesproken, doch deed het spre ker aangenaam, dat de partijlen ten opzichte van elkaar eenige concessies hebben gedaan o het belang eener goede verstandhouding. Ech ter hoopt spreker, dat het in het vervolg de leden zich beter Weten te beheerschen en blijk zullen geven, bij, verschil van gevoelen, eikaars meening w-etien te respecteeren Hierna sluiting. - OUDKARSPEL. Vrijdagavond, 1 April, werd de laatste les ge houden van den twee-jarigen cursus in groen- tenteelt en bemestingsleer, welke gegeven werd door den heer Renaud uit Zuidscharwoude en den heer Band uit Nieuwe Niedorp. I Deze laatste les werd bijgewoond door ver schillende bestuursleden der Tuinbouwvereenigin- gen uit Noordscharwoude en Oudkarspel. Na afloop werd aan de volgende cursisten het diploma uitgereikt C. Roos, P. Swager, P. de Geus, Jac. Hopman, allen te Noordscharwoude; C. Langendijk, Oud katspel en R. Strijbis uit Harenkarspel. Doo rden heer A. Swager' werd namens de beide tuinbouwbesturen dank gebracht aan de beide tuin- bouwleeraren voor hunne moeite en geduld om jonge menschen kennis bij te brengen en hjj memo reerde tevens, dat aan den tuinbouwer in de toe komst hooge eischen zullen worden gesteld en dat ieder, die deze cursussen gevolgd heeft in betere positie zal staan als zij, die er helaas, laks en suffig tegenover staan. Dus, ouders, begrijpt het belang., uwer kinderen en zendt hen in het volgend jaar naar den cursus en laat hen meenemen, wat hun daar gratis wordt aangeboden. - NOORDSCHARWOUDE. Tot -de u. 1. o.-school te Noordscharwoude zijn toegelaten®* W. Frielink, C. Kooy, E. Oudshoom te N.- Scbarwoude, H-. Hart, M. Krooin, G. Oud, M. Plakman, S. Pranger en J. P. Schrieken te Oudkarspel. P. Bierman, C. Kostelijk, K. Kos telijk. D. Kuiper en J. Oudendijk te Zuid» scharwoude. N. Blom, M. Kaas, M. Klos, J. v. d, Molen, M.^Slot te B!roek -en P. Kuiper Gzn. te Kialverdijk. BROEK OP LANGENDIJK. RIJKSPOSTSPAARBANK. .Van het postkantoor -Biroek op Langendijk, en de daaronder ressort eerendie hulppostkan- toren werd gedurende de maand Maart 1927 ingelegd f 5679.14. Terugbetaaldf 41(17 05. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1030*. - BROEK OP LANGENDIJK. Ingekomen personenJ vS. Visser met gezin, van Oudorp, Friesche- weg 14 naar hier Dorpstraat 307. Wed. E. K. Gr-ootes, van Westzaan Kerkbuurt F 3, haar hier Dorpstraat 283. Vertrokken personen: C. Groot met gezin van beroep transporter beider naar Zuidscharwouder Dorpstraat B 13. A, Vroegop v. beroep hulp in de huishouding, naar Heiloo Heerenweg Bi 209. C. Balder met gezin, v. beroep koopman in groenten naar. Alkmaar, K. Maflxstr. 1. R. W. de Jong met; gezin,z. beroep naar V-elzen Santpoort, Molen straat 8. G. Swab met gezin, v. beroep ijzer draaier naar Zutphen, Helleraetstraat 23. A. Visser, v. beroep dienstbode naar Opperdoes 111. G. Pielkenrood, v. beroep hulp in de huis houding naar M-edemblik, Achterom 203. Wed. Jac. Wagenaar, v. be.roep huishoudster naar Noordscharwoude. J. van Prooijen, v. beroep boerenknecht naar Bovenkerk, Nieuwer-Am- stel. J. Kofüeman, v. beroep schippersknecht naar Urk. OUBKARSREL. Naar wij vernemen, hebben meer dan 20 leer lingen op 1 April de Openbare Lagere School verlaten, terwij 11 nieuwe leerlingen zijin toege treden. N&'ds-rl. Herv. Kierk. Beto-epen te: Bedum: J. C. Wissing te Vught. Mijdrecht: M. Bi. Verkerk te Puttershoek. Zwartewaal: C. M. de Jong cand. te Gouda. Julianadorp: E. R. Damsté hulppred te Zwolle. Eekl; (Dr.)K. Sonies te Stadskanaal. Aangenomen naar: G-en-emuiden: A. Luteijn te Goudriaan. Nieuw Be-erta: G. W. Goedhart te Grollo. Bedankt voor: Echte ldJ. H\ Schuurmans Stekhoven te Spij- kenisse. - Huizen: W. J. van Lokhorst te Delfshaven. Dedemsvaart: D. Kuilman te Borne. •Geref. Kerken. Tweetal te Bussum: A. J. Bouma te Wamsveld en D. van Dijk te .Groningen. Beroepen te: Utrecht: Dr. W. Hiarrenstein te Amsterdam. Zwartsluis: IJ. K. Vellenga te Oosterland. Ternaard: S. Wouters cand. te Elxmorra. WarfumDr. Hi W. v. d. Vaart Smit te Zd. Bieyerland. OostenendA. A. v. d. Leer cand. te 'Hei- en Bbecoop. Aangenomen naar: Veere: P. van Strien cand. te Ter-neuzen. Bedankt voor: M-'üskerke: J- W. van Tol te Scharendijke. Raamsdonk, Hylaand en Hoogvliet: P. van Strien cand. te Temeuzen. Chr. Geref. Kerk. 's Gravendeel: G. Salomons te Amersfoort. Beroepen te: Bedankt voor: Gouda: J. A. G. Croes te Naard-en-Bussum. Woerden: P. die Groot te Rotterdam. Tweetal te Delft: J. A. Riekel te Sliedrecht cn G. Sa- lomons te Amersfoort.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6